HAAGSCHE COURANT II Hengstenkeuring te ’s-Hertogenbosch «ff [j| I Dinsdag 14 Januari 1941. BINNENLAND aan NEDERLANDSCH-INDIE STADSNIEUWS TELEGRAMMEN BUITENLAND Tijdelijke toelage Rijkspersoneel HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Een nieuw voedsel- voorzieningsbesluit Aanmelding van personen van Joodschen bloede EEN BATTERIJ-AUTOMAAT No. 17774 DERDE BLAD be- 1 aanzienlijk VERKLARINGEN VAN ISJH Het Nederlandsche Trekpaard” heeft in de veemarkthallen te den Bosch een groote Twee treffers op een kruiser geplaatst DE NIEUWE DISTRIBUTIE-BESCHEIDEN HANDELSBESPREKINGEN TUSSCHEN NED.-INDIE EN JAPAN DE AANVOEREN VAN VERSCHE VISCH OPLICHTER WAS TOCH NIET SLIM GENOEG Verhooging minimum kindertoelage Het Verordeningenblad bevat een sluit van den secretaris-generaal van de departementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken betreffende toe kenning van een tijdelijke toelage aan het Rijkspersoneel en verhooging van het minimum van de kindertoelage. UITEENZETTINGEN VAN JOSJIZAWA TE BATAVIA 1 tejj, <$il van Dte vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard heeft in de veemarkthallen te den Bosch een groote hengstenkeuriiig gehouden voor de inschrijving in het stamboek van du vereeniging. De keurmeesters aan den arbeid ttiet Zieden), Verklaring van Boisson JUBILEUM G. J. F. BARENDS h~rd hïïn »e- Bedrijvigheid der artillerie aan de verschillende fronten ERGENS IN ITALIË, 14 Januari. (Stefani). In zijn Weermachtbericht no. 221 maakt het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend Aan het Grieksche front bedrijvig heid van patrouilles en artillerie. Onze formaties vliegtuigen hebben bij her haling een vijandelijke basis gebombar deerd. Vrachtauto’s en troepenconcen traties zijn met machinegeweren be schoten. In Cyrenaica was bedrijvigheid van onze artillerie, die verliezen heeft toe gebracht aan de gemechaniseerde strijd krachten van den vijand aan het front van Tobroek. Voorts was er bedrijvig heid van patrouilles en van artillerie in de zóne van Djaraboub. Het optreden van vijandelijke vliegtuigen tegen plaat sen aan de kust van Cyranaica heefit geen slachtoffers gemaakt. In Oost-Afrika viel eenige actie waar te nemen in den Opper-Soedan en op treden van artillerie in de zóne van Gallabat. In den Soedan hebben onze vliegtuigen vijandelijke stellingen, ver dedigingswerken en troepenconcentra ties gebombardeerd. Een van onze lucht formaties, die door vijandelijke jagers werd aangevallen, werd in een gevecht gewikkeld, waarbij een toestel van hei type Gloster werd neergeschoten. Een ander verkenningsvliegtuig werd neer gehaald door onze jagers in Erytrea. De vijand heeft eenige plaatsen gebombar deerd waarbij slechts enkele personen gewond werden. Op den ochtend van 31 December heeft een Grieksche duikboot een van onze vrachtschepen van kleine tonnage welke in de territoriale wateren van Zuid-Slavië voer, tot zinken gebracht. Met schending van elk oorlogsgebruik heeft de duikboot vervolgens kanon schoten gelost op een reddingsboot van het vrachtschip, waarbij 10 schipbreu kelingen leden der bemanning van het vrachtschip werden gedood. Een vliegtuig en een motortorpedoboot heb ben op 9 Januari een vijandelijke duik boot aangevallen en tot zinken gebracht. Japan’s onderhandelingen met andere staten tandsch -vliegtuig had neerg&aaJd, dat vanj“ «41 I lli 1 Zware straffen handigde. 61- HET GLADDE WEGDEK verder een telegram uit gewapende vliegtuigen Een sigarenhandelaar hier ter stede heeft zijn automaat omgebouwd voor de levering van batterijen. Late avond- wandelaars kunnen nu ten allen tijde nieuwe batterijen verkrijgen (Polygoon) Morgen de letter S Morgen van 105 uur vindt de uitrei king van nieuwe distributie-bescheiden (algemeene bonkaart, bloemkaart, brood kaart, vleeschkaart enz.) plaats aan hen, wier familienaam begint met de letter S. A. T. A. M. DE VASSY OVERLEDEN In den ouderdom van 82 jaar is hier ter stede overleden de oud-majoor der infan terie van het Ned.-Indisch leger A. T. A. M. de Vassy. De begrafenis is vastgesteld op Woens dag om kwart over twee op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen. den Bergh—Lem. Vinkensteijn- hun 50-jarige echtvereeniging schokkers in 55.50 bedroeg tegen in 1939 43.50 reis berekend. AANVOER VAN SARDINE Verschillende der heden binnengeko men kustvisschers brachten sardine aan, welke tegen hooge prijzen werd verkocht. De motorkotter SCH. 12, G. den Heijer, maakte een mooie dagreis en bracht 30 manden sardine aan, waarvan 975 werd besomd. De prijzen varieerden van 32 tot f 32.50 per kist. BATAVIA, 14 Januari. (Domei.) „De ongelijke verdeeling van de rijkdommen onder de volkeren is een der voornaam ste oorzaken ggweest van de internatio nale onrust der laatste jaren". Aldus verklaarde Kenkitsji Josjizawa, de leider van de Japansche delegatie in Nederlandsch-Indië, in-, een redevoering aan een maaltijd, welke door de Japan sche kolonie alhier gehouden werd. „Het is de natuurlijkste zaak van de wereld, zoo verklaarde Josjizawa, dat Japan, hetwelk tot de niet-bezittende landen gerekend moet wprden, alle soor ten hulpbronnen wenscht te ontvangen - van de landen, die in aardrijkskundig opzicht aan Japan grenzen, en tot de bezittende landen gerekend moeten wor- den. I' -a handelsbesprekingen voeren met 1 de autoriteiten van Nederlandsch-In- dië in het wederzijdsch welzijn van Nederlandsch-Indië en Japan. Ik ge loof, dat de exploitatie van braaklig gend grondgebied in Nederlandsch- Indië door de Japanners, niet alleen Japan maar ook Nederlandsch-Indië ten voordeel zou strekken, aangezien het nationale inkomen van Neder- landsch-Indië daardoor zou worden verhoogd. Het ontwerp van de Japansche agen da voor de komende handélsconferentie, zoo vervolgde Josjizawa, zal binnen en kele dagen aan de Nederlandsche auto riteiten worden voorgelegd. Ik hoop, zoo besloot hij, dat de autoriteiten van Ne-' aerlandsch-Indië het Japansche stand punt zullen begrijpen en dit zullen be zien in het licht van het toekomstig wel zijn, niet uit een kortzichtig oogpunt”. CREMATIE H. BEIDSCHAT Onder veel belangstelling heeft gistermid dag in het crematoriurrt op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het Stoffelijke' overschot van den heer H. Beidschat, gep. rijksambtenaar, op jarigen leeftijd alhier overleden. Met de familieleden waren verschei dene vrienden meegekomen. Allereerst sprak de heer van Heukelom als vriend. Hij zeitje, dat de overledene een mensch was in de ware beteekenis van het woord. Gedurende.bijkans 17 jaar mocht spr. zijn vriendschap deelen en in dien tijd heeft hij hem leeren kennen en waardeeren als een eerlijk en oprecht man, wien het altijd een genoegen was anderen te die nen. Hij bezat een opgewekt humeur. Wij zullen zoo eindigde spr., prettige herinneringen aan hem bewaren. De heer M. Borsje zeide, den overle dene te hebben leeren keennen als een goed echgenoot en vader en ook als een goed Nederlander; hij laat een groote leegte bij zijn vrienden achter. Hierna heeft de heer J. Molenkamp het Onze Vader gébeden. De organist speelde het Largo van Handel, Ases’ Tod uit de Peer Gynt suite van Grieg en bij het dalen van de kist „Ruh’n in Frieden, alle Seelen" van Schubert. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Vervolg van pag. 1. Japansch makelij bleek. Hij zeide: „Dat is niet mogelijk”, waaraan hij toevoegde, dut geen enkele Japansche vlieger vrijwil lig dienst bad genomen bij de Thailand- sche luchtstrijdkrachten. Het bovenge noemde uit Hanoi op 11 Januari gedateer de telegram meldde, dat een in Hanoi van de Thailandsche grens aangekomen Franschman gemeld had, dat verscheidene dagen tevoren Fransch luchtafweergeschut Politie greep tijdig in De zich noemende 29-jarige koopman D. N.. dié evenwel als oplichter beter bij de politie bekend staat, zag zich in 1939 genoodzaakt, daar de grond hem daar te warm onder de voeten werd, zijn opera- tieterrein van Amsterdam naar den Haag te verplaatsen. In totaal heeft hij reeds 4J jaar in de gevangenis moeten door brengen terzake van oplichting, verduis tering. valschheid in geschrifte enz. Eeni- gen tijd kwam hij in onze stad in contact met een filiaalhouder van een schoenen zaak. Deze was voor zichzelf begonnen, beschikte over een flinke partij zomer- schoeisel, doch slaagde er niet in op be vredigende wijze in zijn onderhoud te voorzien. Daarom ging hij in op het voor stel van N., om bij dezen als administra teur in dienst te treden. N. had name lijk beweerd eigenaar van een scheermes- jesfabriek aan den Rijswijkscheweg te zijn en 14 man personeel in dienst te hebben. Hij zou in een eigen huis aan de Koningstraat wonen. De filiaalhouder moest echter 300 inbrengen. Toen deze echter zeide, over zoo’n bedrag niet te beschikken, zeide N.. het hem wel te wil len vóorschieten, doch dan moest de nieuw benoemde ..administrateur” hier maar niet met den vennoot van N. over spreken. N. had ook wel interesse voor de partij schoeisel, bestaande uit 210 pa ren en ging accoord met den prijs van 525.— Zooals was af gesproken, zou de filiaal houder het geld bij N. thuis komen ha len. Toen hij daar echter kwam, deelde N. mede, slechts over groot geld te be schikken de filiaalhouder moest nog maar eens terugkomen, hetgeen deze tot driemaal toe heeft gedaan, doch in alle gevallen niemand thuis trof. Toen de fi liaalhouder eens ging informeeren, hoor de hij, dat N. wel eens in scheermesjes had gehandeld en wederverkoppers had ingeschakeld, doch met dezen, door de slechte betaling, herhaaldelijk ruzie had gehad. De politie werd gewaarschuwd en daardoor kon de partij schoeisel, welke reeds voor 290 aan een schoenenleve rancier was verkocht, worden achter haald. Ook N. kon gegrepen worden en is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. tingen verstrekt over -ierf tegenwoordigen toestand in het onder zijn bestuur staande gebied na den wapenstilstand, De Fransche koloniën in Afrika, zoo verklaarde Boisson, hebben een zware mo- reele crisis meegemaakt. De kolonisten zijn onafgebroken het doelwit der Engelsche radio-propaganda geweest. Niettemin is Fransch West-Afrika, aan de regeering van maarschalk Pétain trouw gebleven. De persoon van den maarschalk wordt eiken dag meer het cement der eenheid tusschen Frankrijk en zijn koloniale rijk. De por tretten van den maarschalk worden in West-Afrika bij duizenden verkocht. Daar thans de berichten uit Frankrijk weer ge regeld binnenkomen, voltrekt zich in Fransch Afrika een groote geestelijke ver andering. ONTSP ANNINGSMIDDAG VOOR ROTTERDAMSCHE G EE VACUEERDEN. In een der gezellig ingerichte zalen van het Hotel „du Nord” aan de Keizerstraat te Scheveningen heeft Zondag, onder auspiciën der commissie voor ontspanning en ontwikkeling voor de Rotterdamsche geëvacueerden, welke in de tehuizen te Scheveningen zijn onder gebracht een ont- spanningsmiddag plaats gehad. Daar traden op de vier matroz'enmeisjes, onder leidjng van mej. Gré Pinster. Met hun aardige liedjes en mooie dansnummers oogstten zij veel bijval. Verder trad op de heer J. van Dalen, die als accordeonvirtuoos een geweldig succes had. Ook de heeren J. van Donk en André Lariveld met hun Krontjong- en Kamp liedjes werden met welverdiend applaus beloond. Als conferencier trad op de heer N. Hes. Uit een welverdiend applaus bleek, dat de talrijke aanwezigen het belangloos op treden, van alle medewerkers, zeer op prijs stelden. betrekking op concrete elkander ter sprake ko- Ten nadeele van een hier ter stede gevestigde waschfirma is uit de le v. d. Boschstraat een onbeheerd staand driewielig transportrijwiel met wasch- goed gestolen. Een wielrijdster had giste- ren haar fiets op de Thomsonlaan even onbeheerd laten staan. Bij terugkomst bleken twee city bags met boeken en distributiebescheiden te zijn gestolen. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Morgen zal in het Museum voor het On derwijs vertoond worden de film „De Stee nen Zee”. De aanvangstijd is half drie. Deze film over de Beiersche Alpen geeft een prachtig beeld van dit grootsche berg land. Het leven der Alpenherders, maar vooral de dierenwereld worden op duide lijke wijze in beeld gebracht. We zien de gemzen, marmotten, de ade laar in hun moeilijken strijd om het be staan in het harde bergklimaat. GOUDEN ECHTPAAR Op 28 dezer hopen de heer en mevr. K. van straat 14, te vieren. KUNST BIJ DE MUSSCHEN De leider van het clubhuis voor jongens ,,De Musschen” schrijft ons: Zaterdagavond was het weer een prach tige avond, waar de Musschen trotsch op kunnen zijn. Dezen avond hadden wij de zóózeer gewaardeerde medewerking van mevr. Brederode. sopraan, en den heer Chris Taverne, tenor, begeleid door mej. Gaubel. Met groote stilte hebben de Musschen geluisterd naar duetten van Haydn, Schubert en Debussy. Graag hadden de Musschen nog wat langer ge noten van den mooien zang, maar dit was tevens de beste vorm van dankbaarheid. BERLIJN, 14 Januari (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Tijdens gewapende verkenningen hebben vliegtuigen een vijandelijk koopvaardijschip van 4000 b.r.f. tot zinken gebracht en op een kruiser 2 treffers geplaatst met ’bommen van middelzwaar kaliber. In dpn nacht van 13 op 14 Januari zijn belangrijke militaire doelen in Plymouth op succesvolle wijze met bommen bestookt. Het leggen van mij nen voor Britsche havens werd voort gezet. De vijand heeft gisteren 4 vliegtuigen verloren, waarvan, zooals reeds ge meld, één door een contrólevaartuig van de marine en één door de marine- artillerie weid neergeschoten. G. J. F. Barends. (Foto-archief) zette Nederlandsche gebiedde ambte naar voor de aanmelding; de betrokkene. Tot aanmelding is gehouden de per soon, die aangemeld moet worden. Moet een handelingsonbekwame of een persoon, wiens handelingsbekwaamheid beperkt is, worden aangemeld, dan zijn in diens plaats zijn wettelijke vertegenwoor diger en degenen, die de daadwerkelijke zorg voor dien persoon op zich hebben genomen, tot de aanmelding gehouden. De aanmelding moet binnen vier we ken, te rekenen vanaf den dag van inwer kingtreding van deze verordening, plaats vinden. Is de burgemeester der gemeente Amsterdam ambtenaar voor de aanmel ding, dan bedraagt die termijn tien we ken. Indien de voorwaarden, welke aan de verplichting tot aanmelding ten grondslag liggen, eerst na de inwerkingtreding van deze verordening ontstaan, dan moet de aanmelding binnen twee weken na het feit, dat de verplichting tot aanmelding doet ontstaan, worden gedaan. Deze termijn verstrijkt evenwel niet eerder dan na ver loop van den bovengemelden termijn. Bevoegd tot het in ontvangst nemen der aanmelding (ambtenaar voor de aanmel ding) is de burgemeester of het hoofd der Rijksinspectie van de bevolkingsregisters, bij wien het bevolkingsregister of het ver- blijfregister wordt gehouden waarin de aan te melden persoon is opgenomen of dient te zijn opgenomen. De aanmelding geschiedt schriftelijk. Zij moet bevatten: den naam en de voor namen van den aan te melden persoon, plaats en datum zijner geboorte, woon- of verblijfplaats met opgave van straat en huisnummer, voor wat betreft personen, die na 30 Januari 1933 in het Rijk in Europa geïmmigreerd zijn, moet voorts de laatste woonplaats worden vermeld, welke zij in het tegenwoordige gebied van het Groot-Duitsche Rijk (met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Marovië) of van het gouvernement-generaal voor het be zette Poolsche gebied hebben gehad, natio naliteit en eventueele vroegere nationali teiten. kerkelijke gezindte, beroep of werk zaamheid. opgave of hij ongehuwd, ge huwd, weduwnaar of weduwe of geschei den van echt is, opgave, hoeveel Joodsche grootouders hij heeft. De ambtenaar voor de aanmelding moet de’ hoedanigheid van den aangemelde als persoon van Joodschen bloede in het be- volkingsregister of in het verblijfregister aanteekenen. Hij geeft ten name van den aangemelden persoon een bewijs af, waar uit blijkt, dat deze heeft voldaan aan de verplichting tot aanmelding volgens deze verordening. De aangemelde persoon moet aan den ambtenaar voor 'de. aanmelding voor de uitreiking van het aanmeldingsbe wijs een gulden aan ieges vooruitbetalen. Hij die door zijn schuld niet aan de op hem rustende verplichting tot aanmelding voldoet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Deze beschikking luidt als volgt: Artikel 1. Met ingang van 1 Decem ber 1940 wordt aan het gehuwde Rijks personeel in vasten en tijdelijken dienst of op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht werkzaam, een tijdelijke toe lage verleerfd van zes ten honderd van de bruto-wedde of het bruto-loon, voor zoover de bruto-wedde of het bruto loon, vermeerderd met deze toelage, een bedrag van 1900 ’s jaars niet over schrijdt. Het bovenstaande is niet van toepassing, wanneer ingevolge een alge meene loonsverhooging na 31 December 1937 de wedde of het loon van voren bedoeld Rijkspersoneel is verhoogd. Artikel 2. Met ingang van Januari 1941 wordt, bij wijze van tijdelijken maatregel, het minimum bedrag van de kindertoelage, be doeld in artikel 21, eerste lid, onder a, en in artikel 24, zevende lid, van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijks- ambtenaren 1934, van 60 ’s jaars, ƒ1.15 per week of 5 per maand, per kind, opgevoerd tot 75 ’s jaars, 1.45 per week of 6.25 per maand, per kind. De persdienst van het N.V.V. geeft op deze verordening de volgende toelichting Deze loonsverbetering draagt het karak ter van duurtebijslag en door den getrof fen maatregel is <Anige leniging gebracht in den noodtoestand, welke onder het Rijkspersoneel en in het bijzonder onder de lagere groepen, heerscht. Meer dan aan het groote publiek bekend is, heeft het ambtenarencorps in den loop der jaren offers moeten brengen als ge volg van den nood van de schatkist. Om maar bij het jaar 1934 te beginnen, wer den alle wedden en toelagen van het be zoldigingsbesluit 1928 met 10 pCt. ver laagd, en bovendien wetd het pensioen- verhaal voor eigen pensioen gebracht van 3 pCt. op 4| pCt., zoodat de pensioen premie in totaal bedroeg 10 procent. Voorts werd voor de pngehuwden het sa laris beperkt tot 90 pCt. van het maxi mum, terwijl de 3 pCt. doorloopende kor ting bleef gehandhaafd. Met ingang van 1 Juli 1935 werd voor de z.g. maand- en weeklooners een verscherpte standplaats regeling ingevoerd door de toevoeging van een vierde klas standplaats. Voor de 4e klassers beteekende dat een extra verla ging van 6 pCt. Bij besluit van 4 Decem ber 1935, S. 690, werden met ingang van 1 Januari 1936 alle volgens het bezoldi gingsbesluit 1934 toegekende of toe te ken nen wedden, toelagen, inhoudingen, perio dieke verhoogingen, enz. nogmaals ver minderd met 5 pCt. Deze salarisverlaging van 1936 was, naar destijds door de re geering in de memorie van toelichting werd medegedeeld, te beschouwen als tij delijke maatregel en om in den nood der schatkist te voorzien. De depreciatie van de gulden maakte deze zgn. tijdelijke maatregel vooral voor het lagere personeel bijzonder moeilijk te dragen. In bepaalde categorieën heerscht dan ook ongetwijfeld bittere nood. Bij „salarissen” van 60, 70 en 80 per maand, die bij het rijk geen zeldzaam heid vormen, is het vooral in de huidige tijdsomstandigheden niet mogelijk een ge zin naar behooren te onderhouden. De tot stand gekomen loonsverbetering wordt door het N.V.V. dan ook ten zeerste toe gejuicht, mede wijl de tegemoetkoming aan den nood der lagere groepen de eerste stap vormt op den weg naar herstel van het salarisonrecht het overheidspersoneel door de vorige regeering aangedaan. Het spreekt vanzelf, dat de getroffen maatregel nog niet afdoende is om het salaris der laagstbezoldigde groepen en der ongehuwde ambtenaren weder op een behoorlijk peil te brengen. Men moet ech ter bedenken, dat thans tengevolge van den oorlog door iedereen offers moeten worden gebracht, dus ook door het over heidspersoneel Mede daarom is het niet zonder meer mogelijk om het oude onrecht met één slag te herstellen. Niettemin hoopt de bij het N.V.V. aangesloten amb- tenaarsbond, dat het hem met den kracht- dadigen steun van de leiding van het N.V.V. zal gelukken in de naaste toekomst een verdere verbetering in de positie van het overheidspersoneel tot stand te kun nen brengen. De gouverneur-generaal van Fransch- West-Afrika, Boisson, de heldhaftige ver dediger van Dakar, is te Vichy aangeko men. Hij heeft terstond besprekingen ge voerd met den minister van koloniën, schout-bij-nacht Platon. Boisson heeft in een persgesprek inlich- De krachtens het voedselvoorzienings- besluit op te leggen straffen zijn zwaarder dan die van de landbouw crisiswet 1933. Zoo kan gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren of geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden worden opgelegd, waardoor tevens pre ventieve hechtenis mogelijk is gewor. den. De positie van onze voedselvoor ziening eischt, dat de op dit gebied door de Overheid vastgestelde voorschriften stipt worden nageleefd. Zoo noodig zal dan ook niet worden geschroomd, een behoorlijke naleving door toepassing van strenge straffen af te dwingen. Het Voedselvoorzieningsbesluit heeft, evenals de Landbouwcrisiswet 1933, het karakter van een bevoegdhederiwet. Het zal naast de Landbouwcrisiswet 1933, welke voorloopig niet wordt ingetrokken, gelden. „Tusschen ons en de honger staat alleen een goede organisatie”, aldus de heer Louwes. „Laat ieder nu goed be grijpen, dat sluikhandel en clandestien slachten de voorraden alleen maar daar heen brengen, waar zij niet moeten zijn. De financieel zwakke bevolkingsgroepen worden er door beroofd van het haar toekomende aandeel in den totalen voor raad. De clandestiene handel en ver werking zijn ernstige sociale vergrijpen. Hiertegen kan en zal nu met kracht wor den opgetreden. Het is jammer, zoo besloot de heer Louwes, dat er met straf moet worden gedreigd. Eigenlijk zou het moreel be sef van ons volk voldoende moeten zijn.” Gisteren herdacht de heer G. J. F. Barends, werkzaam aan het Gemeente lijk Gasbe drijf, Trek- vlietplein, het feit, dat hij 25 jaar ge leden in Gemeente dienst trad. De jubilaris werd toe gesproken door den directeur, die hem een eëre-diploma be nevens de gebruikelijke gratificatie ovey- Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende den aanmeldingsplicht van perso- btoed^11 gebee£ gedeeltelijk Joodschen Volgens deze verordening moeten de- g;Pen’die geheel of gedeeltelijk van Jood- aP. T.oede zijn en hun verblijf hebben „„2?ett>ezette Nederlandsche gebied, aan- ld worden overeenkomstig de navol gende bepalingen. p den zil? van de Verordening wordt o£ gedeeltelijk van vandrhcn bloed€ beschouwd, indien hij wont„!?amins?e een naar ras voljoodschen grootouder stamt ak v^^fr°K0t0uder wordt zonder meer tot ,aangemerkt, wanneer deze aangemerkt, beslist daarover op hw hï?^rz“Flt de Rijkscommissaris voor donr u ette Nederlandsche gebied of de deze h!1?- aanKewezen instantie. Tegen toegelaten Slng is geenerlei voorziening d°en van een dusdanig ver- ^2.15 gerechtigd: iedere Duitsche instantie in bet be-J Gisteren hebben zich tengevolge van het gladde wegdek nog enkele ongeluk ken voorgedaan. Zoo kwam de 40-jarige mevr. A. B.,’ van de Nassaulaan, in de Batjanstraat te vallen. Met een hersen schudding is zij door den geneeskundigen dienst naar haar woning gebracht. Naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde werd gebracht de 27-jarige G. te L. uit de van Maerlantlaan, die op het Esmoreitplein was gevallen en een wer- velfractuur had bekomen. De 18-jarige glazenwasscher H. T. uit de Sirtemastraat is bij het ruiten zeemen van een woning aan de Daguerrestraat, doordat zijn ladder uitgleed van de le etage gevallen. Met een gebroken neus been bracht de geneeskundige dienst hem naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal. TOKIO, 14 Januari (Domei). De woord voerder van het bureau voor de inlich tingen, Isjii, heeft vandaag' tegenover de buitenlandsche persvertegenwoordigers verklaard, dat Japan gaarne de vriend schappelijke gevoelens waaraan uitdruk king is gegeven dbor den Australischen minister van oorlog, Percy Claude Spen der, beantwoordt. Een telegram van 12 Januari uit Singapore meldt, dat de Aus tralische minister van oorlog bij zijn be zoek in een radiorede herhaalde, dat Aus tralië oprecht den wensch koestert om vriendschappelijke betrekkingen met Ja pan te behouden in de Stille Zuidzee. Spender voegde hieraan toe; „Wjj hebben geen twist met Japan. De Australiërs ho pen vurig, dat de Stille Zuidzee altijd haar naam eer zal aandoen.” In verband met het desbetreffende be richt zeide Isjii, dat de opmerkingen van Spender „gunstig” waren. Wij willen gaarne den goeden wil van Australië be antwoorden. Sprekende over de diplomatieke onder- handeiingen van Japan met andere lan den deelde Isjii verder mede, dat Yosji- zawa binnenkort aan de Nederlandsch- Indische autoriteiten de Japansche voor stellen zal overhandigen. Dit is echter nog niet geschied. De visscherij-onderhandeUngen tus schen Japan en de sovjet-Unie zijn nog hangende. De onderhandelingen te Tokio tusschen Japan en Frankrijk ten aanzien van Fransch Indo-Ciia» hebben nog niet tot een accoord geleid en worden nog voort gezet De Fransch-Japansche onderhande lingen hebben zaken, die na men Isjii besprak Hanoi van 11 Januari. Dit beweerde, dat Eransch luchtafweergeschut een Thai- een Thailandsch vliegtuig had neergescho. Aan den afslag te Scheveningen in 1940 Gedurende het jaar 1940 kwamen aan den Vischafslag te Scheveningen 711 mo torloggers, 1287 motorkotters en 4854 schokkers met versche visch. De motorloggers besomden 172.651.55, de motorkotters 176.517.60 en de schok kers ƒ271.043.05 en het totaalbedrag van uit zee aangevoerde en over den vischaf slag verkochte versche visch bedroeg 620.212.20. Het jaar daarvoor was de totaalverkoop ƒ378.666 aangevoerd door 259 booten en motorloggers met ƒ222.673, door 408 mo torkotters met 33.778 en 2805 schokkers met 122.215, zoodat in 1940 voor een be drag van 241.546.20 meer visch werd verkocht dan in het jaar 1939. De motorloggers besomden ongeveer 50.000 minder dan in 1939. de motorkot ters en schokkers besomden in 1940 be langrijk meer. Het aantal dezer schepen dat vorig jaar aan de kustvisscherij deel nam was ook belangrijk grooter. terwijl als gevolg van de hooge prijzen betere besommingen werden gemaakt. Motorkotters en schokkers besomden in 1940 tezamen 447.560.65, tegenover in het daarvoor voorafgaande jaar 155.993, zoo dat de meerdere besomming in 1940 f 291.567.65 bedroeg. De vischverkoop van visch van elders naar hier ten verkoop gazonden was in 1940 minder dan in 1939. Toen was de to taalverkoop ƒ245.784, tegenover dit jaar f 204.531.70, zoodat dit jaar voor f 50 "5” minder werd verkocht. De totale vischverkoop in 1940 over den afslag te Scheveningen bedroeg 824.743.90 tegenover in het jaar 1939 633.460 zoodat in 1940 voor ƒ191.293.90 meer visch werd omgezet dan in 1939. De gemiddelde besomming van den mo torlogger bedroeg in 1940 243 tegenover in 1939 /806, die van de motorkotters 131 tegenover in 1939 ƒ82, terwijl de gemid- J delde besomming van de 1940 - per K

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9