No. 17775. 1941. van De levensmiddelenpositie Frankrijk I g Woensdag 15 Januari. Dokterstelefoon: De oorlog ter zee van 5,56 uur n.m. tot 9,42 uur v,m. De Engelsche verliezen in de Middellandsche Zee I i Geen Duitsche steun aan Ierland aangeboden De eerste toepassing t van de Verordening op het opleggen van prestaties Dalende koopkracht van het pond sterling VERDUISTEREN 1 I 8 V V I I i i I 8 V I s I 8 ft ft A ft X ft X I A I ft X ft A ft X i A ft ft A Invoer van aardappelen en suiker uit Duitschland Den Haag in de sneeuw n. n.m. I De vleeschdistributie 16 t.m. 29 Januari loons- FRANKRIJK DUITSCHLAND ENGELAND Eten mooi winterg’ezicht in onzQ süuj HET NIEUWE VOEDSEL- VOORZIEN1NGSBESLUIT Postgiro-no’s Winterhulp Nederland! No. 394920 ZWITSERLAND Twee Scandinavische schepen verloren Maan: 15 Jan. 8.54 16 Jan. 10.55 u. v.m., onder 10.09 u n.m. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Engeland in het Nabnrige Oosten De aanhouding van de „Mendoza” Dringende eisch naar verhoogingen SPAANSCHE VLUCHTELINGEN KUN NEN NAAR HUN LAND TERUGKEEREN Schaarschte in België Britsche admiraliteit bevestigt beschadiging van eenheden Daad van sabotage hier ter stede Verklaring van den Hoogen Commissaris Aantal Haagsche burgers X X moet totaal 60.000.-' X betalen 4 HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 van ^Polygoon) MENZIES NAAR LONDEN De Australische premier Menzies heeft Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.; schen heden mede l l i l I I i l l I l t I t i NIEUW PROTEST TE LONDEN De bondsraad heeft gisteren beraad- Visscherij tijdvak Winterhulp Nederland, den Haag, no. 5553 Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven. Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad’ volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling? Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheven!ngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 gegeven van zijn tegen Frankrijk gerichte blokkadepolitiek. De Fransche regeering heeft tegen het Engelsche optreden tegen de „Mendoza” geprotesteerd. DE DUITSCHERS IN DE OOSTZEE- STATEN Op grond van het op 10 Januari geslo ten Duitsch-Russische accoord betreffende een nieuwe verhuizing van Volksduit- schers zullen de geheele Duitsche volks groep uit Litauen, die rond 45.000 men- schen omvat, en de rest der in het na jaar van 1939 in Estland en Letland ach tergebleven Volksduitschers. ten getale van 12.000. naar het Duitsche Rijk terugkee- ren. Nadat deze verhuizing haar beslag heeft gekregen, zullen bijna een half millioen Volksduitschers naar het Groot Duitsche Rijk teruggebracht zijn. grijpen, dat sluikhandel en clandestien slachten de voorraden alle maar daar heen brengen, waar zij niet moeten zijn. De financieel zwakke bevolkingsgroepen worden er door beroofd van het haar toekomende aandeel in den totalen voorraad. De clandestiene handel en verwerking zijn ernstige sociaie vergrij pen. Hiertegen kan en zal nu met kracht worden opgetreden. „Het is jammer, dat er met straf moet worden gedreigd. Eigenlijk zou het mo reel besef van ons volk voldoende moe ten zijn”. Het is nu eenmaal anders en te allen tijde anders geweest. Op het kompas van haar moraal alleen kan de samenleving niet varen. Naast organi satie zijn dwangmaatregelen altijd noo- dig geweest en zij zullen altijd nbodig blijven. Doch dit neemt niet weg, dat het ook zonder de moraal en de mo- reele medewerking van alle welgezin- den niet gaat. Ook als men zich tot het uiterste inspant om misstanden den kop in te drukken, zullen zij wel weer er gens anders dien kop opsteken. Er zijn altijd wel middelen te vinden om de overheid, die het algemeen belang be schermt, tegen te werken. En er komt zopals de heer Louwes verzuchtte wat kijken, als men eiken dag 9 millioen gasten aan tafel heeft, die men te eten moet geven! Dan moet ieder, die eenig sociaal gevoel heeft (en dat is gelukkig het over-groote deel van producenten en anderen) medewerken om te zorgen, dat ieder het zijne krijgt en niet de één gaat strijken met wat den ander toe komt. Met elkaar moeten wij al het moge lijke doen om de moeilijkheden, waar aan ons volk thans is onderworpen, te boven te komen. Met elkaar en voor elkaar. lijken bijstand voor Ierland, geen woord waar is. Bovendien heeft de hooge com missaris van Ierland te Londen. Dulanty, de volgende verklaring afgelegd Eeg ochtendblad schrijft, dat de Duit sche regeering de vorige maand aan de Valera eiken mogelijken steun voor Ier land heeft aangeboden, teneinde te ver hinderen, dat Groot-Brittannië de con trole ‘over de steunpunten aan zee her krijgt. die het vroeger heeft gepacht. Ik ben door mijn regeering gemachtigd te verklaren, dat dit bericht volkomen on gegrond is. BEPERKING VAN HET SPOORWEG VERKEER WEGENS KOLENGEBREK Stefani verneemt uit Vichy, dat met ingang van heden het personenverkeer op de spoorwegen in het niet bezerte deel van Frankrijk beperkt wordt tot een trein per dag op de hoofdlijnen. Op de secundaire lijnen wordt het verkeer geheel gestaakt. Deze maatregel is ge nomen in verband met het gebrek aan steenkool. Wij kunnen kort zijn over het belang rijke voedselvoorzieningsbesluit na de uitvoerige toelichting in ons vorig num mer, in het bijzonder die van den heer Louwes, den regeeringscommissaris voor de voedselvoorziening. Iets willen wij er echter toch nog over zeggen in verband met het groote belang, dat dit besluit heeft voor ons volk in zijn ge heel. In dezelfde persconferentie, waar de heer Louwes het woord voerde, heeft immers tevoren Oberregierungsrat Frei herr von der Wense er den nacft-uk op gelegd, dat het hier betreft een belang uitsluitend van het Nederlandsche volk, niet van het Duitsche volk en de Duit sche bezettingstroepen. Op den heer Louwes, die de voedsel voorziening van ons volk zoo goed %no- gelijk te verzekeren heeft, rust een zeer zware en ook zeer ondankbare taak. Het publiek immers, dat zich niet in bijzonderheden rekenschap kan geven van de vele en groote moeilijkheden, die hierbij moeten worden bestreden en zoo mogelijk overwonnen, is licht geneigd, om bij elke hapering of vertraging in de voedselvoorziening dadelijk de schuld te zoeken bij hen, die met de organisatie zijn belast en in laatste in stantie bij de opperste leiding, zonder zich af te vragen of dit rechtvaardig is. Het is echter niet meer dan billijk, dat men zich even rekenschap geeft van de enorme moeilijkheden, welke het vraagstuk der voedselvoorziening in verband met de zeer bijzondere tijdsom standigheden oplevert, waarbij wij heb ben te denken aan den oorlog en zijn ingrijpende gevolgen voor de wereld productie, den wereldhandel en het wereldverkeer, en aan den toestand van bezet gebied, waarin ons land midden in het oorlogsterrein thans verkeert. Men denke zeker niet in de laatste plaats aan de Engelsche blokkade, waar tegen Duitschland zich, zooals men weet, als tegen een met moraal en volken recht strijdige oorlogsmethode, ten scherpste verzet en waarin ook de be zette gebieden, waaronder ons land, mede zijn opgenomen, aangezien Enge land bij zijn afsnijding van de toevoeren met de levensbehoeften van de bevol king dezer gebieden geen rekening houdt. Ten aanzien van de vleeschvoorzie- ning b.v., wel een van de lastigste pro blemen in dezen, wees de heer Louwes op het stilstaan van den import, de moeilijkheden met de voorziening in de behoefte aan veevoeder enz. Aan onze voorraden op levensmiddelengebied zijn zware eischen gesteld en de eigen pro ductie heeft het nu dubbel en driedub bel moeilijk tegenover de behoeften van een zeer talrijke bevolking. Alle zeilen moeten worden bijgezet en daartoe moeten de leidende organen over zeer krachtige en snelwerkende middelen kunnen beschikken. De zorgen van den heer Louwes en zijn medewerkers strekken zich niet al léén uit over de critieke vraag hoe komen wij steeds en regelmatig, nu en in de toekomst, aan de noodzakelijke hoeveelheid voedsel voor het Nederland sche volk? Maar óók over deze vraag Hoe kunnen wij zorgen, dat alle Ne derlanders zonder onderscheid en vooralzonder onderscheid van finan- cieele draagkracht de hun toekomen de portie krijgen en niet de één, die het beter betalen kan, méér, de ander, die uiterst zuinig moet zijn, minder? Er moet met alle kracht worden ge zorgd, dat de voortbrenging van voedsel zoo hoog wordt opgevoerd als in de gegeven abnormale omstandigheden mo gelijk is, dat niets wordt achtergehou- den of door onvoldoende of verkeerde bewerking, bederf, 'enz. verloren gaat voor de gemeenschap. Maar er moet evenzeer worden gezorgd, dat van de beschikbare hoeveelheden ieder zonder onderscheid en zonder bevoorrechting het zijne krijgt. Het is deze loffelijke zorg voor een sociale en rechtvaardige verdeeling, waaruit het nieuwe besluit is ontstaan. De Landbouwcrisiswet 1933, waarmee men zich aanvankelijk vrij aardig heeft kunnen behelpen, bleek op den duur, en zeker voor de toekomst, onvoldoende voor de verzekering van de noodige levensmiddelen, met name uit land bouw en veeteelt. Het nieuwe besluit voorziet in de leemte door scherpe maat regelen, snelle berechting, strenge straf fen. Maar het waakt tevens met dezelf de doeltreffende middelen tegen een a-sociale en zelfs önsociale verdeeling van het beschikbare voedsel. Dat het ernst is met den wil tot aller- scherpste bestrijding en bestraffing van zulke sociale misdrijven, is nog pas ge bleken bij de uitsluiting voorgoed van een aantal slagers in den lande. In het vervolg zal men in zulke gevallen stellig nog heel wat strenger en ingrij pender optreden. Wij mogen hier enkele welsprekende zinsneden uit het betoog van den heer Louwes herhalen „Tusschen ons en den honger staat al leen een goede organisatie”, aldus de heer Louwes. „Laat, ieder nu goed be- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De Engelsche berichten, volgens welke hooggeplaatste officieren der Engelsche strijdkrachten in het Midden-Oosten en van de Engelsche vloot in de Middel landsche Zee in Ankara zouden vertoe ven worden in politieke kringen te So fia met een zekere belangstelling be schouwd, meldt het D.N.B. Men zou in deze door de Engelsche propaganda op geblazen* berichten het streven willen zien van de Engelsche oorlogvoering om het vooral in het naburige Oosten sterk gedaalde vertrouwen in Engeland weer iets te versterken. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Het feit, dat de Engelsche hulpkruiser „Asturias” het naar Frankrijk op weg zijnde Fransche koopvaardijschip Mendo za” in de wateren van Uruguay heeft aan gehouden, heeft in politieke kringen te Vichy groote ontstemming teweeg ge bracht. De „Mendoza” had een lading voor het Fransche Roode Kruis bestemd bevroren vleesch aan boord. Te Vichy verklaart men, dat Engeland daarmede eens te meer een duidelijk bewijs heeft Engeland laat zijn vroegeren bondgenoot in den steek De Vlaamsche pers is uitvoerig inge gaan op het protest der Fransche re geering tegen de Engelsche honger- blokkade. Het „Nieuws van den dag” schrijft, dat Frankrijk steeds is aange wezen geweest op den invoer uit het bui tenland. Deze invoer is thans door En- - A De Australische premier Menzies heeft I aangekondigd, dat hij binnenkort naar En- geland vertrekt, waar hij besprekingen l zal voeren met Churchill en andere mi- I nistërs. I i i I I slaagd over het stelselmatig vliegen van I Engelsche c z. ,4, test tot de regeering te Londen gericht allen, der beleven, dat hun oogen opengaan ten aanzien vraag, wie in werkelijkheid daarvoor de verantwoordelijkheid draagt. g 8 8 militaire toestellen boven Zwitsersch gebied. Opnieuw is een pro- STAKING TE LONDEN Naar de „News Chronicle” meldt, zijn Maandag meer dan 150 employé’s van een goederenopslagplaats der spoorwegen te Londen in staking gegaan uit protest tegen een nieuw systeem van verplichte brandwacht. De stakers voerden als reden voor hun optreden aan, dat 3 hunner kameraden opdracht hadden ge kregen, zonder vergoeding brandwacht te houden, op straffe van ontslag. De vakvereeniging, tot welke zij zich wen den, adviseerde het werk neer te leggen. Bon 15 geldig van A ft I A ft X ft f De index der kosten van levensonder houd in Engeland is, naar de Londensche correspondent van „Göteborgs Handels- en Scheepvaartblad” meldt, met 25 pro cent gestegen. Daarmede heeft het pond sterling nog slechts de koopkracht van 15 shillings vergeleken met voor den oorlog. Twee millioen Britsche arbeiders eischen daarom aanzienlijke loonsverhoo- gingen. Amalgamated Engineering Union met 500.000 arbeiders eischt een 3 pence hooger uurloon. De Confederation ct Shipbuilding and Engineering Union met 600.000 werklieden eischt een loonsver- hooging van 10 shilling per week. De drie organisaties der spoorwegarbeiders met 500.000 leden eischen eveneens 10 shilling per week meer en eenzelfde ver- hooging wordt door een reeks kleinere vakorganisties geëischt. Tegenover deze eischen stellen de Brit- schp werkgevers het gevaar eener drei gende inflatie. Zij betoogen, dat de wer ven en fabrieken bijna geheel met or ders van den staat bezet zijn en dat een loonsverhooging ten laste zou komen van de belastingbetalers, doordat ofwel de overeengekomen prijzen stijgen ofwel de inkomsten door een verhooging der inkomstenbelasting terugloopen. Een an der argument van de werkgevers is, dat de oorlogsindustrie het noodig maakt de beschikbare goederen op de binnenland- sche markt te verminderen, terwijl een loonsverhooging de vraag zou doen toe nemen en de prijzen en daarmede de kosten van levensonderhoud zou doen op- loopen. Op grond van deze gezichtspunten, zoo vervolgt het Zweedsche blad, hebben de werkgevers der werven en fabrieken de loonei schen van de hand gewezen De eischen zullen thans aan een scheidsge recht worden voorgelegd. De toestand wordt nog ingewikkelder omdat velen zich hadden ingesteld op een automati sche aanpassing van de loonen aan de kosten van levensonderhoud Met de be doeling, de neiging tot inflatie tegen te gaan, probeert de regeering door subsi dies de prijzen van bepaalde belangrijke levensmiddelen laag te houden. Bij het begin van den oorlog heeft de toenmalige minister van financiën, lord Simon van de invoering van een loon- standaard gesproken, welke anders zou zijn dan de standaard in vredestijd. Daar van heeft men echter niets meer gehoord. Alle partijen hebben het voorstel van den econoom Keynes, om de loonsverhoogin- gen door gedwongen sparen en door ver hooging der loonen van de minstbetaal- den te „steriliseeren”, verworpen. Het Tra de Union congres heeft het volgende voor stel gedaan: De regeering moet haar contróle op de prijzen verscherpen en billijke eischen naar loonsverhooging mogen niet gewei gerd worden. Overdreven winsten dienen te worden beperkt, daar zij niet in het belang van het land zijn.. Tot dusver heeft echter geen enkel voorstel in het geheele land weerklank gevonden. Volgens berichteh is het Zweedsche schip „Bertha” in de Sont op een mijn geloopen en gezonken. Van welingelichte Deensche zijde wordt vernomen, dat de „Bertha” op 11 Januari in de buurt van Kopenhagen op een mijn is geloopen en zich toen in een zeegebied bevond dat sinds geruimen tijd wegens het werpen van Engelsche luchtmijnen gesloten was. De „Bertha” mat 1215 brt. Van de uit 17 koppen bestaande bemanning worden er, volgens Zweedsche berichten, 4 ver mist. Naar „Associated Press” meldt, is vol gens Noorsche kringen in Washington het in Engelschen dienst varende Noor sche motortankschip „Teddy”, groot 6748 brt, op 8 November door de Duit- schers opgebracht en in den grond ge boord. De bemanning werd op het buit gemaakte Noorsche tankschip „Ole Ja cob”, 8306 brt. groot, geplaatst en door dit schip aan land gebracht. Naar van bevoegde zijde verluidt on derneemt de Spaansche regeering op het oogenblik een poging, vele Spaansche vluchtelingen, die zich op het oogenblik in Frankrijk ophouden, te repatrieeren. Naar verluidt is de reden daarvoor, een gebrek aan arbeidskrachten in Spanje. De Spaansche regeering schijnt den vluchtelingen den terugkeer te verge makkelijken voor zoover zij niet tijdens den burgeroorlog moord, diefstal of an dere misdaden begaan hebben. Uit een in Januari gepubliceerde sta tistiek blijkt, dat zich op het oogenblik in de beide deelen van Frankrijk onge veer 140.000 Spaansche vluchtelingen op houden, d.i. 10.000 minder dan in Sep tember 1.1. Vele Spanjaarden, die in Frankrijk in den wegenbouw of in de mijnen wer ken, keeren thans naar hun land terug, vooral wijl voor vreemdelingen de om standigheden in Frankrijk moeilijker worden, meldt United Press. Nadat Duitschland reeds zooals ge meld 100.000 ton aardappelen voor het bezette Fransche gebied heeft gele verd, vooral voor Parijs en omgeving benevens 50.000 ton pootaardappelen, heeft het Duitsche Rijk zich thans bereid verklaard, nogmaals 450.000 ton voor het bezette en onbezette gebied te leveren en eveneens 100.000 ton suiker. De beteekenis van deze leveranties is te grooter, daar de voor de Fransche burgerbevolking bestemde voorraden levensmiddelen door de Engelsche troe pen zijn vernietigd bij hun terugtocht uit België en Noord-Frankrijk en Enge land thans met alle middelen tracht het transport van levensmiddelen uit de Vereenigde Staten naar Frankrijk te be letten. Dezer dagen heeft de Belgische regee- ringspresident, Reeder, verklaringen af gelegd over de voedselpositie van Bel gië. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Soir”, dat de beteekenis van hetgeen de regeeringspresident zei, niemand zal ontgaan. Sedert eenige dagen reeds heeft zich van de bevolking een ware paniek meester gemaakt. Het zou nutte loos zijn, wanneer men zou willen ver zwijgen, dat de toestand ernstig is ge weest en dat hij, vooral ten aanzien van het broodgraan tragisch zou kunnen worden, wanneer een Duitsch ingrijpen niet te rechter tijd zou geschieden. TWINTIG DOODEN BIJ EEN MIJNONGELUK In een mijn in de gouw Westfalen- Noord zijn 20 Italiaansche arbeidskame- raden, die daar tezamen met de Duitsche mijnwerkers als mijnarbeiders werkzaam waren, het slachtoffer geworden van een betreurenswaard ig ongeluk. Dinsdag is voor deze slachtoffers van den arbeid een rouwplechtigheid gehou den, waaraan rijksleider dr. Ley en gouw leider dr. Meyer tezamen met de verte genwoordigers van den Italiaanschen am bassadeur te Berlijn hebben deelgenomen. In een toespraak wees dr. Ley er op, dat de echte vriendschap pas in den strijd tot uiting komt en dat de verbondenheid tus schen Duitschland en Italië juist op dit oogenblik van gemeenschappelijke her denking der op het veld van den arbeid gevallen Italiaansche kameraden wordt bewezen. De Engelsche admiraliteit bevestigt, volgens een Reuterbericht, dat tijdens operaties in het centrale bekken van de Middellandsche Zee op 10 Januari de Britsche torpedojager „Gallant” is be schadigd. Bij de aanvallen der Duitsche en Ita liaansche luchtmacht op de Engelsche oorlogsschepen zijn verder, volgens deze Engelsche mededeeling het vliegkamp- schip „Illustrious” en de kruiser „Southampton” beschadigd. Op beide schepen werden verliezen geleden. Nog een Fransch schip gereed om uit te varen. Na de „Mendoza” treft thans ook de Campana” van de zelfde nationaliteit toebereidselen om uit te varen. De reis van de „Campana” die onder dezelfde omstandigheden en met hetzelf de reisdoel, Marseille zal uitvaren, wordt met spanning, tegemoet gezien. Critiek in Brazilië De aanhouding van de „Mendoza” heeft bij het Braziliaansche publiek groot opzien gebaard. De pers herinnert in dit verband aan het geval van het Braziliaansche schip ‘„Bagé”. „Noticia” vraagt onder het op schrift: „Nu komt Uruguay aan de beurt” wat Engeland eigenlijk met zijn houding ten doel heeft, een houding, die reeds niet meer onvriendelijk, maar vijandig is. Met het oog op de voortdurende herhaling van daden van willekeur tegen hun sou- vereine rechten moeten de Zuid-Ameri- kaansche volkeren tot de overtuiging ko men, dat de practische politiek van En geland de volledige negatie is der begin selen, die het beweert te verdedigen. Het blad „Noite” wijst er op, dat Engeland voortdurend een beroep doet op de hulp en de solidariteit van Amerika. Tegelijker tijd pleegt het echter tegen de landen van dat continent een reeks vijandige hande lingen. „Melodia” herinnert nogmaals aan het onderscheid in de houding van Duitschland en Engeland bij wapenleve- ranties aan Brazilië. Terwijl Duitschland met alle krachten er naar streeft, zoo schrijft het blad, zijn leveranties ondanks den oorlog uit te voeren, heeft Enge land bij het uitbreken van den oorlog reeds gereed zijnde, door Brazilië bestelde torpedobootjagers niet geleverd Het heeft Brazilië weliswaar het geld terug gegeven, maar voor in goud ontvangen ponden van 100 milreis heeft het ponden van 60 milreis terugbetaald, zoodat Bra zilië per pond een verlies van 40 milreis heeft geleden. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en maakt bekendGedurende het van Donderdag 16 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft elk der vier met „15 Vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „15 Worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koooen van een rantsoen vleeschwaren. De bon nen, welke op 26 Januari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 29 Januari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 160 gram voor bloed worst. nacht van 10 op 11 Januari zijn in de wateren van Malta groote olievlekken en wrakstukken gezien, waaruit gecon cludeerd kan worden, dat nog een een heid tot zinken is gebracht. In de haven van Malta ligt een vlieg- kampschip van het type „Illustrious” met beschadigingen, terwijl een slag schip van de „Malaya”-klasse bij zijn terugkeer te Gibraltar terstond in het droogdok is opgenomen. Op 13 Januari heeft men op 100 mijl van Malta een brandenden torpedojager waargenomen. In den nacht van 11 op 12 Januari is nog een vliegkampschip door een Italiaansch torpedovliegtuig getorpedeerd. Deze aan val was in de onmiddellijke omgeving van Kreta in verband met de in Noord- Afrika aan den gang zijnde operaties ondernomen. De nieuwe intensieve phase van de oorlogvoering bewijst, aldus besluit het blad, de onverminderde waakzaamheid van Italië in de Middellandsche Zee, waaraan thans ook sterke Duitsche luchtstrijdkrachten deelnemen en zij laat zien, hoe gevaarlijk deze paraatheid is. Asmogendheden treden inten siever op Omtrent de verliezen, welke de Engel sche vloot de laatste dagen in de Mid dellandsche Zee heeft geleden, deelt de „Giornale d’Italia” nog belangwekken de bijzonderheden mede. Vooral een uit 2 groepen bestaand En- gelsch convooi, dat op weg was •van Gi braltar naar Alexandrië en Griekenland, en dat beschermd werd door 2 slag schepen, een vliegkampschip, eenige zware en lichte kruisers, alsmede tal rijke kleinere eenheden, is het doelwit van de Italiaansche marine en van de luchtmacht der asmogendheden geweest. De „Giornale d’Italia” publiceert bij zonderheden, waaruit de omvang der Engelsche verliezen blijkt. Zoo heeft men reddingbooten en matrozenmutsen gevonden van den Britschen torpedo jager „Gallant”, welke blijkbaar ge zonken is. Den tienden Januari heeft men temidden van talrijke olievlekken een Britschen torpedojager gezien, welke omgeven was van tal van eenheden, welke hem op sleeptouw trachtten te nemen. Op den middag van denzelfden dag zag men een Britschen kruiser met 30 graden slagzij, welke eveneens als verloren kan worden beschouwd. In den geland onmogelijk gemaakt. Bovendien heeft de vroegere regeering het opslaan van voldoende voorraden veronacht zaamd. Voorts werd er op gewezen, dat Frankrijk waarschijnlijk van Duitsch land broodgraan zal krijgen. Het land moet echter den geheelen invoer van overzee ontberen. Engeland laat thans echter al zijn bondgenooten in den steek en tracht hen uit te hongeren. Wij wen- schen allen, dat de huidige moeilijk- levensmiddelenvoorziening dat hun eindelijk de ten aanzien van de Reuter meldt uit Dublin, dat een hooge lersche ambtenaar met machtiging zijn regeering, in een verklaring heeft vastgesteld, dat er van bepaalde berich ten over een aanbod van Duitschland aan de Valera betreffende eenigen moge- Met het oog op het feit, dat in de laatste weken drie in den Haag ge- X X parkeerde auto's van de Duitsche Weermacht door Nederlandsche staatsburgers opzettelijk bescha- digd zijn, werd, op grond van ar- tikel 1 van de Verordening op het e opleggen van prestaties (Verorde- e ning no. 7 1941), aan verschel- X dene inwoners van de stad den Haag, van wie is aan te nemen, dat zij de bovenbedoelde hande- lingen gebillijkt of bevorderd heb- oen, een vergoeding van schade en een zoengeld opgelegd tot een J X totaal bedrag van zestigduizend J gulden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1