n Amerika’s van Engeland aan Instantlne 1 Beperkte omvang hulp KUNST EN LETTEREN het De voorstellen aan Congres NEDERLANDSCH KAMER ORKEST CJDGCUD, ZILVER en BRILJANT kunt U het beste verkoopen of ruilen he-; RlhGENHUIS, Prmsestraat 86 Daar ontvangt Li den noogsten prijs! BON AA A EDUARD PELGER reclames. BOELGARIJE DE NEDERLANDSCHE FILMSPELERS RUSLAND Onder Otto Glastra van Loon VEREENIGDE STATEN J BRAZILIË JAPAN GROOTE BALLETVOORSTELLINGEN HELEEN DRAYER EN MARJO TAL Geen doortocht van Duitsche troepen - HA'AGSCTTE COURANT Woensdag- 15 Jan. 1941 le bl. pag 2 SCHNURRE UIT MOSKOU VERTROKKEN De vliegtuigbouw RECLAMES. L Solist Thomas- Magyar den inhoud zeker niet zullen t dat het N.K.O. door ongewoonheid tuigen. OP FIFTH Congres van voorstel door te de een jaar worden opgeroepen. een in Otto Glastra van Loon (Foto-archief) Debutantenconcert in het Haagsche Gemeentemuseum Lily Bouwmeester (Foto-archief) GELDIG tot 1 Febr. GELDIG tot 1 Febr. In een Avenue OVERVAL MET ROOF AVENUE groot magazijn een der grootste heeft de vrouwen of American wo- Stads- Rosen- I i ZES DIVISIES MILITIE OPGEROEPEN President Rooseveit heeft een besluit onderteekend waarbij weer 6 divisies van Het Boelgaarsche teiegraafagentschap is gemachtigd, in het ouitenland ver spreide geruchten, volgens welke Duit- TQTLAAT .7] BS In polli.n n<in 10 tl uk» „prirl/fllwinr rieele hulp aan Engeland bestaan. In plaats kan deze hulp pas na gevaarlijk langdurige periode uiting komen. Nieuwe vliegtuigfabrieken In verband met de Amerikaansche be wapening heeft de Curtiss-Wright-vlieg- tuigbouwmaatschappij het voornemen 3 nieuwe fabrieken te stichten, waarvan de bouwkosten ongeveer 40 millioen dollar zullen bedragen Men wil deze fabrieken zoo snel mogelijk bouwen bij het vlieg veld van Buffalo, in Columbus (Ohio) en in St. Louis (Missouri). Iedere fabriek zal een oppervlakte van ongeveer 100.000 vierkante meter beslaan. Omtrent de huidige productie der Cur- tiss-Wright verklaarde de president der maatschappij, dat in de fabriek te Buffalo dagelijks 6 lëger-jachtvliegtuigen van het type P 40 vervaardigd worden alsmede nog 2 andere militaire- en marinevlieg- DE NIEUWE ORDE De regeering te Tokio heeft uitdrukke lijk bepaalde geruchten gedementeerd, dat de nieuwe orde tevens een vereeni- ging van de naties van Oost-Azië za» vormen, daar een dergelijke oplossing in strijd is met de stichtingsgedachte van het Japansche keizerrijk en niet dienstig zou zijn voor de souvereiniteit ervan. der vaderlandslievend is het de hartstoch ten van het volk der Vereenigde Staten zoo op te zweepen, dat een politiek, die lijdt tot doodbloeden van de Amerikaan sche jeugd op vreemde slagvelden, ten slotte instemming zou vinden. sche troepen door Boeigarije zouden trek ken en in verband hiermee een diplomatie ke stap zou zijn ondernomen, tegen te spreken. haus” te Berlijn, onder leiding van Ge neralintendant Wilhelm Rode en kale leiding van Arthur Rother. Op Donderdag 5 Februari zal het bal let van het „Deutsches Opernhaus” een voorstelling geven in den Stadsschouw burg te Amsterdam en op Vrijdag 6 Fe bruari in het Gebouw voor K. en W alhier Voorts op Dinsdag 4 Februari te Utrecht, Stadsschouwburg, en op Vrij dag 7 Februari in den Stadsschouwburg te Arnhem. In Maart zal het „Deutsches Opernhaus" te Berlijn Richard Wagner’s Meistersinger te Amsterdam en den Haag ter opvoering brengen, met speciaal voor dit doel ontworpen decors. Het orkest van het ..Deutsches Opern haus” zal op Vrijdag 31 Januari een con cert geven in het Gebouw voor K. en W. den Haag, onder leiding van Arthur Rother uit Casablanca visschersvaartuig „Gabriel Garcia" voor de Marokkaansche 1ge leden. Van de 14 leden der bemanning, worden er tot dusver 3 als vermist op-' gegeven. STEDELIJK VAN ABBE-MUSEUM Wegens de groote belangstelling zal de tentoonstelling van schilderijen uit de ver zameling van wijlen Henri van Abbe te Eindhoven worden verlengd tot en met Zondag 19 Januari a.s. Op Zondag 26 Januari a.s. zal in de serie voordrachten over kunstgeschiedenis spreken: prof dr W Martin, directeur van het Mauritshuis alhier over; „Hollandsche regenten- en schutterstukken”. J. FRANS TULLING 65 JAAR Maandag 20 dezer hoopt de Rotterdam- sche beeldhouwer J. Frans Tulling zijn 65sten geboortedag te herdenken. De heer Tulling heeft een leven van zorgvol- len arbeid achter den rug. al mocht hij van vele zijden dikwijls veel waardeering voor zijn werk ondervinden. Velen zullen zijn atelier herinneren, eerst aan de pit toreske Delftsche Vaart, later gedurende 20 jaar aan den Oostzeedijk en thans aan de Haringvliet, Tot zijn verdienstelijke werken moet o.a. worden gerekend zijn in marmer uitgevoerd zelfportret, dat sedert eenigen tijd in museum Boymans wordt geëxposeerd. Heleen Drayer. (Foto G. de Groot) Op Zaterdagmiddag 18 Januari a.s. zal in het Gemeentemuseum het 41ste debu tantenconcert plaats hebben. Zooals men weet, hebben deze concerten ten doel jongen, onbemiddelden talenten gelegen heid te geven zich in het openbaar te laten hooren. Ditmaal zullen de dames Heleen Draijer, zangeres, en Marjo Tal, pianiste, beiden uit Amsterdam, musiceeren. De heer Willy Meeuwisse heeft welwillend de pianobegeleiding op zich genomen. Heleen Draijer is oud-leerlinge van mevr. Dresden-Dhont te 's-Gravenhage. Marjo Tal is in het bezit van het eind diploma van het Amsterdamsche Conser vatorium (mej. Nelly Wagenaar), en vol tooide haar studiën onder leiding van. Frans Osborn te Londen door bemidde ling van twee Rijksstudiebeurzen. Het programma vermeldt o.a. de Balla den, Op 10 van Joh. Brahms en de „Éroïca-variaties”, Es gr. terts Op. 35, L. van Beethoven, voor piano en liederen van Henry Purcell. Gabriel Fauré, Clau de Debussy en oud-Nederlandsche liede ren in de bewerking van Willem Pijper. Het concert begint om 15 uur en is gratis toegankelijk voor de bezoekers van het museum. op de Fifth winkelstraten van New York is gistermiddag op bet drukste uur een overval met root ge pleegd Verscheidene mannen beroofden de kassa en namen daarna de vlucht De winkelchef en een verkeersagent die een acntervclging inzetten, werden door twee der bandieten neergeschoten. De beide roofmoordenaars zijn na een opwindende achtervolging gearresteerd. Een hunner werd door een schot van een politie-agent zwaar gewond, de tweede werd bij zijn arrestatie tegen den grond geslagen. Behalve de beide doodelijk ge troffen achtervolgers is nog een derde man door de bandieten met een scn<">t zwaar gewond De jacht leidde door ver scheidene warenhuizen m de nabijheid van het terrein van de misdaad. DOOR INDIANEN BELEGERD Vijt leden van een Braziliaansche grens- commissie zijn nabij de grens van Vene zuela belegerd doo met bogen en met vergiftigde pijlen gewapende Indianen. In een draadloos bericht, dat in Belem is opgevangen, wordt gezegd, dat alle leden der commissie min of meer gewond zijn, maar dat zij hun tegenstand tegen de Indianen voortzetten. De Braziliaansche regeering heeft hulp en geneesmiddelen gezonden. BESPREKINGEN TE TOKIO De eerste minister Konoje heeft gis termiddag net woord gericht tot ruim 70 vertegenwoordigers van het parlement in de eerste bijeenkomst van een ge meenschappelijke conferentie van 4 dagen tusschen de leiders der regeering en de vertegenwoordigers van het parlement, de pers, fïnancieele en industneele krin gen. Bij zijn schets van den internauo- nalen t< estana legde Konoje den nadruk op het gevaar v^n een de wereld om spannende verstoring welke dreigt door den toene.ncnden druk op Japan var dei, sant van de Vereenigde Staten en <i»)K doot de krachtige Amerikaansche hulp aan Engeland en het Tsjoengking-regime Na Konoje «.prak de minister van oor log Tojo, die een uitvoerige uiteenzetting 6HU betreffende het Chineesch-Japansche NIEUWE UITGAVEN. Het eerste nummer van „Arbeid”, een sociaal en cultureel weekblad, uitgave van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen is verschenen. Ofschoon het in de eerste plaats bestemd is voor de leden van het Verbond, is het ook, wegens zijn algemeen karakter, verkrijgbaar voor niet- aangeslotenen. Hoofdredacteur is de heer G. van Overbeek. die in een inleidend artikel uiteenzet, dat het blad zoo is op gezet. dat het binnen- de belangensfeer van het geheele huisgezin valt, zoodat het op het gebied der arbeidersontwikkeling een bijzondere taak zal kunnen vervullen. Bij zijn verschijning is het blad met een op lage van 400.000 exemplaren begonnen, zoodat het 't grootste weekblad in ons land is. Nieuw voorstel van Taft De republikeinsche senator Taft eischt in een verklaring, aan de pers verstrekt, volstrekte verwerping van de wet tot hulpverleening aan Engeland in den door Roosevelt gewenschten vorm. Taft stelt voor, dat het Congres in plaats daarvan leeningen tot een beperkt bedrag zal toe staan, doch eerst als de Engelsche saldi in de Vereenigde Staten uitgeput zijn. De belangrijkste taak van het Congres, zoo betoogde Taft. is thans, Roosevelt geen blanco volmacht, te geven en de eigen verdediging van de Vereenigde Sta ten niet wettelijk aan Engeland en de hulp aan Engeland te koppelen. Engeland heeft nog steeds een tegoed van enkele milliarden dollars in de Vereenigde Sta ten. Indien dit besteed is, kan het Con gres beperkte leeningen toestaan. Behalve het voorstel van Taft, zijn zoowel van republikeinsche als van de mocratische zijde voorstellen ingediend. Da democratische senator Murray, die gewoonlijk de regeering steunt, eischt. dat men aan Engeland slechts beperkte hoeveelheden oorlogsmateriaal afstaat en alleen datgene, wat door de defensie-mi- nisteries is vrijgegeven als niet volstrekt noodzakelijk voor de verdediging van de Vereenigde Staten. De progressieve senator Lafollette keer de zich vooral tegen de bepaling, die de Amerikaansche havens voor de oorlogs schepen van Engeland zou openstellen. Hij eischt schrapping daarvan, om „im port van den oorlog in Amerika” te be letten. TOEGEZONDEN BOEKEN „De strijd om het goud”. Frank C. Robertson. J. Philip Kruse- man, alhier. Dat schapen fokken in het Wilde Wes ten geen bedrijf is voor zacht geaarde menschen, ondervinden de oude Jack Root en zijn zoon Dal, die door de omstandig heden gedwongen daar zijn teruggekeerd, om dit bedrijf, dat zij reeds vaarwel had den gezegd, weer op te vatten, In de Jackie May Valley gaat niet alles voor den wind Vooral als er een complot tegen Teddy Blain gesmeed wordt, een meisje, waar Dal wel zeer op gesteld is en boven dien nog goud gevonden is op haar be zittingen Goud en liefde beheerschen de menschelijke hartstochten. En deze zijn weer de aanleiding tot het schrijven van sensationeele verhalen als den lezer wordt voorgezet in „De strijd om het goud", va®» taald door J. A. W. van HachL RADIOREDE OVER DE NOORDSCHE LANDEN Naar „Svenska Dagoladet” uit New York meldt, heeft Hendrik Willem van Loon vo rige week Donderdag een rede uitgespro ken, die door een reeks Amerikaansche zenders is uitgezonden Hij gaf een uiteen zetting van de positie der Noordsche lan den en oefende critiek uit op het gemak kelijke Amerikaansche standpunt, waarbij slechts in het voorbijgaan rekening gehou den wordt met de nooden van Europa Hij herinnerde de Amerikanen er aar. dat het nog met zoo lang geleden is. dat de Noord sche landen in de Vereenigde Staten door hun vooruitstrevende politiek hoogelijk werden geprezen conflict en den Europeeschen oorlog, waarna de minister van marine Oikawa het woord voerde. Een openhartige ge- dachtenwisseiing volgde hetgeen het tempo zeer ten goede komt en bovendien decorwisseling overbodig maakt. Echter het bezwaar is, dat het decor waar bovendien een groote mast, zeilen en tuigage van de bark in zijn ondergebracht, een groot tooneel vraagt. De Nederlandsche filmspeiers kunnen dan ook met dit stuk slechts in de groote steden komen, waar men beschikking heeft over thejiters met een ruim tooneeL Daarom zal het gezelschap een tweede stuk, kleiner van opzet. uitbrengen, waar- men men ook de kleinere provinciesteden hoopt te bezoeken. Hiermee is een begin gemaakt met het werk van een ensemble, dat zoowel voor tooneel als film, geformeerd is. Te veel is in het verleden getracht films te maken met een aantal willekeurig bijeen ge brachte spelers, en waar juist het Neder- landsche tooneel altijd ensemble-tooneel is geweest, willen Jan de Hartog en Lily Bouwmeester met hun troep ook voor de toekomstige Nederlandsche films een ingespeeld ensemble bijeenbrengen, dat de kern zal moeten zijn waaromheen zich uiteraard andere spelers kunnen scharen. nog waren composities Bach, Jerger en Viotti. Wel een toeval hij op plaatsen van het schip plaats vinden, als het ware tegelijkertijd kan laten spelen, Een soortgelijke oproep organisatie „Roll Call --- men” gericht tot de 10.000 leden. Het pro minente blad „Chicago Tribune” noemt de wet op de hulp aan Engeland een .wets ontwerp op de oorlogsdictatuur”, welker opstellers het Amerikaansche volk op val- sche wijze willen inpraten, dat men Enge land alleen binnen de beperkende formule „short of war" wil helpen. In Amerika be staat een kleine minderheid, zoo schrijft het blad, die den oorlog en het zenden van Amerikaansche soldaten naar overzeesch gebied wenscht. Ingeval het ontwerp kracht van wet krijgt, zal het campagne, daar onder de messroom, het volksverblijf en de hut van den kapitein. De Hartog be reikte hiermede, dat hij verschillende handelingen. welke op verschillende («resident Roosevelt en senator Wheeler President Roosevelt heeft in de jong ste persconferentie geweigerd ook maar iets te verklaren omtrent de verschillen de amendementen betreffende het wets ontwerp op de hulp aan Engeland. Wel oefende hij uiterst scherpe critiek uit op een opmerking, die senator Wheeler Kort geleden voor de radio had gemaaKt Wheeler had gesproken van „ondermij ning” dwz opoffering van een op de vier Amerikaansche jongemannen door de politiek van Roosevelt Roosevelt noemde deze uitlating het meest onware en meest onvaderlandslievende wat ooit is gezegd Senator Wheeler heeft dezen uitva! afgewezen met Koel or te merken, dat de president, naar het schijnt, zijn zelfbeheersching had verloren Hij zou het toejuichen wanneer hij met deze uit lating ongelijk had. Maar nog veel min standers van het ontwerp zijn, genoeg stemmen bij elkaar kunnen brengen om beperkingen van het voorstel door tc voeren. De meest ter sprake gebrachte wijzi gingen zijn: 1. De beperking van de vol machten van den president tot de leve ring van materiaal voor het herstel der schepen van de democratieën tot twee jaren. 2. Het in stand houden van de wettelijke bepaling, dat de leger- en vlootchefs voor den verkoop of de leening van materiaal moeten verklaren, dat dit niet van essentieel belang is voor de eigen verdediging der Vereenigde Staten 3. Een verbod van directe schenkingen van oorlogsmateriaal, ook onder de for mule van een indirect voordeel” - Teekenend voor deze stemming is een de militie voor scheven dienst geduren- in 7Jiend VOOrstel, dat een speciaal rie ppn lflar worden nnpprnpnpn Jensierninisterie wenscht in te Stellen. dat de geheele gewapende macht der Vereenigde Staten zou oeheeren.. In het kader van dit vcorstel zouden de onder staatssecretarissen van marine, vloot en luchtmacht ondergeschikt worden aan den staatssecretaris voor de verdediging. Alle plichten en rechten van het depar tement van oorlog en van dat van marine zouden aan het nieuwe ministerie over gedragen worden Gelijktijdig is een oude aangelegenheid weer op het tapijt gebracht, n.l. het hou der. van een volksstemming over een eventueele oorlogsverklaring der Ver eenigde Staten, behalve in geval van een inval in de Vereenigde Staten of het Westelijk halfrond door een niet-Ameri- kaansche mogendheid. De leider van de Duitsche handels- delegatie de gezant dr. Schnurre, is gister avond, na de met succes bekroonde Duitsch-Russische onderhandelingen, met zijn medewerkers uit Moskou vertrokken Bij zijn vertrek waren o.a. de Duitsche ambassadeur graaf von der Schulenburg, de staf der Duitsche ambassade,' de plaats vervangende Russische volkscommissaris voor den buitenlandschen handel aan wezig Vóór zijn vertrek was dr. Schnurre ont vangen door den voorzitter van den raad van volkscommissarissen en commissaris van buitenlandsche zaken, Molotof en de commissarissen Mikojan en Wysjinski. VAN VROEG I fx-n le wllkvetplee»""^ 1 op Map En Jon la Nel» vaak een ultkomal Boven dien la liet om hy(|lenl«el>« reden te prefereeren De moeilijkheden van de hulp verleening Naar het D.N.B. uit New York meldt, maakt men zich in kringen, welke voor welingelicht doorgaan, geen illusies over de grenzen, welke aan elke mate- de eerste een g( voorbereiding tot uiting komen. Ten tweede echter zou het noodig zijn eerst de gevaren op den Atlantischen Oceaan te gaan beheerschen, welke in 1941 aan zienlijk ernstiger zijn dan in 1917, toen Engelands ravitailleeringspositie nog lang niet zoo kritiek was als thans en vooral nog talrijke landen op het vaste land van Europa voor Engeland open stonden. Opheffing van het acute gebrek aan scheepsruimte moet het eerste punt van alle hulp aan Engeland vormen. Juist in dit opzicht ziet het er evenwel zeer bedenkelijk uit, naar voorts ver klaard wordt. In Amerikaansche scheepvaartkringen volgt men reeds thans met groote bezorgdheid de daling van de koopvaardijtonnage door de ver koopen aan het buitenland, vooral aan Engeland. Deze verkoopen hebben de bedoelde tonnage van Amerika gedu rende vorig jaar met niet minder dan. een millioen ton verminderd. Daartegen over stond, dat de bouw nog geen 50.000 ton bedroeg. Nog meer verkoopen van schepen vormen, naar in politieke en economische kringen opgemerkt wordt, een niet onaanziénlijk risico. In lijnrechte tegenstelling tot de open lijke verklaring en van bepaalde politici en tot de hoofdartikelen van vele kran ten, staat men in welingelichte kringen te New York en Washington op het standpunt, dat de zendingen Ameri- kaansch oorlogsmateriaal reeds thans zoo laat komen, dat zij in geen geval een overwinning van Engeland kunnen be werkstelligen. Onder deze omstandig heden is haar voornaamste taak uitslui tend een al te groote nederlaag van Groot-Brittannië te helpen verhinderen. Doch zelfs dat is twijfelachtig. Daarom moet vooral het eigenbelang v^M^lmeri- ka op den voorgrond gesteld wortTen. op dat de Vereenigde Staten niet op zekeren dag meegesleurd worden in de gevolgen van een Engelsche nederlaag. De meening van Fish De republikeinsche afgevaardigde Fish heeft zich gisteren in een verklaring ge wend tegen het wetsontwerp op de hulp aan Engeland. Hij wees er op, dat met dit ontwerp automatisch de Johnsonact en de neutraliteitswet zonder stemming in het Congres worden opgeheven. Hij zei- de. dat president Roosevelt de volmacht zou krijgen om schepen en convooien naar de oorlogszone te sturen, hetgeen het gevaar van een verwikkeling der Vereenigde Staten in den oorlog met zich mede brengt De wet maakt een farce van de democratie der Vereenigde Sta ten. Zij ontneemt het Congres zijn grond wettige volmachten betreffende een oor logsverklaring en stelt een éénmansre- geering in. Daarbij zal de beslissing over oorlog en vrede alleen in handen van den president liggen. Het Amerikaansche volk wordt van iedere beslissing hierover be roofd. De wet is ondemocratisch en in strijd met de Grondwet Dit. aldus be sloot Fish komt neer op de bekentenis da’ 'e democrntische regeeringsvorm niet functioneert en door dictatuur moest woi den vervangen. Vinson, voorzitter van de marine-com- missie uit het Huis van Afgevaardigden. verKiaarde volgens United Press dat de berichten, welke de commissie ontvan gen heeft, erop wijzen, dat het doel, door Roosevelt gesteld, n.l. 50.000 vliegtuigen per jaar te bouwen, slechts te bereiken Is indien men de technische verbeterin gen opoffert aan de massaproductie. Misschien is het. aldus Vinson, toen mogelijk dit doel te bereiken, indien men van tijd tot tijd standaardiseert. In dat geval echter kunnen met alle vliegtui gen met de modernste technische vindin gen uitgerust worden. Vinson gaf deze verklaring af op grond van mededeelin- gen van den vice-president der Curtis Wright-fabrieken. Vinson druKte de meening uit, dat het op den huidigen grondslag van den vliegtuigbouw niet slechts onmogelijk zal zijn, 50.000 vliegtuigen per jaar te bou wen. doch ook 36.000 gelijk er volgens het programma door de Amerikaansche vliegtuigfabrieken fn den zomer van 1942 als jaarproductie geleverd moeten kun nen worden. ORGELCONCERTEN BETHLEHEM- KERK 1941 Het eerste concert in 1941 door den organist Alex Schellevis wordt gegeven op Zaterdagmiddag 1 Februari a.s. te 3 uur. Solisten zijn: Miep Ochse, alt en Chris Taverne, tenor. Aangezien 1941 het tiende jaar is, waar in de orgelconcerten worden gegeven, zul len deze een bijzonder karakter dragen, waaraan bekende solisten en ensembles rhythme werkte electriseerend. De bege- IfiHina woe gjj dg Werking groot. Geestdriftig ap- ook met bloemen hulde werd bewezen. door de Lang lijke, bekoorlijke, delicate Suite, een kun dig geschreven, aangename muziek, geen nieuwe perspectieven openend, maar om kleur en luchtige bewegelijkheid, van geest prettig om naar te luisteren. De weergave was keurig verzorgd. Grandiozer van klank is het Concerto grosso van^Wilhelm Jerger. Het opent met een pathetisch Grave, >dat echter allerminst hol klinkt. Een Allegro ani mate van schoone breedheid en macht volgt. Het is buitengewoon gunstig voor de strijkers geschreven en het piano- obligaat, door A. J. Dresden talentvol ge speeld, heeft een waarlijk verrijkende werking op de klank en expressie van het geheel. Het Molto lento (con sordino) vormt een intermezzo van stillere stem ming. Het 'Allegro assai is een stuk van tegenstellingen in tempo en uitdrukking. Het boeit in die geschakeerdheid en is wellicht het inhoudrijkste deel. De weer gave was voortreffelijk. Samenspel, klankschoonheid en vereenzelviging met de innerlijkheid der compositie waren op uitstekende wijze aanwezig en hebben tot een overtuigende vertolking geleid De geluidsontplooiïng naar het einde klonk zeer indrukwekkend en met enthousiasten bijval is den dirigent en het orkest hulde betuigd. Nieuw Engelsch inkoopbureau De Britsche regeering heeft bekend gemaakt, dat zij met het oog op de ver sterkte levering van oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten in Amerika nieuw bureau heeft opgericht onder den naam „Britsche voorzieningsraad Noord-Amerika”, De leider van de Brit sche inkoopcommissie in de Vereenigde Staten Purvis, is tot leider van het nieuwe bureau benoemd. Leider van de Britsche inkoopcommissie is Sir Clive Baillieu. Het nieuwe bureau zal tot taak hebben zich bezig te houden met alle problemen, die verband houden met de ravitailleering van Engeland door de Vereenigde Staten. De oppositie tegen Roosevelt De oppositie tegen het wetsontwerp op den steun aan Engeland, dat bij het con gres is ingediend, is in de traditioneele isolationistische gebieden van het Midden Westen bijzonder fel, meldt het D N.B. uit Chicago. Een aanzienlijk deel van de openbare meening en de pers daar, keeren zich op scherpe wijze tegen de door Roo sevelt gevraagde volmachten. In dagelijk- sche oproepen doen talrijke commissies en organisaties een beroep op de bevol king en verzoeken de congresvertegen woordigers in tallooze telegrammen om zonder compromis het pachtprogram van den president te verwerpen De centrale te Chicago van „America first” de com missie. die onder leiding staat van gene raal Wood, die kwartiermeester-generaal was in den wereldoorlog, wordt sinds vele dagen overstroomd met protesttelegram- men en brieven uit alle kringen der be volking. De zestigduizend leden van de vakvereenigingsorganisaties van voerlie den en chauffeurs te Chicago hebber een oproep gekregen'van hun voorzitter om zich aan te sluiten bij de Drote'tbe.''eginq tegen de wet op de hulp aan Engeland De republikeinsche afgevaardigde Simpson heeft een aanvullend voorstel ingediend op het presidentieele wetsvoor stel tot hulpverleening aan Engeland Hierin vraagt hij de aan den president te verleenen volmachten tot een duur van 2 jaar te beperken. Voorts behelst het voorstel de bepaling dat de leeningen van materiaal alleen aan de staten van het Britsche rijk en aan Ierland toege kend mogen worden. Amerikaansche hulpverleening aan andere staten moet afhankelijk gemaakt worden van een nieuw besluit van het Congres United Press meldt uit Washington: In het Congres schijnt een bepaalde stem ming. die ten doel heeft het wetsvoor stel omtrent de hulpverleening aan Enge land te beperken, veld te winnen. Deze tendenz kristalliseert zich slechts lang zaam, maar er zijn teekenen welke er op wijzen dat de afgevaardigden, die wijzi gingen in het voorstel willen aanbren gen. met degenen, die volslagen tegen- vreemde figuren tot zeer vreemde hande lingen brengt. Jan de Hartog voert de regie. Het stuk is levend, spannend en hier en daar bijna rauw, zonder echter ooit bruut te zijn. Een stuk waaruit men den schrijver van „Hollands Glorie” in iederen regel en iedere zinswending proeft. Het decor, dat vervaardigd wordt door C L. van der Lugt-Melsert bestaat uit de langsdoorsnede van het achterschip van de bark „Medusa”. Hierop speelt zich de geheele handeling af. Het is onderverdeeld in verschillende tooneelen, er is een dek met de onder de messroom. Vóór 1 Februari geeft de AA bon van het gezinshoofd het recht tot net Koopeu van een Wollen Uitknoopbare Voering te gebruiken voor alle jassen of man tels Deze voerings zijn nog in voor raad Prijzen vanaf 1 13 75. («kinSESTR A A1 33—35, ÜEN HAAG TELEFOON 113902 Dit tweede concert in Diligentia heeft lang op zich laten wachten, maar de vol doening is er dan toch, dat op een later uur kon worden begonnen al blijkt, dat avondconcerten voor menigeen nog be zwaarlijk zijn. Drie werken waren al tevoren aangekondigd, composities van Bach, Jerger en Viotti. Wel een toeval dat die van den laatste, het Vioolconcert no. 22 in A-moll, juist Zondag 1.1. door Szekely werd gespeeld, terwijl er jaren over een uitvoering in de concertzaal wa ren heengegaan. Het neemt echter niet weg, dat het N.K.O. door ongewoonheid j van zijn programma’s nog steeds aan de spits staat, al blijkt die ongewoonheid dan ook een prikkel te zijn geworden voor andere vereenigingen om min of meer met de oude sleur te breken. J. S. Bach’s Tweede Brandenburgsche Concert in F-dur vormde een rijk, om niet te zeggen, feestelijk begin. Een eer ste Allegro van heerlijke doorwerkten bewogenheid en door de obligate blaas instrumenten en het cembalo een wonder van kleur. Dit laatste valt ook van het Andante te zeggen. De zielvolle klank van de viool biedt nog een weldadige nuance temeer. Verrukkelijk is de rhyth- miek, de flonkering der Finale. Prachtig de innerlijke drift en ook de wijze waar op de realiseering ervan evenals van alle elementen van het geniale werk plaats vond. Dan Viotti's A-moll Concert door Tho mas Magyar. Nog pas kort geleden heb ben wij van onze bewondering voor het spel van dezen uitmuntenden violist ge tuigd. Ook nu weer hebben zijn virtuoze techniek, zijn volle, kernachtige toon en levenskrachtige voordracht veel te genie ten gegeven. Het is alles violistisch bui tengewoon harmonisch ontwikkeld en op hoog peil gebracht. En het is niet alleen door de Cadens, dat iemand, die van vioolspel begrip heeft, dit opmerkt. Fraai werd de cantilene van het Adagio ge sponnen, buitengewoon virtuoos de G- snaar behandeld. De expressie was warm zonder een zekere ingetogenheid, die hier noodig is, te verliezen. Het Agitato assai werd kernachtig en temperamentvol gegeven en soms met een felheid, die het prachtig deed. Dynamisch ontwikkelde de artist ïu8Ses^eve tegenstellingen en zijn leiding was uitmuntend van het geheel groot. plaus voor den schitterenden solist, wien c*'- Na de pauze zijn wij eerst Tafelmusik opus 40 van Hans I onderhouden. Het is een licht bevatte- LILY BOUWMEESTER EN JAN DE HARTOG HEBBEN GROOTE PLANNEN Zooals wij reeds berichtten is eenigen tijd geleden het tooneelgezelschap „De mederiandsche Filmspe.ers”, dat onaer leiding staat van Lily Bouwmeester en Jan de Hartog, opgericht. Een nieuw ge zelschap, dat mogelijk een nieuwen geest in de Nederlandsche tooneelwereld kan brengen. De piannen zijn vast omiijnd en oeloven iets. Op het oogenblik is het gezelschap druk bezig» het laatste tooneelstuk van Jan de Hartog „De duivel en juffrouw Honesta” in te studeeren. Op 24 Januari a.s zal de première in het Metropool- palace hier ter stede worden gegeven en met deze mededeeiing raken wij juist de kern van de zaak. De Nederlandsche filmspeiers en dit blijkt uit hun naam zijn van plan Neder landsche "films te maken, doch de om standigheden zijn op het oogenblik niet van dien aard, dat men hieraan met de zekerheid van succes kan beginnen. Voor- loopig zijn daarom de filmplannen ter zijde geschoven en heeft men zich op het tooneel geworpen. Allerminst echter zijn de biqpcopen uitgeschakeld, want het doel is juist om in de komende maanden een Nederlandsch tooneelstuk in de Neder- landsche bioscopen op de planken te brengen. En het stuk, dat allereerst ge bracht wordt „De duivel en juffrouw Honesta” is daarom dan ook gekozen, omdat het dichter bij de film staat, dan meestal bij een tooneelstuk het geval is. Het is een romantisch blijspel ovgr de zeilvaart uit 1865. Een spannend kijkspel, waarvan wij den inhoud zeker niet zullen verraden, maar waarvan wij kunnen ver zekeren, dat het de belangstelling ten volle waard is. Lily Bouwmeester heeft hierin een rol, die volkomen voor haar geknipt is. Zij is juffrouw Honesta, die als toekomstig kindermeisje van de vrouw van den gouverneur van Neder landsch West-Indië met de bark Medusa van Texel wegvaart. Aan boord bevindt zich een vreemd gezelschap, onder wie Nico de Jong als de kapitein. Kommer Klein als een pepermagnaat, Marie van Westerhoven ^ls piratenmarketentster, Alex Hoek als een Moorsche kok. een zeer eigenaardige dokter, een bultenaar, hypnotiseur, die zijn fortuin in de West gaat zoeken, en nog enkele andere zeer zonderlinge en romantische avonturiers. Het schip raakt in den Atlantischen Oceaan op ongeveer 100 mijl van de Sargossazee in een windstilte verzeild, welke drie we ken aanhoudt en welke de toch al zoo VAN DUISBURGER OPERA EN DEUTSCHES OPERNHAUS In het kader der Nederlandsche Duit sche ‘cultuurgemeenschap zal een reeKs buitengewone opera- en balletvoorstel lingen worden georganiseerd. Richard Wagner’s Lohengrin zal door de Duis- burger opera worden gegeven op Maan dag 20 Januari in den Stadsschouwburg te Amsterdam en op Woensdag 22 Jan. in het Gebouw voor K en W alhier Het geheele ensemble: solisten, koor, bal let en orkest, zal medewerken (200 per sonen). De ensceneering is In handen van Generalintendant dr. Georg Hart mann, de muzikale leiding van Opern- direktor Wilhelm Schleuning. De Duis- burger Oper zal eigen decors meebren gen. Op Donderdag 30 Januari a.s. zal in het Gebouw voor K. en W. alhier en op Zaterdag 1 Februari in den Stads schouwburg te Amsterdam de kavalier van Richard Strauss ter opvoe ring worden gebracht door hel geheele ensemble (solisten, koor, ballet en orkest: 200 personen) van het „Deutsches Opern- hoiic” to Rorliin onder leiding van Ge- tnuzf- VERSPREIDE BERICHTEN Naar Reuter meldt, Is James Gray Stuart als opvolger van den minister van oorlog, Margesson, benoemd tot Chief Whip in het Britsche lagerhuis. Naar uit Vichy wordt gemeld is Deschamps tot gouverneur van de Ivoor kust benoemd Bij een grooten brand in een pakhuis aan de Eastriver te New York zijn 4 men schen om het leven gekomen »n verschei dene ernstig gewond. Gisteren is een 23-jarige kadet van de Zweedsche militaire vllegschool, Ljung- byhed, die met een lesvliegtuig was ge start. door onbekende oorzaak op den grond gestort. Het toestel verbrandde. De bestuurder werd gedood. Sedert Maandag heerscht in geheel Roemenië en in het bijzonder in Moldavië strenge koude Te Jassy daalde d^tempe- ratuur tot 36 graden onder nul. Het ver keer is bijna geheel gestaakt. Herhaaldelijk dringen troepen wolven de dorpen binnen. De bestrijding van de wolvenplaag wordt door mist bemoeilijkt. Het is nog niet be kend, hoeveel menschen aan koude en wolven ten offer gevallen zijn. Te Boeka rest vroor het in den vorigen nacht en gisterochtend 22 graden. De 34-jarige Fritz Schuster uit Erfurt werd sedert 3 Januari vermist en is thans doodgevroren gevonden. Twee jongens, die naar voerplaatsen voor het wild gingen zien, zagen aan den rand van het bosch een hond zitten, die bij hun nadering blafte. Daardoor werd-hun aandacht gevestigd op het lijk van Schuster. Men veronderstelt, dat deze zich heeft neergezet om wat uit te rusten en daarbij ir.geslapen en doodgevroren is. De hond had zeven dagen en zeven nach ten zonder voedsel de wacht gehouden bij zijn gestorven baas Volgens berichten heeft het Spaansche ,,vxaMiici uatvia wwx v—..-. kust tijdens stormweer schipbreuk hun medewerking verleenen. De opbrengst van het eerste concert is geheel voor de restauratie van het orgel der Groote of St. Jacobskerk, hetwelk dringend voor zieningen behoeft. gebied wenscht. Ingeval practisch hebben afgedaan. f ■- Wl

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2