1941. Luchtaanvallen op Engeland herval Ilacha de positie het over van Tsjechische volk I w s V g V V i V 5 V g Bill Donderdag 16 Januari. I No. 17776. Dokterstelefoon: den De Groot hotel te Grindelwald in brand Phillips’ terugkeer te Rome De huidige toestand in Engeland Britsche bommenwerpers boven het Noordduitsche kustgebied De gevechten in de Straat \VERDU I ST ERE N A i van 5.58 uur n.m. tot 9.41 uur v.m. Medewerking aan wederopbouw van Europa oorlog ter zee u. u. uur n.m. No. 394920 DUITSCHLAND FRANKRIJK SPANJE BRITSCH-INDIE EGYPTE Britsche verliezen grooter dan Londen toegeeft Postgiro-no’s Winterhulp Nederland De Amerikaansche ambassadeur zou vandaag graaf Ciano bezoeken Maginotlinie wordt geslecht Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Vier in Britschen dienst varende schepen vernietigd JAPAN Critiek op de Engelsche regeering FRANSCHE PROPAGANDA TEGEN ENGELAND Bear's Grand Hotel te Grindelwald (Zwitserland) staat in vlammen. Dit is het grootste gebouw van de toeristenplaats en het telt ongeveer 23U bedden. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend (Foto-archie/j, VEREENIGDE STATEN De roofoverval te New York Maan: 16 Jan. op 10.09 A n.m.; 17 Jan. onder 11.24 x v.m.; op 11.25 A A A ft A i 1 No. 116364 A A A Beschouwing van de „Völkischer Beobachter” 1 l I I I I van Sicilië 4 J Mm HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Z.g. StadspatiëntenNo. 49 I „Mar- een Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. i i i i t i i i i i i i i i i V I V s 5 V 5 V V 5 V V V 5 Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. In Duitsche politieke kringen verluidt, dat de Fransche Maginotlinie, die 500 mil- lioen doflar gekost heeft, zal worden ge slecht. Ter bevordering van den land- en tuinbouw zal het land in kleine perceelen verdeeld en ter beschikking van boeren gezinnen gesteld worden. bezig houdt, sedert Flandin ongeveer maand geleden Laval als minister buitenlandsche zaken is opgevolgd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. -19, Tel. 50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Qoudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De officieele mededeelingen van de Brit sche Admiraliteit over de verliezen der Engelsche vloot bij de gevechten in de Straat van Sicilië zijn, naar in bevoegde Italiaansche kringen verklaard wordt, erg gebrekkig gehouden, om de Engelsche openbare meening zooveel mogelijk te ont zien In werkelijkheid zijn bij deze opera ties een Engelsche kruiser tot zinken ge bracht, 3 Engelsche slagschepen, 2 vlieg- kampschepen, een kruiser en 2 torpedo jagers getroffen en beschadigd. Aan Itali aansche zijde bleven de verliezen beperkt tot het tot zinken brengen van een torpedo boot. VERTEGENWOORDIGER VAN HET VATICAAN BIJ ROOSEVELT De vertegenwoordiger van het Vaticaan in Washington, Cicognani, heeft gisteren president Roosevelt een beleefdheidsbe zoek gebracht. Later verklaarde hij tegenover persvertegenwoordigers, dat hij niet gesproken had over een eventueelen cpvolger van Taylor en ook geen bood- schp van den Paus had overhandigd. Myron Taylor was, zocals men zich zal herinneren, de persoonlijke vertegenwoor diger van Roosevelt bij het Vaticaan. Amerikaansche vliegtuigen ongeschikt De Amerikaansche journalist Ingersoll deelt in een bericht mede, dat volgens uitingen van Engelsche piloten, de door de Vereenigde Staten geleverde vliegtui gen ongeschikt zijn voor den strijd tegen het Duitsche luchtwapen wegens techni sche tekorten, gebrekkige bewapening en onvoldoende Bescherming van de bestuur- derscabine. Londenaars met longontsteking bedreigd. Het D.N.B, seint uit New YorkDe directeur van het Amerikaansche zieken huis in Engeland, Wilson, is hier terugge keerd. Hij verklaarde o.a. dat de Londe naars de komende dagen met longontste king worden bedreigd, welke door de toe standen in de schuilkelders wordt ver oorzaakt. Politie-inspecteur ter dood veroordeeld Groot cpzien heeft het in Londen ge wekt, dat in Liverpool de inspecteur van politie, Holburne, als leider van een bende plunderaars ter dood en twee zijner politie-assistenten tot hooge gevangenis straffen zijn veroordeeld. Het proces moet een onbeschrijfelijk beeld hebben opge leverd van de onveilige toestanden in deze Engelsche havenstad, die door de Duitsche bomaanvallen zwaar wordt ge teisterd. De bende maakte onder leiding van dezen inspecteur van politie van de nachtelijke luchtalarms gebruik, om op geraffineerde wijze kostbare particuliere bezittingen te rooven en weg te sleepen. Engelsch vliegtuig, dat „Men doza” bewaakte, moest nood landing maken Een Britsch watervliegtuig heeft giste ren in de nabijheid van de „Mendoza” een noodlanding moeten maken De in zittenden verzochten door middel van lichtsignalen om hulp. Een kotter van de marine van Uruguay liep uit en sleepte het vliegtuig de haven binnen. Bij hun verhoor door den prefect ver klaarden de vliegers, dat zij de „Men doza" in observatie hadden gehouden, en daarbij hun brandstof hadden verbruikt Het staat nog niet vast of de vliegers in Uruguay zullen worden geïnterneerd, of dat men hun zal toestaan, te starten. Ook kon niet worden vastgesteld vanwaar het vliegtuig afkomstig was. West-Schotland en Graafschap Kent bestookt Naar uit Londen gemeld wordt, hebben Duitsche vliegtuigen gisterochtend bom men geworpen op West-Schotland en in een district van het graafschap Kent. ARBEIDERS IN OORLOGSINDUSTRIE EISCHEN LOONSVERHOOGING De meeningsverschillen tusschen arbei ders en werkgevers blijven in het gehee- le land voortduren, aldus United Press. De arbeiders wijzen bij hun eisch om hoogere loonen op de sterk gestegen kos ten van levensonderhoud. Uit San Diego wordt bericht, dat de arbeiders der Ryan- vliegtuigfabrieken, die momenteel een regeeringsorder van 10 millioen dollar uitvoeren, bij stemming hun onderhan- delingscommissie volledige volmachten hebben gegeven voor het geval de direc tie der onderneming niet in een loonsver- hooging zou toestemmen. Ook de arbei ders van de Pittsburgsche staalfabrie ken eischen loonsverhooging. Dergelijke acties worden ook momenteel gevoerd door de arbeiders der andere takken van de bewapeningsindustrie. Newyorksche scheepvaartkringen deelen mede, dat het Grieksche vrachtschip „Nilos” dat in een Britsch convooi voer, 500 mijl ten Westen van Ierland in den grond is geboord. Ook de Noorsche. in Engelschen dienst varende vrachtschepen Brandanger”, groot 4624 b.r.t. en stenen” zijn tot zinken gebracht. Het Britsche schip ..Empire Jaguar” dat op 8 December ten Westen van Dakar tot zinken werd gebracht, was het vroegere Amerikaansche vrachtschip „Eastern glade”, groot 5057 b.r.t. DIAMANTEN JUBILARIS IN DE DIAMANTEN? In de Mohammeoaansche gebieden van Britsch-Indië is een levendige propaganda campagne begonnen, die beoogt naar uit Karatsji gemeld wordt den Moham- medanenieider Aga Khan ter gelegenheid van zijn diamanten jubileum in 1945 zijn lichaamsgewicht in diamanten ten ge schenke te geven Daar de Aga Khan thans omstreeks 275 pond weegt, zou hij 623.000 karaat diamanten moeten krijgen, ter waarde van ongeveer 25 millioen dollar. Naar men weet, heeft de Aga Khan bij zijn gouden jubileum in 1935 tweemaal zijn lichaamsgewicht in goud gekregen. zochten beschutting achter de toonbanken. Een der misdadigers werd in Woolworth House door politie-agenten omsingeld en met de greep van een pistool door een der agenten bewusteloos geslagen. De jacht heeft den dood van een politie beambte en van een burger tot gevolg ge had. Een bandiet en nog een burger wer den gewond. Het door de roovers buitge maakte geld werd op de vlucht weggewor pen en ging blijkbaar verloren. GEEN VLAGGEN OP 18 EN 30 JANUARI De rijksministers van binnenlandsche zaken en van volksvoorlichting en propa ganda deelen mede, dat op den dag der stichting van het Rijk (18 Januari) en op den dag der nationale verheffing (30 Januari) dit jaar niet, zooals in andere jaren gebruikelijk, algemeen de vlaggen zullen worden uitgestoken. WAARZEGGER AAN HET WOORD Een bekende Japansche waarzegger, Donsio Kodama, heeft voorspeld, dat dezen herfst vrede gesloten zal worden tusschen China en Japan. Hij uitte deze voorspelling op de jaarlijksche nieuwjaarsbijeenkomst voor sterrenwichelarij in de Peers Club, waar 100 leidende politici en officieren van leger en vloot aanwezig waren. De wichelaar voorzegde verder, dat Duitschland dit jaar een beslissende over winning zal behalen door een inval in En geland, gepaard met geleidelijke verslap ping van Engeland, als gevolg van bip- nenlandsche wrijvingen De Vereenigde Staten zullen troepen naar het Noorden, naar Canada zenden in den loop van dit jaar, zoo sprak de helderziende, die een somberen kijk had op de vooruitzichten van het Japansche verbond voor dienst aan de natie, dat door een ramp getroffen zal worden, als uitvloeisel van innerlijke on- Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning” publiceert in verband met de scherpe Engelsche critiek op de organisatie van de Engelsche oorlogshuishouding een eigen bericht uit Londen waarin gezegd wordt, dat de aanklachten tegen de Brit sche regeering zeer fel zijn, zoodat het lagerhuis tegen zijn wil, waarschijnlijk zal zijn gedwongen de aangelegenheid in een openbare zitting te bespreken. Het is algemeen lekend, dat het industrieele front niet doelmatig is georganiseerd en dat de arbeidskrachten en technische reserves niet vólkernen worden uitgebuit, kortom, dat de geheele mobilisatie van het thuisfront, een der belangt ijkste taken van de regeering-Churchill. niet be vredigend is opgelost. Ernstige wan toestanden zijn in de industrie aan den dag gekomen. In vele fabrieken der oor logsindustrie hebben talrijke bekwame vakarbeiders slechts 5 uur werk per dag. Uit vele plaatsen komen berichten over onnoodige onderbrekingen van het werk. In zekere districten zijn nog steeds geen veiligheidsregelingen in de fabrieken ge troffen, zoodat het geheele personeel naar de schuilkelders gaat, zoodra de sirenes loeien In een groot fabriekscom plex renden alle 30 000 arbeiders bij luchtalarm naar de schuilkelders. Om verschillende redenen hebben sommige werkzaamheden op werven en in fabrie ken thans 20 dagen noodig om voltooid te worden, tegenover 10 in vredestijd. Op de werven is de aangekondigde uitbrei- DE ENGELSCHE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING TE WASHINGTON Koning George heeft volgens een Reu- terbericht de benoeming van den tegen- woordigen hoogen commissaris van Groot- Brittannië in Canada, sir Gerald Camp bell, tot gezant in Washington goedge keurd. Campbell zal zijn nieuwe functie bij de aankomst van den ambassadeur lord Halifax in Washington op zich nemen. Een bom door het dek geslagen De Engelsche berichtendienst noemt den aanval van Duitsche duikbommenwerpers op de „Illustrious” den ..verschrikkelijk- sten aanval”, die ooit op een schip is ge richt. Een zware bom was door het dek van het vliegkampschip heen geslagen. De „Illustrious” moest een haven aan de Middellandsche Zee aandoen, waar verscheidene branden gebluscht moesten worden. Admiraalsbenoeming in Engeland Vice-admiraal sir Andrew Cunningham vlootvoogd van de Britsche zeestrijdkrach- ten in de Middellandsche Zee, is tot ad miraal benoemd, naar uit Londen wordt gemeld. Volgens de opvatting in diplomatieke kringen te Rome begint met den terugkeer van den Amerikaanschen ambassadeur William Phillips aldaar een belangrijk tijd vak in de ItaliaanschAmerikaansche be trekkingen, meldt United Press. Hoewel de ambassadeur naar aanleiding van de vele geruchten welke na zijn aankomst de ronde deden, verklaarde dat hij volko men regelmatig na het einde van zijn verlof naar Italië teruggekeerd was en dat hij geen bijzondere boodschap van Roose- v t zou hebben meegekregen, blijven diplomatieke kringen van meening, dat zijn terugkeer de diplomatieke ontwikke lingen in de naaste toekomst zou kunnen beïnvloeden. Deze kringen wijzen er op, dat thans, nu Phillips* weer in Rome is, Roosevelt hier weer over een vertegenwoordiger be schikt, wiens rang als ambassadeur hem veroorlooft onmiddellijk persoonlijk con tact met Mussolini of den koning te zoe ken, indien hij ip de toekomst opdracht zou krijgen een boodschap over te bren gen In verband hiermede wordt er op gewezen, dat Mussolini nooit een zaakge- BEPERKING VAN DEN UITVOER NAAR WEST-INDIË De gouverneur van Martinique, Robert, maakt bekend, dat het Amerikaansche ministerie van financiën de waarde van den uitvoer naar West-Indië beperkt heeft tot 600 000 dollar in vergelijking met 2.5 millioen dollar in normale tijden. De gouverneur verklaarde verder dat er ge brek aan meel zou komen. De algemeene verontrusting welke door de handelwijze van de Vereenigde Staten ontstaan is, blijkt uit de protestbrieven, welke door kooplieden en ambtenaren naar Washington gezonden zijn. Inmiddels heeft Martinique met Argen tinië en Brazilië onderhandelingen aange knoopt over de leveringen van de nood zakelijke levensmiddelen. ntwerp op het teekenbord tot TT-- zelf hulp over Het ministerie van propaganda, dat on der leiding staat van den minister van buitenlandsche zaken, Flandin, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin een hef- tigen aanval op Engeland wordt gedaan. De verklaring wordt belangrijk geacht, daar het eerste bulletin van het ministerie van propaganda is, dat zich met Engeland een van Het wordt beschouwd als een aanwijzing voor Berlijn, dat de politiek van Vichy tegen over Engeland zich ondanks het vertrek van Laval niet heeft gewijzigd. TWEE EN ZEVENTIG-URIGE WERK WEEK OP DE MARINEWERVEN De minister van marine, Knox. heeft op de persconferentie medegedeeld, dat de Amerikaansche marine tracht door een reorganisatie de 72-urige werkweek zoo spoedig mogelijk op haar werven in te voeren. Voor het oogenblik is hier de 48-urige werkweek regel. De minister heeft voorts bekend ge maakt. dat 21 Januari gemeenschappe lijke manoeuvres van vloot, leger en ma- rinelandingstroepen in de Caraibische Zee zullen beginnen. Dit zijn de jaarlijksche „routine-manoeuvres”, die in de nabij heid van Portorico worden gehouden. DE BROODRANTSOENEERING Gisteren is een nieuwe regeling der brooddistributie in werking getreden, meldt het D.N.B. uit Madrid. Tot dit doel is de bevolking van Spanje in drie klassen ingedeeld. De welgestëlden, die de middelen hebben om naast het brood rantsoen andere levensmiddelen te koo- pen, krijgen per persoon 80 gram per dag, de middenstand krijgt 120 gram en de armere bevolking, die grootendeels van brood leeft, 175 gram. met woorden, zoo verklaart de „Völki- scher Beobachter” in een hoofdartikel over den huldigen toestand in Engeland. In zijn rede voor de Duitsche wapen- arbeiders, zoo gaat het blad voort, heeft de Führer reeds begrijpelijke toespelingen gemaakt. Een invasie in den herfst van 1940 zou het Engelsche volk, dat staat thans reeds vast, veel nood en leed heb ben bespaard, omdat daardoor die vorm van luchtoorlog zou zijn vermeden, welke •Churchill kennelijk heeft uitgelokt. Het toenmalige uitblijven der invasie heeft de strategische positie van het Britsche eiland niet verbeterd, maar slechter ge maakt. Het Engelsche volk leeft van dag tot dag en van week tot week in de zenuwsloopende vrees, voor deze invasie en zal daarmede rekening moeten blijven houden. aanwezigheid der bezettingstroepen, lederen dag worden daden van sabotage ontdekt: De krijgsraad te Alexandria heeft in één maand 1725 personen ver oordeeld, omdat zij weigerden hun hui zen te verduisteren. Onlangs heeft men te Cairo ontdekt, dat alle electrische leidingen der alarmsirenes waren door gesneden. De daders heeft men niet kunnen vinden. Deze ernstige incidenten bewijzen, dat de stemming der Egypti sche bevolking allerminst gunstig je gens de Engelschen is, hetgeen begrijpe lijk is na de laatste berichten over de complotten der Intelligence Service in het Oosten. De „Illustrious” zwaar beschadigd. Het D.N.B. meldt: De Britsche admirali teit heeft medegedeeld, dat het vliegkamp schip „Illustrious” ernstig is getroffen bij een aanval door Stuka's. Van Duitsche militaire zijde verneemt het D.N.B nog. dat het schip aan bakboord in de nabijheid van den schoorsteen door zware bommen getroffen en ernstig beschadigd is. Verder zijn de machinerieën beschadigd, zoodat het herstel geruimen tijd zal vergen, het geen van buitengewoon groote beteekenis is, omdat een vliegkampschip zoo belang rijk is. De „Illustrious” meet 23.000 ton. Het schip is na het uitbreken van den oorlog voltooid. Volgens de Engelsche berichten biedt het op twee dekken plaats aan 72 vliegtuigen De bemanning bestaat uit 1600 koppen De Tsjechische president, dr. Hacha. heeft, naar de „Berl Borsenztg.” uit Praag meldt, aan een medewerker van het blad een onderhoud toegestaan over de tegenwoordige positie van het Tsjechi sche volk en de houding van het Tsjechi- sene volk ten aanzien van de nieuwe orde in Europa. Op de vraag van den correspondent, of er teekenen aanwezig zijn, dat het Tsjechische volk den toe stand van heden begrijpt en zich bewust wordt van zijn vroegere afhankelijkheid van de Westelijke denkbeelden, antwoord de dr. Hacha Daai het Tsjechische volk midden in Europa leeft, heeft het invloeden van de overige Europeesche volkeren ondergaan waarbij evenwel de invloed van het na burige gioote Duitsche volk het sterkste gegolden heeft. Het Tsjechische volk be grijpt den toestand van heden volkomen en is besloten, mede te werken aan den wederopbouw van het Europeesche vaste-, land. Op de tweede vraag, hoe het Tsje chische volk staat tegenover de agitatie van de emigrantenkringen in Londen die beweren het ware democratische Tsje- chendom te vertegenwoordigen antwoord de de president Het Tsjechische volk heeft zijn ver tegenwoordigers in zijn eigen midden Ik geloof te kunnen zeggen, dat het grootste deel van dit volk in zijn leiders alhier vertrouwen stelt en ervan overtuigd is, dat zij het volk langs veilige wegen naar een gelukkige toekomst leiden De agitatie buiten ons land kan de Tsjechen, die zich laten leiden door koel overleg, in hun houding niet doen w-mkelei De „Mendoza” heeft Dinsdagmiddag^ nieuwe poging ondernomen, door sche blokkade te breken Het schip, in den loop van den ochtend de haven Montevideo was binnengeloopen >- na den middag weer vertrokken. Tot ver zijn omtrent de positie vaIl n „Mendoza” nog geen berichten ontva K Vertrek van de „Campana uitgesteld Aangezien omtrent het .Mendoza” na het vertrek geen berichten ontvangen zijn, in de haven van Buenos i—- Fransche schip „Campana” ren bepaalde vertrek voor c“ tijd uitgesteld. Omtrent den roofoverval in Fifth Avenue te New York, waarvan wij gisteren het een en ander mededeelden, geeft United Press de volgende lezing: De schietpartij tusschen de politie en een groep bandieten, die plaats vond in de Newyorksche binnenstad, speelde zich af in de onmiddellijke nabijheid van het groote Empire State Building aan de Fifth Avenue. Duizenden menschen. die in die omgeving aan het winkelen waren, wer den er door in een paniek gebracht. De roovers waren, nadat zij een wissel- looper gedood hadden en hem het geld hadden afgenomen, dat hij in verschei dene kantoren in de omgeving moest be zorgen de straat op gerend. Zij sprongen in een op Fifth Avenue staande taxi. Toen de chauffeur volgens hun meening niet hard genoeg reed, schoten zij hem een voudig neer, waarop zij de taxi verlieten, en in verschillende richtingen uiteen ren den. Een der misdadigers geraakte in een revolvergevecht met een verkeersagent. Door een kogel getroffen stortte de mis dadiger neer, doch toen de agent bij hem neerknielde, richtte de gewonde zijn revol ver en doodde den agent. Andere bendeleden vluchtten van de straat en renden, door politie achtervolgd, en onder voortdurend schieten, door het gebouw van Woolworth en een ander groot warenhuis op Fifth Avenue. Terwijl zij zich met dreigend uitgestoken revolvers een weg baanden tusschen de koopers, stoven dezen onder angstgeroep uiteen en Gisteravond zijn, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen gestart voor aanvallen op voor den oor log belangrijke doelen in Midden-Enge- land. Een klein aantal Engelsche bommen werpers verscheen gisteravond boven het Noordduitsche kustgebied. Op één plaats werden ook eenige bommen ge worpen, welke volgens de tot dusver beschikbare berichten slechts kleine branden in woonhuizen veroorzaakten. ding nog steeds niet uitgevoerd, hetgeen een verdere oorzaok van critiek is. Ten aanzien van al deze wantoestanden wordt verklaard, dat de gebrekkige Britsche organisatie ri.eer nog dan de vijandelijke bommen de Britsche oorlogsinspanning heeft vertraagd Het Britsche communiqué De Engelsche berichtendienst meldt, dat gisteren kort na het vallen van de duister nis in bet gebied van Londen luchtalarm is gegeven Spoedig daarop zijn door Duit sche vliegers brandbommen uitgeworpen. Heden in de ochtenduren werd een nieuwe luchtaanval gedaan waarbij een aantal brisantbommen zijn uftgeworpen. Ook boven de Engelsche Zuidoost- en Oostkust zijn Duitsche vliegers verschenen lot van de nog steeds zy.ï, heeft het Aires liggende -) giste- onbepaalden A A a A A A a Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; ft A A A A A A ft Ziekenfondsleden De Volharding: A s £<««««««<«««««««««««««««««««v Dr tolunie met Duitschland Inzake de inrichting van een groote Europeesche economische eenheid zeide de president, dat de gedachte aan een eensgezind Eu> opeesch economisch gebied voor het Tsjechische volk, zijn intellec- taeelen en arbeiders zeer bevorderlijk zal zijn Betreffende de positie van het Tsjechi sche bedrijfsleven en de kwestie wat de Waarom het na den „roemrijken terug tocht” van Engeland uit Duinkerken en na het neerslaan van Frankrijk niet ge komen is tot de invasie, op die vraag zal te zijner tijd van Duitsche zijde het ant woord worden gegeven, en niet alleen Het valt te Buenos Aires algemeen op. dat op het Fransche schip de blauw-wit- roode nationale kleuren, waarmede het schip aan beide boorden was gekenmerkt, thans plotseling overgeschilderd worden. Naar verluidt zou ook de „Campana”, evenals de „Mendoza", in hoofdzaak levensmiddelen en medicamenten naar Frankrijk brengen. Behalve de „Cam pana” liggen de Fransche schepen „For- mose” „Aurigny” en „Katiola” in de haven van Buenos Aires. Winterhulp Nederland. den Haag no 5553 i Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V. Amsterdam no. 877 Stort op 553 of 877I Ge brengt geluk in veler leven eenigheid. VELE VEROORDEELINGEN WEGENS SABOTAGE Volgens uit Cairo te Beiroet ontvan gen berichten, verzet de Egyptische be volking zich tegen de beperkingen, welke haar worden opgelegd door de Britsche autoriteiten als gevolg van de opneming daarvan in de Duitsche tolunie voor resultaten afwerpt, merkte dr. Hacha op, dat de tolunie met de rest van het Duitsche Rijk pas nauwelijks drie maanden geleden is ingesteld, zoo dat het nog niet mogelijk is. alle gevol gen voor het Tsjechische bedrijfsleven te overzien. Niettemin geloofde dr. Hacha dat het met behulp van de rijksorganen zal gelukken, eventueele moeilijkheden te boven te komen. Zeer gunstig zag de president de toekomst wat betreft de so ciale verhoudingen en de kwestie der werkloosheid. Werkloosheid bestaat er practisch niet meer, althans niet in de kringen der vakarbeiders. Eerder valt er in eenige bedrijfstakken een merkbaar te kort aan arbeidskrachten waar te nemen, zoodat bij de werkzaamheden in open baar beheer het tempo langzamer is ge worden dan men gaarne ziet. Bij alle re- geeringsmaatregelen. welke de breedste kringen van de bevolking betreffen, wordt naar het voorbeeld van het Duit sche Rijk in den uitgebreidsten zin des woords met de sociale gezichtspunten rekening gehouden. Wat cultureele uitwisseling tusschen Duitschland en Tsjechië betreft, ver klaarde de president tenslotte, dat de Tsjechen er steeds naar gestreefd heb ben, hun cultureele schatten te vermeer deren. Het spreekt vanzelf dat er sinds langen tijd cultureele betrekkingen tus schen Tsjechen en Duitschers bestaan Wanneer de Tsjechen daarbij meer ont vangen hebben dan de Duitschers. dan was dat een gevolg van het verschil in zielenaantal der beide volkeren De te genwoordige staatsrech.erlijke verhou ding der landen Bohemen en Moravië ten aanzien van het Duitsche Rijk zal echter stellig er toe bijdragen, zoo be sloot dr Hacha om de wederzijdsche cultureele betrekkingen verder te ver diepen. De ondersteuning der Ver eenigde Staten Het blad spreekt vervolgens over de eventueele mogelijkheid van een ver sterkte toekomstige ondersteuning van de Engelsche bewapening door de Vereenig de Staten en merkt in dit verband op Niemand zal het hewapeningspotentieel der Vereenigde Staten onderschatten. Maar niemand weet uit ervaring wel beter dan wij zelf, hoe lang de weg is van het ci de serieproductie. De Engelschen geven toe, dat de Amerikaansche niet noemenswaard kan zijn voor 6 maanden. Gelooft men echter in Lon den ernstig, dat wij deze 6 maanden on gebruikt zullen laten verstrijken De Amerikaansche hulp is immers tenslotte niet slechts een productieprobleem, maar ook een transportprobleem en in deze 6 maanden zal het woord van den Führer aan geldigheid winnen„Wij zullen onderzeeërs hebben en meer en meer”. De „Mendoza” opnieuw uit gevaren. Ook de Uruguaysche bladen schrijven thans over de Engelsche neutraliteitsschen- ding der Uruguaysche wateren door de aanhouding van het Fransche vrachtschip „Mendoza”. „La Tribuna” schrijft o.m Het aanhouden van het Fransche schip binnen onze territoriale wateren beteekent een flagrante schending, die niet kan wor den geduld en ver strekkende verklarin gen van den kant van de Engelsche regee ring eischt. Engeland heeft niet alleen ons land geschonden, maar de daad is ooK in strijd met den wil van de Ibero-Ameri- kaansche volkeren, die in de vaststelling van de neutraliteitszöne in Panama ca gorisch tot uitdrukking is gebracht. - de JBrit- Het schip, dat •3*1 van is kort ïastigde in afwezigheid van den ambas sadeur ontvangt. Men neemt aan. dat Phil lips zeer spoedig, misschien reeds heden (Donderdag) bij graaf Ciano zijn opwach ting zal maken. Er zou echter slechts sprake zijn van een beleefdheidsvisite in verband met zijn terugkeer op zijn post. Gedurende zijn terugreis heeft Phillips de gelegenheid aangegrepen om met een aantal Amerikaansche diplomaten in Por tugal' en Spanje, alsmede met de Ameri kaansche consuL in Genua, Turijn. Mi laan en Florence van gedachten te wisse len. i 1 l 4 1 it MM

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1