flomoraw f 16.000.000.- „Cravat Club Huil de steunverleening aan over Engeland IN ’T HOFBRAU RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS I I VOLKSCONCERT RESIDENTIE-ORKEST Cravat Club Aanwending van de Amerikaansche hulpbronnen Den Haag, Januari 19Jfl. 5? Wegens prijsopdrijving DEN HAAG Afd. C. onze I Aardbeving op de Nieuwe Hebriden ZIJ HADDEN THEE TE KOOP Solist: Jaap Emmer, viool en AUTO GESLIPT EN TEGEN BOOM GEBOTST V Hierbij hebben wij de eer U mede te deelen, dat Vrijdag 17 Jan., des middags om 3 uur het filiaal geopend wordt van HONDERDZEVENTIGDUIZEND K.G. CACAOPOEDER IN BESLAG GENOMEN FELIX TIMMERMANS OVER: „DE KUNSTENAAR IN DIENST VAN ZIJN VOLK” OVERTREDINGEN VAN DE DEVIEZEN-BESCHIKKING ZITTING VAN HET DUITSCHE LANDSGERECHT ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ (J) PERSOONLIJKE ONGEVALLEN DIEFSTAL VAN 6000 POND TOMATEN Turksch-Engelsche stafbesprekingen TTAAGSCHE COURANT Donderdag 16 Jan. ’941 le bl. pag. 2 i PASSAGE $5-51 Japan zal aan alle moeilijkheden het hoofd bieden Frauduleus geslachte varkens waren besmet vroegeren negus Het conflict tusschen Thailand Indo-China CANADA Italiaansch antwoord aan den De „Cravat Club” is een speciaalzaak in heerendassen. Onze 6 étalages geven U een klein overzicht van 10.000 collectie. SPfflIIIBiOllllllllllW RECLAMES. RECLAMES. De geheele voorraad van twee fabrieken verschenen, tién aftrek De 31. „SARA BURGERHART" een i Kalverstraat 102 Amsterdam O. De Hongaarsche minister van justi tie is voornemens in den loop van de volgende week een reis naar Duitsch- land te ondernemen. ernstig maanden voorarrest vonnis luidde inwoners gesteld. Haarlem Van omdat hadden uitzondering weliswaar doch Frits door ge- Gevestigd te ’s-Gravenhage. Reeds verzekerd: regeering: der confe vrij- nu en voor dan KNEUTERDIJK 16. Het origineele Hollandsche Bier- en Wijn restaurant Het snufje van Den Haag. Presenteert vanaf HEDEN lederen dag vanaf 4 uur het beroemde ALT WIENER TRIO. LEO BELJONY. HULDIGING NAGEDACHTENIS VAN CATHARINA VAN RENNES Arrondissements-rechtbanK steeds een frissche bron voor Zijn en de ligt op sommige plaatsen onder een dikke sneeuwlaag, zoodat de levensmiddelen voorziening van Montenegro opnieuw in gevaar verkeert. Inzake de besprekingen tusschen de generale staven van Turkije en Engeland verneemt het Boelgaarsche blad ,Bora”. dat de Engelsche militairen ook de posi tie van den Turkschen vestinggordel der z.g. Ataturklinie bezichtigen zullen. bankbil- waarde van onderhandeld van com- Wormerveer in samenwerking met den thccountantsdienst van het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart overgegaan tot inbe slagneming van den geheelen vcorraad van een tweetal groote cacaofabrieken, waarvan er een in Wormerveer en een in Zaandijk is gevestigd Het betreft hier een hoeveelheid van 170.000 k.g. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart stelde vast, dat de prijs van het cacaopoeder per k.g. niet meer dan 0.20 boven dien van 9 Mei 1940 mocht liggen. Het werd evenwel verkocht voor een zoo- genaamden richtprijs van 120 per 100 k.g., terwijl bij beschikking van den secretaris-generaal de prijs mocht variee- ren van f 75 tot f 85. Tevens is, behalve inbeslagneming, een afleveringsverbod uitgevaardigd, indien Je fabrieken zich niet houden aan den vastgestelden verkoopsprijs. Tegen een tweetal andere fabrieken is proces-verbaal opgemaakt. Daar het hier een overtreding betrof van December 1940. in welken tijd de oude pr ij zenbeschikking vigeerde, heb ben de autoriteiten zich tot genoemde strafmaatregelen bepaald. Volgens de nieuwe regelen betreffende de prijzenbe- heersching zou sluiting van de fabrieken zijn gevolgd, terwijl daarenboven een on gelimiteerde geldboete zou kunnen wor den opgelegd De secretaris-generaal van het depar tement van Handel. Nijverheid en Scheep vaart zal over de bestemming van den inbeslaggenomen voorraad een nadere be slissing nemen. Wegens enorme prijsopdrijving cacaopoeder en cacaokoeken is de missaris van politie te Op het eilandje Vivara in de nabij heid van het Italiaansche eiland Procida is een 73-jarige man gestorven, die tien tallen jaren zich had gevoed met slechts 70 gram vleesch per dag en anders niets. Bij opening van zijn testament bleek, dat hij een vermogen ten bedrage van 8 mil- lioen lire had nagelaten. In Roemenië heerscht nog steeds strenge koude. Te Crajova vroor het gis teren 25 graden, te Hermannstadt 15 gra den. Daarentegen is de koude aan de oevers van de Zwarte Zee plotseling zeer verminderd. Te Constanza en omge ving heeft het langdurig en hevig gere gend Naar uit Ventimiglia, wordt gemeld,- zijn 5 Italiaansche soldaten meegesleurd door een geweldige lawine. Naar hun lij ken wordt gezocht. Vier kinderen op den leeftijd van 4 tot 7 jaar zijn om het leven gekomen, toen in het Canadeesche plaatsje Jonquire in de provincie Quebec een woonhuis in brand raakte. De ouders der kinderen en een vijfde kind konden zich door uit het raam te springen, in veiligheid brengen. Drie treinen zijn bij Kitsjevo (Zuid- Slavië) in de sneeuw blijven steken. Tusschen Ochrid en Bitolj moest het auto- busverkeer gestaakt worden De weg door China binnen te vallen. Japan heeft zich van het begin af laten leiden door het doel, zelf een beheerschende positie in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan te krijgen. Door wapengeweld heeft het getracht heerscher te worden over een ge bied, dat docr bijna de helft van de be volking der geheele aarde bewoond wordt De voorgestelde nieuwe orde in den Stil len Oceaan, aldus de minister, beteekent een politieke overheersching door een land, economische exploitatie van alle hulp bronnen ten voordeele van dat land en daardoor verarming van alle andere lan den De republikein Tinkham Huil vroeg, of ‘t ontwerp den president tot een daad van oorlog machtigt. Huil antwoordde, dat in dit opzicht het ontwerp geen nieuwe vol machten verleend naast die. welke ie president reeds bezit. De president of iederë commandant van een oorlogsschip, aldus Huil, zou ook zonder wet altijd een daad van oorlog kunnen verrichten. Tinkham noemde dit antwoord ontwij kend, doch kreeg op verdere vragen geen duidelijk bescheid De Engelsche aankoopen in Amerika De minister van financiën Morgenthau, heeft voor de commissie voor buitenland- sche zaken van het Huis van afgevaardig den verklaard, dat Engeland in 1941 3,019 milliard dollar noodig zal hebben om zijn inkoopen in de Vereenigde Staten te be talen. De minister van financiën legde de commissie twee memoranda voor, waaruit blijkt, dat Engeland voor zijn inkoopen slechts beschikt over 1,555 milliard dol lar. Volgens de memoranda van het mi nisterie van financiën resteert dus een tekort van 1.464 milliard dollar. Het „Vlaamsche land” publiceert een beschouwing van Felix Timmermans over het onderwerp „De kunstenaar in dienst van zijn volk”. Timmermans zet O.m. het volgende uit een: Elke kunst draagt de eigendommelijk heid van haar land. De onze is Vlaamsch. Zooals een Franschman Fransch en zijn kunst Fransch is, zooals een Duitscher Duitsch en zijn kunst Duitsch is, zoo is de onze Vlaamsch, draagt zij al de ken- trekken, al de eigenschappen, hoedanig heden, eigenaardigheden van haar volk en ras. De kunstenaar is alzoo een product van zijn volk en hij werkt voor zijn volk met dat wat hij uit de ziel van het volk meegekregen heeft. Een kunstenaar moet midden in het le ven staan, een stuk van het leven van zijn volk zijn. Dan zal hij gezond werk maken. Een kunstenaar moet de uitdruk king van zijn volk zijn. Een klein volk kan groot zijn door zijn cultuur. Het kleinste volk kan door zijn cultuur het grootste worden. Want cultuur is een kwestie, van den geest. De geest waait waar hij wil. Doch men kan zich bereiden om hem te ontvangen. Het Vlaamsche volk ontving hem. Zijn schil derkunst is de glans van al de buiten- landsche musea. Zijn middeleeuwsche bel forten en stadhuizen de bloem van de bouwkunde in West-Europa, zijn oude mu ziek is nog ticcd; friccchc alle musici in de gansche wereld. „Reinart de Vos”, zijn „Elckerlyc” „Beatrijs” zijn van alles wat er voor renaissance geschreven is, het beste aller landen. We waren klein, „de daden benne groot". Namen als Memlinc, Brueghel, van Eyck, Rubens, van Dijck, van der Goes, van der Weyde. Er is geen enkel land, dat ineens zoo’n hoop genie’s op tafel kan slaan. 'Maar vergeet niet: cultuur wordt niet gedragen door enkelen, maar door de gansche schare van cultuurdragers, van de grootste tot de kleinste en hoe meer er zijn hoe beter. Die groeten zijn de uit- bloesem van de velen. De grooten zijn ge- ladene kracht van de velen, de kristallisa tie van den geest, die in velen leeft. De kunstenaar is het sieraad van een vólk, en hoe meer hoe schooner een volk, en hoe meer hoe grooter ze zullën zijn. We moeten gezamenlijk de atmosfeer scheppen, ons bundelen, samen werken voor ons Volk, voor zijn cultuur, zijn kunst, voor ons eigen bestaan en ruimte, waarin elk van ons volgens zijn persoon lijkheid, zijn eigen inzicht voor de ge meenschap werkt en daardoor mee de wa ker wordt over dit domein van de cultuur dat door de eeuwen de roem en de glans yan een volk was., Standaard-combinatie: Premie ƒ4,50 per 3 rfiaanden zonder naheffing: 1500.— bij dood, 3090 bij blijvende invaliditeit. 100.— ziekenhuis- en operatie kosten. 2577 Deze combinatie kan meermalen op één persoon gesloten,worden; ten hoogste vijf maal. Voor andere combinaties: Voorschotheffing J p. mille) per half Max. Naheffing 1 p. mille) jaar Wendt U tot Uw Assurantiebezorger! Bij het Centraal Tooneel Het Centraal Tooneel (N.V.), directeux Cees Laseur, verzoekt ons mede te dee len, dat de wegens ziekte van Mary Dresselhuys uitgestelde voorstelling van „Sara Burgerhart” thans definitie! is vastgesteld op Maandagavond 20 Ja nuari a.s., in den Stadsschouwburg Deze voorstelling zal tevens de eenige zijn, welke voorloopig van dit stuk hier ter stede kan worden gegeven. Het D.N.B. meldt uit Washington: minister van buitenlandsche zaken Huil heeft gisteren voor de commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van afgevaardigden verklaard, dat het wets ontwerp betreffende de hulpverleening aan Engeland een maatregel is ter aanwending van de Amerikaansche hulpbronnen op een wijze, die de veiligheid van de Ver eenigde Staten en van het Westelijk half rond het beste dient In de eerste plaats za de wet mogelijk maken, dat de hulp zoo snel mogelijk wordt verleend. Spoed, aldus Huil, is dringend noodig. In den geest van Roosevelt’s politiek deed Huil heftige aanvallen op Duitsch- land. Italië en Japan, welker zoogenaam de aanvalshandelinger, hij opsomde. be ginnende met den oorlog in Mandsjoerije in 1931 Wanneer deze drie mogendheden dc zeeën zouder. beheerschen. zoo be weerde hij, zou het thans reeds groote gevaar voor Amerika nog vele malen erns tiger worden. Derhalve is het van belang, dat een zoo groot mogelijke steun wordt verleend aan Engeland en de andere lan den die tegen de asmogendheden strijden. Toen de democraat Johnson vroeg, of de bepaling in het wetsontwerp over ie reparatie van schepen van oorlogvoe rende landen in Amerikaansche havens, geen inbreuk t p het internationale recht beteekent, antwoordde Huil, dat slechts „een realistische beoordeeling een gezond inzicht is". De „wetten der zelfverdedi ging” moeten worden toegepast, voor het te laat is, 'Heen de practische factoren kunnen beslissend zijn. Tevoren had Huil verklaard, dat naar het oordeel van de Amerikaansche regee ring de Haagsche conventie van 1907 niet meer op den tegenwoordigen oorlog kan worden toegepast, daar die conventie niet meer door alle oorlogvoerenden erkend wordt. De minister beweerde opnieuw, dat het wetsontwerp noodig is voor de verdediging der Vereenigde Staten, omdat, verdediging niet alleen eigen bewape ning beteekent. Op de vraag van den democraat Bur gin, of het ontwerp een grooter oorlogs gevaar inhoudt dan de vroegere neutra liteitspolitiek, antwoordde Huil: wij kun nen niet met de armen over elkander blij ven zitten, tot de aanvaller over onze grenzen komt. Na nieuwe heftige uitvallen tegen .e asmogendheden, die hij „aanvallers” noemde, besloot Hull met een aanval op Japan, dat, naar hij beweerde, meermalen het volkenrecht heeft geschonden door INCIDENT UIT DE N A-OORLOGSCHE DAGEN Op den avond van 8 Juni 1940 heeft een twaalftal jongelieden een aanval ge daan op eei café in Amsterdajn-Zuid. Thans hadden zij zien te verantwoorden voor de Amsterdamsche rechtbank. Zeven van de twaalf jongemannen, die bij dezen aanval betrokken waren, moesten zich wegens openbare geweldpleging verant woorden. Twee waren niet verschenen, hun wérd verstek verleend. Zij werden verdedigd door jhr. mr. S. M. S. de Ranitz. De officier van justitie achtte in zijn requisitoir het bewijs der gemeenschap pelijk gepleegde gewelddaden geleverd. Tegen zes der verdachten vorderde hij een gevangenisstraf van zes maanden. De zevende verdachte, die reeds eferder we gens soortgelijke daden was veroordeeld, hoorde acht maanden tegen zich eischen. De uitspraak is bepaald op 29 Ja nuari a.s. VOLKSUNIVERSITEIT. Morgenmiddag, 17 Januari, kwart over vier, zal mr. H. M. Planten in het gebouw de Ruyterstraat 67, een lezing houden over „Europeesche kunst in Ned.-Indië” De spreker zal een schets geven van de orga nisatie der Ned.-Indische kunstkringen en hun cultureel werk in Indië. De lezing wordt toegelicht met lichtbeelden. Het O.M. eischte één jaar gevangenisstraf tegen fruithandelaar In October van het vorige jaar bemerk te de Westlandsche kweeker van M.. dat van zijn grond, waarop hij een bepaald soort tomaten teelde, een groot aantal, nog niet rijpe vruchten waren verdwenen. Van knechts had hij gehoord, dat er des nachts ongenoode bezoekers op zijn grond waren geweest. Nadat een onderzoek ter zake was ingesteld, rees verdenking tegen den fruithandelaar H. J. v. d. H., alhier, In een bij dezen in gebruik zijnde loods op de Groentenvëiling te Loosduinen werd een voorraad van niet minder dan zes duizend pond tomaten van de soort als de door M geteelde aangetroffen. Het bleek dat deze vruchten op onregelmatige ruwe wijze waren geplukt, hetgeen begrijpelijk werd, wanneer men aannam dat dit pluk ken in het duister was geschied De benadeelde tuinder verklaarde als getuige, dat alleen hij en enkele andere kweekers uit Loosduinen, deze bepaalde soort kweekten en dat het derhalve zoo goed als uitgesloten was, dat de bij v. d. H. in beslag genomen vruchten van elders zouden zijn aangevoerd. Zulke jonge on volgroeide vruchten kwamen nooit op de veiling. Deze verklaring werd door-andere kweekers en deskundigen bevestigd Verdachte had zich in de eerste plaats wegens diefstal van dezen grooten voor raad tomaten te verantwoorden. Voorts was hem diefstal van electriciteit ten laste gelegd, omdat hij in zijn loods, waar hij een electrische kachel liet branden, een draad had aangesloten op de leiding die zich in een aangrenzende bergplaats be vond Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verdachte de loods, waarin hij de tomaten had opgeslagen, eigenlijk niet in huur had en bovendien geen toestem ming had verkregen, om electrisch con tact te maken op de wijze zooals hij dat had gedaan. Tenslotte was de verdachte diefstal van een aantal luiken ten laste gelegd, die in de bij hem in gebruik zijnde loods zijn aangetroffen. Deze luiken behoorden aan de veiling. Dat hij zich als eigenaar ervan had beschouwd, bleek uit het feit, dat en kele van deze luiken waren stukgezaagd Verdachte ontkende de tomatendiefstal en beweerde dat hij deze als z.g. „sloop- tomaten" had gekocht. Het O.M.. waarge nomen door mr. Blok achtte dit niet aan nemelijk, omdat geen enkele kweeker deze soort tomaten in den groeitijd van de hand doet, daar dit groot verlies zou op leveren. Bovendien kan verdachte niet op geven wie hem den voorraad had gele verd. Spr achtte de drie, bij dagvaarding ten laste gelegde feiten wettig en overtui gend bewezen en eischte de veroordeeling van verdachte, die in het Westland niet zoo heel gunstig bekend staat Men heeft hem reeds meer van soortgelijke feiten verdacht tot één jaar gevangenis straf. Mr van Everdingen bestreed als verdediger dat het bewiis voor de toma tendiefstal was geleverd en pleitte voor het overige oplegging van een mildere straf. Uitspraak 28 Januari VERSPREIDE BUITENLAND - Te Brannegard (Zweden) is groote papierfabriek tot den grond toe afgebrand. De schade bedraagt 700 000 Zweedsche kronen. Omtrent de oorzaak van den brand is tot nu toe nog niets bekend. door drie provinciale premiers uitgelegd zou kunnen worden als gebrekkige een heid of als breuk met de Canadeesche ^spolitiek. Voor het uiteengaan der conferentie dreigde de minister van financiën. Itsley, dat een besnoeiing der belastingontvangsten van de provincies z<>u komen, wanneer de regeeringsvoor- stellen niet zouden worden aangenomen. De componiste van het bekende „Zonnelied” Aanstonds na het overlijden van Ca tharina van Rennes is bij velen de wensch opgekomen, dat in Utrecht op eenigerlei zichtbare wijze de herinnering zal worden levendig gehouden aan de Uit Sydney wordt gemeld, dat een aardbeving de Nieuwe Hebriden (ten Noordoosten van Nieuw Guinee) geteis terd heeft. Vooral de stad Ra boel en de haven zijn zwaar getroffen. „Japan zal aan alle te verwachten moeilijkheden vastberaden het hoofd biedenen die tezamen met de bondge- nooten overwinnen”. Aldus verklaarde gisteren de minister van oorlog, Tojo, in een toespraak tot de legerleiding en tot oud-generaals, onder wie verschei dene vroegere mmisterpresidenten. In verband met de nationale conferentie onder leiding van den ministerpresident, prins Konoje, wijzen politieke kringen te Tokio op de buitengewone beteekenis van deze verklaringen, welke ten doel hebben alle politieke krachten bijeen te brengen, teneinde gemeenschappelijk de reorganisatie van Japan ten uitvoer te brengen. Kist bleek kolengruis en houtwol te bevatten De recherche te Amsterdam is een op- lichtingszaak op het spoor gekomen, waar bij vier werkloozen betrokken zijn. Deze mannen hadden onderling afgesproken iemand, die verlangend naar thee uitzag, een kist, zoogenaamd inhoudende thee, voor honderd gulden te verkoopen en dan samen de opbrengst te deelen. Een hunner maakte een afspraak met den toekomstigen klant, dat de kist thee hem geleverd zou worden bij de openbare schuilplaats op het Kwakerplein in de hoofdstad tegen over legging yan honderd gulden Het slacht offer kwam op tijd. Een der vrienden zou op zÜn fiets passen, terwijl hij de kist den pas over den 2000 m. hoogen Tsjakor, ophaalde. - - De ontmoeting liep voor den theehefheb- ber zeer kostbaar uit. Niet alleen kostte zij hem honderd gulden, doch ook zijn fiets was bij terugkomst spoorloos ver dwenen, terwijl de kist, welke hij vol met thee veronderstelde, gevuld bleek te zijn met kolengruis en houtwol. Dank zij de ijverige nasporingen van de recherche, konden echter de daders achterhaald wor den. Zij bleken in moeilijke omstandighe den te verkqeren. Afstand van nog meer vloot- en luchtbases? De Russische pers volgt met groote aandacht de Amerikaansche steunverlee ning aan Engeland. Uit officieele Ameri kaansche verklaringen blijkt, dat binnen afzienbaren tijd een delegatie van de Amerikaansche regeering naar Londen zal vertrekken om te onderhandelen over het afstaan van nog meer vloot- en lucht- bases aan de Vereenigde Staten. Dit feit heeft een bijzonder levendige belangstel ling in Rusland gewekt. In een bericht geving uit New York wijst Tass er met nadruk op, dat Amerikaansche kringen zich meer en meer verzetten tegen leve ring van torpedobootjagers aan Engeland. Het sovjet-telegraafagentschap citeert met betrekking tot de vliegtuigproductie zekere berichten uit de Amerikaansche pers, waaruit blijkt, dat de Amerikaan sche vliegtuigproductie heeft te kampen met moeilijkheden, welke in de eerste i plaats een gevolg zijn van de tegenstel ling tusschen vliegtuig- en autoproductie. Ambtenaren van den crisisopsporings dienst hebben, in samenwerking met de Haarlemsche politie, bij een koopman in Haarlem-Noord drie frauduleur geslachte varkens in beslag genomen. Het vleesch werd naar het gemeenïelijk slachthuis overgebracht, waar men constateerde dat het akomstig was van dieren, welke aan varkenspest hadden geleden Daar de varkens afkomstig waren uit Bever wijk, stelde men in deze gemeente een verder onderzoek in, waarbij nog drie frauduleur geslachte dieren werden ont dekt. Ook dit vleesch was door varkens pest besmet. Een der dieren was waar schijnlijk zelfs aan deze ziekte gestorven, voordat het geslacht werd, zoodat d<®r consumptie van het vleesch ernstig ge vaar voor de volksgezondheid zou zijn ontstaan. Tegen d. betrokkenen is pró- cesverbaal opgemaakt. Bovendien zijn twee Beverwijk in bewaring zij de varkens naar vervoerd. De politie heeft te Amers- foort een lid van den Opbouwdienst 4n arrest gesteld in verband met diefstal Van een groote partij schoenen. De aange houdene heeft bekend. Mgt betrekking tot door Reuter ver spreide verklaringen van den in Khar toem (Soedan) vertoevenden vroegeren Negus van Abessinië, Haile Selassie, Wordt van bevoegde zijde van het Ita liaansche departement van koloniën erop gewezen, dat het overbodig is, op de dwaze beschuldigingen van aen ex-Negus in te gaan. Wanneer deze als bloeddor stig despoot bekend staande intrigant beweert, dat Italië zijn heerschappij op terechtstellingen en onderdrukking der inlandsche bevolking grondvest, dan staan hier de volgende 2 feiten tegen over, n.l. dat destijds in October 1935 de eerste daad van maarschalk de Bono de opheffing der slavernij was, zoodat thans in heel Ethiopië geen enkele slaaf meer te vinden is en voorts, dat de inlanders thans al lang de voordeelen van het Ita liaansche bewind in vergelijking met de vroegere tyrannic van Haile Selassie hebben ingezien. Ook heeft geen enkele van de Abessijnsche stamhoofden, die Italië trouw zijn, den ex-Negus in Khar toem een bezoek gebracht, zooals Haile Selassie beweert, wiens droom van den terugkeer naar Addis Abeba in elk ge val op tegenstand van de Italiaansche troepen en van de inlanders zelf zou stuiten. Het grensconflict tusschen Thailand en Indo-China heeft zich Maandag j.l. uitge breid tot eer. nieuwen sector Thailand- sche troepen overschreden de grens van Laos, klaarblijkelijk op marsch naar Pakse Ter ondersteuning van de infan terie heeft de Thailandscne luchtmacht op 14 Januari Pakse gebombardeerd. Er wor den thans gevechten geleverd aan de Noord-Westelijke grens van Laos, nabij Thakset en Savannakhet en ook in Zuid west Cambodja, waar de Thailandsche troepen eveneens in Indo-China zijn bin nengedrongen. Het vonnis luidde vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en betaling van de kosten van ‘t proces. De Duitsch-Japansche be trekkingen De minister van Buitenlandsche za ken, Matsoeoka, aldus „U.P.”, heeft in een rede, gehouden by het afscheid van den nieuwen Japansctien ambassadeur te Berlijn, Oshima, den nadruk gelegd op zijn verwachting van een verdere versterking van de Duitscn-J apansche betrekkingen. „Daar de practische uit voering van het driemogendhedenpact nog plaats moet hebben, verwachten wij veel van den arbeid van ambassadeur Oshima in dit opzicht. Indien wij de toe komst van de beide landen in Europa en Azië bezien, dan is Oshima’s verant woordelijkheid onder geen enkele om standigheid een lichte lp een terugblik op net tot stand ko men van het pact zei Matsoeoka nog, dat dit verdrag niet toevallig tot stand is gekomen. Want de onderteekenaars zijn ook daarbuiten door gemeenschap pelijke idealen ten aanzien van een nieu wen opbouw der wereld met elkander verbonden. ONEENIGHEID OVER BELASTING VOORSTELLEN In een bijeenkomst van de premiers vai de provinciale regeeringen hebben zich naar uit Ottawa gemeld wordt, groote meeningsverschillen voorgedaan nopens de voorstellen omtrent de finan ciën, belastingen en sociale voorzieningen, die door de centrale regeering te Ottawa opgesteld zijn. De premier Mackenzie King, heeft de conferentie moeten sluiten, zonder dat het hem is gelukt overeenstemming te bereiken De ministerpresidenten van de provincies Ontario, Alberta en Britsch- Columbia wezen het voorstel van de re geering af. dat hierop neerkwam, dat de betaling der provinciale schulden en der werkloozenondersteuning zou overgaan op de regeering van het Dominion, terwijl de ontvangsten uit de inkomstenbelastin gen en de successierechten door de pro vinciale regeeringen aan Ottawa zouden worden afgedragen Mackenzie King sprak in zijn slotwoord de vrees uit, dat de afwijzing van de regeeringsvoorstellen Dirigent: Frits Schuurman Gisteravond heeft het Residentie-orkest onder leiding van zijn bekwamen, ener- gieken dirigent Frits Schuurman het zesde Volksconcert onder groote publieke belangstelling in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen gegeven. De violist Jaap Emner die zich vooral grooten naam heeft verworven door zijn liefde voor den vioolbouw en zijn daar aan te danken instrumenten die nog vorigen zomer met het Residentie-orkest musiceerde en wel in de Kurzaal, ver leende aan dezen avond als solist zijn medewerking. De bekende kunstenaar vertolkte ditmaal het Vioolconcert in G gr. t. van W. A. Mozart. Hij heeft dit gedaan op een wijze, welke van nauw gezetheid, ijverige studie, serieuze voor bereiding en wat er al niet meer zij van dien aard, getuigde. Doch ondanks al deze goede kwaliteiten, ondanks ernst en toewijding drong de vraag of deze uitvoering het nobele, reine vioolconcert eigenlijk wel waardig was zich voort durend aan ons op. Want lang niet alles was daarin voortreffelijk of zelfs ver antwoord. In de eerste plaats zat het spel van Jaap Emner zoo schrikbarend vol ongeoorloofde rhy thmische heden, dat deze uitvoering zoo i dan meer bewondering afdwong dirigent en -'orkest, die op meer frappante wijze alle.: tot een zij het ook voor oppervlakkige luisteraars gaaf geheel bij elkaar hielden, dan dat zij blijk vari solistische capaciteiten gaf. In de tweede plaats klonk het spel van den kunstenaar met uitzondering van een paar tweeklanken weliswaar niet schreeuwerig onzuiver, doch voort durend een fractie van een toon te laag. De inzetten: der thema’s en verschillen- de phrasen waren volkomen smetteloos, maar slechts enkele maten daarna zakte de geheele solopartij deze komma onder de gewenschte toonhoogte af. En daarbij verlangt een Mozart-vertolking behalve een absoluut verheven zijn boven alle technische beperking toch zeker een smettelooze zuiverheid. Er waren echter ook fraaie en zeer verdienstelijke mo menten in deze vertolking van Mozart’s G-dur concert. Het Adagio was bijvoor beeld minder sterk dan de overige deelen aan materie gebonden, terwijl de toon de besproken intonatie verder buiten beschouwing gelaten boeide door vol heid, timbre, kortom door een zeer edel karakter. Maar al met al moeten wij toch bekennen reeds beter geslaagde uit voeringen van Jaap Emner te hebben gehoord, zoodat wij zullen aannemen, dat de solist gisteravond minder gedis poneerd was. Het auditorium heeft den kunstenaar een langdurige hulde voor zijn prestatie gebracht Het Residentie-orkest, dat den solist op zulk een voortreffelijke wijze bege leidde, bracht als orkestwerken de Ouverture van de opera „De Bruiloft van Figaro" van W. A. Mozart en A. Bruckner’s vierde Symphonic in Es gr. t volgens de oorspronkelijke uitgave ten gehoore. Mozart’s Ouverture werd op sensitieve wijze voorgedragen, terwijl Bruckner’s „Vierde”, in de meesterlijke uitvoering, welke daarvan werd ge schonken, het hoogtepunt van den avond vormde. Wij hebben spel en werk naar aanleiding van de eerste uitvoering, welke eenige weken geleden plaats vond, reeds uitvoerig besproken. Orkest en dirigent bleken zich thans nog meer met het machtige gegeven te hebben vereenzelvigd Het tempo van het derde deel, het Scherzo, werd ditmaal iets langzamer genomen en was daarmede volkomen in den geest van Bruckner ge dacht. De sfeer was nog meer gelou terd, de phraseering nog fijner uitge werkt. Het was een onvergetelijke mu- zikale gave, waarvoor orkest en Schuurman op welverdiende wijze de vele Bruckner-vrienden werden huldigd. GOUDEN TIENTJES EN BELGISCHE FRANKEN NIET AANGEGEVEN Voor de eerste maal heeft de Haag sche rechtbank eehigë overtredingen van de deviezenbeschikking behandeld Deze beschikking bepaalt o.a. dat gouden munten niet zonder vergunning van het deviezeninstituut mogen worden, verhan deld. Niettemin hadden enkele ingeze tenen van Wassenaar, van wie er een in het bezit was van 200 gouden tientjes en een ander vén Belgische jetten (laatstbedoelde ter 350 Belgische franken) over verkoop vari deze munten, zonder de daartoe vereischte toestemming te hebben verkregen. Twee van deze per sonen hadden zich te verantwoorden Tegen een van. hen, van wien bleek dat hij de gouden tientjes had overge nomen en de Belgische bankbiljetten niet aan de Nederlandsche bank had aangeboden, eischte het O.M., waarge nomen door mr. Zaayer, een geldboete van 50, subsidiair 50 dagen hechtenis en tegen den ander, die alleen aan de verplichting tot aangifte niet had vol daan, 10 subs. 10 dagen met ver beurdverklaring van de gouden tientjes. Uitspraak 30 Januari. NAAR ENGELSCHEN ZENDER GELUISTERD Het Duitsche landsgerecht heeft giste ren te Almelo zitting gehouden, ter be handeling van een aantal gevallen, Een Enschede’sche caféhouder werd be schuldigd naar den Engelschen radio zender te hebben geluisterd en hierover te hebben gesproken. Hij gaf toe drie of vier keer te hebben geluisterd en dit in gesprekken te hebben doen uitkomen. De rechter achtte niet bewezen, dat beklaag de Duitsch-vijandig gezind is. Hij weet evenwel zeer goed, dat niet naar de Britsche radio mag worden geluisterd. Dit verbod is op ernstige militaire en politieke gronden uitgevaardigd en moet volledig worden gehandhaafd. Rekening houdend met het feit, dat beklaagde heeft bekend en dat hij niet heeft gehandeld uit Duitsch-vijandige overwegingen, eischte de officier van justitie vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Het vonnis luidde 5 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en be taling van de kosten van het proces. Jachtgeweer niet ingeleverd Vervolgens stond er een inwoner uit Hellendoorn terecht wegens het niet in leveren van ëen jachtgeweer. Uit het verhoor bleek, dat beklaagde het wapen reeds 20 jaar in zijn bezit had Sedert 1931 heeft hij het niet meer gebruikt. Verdachte verklaarde het wapen niet te hebben ingeleverd uit vrees voor de po litie, aangezien hij geen vergunning voor het bezit van een vuurwapen meer had. De eisch luidde acht maanden gevange nisstraf. De rechter veroordeelde be klaagde tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en betaling van de kosten van het proces. Tevens ge lastte hij het in beslag nemen van het wapen. Pelkwijk, burgemeester van Utrecht; prof dr. Willem Mengelberg, dirigent Concertgebouw-orkest. Amsterdam, en dr. Joh. Wagenaar, toonkunstenaar hier ter stede. doode en verscheidene gewonden Tengevolge van den gladden weg is een vee-auto van den expediteur van der Weerd uit Doornspijk tusschen Wezep en Kampen tegen de boomen gereden. De auto werd geheel vernield. Alle zes in zittenden liepen door de botsing verwon dingen op Twee van hen. de gebrs. H. J en J. van Driesten werden zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis te Kampen moesten worden vervoerd. Daar is H. J. van D. aan de bekomen verwon dingen bezweken. Beleedigende liedjes Tenslotte stonden twee jongelieden te- recht^ die te Ommen voor Duitschland en den Führer beleedigende liedjes! heb ben gezongen. De officier van justitie verklaarde re kening er mede te willen houden, dat de ongelieden onder invloed van sterken drank hebben gehandeld. De beleediging van den Führer is evenwel buitengewoon De eisch luidde derhalve vijf gevangenis met aftrek van begaafde kunstenares, die daar vijftig jaren lang als onvolprezen paedagoge prachtig werk heeft verricht en er haar pittige treffende liedjes, cantates en zooveel ander schoons heeft gecompo neerd. Er heeft zich een comité gevormd, dat meent aan veler gevoelens vorm te ge ven, door de toestandkoming van eenig gedenkteeken te barer eere pogen te be vorderen. Het heeft daarbij allereerst het oog op het plaatsen van een gedenksteen ot -plaat in den gevel van een der Utrechtsche huizen, waar zij gewoond en gearbeid heeft, doch wellicht kunnen nog andere denkbeelden verwezenlijkt wor den. Het comité vraagt daarbij gesteund door een gezaghebbend comité van aan beveling aan allen, die van haar on volprezen, onvergetelijke lessen hebben geprofiteerd of van haar zeer bijzondere persoonlijkheid mochten leuren, aan al len, die nog steeds van haar keur van composities genieten, voor het hun on getwijfeld sympathieke doel een bijdra ge te willen afzonderen en die, liefst vóór 1 Februari, toe te zenden aan mej. M. L. Marcus. Archimedesstraat ’s-Gravenhage. gironummer 292151. In het comité van aanbeveling hebben o.m. zitting: Jhr. mr. dr. L. H N. Bosch Ridder van Rosenthal, commissaris der provincie Utrecht; mr. dr. G. A. W. ter burgemeester van Willem Mengelberg, Amsterdam,

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2