noodig? BINNENLAND De Avondschool LUCHTVAART Welken distributiebon heeft men De Rijks-Messe in Leipzig schuldenaren houden? De gebitsvoorziening 18 86* 57 108 31 Ill 33 113 117 voor MAARZOO NIET ZOO 23 22 3 I 25 24* 15 14 10 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. t.m. 31 JANUARI 1941 Zinnen en onzinnen Het kampwerk voor jonge werkloozen Een gebied, waarop nog veel werk is te verrichten 47 48 60 61 87 44 8 C Aanmelding van personen van Joodschen bloede Zullen wij ze Distributiekaarten en bonnen de Duitsche Weermacht Bescherming van I 15 tm. 24 Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? Speciale benzine mag niet als motor brandstof worden verkocht En nu nog een rekensommetje shb FTAAGSCHE COURANT Donderdag 16 Jan. 1941 2e bl. pag. 2 sss-s— De rechter kan uitstel van betaling verleenen van Doctor Pluizer Het mysterie van de verlaten villa Over onze batterijen ARTIKELEN Hoeveelheid 21 Dec t/m 31 Jan. 21 Dec t/m 17 Jan. 100 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 28 Dec. t/m 24 Jan. 250 gram 100 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 400 gram 30 Dec. t/m 26 Jan. EIEREN één ei één ei EIEREN 1 Jan. t/m 31 Jan. 1 Januari t/m 30 April BROOOBONBOEKJE. 100 gram als boven BLOEMKAART. ER ZIJN GEEN „VRIJE EIEREN" 30 Dec. t/m 26 Januari. BOTER- OF VETKAART. VLEESCHKAART. 100 gram 75 gram 100 gram als boven HONDEN- EN KATTFNRROOD. 24 Sleutel op de les van J.l. Dinsdag. 1 Jan. t/m 31 Jan. N.B. 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. i 2 En nu het nieuwe werk voor vandaag gehuwd, 3 Dr. PLUIZER PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 30 Dec. t/m 23 Febr. 16 Dec. t/m 19 Jan. Doe je best! Tot Zaterdagavond! 3 Liter 2 Liter VERBOD TOT VERWERKING VAN EIEREN no. voor o.m. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of halt rantsoen Gebak ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell of Zachte zeep (nieuwe samenst of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherii één bon worden af gegeven 100 kg.) baggerturt, 100 k.g.) cokes (ook gas- 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram ^200 gram 75 gram 250 gram 1 kilogram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 300 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 9 50 gram 200 gram 125 gram 150 gram 16 Jan t/m 26 Jan. (extra t/m 29 Jan.) 11 Tan. t/m 17 Jan. extra t/m 24 Jan. 6 Jan t/m 15 Jan. (extra t/m 19 Jan.) BOTER of margarine of vet (oude voorraden 250 gram) B O T ER of margarine of vet (oude voorraden 250 gram) 50 gram 1 tube 1 pot 10 k.g 8 k.g 5 k.g 4 kg 3 k.g Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING Ber Haagsche van ton- tOH 13 Jan t/m 19 Jan. 7 dagen extra t/m 26 Jan., echter niet in restau rants e. d. SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep•«•••••••••••••••••••••a BON 08 tm. 10 Op voederkaart voor honden. oor groep I en II III IV V - VI Op voederkaart voor katten 4 Jan t/m 10 Jan extra t/m 17 Januari. THEE M KOFFIE 3UIKER MAÏZENA of griesmeel ot sago of aardappelmeel puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel B R 0 O D ot 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of i Rantsoen „gebak”. als boven Dwangmaatregelen kunnen voorkomen worden Wanneer wij op dezen weg voortgaan, dan wil dat dus bovendien zeggen, dat het Rijksbureau voor Chemische Produc ten geen dwingende maatregelen hoeft te nemen. Het is iedereen duidelijk, dat in dit laatste geval het koopen en ver- koopen van batterijen veel stroever zal gaan, om nog niet te spreken van het omvangrijke administratieve werk, dat daaraan voor vele categorieën eh voor al voor den winkelier zou vastzitten. Men heeft dan ook nu reeds algemeen het gevoel, dat het Nederlandsche pu bliek dit inziet en dat de resultaten der naaste toekomst die van het oogenblik hoe gunstig ook nog in de scha duw zullen stellen. Hieronder vind je een tiental zinnen Of beter gezegd: het zijn geen zinnen, maar „onzinnen”. In iedere zin staat één woord, dat niet op zijn plaats is. Één woord dus, dat niet deugt en waardoor de zin zinloos of vreemd en raar wordt of foutief Maakt van dit tiental nu eens be noorlijke zinnen door in iedere zin één «voord te vervangen door een ander 1. Ofschoon het goot van de regen, ging de professor met zijn para plu uit. 2. De schaatskampioen begaf zich met stralend gelaat naar de start, lijn, omdat de dokter het hem verboden had. 3. De zon gaat altijd precies in het Westen onder. 4. De keukenmeid sneed zich in haar 13 Jan. t/m 19 Jan. 7 dagen extra t/m 26 Jan., echter niet In restau rants e d 6 Jan t/m 12 Jan. 7 dagen extra t/m 19 Jan., echter niet in restau rants e. d. Rapport van de Nederlandsche vereent- ging voor sociale tandheelkunde Dezer dagen hield de Nederlandsche vereeniging voor sociale tandheelkunde te Utrecht haar zevende jaarvergadering. Deze was in de eerste plaats bestemd voor een wijziging der statuten, welke ten doel had een verandering te brengen in de structuur van de vereeniging. Zij zal voortaan bestaan uit vereenigingen, die practisch werkzaam zijn op het ge bied der sociale tand verzorging, belang stellende vereenigingen en personeele le den. In overeenstemming daarmede werd ook in de samenstelling van het bestuur een zoodanige verandering gebracht, dat die drie groepen daarin behoorlijk zijn vertegenwoordigd. Ook de contributiere- geling werd gewijzigd. Tenslotte werd de mogelijkheid geschapen om afdeelingen te vormen voor elk der groepen van so ciale tandheelkunde kleuter-, school- en voortgezette tandverzorging. In de huishoudelijke vergadering wer den in vacatures en tot uitbreiding als bestuurslid benoemd de heeren Scherp huis, tandarts te Zaandam, dr. Ten Brug- gencate. provinciaal kinderarts in Noord- Holland, dr, van Dongen, directeur van den geneeskundigen dienst te Bussum en Weder, secretaris van de Vereeniging voor schooltandverzorging in Hollands midden. OPLEIDING TOT BALLON COMMANDANT. Zaterdagmiddag te 4.30 uur zal in het gebouw de Ruyterstraat 67, alhier, de 3de les aanvangen van den cursus voor weer kunde en ballonvaartkennis. Balloncom- mandant J. Boesman zal ais laatste onder, werp in zijn serie spreken over „Proble men bij vaart en landing” Een korte samenvatting van de eerste 2 lessen zal voor d<- cursisten aan de zaal beschikbaar worden gesteld In aansluiting op het gedeelte „Ballon vaartkennis” wordt Zaterdag 22 Februari Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat het eier-inventarisatiebesluit 1940, hetwelk het in voorraad hebben en afleveren van ge conserveerde eieren zonder goedkeuring van de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen ver biedt, thans is aangevuld met een verbod tot verwerking van eieren. Genoemde centrale is bevoegd, van dit verbod ont heffing te verleenen, eventueel onder door haar te stellen voorwaarden. Van bonkaart distributie I Vaste Brandstoffen I HAARDEN KACHELS geheel onbruikbaar (Zie teekening.) Wegens onduidelijkheid van de aanvan kelijke mededeeling omtrent de opgaven, welke moeten voorkomen in de schrifte lijke aanmelding van personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede, laten wij hier art. 7 van de desbetreffende veror dening volgen De aanmelding geschiedt schriftelijk Zij moet bevatten 1) den naam en de voornamen van den aan te melden persoon; 2' plaats en datum zijner geboorte; 3) woon- of verblijfplaats met opgave van straat en huisnummer; voor wat be treft personen, die na 30 Januari 1933 in het Rijk in Europa geïmmigreerd zijn, moet voorts de laatste woonplaats worden vermeld, welke zij in het tegenwoordige gebied van het Groot-Duitsche Rijk (met inbegrip van het Protectoraat Bohemen en Mdravië) of van het Gouvernement- Generaal voor het bezette Poolsche gebied hebben gehad; 4) nationalite.t en eventueele vroegere nationaliteiten, 5) kerkelijke gezindte; 6) beroep of werkzaamheid; 7) opgave of hij ongehuwd weduwnaar ot weduwe of gescheiden van echt is; 8) opgave, hoeveel Joodsche grootouders in den zin van artikel 2 hij heeft. Aanbesteding Op Donderdag 13 Februari a s. door of vanwege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland, aan het gebouw van het departement van Waterstaat, te ’s-Gra- vanhage worden aanbesteed: het uitvoe ren van grond- en straatwerken tot ver betering van den Rijksweg van Loos- duinen naar Monster tusschen km. 8,035 en k.m 9,265 in de gemeente Monster, met bijkomende werken. Eenigen tijd geleden heeft het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart in een aantal publicaties een op roep gericht tot het Nederlandsche pu bliek om vrijwillig een oude droge bat terij in te leveren bij aankoop van een nieuwe. Aanleiding tot dezen oproep was het feit, dat enkele bestanddeelen van z.g. droge batterijen (w.o. het zeer be langrijke bruinsteen) niet meer worden ingevoerd en er dus zonder maatrege len vroeg of laat geen batterijen meer verkrijgbaar zouden zijn Waar men in Nederland op schitterende wijze in ge slaagd is om hetzij oude, uitgeputte batterijen te regenereeren. hetzij de be standdeelen van een uitgeputte batterij zoo te bewerken, dat zij weer dienst kun nen doen in nieuwe, is het dus van groot belang, dat iedereen, die een nieuwe bat terij koopt, zijn oude inlevert. Wij gaan den goeden kant uit, maar wij zijn er nog niet Waar er natuurlijk van alle zijden groote belangstelling bestaat voor het resultaat van dezen oproep, die, doordat hij slechts aanspoort tot vrijwillige mede werking dus vrijwel nieuw in zijn soort, heeft men zich zoowel uit kringen van particulieren als van winkeliers en in dustrie tot de betreffende Nederland sche instanties gewend. Uit de verstrek te inlichtingen kan worden opgemaakt, dat de eerste indrukken uiterst gunstig zijn. Het lijkt er nu reeds op, dat het Nederlandsche publiek over het algemeen zeer goed heeft begrepen, dat gebrek aan batterijen rampspoedige gevolgen zou hebben in tijden als deze en reeds zijn groote partijen bruinsteen uit oude bat terijen op weg naar de fabrieken om straks weer dienst te doen in splinter nieuwe. levenskrachtigé batterijen. Wel wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat dit voorloopige oordeel slechts gebaseerd is op de allereerste resultaten van deze oproepen en dat pas van een succes ge sproken kan worden wanneer wij ge zamenlijk en voortdurend onze oude bat terijen blijven inleveren. Eerst dan zullen wij het groote gevaar van de diepe, on doordringbare duisternis gekeerd hebben. Zeer belangrijk: Voorkom bij de ver zending van de oude, platte batterijen, dat de contactstrips elkaar raken Buig de korte strip naar buiten om, anders wordt de batterij voor herbewerking vinger; wel deed dat even pijn, maar ze had er indirect geen last van, totdat ’s avonds de vinger zeer pijnlijk werd en begon te kloppen 5. Het eiland Manhattan, nu de wol- kenkrabber-wijk van New York, werd indertijd voor 6000 guldens door de Hollanders van de daar wonende Indianen gekocht. 6 Het uitstapje naar de bollenvel den gaat stellig door, tenzij het mooi weer is. 7. Voor de rechtbank vertelde de chauffeur, dat hij nog diezelfde avond zijn wagen had afgewassen en bijgevuld, want, zo verklaarde hij, „dat doe ik altijd. Dat staat in mijn constructie” 8. De gehele zaal was met guirlan des versierd, de pilaren waren omkranst en het toneel was her schapen in een bloementuin, wat een schitterend defect maakte 9. Willem Teil schoot een pijl door een appel, die lag op het hoofd van zijn vrouw 10. Vlak voor den boer stond een reusachtige beer, die snuivend en woedend zijn flanken zweepte met zijn staart. aangevangen met de serie voordrachten over „Weerkunde”. De heer Ch. Nell, er varen meteoroloog, zal dan doceeren over „De wijze, waarop men bij het varer partij kan trekken van en rekening nioi i hou den met de weerkundige omstandigheden”. Na de studievoordrachten van den heer Nell zal dr. H. G. Cannegieter, directeur van het Nederlandsch Meteorologisch In stituut te De Bilt achtereenvolgens spre ken over ,Wat zeggen ons de wolken”, „Waar komt de wind vandaan” en „Welke temperatuur hebben wij te wachten”. Voor de laatste maal wordt nog gelegen heid geboden zich voor deze opleiding, welke geheel gratis is, op te geven en wel aan het secretariaat der^Haagsche Ballon club, Schuytstraat 107, alhier en Zaterdag a.a. aan de zaal. 6 Jan. t/m 12 Jan. 7 dagen extra t/m 19 Jan., echter niet in Restau rants e. d. Geheel voor rekening van het rijk „De Arbeidsmarkt”, orgaan van den Nederlandschen Werkloosheidsraad en van de vereeniging van leiders van openbare instellingen ten behoeve van de arbeidsmarkt, geeft een korte histori sche beschouwing over de zorg voor het kampwerk voor jonge werkloozen. Aan vankelijk werd dit werk gesubsidieerd door het Nationale Crisiscomité, maar in 1935 werd het door het departement van Sociale Zaken in de sfeer van het werk- loozenwerk getrokken. Er werd van rijks wege toen 75 pCt. subsidie gegeven van een door het rijk vastgesteld basisbedrag voor exploitatiekosten. De vier „Centra les” en het Algerrteen instituut voor op leiding tot dienstboden waren met de or ganisatie belast. In den loop der jaren bleek echter noch het basisbedrag, noch het percentage rijkssubsidie voldoende, zoodat het basisbedrag met terugwer kende kracht over 1937 werd verhoogd. Toen m 1939 de bijzondere tijdsomstan digheden intraden, verhoogde het rijk zijn steun tot 85 pCt. van het basis bedrag. Na Mei 1940 bleek het echter uiterst moeilijk, uit particuliere bron het ontbrekende bijeen te brengen en blijkens bovengenoemd artikel heeft het rijk met ingang van October de totale kosten voor zijn rekening genomen. De kampleiders zijn overgegaan in dienst van het rijk. De centrales zijn echter niet uitgeschakeld, zij behouden de verantwoording inzake aanstelling van leidende krachten; het propageeren van het kampwerk en de organisatie van de cultureele verzorging van het kamp- programma; zij ontvangen voor een en ander een rijksbijdrage. Indertijd is bekend gemaakt, dat van de tappenhouders wordt verwacht, dat zij in het tijdvak van 28 October 1940 tot en met 3 Februari 1941 per kip, waarvoor hun voeder wordt verstrekt, tenminste 20 eieren zullen afleveren aan een verzame laar In het betreffende bericht werd ver der medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, de toek'mstige voedertoewijzing voor de kip;*™ axnankelijk te stellen van het inleveren van bovengenoemd aantal eieren als minimum Hetzelfde geldt voor de toe wijzing van het aantal kippen, dat ten hoogste op een bedrijf mag worden ge houden. Tevens werd gezegd, dat de voe dertoewijzing voor kuikens verband zal houden met het totaal aantal afgeleverde eieren Een overeenkomstige mededeeling werd gedaan aangaande de eendeneieren. Naar gebleken is, heeft bovenbedoeld bericht bij sommigen de meening doen ontstaan, als zouden pluimveehouders, die meer eieren van hun dieren rapen dan genoemde 20, het meerdere vrij aan iedereen mogen afleveren en wel tegen hoogeré prijzen dan de erkende verzame laars mogen betalen. Men spreekt in dit verband van „vrije” eieren. De Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee vestigt er daarom nog eens met nadruk de aandacht op, dat een pluimveehouder de eieren, die op zijn be-' drijf beschikbaar komen, uitsluitend mag afleveren aan zijn vasten erkenden verza melaar die voor alle door hem ontvangen eieren de prijsvoorschriften in acht moet nemen. Indien een pluimveehouder anders handelt, komt hij in botsing met de betref fende wettelijke bepalingen. RECLAME-ONTWERPERS EN ILLUSTRATORS In verband met de in voorbereiding zijnde ordening van het reclamewezen benoemde het gilde van Nederlandsche reclame-ontwerpers en illustrators een contactcommissie, bestaande uit de hee ren Jan Lutz, Dirk Hart en Wilm Paetz, om bij deze ordening, voor zoover het de vakgroep ontwerpers en illustrators be treft, zooveel mogelijk van dienst te kun nen zijn. Bovendien zal deze commissie contact zoeken met de organisaties, die op aanverwante terreinen werkzaam zijn, teneinde tot de grootst mogelijke samen werking te komen. Een tandarts op 4700 inwoners Het wetenschappelijke gedeelte der vergadering was gewijd aan een mede deeling door den secretaris van de resul taten van een in 1939 bij de gemeenten met meer dan 10.000 inwoners gehouden enquête, naar den toestand der gebits voorziening in hun gebied. Omtrent niet minder dan 138 van de 146 in aanmerking komende gemeenten waren inlichtingen verkregen. Daaruit blijkt, dat de toestand zeer droevig is. Ir. die gemeenten zijn werkzaam 1170 tandartsen, d.i. één op 4700 inwoners, terwijl een tandarts zeker niet meer dan 1200 personen kan helpen en er één huisarts is op 2400 personen Het blijkt verder, dat het aantal beschik bare tandartsen afhangt van de welvaart der gemeente hoe grooter welvaart, hoe meer tandartsen. Wat de verschillende soorten van tan- dentorg betrefthet blijkt, dat er in ons land slechts 5 gemeenten boven 10.000 in woners zijn, waar systematische gebits- zorg voor kleuters bestaat en dat ook daar nog slechts een zeer klein deel, i pCt. der kleuters, wordt behandeld. Voorts zijn er slechts 15 gemeenten, waar schooltandverzorging is en wel in een af dalend percentage naar hun grootte. Slechts in 9 van deze 15 werkt zij op e»n groot deel dier scholenin de overige bestaat een vereeniging of stichting, die op een deel der scholen in enkele klassen begonnen is en het werk geleidelijk uit- breidt. Ten aanzien van het werk der zieken fondsen voor de gebitsverzorging blijkt, dat in 90 van de 138 gemeenten, met 87 pCt. van het aantal inwoners, een of meer ziekenfondsen zijn gevestigd, en wel in alle gemeenten met meer dan 50.000 in 92 pCt. der gemeenten met 20.000 tot 50.000 en in 50 pCt. van die met 10.000 tot 20.000 inwoners. Doch slechts in 62 dier gemeenten zijn er ziekenfondsen (nog niet eens alle), die de gelegenheid openstellen voor geregelde preventieve behandeling, dus meer dan tandentrek- ken en verschaffing van een kunstgebit tegen betaling, n.l. halfjaarlijksch onder zoek en behandeling. Maar slechts 4 a 10 pCt. der leden van de desbetreffende fondsen maken van deze gelegenheid ge bruik. zoodat in het geheele land zeker niet meer dan 150.000 fondsleden van de 3J millioen inwoners der gemeenten, waar de gelegenheid bestaat, daarvan profitee red natuurlijk behalve zij, die naar een particulieren tandarts gaan. Daar de ge- bitszorg voor de leden van de zieken fondsen nog zoo slecht is. spreekt het vanzelf, dat het daarmee voor de onver - mogenden niet beter gesteld is slechts enkele gemeenten vermeldden, dat er voor deze categorie gelegenheid tot pre ventieve behandeling door een gemeente- tandarts is en overigens wordt hier en daar wel financieele hulp verleend voor de aanschaffing van een kunstgebit, als dat bijv, voor het verkrijgen van een be trekking of voorkoming van ziekte noo dig is Maatregelen Een uitvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding van deze mededeeling over hetgeen te doen is om in den slech ten toestand te voorzien. Men was het wel eens. dat daarvoor twee maatregelen noodig zijnvoorlichting over de nood zakelijkheid van geregelde verzorging van het gebit en algemeene invoering van schooltandheelkunde. omdat op school zoowel kinderen als ouders in massa wor den voorgelicht en de kinderen aan de zorg voor het gebit worden gewend en omdat een dergelijke voorziening finan cieel bereikbaar is en vandaar uit ook een verdere voorziening na den school tijd op socialen grondslag door de zie kenfondsen en andere instellingen moge lijk is. In het gisteren verschenen Verordenin genblad is opgenomen een derde verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, ter aan vulling van de verordening no. 51/1940 betreffende het invoeren van distributie kaarten en distributiebonnen voor de Duitsche Weermacht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, die on der de distributie vallen of waarvan het gebruik in het algemeen verboden is. De artikelen 1 en 2 van de bestaande verordening worden met ingang van gis teren als volgt gelezen Artikel 1. In het bezette Nederlandsche gebied worden voor den aankoop van le vens- en voedermiddelen, welke onder distributiebepalingen vallen en welke niet uit de voorraden der intendance worden verstrekt, militaire distributiekaarten pn distributiebonnen ingevoerd. Deze kaarten en bonnen geven slechts recht op aankooo van goederen, overeenkomend met de op de kaart of bon gedrukte bestemming. Leveranties op militaire distributie kaarten en distributiebonnen genieten voorrang boven alle andere leveranties. Artikel 2. Dè militaire distributiekaar ten moeten de aan te koopen goederen, overeenkomend met de op de kaart ge drukte bestemming, de soort en de hoe veelheid dier goederen vermelden en ver der de onderteekening van den hoofdin tendant (chef-intendant) bij den Weer- machtsbevelhebber in Nederland, van den commandant of van den officier van ad ministratie (Truppenzahlmeister) van de verplegingseenheid (bataljon, enz. en zelfstandig onderdeel), onder vermelding van den rang, benevens het dienstzegel of den dienststempel van de eenheid dra gen De militaire distributiekaarten zijn geel. Bovendien zijn er militaire distri butiekaarten, waarbij de bestemming op een rood veld is gedrukt, welke alleen door den hoofdintendant mogen worden ingevuld. Voorts wordt art. 3 in zooverre gewij zigd. dat op de bruine militaire distribu tiebonnen. welke tot dusver geldig waren voor 100 gram koffie of 20 gram thee, voortaan slechts 15 gram koffie of 2 gram thee verkrijgbaar zal zijn. Tenslotte zullen de gewone grijze mi litaire distributiebonnen voor 100 gram levensmiddelen van elke soort vervallen Hiervoor komen in de plaats grijze mili taire distributiebonnen met zwarten op druk. waarop verkrijgbaar zal zijn 100 gram levensmiddelen, daaronder begre pen peulvruchten van elke soort i Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Voor Dec .t/m 31 Jan 41 zijn geldig: BON 110 k g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturt; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g tabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf, D? veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud cokes) 1 h.l Gedurende het tijdvak van i januari lot en met 31 januari geven de met „een een* heid brandstoffen derde periode” en de met „één eenheid cokes derde periode” merkte bonnen elk recht op het koopen van een eenneid vaste brandstollen geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max 75 k g. anthraciet, steen kolen. industrie- of eierbriketten 23 h.l. kolenslik, h.l. (max 2 h.l (max RUND-, KALFS- Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) ot 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt ot gekookt varkens- rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v ham. schouder-carbonade spek, rook- vleesch pekelvleesch Gelder sche rookworst plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v boterhammenworst lunchworst, rolpens en knakworst o v Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v liner Saksische en leverworst en verder genworst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. als boven GORT i-mout) of grutten HAVERMOUT ot havervlokken, ha ver bloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout) of grutten RIJST ot rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli CENTRALE KEUKEN TE HAARLEM Ook Haarlem heeft thans een centrale keuken, waar men gisteren voor het eerst met de uitreiking van warme maal tijden is begonnen. Dit geschiedde ge heel onofficieel, want het eten wordt be reid in de keuken van de spijskokerij der St. Vincentiusvereeniging, welke reeds tientallen jaren bestaat. De Haarlemmers hebben hun vertrou wen in de nieuwe instelling getoond, door voor den eersten dag ruim 3100 porties te bestellen. De capaciteit is vol doende om een stijging van het verbruik te verwerken en tegen den tijd, dat men aan het maximum toe is, zal een tweede keuken, welke momenteel in het openbaar slachthuis wordt ingericht, een deel van het werk kunnen overnemen. Behalve aan de keuken zelf kan men de maal tijden ook afhalen aan een achttal uit- deelingslokalen „ZONNESTRAAL, Bij de trekking van de 9de Bij de trekking van de 9de „Zonne- straal”-loterij zijn de drie hoofdprijzen ge vallen op de navolgende nummers: 1ste prij landhuis ter waarde van 4000 of een andere prijs tot gelijke waarde no. 126367; 2de prijs zomerhuisje t w. v. /2000 of een andere prijs van gelijke waarde no. 114456; 3de prijs kajuitzeiljacht met hulp- motor ter waarde van 1000 no. 136276. Verdere uitbreiding van de organisatie in Nederland De honoraire vertegenwoordigingen van het Reichsmesseamt in Leipzig zijn hier te lande opnieuw vermeerderd, door de benoeming van de heeren F. M de Bruyn te ’s-Hertogenbosch en Jac. Merison te Goes. Het aantal bedraagt thans 12 en tijdens een op 14 Januari in Amsterdam gehouden vergadering is de installatie van den nieuwbenoemden ge schied door den heer C. Frauendorf, di recteur van het Bureau van het Reichs messeamt voor Nederland. Gedurende deze bijeenkomst zijn te vens alle maatregelen ten gerieve van de Nederlandsche bezoekers der Voor- jaars-Messe (27 Maart) besproken, zooals het inlasschen van extra treinen heen en terug, de door de Duitsche auto riteiten ook nu toegestane bepalingen ter vergemakkelijking van de reis, zulks in verband met de pas- en douaneformali teiten, het deviezenverkeer, enz. Naar wij vernemen, verleenen de Duit sche spoorwegen ditmaal wederom aan hen, die zich tevoren van retourbiljetten voorzien, een reductie van 60 pCt. voor het traject van de grens naar Leipzig vice versa. Op het Nederlandsche gedeelte geldt de gebruikelijke vermindering voor reizigers met de extra-treinen. Zooals tot dusver blijkt, is de belangstelling in Ne derland voor aeze Messe zeer bevredi gend. Tot de deelnemers behooren 22 vreemde staten (o.a Iran, Italië, Nederland, Roe menië, Rusland en Zweden), waarvan 18 naties met collectieve tentoonstellingen en 4 met inzendingen van afzonderlijke expo santen De groep voor voedings- en genot middelen is wegens de vele aanmeldin gen met 1 etage vergroot Hoewel geen afzonderlijke Technische en Bouwvak- Messe plaats heeft, zullen toch materia len en benoodigdheden ten dienste van de industrie, bouwstoffen en kachels aan wezig zijn Verder is er als .technische Sonder- schau” de afdeeling voor foto, kino en optiek. De Meubel-Messe omvat voor export bestemde meubelen rietmeubelen, meubelbeslag. fineerbladen, enz. Aan de groote modeshow zal worden deelgenomen door het „Haus der Mode" in Weenen, de „Staatliche Modeschule" in Plauen en verschillende fabrikanten Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Han del. Nijverheid en Scheepvaart is de ver koop van speciale benzine als motor brandstof verboden Een cijfersom ditmaal. Niet lastig. En dit zeg ik er bij het ant woord is een geheel getal. Hier komt ie: 3 1 3 1 3 13 (6 x 5-2 5 x x 4 9 4 4 7 34 De met aangeduide bonnen vervallen spoedig BON Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART Op grond van de verordening 13/1940 van den Rijkscommissaris het bezette Nederlandsche gebied betreffende maatregelen ten aanzien van de bescherming van schuldenaren, is op 20 Juni 1940 een eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie verschenen, waar in o.a. werd bepaald, dat de rechter aan een schuldenaar, die tengevolge van de bijzondere omstandigheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet tijdig aan zijn vóór dien datum aan gegane verplichtingen kan voldoen, een uitstel van ten hoogste zes maanden kan verleenen, indien zulks redelijkerwijze van den schuldeischer kan worden verlangd. Thans is een tweede uitvoeringsbesluit van genoemden secretaris-generaal in het Verordeningenblad opgenomen.Volgens dit besluit kan de rechter een schuldenaar, aan wien hij reeds eenmaal een uitstel van betaling heeft verleend en die ook na afloop van den uitsteltermijn nog niet aan zijn vóór 10 Mei aangegane verplich tingen kan voldoen, nogmaals een of meermalen uitstel verleenen, telkens voor ten hoogste zes maanden, indien zulks redelijkerwijze van den schuldeischer kan worden verlangd. Evenals tot dusver kan de rechter het uitstel ook voor een ge deelte van de verplichting verleenen, ter wijl het uitstel met terugwerkende kracht kan worden verleend, indien de schulde naar reeds in verzuim is De verzoeken tot uitstel kunnen bij eenvoudig request bij den rechter wor den aanhangig gemaakt, waarvoor een griffierecht wordt geheven van 1, zoo zij bij den kantonrechter, en van ƒ2.50, zoo zij bij een anderen rechter worden inge diend. Dit griffierecht wordt terugbetaald, indien het verzoek geheel of gedeeltelijk wordt toegewezen of indien de rechter zich onbevoegd verklaart. KAAS Ik heb je vooruit gezegd, dat in dit verhaaltje iets voorkwam, dat niet klopte. Iets; dat onmogelijk waar kon zijn Nee, ik bedoel niet die snelle, vlugge voetstappen. Dat was maar verbeelding. Het was de kraan in de keuken. De druppende kraan. Dat klopt niet, want in leegstaande huizen is althans in Den Haag de wa terleiding afgesloten. En de villa, die ik bezocht, stond al jaren leeg. Dus kon die kraan onmogelijk druppen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6