No. 17777. 1941. Britsche kruiser de lucht boven Bedrijvigheid m Engeland „Southampton” gezonken Vrijdag 17 Januari. 1 I A ft A ft WINTERHULP NEDERLAND Dokterstelefoon: op De oorlog ter zee Nieuwe Staatsleening, groot 500 millioen gulden Talrijke fabrieken aangevallen Italiaansch verkeers vliegtuig vermist koning moeder De aanslag Faroek Griekenland in moeilijkheden s ft ft A ft ff I A Na gevechten in de Straat van Sicilië VERDUISTEREN c. 1 van 6 uur n.m. 5 tot 9.40 uur v.m. 8 V s i s s V s V 5 ft A u. van No. 394920 I voor De gezonken Britsche kruiser „Southampton de Rangeerstation te Dover bestookt Oorlog eischt geweldige offers en zijn officieren De Diplo s VATICAANSTAD. e boter, suiker Postgiro-no’s Winterhulp Nederland i- i i i i i i No. 116364 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Op den Atlantischen Oceaan Britsch schip getorpedeerd Maan: 17 Jan. op 11.25 n.m.; 18 Jan. onder 11.51 v.m.; 19 Jan. op 12.41 u. v.m. over de verklaringen van Huil Oproep van collectanten Complot van Britsche Wederom aanvallen op „Illustrious” Met een rente van 4 pCt. en een looptijd van 10 jaar Nieuwe bonnen brood, gebak, eieren, en petroleum De aanhouding van de „Mendoza” COURANT IIAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIËN: Ge U. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; Z.g. Stadspatiënten: No. 49 (Foto-archief) Voor boter of margarine bon 26 en petroleum* i een het de Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 et DE PAUS ONTVANGT DEN DUITSCHEN AMBASSADEUR DE BISSCHOP VAN MONSTER NAAR HET VATICAAN en had i i i i i i i i i absoluut bommenwerpers Nog een Engelsch oorlogs schip in de wateren van de la Plata? Paus Pius heeft gisteren den Duitschen ambassadeur bij het Vaticaan in particu liere audiëntie ontvangen. algemeen distributiebonboekje het koopen van één kilogram V I I I I I I I I I I I I I I I I I Ziekenfondsleden De Volharding: Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer- vereischt en een bezoek De naar in kerke lijke kringen wordt verklaard, van Volgens te Montevideo in omloop zijnde geruchten zou behalve de „Asturias” nog een schip, genaamd „Cumberland”, in de wateren van de la Plata opereeren. De „Mendoza” bevindt zich thans langs de kust op weg naar Brazilië. De „Asturias” zou het schip op een afstand van 10 mijt achtervolgen. De oorlogsbodem wordt door het kustwachtschip „Salto” van Uru guay geobserveerd.' Men neemt aan, dat de „Mendoza” inmiddels de wateren van Brazilië bereikt heeft. garderobe verloren. Tegelijkertijd werden echter ook, naar het blad meldt, reus achtige voorraden stoffen en kledingstuk ken in de magazijnen vernield. Dientenge volge werden aldra de nog gespaard ge bleven zaken door kooplustigen bestormd. De voorraden verdwenen in een oogwenk. Het stadsbestuur heeft eerst langdurig met de regeering onderhandeld. Daar deze onderhandelingen evenwel te lang duur den, heeft de stedelijke overheid midden Januari besloten, door een eigen actie voor de noodige warme winterkleeding te zor gen. Naar het D.N.B. in aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren ver neemt, heeft het Duitsche luchtwapen ondanks hevige sneeuwstormen ook Woensdag boven het Britsche eiland een groote bedrijvigheid ontplooid. Met groot succes is Midden-Engeland aange vallen. Motoren- en automobielfabrieken zijn met merkbaar resultaat onder vuur genomen. Ook andere voor de oorlog voering belangrijke doelen, vooral ma chinefabrieken, zijn door formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen met bom men bestookt. De groote rangeerstations in Dover, die voor het havenverkeer van groot belang zijn, hebben in het middel punt van den zwaren aanval gestaan. Verscheidene treffers zijn waargenomen. Voorts kon men tot in verren omtrek branden waarnemen in opslagplaatsen en loodsen. In Zuidoost-Engeland zijn troepenkampen en oefenterreinen aan gevallen en krachtig onder vuur ge nomen. De bijzondere correspondent van de „Giornale d’Italia” schrijft uit Bitolje over de binnenlandsche moeilijkheden van Griekenland, als gevolg van de ge weldige offers aan manscha ppen en strijdmiddelen, welke de oorlog tegen Italië kost. De grens met Zuid-Slavië, welke gesloten was geworden, teneinde de waarheid over de werkelijke toe standen in Griekenland niet te laten doordringen, heeft men moeten herope nen, teneinde den doorvoer mogelijk te maken van levensmiddelen, waaraan Griekenland groote behoefte heeft. Volgens de ontvangen inlichtingen is de ineenstorting van het moreel van het Grieksche volk voornamelijk te wijten aan de aankomst van groote transpor ten gewonden, die men niet weet onder te brengen. Te Athene heeft een groep vrouwen voor het Koninklijk paleis een betooging gehouden. De sol daten aan het front zijn er onkundig van wat er in het land zelf en zelfs aan de andere sectoren van het front ge beurt. De houding der Grieksche en Engelsche autoriteiten en de voortdu rende ontberingen hebben het moreel van het Grieksche volk gebroken, dat zich angstig afvraagt, of men de groote verliezen zal moeten aanvullen met jongelieden. Drie Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Volgens de bij het Opperbevel van de Weermacht ontvangen berichten, zijn dien dag 3 vijandelijke vliegtuigen in luchtge vechten neergeschoten. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat gisteren belangrijke foto’s van de uitwer king van Duitsche bomaanvallen moest maken, geraakte in gevecht met 2 Spitfires. De telegrafist wist een der Britsche toe stellen neer te schieten. In de nabijheid van Plymouth stortte het toestel in het Kanaal. De tweede vijandelijke jager werd door het Duitsche vliegtuig verdreven. Dover opnieuw gebombardeerd. Gisteren hebben Duitsche duikbommen werpers naar het D.N.B. verneemt, weder om een aanval op het station van Dover ondernomep. De bommen troffen doel. Yele brandweerlieden te Manchester gedood. Het hoofd van de politie te Manchester tevens commandant van de brandweer, heeft medegedeeld, dat bij een der groote nachtelijke aanvallen der Duitsche lucht macht op Manchester 37 brandweermannen om het leven zijn gekomen. Vier der slachtoffers behoorden tot brandweren uit andere steden, die te hulp waren gesneld. Evacuatie van Londensche kinderen. Het Britsche'ministerie van gezondheid heeft, volgens den Britschen nieuwsdienst, verordend, dat alle kinderen beneden de 14 jaar uit Londen moeten worden geëva cueerd. Bonaanwijzing distributie De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat geduren de het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Zondag 23 Februari a.s. de met „periode D” gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huis houden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van 2 liter petroleum. Winterhulp Nederland, den Haag, no 5553 Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N V Amsterdam no. 877 Stort op 5553 of 877 brengt geluk in veler leven. De regeering van Uruguay heeft thans officieel vastgesteld, dat het Engelsche oorlogsschip „Asturias”, dat het Fransche vrachtschip „Mendoza” heeft opgebracht, hierbij de neutraliteitszone heeft geschon den. De minister van buitenlandsche zaken van Uruguay heeft reeds den Engelschen gezant opmerkzaam gemaakt op den erns- tigen invloed, welken dit feit op de be staande betrekkingen tusschen de regee- ringen van Uruguay en Engeland kan hebben. Naar verluidt, heeft de Engel sche gezant hierop beloofd, zich met Lon den in verbinding te zullen stellen. United Press meldt uit Fernando Noronha Het zoeken naar een vermist vliegtuig van de Italiaansche luchtvaart maatschappij Lati, dat met een beman ning van 8 koppen en 2 passagiers aan boord sedert 24 uur op den Atlantischen Oceaan wordt vermist, wordt nog steeds voortgezet. Het toestel was Woensdagmorgen vroeg uit Brazilië naar Europa vertrok ken en meldde later, dat het wegens motorstoring zou terugkeeren. De maat schappij Lati. die de steunpunten in Natal (Afrika) en Recife (Brazilië) gebruikt, heeft in samenwerkintg met de maat schappij Condor alles in het werk gesteld om althans het wrak van het toestel te vinden Men neemt aan, dat militaire vliegtuigen en eventueel kustvaartuigen aan de opsporingspogingen deelnemen Dit ongeluk is de eerste ramp met ver lies van menschenlevens, die sedert de opening van den regelmatigen vliegdienst in 1939 op dit traject is voorgevallen. Slechts eenmael bij een proefvlucht op een ander traject naar Zuid-Amerika heeft zich bij dezelfde maatschappij een ernstig ongeluk voorgedaan. Hull, die van Europa niet meer be grijpt dan de gemiddelde Europeaan van Amerika, stelt klaarblijkelijk de vernie ling van de wanorde van Versailles ge lijk met het verlies van het paradijs. De Diplo wijst er op, dat Huil het be houd van de Britsche heerschappij ter zee zeer in het bijzonder van essentieel belang voorkomt en dat hij derhalve bij gebrek aan doeltreffende argumenten de openbare meening van zijn land tracht wijs te maken, dat Dutischland de Brit sche heerschappij ter zee slechts wil ver nietigen om haar dan zelf aan zich te trekken en tenslotte het Westelijke half rond te bedreigen. Daartegenover spreekt hij geen woord voor de grove benadeelingen, zooals die niet in de laatste plaats de Zuidameri- kaansche republieken door de Britsche dwangheerschappij op zee ondergaan, ook niet voor de onmenschelijkheden, die de in strijd met het recht zijnde blokkade- oorlog, voor welks voering Eugeland zijn macht misbruikt, voor talloozen. die geen deel hebben aan dezen oorlog, met zich mede brengt. Engelsche hegemonie, hoe die oök tot stand is gekomen en met welke middelen zij ook in stand gehou- 1 den worden kan, is voor Hull „law and order”, aldus de Diplo tenslotte. Ook het volkenrecht is, wanneer dat on het spel staat, volkomen irrelevant Huil gelooft klaarblijkelijk, dat de eigen behoeften of die der vrienden een nieuw volkenrecht in het leven kunnen roepen. eveneens officieel bevestigde beschadi ging van het vliegtuigmoederschip „Il lustrious” vergelijkt met de officieel van Engelsche zijde beweerde vernieti ging van 12 vijandelijke vliegtuigen, dan zou dit resultaat, ook volgens Engelsche opgaven, absoluut ten gunste van de Duitsche bommenwerpers uitgevallen zijn. Het Britsche motorschip ..Zealandic”, groot 10.378 ton, heeft in S.O.S.-seinen medegedeeld, dat het 650 mijl ten Noord westen van Londonderry, is getorpe deerd. Het schip voer tusschen Engeland en Nieuw-Zeeland. Londen ziet ernstig gevaar Het inzetten van Duitsche Stukas *f8en de Engelsche verbindingswegen in Middellandsche Zee wordt te Londen De bisschop van Münster, Clemans graaf von Gaaien, zal dezer dagen naar Rome vertrekken, om een bezoek aan het Vaticaan te brengen. De uitnoodi- ging tot dit bezoek is, lijke kringen wordt Vaticaan uitgegaan. Op het oogenblik staat nog niet vast, of andere Duitsche kerkvorsten aan de reis zullen deelnemen, doch dit kan als waarschijnlijk worden aangenomen. In doorgaans welingelichte kringen te Berlijn gelooft men niet, aldus het D.N.B., dat de aanwezigheid der Duit sche bisschoppen te Rome in eenigerlei verband staaf met het plan van den Paus, te streven naar het humaniseercn van den luchtoorlog. ft A ft A ft A ff ft A ft A A A ft A ft ft Het „Mendoza”-incident gesloten? Van de zijde van de Fransche legatie en de reederij Navifrance te Buenos Aires is tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat het Fransche levensmiddelen schip „Mendoza” zijn reis zonder nieuwe incidenten voortzet. Bij deze gelegenheid werd te verstaan gegeven, dat de Britsche schepen waarschijnlijk niet zullen probee- ren de ..Mendoza” nogmaals aan te hou den, daar omtrent deze kwestie een over eenkomst gesloten is tusschen Vichy Londen. Voor één ei bon 46 Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft de met ,,46” genummerde bon van het algmeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bon nen, welke op 26 Januari nog niet zijn gebruikt, blijven geldig tot en met Zon dag 2 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 27 Januari tot en met 2 Februari niet gebruikt mo- „gen worden in hotels, restaurants, e.d. Voor suiker bon 91 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 18 Januari tot en met Vrijdag 14 Februari a.s. geeft de met „91” genummerde bon van het recht op suiker. De radiozender van Damascus heeft naar de Turijnsche „Stampa” uit Beiroet meldt sensationeele onthullingen be kend gemaakt over den aanslag op het leven van koning Faroek en de Konin- gin-moeder van Egypte. De buitengewone ambassadeur van ko ning Ibn Saoed, Chiodd. is Dinsdag door Faroek ontvangen, aldus dit bericht. In den loop van dit onderhoud onthulde hij de plannen van de samenzwering. On middellijk daarop gaf Faroek den mili tairen commandant van de stad Cairo bevel terstond enkele Britsche officieren, onder wie een brigade-generaal, twee majoors en een kapitein, die allen behoo- ren tot de Engelsch-Australische strijd krachten, die in het oorlogsgebied zijn geconcentreerd, te verwijderen. De na men van twee hunner zijn reeds bekend gemaakt: Henry Mitchell en Ernest Hut chinson. Men vernam ook. dat de opperbevel hebber van de Britsche luchtstrijdkrach ten in Griekenland, Daberiac. bij de sa menzwering is betrokken. De golf van verontwaardiging, die deze bijna van officieele zijde geïnspi reerde samenzwering heeft ontketend, is nog versterkt door een corruptiezaak, die vrijwel tegelijkertijd is ontdekt. Men con stateerde, dat 3 sergeants zich onrecht matig 400.000 pond sterling toegeëigend en geprobeerd hadden, deze verduistering te verbergen door de verklaring, dat dit bedrag door Arabieren was gestolen. De verduistering werd evenwel ontdekt. De ’3 sergeants zullen naar Londen gebracht en daar gevonnist worden. Kenmerkend is, dat een der Arabieren, die valsch be schuldigd was het geld geroofd te heb ben, in een spoedprocedure veroordeeld en door de rechtbank terstond is te rechtgesteld. De verklaringen van den Amerikaan- schen minister van buitenlandsche zaken Cordell Hull voor de commissie voor bui tenlandsche zaken van het Huis van Af gevaardigden noemt de „Deutsche Diplo- matisch-Politische Korrespondenz” een gewaagde poging van den Amerikaan- schen staatssecretaris om een rechtvaar diging te geven van zijn eigen politieke verleden. Dit wordt er echter door ge kenmerkt, dat Huil sedert het oogenblik, waarop hij als afgevaardigde in 1920 in het Huis van Afgevaardigden de ratifi catie van het verdrag van Versailles ver dedigde, de daar in het leven geroepen gedwongen orde niet alleen goed acht te, maar haar tot op den huidigen dag met alle middelen in stand gehouden zou willen weten. Wat toen in Versailles en reeds tevoren door de Angelsaksers en hun bondgenooten met geweld in het leven geroepen en nagestreefd werd, heet bij Huil „ofde, rechtvaardigheid en inter nationale samenwerking" Het woord „geweld" begint voor Huil eerst op het oogenblik, waarop toestanden, die ieder verstandig mensch als ondragelijk be schouwde, uit den weg werden geruimd door machten, die geenszins overeen stemden met zijn merkwaardige begrip pen over „orde en rechtvaardigheid". Volgens den Londenschen berich tendienst heeft de Britsche admirali teit meegedeeld, dat de schade die de zware Britsche kruiser „Southamp ton” vorige week Vrijdag heeft opge- loopen, tot het totale verlies van den oorlogsbodem heeft geleid. De uitgebro- ken branden konden niet meer ge- bluscht worden en zij bereikten zulk een omvang, dat het schip opgegeven moest worden. Daar het onmogelijk was, het schip een haven binnen te sleepen, moest het door de eigen be manning tot zinken gebracht worden. De „Southampton” was 9100 ton groot en had een snelheid van 32,5 knoop. Het schip is gebouwd in de jaren 1934—’37. Het had een actieradius van 10.000 zee mijlen. De bewapening bestond uit 12 stukken van 15,2 c.m. en 8 van 10,2 c.m.. alsmede 6 torpedolanceerbuizen en het noodige luchtdoelgeschut. Het had 3 vliegtuigen aanboord Nieuwe aanvallen. De Engelsche berichtendienst deelde mede, dat er sedert het invallen der duis ternis gisteravond laat reeds 2 maal lucht alarm was gemaakt. Volgens berichten der nieuwsagentschappen zijn gisteravond boven verscheidene deelen van Engeland Duitsche vliegtuigen verschenen. Te Londen werd na het invallen der duisternis reeds betrekkelijk vroeg lucht alarm gemaakt. Na het bombardement van Southampton. Het gemeentebestuur van Southampton heeft, volgens een bericht in de „Daily Mail”, thans zelf de taak op zich moeten nemen, te zorgen voor warme winterklee ding voor 110.000 burgers der stad. De meeste hunner hadden bij de groote bran den die na de jongste Duitsche luchtaan vallen waren uitgebroken, hun geheele waarvan de Britsche marine bij het - van den oorlog slechts zeven een heden bezat. Van deze zeven vliegkamp- J-i er 2 in het verloop van den tot zinken gebracht: in Septem- boot van den luitenant ter zee eerste klasse Schujardt en in Juni 1940 de „Glorious” door zware Duitsche strijd krachten in de Noordzee. Vier andere vliegkampschepen werden tijdens den oorlog ter zee aan de Noorsche kust on in de Middellandsche Zee door zware beschadigingen geruimen tijd buiten ge vecht gesteld. De thans in de Middel landsche Zee door voltreffers van bom men zwaar gehavende .Illustrious” is een der nieuwste Engelscne vliegkamp schepen, die bij het begin van den oor log in dienst is gesteld. Het gemis van dit vaartuig gezien het gewicht van de bomtreffers zal het schip wel verschei dene maanden buiten dienst moeten blij- ven Z7 beteekent in de tegenwoordige gevechtspositie voor de Britsche Middel- fandsche-zeevloot een gevoelig verlies. Waar de Londensche correspondent van Br4a Pa«H«ht Allehanda” meldt, ziet de Jsritsche pers zich gedwongen te erken- ■?en> dat het optreden der Duitsche lucht macht in de Middellandsche Zee kranig ls De Britsche correspondenten leggen er vooral den nadruk op, dat de Italia nen aanvallen van dezen aard zelfs niet geprobeerd hebben. De derde inzameling van Winterhulp Nederland zal plaats hebben op Vrijdag 31 Januari en Zaterdag 1 Februari a.s. In afwijking van de tot dusverre ge volgde gedragslijn zal deze collecte op beide dagen met lijsten huis-aan-huis worden gehouden. De plv. plaatselijk directeur voor ’s-Gravenhage roept voor deze inzame ling collectanten op. De aanmelding kan geschieden aan het plaatselijk bu reau Drie Hoekjes 3 op alle werkdagen van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur, be halve ’s-Zaterdagsmiddags. Den deelnemers aan de vorige collec ten zal een aanmeldingskaart worden toegezonden. Collectanten kunnen zich ook schrif telijk melden aan het plaatselijk bureau Drie Hoekjes 3. onder vermelding van 1. naam en voorletters. 2. adres. 3. datum en jaar van geboorte. 4. voor welke(n dag(en) of gedeel te (n) van dag (en) men zich beschik baar stelt. Een huis-aan-huis collecte een groot aantal collectanten grondige voorbereiding. Op de burgerij wordt daarom een dringend beroep gedaan zich in grooten getale en zoo spoedig mogelijk op te geven. De inschrijving sluit op Vrijdag 24 Januari a.s. In het belang van een goede organisatie en een zoo groot mo gelijke opbrengst wachte men echter niet tot den laatsten dag. Duitsche bommen op Malta De bijzondere correspondent van Ste- fani aan het luchtfront meldt, dat een formatie Duitsche bommenwerpers ac ties hebben uitgevoerd tegen militaire objecten op het eiland Malta. Bommen van zwaar en middelbaar kaliber zijn uitgeworpen boven La Valette en het vliegveld. Moeilijkheden der Engelsche posterijen. De Engelsche posterijen hebben zich voor de eerste maal sedert het begin der groote luchtaanvallen genoodzaakt gezien, aanwijzingen te geven voor de bestelling van poststukken, gericht aan de Londen sche zaken, die na den jongsten hevigen luchtaanval op de City geen postadres meer hebben. Hun wordt verzocht, hun post af te halen bij de afdeeling poste- restantezendingen van het hoofdpostkan toor. De ondernemingen moeten zoo spoe dig mogelijk een nieuw postadres en tevens haar oude telefoonnummer op geven. Het Engelsche vliegkampschip „Illus trious”,. waaromtrent de Engelsche be richtendienst meldt, dat het weliswaar teekens vertoont van den zwaren slag in de Middellandsche Zee, maar toch een haven aan de Middellandsche Zee is binnengeloopen, is, naar het D.N.B. ver neemt, Donderdag wederom door Duit sche duikbommenwerpers aangevallen. Er werden voltreffers geplaatst, n.l. een bom van zwaar kaliber en twee bommen van middelkaliber. Het staat thans naar de opvatting van bevoegde Duitsche kringen ondubbelzin nig vast, dat het de Britsche admirali teit niet meer zal gelukken om de „Il lustrious” in den loop van dezen oorlog nog strijdvaardig te maken en in dienst te nemen Naar het D.N.B. van welingelichte mi litaire zijde verneemt, is bovendien een stoomschip door een bom van het zwaar- ste kaliber getroffen. Ondanks den krach- tigen afweer is van dezen aanval slechts één Duitsch gevechtsvliegtuig tot dus ver niet teruggekeerd. De beschadiging van het vlieg kampschip een geweldig verlies Van de verliezen door luchtaanvallen bij Sicilië treft de Britsche vloot het tijdelijke gemis van het vliegkampschip „Illustrious” ongetwijfeld het hardst, ver neemt het D.N.B uit militaire kringen. Dit vliegkampschip, welks zware bescha digingen en verliezen aan manschappen ook in het officieele Britsche commu niqué niet konden worden verdoezeld, behoort tot die kostbare oorlogsbodems, de Britsche marine be8*n van den oorlog slechts zeven schepen zijn oorlog t_; ber 1939 de „Courageous” door de duik- klasse „Glorious” door Naar wij van bevoegde zijde ver nemen zal zeer binnenkort een nieuwe staatsleening worden uit gegeven tot een bedrag van 500 millioen gulden. De rentevoet zal 4 pCt. bedragen, terwijl de leening een looptijd zal hebben van 10 jaar. De obligaties dezer leening zullen gebruikt kunnen worden voor de betaling van aanslagen in de suc cessierechten. Het prospectus zal a.s. Maandag verschijnen. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend Gedurende het tijdvak van Zaterdag 18 Januari tot en met Vrijdag 24 Januari a.s. geeft de met ,,26'genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram (hal? pond) boter of 250 gram margarine. Deze bon geeft derhalve geen recht op het koopen van vet. De met .,26” genummer de bonnen, die op Vrijdag 24 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog gel dig tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. Voor brood en gebak de bonnen 24 Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft elke der met ..24'’ genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram rogge brood of ander brood. Voorts geeft elke der met „24” genummerde broodbonnen recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoem de bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal gram men beschuit 75 gram biscuits en wa fels 90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (bijv, amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (bijv, boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem bestaande gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt. De op 26 Januari nog niet gebruik te bonnen blijven voorts nog geldig ge durende de week van 27 Januari tot en met 2 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. als een zeer ernstig gevaar opgevat en men verwacht, dat deze belangrijke ont wikkeling Engeland noodzaken zal de tot dusver in de Middellandsche Zee gevolgde taktiek en strategie aan een onderzoek te onderwerpen. Waarnemers in Londen twijfelen er aan, meldt United Press, of Engeland ook in de toekomst zal vasthouden aan het systeem van convooieeren door de Middellandsche Zee, hetwelk men tot dusver ondanks de bedreiging door de Italiaansche vloot heeft gevolgd. Het gevecht van den lOden Januari wordt hier beschouwd als de belangrijkste proef der beweringen over de sterkte- verhouding tusschen luchtwapen en slag schepen. Indien men het van Engelsche zijde officieel toegegeven verlies van den zwaren kruiser „Southampton” en de Italiaansche Kroonprins tot gene raal bevorderd De Prins van Piëmont is tot generaal van het leger bevorderd. Ter gelegen heid daarvan heeft Mussolini den Ko- ning-Keizer een telegram van geluk- wensch gezonden, waarop deze in antwoordtelegram heeft bedankt. V V •z •z 5 I 8 V w V 5 V 5

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1