jjyyBXSS Beraadslaging Roosevelt van U tl G It-tE HUIDUITSLAG Ie bl. pag. 2 Het Duitsch-Russische ve vu STADSNIEUWS Rijk»- GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN DOEL EN WERKWIJZE VAN HET NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT PHILIP5- Vrijdag 17 Jan. 1941 -- deze ondei handelingen gezien worden als een symptoom van den positieven econo- mischen opbouw van West-Europa. Onder handeld zal ook worden over de voorzie ning van België met levensmiddelen en grondstoffen. <111 (si itate Speciale conferentie te I j Washington D D D UJ FRANKRIJK DUITSCHLAND op BELGIE doel ENGELAND ZUID-AMERIKA. JAPAN DUNNE KLING E Britsche luchtaanval Duitschland Belgische handelsdelegatie te Berlijn aangekomen De grootste internationale gebeur tenis van de laatste dagen ar Voorbereiding voor een voedselstand Verbetering van de handelsbetrek- kingen in het bezette gebied Britsch bericht weerlegd HAAGSCHE COURANT zijn onlangs bepalingen voor het beta- Dit heeft a,léón Pétain over den toestand PHILIPS De bouw van 200 Amerikaansche koopvaarders ZWITSERLAND Pact tusschen Tsjoengking, Enge land en Amerika? 70 ct. per 10 stuks Ze patten op elk seheerapparaatl Italië en de verklaring van ambassadeur Phillips Zie verder le blad, pag. 3 Het debat over de hulp aan Engeland UITEENZETTING TER GELEGEN HEID VAN DE INSTELLING VAN EEN PERSDIENST VEREENIGDE STATEN politieke -Z. A tl 40 in en van verhoogd. on- NIET- Na ankerd zijn, men dood de voortbrengers heen der SCHUTZ- MARRF U.cn in de commissie vajt zaken van het Huis van r„ PRIJS fl- 24L° op van bleven, worden voor heelt den vice- den overeenkomst te verkleinen, driemogendhedenpact zai_ worden gesloten en de afzonderlijke reeks waarnemen, redevoering □E AARDAPPELENSCHAARSCHTE De controlediensten van de bevoorrading hebben in een twintigtal gemeenten van de provincie Henegouwen huiszoekingen ge daan bij de voortbrengers van aardappe len. De uitslagen waren merkwaardig, want meer dan 1 millioen k g. werd in beslag genomen. Men verwacht overigens nog andere inbeslagnemingen, daar de controleurs hun ronde nog niet hebben geëindigd levendige woorden gekomen tusschen den democratischen voorzitter der commissie, Bloom, en den republikein Fish over de vraag, of Fish gerechtigd is 8 getuigen uit te noodigen. Bloom vroeg of het juist was, dat Fish de wet op de hulp aan En geland „dictatuurwet” had, genoemd. Fish j bevestigde dit en verklaarde, dat hij daar- VERPLICHTE BRANDWACHTDIENST De Engelsche minister van veiligheid. Morrison, heeft, naar „Associated Press” meldt, een verordening uitgevaardigd, dat alle Engelschen tusschen 16 en 60 jaar. zoowel mannen als vrouwen, opgeroepen worden voor den brandwachtdienst. Het is aan gegoeden verboden menschen te huren om dezen dienst van hen over te nemen. De brandwachts moeten 48 uur per maand zonder vergoeding dienst doen. druk wil wekken, dat de Italië moeilijk begint te deze volkomen verkeerde ling uitgaande, heeft men de laatste we ken een geheele reeks propaganda manoeuvres kunnen waarnemen, welke begonnen is met een redevoering van Churchill op 19 December. Al deze ma noeuvres. zoo betoogt men te Rome, zul len in Italië niets dan een fiasco opleve ren. want Italië is vastbesloten den oor log aan de zijde van zijn bondgenoot Duitschland tot de eindoverwinning voort te zetten, zooals ook duidelijk blijkt uit de verklaring van den jongsten Italiaan- schen ministerraad. Gedurende de laatste weken is een reeks overeenkomsten gesloten, die een hervatting van het handelsverkeer tus schen de bezette landen ten doel hebben, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Het handels verkeer tusschen Noorwegen en Denemar ken eenerzijds en Nederland en België anderzijds, dat verscheidene maanden vrij wel volkomen gestaakt was. komt lang zaam weer op gang. De officieele Duit- sche instanties hebben allen steun ge waarborgd, opdat het handelsverkeer weer tot den vroegeren bloei wordf gebracht. Van groot belang is daarbij de centrale verrekening over Berlijn. Zooals bekend Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft Woensdag gemeld, dat de R.A F. verscheidene militaire doelen in Noor wegen heeft gebombardeerd. Zoo zou het een vliegtuig zijn gelukt, 2 voltreffers op een motorschip in de buurt van Stavanger te plaatsen, een belangrijke spoorwegbrug te vernielen en Duitsche luchtbases met goed succes te bombardeeren. Dit bericht is, aldus het D.N.B.. naar in welingelichte kringen te Berlijn bekend wordt, in geen enkel opzicht overeenkomstig de feiten. Engelsche vliegtuigen hebben Woensdag slechts 3 brisantbommen op Noorsche landerijen laten vallen. Het ziet er naar uit, zoo zegt men. dat het Engelsche minis terie van luchtvaart tegenover de wereld weer eens eenige niet aanwezige successen in het werpen van bommen op militaire doelen in de door Duitschland bezette gebieden noodig had. MUSSOLINI’S VERJAARDAGS- GESCHENK VOOR GÖRING De Duce heeft rijksmaarschalk Göring ter gelegenheid van diens verjaardag het in de kunstwereld als Sterzinger altaar beroemde Duitsche kunstwerk geschon ken. Het meesterwerk bevond zich tot nu toe te Sterzing en is afkomstig uit het atelier van Moltscher. Het behoort tot de schoonste hoogaltaren van de vroeg- Duitsche schilderkunst der 15e eeuw. De Duce heeft dit geschenk door den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn. Dino Alfieri, laten overhandigen. Eenige Britsche vliegtuigen hebben de eerste helft van den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt. Duitsch gebied aangevallen. In Noordwest-Duitschland werden eenige bommen neergeworpen, die echter slechts geringe schade aan ge bouwen aanrichtten. Militaire of militair- economische doelen werden niet getrof fen. In een stad werd slechts een school met brandbommen bestookt. De brand is inmiddels gebluscht, Persoonlijke schade is niet voorgekomen. Het kwaad In zijn oorzaak bestrijden door een hygiënische behandeling. Dit is de manier om .te worden verlost van de folterende jeuk en de dikwijls on- dragelbke last bil eczeem en andere huidaandoeningen. Het' D.D.D.-recept van Dr. D. Dennis wordt met succes aangewend tegen het voortwoekerende kwaad. D.D.D. la een heldere vloeistof, die diep in de pöiriën dringt en onder de huid de ziektekiemen doodt. Reeds de eerste druppels geven onmiddellijk verlichting en overwinnen den aan drang tot krabben. Flacons 4 75 ct.. f. 1.60 en f. 2.50 bij Apothekers en Drogisten. D 1 Onderhoud van Roosevelt met Kennedy President Roosevelt heeft gisteren met den vroegeren Amerikaanschen ambassa deur te Londen. Kennedy, een onderhoud gehad over de benoeming van zijn opvol ger en over de rede, die Kennedy Zon- Engeland's gebrek aan eigen kracht Het A.N.P. meldt uit Berlijn Volgens een Reuterbericht heeft de president der Chase National Bank. Aldrich, verklaard, dat de eindbeslissing in dezen oorlog af hankelijk is van de vraag, in hoeverre Engeland er in zal slagen zich het noo- dige oorlogsmateriaal te verschaffen. Ten gevolge van de verliezen door den duik- bootenoorlog en de belemmering der En gelsche industrie door de luchtaanvallen kunnen de Engelschen zich niet uit eigen kracht toerusten, aldus Aldrich. Dat zijn simpele en nuchtere constateeringen. Zij zijn van bijzondere beteekenis. omdat daaruit duidelijk blijkt, dat er in de Ver- eenigde Staten mannen van inzicht en invloed zijn, die een onvertroebeld beeld van de werkelijke toestanden in Engeland hebben. zijn de paarden der geïnterneerden aan de Fransche boeren teruggegeven, terwijl de oorlogauitrusting van het 45ste Fran sche legercorps ter beschikking van Duitschland wordt gesteld. De geïnter neerden zullen aan de Fransche grens ge demobiliseerd worden en naar hun haard steden in bezet en onbezet gebied terug- keeren Over de soldaten van het 45ste legercorps, die geen Franschen zijn, wordt later beslist. CHILEENSCH—BOLIVIA ANSCH AANVALSVERDRAG De ministers van buitenlandsche zaken van Chili en Bolivia hebben gisteren een nietaanvalspuct tusschen de beide landen onderteekend. In de overeenkomst wordt verklaard, dat de beide regeeringen zoo wel aanvalsoorlogen onder elkander als ook die van een verdragspartner met an dere staten beschouwen als verwerpelijk- Eventueel opduikende oneenigheden of conflicten tusschen de beide landen zul len uitsluitend door vreedzame maatrege len worden opgei st, zooals die in de in ternationale, door Chili en Bolivia onder- teekende verdragen opgenomen zijn. Voorts stellen de beide regeeringen in het verdrag het beginsel der niet-erkenning van door geweld tot stand gekomen ge- biedsinlijvingen. Tenslotte verplichten de beide partijen zich om zich niet te men gen in de binnenlandsche of buitenland sche aangelegenheden van elkander. HET INFLATIEGEVAAR Het D.N.B. meldt„De inflatie is vermijaelijk”, zoo schrijft de „Financial News" in zijn nummer van Woensdag, volgens een eigen bericht van „Svenska Morgenbladet”. „Algemeen begrijpt men thans”, zoo constateert genoemd blad, ..dat het ontbreken van een verstandige loonpolitiek en het gebrekkige initiatief der Britsche overheid een zekeren graad van inilatie onvermijdelijk maakt. Thans zijn de aanwijzingen voor een beginnen de inflatie zoo duidelijk, dat de aandacht van den „man in the street" wordt ge trokken. Er is een overschot van koop kracht tegenover een groote schaarschte aan goederen in de winkels en een voort durend stijgen der niet gefixeerde prij zen. ofschoon een prijzencontröle is inge voerd voor zekere levensmiddelen. Het Engelsche blad vreest, dat onkunde en politieke jalouzie de toepassing van meer drastische maatregelen, die een oplossing zouden kunnen brengen, zullen verhin deren 1 lingsverkeer tusschen het gouvernement- generaal, Nederland en België vastgesteld 1 Terwijl de buitenlandsche handel bij- I voorbeeld van Denemarken en Noorwegen de laatste maanden vrijwel weer tot den 1 omvang van voor den oorlog gekomen was, zal de ontwikkeling thans natuurlijk nog gunstiger worden. De jaarstatistieken van den buitenlandschen handel der staten op het Europeesche vasteland vertoonen cijfers, welke naar omstandigheden gun- stig zijn. i van de Amerikaansche eensgezindheid van een zakelijk debat geschieden. Daarop herhaalde Hoover zijn vroegere verklaring, dat hij voor redelijk uitvoer bare hulp aan Engeland is, maar iedere verwikkeling van Amerika in den oorlog afwijst. Maarschalk Pétain heeft den correspon dent van de „New York Times” te Vichy een interview over den toestand in Frankrijk verleend, hetwelk in de Parij- sche pers werd gepubliceerd. Pétain ver klaarde o.a., dat de nieuwe Fransche re volutie aanstuurt op een breuk met het verleden en herstel van de collectieve discipline: arbeidsprestatie, gezond gezin en vaderlandsliefde De revolutie meldt zich pas aan, zij ontwikkelt zich met den tijd en zal haar voleinding vinden in de harmoniseering van de sociale omstan digheden, in herstel van de zekerheid en in de waardigheid van den boeren- en arbeidersstand. De organisatie van het nieuwe conti nent is het noodzakelijk gevolg van den huidigen oorlog. Frankrijk poogt aan deze continentale organisatie mede te werken in de hoop op een duurzamen vrede in Europa en in de wereld. Ook wees Pétain nadrukkelijk op de moeilijkheden, die als gevolg van de Engelsche blokkademaatregelen in Frank rijk ontstaan zijn. De onderteekening van het Duitsch- Russische verdrag van 10 Januari 1941 is de grootste internationale gebeurte nis der laatste dagen, schrijft het sov- jet-Russische militaire blad „Krasnaja swjesda. De kapitalistische kringen, welke de sovjet-Unie vijandig gezind zijn, zoo vervolgt het blad, hadden ge poogd, de beteekenis van de Duitsch- Russische vooral van het nieuwe handelsverdrag, De documenten van 10 Januari, welke dienen tot de ontwikkeling van het han delsverkeer tusschen de beide grootste mogendheden van Europa, sluiten ech ter niet de mogelijkheid uit, om han- delsverdragen en economische overeen komsten met andere staten aan te gaan. De Philips „PhiliShave” 6 is het eenige electrische droogscheerapparaat, uit gerust met ZES Stalen scheerbeitels. dat den stug- sten baard in record-tempo wegneemt. Uitgerust met nieuwen, speciaal ont wikkelden. motor. Het eenige apparaat met huid- spanner en ronden kop. uu. vu v v-i. n.iuai UUV u mede voor 100 procent gelijk had. Stimson over het plan van Roosevelt. De minister van oorlog: Stimson heeft gisteren voor de buitenlandsche commissie van het Huis van afgevaardigden ver klaard, dat de grondgedachte van het plan van Roosevelt tot hulpverleening aan En geland is, de regeering der Vereenigde Staten te maken tot inkoop- en distribu- tie-agentuur voor alle in de Vereenigde Staten geproduceerde oorlogsmaterialen. De tegenwoordige toestand ten aanzien van de vervaardiging van munitie, is, naar Stimson verder zeide, veel dringender dan in 1917. Destijds waren munitie- en an dere fabrieken in Engeland zoo talrijk, dat zij in staat waren, de Vereenigde Staten Dinsdag is de Belgische economische de legatie te Berlijn aangekomen. De dele gatie staat onder leiding van den secre- taris-generaal van het ministerie van voeding en landbouw de Winter, de voor zitter van het Belgische winterhulpwerk, professor Heymans, alsmede een staf van ambtenaren en economische adviseurs. De delegatie werd verwelkomd door den staatssecretaris van het ministerie van voedselvoorziening, Backe, den onder staatssecretaris van het ministerie van economische zaken, generaal von Hanne- ken, en „ministerialdirektor" Gramsch van het bureau van den gevolmachtigde voor het vierjaarplan. Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt heeft een langdurig onder houd gehad met de secretarissën-generaal der Belgische departementen van econo mische zaken en voedselvoorziening en met de leider-; der Belgische winterhulp. Naar A.N.P uit Berlijn meldt moeten President Roosevelt heeft gisteren net Congres formeel voorgesteld hem vol machten te geven voor den bouw van een vloot van 200 koopvaardijschepen. Hij stelde verder voor om 313.5 millioen dollar uit te trekken voor de uitvoering van zijn plan. Roosevelt motiveerde zijn voorstel er mede, dat hij de Vereenigde Staten voor de gevolgen van een verminde ring van het handelstonnage ter wereld wil beschermen. Om die reden moet zonder verwijl begonnen worden met den bouw. De bouw van deze koopvaardijvloot, zoo verklaarde Roosevelt, mag echter geen storenden invloed hebben op het overige bcuwpr.ogram der federale scheepvaart- autoriteiten. De scheepsonderdeelen zul len in de staalfabrieken vervaardigd wor den en op de werven alleen maar in elkander gezet. Ieder schip zal een water- verplaatsing van 7500 b.r.t. hebben. TERUGKEER VAN DE IN ZWITSER LAND GEÏNTERNEERDE FRANSCHEN De bondsraad heeft op grond van de Duitscb-Fransche wapenstilstandsovereen- komst toegestemd in den terugkeer der geïnterneerde Fransche soldaten naar Frankrijk. Krachtens de overeenkomst bewaard bewust waarden, die in het boerenvolk ankerd zijn, en men i. „de boertjes van buiten” met de bekende De onderhandelingen met België zijn, naar men te Berlijn onderstreept, een voorbeeld van den geest der nieuwe Europeesche orde, die de asmogendheden ook op economisch gebied ingeleid heb ben en ten uitvoer leggen. pen uit de krachten aard, die onder het boerenvolk het best Ons volk moet zich van de oergezonde I ver moet ophouden Cuba staat naast de Vereenigde Staten langourige conferenties over den tegenwoordigen internationalen toestand heeft hét Cubaansche kabinet een, com muniqué uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat Cuba zijde aan zijde staat met de Vereenigde Staten en met hen in iede- ren mogelijken vorm zal samenwerken om de beschaving en de democratie te redden. Een vertegenwoordiger van het Japan- sche ministerie van buitenlandsche zaken, die dezer dagen te Tokio is teruggekeerd van een reis van drie maanden door Ma laya en Nederlandsch Oost-Indië, heeft medegedeeld, dat in de haven van Ran goon in Burma talrijke Amerikaansche oorlogsschepen met oorlogsmateriaal lagen. UITWISSELING VAN TECHNICI DOOR DUITSCHLAND EN ITALIË Tusschen den voorzitter van de Duitsch- Italiaansche studiestichting, von Tscham- mer und Osten, en den leider van de overeenkomstige Italiaansche organisatie, graaf Volpi, zijn besprekingen gevoerd met het doel, te geraken tot een regel matige uitwisseling van technici der beide lenden. De technici zullen uit de belang rijkste takken van industrie gekozen en voor een lange periode in geschikte be drijven van het andere land in vasten dienst worden genomen. Met de uitwisse ling zal het eerst begonnen worden in de electriciteitsnijverheid. Als U zich gaarne scheert met een zeer dun mesje, dan is er iets zeer bijzonders in den handel op dat gebied, n.l. het DUNNE GILLETTE MESJE Dit scheert schooner en zachter en gaat langer mee, dan ander* dunne mesjes De lage prijs 7 ct, is voor niemand een bezwaar. De dunna Gillette Mesjes, avenals alle andere GILLETTE artikelen, staan in kwaliteit weer aan de spits Vraag nooit naar „dunne mesjes", maar naar dunne GILLETTE Mesjet. Zg zijn goudkleurig en zijn voorzien van het bekende handelsmerk. Vergissen it dut uitgetloten. De Amerikaansche ambassadeur te Rome, Phillips, heeft, zooals bekend, ver klaard. dat hij geen bijzondere boodschap van president Roosevelt voor den koning- keizer heeft meegebracht, en dat hij naar Rome is teruggekeerd om zijn normale taak te hervatten. In Italiaansche politieke kringen schenkt men aan deze verklaring groote aandacht, omdat hiermede, zoo consta teert men. de nieuwste Engelsche propa gandamanoeuvre door de meest bevoegde z.ijde is tegengesproken. In dezelfde Ita liaansche kringen herinnert men er In dit verband aan. zegt het D.N.B., dat de vijandelijke propaganda zich op het cogenblik met voorkeur met Italië bezig houdt en daarmede kunstmatig den in- tpestand In worden. Van veronderstel- VERDEELING VAN MEEL EN BROOD De burgemeester van Luik heeft een be sluit uitgevaardigd, waardoor de inwoners verplicht worden zich bij de bakkers te laten inschrijven, teneinde een rechtvaar dige verdeeling van het meel en van het brood mogelijk te maken. Deze maatregel zal trouwens de concen traties van wachtende lieden voor de broodwinkels, die den laatsten tijd meer malen worden vastgesteld, vermijden. VERHOOGING VAN BELASTINGEN Ter bestrijding van de groote uitgaven, die de Belgische begroeting van dit jaar dag wil uitspreken. Kennedy verklaarde, eischt, heeft de secretaris-generaal dat hij in zijn radiorede de noodzakelijk- het departement van financiën de belang- heid in het licht zal stellen, dat de Ver- rijkste directe en indirecte belastingen eenigde Staten buiten den oorlog blijven. Voorts zal hij zijn standpunt omtrent de actueele problemen der buitenlandsche po litiek uiteenzetten. Kennedy heeft gisteren ook bezoeken gebracht aan Huil en Wélles. Daarna ver klaarde hij, dat hij Dinsdag a.s. voor de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van afgevaardigden zijn meening over de wet op de hulp aan Engeland uit een zal zetten Kennedy heeft, volgens de ..New York Daily News”, den president er van in ;esteld, dat hij niet alleen in zijn Ie op 18 Januari, maar ook in ver- t voor de commissies voor buiten- landsche zaken van het Huis van afge vaardigden en den senaat, aanvallen zal doen op het ontwerp tot hulp aan Enge land. Na de besprekingen met Roosevelt heeft Kennedy nog een onderhoud gehad met den democratischen senator Wheeler, den leider der oppositie in den Senaat. De Amerikaansch-Canadeesche verdedigingscommissie De minister van oorlog heeft bekend ge maakt ,dat de Amerikaansch-Canadeesche verdedigingscommissie op 21 Januari bijeengeroepen is voor een conferentie te Montreal moppentrommel-kleineering te bejegenen- Nederland zal het boerenvolk mate rieel en geestelijk in staat moeten stellen zijn krachten ten volle te ontplooien, de volkskunst moet een waardevol cultuur goed worden. Geen der bestaande organisaties op agrarisch en aanverwant gebied heeft dit uiteraard In het verleden op deze wijze kunnen doen, geen daarvan zal het in de toekomst kunnen doen. Het pogen om den nieuwen wijn <n de oude zakken van de op materieel groepsbelang en politieke deelzucht Inge stelde organisaties te doen, Is bij voor baat gedoemd tot mislukken, De oude organisaties hadden nimmer mogen toelaten, dat een belangrijk lichaam als de Landbouwcrisl’centrale als een industrieel gerichte .overkoepe ling over hen en de voortbrengers heen tot stand kwam. Een der eerste eischen. welke het Agrarisch Front stelt, is: vervanging kennis g< radiorede klaringen - - I lnnri»>ne het grootste deel van de benoodigde wa pens te leveren. Thans moeten de Ver eenigde Staten, in plaats van door andere naties met wapens voor de eigen verdedi ging te worden ondersteund, bij de voor bereiding hunner verdediging rekening houde met de behoeften van andere na ties. Stimson,verklaarde verder, dat naar zijn meening ..Amerika zeer ernstig het gevaar loopt van een invasie uit de lucht als de Britsche vloot vernietigd zou worden of zich zou moeten overgeven”. Op het oogen- blik is de Amerikaansche vloot waar schijnlijk niet sterk genoeg om een aanval af te slaan en zij zal dit aldus Stimson, waarschijnlijk ook niet in den loop van dit jaar zijn. De republikein Fish vroeg minister Stim son, of deze voorstander is van een wijzi ging van het ontwerp tot steunverleening aan Engeland in den zin, dat geen onder deden van de Amerikaansche vloot kun nen worden afgestaan. Volgens de tegen woordige redactie van het ontwerp, aldus Fish, kunnen Amerikaansche oorlogssche pen worden afgestaan onder alle voorwaar den, die president Roosevelt aannemelijk acht. Stimson antwoordde: „Ik kan mij een situatie indenken, waarin de vloot onder zeer gunstige voorwaarden zou kunnen worden afgestaan. Stimson liet zich overi gens niet uit over de vraag, welke die situatie zou zijn Nauwkeurige vaststelling van de volmachten. De voormalige president Hoover, heeft in verband met het voorstel tot hulpver leening aan Engeland het Huis van afge vaardigden aangespoord terstond de aan Roosevelt te verstrekken volmachten nauwkeurig vast te stellen. In zijn brief aan de commissie wees Hoover er op, dat het voorstel groote meeningsverschillen onder de Amerikaan sche bevolking veroorzaakt heeft, voorna melijk gelegen in de uitlegging van de door Roosevelt geëischte volmachten. Der halve is het beslist noodig ondubbelzinnig vast te stellen, of de president Amerikaan sche oorlogsschepen kan overdragen, con- vooien uitzenden en de Amerikaansche ha vens voor Engelsche oorlogsschepen open stellen, voorts of de ingediende wet de neutraliteitswetten opheft de Haagsche Conventie ontduikt en leeningen toestaat, alvorens de Engelsche saldi uitgeput zijn. Deze verduidelijking moet in het belang VERSPREIDE BERICHTEN In de nabijheid van Pavia is des nachts op een boerderij de zoldering In gestort, daar men al te veel rijst op zol der geborgen had. Vier personen wer den in hun slaap onder de puinhoopen begraven en konden slechts dood te voorschijn gehaald worden. De Donauconferentie zal den 20sten dezer te Boekarest bijeenkomen. Zooals men weet, nemen Duitschland. de sovjet- Unie, Italië en Roemenië aan de bespre kingen deel. President Roosevelt heeft gisteren den minister van oorlog, Stimson, den minister van marine, Knox, den mi nister van buitenlandsche zaken, Huil, en den chef van den generalen staf van het leger, Marschall, benevens den vlootchef, admiraal Stark voor een speciale conferentie bijeengeroepen. Omtrent het doel van de conferentie is officieel niets bekend gemaakt. De „New York Herald Tribune” meldt uit Washington, dat Roosevelt in de con ferentie van prominente regeeringsleden in het Witte Huis inlichtingen heeft willen inwinnen met betrekking tot het pr.ogranj van hulpverleening aan Engeland. Derge lijke gedachtenwisselingen zullen in het vervolg veelvuldiger worden gehouden. De republikemscne afgevaardigde TinKnam neeit gisteren in het Huis van afgevaardigden ae meening naar voren georacnt, dat Roosevert en Huil ver plichtingen aanvaard hebben tot actieve deelneming aan de oorlogen in Europa en Azië. Tinkham beschuldigde het Huis van afgevaardigden van verraad jegens het Amerikaansche volk, ook Roosevelt en Huil verweet hij „voortschrijdend en heimelijk verraad waarbij hij ver klaarde, dat de president en de minis ter een „samenzwering tegen den vrede en de veiligheid van de Vereenigde Sta ten hebben gesmeed”. Het Amerikaan sche volk is zich echter op het oogen- blik van deze „valschheid” van Roose velt en Huil nog niet bewust. Tinkham sprak vervolgens in scher pen vorm tegen een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog en tegen het aan het Congres voorgelegde wetsontwerp op de hulp aan Engeland. Hij meende, dat Roosevelt en Hull met behulp van deze wet de instelling van een totalitaire dictatuur in de Vereenig de Staten wenschten. De hoop der regeering, de machti gingswet tot uitvoering van Roosevelts programma inzake steunverleening aan Engeland binnen den kortst mogelijken tijd door beide Huizen van het Congres te doen behandelen en aannemen, zijn blijkbaar mislukt, meldt het A.N.P. uit Washington. De tot de oppositie behoorende repu- blikeinsche afgevaardigde Hamilton Fish (New York» heeft medegedeeld, dat hij aan den door Roosevelt overwon nen republikeinschen candidaat voor het presidentschap. Wendell Willkie. aan gouverneur Landon en oud-president Hoover alsmede aan den voormaligen ambassadeur te Londen Kennedy, kolo nel Lindbergh en andere vooraanstaan de personen telegrammen gezonden heeft waarin hij hun verzoekt, voor de buitenlandsch-politieke commissie van het Huis van afgevaardigden hun oor deel over het plan tot steunverleening te zeggen. Men neemt daarom aan dat de oorspronkelijk op 3 da«en geschatte besprekingen der commissie thans wel licht 3 tot 4 weken zullen duren- Kort voor de middagpauze is het gis teren in de commissie van bulteL1.1®^Cto! van het Huis van afgevaardigden tot DE REGEERING OVERLEGT MET MILITAIREN Met het oog op den internationalen toestand is te Tokio opnieuw een z.g. liaisonconferentie gehouden tusschen de regeering en het opperbevel in de offi cieele residentie van den premier. De eerste minister Konoje, de minister van binnenlandsche zaken, Hiranoema, de minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, de minister van oorlog, Tojo en de minister van marine, Oikawa, ver tegenwoordigden de regeering, terwijl generaal Soegijama. de chef van generalen staf van het leger, en admiraal Kondo, de vice-chef van generalen vlootstaf het opperbevel ver tegenwoordigden. De conferentie is van morgen hervat ter bespreking van han gende kwesties. In het Agrarisch Huis, Zeestraat 69, is een dezer dagen ter gelegenheid van de instelling van een persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front een uiteenzetting gegeven over doel en werkwijze van dit front. De heer D. v. d. Bospoort, hoofd van den persdienst, hield een inleidende rede over zijn taak: de Nederlandsche volksvoorlichting en wel in ’t bijzonder die betreffende agrarische vraagstuk ken in een meer algemeenen zin dan men daaronder pleegt te verstaan. Van de fouten, welke, aldus spr„ de maatschappij van het verleden aankleet- den, was een der ernstigste, zoowel in economisch als in cultureel opzicht, een schromelijke miskenning van het platte land en den mensch van het platteland. Wij mogen echter vertrouwen, dat de in schakeling van ons land in een vasto- landsch productieplan van Europa voor eens en voor al het onmogelijk zal maken den Nederlandschen landbouw terug te laten vallen in den ouden toestand van ondergeschiktheid en anti-agrarische machten, gelijk dat in het verleden het geval was. Het leven der boeren was en is thans nog zwaar. De boeren mochten niet aan voeding»- J middelen voortbrengen wat zij konden/ en rondom hen leefden duizenden werk-» loozen, waaronder vele landarbeiders^ die nooit genoeg te eten hadden, wier\ kinderen volgens officieele rapporten van A schoolartsen voor minstens 30 pCt. zicht- f baar ondervoed op de schoolbanken za ten. Onze boter werd uitgevoerd en klei ne boeren en arbeiders kregen volksvet voor een hoogen prijs. Dit alles was mo gelijk, doordat andere dan Nederlandsche volksbelangen den toon aangaven. En nu kom ik tot mijn taak van het oogenbiik deze andere belangen wis ten de Nederlundsche openbare meening in den waan te houden, dat Nederland als hundelsland niet anders kon. Het is te begrijpen, dat, waar mate- rieele waarden den toon aangeven, het boerenland achteraan gaat komen. In on ze handelssteden wonnen velen rijkdom men zonder zich al te zeer in te span nen. Waar zich de rijkdom concentreert, daur concentreert zich de kunstmatige cultuur. Dit is geheel verkeerd, want de boer houdt het leven in stand. Wij moeten een nieuw Nederland schep pen uit de krachten van onzen eigen LOONEISCHEN VAN AUTO-ARBEIDERS De directeur van de bij het comité voor industrieele organisatie aangesloten vak- vereeniging van arbeiders in de autoino- bielbranche. heeft, naar uit San Diego wordt gemeld, verklaard, dat de. vakver- eenigiïig tegen 21 Jan. een staking heeft bevolen van de arbeiders der Hyun Aero nautical company teneinde de leiding er toe te brengen, de looneischen der arbei ders in te willigen. De Californische commissie vrijstelling van militairen daarop bekend gemaakt, dat de arbeiders der maatschapij, die van militairen dienst vrijgesteld zijn, voor den militairen dienst zouden worden opgeroepen, wanneer zij gevolg zouden geven aan den stakings- oproej» der vakvereeniging. DIT JAAR GEEN AUTO-TENTOON- STELLING IN DETROIT De Amerikaansche bond van autofabri kanten heeft bekend gemaakt, dat in De troit dit jaar niet de jaarlijksche nationale autotentoonstelling zal worden gehouden- Deze moet vervallen, aangezien de Ame rikaansche auto-industrie op het oogen biik zeer in beslag wordt genomen door de bewapeningsopdrachten. 1 De „Tokio Nitsji Nitsji” meldt in een speciaal bericht, dat volgens betrouwbare fnlichtingen uit China op 1 Februari een tusschen Tsjoengking, Engeland Vereenigde Staten. Een overeenkomst tusschen Tsjoengking en Londen is hieraan reeds voorafgegaan Naar Domei in dit verband verneemt, heeft Tsjoengking zich tot Engeland en de Vereenigde Staten zoowel als tot Bur ma gewend om den spoorweg Burma Yoennan weer in orde te brengen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2