HAAGSCIIE C0URAN1 De Hoofdcommissaris bindt den aan strijd aan tegen het gebrek aan verkeerstucht den St. Jacobstoren De restauratie van BINNENLAND STADSNIEUWS BUITENLAND TELEGRAMMEN Zaterdag 18 Januari 1941. HET DU1TSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT van de orde, snelheid Rotterdamsche geëvacueerden verblijven in het geheele land In het belang veiligheid en Fransche stap tot bij- legging van het conflict met Thailand KANARIE-ZANGWEDSTRIJD MET TENTOONSTELLING VIJFDE BLAD De jury tijdens de beoordeeling der kampioenen GEEN DIENSTEN IN DE GROOTE KERK Aanval Engelsche luchtaanvallen op Nederland DE KOLENDAMPVERGIFTIGING IN DE TERWESTENSTRAAT Men is begonnen met de restauratie van den St. Jacobstoren. De werkzaamheden staan onder leiding van gemeen te-architect H. H. van Zeggeren. De voet van den toren in de steigers (Polygoon) MUZIEKINSTRUMENTEN VOOR DE GEÏNTERNEERDEN IN BUCHENWALDE Het publiek toone meer gemeenschapszin Grieksche aanvallen afgeslagen VERDERE VERKLARINGEN VAN MINISTER KNOX ITALIAANSCHE REGIMENTEN ONDERSCHEIDEN op een Londensch station Wat voor hun welzijn wordt gedaan INSTALLATIE VAN DEN ARCHITECTENRAAD vrij Heden en morgen in en de waterslagersclub In ruim 300 gemeenten streken zij Prijzen neer de GEMEENTE- architecten, prof. (Polygoon) geen- 2 No. 17778 ten daarvoor moet dragen, m.a.w. men zal het tekort aan gemeenschapszin zelf hebben te betalen. ver- ge- nu de naar naar toestand niets langer naar het hun te is in het stanpunt „Amicitia" Loffelijk initiatief van de Vereeniging van Indische verlofgangers en gerepatrieerden In het jongste nummer van het offi- cieele orgaan van de Vereeniging van In dische verlofgangers en gerepatrieerden, lezen wij, dat het bestuur, dank zij de medewerking van den kampcommandant en van het Roode Kruis, een tweetal kis ten met gezelschapsspelen en muziekin strumenten naar de represaille-geïnter- neerden in Buchenwalde heeft kunnen zenden. In de eene kist zitten gezelschaps spelen, legpuzzles, en materiaal voor hout snijwerk en modellenbouw. In de andere zijn verpakt twee violen, een altviool, een cello, twee gitaren, met Hawai-uitrusting, twee mandolines, twee fluiten, een banjo, een accordeon, vier blokfluiten vier ukule les, zes mondharmonica’s, en een saxo- phoon alles geheel compleet met toe- behooren. Voorts zijn de noodige reserve- snaren meegegaan voor de daarvoor in aanmerking komende instrumenten, eenige handleidingen en een partij muziek. In het kamp zijn reeds èen piano en twee violen aanwezig. Deze geschenken, zijn het resultaat van een schrijven, dat het bestuur van de Vereeniging van Indische verlofgangers en gerepatrieerden had gericht aan be gunstigers. eereleden. en leden der ver eeniging, alsmede aan de hier te lande verblijvende naaste verwanten der ge ïnterneerden. ERGENS IN ITALIË, 18 Januari. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 220, maakt het Italiaansche hoofd kwartier het volgende bekend: In den sector van het eitae leger aan het Grieksche front zijn de vijandelijke aanvallen afgeslagen. In cyreua.ca valt een toegenomen bedrijvigheid waar te nemen van de artillerie van patrouilles aan het front van TobroeK. Tijdens een vijandelijken luchtaanval is een Hurricane door het afweerge schut neergehaald. Aan het front van Djaraboeb hebben onze vliegtuigen vijandelijke troepen en gemechaniseerde middelen met bommen en machinegeweervuur be stookt. In Oost-Afrika zijn vijandelijke pant serwagens, welke een van onze posten aan het front van den Soedan genaderd waren, op de vlucht gedreven. Aan het front van Kenya hebben wij een aan val van vijandelijke strijdkrachten, welke door Vliegtuigen en gevechtswa gens gesteund werd, afgeslagen en den vijand zware verliezen toegebracht. Onze luchtmacht heeft installaties en magazijnen van de vijandelijks basis te Port Soedan gebombardeerd. Vijande lijke luchtaanvallen op Djudduga. Ber- bera, Diredaoea, Goera en Tobel’.i hebben geen schade veroorzaakt. In den ochtend van 17 Januari heeft de vijand een luchtaanval ondernomen op een van onze bases in den Dodeca nese. Dank zij het afweergeschut, werd de anval afgeslagen. De bommen vielen in het open veld zonder schade aan te richten. Overlevenden van neergeschoten Engelsch vliegtuig gevangen, genomen In den afgeloopen nacht hebben zich hier en daar boven ons land Engelsche vliegtuigen vertoond. Zij waren echter spoedig weer verdwenen. Door afge worpen bommen is geen schade aan gericht, aangezien ze alle in het open veld vielen. Gisteren werd melding gemaakt van het neerschieten van een Erigelsch vliegtuig, dat brandend omlaag kwam. Van de zes inzittenden konden er drie slechts als lijken worden ge borgen. De overige drie leden der be manning zijn opgespoord en gevangen genomen NEW YORK. 18 Januari. (D N B.) De minister van marine, Knox, heeft voor de commissie van buitenlandsche zaken uit het Huis van afgevaardigden naar de „New York Times” meldt, ook de kwestie eener inter-Amerikaansche tol- unie besproken en beweerd, dat zulk een tolunie slechts de veiligheid van de Vereenigde Staten ten goede zou komen. Elke tolbarrière tusschen de Amerikaan, sche landen moet worden weggenomen, ajdus Knox. Het komt er op qan, de Amerikaansche landen met economische stalen banden aan de Vereenigde Staten te binden. Op de vraag, wat de Vereenigde Sta ten zouden doen, ingeval Engeland on danks de hulp uit de Vereenigde Staten de nederlaag zou lijden, antwoordde Knox, dat de Vereénigde Staten dan de grootste vloot, het sterkste luchtwapen en een reusachtig leger zouden vormen en twintig jaar lang niet anders zouden doen dan bewapenen. Het voorstel om van Engeland den afstand van steunpunten in West-Indië te eischen. wees Knox van de hand, zeggende, dat men den Engelschen niet iets afhandig moet maken, nu zij vech ten voor hun leven, te meer niet aan gezien deze steunpunten te zijner tijd toch vrijwillig door Engeland aan de Vereenigde Staten zouden worden afgc- staan. ROME, 18 Januari. (A.N.P.) Het 8e en 9e regiment der Italiaansche Alpenjagers en het derde regiment artillerie staan reeds sinds 28 October, dus sinds het be gin van de vijandelijkheden aan het Ita- liaansch-Grieksche front en heoben 60 zware gevechten meegemaakt. Als erken ning voor de dapperheid van deze regi menten, heeft generaal Girotti thans ge last, dat aan alle manschappen van deze afdeelingen de gouden medaille van mili taire verdienste zal worden uitgereikt, een der hoogste Italiaansche oorlogsonder scheidingen. Direct na de vlucht Na de ordelooze vlucht, welke de groote massa voerde naar nabijliggende plaatsen als Schiedam, Hillegersberg, pelft en den Haag, is begonnen met de registratie der geëvacueerden. Het wie, vanwaar en waarheen werd genoteerd, hetgeen ge schiedde vanwege het Centraal Bureau, voor de Bevolkingsregisters op Binnen- landsche Zaken, dat op dit punt weer nauw contact onderhoudt met de afdee- ling Bevolking der secretarie van Rotter dam. Daar kwam men dan geleidelijk op de hoogte van het aantal vluchtelingen, hun tijdelijk verblijf en vroegere woon plaats in de stad In den loop der weken en maanden, volgende op de catastrophe, verspreidden de Rotterdammers zich over het geheele land van Delfzijl tot Kerkrade, over niet minder dan ruim 300 gemeenten. Hen in al deze plaatsen op te sporen en de ver- i langde gegevens te verkrijgen, was geen i kleinigheid maar het gelukte. Vermisten zijn er praktisch niet meer. Inmiddels werd het huisvestingspro bleem onder de oogen gezien. In de te huizen der nabijliggende gemeenten, waar groote groepen waren samengebracht, met name te Delft en Den Haag, kon de bestaande toestand niet bestendigd blij ven. Het onderdak-brengen is geen kwestie van weken of maanden, maar wellicht van enkele jaren. Daarom werd een inkwartieringsregeling getroffen met de burgemeesters van verscheidene ge meenten en {evens een enquête ingesteld naar de aanwezigheid van geschikte wo ningen over het geheele land. Het streven is er steeds op gericht geweest, het ge zinsverband te herstellen. Van Amsterdam, Den Haag, Hillegers berg, Schiedam, Nijmegen, Arnhem en Apeldoorn, om enkele steden en plaatsen te noemen, kwamen aanbiedingen op vrij groote schaal binnen. Weliswaar kruiste op een gegeven oogenblik de ontruiming van het kustgebied door bepaalde groepen der bevolking, deze huisvestingsregeling, omdat ook voor hèn woningen beschik baar moesten komen, maar het Bureau slaagde er niettemin in, een belangrijk deel der geëvacueerden uit de verzamtd- huizen over te brengen, hetzij naar een eigen woning, hetzij door inkwartiering. In den Haag zijn thans 400 woningen door vluchtelingen-gezinnen bezetin Amsterdam c.a. 200, in Arnhem 35, in Apeldoorn 17 en in Nijmegen 15. In deze en andere gemeenten verblijven even eens de ingekwartierden en, wat den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen en nog eenige andere plaatsen betreft, ver toeven er ook nog velen in de tehuizen. Vluchtelingen en vluchtelingen Het Bureau maakt, dit lijkt ietwat vreemd, onderscheid tusschen vluchte lingen en geen-vluchtelingen, schoon toch allen in de Mei-dagen de stad ontvloden. De geen-vluchtelingen zijn zij, die in eigen onderhoud kunnen voorzien en dus, na hun registratie, de zorg van het Bureau niet meer behoeven. Zij maken een niet-onaanzienlijk deel van het totaal uit. Maar tegenover deze verlichting van de taak staat de bemoeienis met de vele duizenden, die, nadat zij huis en goed verloren, wèl in Rotterdam bleven. Hun huisvesting was en is nog in vele ge vallen zeer onvoldoende en hun ontbrak meestal het allernoodigste. Voor dezen en hen. die elders ver toeven, wordt nu het woningvraagstuk als voornaamste punt onder het oog ge zien. De samenwerking met dr. Rin gers. den algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid, heeft uitnemend resul taat opgëleverd. getuige de 1000 wonin gen welke thans in aanbouw zijn Het valt den meesten Rotterdammers moeilijk, zoo gaat de heer Götz voort, zich in hun tijdelijke omgeving te schik ken. Hun hart gaat naai de Maas uit en vooral de ingekwartierden ten platte- keërsregèi Het eerste zeegevecht tusschen Indo-China en Thailand Op 16 Januari is tusschen de Indo- Chineesche en Thailandsche strijdkrach ten het eerste zeegevecht geleverd toen in de Golf van Siam patrouilleerende Indo-Chineesche eenheden 2 Thailandsche oorlogsvaartuigen tot zinken brachten en een derde vaartuig beschadigden. Indo- Chineesche vliegtuigen hebben 3 Thai landsche steden langs den spoorweg naar Bangkok gebombardeerd. De Fransche gezant te Bangkok, Gar reau. heeft gistermorgen een uur lang geconfereerd met den ministerpresident van Thailand, Songram. Men gelooft, dat Frankrijk hiermede stappen heeft willen ondernemen om het zich uitbreidende conflict langs de grens van Thailand en Indo-China zöo snel mogelijk te regelen. Algemeen wordt aangenomen, dat over een formule ge sproken is om de vijandelijkheden te doen staken. een tijd als dezen van beteekenis is. dat de vereenigingen van kanariehouders haar liefhebberij niet laat varen en in staat zijn een tentoonstelling te organiseeren, welke klinkt als een klok. Hij wenschte de organiseerende vereenigingen een druk bezoek toe In het gebouw ..Amicitia” aan het Westeinde 15 wordt heden en morgen een kanarie-zangwedstrijd met tentoonstelling gehouden, uitgaande van de vereeniging „Luscinia” en de waterslagersclub ,,De Nachtegaal”, De tentoonstelling is hedfen tot 10 uur namiddag en morgen van 9 tot 5 uur namiddag geopend. Er is een 400-tal vogels, weinig minder dan bij vorige tentoonstellingen, ondanks ’t koude jaargetijde en eenige transport moeilijkheden. welke de kanarie-liefheb- bers uit de provincie niet ervan konden weerhouden hun vogels in te zenden. Men krijgt in een bovenzaal van ..Ami citia” een weldadig aandoend vogelcon cert te hooren; de kanaries zingen er lus tig op los en spreiden een ware kleuren weelde ten toon. Niet alleen voor des kundigen. maar ook voor den leek, die van een kanarievogel en zijn zang houdt, valt hier veel te genieten. Een bijzonder heid is er ook te zien, namelijk een bastaard van ’n putter (man) en een ka narie en wel ’n tweede generatie; iets heel zeldzaams, daar tot nu toe deze combi natie onvruchtbaar leek. Het is den heer W. Reintjes terecht kreeg hij dan ook een eersten prijs gelukt, uit deze combinatie een verdere nakomeling fokken, waarin het rood behouden gebleven. Ter opluistering stond de Dierentuin een fraaie collectie opgezette Indische en Zuidamerikaansche vogels af, waarin men o.a. den grootsten en den kleinsten in Zuid-Amerika voorkomenden vogel kan bewonderen. De voorzitter van „Luscinia’’, de heer J. Bremer, hield vanmorgen vóór de opening der tentoonstelling een korte toespraak. Hij wees erop, dat juist de tijd, waarin wij leven, een stimu lans is geweest om deze tentoonstel ling te organiseeren en heette vervolgens de heeren Just de la Paisières, directeur lande zien reikhalzend uit oogenblik, waarop zij weer stad kunnen terugkeeren. Onder dezen bevindt zich een groot aantal z.g. alleenstaande mannen, voor wie een plaats zal worden inge ruimd in de Rotterdamsche tehuizen, waat nu nog, zoolang de woningen niet klaar zijn, de gezinsgroepen zijn onder gebracht. Het Zeemanshuis zal het eerst aan de beuyt komen om als „vrij gezellen - huis” te worden ingericht Behalve aan de huisvesting, besteedt het Bureau ook zijn aandacht aan de kleeding en dekking der vluchtelingen en geeft het zijn bemiddeling voor de steunuitkeering (aan de- in gezinsverband wonenden) en de verleening van „zak geld” (aan ’de ingekwartierden en de in de tehuizen verblijvenden). De kleeding is hoofdzakelijk uit giften verkregen en men heeft er een respec tabele collectie van. Voor de babies b.v„ die „in de verstrooiing” geboren wor- uitzet aanstonds van de nijverheid De installatie geschiedde door den voorzitter van den Bond van Neder- landsche architecten, prof. ir. H. T. Zwiers. De rede van prof. Zwiers werd beant woord door den voorzitter van den Ar- chitectenraad, dr. J. P. Fockema Andreae. Verlegd naar de Nieuwe Kerk Naar wij vernemen heeft het college van kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente besloten, in verband met de vele klachten over de koude in de Groote kerk, voorloopig in dit bedehuis Zon dags geen diensten te houden. De dien sten van de Groote kerk worden nu ver legd naar de Nieuwe kerk, welke met kolen kan worden verwarmd, terwijl de Groote kerk alleen met olie kan wor den gestookt. De algemeene trouwdiensten zullen in de Groote kerk doorgang vinden, aan gezien die in de consistoriekamer wor den gehouden. De jury heeft o.a. de volgende prijzen toegekend: Dr. Kleyn-eerebeker voor den lën meesterzanger geheelen wedstrijd 1940: K. v Dorp, die ook den zilveren wisselbeker van den heer J. B. WA. Giesbers won,,Luscinia”-wisseIbeker voor 2en meesterzanger 1940: Th. Theu- nisz; ,,Luscinia”-wisselbeker voor len prijs winnaar 1940: J. K. Verwoerd; Pluimgraaf-wisselbeker-' voor 2en prijs winnaar 1940: J. A. Visser; wisselbeker- mevr. Geleynse voor 3en prijswinnaar 1940: C. Douw. Prijzen voor clubkampioen verkregen: Th. Theunisz (172 punten), voor z.g. stel len en J. Gerrits (78 p.), 1 vogel eigen kweek. Ie prijs; 4 vogels eigen kweek: M. v. Woezik, le prijs; id. 2 en 1 vogels eigen kweek: W. v. Woezik. Voor de waterslagersclub werden eerste prijzen toegekend voor o.a. de leden: .4 vogels eigen kweek: M. v. Woezik; 2 vogels eigen kweek id.; 1 vogel eigen kweek id.; 2 vogels (open): H. Klomp maker; 1 vogel (open) id. van den Dierentuin, en Giesbers, die „Avicultura” vertegenwoordigde, harte lijk welkom, hun dank brengend voor de steeds ondervonden medewerking Ver volgens richtte hij nog vriendelijke woor den tot de leden van het bondsbestuur, den eere-voorzitter, den heer Heffener, de afgevaardigden van zustervereenigin- gen en den heer van Dalen, van den Dierentuin, wien hij er aan herinnerde, dat hij één der oprichters van „Luscinia” is geweest, dat de volgende maand 20 jaar bestaat. Tenslotte merkte de heer Bremer nog op. dat elke 50e bezoeker van de tentoonstelling een kanarievogel ca deau krijgt. De heer J. B. W. A. Giesbers opende vervolgens de tentoonstelling. In zijn korte toespraak wees hij erop, dat het in Tienduizend processen-verbaal In 1940 Mr. Hamer constateerde, dat er zeer veel hapert aan de zelftucht van het Ne- derlandsche publiek. De motorbrigade van het verkeerswezen, welke uit 32 man be staat, heeft in 1940 niet minder dan 10.000 processen-verbaal opgemaakt. Hierbij moet men bedenken, dat tot 1 No vember 1940 het zoogenaamde waarschu wingssysteem bestond, d.w.z. deze 10.000 processen-verbaal hebben betrekking op aparte verkeersovertredingen en gevallen welke herhaalde malen voorkwamen. Zoo- als gezegd, de politie is een controlee- rend orgaan, haar taak is in dé eerste plaats repressief en in mindere mate pre ventief. Natuurlijk tracht de politie het publiek in den juisten zin op te voeden, maar deze opvoeding heeft voor den weg gebruiker een wrangen bijsmaak. Het doel van de verkeersweek is dezen wran gen bijsmaak te verzoeten, de politie wil hiermede een bijdrage leveren tot het aankweeken van de zelftucht. Vrouw aan de gevolgen overleden Zooals reeds gemeld, heeft zich Dinsdagnacht in een perceel aan de Terwestenstraat, een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, waar van het echtpaar W. het slachtoffer is geworden. Gisteravond is de vrouw, die in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis aan den Zuidwal werd over gebracht, aan de gevolgen overleden. Ook de man vertoeft nog in het zie kenhuis; zijn toestand is niet direct levensgevaarlijk. LOONSVERHOOGING PERSONEEL Zooals bekend is, hebben de gemeenten, waterschappen, provincies etc. begin van het vorige jaar het ingenomen, dat niet tot loonsverhooging voor haar personeel kon worden overge gaan voordat het Rijk het voorbeeld had gegeven. Dinsdagmorgen is in de kranten de Verordening opgenomen, betreffende de loonsverhooging en de verbetering van den kindertoeslag voor het Rijksperso neel. Hierdoor is dus de belemmering voor de lagere overheidsorganen wegge nomen. De tot het N.V.V. behoorende Neder- landsehe Bond van Personeel fn Over heidsdienst heeft onmiddellijk stappen gedaan om te zorgen, dat nu ook het gemeentepersoneel van Amsterdam hier van voordeel zal hebbes. Genoemde bond heeft in samenwerking met andere organisaties van overheids personeel in de Woensdag gehouden ver gadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg het voorstel inge diend om de Rijksregeling ook toe ‘e passen voor de gemeente Amsterdam Dit voorstel is met algemeene stemmen aangenomen en zal, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, in de gemeente raadsvergadering behandeld worden. Het vertrouwen is gewettigd, dat nu ook spoedig andere gemeenten, water schappen en provinciale besturen dit voorbeeld zullen nayolgen. verkeerstucht werkelijk bestaat, kan ge sprokén worden van een verkeersorde, zooals die behoort te zijn. Om deze te verkrijgen, moet begonnen worden bij het individu, d.w.z. met de zelftucht, welke aangekweekt wordt door de opvoeding in het gezin en op school. Niet alleen op de lagere school, maar ook op de middelbare en scholen van het voorbereidend hooger onderwijs en uni- versiteiten. Waar de verzorging van de tucht thuis en op school aan strenge banden is ge bonden, is de kans veel grooter, dat men zich zal houden aan de voorschriften dan wanneer dit niet het geval is. De indivi dueel gedisciplineerde weggebruiker is een waarborg voor een geordend en veilig verkeer. Bovenstaande klemt te meer voor het verkeer, omdat op den weg geen rechtstreeksch toezicht, geen directe lei ding, maar een controleerend toezicht be staat. Het is zeker, dat het aantal processen- verbaal veel grooter zou zijn, indien de verkeersbrigade werd uitgebreid. In dien b.v. dit deel van het corps tien maal zoo groot zou zijn, zouden er niet 10.000, maar 100.000 processen-verbaal opgemaakt worden. Het publiek staat dus voor de keuze, of de hoogst nood zakelijke zelftucht en daarmede ge meenschapszin te betrachten, of en last te voelen van een aanzienlijke uit breiding van de politie, want tenslotte is het de gemeenschap, welke de kos- 80.000 Personen verloren te Rotterdam in de oorlogsdagen hun woning en 25.000 Van dezen vluchtten naar elders om daar een onderdak te vinden. Acht maanden zijn verstreken sinds dat.fatale tijdstip. In Rotterdam ver dwenen inmiddels de puinhoopen en de plannen voor den bouw van een nieuw stadscentrum kwamen gereed. Hun uit voering zal binnen afzienbarên tijd ter hand worden genomen. Buiten de vernielde city ontstond een semi-permanente zakenwijk met winkels en café-restaurants, waar zich een, iot op zekere hoogte normaal, zakenleven ontwikkelt. Dit zich langzaam voltrekkend herstel wil intusschen niet zeggen, dat er ook woongelegenheid gaat komen in oude stad om den velen duizenden, die nieuwe behuizing behoeven, plaats te ge ven. In het plan van ir. Witteveen is slechts voor enkele duizenden woningen ruimte gereserveerd. De rest, dat is de overgroote meerderheid, zal deels in de naaste omgeving van Rotterdam verrij zen, deels in de omringende gemeenten. Aan de huisvesting daar wordt thans hard gewerkt en de eerste groep van on geveer 1100 woningen, welke in aanbouw zijn, t.w. de 200 in Overschie, komen naar alle waarschijnlijkheid in Mei a.s. gereed. Waar bevinden zich nu, in afwachting van hun „thuiskomst”, de duizenden vluchtelingen, die in Mei hun stad achter zich lieten, hoe zijn zij ondergebracht, hoe leven ze en hoe worden ze verzorgd? Deze vragen hebben wij besproken met den heer J F. F. Götz, directeur van het Bureau Afvoer Burgerbevolking, dat zich van den aanvang af met de zorg voor de Rotterdamsche vluchtelingen heelt belast. Deze instelling heeft zich naar de be hoeften, welke zich in velerlei richtingen uitbreidden, tot een uniek instituut ont wikkeld. dat zelfs de beschikking heeft over een centraal magazijn, dat als een warenhuis in optima forma is te be schouwen en met een zoodanige „ser vice”, dat het in drie dagen een complete woninginrichting (waarbij uiteraard al leen aan het meest noodige is gedacht) kan verzorgen. Gistermiddag heeft hier ter stede de installatie piaats gevonden van den Ar- chitectenpaad. De installatie werd bijge woond door den heer ir. Z Y. van deb Meer, als vertegenwoordiger van den algemeen gemachtigde voor de bouw- Van 20 tot en met 26 Januari wordt in den Haag een verkeersweek gehou den, die ten doel heeft het publiek van de noodzakelijkheid, zich stipt te hcu- den aan de verkeersregel:, gen. Dit geschiedt niet door het geven van een proces-verbaal voor de klein ste verkeersovertreding, integendeel de politie zal zich van haar meest gemoe delijke zijde laten kennen. De overtre ders worden wel is waar op het matje der gerechtigheid geroepen, echter niet om bekeurd te wordsn. maar oi. attent gemaakt te worden op de begane fou ten. Slechts in de ergste gevallen zal de agent zijn potlood en boekje voor den dag halen. Op alle scholen worden de kinderen onderwezen in de elemen taire verkeersregels, de post bezorgt huis aan huis een vouwbrief v. ua.vp deze in beeld gebracht zijn, de dag bladen brengen iederen dag een kort artikel over deze regels, terwijl ook in de bidscopen opnamen vertoond wor den, verduidelijkt door het gesproken woord van een deskundige. Het initiatief van deze grootscheepsche actie is uitgegaan van mr. P. M. O. J. Hamer, de noofdcommissaris van politie. Als inleiding van de verkeersweek heeft de hoofdcomniissaris een belangwekkende uiteenzetting gegeven over de verkeers tucht, verkeersveiligheid en verkeersorde. Tucht is op te vatten als een psychische gestejdheid, om in alle omstandigheden dat te doen wat een ordenend orgaan ons voorschrijft, ook waar het toezicht ont breekt. Eerst dan kan men spreken van een volledige overgave aan uit orgaan. De veiligheid van het verkeer wordt mede verkregen door een .stelsel van verkeers regels. welke samengesteld zijn om een tweeledig doel te bereiken, u.l. de vlotte afwikkeling en de veiligheid van het ver keer. Eerst als de naleving van de ver is verzekerd is. wanneer dus den, is een complete beschikbaar. Omtrent den hygiënischen vernamen wij nog, dat deze niets te wenschen overlaat De geneeskundige controle geschiedt regelmatig door de Inspectie der Volksgezondheid. En al naarmate de evacuatie duurt, komen andereverlangens voren, welke in de naaste toekomst ver vuld zullen moeten worden. Het Bureau Afvoer Burgerbevolking houdt zich ge stadig op de hoogte en treft de noodige voorbereidingen. Hieromtrent hopen wij over eenigen tijd eenige mededeelingen te kunnen doen. OPVOERING REVUE „ZONDER BON” VOOR „VREUGDE EN ARBEID” Naar wij vernemen zal op Maandag 27 Januari a.s., des avonds 7.30 uur, in „Scala” alhier een opvoering gegeven worden voor de Werkgemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid” van de Revue: „Zonder bon” met Lou Bandy ten tooneele gebracht door mevr. L. Bouwmeester—Sandbergen. Zooals bekend, werd deze Revtlte spe ciaal samengesteld ter gelegenheid van het jubileum van Lou Bandy. Ongetwijfeld zullen velen gaarne van deze gelegenheid gebruik willen maken om Lou Bandy te gaan zien en hooren, vooral in verband met den zeer laag ge stelden toegangsprijs van 0,40, waarin alles in begrepen is. Voor „Vreugde en Arbeid’ zal slechts één voorstelling plaats vinden. Men’ zorge dus tijdig voor plaatsbewijzen. □e aard van het verkeer is veranderd. Thans zijn aan het verkeer geheel an dere eischen gesteld, welke verband hou den niet den oorlogstoestand. De aard van het verkeer is veranderd. Er zijn veel minder auto’s dan vroeger, terwijl het aantal fietsers sterk is toe genomen. Bovendien eischt de Duitsche bezetting, welke in het eigen land een goede verkeersorde kent, een grootere verkeersdiscipline van ons. Bij vele wiel rijders heeft de meening postgevat, dat zij het niet meer zoo nauw met de ver keersregels behoeven te nemen, aangezien het gevaar om overreden te worden door auto’s thans sterk verminderd zou zijn. Het gevolg hiervan is, aldus mr. Hamer, dat net aantal ernstige verkeersongeluk ken is toegenomen. De Duitsche bezet ting verlangt van ons, dat wij een zelfde verkeersdiscipline betrachten als in Duitschland. Het vraagstuk is echter vee) moeilijker, aangezien de aard van het verkeer anders is door het veel grootere aantal fietsers. Indien blijkt, dat op de smalle hoofd aders van de stad het verkeer niet in goede banen is te leiden, zal moeten wor den overgegaan tot omlegging van het verkeer. Als dit niet mogelijK is, dan moeten deze hoofdaders verbreed worden. De kosten hiervan moeten natuurlijk weer gedragen worden door het publiek. Laat de Hagenaar toch nooit uit net oog verliezen, dat hun stad een der groote steden van Europa is. Een remmende factor bij de pogingen van de politie, om de verkeersdiscipline te verhoogen, is het feit, dat een goede wetgeving voor de voetgangers ontbreekt, de verkeerspolitie staat vrijwel machte loos tegen nen. Mr. Hamer wees erop, dat er in de processen-verbaal altijd vermeld wordt of de overtreding te wijten is aan een oogenblik niet opletten of aan verregaande onverschilligheid. Het is in dit verband te hopen, dat de rechterlijke macht de ernst van het streven van de politie in ziet en juiste straffen zal opleggen. Er is in dezen een groote taak voor de justi tie weggelegd Hierna zette de hoofdeommissaris het programma van de verkeersweek uiteen. Het motto is verkeerstucht, verkeers orde en verkeersveiligheid. De politie zal in die week bij haar op voedende en onderwijzende taak worden bijgestaan door verkeersoatrouilles van de marechaussee. Het is alleen jammer, dat het weer niet meewerkt. De papachtige, gedeeltelijk bevroren massa, welke do straten bedekt, bemoeilijkt het rijden op de fiets nu eenmaal ten zeerste. Met goeden wil is echter veel te be reiken en het is daarom te hopen, dat het publiek zich van zijn beste zijde zal laten kennen en voor de volle honderd procent zjjn medewerking verleent aan de politie, die men vergete dit nooit er is om de veiligheid van iederen weggebruiker te verzekeren. BERLIJN, 18 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Een duikboot rapporteert het tot zin ken brengen van 29.000 b.r.t. vijande lijke koopvaardjjscheepsruimte. Het luchtwapen heeft gisteren kenningen boven Britsch gebied maakt en daarbij een Londensch sta tion aangevallen. De bemanningen namen bomtreffers waar op de spoor lijnen en op gebouwen. Vannacht heb ben formaties gevechtsvliegers een ha ven aan de Engelsche Westkust met succes aangevallen. Bovendien werden mijnen voor Britsche havens gelegd en werden voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Londen door zwakke krachten met bommen bestookt. Twee vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten, een derde toestel door de marine-artillerie neergeschoten; eigen machines worden vermist.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 15