het 1941. Maandag 20 Januari. zinken Malta het hoofddoel der Stuka Staten en Volkenrecht 1 A De Vereenigde Duitsche duikboot brengt twee schepen tot No. 17779. De van opnieuw s I A I A I A Dokterstelefoon: nieuwe Staatsleening 500 millioen gulden Swansea zwaar geteisterd De „Illustrious” getroffen VERDU1STERE N van 6.05 uur n.m. tot 9.37 uur v.m. De oorlog ter zee De doorboring van de Haagsche conventie door de Angelsaksische mogendheden Het Duitsche weermachtbericht No. 394920 Het Italiaansche weermachtbericht het van No. 116364 Maan: 20 Jan. op 1.58 uur v.m.; onder 12.49 uur n.m.; 21 Jan. op 3.13 uur v.m.; onder 1.22 uur n.m. Nieuwe Duits-he aanval op Malta Zeegevecht aan de Engelsche Zuidoostkust Bij niet-volteekening een gedwongen leening tegen 2^2 pCt. Bedenkelijke verwatering neutraliteitsbegrip g 8 5 3 5 5 8 s i 8 i s De toestand der Britsche scheepvaart Twee Engelsche flottieljevaartuigen gezonken COURANT HAAGSCHE om in Ziekenfondsleden De Volharding; meer, vlammen was gehuld is bij een lucht- strijd met >>8ging h Admiraal Muselier gewond Naar Reuter meldt. van Duitsche argument van bul. PRIJS DEZER COURANT: /V A A A a A s A A A I A A s I 1 A Z.g. Stadspatiënten: No. 49 7 s PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tót 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad 10 ct meerj dan let Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 519, Tel. .'50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Het Engelsch communiqué De Engelsche berichtendienst deelde hedenmorgen mede, dat in den loop der laatste 24 uur Duitsche luchtaanvallen zijn gericht op steden in Zuid- en Zuid oost Engeland. Daarbij werden talrijke brand- en brisantbommen neergeworpen. Ook Londen is weer het doel van de Duitsche gevechtsvliegers geweest. Voorts wees de Engelsche berichtendienst op de zware aanvallen van de Duitsche ge vechtsvliegers op Malta, waardoor aan zienlijke schade is ontstaan De politiek van Amerika Deze duidelijke grondbeginselen zijn in hoofdzaak samengevat in de beide Haag je"® neutraliteitsovereenkomsten van 18 October 1907. De Vereenigde Staten van Amerika hebben deze overeenkomsten weliswaar niet mede onderteekend; zij zijn echter nog voor den oorlog daarbij toege treden en hebben ze op plechtige wijze geratificeerd Zij zijn daarmede aan de bepalingen van deze overeenkomsten ge bonden. Het is van belang duidelijk zich voor oogen te stellen, dat de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog tegen ae centrale mogendheden in 1917 niet ge schiedde, zooals de officieele Ameri- De gevechtsvliegtuigen werden bege leid door Duitsche en Italiaansche ja gers. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten, werden 3 Britsche Hurricane- jagers neergeschoten. kaansch-Engelsche geschiedschrijving be weert omdat de centrale mogendheden inbreuk hadden gemaakt op de rechten van de Vereenigde Staten als neutrale mogendheid, maar omgekeerd juist omdat de Vereenigde Staten het, in het bijzonder sedert 1915 in toenemende mate nagelaten hadden consciëntieus de op hen rustende volkenrechtelijke plichten na te komen. In het bijzonder zijn zij in gebreke gebleven ten opzichte van de noodzakelijke onpar tijdigheid tusschen de oorlogvoerenden en daarmede hebben zij den hoogsten plicht als neutrale mogendheid voortdurend ge schonden. Dit is door vele, zonder voor- oórdeelen zijnde Amerikaansche geleer den, het laatst nog in 1937 en 1938 door den professor in het volkenrecht Borshard en door den historicus Tansill. op over tuigende wijze uiteengezet Wanneer men de politiek der Amerikaah- sche regeering sedert het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog in verband ziet, springt de parallel met de ontwikkeling van den wereldoorlog duidelijk in het oog. Ook thans weer neemt deze politiek een steeds eenzijdiger tegen één der beide oor logvoerende partijen gerichte houding aan. De Vereenigde Staten bevinden zich thans reeds in een toestand, die er door geken merkt wordt, dat zij hun volkenrechtelijke plichten als neutrale mogendheid niet meer nakomen. Naar het D.N.B. verneemt, zijn gis terochtend Duitsche Stuka’s opgestegen voor een nieuwen aanval op de haven van La Valetta. De bemanning van een waarnemingsvliegtuig, dat tegelijkertijd opsteeg, meldde, dat de haven geheel m rookwolken was gehuld, zoodat geen de tails konden worden waargenomen De branden woedden vooral in de haven werken en op de kade voor de vlieg- kampschepen. waar de reeds zwaar ge troffen „Illustrious zijn toevlucht had gezocht. versneld tempo vliegtuigen aan Engeland te leveren. Bij deze gelegenheid hebben de des kundigen op de noodzakelijkheid geveezen, dat de door de Vereenigde Staten gelever de gevechtsvliegtuigen een grootere snel heid moeten bezitten dan de voorgaande, indien zij den strijd met de Duitsche toe stellen willen opnemen. Voorts verklaarden de functionarissen, van het Engelsche luchtwapen, dat de neergeschoten Duitsche machines hebben bewezen, dat het materiaal, waaruit zij zijn vervaardigd, van prima kwaliteit is. Wat er ook over de grondstoffenschaarsch- te in Duitschland gezegd en geschreven moge worden, deze machines toonen aan, dat Duitschland voor den bouw van zijn vliegtuigen geen vervangingsmateriaal ge bruikt. Nader verneemt het D.N.B., dat de „Illustrious” door 3 zware bommen werd getroffen. Twee bommen trof fen vaartuigen, welke vlak bij de „Illustrious” lagen. Een treffer werd geplaatst op een in het dok liggenden torpedobootjager, terwijl door andere bommen havenwerken, het tuighuis en de fabrieksinstalla- ties aan de kade werden getroffen. Verscheidene groote branden braken uit; 3 Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. □e aanval op Swansea Omtrent den aanval op Swansea wordt aan het D.N.B. nog aanvullend gemeld, dat het havengebied bijzonder is getrof fen. Door de in den aanvang van den aan val uitgeworpen brandbommen werden in de Oostelijke haven en aan de beide zijden van de monding der kleine rivier, die door de stad stroomt, 4 reusachtige bran den veroorzaakt. Een in de haven lig gend koopvaardijschip raakte eveneens in brand. De piloten der volgende gevechts vliegtuigen melden, dat het geheele Zui delijke deel der stad door véle branden verlicht werd. In het licht van deze bran den en begunstigd door den over het al gemeen gunstigeri weerstoestand konden de explosieve bommen, die in grooten ge tale werden neergeworpen, goed op het doel gericht worden Een schril oplich tende explosie werd waargenomen. In to taal konden ruim 20 branden worden ge teld Behalve in Swansea werden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door kleine formaties van het Duitsche luchtwapen nog in een reeks Engelsche steden voor den oorlog belangrijke doelen aangevallen, o.m. te Southampton, Plymouth, Bristol en Portland. Ook verscheidene vliegvelden en luchtafweer- en zoeklichtbatterijen werden met goed gevolg gebombardeerd. Weder Duitsche vliegtuigen boven Engeland Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn gisteravond na het invallen der duis ternis boven verscheidene deelen van En geland Duitsche vliegtuigen waargenomen. Ook te Londen zelf is kort na het vallen van den nacht luchtalarm gegeven. Formaties van het Duitsche luchtwapen, die in den afgeloopen nacht waren ge start, meldden na haar terugkeer, dat haar aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Zuid-Oost-Engeland succes hebben gehad. Verscheidene groote branden konden worden waargenomen. Voltreffer op een koopvaarder oultsche bommenwerpers hebben gis teren in den loop van den dag aanvallen ondernomen op scheepsdoelen aan de En gelsche Zuid-Oostkust. Hierbij werd nabij Clacton-on-Sea een koopvaardijschip van 8000 brt door voltreffers zoo zwaar be schadigd, dat het na enkele minuten in de neutrale mogendheden, welker rechten en plichten in geschreven en c ngeschreven normen van het volkenrecht zijn vastge legd. Zoolang een staat neutraal blijft, is hij verplicht tegenover de oorlogvoeren de staten een bepaalde houding in acht te nemen en bepaalde interventies van deze staten te dulden. Deze beide zaken echter worden beheerscht door den plicht eener zeer strenge onpartijdigheid De neutrale staa}. js derhalve niet alleen moreel en politiek, maar ook juridisch verplicht zijn houding tegenover alle oorlogvoerende staten gelijkelijk te bepalen en interven ties der oorlogvoerende staten, welke uit den oorlogstoestand voortvloeien, gelijke lijk van alle oorlogvoerende staten te dul- het bijzonder echter is hij ver plicht zijn neutraliteit tegenover alle oor logvoerende staten gelijkelijk te handha- Aan het heden verschenen prospectus voor de nieuwe 4 pCt. Nederlandsche Staatsleening 1941, groot nominaal 500 millioen gulden, wordt het volgende ontleend: De leening is verdeeld* in schuldbe wijzen aan toonder, groot 1000, 500, en 100. De coupons zijn betaalbaar op 15 Februari en 15 Augustus. De leening heeft een looptijd van ten hoogste 10 jaar. De schuldbewijzen dezer vrijwillige lee ning zullen, tegen den parikoers, in beta ling worden aangenomen ter voldoening van rechten van successie, van overgang bij overlijden, en van schenking. Indien en voor zoover in eenig jaar min der dan 1/10 deel van het bedrag der lee ning op voormelde wijze wordt gedelgd, zal het door aflossing a pari daartoe wor den aangevuld. De aflosbaar te stellen schuldbewijzen worden bij loting aange wezen, zij zullen op 15 Februari aflosbaar zijn. Wordt in eenig jaar meer dan 1/10 deel van het bedrag der leening ter voldoening van de voormelde rechten in betaling aan genomen, dan wordt het meerdere in .de volgende jaren op de aflosbaar te stellen Versterkte en algeheeïe aflossing kan te allen tijde plaats hebben. Koers van uitgifte loo pCt De koers van uitgifte is 100 pCt. De schuldbewijzen met de daarbij be- hoórende coupons zullen zijn vrijgesteld van alle Nederlandsche zakelijke belas tingen, welke van schuldbewijzen ten laste van Nederland en van de daarbij behoo- rende coupons mochten worden geheven. (Deze bepaling sluit niet in een vrijstel ling van de persoonlijke belastingen naar inkomen en vermogen). aanval op Londen de opperbevelhebber der zgn. vrije Fransche strijdkrachten ter zee en in de lucht, admiraal Muselier, ge wond. Engeland heeft vliegtuigen noodig Het D.N.B seint uit New York: Voor aanstaande leden van de Royal Air Force hebben een dringend beroep op de Ame rikaansche vliegtuigfabrieken gedaan, naar „United Press” uit Londen meldt. Door een specialen medewerker, die in politieke en juridische kringen, welke op het gebied van het internationale en het volkenrecht als bijzonder deskundig en competent kunnen worden beschouwd, een enquête heeft gehouden over het actueele thema der houding van de Vereenigde Staten ten aanzien van het Duitsch-Ita- liaansche conflict met het Engelsche im perium, worden ons de volgende opmer kelijke uiteenzettingen ter beschikking gesteld: In den huidigen oorlog is meer nog dan vroeger, de groote beteekenis van volken rechtelijke oneenigheden naar voren ge komen De strijd tusschen politieke we reldbeschouwingen is tevens een strijd tusschen rechtsbegrippen, gelijk de wer kelijkheid toont, tusschen het streven naar een faire en ridderlijke oorlogvoering aan den eenen en een meédoogenloozen ver- nietigingswil aan den anderen kant. Tusschen de strijdende partijen staan Het Opperbevel der Weermacht deel de gisteren mede Een duikboot heeft 2 stoomschepen met een gezamenlijken inhoud van 8600 ton tot zinken gebracht. In den nacht van 17 op 18 Januari heeft de luchtmacht aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen te Swan sea. Er braken verscheidene groote 'branden uit, vooral bij de havenwerken en verkeersinstallaties, die in het Zui den der stad zijn gelegen. Afzonderlijk vliegende Duitsche gevechtstoestellen hebben in denzelfden nacht belangrijke militaire doelen in het gebied van het Suez-kanaal en Egypte aangevallen. Een gevechtsvliegtuig heeft gisteren bij ver rassing en met succes, van geringe hoogte bommen geworpen op 2 vlieg velden in het Zuid-Oosten van Enge land en de vliegvelden met machine- geweervuur bestookt. Temidden van een aanzienlijk aantal vliegtuigen, die moesten tanken, konden bominslagen worden geconstateerd. Voor den mond van de Theems is een koopvaardijschip door een bom op het achterschip ge troffen. In de eerste middaguren van den 18den Januari hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen en Stuka’s onder be scherming van Duitsche en Italiaansche afdeelingen jagers de vliegvelden Hal- far en Luca op Malta gebombardeerd. Hangars, onderkomens en startbanen werden docr bommen van zwaar kali ber getroffen. Een vijandelijke jager van het type Hurricane werd neerge schoten, 2 eigen vliegtuigen worden ver mist. Verdragend geschut heeft in den af geloopen nacht een Britsch convooi, dat met groote onderlinge afstanden door het Kanaal trachtte te komen, en de haven van Dover beschoten. g 8 g 8 8 g s I I 8 g I g Twee voorbeelden. Uit de groote reeks voorbeelden, die aangehaald kunnen worden voor de in strijd met het volkenrecht zijnde houding der Vereenigde Staten, mogen slechts twee zeer kenmerkende worden genoemd Zoo zegt artikel 6 van het XHIe Haagsche ac- coord betreffende de rechten en plichten van de neutralen in geval van een oorlog ter zee (de z.g.n. zee-neutraliteitsconven- tie) aan welker bepalingen de Vereenigde Staten, zooals hierboven uiteengezet, ge bonden zijn, duidelijk en helder het vol gende Het door een neutrale mogendheid aan een oorlogvoerende mogendheid om eenigerlei reden direct of indirect uitge voerde afstaan van oorlogsschepen, muni tie of ander oorlogstuig is verboden. Op overeenkomstige wijze verbiedt artikel 16b van de pan-Amerikaansche neutraliteits- overeenkomst van Havanna, die op 20 Februari 1928 onder het beschermheer schap en op instigatie juist van de Ver eenigde Staten is onderteekend, het ver- leenen van credieten door een Amerikaan- schen staat aan een oorlogvoerende mo gendheid, zoolang de betrokken Ameri kaansche staat zelf formeel buiten het conflict staat. In strijd hiermede verklaren de bepa lingen van het door president Roosevelt op 11 Januari 1941 bij het Amerikaansche Congres ingediende wetsontwerp op de hulp aan Engeland, dat de Amerikaansche regeering voor regeeringen, welker on dersteuning de Amerikaansche president beschouwt als essentieel voor de defen- sie van de Vereenigde Staten”, wapen- materiaal kan doen vervaardigen, wapen- tuig aan deze regeeringen kan afstaan, en dezen regeeringen ieder soort inlich tingen kan doen toekomen, die in verband staat met de levering van wapenmate- naal. Het is duidelijk, dat deze bepalingen, ingeval zij door het Amerikaansche Con gres tot wet mochten worden verheven, een ernstige inbreuk op het Volkenrecht van den kant van de Vereenigde Staten zouden vormen. De inbreuk op de bepalingen van arti kel 6 van de genoemde Haagsche convei>- tie is te duidelijk, dan dat zij een toe lichting noodig heeft. Maar ook met de genoemde bepalingen van de overeen komst van Havanna zou deze wet onver- eenigbaar zijn want het is duidelijk, dat de daar onder oogen geziene transacties door den begunstigden oorlogvoerenden staat Engeland niet contant betaald kunnen worden, maar afgewikkeld móe ten worden langs den omweg van uitge- breide credietoperaties. Slechts terloops zij opgemerkt, dat deze wet ook in strijd zou zijn met de bekende Johnson-act, die zooals men weet iedere soort van crediet- verleening verbiedt aan staten, die hun uit den wereldoorlog dateerende schuld verplichtingen jegens de Vereenigde Staten niet zijn nagekomen, waartoe En geland in de eerste plaats behoort. Roosevelt’s plan in het Volkenrecht President Roosevelt en zijn minister van buitenlandsche zaken. Cordell Hull, hebben wel gemerkt hoezeer hun voor- nemen in strijd is met Volkenrecht en Grondwet. Zij trachten, verwijzende naar een vermeend in gevaar brengen der Ver eenigde Staten door de as-mogendheden en Japan, dit in strijd met het recht zijn te verbloemen Men tracht zich te bedie nen van het op zichzelf ongetwijfeld gel dige volkenrechtsbeginsel, dat iedere staat gerechtigd is een bedreiging van zijn bestaan af te weren met alle hem ten dienste staande middelen. Intusschen kan het beginsel der zelfverdediging in dit geval geen toepassing vinden, nangezien een bedreiging der Vereenigde Staten door het Duitsche R.Jk reeds door hun moS J’s*6 «eograPhischp listing on- De versletenheid van dit «heeft intusschen den miriister Ondanks het slechte weer en den zwaren zeegang hebben Duitsche motor - torpedobooten, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den nacht van 16 op 17 Januari een aanval ondernomen op de Britsche kust, In de nabijheid van de Engelsche Zuidoostkust stieten zij op ver scheidene vijandelijke torpedobootjagers, waarmede zij in gevecht kwamen. Door het ongunstige weer kon de uitwerking van het eigen vuur niet duidelijk worden waargenomen. Alle Duitsche motortorpe- dobooten keerden ongedeerd naar hun ba sis terug. Sir Arthur Salter, parlementair onder staatssecretaris in het Engelsche ministe rie Van scheepvaart, heeft, naar uit Lon- den gemeld wordt, een rede'over den toe stand der Britsche koopvaardijvloot ge houden. Sajter wide o.m., dat het weekcijfer der gemiddelde Engelsche scheepsverliezen sedert Juni van het vorige jaar meer dan verdubbeld is. De Britsche regeering heeft zich ok genoopt gezien, alle zeeschepen requireeren. Bovendien wordt op hartelijke wijze onderhield. Een Italiaansche persstem over den strijd in de Middellandsche Zee Geloofwaardige berichten rechtvaardi gen de bewering, dat de Engelsche gene rale staf onder druk van Churchill per soonlijk in Egypte, den Soedan, Kenya en den Oost-Congo strijdmiddelen en sol daten heeft samengetrokken, die oorspron kelijk voor Engeland waren bestemd, zoo schrijft de „Popolo d’Italia”. Een aanzienlijke hoeveelheid wapenen is daarmee aan Engeland onthouden. An dere aanmerkelijke hoeveelheden zijn naar Griekenland gegaan. Tot begin No vember 1940 had Engeland waarschijnlijk ongeveer 40 procent van zijn geheele vloot in de Middellandsche Zee. Dit deel is thans waarschijnlijk tot 60 procent ver hoogd. Ook het Britsche luchtwapen heeft in December en Januari sterke strijdkrach ten in de Middellandsche Zee samenge trokken. De taaie Italiaansche tegenstand in Albanië en Afrika heeft na de eerste beginsuccessen verwezenlijking van het groote Britsche plan vertraagd. Nog slechts omstreeks 70 dagen resteeren het Engel sche opperbevel ter verwerkelijking van het strategische succes in de Middelland sche Zee en in Afrika, dat den grondslag moet vormen voor het geheele Engelsche oorlogsplan van 1941., Anderzijds wordt de Italiaansche tegen stand steeds heviger. De verplaatsing van een Duitsch luchtleger wijst op toebereid selen die de strategische leiding van de as treft, om een tegenzet contra het Brit sche plan te doen. De as heeft ook andere nog niet zichtbare maatregelen getroffen Het is algemeen bekend, zoo merkt het blad tenslotte op. dat tegenwoordig van Engelsche zijde ontzaglijk veel moeite ge daan wordt om de concentratie van strijd middelen te bespoedigen. Engeland con centreert menschenmassa’s en oorlogsma teriaal in Egypte, den Soedan, Grieken land en Kenya. Gedwongen leening bij niet- volteekening Indien op de vrijwillige leening niet voor vijfhonderd millioen gulden wordt ingeschreven en toegewezen, wordt een 2| percents gedwongen 40-jarige annuïteitsleening 6 pari uitgegeven, welke hetzij door aflos sing a pari, hetzij door inkoop be neden pari kan worden gedelgd. Ten einde een ieder in staat te stellen te berekenen voor welk bedrag hij even tueel in die gedwongen leening zal wor den aangeslagen, volgt hier de regeling dier aanslagen. De binnen het Rijk wonende natuur lijke personen, die voor het belastingjaar 1940/41 zijn of worden aangeslagen in de vermogensbelasting, zullen eventueel in de gedwongen leening worden aange slagen volgens de onderstaande tabel. Indien echtgenooten afzonderlijk zijn of worden aangeslagen, wordt het bedrag hunner deelneming bepaald naar hun ge zamenlijk vermogen. Hieronder volgt een opgave van de be dragen, waarvoor is deel te nemen in de leening. Van vermogens van 16.000 of doch minder dan 20.000: f 500; ƒ20.000 of meer, doch minder dan 40 )00: 600. vermeerderd m?t 100 voor elke f 3300. waarmede het vermo gen ƒ20.000 te boven gaat; 40.000 of meer, doch minder dan 70.000: 1200, vermeerderd met 100 voor elxe 3000, waarmede het vermo gen 40.000 te boven gaat; 70.000 of meer, doch minder dan 150.000: ƒ2200, vermeerderd met ƒ100 voor elke 2600. waarmede het vermogen ƒ70.000 te boven gaat; 150.000 of meer, doch minder dan 300.000: 5400, vermeerderd met f 100 voor elkè ƒ2000, waarmede het vermogen 150.000 te boven gaat; ƒ300.000 of meer, doch minder dan ƒ750.000: ƒ12.900, vermeerderd met ƒ100 voor elke 1500, waarmede het vermo gen 300.000 te boven gaat; 750.000 of meer: ƒ42.900, vermeerderd met 100 voor elke 1000. waarmede het vermogen ƒ750.000 te boven gaat. De binnen het Rijk gevestigde, niet in artikel 1 der Beleggingswet genoemde, al dan niet rechtspersoonlijkheid bezit tende maatschappijen, fondsen en instel lingen, welke in de uitoefening van hun bedrijf of van hun werkzaamheden, in verband met door hen aanvaarde ver plichtingen, regelmatig gelden rente- gevend uitzetten op termijnen, langer dan één jaar, zullen eventueel in de gedwon gen leening moeten deelnemen voor een bedrag, dat gelijk staat met drie ten hon derd van de gezamenlijke waarde hunner bezittingen, volgens de laatstelijk vóór 1 Januari 1941 vastgestelde balans. De verplichting tot deelneming In een eventueele gedwongen leening zal niet bestaan voor spaarbanken, middenstands- banken, hypotheekbanken en onder nemingen, welke de exploitatie van on roerende goederen tot hoofdbedrijf heb ben; de verplichting zal evenmin bestaan voor een lichaam, waarvan de gezamen lijke waarde der bezittingen volgens de hierboven aangeduide balans blijft be neden ƒ30,000 Voorbeeld van het verband tusschen de vrijwillige leening en de even tueele gedwongen leening Iemand heeft ingeschreven op de vrij willige leening voor nominaal 16.000. Indien de gedwongen leening, wegens on voldoende inschrijving op de vrijwillige, in werking treedt, wordt hij wegens zijn vermogen van 343.000 (bedrag, waar over hij voor het loopend belastingjaar jn de vermogensbelasting is aangeslagen) voor deelneming in de gedwongen leening aangeslagen tot een bedrag van 12.900 28x/ 100 15.700. Aan de verplichting tot storting op deze deelneming kan hij voldoen door in levering van de stortingsbewijzen, welke gevoegd zijn bij zijn 16 recepissen van 1000 in de vrijwillige leening. Daar deze echter tezamen een storting van ƒ16.000 vertegenwoordigen, zal hij één stortings bewijs terugontvangen, afgestempeld als gebruikt voor 700 en dit stortingsbewijs zal zoo noodig door een ander kunnen worden gebezigd, om daarmede een stor ting van 300 in de gedwongen leening te doen. Het 206de Italiaansche weermacht bericht d.d. gisteren luidt als volgt: Aan het Grieksche front heeft over vloedige sneeuwval de bedrijvigheid van onze zijde en van die van den tegenstander zeer beperkt. In Noord-Afrika bedrijvigheid van de artillerie in den sector van To- broek en van onze gemotoriseerde pa trouilles in de woestijn van Zuid-Cyre- naica. In Oost-Afrika heeft onze lucht macht vijandelijke luchtbases in den Boven-Soedan en te Aroma het station en troepen doeltreffend gebombar deerd en bovendien gewapende groe pen in het gebied van Makeia (Bene- den-Soedan) met mitrailleurvuur en bommen bestookt. De vijand heeft luchtaanvallen op Massawa gedaan, waarbij lichte schade aan een gebouw aangericht werd en op Assab, zonder dat schade veroorzaakt’werd. Formaties Duitsche bommenwer pers hebben onder escorte van Ita liaansche en Duitsche jagers enkele vliegvelden op het eiland Malta aan gevallen. Hangars, kazernes en start banen zijn getroffen en talrijke uitge breide branden zijn waargenomen. Een Engelsch vliegtuig van het type „Hurricane” is neergeschoten. Een Duitsch toestel is niet teruggekeerd op zijn basis. Het Engelsche communiqué De Londensche radio meldt, dat Za terdag een Duitsche luchtaanval op Malta is gedaan. Telkens verschenen golven Duitsche vliegtuigen boven Malta en wierpen in duikvlucht bommen uit. De aanvallen begonnen des middags en duurden een uur. Er is schade ontstaan aan rijkseigendom. Britsche jagers ste gen voor afweer op. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Inschrijving 29 Januari opengesteld. De inschrijving wordt opengesteld op 29 Januari 1941, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur. te Amsterdam. Rot terdam, en ’s-Gravenhage. De inschrijvingen moeten beloopen be dragen van honderd gulden of veelvouden daarvan. Iedere deelnemer is bevoegd voorkeur te vragen voor het geheel of een deel zij ner inschrijving. Bij de toewijzing zal in de eerste plaats een bedrag, waarvoor pre ferentie is verzocht, van ten hoogste 10.000 aan eiken deelnemer worden toe gewezen en daarna, indien mogelijk, ook het meerdere. De storting van het verschuldigde we gens toegewezen schuldbewijzen moet ge schieden ten kantore alwaar is ingeschre ven, op 15 Februari 1941. vóór 12.30 uur n.m. Tegen storting van het verschuldigde bedrag zullen recepissen worden uitge reikt. Deze recepissen zullen zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóófs 15 Augustus 1941, bij de kantoren van inschrijving en hun bijkantoren in Nederland kosteloos tegen de definitieve schuldbewijzen wor den verwisseld. De gelegenheid tot ver wisseling wordt in de Staatscourant aangekondigd. Aan elke recepis bevindt zich een stor tingsbewijs tot het bedrag van dat recepis. Ingeval tot een gedwongen leening wordt overgegaan, kunnen deze stor tingsbewijzen worden afgescheiden en dienen ter voldoening aan de verplich ting tot storting op die leening tot het bedrag daarin vermeld. Deze stortings bewijzen zijn waardeloos, indien de ge dwongen leening niet wordt uitgeschre ven, waarvan eventueel mededeeling zal worden gedaan in de Staatscourant. De biljetten van inschrijving, de nota’.-; van toewijzing, de ter zake van deze leening af te geven kwitantiën alsmede alle stukken, uitsluitend betrekking heb bende op de beleening bij de Nederland sche bank van schuldbewijzen dezer lee ning, zijn vrij van zegelrecht. oogenblik met de Vereenigde Staten onderhandeld over het ter Engelsche be schikking stellen van 38 Deensche schepen met een gezamenlijken inhoud van 150.000 ton, die in Amerikaansche havens liggen. Dit punt is nog actueeler dan dat van de overdracht van de in Amerikaansche ha vens liggende Duitsche, Italiaansche en Fransche schepen. De Engelsche vloot zal met genoegen Amerikaansche vrachtschepen in convooi begeleiden. De Engelsche scheepswerven hebben acuut gebrek aan bekwame vak lieden. Het is daarom noodig, dat men de tonnagebehoefte in de Vereeenigde Staten dekt en de productie, der Amerikaansche werven bevordert. Engeland moet de ze kerheid hebben, dat het oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten kan betrekken, niet alleen dit jaar, maar zoo noodig ook in de volgende jaren. Salter zeide voorts, dat een Ameri- kaansch scheepsbouwprogram van ten minste denzelfden omvang als in den we reldoorlog noodig is om Engeland door leveranties van het dreigend gevaar van hongersnood te bevrijden De Britsche admiraliteit maakt volgens een Reuterbericht bekend, dat de flot tieljevaartuigen „Chestnut” en ..Desiree” van de Britsche marine tot zinken ge bracht zijn Verliezen der Finsche koop vaardijvloot in 1940 De Finsche handelsvloot heeft in het jaar 1940 een vgrlies van omstreeks 90 vaartuigen van totaal 60.000 ton geleden. Deze verliezen zijn ten deele door recht- streeksche oorlogshandelingen veroor- zaakt, gedeeltelijk door averij ontstaan. *>e£ragfn1 jn m>ndering gebracht Tien schepen van 16.000 b.r.t. werden buit gemaakt. Hieronder zijn niet de om streeks 200 vrachtbooten begrepen, die na beëindiging van den Finsch-Russischen oorlog in de wateren van de afgestane ge* bieden achtergebleven zijn. Britsche blokkadecontröle in het Panamakanaal Volgens een bericht van „Nya Dagligt Allehanda” uit Londen, worden op het oogenblik onderhandelingen gevoerd tus schen Engeland en de Vereenigde Staten om het verkeer van schepen in het Panamakanaal aan een controle te on derwerpen, ten einde goederen, waarvan men weet, dat zij uiteindelijk voor Duitschland bestemd zijn, in beslag te nemen. Reeds wordt gesproken over de oprichting van Britsche contröle-stations aan het Panamakanaal Bovendien ver wacht men in Londen, dat goederen, welke over den Stillen Oceaan via Rus land naar Duitschland vervoerd wor den, voortaan reeds door de Vereenigde Staten zullen worden tegengehouden. Italiaansche koning bezoekt Napels De Koning-Keizer is Zaterdag onver wacht in Napels aangekomen om een bezoek te brengen aan gewonde in een hospitaal liggende officieren en man schappen. met wie zich de Koning op Pior-foliilro u/Ü7A nnHorkiiolH

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1