en De bespreking Pétain-Laval De ontmoeting tusschen Führer en Duce I B Dinsdag 21 Januari. 1941. twee fronten op Het vlagincident te San Francisco Mittenwald de sneeuw I i Het optreden der Duitsche lucht macht I Hl No. 17780. op De De oorlog ter zee den weg in het van De beteekenis aanvallen Door Duitsche pers scherp gehekeld Het optreden Duitsche luchtwapen Polen negende samenkomst s A I A In alle vraagstukken vol ledige samenwerking Dokterstelefoon: VERDUISTEREN van 6.06 uur n.m. tot 9.36 uur v.m. van de Malta I 5 5 i g g I Misverstanden uit geruimd i km 1 No. 394920 Grieksch schip gebombardeerd FRANKRIJK ENGELAND in Mittenwald, het plaatsje in ctei Beiersche Alpen, in middon-winter Geheime Fransche documenten gepubliceerd No. 116364 g A I Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Reykjavik als overlaadhaven Maan: 21 Jan. op 3.13 uur v.m.; onder 1.22 uur n.m.; 22 Jan. op 4.27 u. v.m.; onder 2 uur n.m. ROEMENIE 5 g I De opbrenging van de „Mendoza” Bekrachtiging van de solidariteit der asmogendheden Een zeer slechte indruk in Berlijn HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Stefani geen Itali- Sterke, eensgezinde regeering PLECHTIGHEID TE ALGIERS HET LAGERHUISDEBAT voor den fHolland) de Duitsche optreden Ziekenfondsleden De Volharding Z.g. Stadspatiënten: No. 49 het het het Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et. Het Grieksche vrachtschip „Ethnos” is 2 weken over tijd en moet als verloren worden beschouwd, wordt uit Rome ge meld. Het 6000 ton groote schip maakte deel uit van een convooi. dat van Lissabon naar Cairo voer In de Straat van Sicilië hebben Italiaansche gevechtsvliegtuigen dit convooi aangevallen en uit elkaar ge slagen. De „Ethnos” kon toen met zware slagzij ontkomen, doch de reddende kust heeft het blijkbaar niet meer kunnen be reiken. Strategische toestand in de Middellandsche Zee seint uit Rome: Uit Londen ontvangen berichten melden, volgens neu trale bronnen, dat de strategische toestand die zich in de Middellandsche Zee aftee- kent. zooals die wordt bevestigd door de successen der Italiaansche vloot en der Italiaansche en Duitsche luchtstrijdkrach ten in de Straat van Sicilië, de Engelschen er toe zou hebben gebracht een ernstig besluit te nemen, n.l. af te zien van den weg door de Middellandsche Zee voor het zenden van hulp aan Griekenland. Zij zou den voortaan hun convooien om de Kaap willen sturen. De ..Popolo di Roma” wijst er in dit verband op, dat Engeland heeft moeten constateeren. dat het geenerlei controle in de Middellandsche Zee welke zij meen de volledig te kunnen beheerschen uit oefent. A I A A I A A A A vragen stellen aan de feiten voorbijgaat g A A I Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 et. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kléine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt verklaard, dat dit incident te Ber lijn een zeer slechten indruk heeft ge maakt, aldus seint United Press uit Ber lijn. Op de vraag of de Duitsche regee ring het met de Amerikaansche veront schuldiging als afgedaan en bijgelegd zou worden beschouwd, werd verklaard „Ik weet niet welke houding de Duitsche re geering ten opzichte van de Amerikaan sche verontschuldiging aan zal nemen, omdat mij hierover officieel niets bekend is en omdat ik ook niet geloof, dat de Enorme schade aangericht De Duitsche bombardementstoestellen. die uit de zeer laag hangende wolken te voorschijn doken, lieten bommen van zeer zwaar kaliber vallen, welke enorme schade aanrichtten. De „Illustrious” werd her haalde malen getroffen. De werven bij de pier werden volkomen vernield. Het kruit huis werd op verscheidene plaatsen ge troffen en door bommen van het zwaarste kaliber volkomen vernietigd. Een in de haven liggend schip werd op de voorsteven getroffen en zonk, het geen een geweldige deining in het water veroorzaakte. Talrijke bommen ontploften op de kaden, de pieren, de belangrijkste punten van de haven, vernielden kra nen, bruggen en materiaal. Ongeveer 100 vliegtuigen namen aan dit optreden deel. Tevens ontstonden er verwoede luchtge vechten. De Führer en de Duce hebben, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, ter gelegenheid van een samenkomst in tegenwoordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken van de as een diepgaand onderhoud gehad over den toestand. Dit onderhoud is verloopen in den geest van de hartelijke vriendschap tusschen de beide regeeringsleiders en van de nauwe strijdgemeenschap tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk Het heeft in alle vraagstukken een volledige overeenstem ming der wederzijdsche opvattingen opge leverd. Volgens ,,Das Reich” heeft de regee ring der Vereenigde Staten het voorne men de haven van Reykjavik op Ijsland, het door Engeland bezette Deensche eiland, als overlaadplaats voor goederen te gebruiken, welke voor Engeland zijn bestemd. Indien de door Engeland be stelde artikelen met Amerikaansche sche pen tot Reykjavik worden gebracht, zou den de Engelsche konvooien slechts on geveer een derde van den tot dusver af te leggen weg behoeven te varen. Engelschen arresteeren opvaren den van Amerikaansch schip Bij aankomst van het uit Rio de Janeiro komende Amerikaansche schip „Argen tina" vernam men. dat de Engelsche auto riteiten in Trinidad 12 Duitsche en Ita liaansche passagiers van boord gehaald hadden. Een motiveering voor deze ar restatie is van Engelsche zijde niet ge geven. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: MOORD TE BOEKAREST Een officieel communiqué van het mi nisterie van binnenlandsche zaken deelt mede: In den nacht van 18 op 19 Januari is een Duitsch officier gedood door een individu van buitenlandsche nationali teit. De dader trachtte te ontvluchten, doch werd gevangen genomen. De Duit» sche officier was terstond dood. De regee ring heeft last gegeven tot de strengste maatregelen. Het onderzoek naar de mo tieven van den dader wordt voortgezet Het communiqué van Weermacht, die sedert het der Duitsche luchtmacht op twee fron ten voor de Engelschen aanleiding tot dubbele bezorgdheid is, meldde gisteren aldus het D.N.B. groote successen zoo wel boven Engeland als in de Middel landsche Zee. Voor de tweede maal binnen 24 uur is La Valetta, de belangrijkste haven van Malta, aangevallen door sterkt af- deelingen Duitsche gevechtstoestellen en Stuka’s, welke werden begeleid door Duitsche en Italiaansche jagers. De bui tengewoon groote militaire beteekenis dezer hevige aanvallen op Malta wordt door de Engelsche pers openlijk toegege ven. Zij noemt Malta een „levensader van het Britsche imperium”, want van hieruit moet men de Straat van Sicilië open houden en verhinderen, dat de Middellandsche Zee in tweeën wordt ge deeld. Overigens is deze vlootbasis uiterst gewichtig voor de ravitailleering der vloot, voor de reparatie der be schadigde schepen en voor de bescher ming van convooien. Naar mate de Stuka’s, zooals in de laatste dagen, suc cessen behalen bij het bombardeeren van Britsche oorlogsschepen, in de Mid dellandsche Zee. groeit de behoefte aan dokken voor het herstel der schepen. De a.s. debatten in het Lagerhuis zuL len naar de „Chicago Tribune" uit Londen meldt, practisch gaan over alle oorlogs- Het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken publiceert uit de geheime acten van den Franschen generalen staf, die te Le Charité in Duitsche handen ge vallen zijn, nog 2 documenten, die betrek king hebben op de Duitsche oorlogvoe ring in de lucht in Polen, zoo meldt het D.N.B. Het zijn uittreksels uit memoires van den Franschen luchtvaartattaché, generaal Armengaud, en een rapport van ritmeester Choisy, lid van de Fransche militaire missie in Polen. Beide getuigen verklaren eenstemmig, dat het Duitsche luchtwapen slechts voor den oorlog be langrijke doelen gebombardeerd en de Poolsche burgerbevolking heeft gespaard. Zoo luiden de memoires van generaal Armengaud, dateerend van 14 September 1939 waarin wordt gewezen op de supe rioriteit en de beslissende uitwerking van het Duitsche luchtwapen in de gevechten In tegenwoordigheid van generaal Weygand en gouverneur-generaal Abrial zijn te Algiers 20.000 legionnaires, voor malige Noordafrikaansche. Fransche en Mohammedaansche frontstrijders, beëe- digd Het publiek juichte de legionnaires luide toe en bracht hoera's uit op Pétain en Frankrijk. Weygand wees er in een toespraak op, dat de Franschen uit het moederland en de koloniën hun leven in dienst van het vaderland moeten stellen en dat hij en gouverneur Abrial zich van ganscher harte aansloten bij den eed van trouw aan Frankrijk en zijn maarschalk. Na de plechtigheid werd een parade gehouden. Generaal Francois, de leider van het legioen van oudstrijders, zond een tele gram met betuiging van trouw aao maarschalk Pétain. Duitsche regeering reeds officieel van dit excuus mededeeling heeft ontvangen. Het gaat hier om het besmeuren van het heiligste symbool van de natie, dat door een opgewonden menigte in tegenwoor digheid van politie-agenten werd neerge haald De wetten der gastvrijheid zijn ge schonden. Ik zou eraan willen herinneren dat zich in de Wilhelmstrasse nog altijd de Britsche ambassade met de Britsche emblemen boven de deuren bevindt en dat het in het barbaarsche Derde Rijk niet eens noodzakelijk is daar een politie agent ter bescherming neer te zetten”. De spreker verklaarde nog, dat het inci dent van moreelen aard was en dientenge volge slechts een moreele reactie heeft veroorzaakt, waarmede echter de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat dit inci dent een verdere diplomatieke ontwikke ling zal krijgen. „Ik geloof”, zoo besloot de woordvoerder, „dat het Amerikaan sche volk even weinig voor dit incident verantwoordelijk gesteld kan worden, als voor vele andere incidenten". noodig Het onderhoud tusschen het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain. en Pierre Laval wordt door de Parijsche pers als de belangrijkste gebeurtenis van de laat ste weken uitvoerig besproken. Men is algemeen van opvatting, dat de politieke crisis, waarin Frankrijk zich sedert 13 December bevindt, thans een definitieve oplossing zal vinden en dat de Fransche regeering den weg inslaat, die naar de Parijsche pers betoogt de eenige Het oordeel van de Diplo De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz” wijst er op, dat het Duitsch - Amerikaansche vriendschaps-, handels- en consulaire verdrag van 17 Augustus 1925 de bepaling behelst, dat de wederzijdsche consulaire ambtenaren de vlag van hun land op hun officieele gebouwen mogen hijschen. Deze bepaling is niet alleen in dit verdrag opgenomen, aldus de Diplo, maar is ook in overeen stemming met een oude traditie van de beschaafde volken. Desondanks is het ongehoorde gebeurd, dat de vlag van het Duitsche rijk door leden van de Ameri kaansche marine van het consulaat-gene- raal is gehaald en geschonden. Dit is een feit, welks moreele waardee- ring en oorzakelijke achtergrond door geen officieele betuiging van leedwezen uit Washington uit de wereld kan wor den geholpen. De gearresteerde matrozen in vrijheid gesteld De beide matrozen van de Amerikaan sche marine, die Zaterdag gearresteerd waren in verband met dit incident, zijn weer op vrije voeten gesteld. Bij de behandeling van de zaak tegen hen verklaarde de waarnemende rechter, naar „Associated Press” meldt„Dit is een vergrijp jegens een andere natie en wel een natie waarmede wij in vrede leven. Een dergelijk vergrijp kan ik als ambtenaar niet vergeven. De president heeft uitdrukking gegeven aan zijn ver langen om ons buiten den oorlog te hou den Het is onze plicht dit verlangen te steunen”. 5 V 5 9 s w g g in Polen. De generaal schrijft: „Ik moet uitspreken, dat het Duitsche luchtwapen volgens de oorlogswetten heeft gehandeld. Het heeft slechts militaire doelen aange vallen en indien dikwijls burgers gedood of gewond zijn, dan kwam dat alleen omdat zij zich bij militaire doelen bevon den. Het is belangrijk, dat men dit in Frankrijk en Engeland verneemt, opdat represailles ondernomen worden, daar hiertoe geen aanleiding bestaat en dus niet door ons een totale luchtoorlog ontketend wordt. Het rapport van ritmeester Choisy. dat de periode van 1 tot 10 September 1939 bestrijkt, luidt als volgt: „Het Duitsche luchtwapen, dat van den eersten dag van den strijd af de onbetwiste heerschappij in de lucht had veroverd en door het luchtdoelgeschut van den tegenstander op geenerlei wijze belemmerd werd, maakte den indruk, dat het van 1 tot 10 Septem ber den strijd in den rug van den vijand volgens een program voerde, dat het door een nauwkeurig ingelicht opperbevel voor geschreven was. Daar het zijn opdrachten in volstrekte veiligheid kon uitvoeren en door buitengewoon mooi weer begunstigd werd, was het in de gelegenheid zijn doelen nauwkeurig in het oog te vatten en te bombardeoren met een precisie en een rust als bij een oefening in vredes tijd. Zoo valt te verklaren, dat de burger bevolking en ook de plaatsen zelf betrek kelijk gespaard zijn gebleven. Nachtelijke bomaanvallen zijn niet gedaan. Het bom- bardement van Warschau is daarvan een kenmerkend voorbeeld. De eenige doelen, waarop rechtstreeks gericht is, waren de stations, de vlieg velden, het groote hoofdkwartier en de Weichselbruggen. Het lijkt doelmatig aan dit rapport enkele woorden toe te voegen over de lessen, welke men uit deze periode van den luchtoorlog kan trekken. Al met al valt te concludeeren, dat het Duitsche luchtwapen in de genoemde tijdsruimte ook achter het Poolsche front bij zijn oorlogvoering slechts de vernieling van militaire doelen heeft beoogd. Er bestaat evenwel geen twijfel, dat het deze opdracht slechts met maximale con sideratie voor de burgerbevolking kon uitvoeren, omdat het in het bezit van dermate betrouwbare berichten was, zoo in veiligheid kon opereeren en omdat de buitengewone atmosferische omstandig heden te hulp kwamen. Te Vichy zijn nog geen nadere bijzon derheden verkrijgbaar over de gevolgen der opbrenging van het Fransche schip „Mendoza” door de Engelschen. Men weet in Vichy nog niet, naar welke haven de Engelschen het Fransche vaartuig willen brengen. Engelsche havencomplexen door den staat overgenomen Naar de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt, zou het voorstel om de installaties der groote havens door den staat te doen overnemen, definitief door het kabinet zijn aange nomen. De ontmoeting tusschen den Duce en den Führer wordt door de Duitsche och tendbladen een hernieuwde bekrachtiging genoemd van de onvoorwaardelijke soli dariteit van de asmogendheden op poli tiek. ideëel en militair gebied. De bladen herinneren er aan, dat deze ontmoeting reeds de negende is tusschen de beide staatsleiders, en wijzen er op, dat het reeds tot de traditie van de bui tenlandsche en in het bijzonder van de tegen de as gekante pers behoort om iedere bijeenkomst van Adolf Hitler en Mussolini te begeleiden met dezelfde on gegronde combinaties en voorspellingen. De „Völkischer Beobachter” schrijft, dat deze uit de lucht gegrepen bewerin gen steeds de uitdrukking zijn geweest van de niet-uitgesproken bezorgdheid, wat wel het resultaat der bijeenkomst zou kunnen zijn. Het is doelloos, zoo consta teert het blad verder, de ..meeningma- kers” van dezen aard er van te willen overtuigen dat de gemeenschappelijke strijd der beide leiders en der beide vol ken geen wankeling kent in zijn diepge- fundeerde verbondenheid. De oorlog heeft hen gehard. Het gemeenschappelijk vergoten bloed vormt een onderpand van een niet te scheiden vriendschap der vol ken. Daaraan veranderen de plompe po gingen van den gemeenschappelijken te- Het civiele Kabinet van maarschalk Pétain heeft gisteren, een aanvullende mededeeling verstrekt over het onder houd tusschen het hoofd van den staat Pétain en Pierre Laval. Hierin wordt o.a. gezegd: Om binnen landsche redenen heeft het hoofd van den staat, maarschalk Pétain. zooals hijzelf in een radio-boodschap heeft uiteengezet, op 13 December besloten van de mede werking van Pierre Laval af te zien. Als gevolg van de omstandigheden, waarin het Fransche openbare leven zich op het oogenblik bevindt, heeft men deze rede nen tot dusver niet kunnen ophelderen. In vele gemoederen is daardoor een zekere verwarring ontstaan. Het hoofd van den staat wenscht echter, dat zich meer dan ooit de eenwording van alle Franschen rondom hem voltrekt. Meer dan ooit wenscht hij de gevaren eener splitsing der gemoederen weg te nemen en meer dan ooit acht hij het van belang, de misverstanden uit den weg te ruimen, die de goede betrekkingen tot de bezettende overheid en de Fransche regeering kun nen schaden. Om deze redenen heeft maarschalk Pétain er belang aan gehecht een onderhoud te hebben met Pierre Laval. kans op wederoprichting en saneering biedt, n.l. samenwerking met Duitsch- land. Een gevolg van deze samenkomst, zoo schrijft de „Petit Parisien”, zal zijn, dat de mannen, die na de smartelijke ge beurtenissen van Juni 1940 zich openlijk voor een politiek van Duitsch-Fransche samenwerikng uitgesproken hebben, zich thans vereenigd moeten zien met doel Frankrijk van een rol, die waard is. te verzekeren. Achter staatshoofd moeten Pierre Laval, Mar- quet en Flandin samenwerken aan de leiding van de staatszaken. Frankrijk heeft een sterke, eensgezinde regeering noodig. Een laatste kans is aan het land geboden, die het niet voorbij mag laten gaan Het blad „La France au Travail” verklaart, dat maarschalk Pétain weer eens heeft bewezen, dat hij het belang van het land boven alles stelt. Het Fran sche nieuwsbureau betoogt, dat de ge beurtenis van Zaterdag binnen enkele dagen belangrijke gevolgen zal hebben. Het kabinet bijeen Uit Vichy wordt gemeld: De leden van de regeering hebben gis teravond vergaderd. In politieke kringen gelooft men, dat de bijeenkomst in de eerste plaats diende om de ontmoeting te bespreken tusschen Pétain en Laval. maatregelen der regeering. Dit kan op gemaakt worden uit de talrijke schrifte lijke vragen, die ontevredenheid uitspre ken over de wijze, waarop de Engelsche regeering haar volmachten gebruikt of niet gebruikt. Op den minister van arbeid. Bevin, wordt critiek uitgeoefend, omdat hij heeft nagelaten de arbeiders te bren gen tot een bespoediging van het tempo af bewapeningsproductieden minister van binnenlandsche zaken wordt verweten, aat hij ontoereikende maatregelen heeft Benomen bij den dienst der bestrijding van branden. Het ministerie voor de voe ding wordt ter verantwoording geroepen verband met de verwarring in de vieeschvoorziening en de ontoereikende ham gelen1te«en speculatie, winzucht en lichJi?ren' Ande_,re vragers wenschen in- mun ogenk(>ver den omvan« van de com munistische pogingen om in de heid°f. bel«2grijke ^drijven ontevreden en tL t ‘n de havens «beider.- gesteld dit °a"tstaan' Opnieuw i. de eisch doen van han? feg,eering mededeeling zal lingen De ?^L.oorlo<«- en vredesdoelstel- heeft echter geen hl 22ge8t*lde commissie stand gebracht bevredl«end ontwerp tot Stuka’s vielen in talrijke golven aan. Een bijzondere correspondent van Ste fani geeft een beschrijving van dezen aan val. De Duitsche bommenwerpers, zoo schrijft hij. die Zondag de belangrijkste doelen van La Valetta hebben bestookt, traden in talrijke golven achtereenvol gens op en wel in twee groote aanvallen, waarvan de eerste begon om ongeveer half twaalf des morgens en de tweede om twee uur des middags. Talrijke Engelsche jachtvliegtuigen van de types „Hurricane" en „Spitfire” door kruisten de lucht en trachtten de bom menwerpers aan te vallen, welke doel treffend werden beschermd door aansche en Duitsche jagers. De jacht vliegtuigen, van de as-mogendheden even wel verdreven de Engelschen en maakten daarmede den weg voor de bommen werpers vrij. Toen trad het luchtaf weergeschut in werking en te midden van de witte rookwolkjes der granaten, doken de bommenwerpers omlaag om het arsenaal, de haveninrichtingen, de werven de voor anker liggende schepen en het vliegkampschip „Illustrious”, dat de ad miraliteit in het droogdok hoopte te her stellen, te treffen. genstander niets, welke tegenstander deze gemeenschap van het Duitsche en Italiaansche volk uiteen zou willen slaan, omdat hij daarin zijn grootste gevaar ziet. Het blad stelt voor, de voorspelling omtrent deze nieuwe bijeenkomst ook dit maal over te laten aan de Angelsaksische pers, die reeds 8 maal opheldering heeft gekregen. In gelijken zin herinnert de ,,Berl. Börsenztg.” er aan, dat ter gelegenheid van iedere ontmoeting tusschen Adolf Hitler en Mussolini veel er over is ge orakeld, wat Duitschland of wat Italië wel voor plannen zou hebben. Het blad merkt op, dat deze alternatieve wijze van Er is hier geen ,,of”, zoo constateert het blad, maar alleen een nauwverbonden „en” Er bestaat niet hier een Duitsch- Engelsche, daar een Italiaansch-Engel- sche oorlog, maar alleen een gemeen schappelijk front van de as in strijd en werk Met het verlangen naar verdere bij zonderheden omtrent den inhoud der laatste conferentie, moet Engeland ge duld hebben tot Duitschland en Italië het gepast achten de deur van de wachtka mer te openen Italiaansche persstemmen In de ontmoeting tusschen Führer en Duce zien de Italiaansche bladen op nieuw een definitief bewijs voor de vaste verbondenheid van de in wapenbroeder- schap vereende bevriende volken Zij leg gen den nadruk op de volkomen overeen stemming in opvattingen, die ook door deze laatste conferentie van de beide staatsleiders wordt bevestigd. Het „Giornale d’Italia” wijst op de omstandigheid, dat deze ontmoeting van de beide leiders der asmogendheden op nieuw voor de geheele wereld de gewa pende solidariteit van de beide volken heeft geproclameerd en tevens aan alle illusies van den vijand den bodem heeft ingeslagen De „Messaggero” verklaart, dat de hel dendaden van de lucht- en zeestrijdkrach- ten der beide verbonden landen in hun strijd tegen het instortende Britsche im perium in de Middellandsche Zee en in den Atlantischen Oceaan den triomfalen achtergrond vormen voor de bijeenkomst tusschen Adolf Hitler en Mussolini. De „Popolo d’Italia” betoogt, dat, Mus solini en Hitler in eéh nieuwe b'ijeen- konjst de volstrekte gelijkheid van de Duitsch-Italiaansche gezichtspunten be krachtigd hebben. De Duitsche bladen hekelen scherp het vlagincident te San Francisco en noemen het bijzonder bezwarend, dat blijkbaar leden der Amerikaansche marine aan de uitspattingen hebben deelgenomen. Het zaad, dat de oorlogsophitters in de Ver eenigde Staten over het land hebben ge strooid, schrijft de „Nachtausgabe”, komt on. Van beschaving kan men niet meer spreken, wanneer dergelijke gebeurtenis sen onder de oogen der politie kunnen voorvallen. De „Deutsche Allg. Ztg.” ziet in het incident te San Francisco eveneens het bewijs, dat het staatsgezag in de Ver eenigde Staten niet steeds voldoende dui delijk heeft laten uitkomen, dat ook in tijden van politieke hoogspanning en tegenstrijdigheden, de symbolen van vreemde mogendheden moeten worden geëerbiedigd. De gebeurtenissen te San Francisco zijn des te ernstiger, omdat leden der bemanning van een Ameri kaansch oorlogsschip hierbij zijn betrok ken. Dit feit toont duidelijk aan. tot welk een graad de anti-Duitsche agitatie in de Vereenigde Staten gegroeid is, zonder dat de verantwoordelijke autoriteiten iets daartegen hebben gedaan. De ..Börsen Ztg." wijst er op. dat het Duitsche volk met volle overtuiging het protest deelt, dat de Duitsche zaakgelas tigde te Washington heeft ingediend. Voor de verantwoordelijke heeren in Washington, schrijft het blad, moet dit voorval een ernstige waarschuwing zijn. Zij hebben dc- geesten der zinlooze ophit sing wakker geroepen en zullen thans moeite hebben die weer kwijt te raken. Mïsï t

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1