Japan sbuitenlandsche politiek I Malta op 1941. No. 17781. Woensdag 22 Januari. La Valetta I van en De actie in de Middel- landsche Zee De zee De bespreking tusschen Mussolini en Hitler oorlog ter Minister Tojo over het conflict met China Dokterstelefoon: Duitsche lange afstands-bommenwerper VERD UI ST ERE N van 6.08 uur n.m. 8 tot 9.35 uur v.m. De houding der Vereenigde Staten draagt niet bij tot de bevordering van den wereldvrede s Een nieuwe No. 394920 van Weerstandskracht moreel der en Chineesche troepen gaan achteruit Malta opnieuw gebombardeerd Twee Britsche patrouillevaartuigen vergaan Italiaansche Roode Kruis-vliegtuig door Engelschen neergehaald Een foto van den nieuwen Duitschen lange afstands-bommenwerper Focke Wulf „Kurier”. Dit vliegtuig werd ontwikkeld uit het door zijn wereldrecordvluchten naar New York en Tokio bekende verkeers vliegtuig F. W. 200 „Condor” (Scheri) No. 116364 2 3 \z s V X V i s V g 8 3 5 w 2 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 de militaire positie in China La. Valetta, plaats op Malta, welke gedurende de laatste dagen geregeld door Duitsche gevechts vliegtuigen wordt gebombardeerd (Hoffmann) Churchill wenscht zich niet uit te laten over Engelsche oorlogsdoelstellingen Fransch protest betreffende de „Mendoza” Geen nadere bijzonderheden officieele zijde Maan: 22 Jan. op 4.27 uur v.m.; onder 2 uur n.m. 23 Jan. op 5.36 uur v.m.; onder 2.45 uur n.m. Luchtaanvallen op de haven van Athene s Spoorwegongelukken in Spanje De „Illustrious” met zware slagzijde aan den grond Winant opvolger van Kennedy? De rede van Matsoeoka voor den Ryksdag Oikawa over r - wil COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Ziekenfondsleden De Volharding; in neergehaald. aan uvjiunavui, uccn nu ccit de R.A.F. een vliegtuig - -Mij gvuutu beschaafde wereld zal hierover haar Z.g. Stadspatiënten: No. 49 gi ste den De oor- om hoeveel l den geheel 8 V V 5 V V 8 w V s 5 de ge in samen volk in Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr, There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 ben gemaakt, meldt Stefani. Churchill heeft aan den gouverneur deel uitspreken. Telegram van Churchill gouverneur van Malta In een telegram uit Londen wordt r-egd, dat_de aanvallen, die de Italiaan- i op Naar het D.N.B. verneemt, is Malta gisteren wederom door Duitsche vliegtuigen aangevallen. Daarbij werd een groot aantal goedgerichte treffers geplaatst op voor den oorlog belang rijke installaties. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels /1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., ir P- post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer* Volgens een officieel Engelsch bericht zijn de Britsche patrouillevaartuigen „Manx Prince” en ..Refundo" tot zinken gebracht Het D.N.B meldt uit New York Vol gens de .Associated Press” verluidt in be voegde kringen, dat president Roosevelt het voornemen heeft, John Winant, den vroegeren republikeinschen gouverneur van New Hampshire, tot opvolger van Kennedy als ambassadeur der Vereenigde Staten in Londen te benoemen. □e financieels positie van Japan De minister van financiën heeft gisteren in den Rijksdag o.m. gezegd, dat de fi- --1- J-- 1-j-, _:_j. 1 aan- vankelijk gunstig liet aanzien, als gevolg van den internationalen toestand minder gunstig is geworden. Niettemin kan de balans van het afgeloopen jaar bevredi gend worden genoemd. Door de spaar zaamheid van het volk heeft men alle moeilijkheden op de geldmarkt kunnen overwinnen. De stortingen bij de post spaarbanken en op de bankrekeningen zijn sterk toegenomen. In de Lagerhuisbijeenkomst van giste ren is tot Churchill het dringende ver zoek gericht, zijn belofte na te komen en zijn oorlogsdoelstellingen bekend te maken Churchill antwoordde, dat de Britsche regeering op de een of andere gunstige gelegenheid wacht om een des betreffende verklaring af te leggen. Op het oogenblik was hij echter niet in staat iets naders te zeggen, meldt het D.N.B. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.-. Franco per post met Mode blad f4.—. zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.—Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.— p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct De Duce teruggekeerd Mussolini is na zijn bijeenkomst met Hitler gistermorgen in gezelschap van Ciano in de Italiaansche hoofdstad terug gekeerd. Er bestaat een schitterende straal van hoop om het ChineeschJapansche con flict tot een succesvol einde te brengen, zoo verklaarde de minister van oorlog, luitenant-generaai Tojo, in het overvolle parlement bij zijn overzicht over de ont wikkeling van dj Japansche militaire ope raties in China sedert April 1940. aldus meldt Domei uit Tokio. Tojo erkende, dat Tsjang-kai-sjek nog steeds beschikt over 260 divisies, ter sterkte van ongeveer 2 millioen man en ongeveer 200 vliegtuigen. Hij wees er echter op, dat de weerstandskracht van gctvgu, ua, deze troepen opmerkelijk achteruitging nancieele positie des lands, die zich aan- De Chineesche troepen hebben in 1939 bij ---1-■ -«- verscheidene gelegenheden tegenoffensie ven ontketend, maar zijn in gebreke geble ven het vorige jaar ook maar één enkel offensief in te zetten, met uitzondering van het z.g. winteroffensief dat aan den gang was gehouden sedert het einde van 1939. Tojo gaf voorbeelden van het slechter worden van het Chineesche moreel. Er is een besliste stijging in het aantal Chi neesche soldaten, die zich overgeven aan de Japansche autoriteiten, of die gevan gen zijn genomen door de Japanners, ter wijl het aantal dooden, dat door de Chi neesche troepen op het slagveld wordt achtergelaten kleiner is geworden in ver gelijking tot hun getalsterkte. Sprekende over den binnenlandschen toestand onder de Tsjoengking-regeering meende Tojo, dat het pleit voor Tsjoeng- king steeds ongunstiger werd als gevolg van de Japansche bezetting van de vrucht baarste, meest vitale de^en van China en tevens van de verscherping van de Japan sche blokkade. Het regime van Tsjang-kai-sjek heeft 20 of 30 procent van de inkomsten uit in voerrechten, zoutbelasting en geconsoli deerde belastingen, de voornaamste bron- De Fransche regeering heeft naar aan leiding van de aanhouding van de „Men doza” door een Engelsch oorlogsschip, in Londen een protest ingediend. Tevens heeft de Fransche regeering een oproep gericht tot alle Amerikaansche staten, waarin er op gewezen wordt, dat het op brengen en in beslag nemen van de „Men doza” binnen de driemijlenzöne, de z.g. neutraliteitszóne, is geschied. Afgezien van de volkenrechtelijke overwegingen, heeft de Fransche regeering zoowel tegen over Engeland als ook tegen de Ameri kaansche staten den nadruk gelegd op den humaniteitsfactor. United Press meldt uit Berlijn In gezaghebbende Duitsche kringen weigert men nadere bijzonderheden over de ontmoeting van Hitler en Mus solini mede te deelen en zeide men slechts „Het doel van de as is het in dit jaar de zege op Engeland te vol tooien, welke zege practisch reeds is bereikt. Om de overwinning absoluut zeker te maken, werken de asmogend heden nauw samen”. Duitsche persstemmen De „Lokalanzeiger” schrijftDe eensge zinde activiteit, waarvan de ontmoeting van Hitler en Mussolini het bewijs is, moet de Britsche leugens over beweerde ver zwakking der Duitsch-Italiaansche samen werking radicaal over boord werpen „De „Nachtausgabe” wijst er in dit ver band op, dat de „Times” verleden Zater dag nog van meening was, dat er wel geen sprake kon zijn van een dergelijke ont moeting. Immers een" dergelijke bespre king past eigenlijk heelemaal niet in het beeld, dat Engeland zich van den toestand van Italië vormt. In de .Angriff” verklaart dr. Ley in een hoofdartikel, dat het opschrift heeft „Churchill, de koppige grijsaard”, ironisch hoe gemakkelijk de tragedie van den ouder dom en ’t daarmede verbonden pessimisme in koppigheid ontaarden. Dat geldt ook voor Engeland en Churchill. Men gelooft immers niet dat het tegenwoordige vol houden van Engeland tegen de voortdu rende luchtaanvallen van Duitschland slechts een gevolg is van de kracht van het Angelsaksische ras. Veeleer is het het bewijs van een ouderwordend volk, zijn het de verschijnselen, die zich uit koppig heid tegen de jeugd stellen en niet willen, dat deze jeugd deel krijgt aan de schatten der aarde. Churchill is het prototype van deze koppigheid van den ouderdom Hij komt mij voor als een ouden koppigen boer, die liever zijn hofstede te grond ziét gaan, dan hem aan de jonge boeren overgeeft. nen van inkomsten, terwijl zooals Tojo betoogde de uitgifte van obligaties en bankbiljetten is toegenomen met het ge volg, dat de „Fapi” of Tsjoengking-dol- lar gedevalueerd is tot een kwart van zijn waarde voor den aanvang van het Chi neeschJapansche conflict. De prijsindex van Tsjoengking steeg van 1937 100 tot 335 in Januari 1940 en sprong in No vember van dat jaar omhoog tot 850. aldus de minister. Blijkbaar is vorig jaar over eenstemming bereikt tusschen de leiders van het Tsjoenking-bewind en de commu nistische centra in China, maar de be windsman merkte op. dat deze betrekkin gen eigenlijk weer verslechterd zijn. Tojo besloot met te zeggen, dat het regime van Tsjang-kai-sjek ondanks zijn treurige positie den tegenstand tegen Ja pan r.og voortzet, gedeeltelijk als gevolg van overschatting van de EngelschAme rikaansche hulp en gedeeltelijk omdat het Japan’s nationale stelsel niet begrijpt, waarvan het blijkbaar geloofde, dat het politiek en economisch zou ineenstorten, daar het zijn oordeel baseerde op voor bijgaande verschijnselen in Japan. In de nabije toekomst kan geen alge- meene vrede tusschen Japan en China ver wacht worden, maar de minister van oor log verzekerde den landdag, dat vrede en orde geleidelijk terugkeeren in de door Japan bezette gebieden in China, terwijl de Japansche strijdkrachten de operaties tegen de overblijfselen der Chineesche troepen en guerillabenden onvermoeid voortzetten. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Pers hoopt op spoedige samen werking tusschen regeering en volk De regeerirfgsverklaringen van ren en vooral de groote rede van minister van buitenlandsche zaken be- heerschfen het beeld van de Japansche pers. De bladen spreken de hoop uit, dat de politieke grondbeginselen, die in verklaringen van de kabinetsleden schetst zijn, thans zeer spoedig werking tusschen regeering en daden omgezet zullen worden. De in het Italiaansche weermacht- bericht van gisteren vermelde luchtaan vallen op Grieksche vlootbases golden, naar uit Rome gemeld wordt, vooral de haven van Athene, die in 2 achtereen- golvende golven door zware Italiaansche bommenwerpers is aangevallen. De eerste formatie viel 2 groote sche pen aan die zwaar beschadigd werden. Tevergeefs probeerden 6 Gloster-machi- nes het optreden der Italianen te verijde len. De Italiaansche vliegtuigen keerden zonder verliezen op hun basis terug. Nog aanzienlijk moeilijker was de taak der formatie, die een half uur later kwam en die 4 aan den Zuidelijken ingang van de haven voor anker liggende schepen aan viel. Ook hier gelukte het den Italiaan- schen bommenwerpers hun taak met suc ces uit te voeren. Vijandelijke jagers ten getale van 22 gingen tot den aanval op 5 Italiaansche bommenwerpers over. Daarbij werden 3 vijandelijke machines neergeschoten. Een Italiaansch toestel ging verloren. Fransche schepen in convooi over Atlantischen Oceaan In de Argentijnsche hoofdstad wint het gerucht aan kracht, dat binnen kort een Fransch eskader zal uitloo- pen, om in de haven van Buenos Aires liggende Fransche schepen „Campana”, „Aurigny” en „Formosa” naar Frank rijk te convooieeren, meldt het D.N.B. Schipbreukelingen van getorpe deerd Engelsch schip geland In een Oostcanadeesche haven zijn vol gens een bericht van Associated Press 4 overlevenden aangekomen van het Engel sche vrachtschip „Carlton", getorpedeerd door een Italiaansche duikboot, die 18 dagen lang in een reddingboot op het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan rondgedobberd hadden. Twaalf opvarenden van deze boot waren van uit putting omgekomen. Een tweede redding boot met 18 leden van de bemanning wordt vermist. log deel te nemen, dan zou er nieuwe wereldoorlog ontstaan zouden alle pogingen om den toe stand te redden onmogelijk gemaakt worden. De doeltreffende aanvallen op Malta hebben het tot dusver onmogelijk ge maakt het beschadigde vliegkampschip „Illustrious” in een dok op te nemen, zoodat het schip, terwijl het nog aan de kade lag. opnieuw door bommen werd beschadigd. Als gevolg van het binnenge drongen water was de „Illustrious”, naar verkenningsvliegtuigen hebben kunnen constateeren, reeds verscheidene dagen geleden diep gezakt, hetgeen het gevaar medebracht, dat het schip, dat een diep gang van 8 meter heeft, terwijl de haven 11 meter diep is, aan den grond zou raken. Nadat het schip bij de luchtaan vallen op Zondag j.l. wederom aanzien lijke schade heeft opgeloopen, hebben verkenners gemeld, dat de positie, waar in de „Illustrious” met zware slagzij aan de kade werd aangetroffen, het vermoe den wettigt, dat het vliegkampschip in derdaad aan den grond is geraakt Malta hebben ondernomen, en de vreese- lijke vernielingen, welke aan zeer be langrijke militaire objecten zijn toege bracht, te Londen enormen indruk heb ben gemaakt, meldt Stefani. Churchill heeft aan den gouverneur van Malta een telegram gezonden, waarin gezegd werd, dat de oogen van geheel Groot-Brittannië en van hc: geheele Brit- rche rijk zijn gericht op Malta in zijn strijd. A A A 8 A A A A A A A A A A A A A A A A A A A<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<C Bij het station Brincola geraakten van een goederentrein, die tegen een helling opreed, 11 wagons, w.o. 5 petroleum- tankwagens, los. Zij rolden met groote snelheid terug in de richting van het dorp Zumarraga. Het spoorwegpersoneel m dit dorp trachtte de wagens op dood spoor te leiden, doch in een bocht spron gen ze uit de rails. De wagens vielen van de spoorbaan en werden vernield. Tachtig tori petroleum vloeide over de straten en geraakte in brand. Er bestond groot ge vaar voor een huis, waarin 11 gezinnen woonden, doch al deze menschen konden gered worden. De bezetting van een nulptrein, uit San Sebastian ontboden, bluschte na ingespannen arbeid brand. Het huis in kwestie werd i vernield. De schade is aanzienlijk. Later ontdekte men nog, dat zich in e-n remmershokje een verstekeling be vonden had. die om het leven is gekomen Op de lijn naar Cordova is gisteren een ernstig spoorwegongeluk gebeurd De brug over de Guadalbacar stortte in ten gevolge van het hooge water. Een goede rentrein, die van Sevilla naar Cordova reed, kon niet meer bijtijds tot stilstand gebracht worden, zoodat hij in de rivier stortte. Het personeel kwam om het leven. Men weet nog niet, uit man het bestond. De minister van marine, admiraal Oikawa, heeft gisteren in den Rijksdag gesproken over de militaire positie in China, welke gekenmerkt wordt door operaties op de Yangtse. de blokkade van de kust en de bedrijvigheid in de lucht, aldus het D.N.B Meer dan duizend vier kante mijl zijn in het dal van de Yangtse bezet en de marine beschermt dit gebied De blokkade van de kust is volkomen uit gevoerd. Het luchtwapen is op succesvolle wijze tegen Tsjoengking en de provincie Tsjetsjoean met bommen opgetreden en heeft van de nog in Tsjoengking aanwezige 200 vliegtuigen slechts weinig verzet on dervonden. Vooral maakte de minister ge wag van de operaties tegen toevoerwe- gen. burggen, e.d., welke ook geleid heb ben tot een binnenlandsche blokkade van Tsjang-kai-sjek. Het vorige jaar hebben de Chineezen 300 en de Japanners elf vliegtuigen verloren. Op het eiland Hai nan is de rust grootendeels hersteld, na dat de Chineezen naar het binnenland ge vlucht waren De geheele vloot bereidt zich dag en nacht voor, om op de groote verandering in den wereldtoestand bedacht te zijn. Tenslotte dankte de minister voor de tal rijke 'liften, die het vorige jaar 57 mil lioen yen in geld en ruim zes millioen yen in goederen bedragen hebben. Van de giften in geld heeft de marine 418 vliegtuigen laten bouwen. De betrekkingen tot Ned.- Indië, Indochina en Thai land Vervolgens besprak Matsoeoka de betrekkingen van Japan met Neder- landsch-Indië, Fransch Indochina en Thailand, welke hij kenmerkte als leden van het nieuwe economische gebied. Met Nederlandsch-Indië is Japan onderhandelingen aangegaan, welke hoofdzakelijk den uitvoer van petroleum en andere belangrijke grondstoffen betreffen. •Met Fransch Indochina worden onder handelingen gevoerd, welke goede vor deringen maken. In zake Thailand verklaarde Matsoeoka, dat Japan in het conflict tusschen Thai land en Fransch Indochina niet onver schillig kan blijven, doch op een spoe dige regeling hoopt. Met Australië valt na de uitwisseling van diplomatieke ver tegenwoordigingen een vriendschappelijke samenwerking te verwachten, waarbij onnoodige misverstanden achterwege zullen kunnen blijven. In aansluiting daar op herinnerde Matsoeoka aan de verbe terde betrekkingen van Japan met Iran, Argentinië en Brazilië. Over Sovjet-Rusland verklaarde hij. dat er in de tegenwoordige diplomatieke be trekkingen tusschen Japan en Rusland een verbetering diende te komen. Alle krachten zouden worden ingespannen, om wederzijdsche misverstanden weg te ne men en zoo mogelijk de diplomatieke be trekkingen grondig en principieel te re gelen. Wijzende op het Driemogendheden- pact zeide Matsoeoka, dat de bepalingen hiervan duidelijk doen uitkomen, dat het niet tegen de Sovjet-Unie is gericht. In het tweede deel van zijn betoog be sprak de minister van buitenlandsche zaken de betrekkingen van Japan met Engeland en vooral met de Vereenigde Staten. In den buitenlandschen handel, zoo verklaarde hij, zijn Engeland zoowel als de Vereenigde Staten tot de scherp ste restricties overgegaan, terwijl .de Britsche dominions en koloniën de scheepvaart van Japan belemmeren. Japan is daarom genoodzaakt, zijn nationale bewapening tot het uiterste te organi- seeren, ten eerste om aan den druk van buiten het hoofd te bieden en ten tweede om het eigen bedrijfsleven te waarbor gen en het gebied van het nieuwe Azië ivoor te bereiden op de zelfverzorging. Het is gebleken, dat de Vereenigde Staten geen begrip toonen voor de nieuwe orde in Azië als levenskwestie voor Japan. De Vereenigde Staten schijnen hun Oostelijke verdedigings linie in het centrale deel van den Aan den tegenwoordigen oorlog, zoo vervolgde Matsoeoka. moet zoo snel mo gelijk een eind komen en bovendien moet thans reeds overlegd worden, hoe in de toekomst de terugkeer van dergelijke verwikkelingen voorkomen kan worden. Tenslotte verklaarde de minister, dat zijn land met elke nationale crisis groo- ter en sterker wordt. De gunstige geo grafische gesteltenissen van het keizer rijk maken het sterk genoeg om den koers der wereldpolitiek te beïnvloeden. Een bijzondere correspondent van Ste fani meldtDe Engelschen hebben zich aan een nieuwe barbaarsche handeling schuldig gemaakt. Een Britsche jager van het type Hurricane heeft op laffe wijze een vliegtuig van het Italiaansche Roode Kruis, dat van een basis in Cyrenaica was opgestegen om gewonden uit Tobroek te halen en dat boven zee vloog, neerge- scnoten. Omtrent het lot van de beman ning van het reddingsvliegtuig. bestaande uit een dokter, een verpleger, 2 bestuur ders en 2 mecaniciens, tast men in het duister. De Britsche radio geeft toe, d*at de bestuurder van de Hurricane het Roo de Kruis-vliegtuig had herkend. Deson danks schoot hij het neer onder voor wendsel, dat hij vermoedens had ten aanzien van het optreden van dit toestel. Dit beteekent een schending der overeen komst van Genève, welke Groot-Brittan nië geteekend heeft en onthult den lagen graad van beschaving der piloten van de Royal Air Force. De daad is des te ver werpelijker, aangezien een Italiaansch reddingsvliegtuig onlangs 3 inzittenden van een Engelsch Blenheim-toestel gered heeft, dat midden in de woestijn had moeten landen. Als antwoord op het rid derlijke en menschlievende gebaar van de Italiaansche luchtmacht, heeft nu een der helden van c van het Roode Kruis In zijn rede voor den Japanschen Rijksdag, waarover reeds in het kort bericht is, begon de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, met te constateeren, dat de Japansche bui tenlandsche politiek het doel nastreeft, aan alle volkeren ter wereld het hun toekomende levensgebied te waarbor gen. Ook het doel van het Driemogend- hedenpact, waarvan Japan deel uit maakt is niets anders, dan de ver wezenlijking van dit groote ideaal. Atlantischen Oceaan en zijn Weste lijke in het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan tusschen China en de Zuidzee te zien. Ik geloof, dat een dergelijke hou ding van Amerika niet als een bij drage ter bevordering van den we reldvrede beschouwd kan worden. Ik zou een dergelijke houding der Vereenigde Staten ter wille van den vrede in den Stillen Oceaan en ter wille van den wereldvrede betreu ren. Ik hoop ernstig, dat een land als de Vereenigde Staten zich bewust wordt van zijn verantwoording voor de handhaving van den vrede en moedig het verleden liquideert om zoo een dreigende crisis der bescha ving te voorkomen. Zouden de Ver eenigde Staten bij den Europeeschen oorlog betrokken geraken en zou Japan genoodzaakt zijn aan den oor- een en De vriendschappelijke betrekkingen der deelgenooten aan het Driemogendheden- pact, zoo vervolgde de minister, zijn in militair, economisch en cultureel opzicht steeds intiemer geworden. Artikel III van dit pact bepaalt, dat de verdrags- mogendheden elkaar wederkeerig met alle politieke, economische en militaire middelen zullen steunen, ingeval een van hen door een mogendheid wordt aangevallen, die op het oogenblik niet bij den Europeeschen oorlog of het Chi neesche conflict is betrokken. Zou zulk een aanval worden ondernomen, dan zouden de in dit artikel vervatte ver plichtingen in werking treden. De Chineesche kwestie Vervolgens besprak Matsoeoka de Chi neesche kwestie, waarbij hij er op wees, dat Japan de regeering van Nanking als de regeering der republiek China heeft erkend en besloten is het opbouwende werk in het Verre Oosten in de eerste plaats met China en Mandsjoekwo te be ginnen en een gebied van gemeenschap pelijke welvaart voor een Groot-Oost- Azië te scheppen. De tegenwoordige Ja pansche regeering aldus meldt het D.N.B. verder heeft er steeds weer naar gestreefd, het bewind van Tsjang- kai-sjek tot inkeer te doen brengen, maar tot dusver heeft dit geen resultaat opge leverd. Het bewind van Tsjang-kai-sjek volgt ondanks inwendige zwakte nog steeds een politiek van verzet, hetgeen voornamelijk te wijten is aan het feit, dat het op hulp van Engeland en de Vereenigde Staten rekent. Met het oog op den internationalen toestand heeft Japan besloten, de nationale regeering van Nanking te erkennen. Het dienover eenkomstige verdrag, dat op goede na buurschap, economische samenwerking en gemeenschappelijke landsverdediging is gegrondvest, eerbiedigt de souvereini- teit en territoriale onschendbaarheid van Japan en China en bevat een samenwer king op den grondslag der gelijkheid en wederkeerigheid. De Japansche troepen worden op speciaal aangeduide plaatsen in Binnen-Mongolië en Noord-China ge legerd. Japan verlangt dus noch een ter ritoriale noch een financieele schade loosstelling. Integendeel, het heeft China beloofd, de exterritorialiteit op te geven en de concessies aan China terug te geven. ge- sche en Duitsche luchtstrijdkrachten lijke vernielingen, welke langrijke militaire objecten - -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1