Rotterdam zal fraaier. ruimer en doelmatiger uit de asch herrijzen Wederopbouw nadert de uitvoering I V I A s i s A noodig? De herverkaveling en uit los* gifte der gronden BJNNENLAO De Avondschool De 4 pCt. Nederlandsche Welken distributiebon heeft Staatsleening 1941 men 28 Dec. t/m 21 Febr. 57 28 Dec. t/m 21 Febr. 28 Dec. t/m 24 Jan. 31 28 Dec. t/m 21 Febr. 46 111* 113 117 24 De Nederlandsche Unie 23* 3* 26 25* 15 10 1 Jan. t/m 31 Jan, 08 tm. 10 Sleutel op de les van j.l. Dinsdag. De 10 bekende personen Stortingen zooveel mogelijk met eigen geld 15.000 voormalige eigenaren zullen worden gehoord 47*48* 60*61* 87 44 18 91 8 D 5 V g 5 5 V 5 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. t.m. 31 JANUARI 1941 HAAUSCHE COURANT Donderdag 23 Jan. 1941 2e bl. pag. 2 Winterhulp Nederland I Ir. Mussert by Himmler geblokkeerde-marken- van z.g. Auswanderer- Sperrmark leffing van belasting Is dit waar of niet waar? De wederopbouw van Rotterdam is een nationale zaak en het werk zal tot stand worden gebracht in één groote nationale inspanning. De uitvoerders der enorme taak zul len zich gedragen moeten weten door de belangstelling en het mede leven der gansche bevolking, inzon derheid uiteraard van de Rotter damsche burgerij Van nu at aan zal de stand der werkzaamheden van maand tot maand worden bekendgemaakt, op dat men regelmatig op de hoogte zij van haar voortgang. Gisteren werden wij in de ge legenheid gesteld den toestand van het heden te overzien en daarbij tevens eenige bijzonderheden te vernemen omtrent de eerste maat regelen, welke den feitelijken her bouw zullen inleiden en die bestaan m de uitgifte der gronden volgens bet nieuwe verkavel mgsplan, aan 15000 voormalige eigenaars. Schaatssnelheid En na iets ait de dierenwereld van Doctor Plaizer ARTIKELEN 30r 21 Dec t/m 31 Jan 18 Jan t/m 14 Febr. 100 gram 28 Dec t/m 21 Febr. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 30 Dec. ‘/m 26 Jan. KAAS 400 gram EIEREN één ei •••eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee niet in één ei EIEREN >eeeeeeee 1 Jan. t/m 31 Jan. herbouw zullen beheerschen. 1 Januari t/m 30 AprQ. BROODBO NBO EK JE. 100 gram als boven BLGEMKAART. 30 Dec. t/m 26 Januari. Waar en hoe zal Ik bouwen? BOTER. OF VETKAART. VLEESCHKAART. 100 gram 75 gram 100 gram t OPROEP VAN BURGEMEESTER OE VLUGT TOT AMSTERDAMSCHE BURGERIJ N.B. 1000 gram kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. 27 1 6. Daendels s seconden Dr. PLUIZER bekend worden SALARISSEN EN LOONEN GEMEENTE. PERSONEEL VAK AMSTERDAM 2 liter 2 liter 30 Dec. t/m 23 Febr. 20 Jan. t/m 23 Febr. De particuliere oelangen van de eige naars der vernielde panden zuhen met het karakter van den bootdopzet moeten worden samengevoegd tot een geordend en redelijk geheel waarbij gezocht moet worden naar een synthese van net alge ineen belang en bet bijzondere schrijver. schilder. zeeheld schilder. natuurkun dige. gouverneur- generaal. staatsman. sec.. 3600 3b gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 75 gram 250 gram 1 kilogram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 20 Jan. t/m 26 Jan. 7 dagen extra t/m 2 Februari, echter niet in restaurants e. d. 16 Jan. t/m 26 Jan. (extra t/m 29 Jan.), 18 Jan t/m 24 Jan. extra t/m 31 Jan. 11 Jau t/m 17 Jan. extra t/m 24 Jan. de te SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep 125 gram 150 gram 10 k.g. 8 k.g. 4 k.g' 3 k.g. H k.g. 50 gram 1 tube 1 pot V 5 g s V s g V s I V V V „een een* merkte bonnen elk recht op het koopen van eén eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) ZEEF Toiletzeep (nieuwe samenstell of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. A A A s A A A s g A TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of half rantsoen Gebak 13 Jan. t/m 19 Jan. 7 dagen extra t/m 26 Jan echter niet in restau rants e. d Het D.N.B. meldt uit München: De lei der der nationaal-socialistische beweging in Nederland ir. A. A Mussert. die, zoo- als gemeld, eenige dagen te München heeft vertoefd, is ontvangen door den Rijkslei- der der SS. Heinrich Himmler, wiens gast hij tijden, zijn verblijf te München is geweest. Door het leggen van een krans bij de .Ewige Wache” heeft ir. Mussert met zijn naaste medewerkers de gevallenen der N S.D.A.P geëerd Gisteravond heeft hij ■Ie hoofdstad der beweging weder verlaten. weuce zuc urgent geacht moeten worden, dat zij uit de groote hoeveelheid vraag stukken gelicht moeten worden en afzon derlijk worden afgedaan Hierbij moet in het bijzonder gedacht worden aan aange legenheden. waarbij het publiek in wijde- ren kring betrokken is. Uiteraard loopt men hier de kans, dat andere belangen eenigermate in het gedrang komen, doch dit is onvermijdbo ir De Rotterdammers Kunnen er van over tuigd zijn, dat met groote voortvarendheid aan al deze zaken wordt gewerkt en dat daarbij zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met alle wenschen en dat inder daad gestreefd wordt naar een harmoni sche oplossing en samengaan van het alge meen en het bijzonder belang. Weer eens zo’n tiental vragen.waarvan je i.iag zeggen, of ze een waarheid be vatten of dat ze onwaar zijn. Hiervoor blijkt veel belangstelling te bestaan; dus volgt hier nog zo’n tiental. Antwoord dus met Waar” of ..Niet Waar’ DELEGATIE DER NEDERLANDSCHE JEUGDBEWEGING TE BERLIJN Uit Berlijn meldt het D.N.B Rijks- jeugdleider Axmann heeft gisteren de op het oogenblik in Duitschland vertoevende delegatie der Nederlandsche jeugdbewe ging ontvangen stadsplan ook architectonisch geleidelijk verder Men is thans zoover met het stratenplan gevorderd, dat, als gezegd, het contact met de bevolking kan worden gezocht om tot een toewijzing van de gronden te komen. Dit is een werk van enormen omvang. Juist omdat men ieders belang zooveel mogelijk tot zijn recht wil dóen komen, zal dit zeer tijdroovend zijn. Een ieder der betrokkenen zal graag gelegenheid willen hebben om zich uit te spreken, om zijn belangen voor te dra gen Elk wenscht. dat ook zijn stem ge hoord wordt Dit alles zal het bureau gaarne doen, doch daartegenover staat dan ook. dat men bij het publiek eenig begrip verwacht van den omvang van het werk en inderdaad daarmee op de me dewerking van het publiek rekent, in dien zin dat men geduld oefent en niet het onmogelijke vergt Er wordt met spoed gewerkt, maar allen kunnen nu eenmaal niet tegelijk geholpen worden. De leiding van het adviesbureau is on langs overgegaan tot het uitnoodigen van gebied om met haar te overleggen in zake de toewijzing van grond in het nieuwe stadsplan. Evenals zijn ambtgenooten in den Haag en Rotterdam heeft ook de burgemeester van Amsterdam, drW. de Vlugt, een op roep tot de burgerij gericht, waarin tij aanspoort tot rustig en correct gedrag. Sprekende over de opgelegde nrestatie- verplichtingen zegt de burgemeester in zijn oproep o.m.: Tot dusver is te Am sterdam niets gebeurd dat tot een der gelijke strafoplegging aanleiding gaf. Stemt dit tot erkentelijkheid, in een stad met ruim 800.000 inwoners is de kans, dat er in dit opzicht iets onrechtmatigs plaats vindt, nooit geheel uitgesloten. Daarom acht ik mij verplicht zij bet ten overvloede pen duidelijke waar schuwing te doen hooren. Een verkeerde daad van een enkeling kan zoowel voor enkelen onder ons als voor de geheele burgerij ze® ernstige gevolgen hebben. Ik wijs er dan ook met nadruk ip dat een ieder - zoowel ter wille van zich zelf als van ons allen zich dient te onthouden van zelfs de geringste s:.bo- tage-handeling of van eenigerlei poging daartoe De politie heeft opdracht met groote gestrengheid op te treden tegen THEE of KOFFIE SUIKER Maïzena of griesmeel of sago of aardappelmeel puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake oï Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven 1 47 8 sec GORT (-mout) ->f grutten HAVERMOUT of navervlokken, haverbloem. aard -meelvlekken of gort (-mout )of grutten RIJST ot rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli Gebouwen van algemeen nut Naast dezen algemeenen gang van zaken staat de behandeling «an die gevallen. 1, Hildebrand 2 Rubens 3. Jan v Galen 4. Fr, v Mieris 5 Galvani In de afgeloopen weken werd aan enkele honderden gegadigden de ge legenheid gegeven hun wenschen kenbaar te maken. In totaal zullen echter 15.000 getroffen voormalige eigenaren moeten worden opgeroe pen. Het stadsplan zal worden ver deeld in wijken en alle belangheaben- den In elk van die wijken zullen achtereenvolgens straalsgewijze wor den opgeroepen. De volgorde van op roeping zal van geen invloed zijn op de voorlooplge toewijzingwèl het feit, dat men vroeger aan dezelfde straat grond bezat. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Hoeveelheid I 30» j Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 20 Jan t/m 26 Jan. 4- 7 dagen extra t/m 2 Februari, echter restaurants e d 13 Jan t/m 19 Jan. 7 dagen extra t/m 26 Jan echter niet in restau rants e. d. Werkgemeenschap van geneeskundigen in het geheele land Men schrijft ons van de zijde der Ned Unie: Op initiatief en in opdracht van de lei ding van De Nederlandsche Unie is in No vember van het vorige jaar een Werkge meenschap van Geneeskundigen tot stand gekomen. Deze Werkgemeenschap heeft thans in alle vijftien gewesten van De Ne derlandsche Unie haar gewestelijke en plaatselijke leiders geïnstalleerd en haar afdeelingen gevormd In sommige gewes ten heeft het meerendeel der daar woon achtige artsen zich reeds bij deze Werk gemeenschap aangesloten, terwijl elders het propaganda-werk met groote voort varendheid ter hand wordt genomen De taak van de Werkgemeenschap zal bestaan in het in belangrijke mate bij dragen tot de verspreiding van den Unie- geest en der Unie-gedachte onder de Ne derlandsche bevolking, terwijl voor de problemen op het gebied der gezondheids zorg en der geneeskundige organisaties in vaderlandschen zin naar oplossingen zal worden gezocht Inlichtingen worden, zoo noodig. nog verstrekt door het Centraal Secretariaat der Nederlandsche Unie, door de gewes telijke secretariaten n door dr L J v. d Mandele Surinamestraat 19, Den Haag BOTER of margarine BOT ER of margarine of vet (oude voorraden 250 gram) J. M. Bommel van Vloten. A V hem ot haar, die ons aller belang door onbesuisd of onrechtmatig handelen zou schaden Wat ik hierboven opmerkte over sabo- tage-handelingen, gelde evenzeer voor het verspreiden van allerlei geruchten of vlugschriften, ook in dit opzicht zij men er aan indachtig, dat elke medewerking hieraan tot onverbiddelijke tegenmaat regelen van Duitschen kant leidt Men onderschatte het gevaar niet Laat ieder onzer door een volstrekt waardig optre den toonen. dat het hem ernst is net goede te willen, ook voor de hoofdstad van ons vaderland. 7. Troelstra 8. Van Bleiswijk raadspensio naris ingenieur. geleerde. De wederopbouw zelf De uitvoering van de publieke werken in Rotterdam zal geschieden onder leiding van den ..Diwero”. Bij de uitvoering van den wederopbouw is men uitgegaan van het beginsel, dat dit zooveel mogelijk door Rotterdam en door de Rotterdamsche diensten tot stand moet worden gebracht. De Dienst voor den Wederopbouw van Rotterdam, kortweg „Diwero’ gencemd welke eveneens door den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw is ingesteld, is dan ook in het bijzonder bedoeld als een lichaam, dat aan dr Ringers gelegenheid geeft in direct contact te treden met de uitvoerders van de Rotterdamsche publieke werken, zoodat hij de verantwoordelijkheid kan dragen voor tempo en de uitvoering. Daarnaast zal de „Diwero” coördinee- rend werken ten aanzien van de gemeen telijke diensten en bedrijven, welke bijna zonder uitzondering bij den wederopbouw zijn betrokken. Tenslotte zal de ,JZ)iwero” in het bijzon der de vraagstukken van materiaalvoor ziening en het vervoer voor zijn rekening moeten nemen, welke op het oogenblik en eigenaren van perceelen in het verwoeste 4n naaste toekomst het tempo van den herbouw zullen beheerschen. Zooals reeds bekend, wordt de directie van den „Diwero” gevormd door drie directeuren de Van der Scheer reed de 500 m. in tl.o „ec., in 47 8 sec dus 500 m. Een uur heeft 3600 Omgerekend tot 3600 wordt dit dus - x 500 meter is 47,8 ongeveer 37.657 meter. Dus ruim 37 J k.m. Een stel plattegronden van het nieuwe verkavelingsplan is ingericht en daarop zullen de resultaten van de besprekin gen geregeld aangeteekend worden. Op deze wijze heeft men een voorloopige re- serveering van grond verkregen Een kaartsysteem van de verkavelingen sluit op die plattegronden aan en maakt het mogelijk om op een doelmatige wijze vast te leggen, wie de gegadigden zijn die op een bepaald gebied reflecteeren Tevens wordt nog een ander kaart systeem ingericht. Bij de besprekingen die het adviesbureau voert met de groe pen voormalige eigenaren, worden alle gegevens omtrent de schadevergoeding de verlangens omtrent de toewijzing en verdere bijzonderheden op een kaart vastgelegd Dit kaartsysteem en het bo vengenoemde verkavelings-kaartsysteem vormen de basis voor de werkzaamheden van het bureau Men krijgt daardoor een overzicht van de gronden, welke voor uitgifte beschikbaar zijn, van de voorloo pige reserveeringen en daarnaast krijgt men een schat van gegevens, wenschen en verlangens van hen. die door den oor log hun panden verloren hebben, bene vens van hun financieele positie Bereid verklaring tot onmiddellijken aanvang van nieuwbouw geeft preferentie van toe wijzing in geval van meer dan één ge gadigde Door deze twee kaartsystemen tezamen te hanteeren, hoopt men door mondeling overleg met de getroffenen tot een voor ieder bevredigende oplossing te komen De enquête onder de belanghebbenden en de min of meer theoretische ideale in- deeling welke de heer Witteveen opzet. zijn bestemd oir tezamen een oplossing van het vraagstuk te geven welke de be langen van het individu en van de ge meenschap zullen dienen Indien men met de belanghebbenden tot overeenstemming is gekomen gaat een voorstel tot toewijzing naar B en W., welk college het voorstel met een advies aan den Algemeen Gemachtigde zendt, die dan zijn beslissing inzake de toewijzing kan nemen. Hangende deze beslissing kan men zijn bezwaren voorleggen aan de per 1 Januari j.l. ingestelde commissie-Dutihl 1. Oslo is de hoofdstad van Zweden. 20. Den Bosch is de grootste stad van Noord-Brabant. 3. IJs is lichter dan water. 4. 5 van 60 cent is 30 cent. 5. Asperges groeien in de grond. 6. Aardappelen groeien eveneens in 'e grond. 7. 20° Celsius is 65° Fahrenheit. 8. Als je als fietser aan de kant van de weg wilt stoppen, duid je dit tijdig aan door het op en neer be wegen van je rechterarm. 9. We hebben dit jaar „een late Pasen”. 10. De afstand Den HaagUtrecht bedraagt ruim 100 k.m. Ook dat leer je op school natuurlijk En het zal je dus gemakkelijk vallen de vragen, die hieronder staan te be antwoorden Hier komen ze: 1. Komen er in ons land roofdieren voor? (Buiten de dierentuinen en dierenparken, wel te verstaan!) 2. En zijn er apen in Europa? (Zie boven) 3. Hoeveel poten heeft een spin? 4. Is een boa een vogel, een slang of een reuzenvis? 5. Zijn er nog potvissen? 6. Blijven de reigers ’s winters bij ons. of trekken ze naar warmer landen? 7. Is een vleermuis een schadelijk dier? 8. Is een ree een wijfjeshert? 10. Vind je koekoeken rondom onze stad? 9. Hoeveel eieren legt de kemphaan meestal? Het puinruimen is achter den rug en de periode van het plannen-maken even eens. De phase der uitvoering is thans ingegaan Rotterdam zal fraaier ruimer en doelmatiger uit zijn asch verrijzen, een uitspraak welke al eerder profetisch werd gedaan, doch nu gestaag tot wer kelijkheid zal worden gebracnt. Zorgv u- dig beleid zal daarbij evenzeer noodig zijn als technisch inzicht en vooral’ ren breede kijk in de toekomst Want wat hier wordt ondernomen geschiedt voor vele generaties. Bank N.V. heeft Vereeniging voor Amsterdam, 9. Pasteur 10 Caland Per jon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor Dec. t/m 31 Jan. '41 zijn geldig: BON Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen Khn 74 Vaste Brandstoffen HAARDEN. KACHELS CENTRALE VERWARMING Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 kg.) baggerturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturt 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud M 1 h.l. De Nederlandsche aan de leden van de den Effectenhandel te Vereeniging van Effectenhandelaren Rotterdam en den Bond voor den Geld en Effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage het volgende schrijven ge richt Uit publicaties zal u gebleken zijn, dat een nieuwe 4 pCt. Nederlandsche Staatsleening van 500 millioen wordt uitgeschreven onder de conditie, dat in geval de leening niet wordt volteekend, een gedwongen leening zal volgen. Het behoeft geen betoog, dat het met het oog op de financieele en monetaire toekomst van ons land van groot belang moet worden geacht dat bovenbedoelde vrijwillige leening slaagt niet alleen, doch ook dat de stortingen op deze leening zooveel mogelijk plaats hebben met eigen geld. Het opnemen van gelden om de stortingen op de leening in kwestie te bewerkstelligen, dient beperkt te blijven tot hen. die bij de te verrichten stortin gen liquidatiemoeilijkheden ondervinden en deze niet uit eigen kracht kunnen overwinnen. Wij veroorloven' ons hiervoor een be roep te doen op uw medewerking Ons desbetreffend verzoek is tweeledig 1 In de eerste plaats zouden wij u willen vragen aan diegenen onder uw relaties, die voor de storting op de nieu we staatsleening gelden bij u mochten wenschen op te nemen op onderpand van obligaties van aie leening. uitdrukkelijk te vragen of zij inderdaad niet beschik ken over voldoende liquide middelen om die storting te verrichten. Voor zoo ver de betrokkenen die vraag ont kennend beantwoorden, zoudt u tegen het afsluiten van de desbetreffen de pesten geen bezwaar behoeven te ma ken Voor het geval de betrokkenen de vraag in kwestie niet ontkennend kun nen beantwoorden verzoeken wij u uw medewerking aan de gevraagde crediet- verleening te onthouden. 2. Wij zouden het op prijs stellen, wan neer u er naar zoudt willen streven het ter leen verstrekken van gelden in ver band met stortingen op de Staatsleening in kwestie, voor zoover het niet gepaard ijaat met verpanding van obligaties dier eening zelve, ook zooveel mogelijk te beperken tot gevallen van werkelijke liquiditeitsmoeilijkheden Wij vragen deze medewerking van u in het algemeen belang en wij vertrou wen. dat wij daarbij niet tevergeefs een beroep op u zullen blijken te doen Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche Bank zich bij haar credietgeving eveneens strikt zal houden aan de zooeven aange geven gedragslijn. „Waar en hoe zal ik in Rotterdam kunnen herbouwen?” Dit is de vraag Je vele gedupeerden zich ongetwijfeld nul len stellen- Dat de huizen pp dezelfde plaats, waar zij gestaan beboen her bouwd zullen worden, is uitgesloten Niet alleen omdat m bpt algemeen ge sproken op die plaatsen minder huizen zullen verrijzen (de stad wordt ruimer aangelegd de straten worden breeder, de pleinen ruimer) docb ook omdat net karakter van bet nieuwe stadsgedeelte geheel anders zal worden ^n de oebou- wing zich daarbij zal moeten aansluiten De grond is voor een deel onteigend, andere complexen zullen nog volgen De Stand van zaken op dit oogenblik is dat nu de herverkaveling en de toewijzing Van den grond aan de orde Komen Deze toewijzing is een uiterst gecompliceero vraagstuk waarbij er naar gestreefd zal worden aan een ieders Wenschen zooveel mogelijk tegemoet te komen en met een ieders belangen rekening te oouden Daarboven staat evenwel net groote algemeene belang: het doen verrijzen van een nieuw en fraaier botterdam volgens een plan, dat ook tot m de details verzorgd is en waarbij alles erop gericht is tot een oarmomsen geneel te women. In de vergadering van 6 November 1940 namen B. ei. W. van Amsterdam over een voorstel van de raadsleden Ekering c.s., waarbij zij werden uitge- noodigd, ten spoedigste stappen te doen, welke kunnen leiden tot een verhooging met tien procent vai de loonen van het gemeentepersoneel, welke thans 2400 per jaar of minder bedragen, geen be slissing. B. en W stelden zich in ver binding met den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken. Onmiddellijk na het Geduld is noodig Naarmate qezt moeilijkheden opgetost •worden komt er meer vastheid in het stratenplan en zoo groeit het geheele De wenschen der gegadigden Wanneer mep er naar streeft net par ticuliere belang zoo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen stuit rhen al dade lijk op de moeilijkheid dat in vele ge vallen de wenschen van de edupeerden nog niet concreet te stellen /.ijn Het pu bliek heett nog geer, kijk ot de construc tie van net nieuwe Rotterdam ?n even min op de toekomstige ontwikkeling Men kan zich nog moeilijk een voorstelling maken van Het karakter der eerscnillen- de straten en dit zal toch hoodie zijn al vorens men 'zijn verlangens omtrent een plaats van herbouw kan formulieren Om hieraan nu eemgszins tegemoet te komen dient het .Adviesbureau ■stads plan Rotterdam’* Kort genoemd net Asro. dat per 1 Januari j.L door der Algemeen Gemachtigde dr Ir J Ringers, is inge steld. Dit oureau zal in net bijzonder over leg plegen met de belanghebbenden en het publiek van voorlichting dienen en daarbij tevens zorgen dat de toewijzing een geordend verloop neeft Op dit bu reau zullen belanghebbenden de gelegen heid hebber m overleg te ‘.reden omtrs-nt de plaats waar zij zullen herbouwen n eveneens omtrent het plan 'an oerbouw waartoe hun de plattegrond van de wijk Waar zij willen herbouwen 'al vorden Voorgelegd Het algemeene doel is. den wederop bouw zoowel stedebouwkundig als rchi- tectonisch zoo goed mogelijk te verzor gen en daarom onderhoudt iet bureau ook nauw contact met de Architecten commissie Rotterdam en bij oen herbouw betrckk*»- -irchitecten Als oofd an het bureau treedt op ir W G W’tfeveen. directeur van den Gemeentel: ike” Tech- nischen Dienst de ontwerper van het herbouwplan die zich met verschillende deskundige adviseurs zal omringen Op het adviesbureau dat gevestigd is in de Gemeentelijke Bibliotheek, wordt thans met volle kracht gewerkt en bin nenkort zal daar een staf van ongeveer 100 menschen aar den arbeid zijn Intusschen werkt de ontwerper van het plan met zijn assistenten nog onvermoeid verder aan de technische détails Allerlei technische problemen, in verband met Waterkeering spoorwegaanleg en tram verkeer maken het noodig het plan da gelijks te herzier „Winterhulp van allen voor allen" „Winterhulp Nederland moet niet gezien worden als critiek op de offervaardigheid, die tot dusver door het Nederlandsche volk werd betracht. De tegenwoordige ern stige tijd brengt evenwel zooda nig behoeften mede, dat een bij- zondere krachtsinspanning van ons volk vereischt wordt om den nood te lenigen. Het geheele volk dient daaraan mede te werken. Zoo moeten wij Winterhulp Ne derland zien. Daarom verdient Winterhulp ons aller steun en sympathie" door heeren ir. L. J. van Dunné. H G. J. Ter Marsch en ir J. Rut gers. De vordering van de uitvoering der onderhanden zijnde werken kan zonder eenig voorbehoud bevredigend genoemd worden Het aantal werken, waaraan men op 1 Januari 1941 bezig was, bedroeg 20. Het aantal arbeiders ongeveer 4000 De moeilijkheden der materiaalvoorziening zullen, naar de directie vertrouwt, kun nen worden opgelost. r>UND-, KALFS- Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voc gerookt ot gekookt varkens- rund- en kalfsvleeacb en voor gerookte worstsoorten, b v nam, schouder-carbonade spek, rook- vleesch pekelvleesch Gelder- sche rookworst p'ockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst lunchworst, rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener - voor leverartikelen ah b.v. Ber liner. Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nier brood voor bloedworst van de inmiddels getroffen regeling voor het Rijkspersoneel ontvingen B. en W. van de organisaties, vertegenwoordigd in de centrale commissies voor georgani seerd overleg, het voorstel voor het ge huwde gemeentepersoneel, onder de zelfde voor waarde als voor het Rijksper soneel gesteld, een gelijke regeling tc treffen. B. en W. stellen thans den Am- sterdamschen Raad voor dienovereen komstig te besluiten. Naar het inzicht der organisaties is echter verder gaande verbetering van de financieele positie van het gemeenteper soneel noodzakelijk. Met name werd genoemd een intrekking van den salaris aftrek van 3 procent voor de ongehuw- den, welke intrekking door de per 1 Januari 1941 ingevoerde loonbelasting zeer urgent zou zijn. B. en W. van Am sterdam hebben medegedeeld, aan dit punt hun aandacht te zullen wijden, doch er onmiddellijk aan toegevoegd, dat zij hierover nader overleg zouden moeten plegen met het departement van Binnenlandsche Zaken De kosten van de tijdelijke toelagen op de salarissen m loonen en de ver hooging van het bedrag van den kin dertoeslag worden geschat op 1.140.000 per jaar. HONDEN- KATTENBROOD. Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II M III IV N V M VI Op voederkaart voor katten Door het departement van Financiën wordt het volgende medegedeeld In artikel 2, lid (2) van het geblok keerde markenbelastingbesluit 1940 (ver ordening no. 198/1940) worden, naast eenige andere zaken, van het begrip „be leggingen en vorderingen" in den zin van dat beslui’ uitgezonderd de z.g >rAuswan- derer-Sperrmark”. Deze uitzondering hield verband met de omstandigheid, dat de eigenlijke .Auswandersperrmark’ volgens de Duitsche bepalingen niet naar Neder land konden worden overgemaakt. Inmiddels is onder dagteekening van 20 December 1941 in Duitschland een „Runderlasz” nc. 109 verschenen, welke voor „Auswanderer’ (dit zijn personen, die na 3 Augustus 1931 Duitschland met terwoon hebben verlaten) een ruime mo gelijkheid in het leven roept tot overma king van hun tegqeden in Duitschland. voorzoover zij reeds van 1 Januari 1933 af de Nederlandsche nationaliteit bezit ten, dan wel Duitsche staatsburgers en niet-Jood zijn (in den zin van par 5 der eerste uitvoeringsverordening van het „Reichsbuergergesetz" van 14 November 1935. Reichsgesetzblatt I, blz. 1333). Indien overeenkomstig de evenbedoelde nadere regeling tot overmaking van tegoe den van .Auswanderer” naar Nederland wordt overgegaan, moet worden aange nomen, dat deze tegoeden het karakter van .Auswanderersperrmark” verloren hebben. Derhalve dient er rekening mede te worden gehouden, dat in dat geval in beginsel oe geblokkeerde-marken-belas- ting krachtens het in den aanhef genoem de besluit verschuldigd zal zijn. 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten. 2) h.l, kolenslik; 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturf, 2 h.l. (max 100 k.g.) cokes (ook gas cokes) Geaurenae net tijdvak van 1 januari tot en met 31 Januari geven de met neid brandstoffen derde periode” en de met „een eenheid cokes derde periode" ge*

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6