Haagsche Courant van Vrijdag 24 Januari 1941 3 i doen dienst opnieuw Oude zaklantaarnbatterijen paai pij STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS BINNENLAND I IBJ Jonge Haagsche industrie, met groote perspectieven - - - WV landsche Heidemaatschappij Nederlanders in Italië VOOR POSTZEGELLIEFHEBBERS aan II o ONACHTZAAMHEID KWAM HEM DUUR TE STAAN W.A. HEERBANMARSCH DOOR DEN HAAG ONVERLICHTE KAR DOOR AUTO AANGEREDEN GOOISCHE TRAMBUS IN BOTSING MET VRACHTWAGEN GROOTE PARTIJ GOEDEREN IN BESLAG GENOMEN DERDE BLAD, PAGINA 1 De eerste phase van het herladingsproces. De popjes, van den zinken beker ontdaan, worden in het eerste bad gehangen Uitgebreide organisatie trekt zich hun lot s f KUNSTZIJDEN STOFFEN EN GARENS GESTOLEN Ir. Mussert te Berlijn Lijk uit den Amstel opgehaald Groote plannen van de Neder- In daartoe speciaal vervaardigde rekjes worden de schoon gemaakte zinken bekers geplaatst. Honderden zijn reeds gereed gekomen (Polygoon) De bemanning van de „Buiten zorg” in veiligheid Varken gestolen en geslacht bwdmjB de vlucht W ver' JALOERSCHE HOND BIJT MEISJE DEN NEUS AF -v i RECLAMES. Rijwiel met ƒ3000 verdwenen Het eerste werk Er I Foto-archief) 4 BtlGIE SEl&IQUEj -.4^: ast .OIÓUl Afkomstig van kettinghandel De politie te Enschede heeft bij tevoren uit zoo het- de bemanning van de „Buitenzorg” in veiligheid bevindt. Denneweg, Bezuiden- p (Polygoon) In haar nieuwe toonzalen aan den Nieuwen Binnenweg ’30, Rotterdam, brengt VAN REEUWIJK’S Maatschappij voor Woninginrichting schitterende creaties in huiskamers, slaapkamers, zitkamers, in exotische houtsoorten naar ontwerpen van vooraanstaande Binnenhuisarchitecten. Er is een keuze uit 600 modelkamers Jeugdige voerman gedood Op den Oosterweg, tusschen Wijchen en Niftrik, is gisteravond de 24-jarige W. Biemans, die met paard en kar reed en zijn wagen niet had verlicht, aangereden door een vrachtauto. De jongeman werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. De 57-jarige A. J. H. K., wonende op het Oranjeplein, zou gistermiddag voor zijn schoonzoon geld naar de bank bre(^ gen. Het was een bedrag van 3000, t.w. 30 biljetten van 100. Het geld borg hij in een tasch op, welke hij op zijn rijwiel bevestigde. Alvorens zich naar het bankgebouw op den Kneuterdijk te begeven, ging hij nog even naar een pakhuis in de Korte Koe- diefstraat om de banden van z’n fiets op te pompen. Hij beging hier echter de onacht zaamheid het rijwiel met het geld er op, buiten te laten staan, toen hij het pakhuis binnen ging, om een pomp te halen. Even l'ter kwam hij naar buiten en deed de ont stellende ontdekking, dat de fiets en het geld verdwenen waren. Publiek werke mee! Het publiek, dat op zoo groote schaal van zaklantaarns e.d. gebruik maakt, kan gerust zijn. Doch het kan er zelf ook aan medewerken, dat het herladen van batterijen zal kunnen plaats vin den. Daartoe moet nagelaten worden het regenereeren op eigen houtje, hierin be staande, dat in oude batterijen met be hulp van spijker en hamer gaatjes wor den geslagen. Daarna wordt door deze openingen in de batterij water, salmiak of ammoniak gegoten. Dit is daarom zoo verkeerd, omdat door het maken van gaatjes, de zinken kernen worden beschadigd. Is dat gebeurd, dan kan van herlading volgens het hierboven aangehaalde systeem geen sprake zijn. Dit chemisch proces, dat ontstond na intensieve onderzoekingen, heeft tot resultaat een geheel nieuwe en be tere batterij, terwijl eigen experi menten slechts tot gevolg hebben en niet eens altijd geringe verlenging van den levensduur. GESLIPT Op de Hooftskade is vanochtend de 49- jarige E. K. uit de Delagoastraat met zijn rijwiel geslipt. Hij bekwam inwen dige kneuzingen aan het linkerbekken en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Op den hoek van de Wei- marstraat en de Beeklaan is gisteren de 28-jarige mevr. E. Z. uit de Cartesius- straat met haar rijwiel geslipt. Zij brak het linkerbeen. De geneeskundige dienst bracht haar naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Vier personen gewond Gistermorgen omstreeks tien uur is een autobus van de Gooische Tramweg Maatschappij op de Weesperzijde te Am sterdam in botsing gekomen met een vrachtwagen. De autobus kwam uit de richting Diemen en wilde een voor hem rijdenden wagen passeeren. Vermoedelijk door den mist had de chauffeur niet ge zien, dat uit de richting Amsterdam juist een vrachtwagen kwam aanrijden. De botsing was zeer hevig. Beide wagens werden ernstig vernield terwijl de chauf feur van den autobus en drie passagiers verwondingen kregen. Gelukkig waren deze niet van ernstigen aard. Slechts de chauffeur is aanvankelijk naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overgebracht. Hij kon na verbonden te zijn weer naar huis terugkeeren. Uit de tasch van een damesfiets, welke onbeheerd in de van Hoytemastraat stond, is een handtasch, inhoudende 6.50 en een distributiestamkaart, gestolen. Ten nadeele van een bewoonster van de Cor nells Speelmanstraat is in een lunchroom in de Spuistraat, haar tasch met 8.50 ontvreemd, terwijl een bewoonster van den Kranenburgweg aangifte bij de poli tie deed van diefstal van haar portemon- naie in een magazijn in de binnenstad. Hierin bevond zich o.a. f 8 en een dristri- butiestamkaart. Tenslotte is nog uit een mand, geplaatst op een onbeheerd staan de fiets, in de van Dijckstraat, 7 pond vleesch weggenomen. CONCERTEN VAN OE ORDNUNGS- POLIZEI Zoowel Zondagmiddag als Woensdag middag a.s. zal het muziekcorps van de Ordnungspolizei van 3 tot 4 uur op den Hofweg een concert geven. Gisteravond heeft de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, blijkens een V.P.B.- bericht uit Berlijn, voor Berlijnsche leden der N.S.B. gesproken in het res taurant van het Deutsche Opernhaus in de Bismarckstrasse te Berlijn-Charlotten- burg. Voorts melden de V.P.B. uit Berlijn De Deutsche Allgemeine Zeitung be vat een hoofdartikel van Kurt Reich, „De Nederlandsche Weg” genaamd, waarin en levensschets van ir. Mussert wordt gegeven. Het artikel besluit met de opmerking, dat ir. Mussert vertrouwt, dat het Nederlandsche volk in het nieuwe Europa zijn plaats zal behouden. hulpmiddel van in dezen tijd, De zoo juist in België verschenen Winterhulp-serie. Zij bestaat uit negen zegels, welke de wapens van diverse steden voorstellen. De postzegels zijn ons ter reproductie afgestaan door den poU^egclhandel „Insulinde” Batterijen voor luisterapparaten De heer Beer is thans aan het experi menteren met batterijen, in gebruik bij hoormstrumenten voor dooven. Het rege nereeren hiervan vereischt bijzondere zorg. Een te sterke (herladen) batterij, zou hinderlijk geluid kunnen veroorzaken Waarschijnlijk zal ook hiervoor een op lossing worden gevonden. VAN ZOLDER GEVALLEN In een pakhuis aan de Jan van Goijen- straat is gisteren de 35-jarige J. H. G. uit de Bennekomstraat van een zolder gevallen De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij met een bekkenfractuur door den geneeskundigen dienst naar het R K. ziekenhuis aan het Westeinde moest worden gebracht. H.T.M.-personeel De Haagsche Federatie van Personeel in Openbaren Dienst heeft aan den Raad van Beheer der H.T.M. een schrijven ge richt, waarin herinnerd wordt aan het op 23 October 1940 namens vorengenoemde vereeniging tot den Gemeenteraad gericht adres. In het schrijven wordt de verwachting uitgesproken, dat de Raad van Beheer der H.T.M. aan de in het adres genoemde voorstellen tot verbetering van de positie van het H.T.M.-personeel, vooral dit van het chauffeurs-personeel, zijn volle aan dacht zal willen schenken. Gistermiddag om 5 uur heeft de politie van Nieuwer-Amstel uit den Amstel na bij de „Zwarte Kat” het lijk opgehaald van een mannelijk persoon, dat in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerde. De politie zoekt verband tusschen het vinden van dit lijk en de spoorlooze ver dwijning van een inwoner van Ouderkerk (gem. Ouder-Amstel)A. Verwoerd, die sedert 17 November van het vorige jaar wordt vermist. Ten aanzien van de iden tificatie is nog een nader onderzoek gaande. □E BEHULPZAME JONGEN Een bewoonster van de Vleerstraat vroeg Woensdagavond aan twee kinde ren, haar te willen helpen bij het naar boven dragen van haar rijwiel, de por- tiektrap op. Zij voldeden hieraan, doch toen de bewoonster binnen was, miste zij haar handtaschje, waarin zich eenig klein geld en haar distributiestamkaart bevond. Aangifte bij de politie volgde en een rechercheur ging op onderzoek uit. Hij wist den jongen op te sporen, die zoo behulpzaam was geweest. De knaap werd flink aan den tand gevoeld en bekende, bij het naar boven brengen van de fiets het taschje er te hebben uitgemoffeld en op straat gegooid. Hier heeft hij het la ter weer opgehaald, het geld er uit ge haald en het tasqhje met verderen in houd weggeworpen. De politie heeft het teruggevonden en het plus de distributie stamkaart aan de eigenares ter hand ge steld. De oneerlijke jongen is na verhoor ter beschikking van zijn ouders gesteld. DIEFSTALLEN De politie te Enschede heeft bij een handelaar aldaar een groote partij goe deren in beslag genomen, afkomstig van kettinghandel. De artikelen werden voor zeer hooge prijzen aan particulieren ver kocht. In beslag genomen werden o.m. 1100 stukken toiletzeep, partijen zeeppoe der, chocolade, ongebrande koffie, ver duurzaamde kaas en chocoladereepen. Tegen den betrokkene is proces-verbaal opgemaakt. Zes personen hierbij betrokken Door een eigenaar van een netten- en garenfabriek aan de Haringkade. werd op 11 dezer aangifte bij de politie gedaan van diefstal van een kilo kunstzijde en een houten bint. Rechercheurs van den justitieelen dienst B., die met het onderzoek belast waren, vermoedden, dat er nog wel meer gestolen zou zijn en raadden den eigenaar aan den inventaris eens op te maken. Toen dit gebeurd was kwam aan het licht, dat 24 k.g. kunstzijde a 3.50 per kilo; 60 k.g. nettengaren a f 1.25 per kilo; 20 k.g. bindgaren a ƒ2.25 per k.g. en 45 k.g. bandengaren a 1.25 per kilo ontvreemd waren. De verdenking viel op een 17- jarigen magazijn-bediende, die bekende. Behalve deze knaap zijn nog 5 andere personen aangehouden. De gestolen goederen waren grooten- deels verkocht; zelfs had men er al tafel kleedjes van gemaakt. Vrijwel alles heeft men kunnen achterhalen. Eén der dieven heeft zichzelf bij de politie gemeld. Hij had Zondag een predikatie in de kerk ge hoord. handelende over het „zevende gebod”. De preek had hem zoo getroffen, dat hij het beter vond zich maar aan te geven. Na verhoor zijn alle zes voorloo- pig op vrije voeten gesteld. Is na de chemische procedure mangaan weer tot activiteit f1 (do werking is sterker dan nieuwe batterij), dan worden electroliet bekers geplaatst. Ook dit werkje vereischt behalve rou- Bruine boonen in beslag genomen Twee rechercheurs van politie, die gis teravond op den Amersfoortscheweg te Amersfoort surveilleerden, bemerkten, dat drie mannen op verdachte wijze eenige zakken vervoerden. Zij hielden het drie tal aan en bij onderzoek bleek, dat deze zakken bruine boonen bevatten. De ge- heele partij, 165 kg, werd in beslag ge nomen. Tegen de mannen is proces-ver baal opgemaakt. Verrassend resultaat Het nieuwe product geeft een rende ment, dat 25 a 30 pCt. hooger ligt, dan van een normale, nieuwe batterij. Dit verrassend resultaat heeft ertoe geleid, dat onder den naam „Herla” een nieuwe Haagsche industrie is ontstaan, welke groote perspectieven opent. Dezer dagen zijn wij in de gelegenheid geweest het regenereeren in oogenschouw te nemen. In de fabriek in wording van de heeren Hubeek en Co. vinden op het ©ogenblik 25 menschen werk. Nog wérkt men niet op volle kracht, doch als men bedenkt, dat niet minder dan 40.000 „oude” batterijen in tien dagen tijds uit alle deelen van het land hier zijn binnengekomen, dan begrijpt men tot welk een omvang dit bedrijf kan uitgroeien. Hiervoor zijn de plannen reeds klaar. De werkwijze is zoo. dat vrijwel niets van het oorspronkelijke product verloren gaat Zelfs de kartonnen, hulzen, welke de vulling der batterijen omsluiten, blij ven bewaard. tine, de grootst mogelijke zorg, evenals het plaatsen der kernen in de kartonnen hulzen, het aflakken enz.is ook dit ge beurd, dan wordt de tot nieuw leven ge brachte batterij van het merk der firma voorzien, met de toevoeging, dat het hier een „geregenereerde batterij” betreft. De heeren Hubeek en Beer, die ons met enthousiasme door hun labo ratoria rondleidden, spraken als hun verwachting uit, dat de geregene reerde batterijen voor een la geren prijs in den handel zouden kunnen worden gebracht, dan een nieuwe. Gezien het stadium, waarin een en an der zich nog bevindt, zullen voorloopig nog weinig geregenereerde batterijen op de markt verschijnen. Ook tal van andere kwesties moeten nog besproken worden, o.a. het eventueel in schakelen van fabrieken, welke zich met het vervaardigen van batterijen bezighou den. ♦♦OW»»**»*#* 1 - 4 1 het gebracht van een de door omgeven popjes weer in de Op 15 Januari werd gemeld, dat het s.s. „Buitenzorg” van den Rotterdamschen Lloyd aan den grond was geloopen en snel was gezonken. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft thans tele grafisch bericht ontvangen, volgens welk 1-1- J- T*-1‘ zich liaansche regeering. Het Nederlandsche comité werkte zoo door tot 1 October 1940, maar het parti culiere initiatief kon niet voortdurend een vast aantal nooddruftigen onderhouden Daarom belastte het Zweedsche gezant schap zich met deze zorg, waarbij dr. Hoogewerf echter adviseur bleef. Het is hem natuurlijk niet mogelijk alle Neder- lijk hadden hun onderzoekingen succes, landers te bezoeken, maar daarvoor zorgt een employé van de Amerikaansche am bassade. welke zich het lot van vele vreemdelingen heeft aangetrokken; of schoon niet officieel, houdt hij ook con tact met de Nederlanders. Ontginning en ruilverkaveling van uitgestrekte gebieden Sinds haar oprichting, het jaar 1888, voert de Ned. Heidemaatschappij een vreedzamen, maar taaien strijd voor de verhooging van de productiviteit van den vaderlandschen bodem. Duizenden hectaren grond werden sindsdien ontgon nen, herontgonnen of de ontwatering er van werd verbeterd, terwijl de gebieden ontsloten werden door den aanleg van wegen. Gedurende de laatste jaren wordt ruilverkaveling steeds meer het middel om deze cultuurtechnische verbeteringen tot stand te brengen, omdat hieronder niet alleen wordt verstaan een herverka veling der dikwijls verspreid liggende perceelen, maar ook de aanleg van wegen en de ontwatering, terwijl direct de ont ginning hierop aansluit. Men verkrijgt hierdoor verhoogde op brengsten ter grootte van 10 a 20 pCt., afhankelijk van de reeds bestaande pro ductiviteit van de betrokken gebieden. Bedenkt men, dat ruw geschat, 5 a 600.000 h.a. van ons land nog wachten op ruilverkaveling, dan beteekent uitvoe ring van deze werken hetzelfde als een landaanwinst van pl.m. 100.000 h.a. of een oppervlakte van vijfmaal de grootte van den Wieringermeerpolder. Ook onder de huidige omstandigheden wordt het werk met Kracht voortgezet, waardoor niet alleen vele handen werk vinden, maar waardoor tevens een nood zakelijk werk wordt verricht in het be lang onzer landbouwende bevolking en daarmede van ons geheele volk. Onder deze werken zijn er enkele, welke van groote beteekenis zijn, o.a. het dichten van den Beerschen Overlaat, waarmede de kroon gezet wordt op een werk, dat verscheidene tienduizenden hectaren* land van wateroverlast bevrijdt. Nu de toezegging is ontvangen, dat dit werk voor een belangrijk gedeelte der kosten zal worden gesubsidieerd, zal spoe dig met de uitvoering worden begonnen. Van weer geheel anderen aard is de ruilverkaveling van den Kruininger en den Nieuw Olzende polier op Zuid-Beve- land, waarvan de voorloopige plannen van wegen en waterloopen zeer binnenkort aan de ingelanden voorgelegd zullen wor den. Dit gebied is gedurende de interna tionale spanning voor den oorlog geïnun deerd met zout water, waardoor de grond voor geruimen tüd bedorven is. Thans zal dit groote gebied van circa 1500 h.a., dat grootendeels als goed bouwland en als boomgaard geëxploiteerd werd, een blij vende verbetering ondergaan. Een derde werk, dat een groot streek- belang beteekent, is aan den gang en op komst in de Geldersche vallei. Reeds werd een aanvrage ingediend en zijn de plannen in voorbereiding. Het aaantal wegen is thans veel te gering tengevolge waarvan het gebied slechts weinig toegankelijk is. De aanleg van een kanaal, de verbeterde ontwatering en de ruilverkaveling, kunnen in dit eeuwen lang stiefmoederlijk bedeelde gebied een toestand scheppen, welke een moderne landbouwkundige exploitatie mogelijk mankt. Nieuwe bedrijven zullen kunnen worden gesticht, wat in deze streek een sterke verhooging van de welvaart met “•«ach mede aal brengen. De heer Hubeek heeft een bijzondere studie gemaakt van de galvanotechniek de heer Beer heeft reeds op chemisch terrein tal van ontdekkingen op zijn tiaam. staan. EXAMEN LEERKRACHTEN KLEUTER- GYMNASTIEK Een dezer dagen werd door de school voor gymnastiek, rhythmiek en muziek hier ter stede afgenomen het eerste exa men in kleuter-gymnastiek. voor I e e-r krachten van het Voorbereidende Onderwijs (dus niet voor kleuters, zoo- als in het onderschrift bij de foto die wij gisteren publiceerden, stond vermeld). De examencommissie bestond uit een arts en 3 leeraren M.O., Lichamelijke Oefeningen, De politie van Westzaan kreeg gister morgen van een inwoner dier gemeente aangifte van de vermissing van een var ken van driehonderd pond. Den vorige» avond was de bewoner niet thuis ge weest, zoodat werd vermoed, dat de dief stal toen gepleegd was. Buren hadden omstreeks 9 uur een auto hooren stoppen in hun omgeving. Een voorloopig onder zoek wees uit, dat deze wagen inderdaad had stil gestaan voor de boerderij. Na een dag speuren slaagden de politie mannen er in, te ontdekken, dat de ge heimzinnige wagen toebehoorde aan een garagehouder te Zaandam, die hem Woensdagavond met chauffeur had ver huurd aan een onbekende. De chauffeur, die vervolgens in verhoor werd genomen, wist nog te vertellen, waar hij zijn vrachtje ongeveer had afgeleverd, n.l. aan het Rustenburg te Zaandam. Den klant zou hij wel weer herkennen, ware neer hij hem terugzag. Voor de politie mannen was het toen een kwestie van af wachten totdat deze onbekende thuis zou komen. Lang duurde dit niet. Tegen half zes gisteravond wilde hij zijn woning binnengaan, doch hij werd aangehouden, en aan een verhoor onderworpen. Ont kennen baatte niet; het varken werd, ge slacht, in zijn huis in beslag genomen. Bij dit verhoor bleek tevens, dat hij juist bij denzelfden garagehouder opnieuw een wagen had besteld om het varken naar elders te vervoeren. Vermoedelijk heeft de aangehoudene, K. S. geheeten, bij zijn karweitje de noodige assistentie gehad, want het varken was Woensdagavond ter plaatse geruischloos geslacht en in de auto gesleept. De chauffeur had er, naar hij zeide, geen erg in gehad, van welken aard het vrachtje was, dat hij te vervoe ren kreeg. Het is begrijpelijk, dat Nederlanders, die bloedverwanten in Italië hebben, zich wel eens zorgen over hen maken. Daar om is het goed in het algemeen vast te stellen, dat die zorgen volkomen zonder grond zijn, aldus lezen we in een cor respondentie aan het „Rott. Nwsbl.” uit Rome. In de eerste plaats worden de Nederlanders in Italië niet als vijanden behandeld, zoodat Italië voor hen geen Siberië is. Voorts is een uitgebreide hulp actie op touw gezet, die alles omvat en goed functionneert. Blijkens dezen brief is er dadelijk, toen Italië den oorlog verklaarde aan Enge land en Frankrijk, een Nederlandsch co mité gevormd, dat zich ten doel stelde het lot der Nederlanders te behartigen. De Nederlandsche consulaten werden opgeheven, zoodat er officieel niets te bereiken viel en alles afhing van het par ticuliere initiatief van vermogende Ne derlanders, die zich in dit comité ver- eenigden. Het gelukte, in samenwerking met de Italiaansche autoriteiten, een groot fonds te vormen, waaruit de kos ten van levensonderhoud van behoeftige Nederlanders konden worden bestreden. Vele Nederlanders waren werkzaam in bedrijven, die samenhingen met het toe risme, natuurlijk werd het toerisme in Italië tamelijk hevig door den oorlog ge troffen en kwamen de employés op straat te staan. Vele Nederlanders bevonden zich bovendien op reis toen de oorlog werd verklaard en bleven daardoor zonder middelen Het is vooral aan het initiatief van dr. Hoogewert, den bekenden directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, te danken, dat de Nederlanders in die bange oogenblikken niet zonder hulp bleven. Wanneer een Nederlander, die b.v. te San Remo een bestaan had gevonden als violist, plotseling zonder middelen komt te staan, dan wendt hij zich in de eerste plaats tot de Italiaansche autoriteiten, die hem een plaats aanwijzen, waar hij met Italiaansche hulp behoorlijk kan leven. Er zijn zoo zelfs Nederlanders in concen- tratie-oorden, die het heel goed maken. Zij verblijven gewoonlijk met andere vreemdelingen tezamen in het een of andere kasteel, kunnen wandelingen on dernemen, staan natuurlijk onder een zekere bewaking, doch ontvangen een regelmatige financieele hulp van de Ita- Oneerlijke loopjongen De politie te Amsterdam heeft een 16-jarigen loopjongen gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduis tering van gelden van zijn patroon. Het betreft een bedrag van enkele honderden guldens, welke de jongen door het ver- valschen van de boekjes der klanten en andere knoeierijen achter heeft kunnen houden. Het kwam tenslotte uit. Het geld is in bioscopen en dergelijke inrich tingen opgemaakt. Een hulpmiddel van onschatbare waarde in dezen tijd, is de zak lantaarn. Zij maakt het ons mogelijk den weg te vinden door de stad op maanlooze avonden. Nooit heeft het product, waarvan de voeringen zoo uiteenloopen, een grooten afzet gevonden, als in de af- geloopen maanden. Bij tienduizenden hebben batterijen, gloeilampjes en omhulsels, de fabrieken waar ook nu nog onder hoogspanning wordt ge werkt verlaten. Mangaan (bruinsteen) is één der on ontbeerlijke bestanddeelen van de bat terij. Niet onmogelijk is, dat de aan voer hiervan niet in diezelfde mate kan plaats hebben als tot nog toe. „Hoe hierin te voorzien?”, is de vraag geweest, welke onze stadgenoot, de heer H. B. Beer, in samenwerking met den heer J. F. Hubeek, zich heeft gesteld. Maandenlange experimenten hebben een antwoord gegeven. De op lossing is ’t regenereeren (d.w.z. her laden) van uitgewerkte batterijen. Men herinnert zich, dat de Economi sche Voorlichtingsdienst een oproep heeft gericht tot het publiek om oude batterijen in te leveren. Duizenden hebben hieraan gevolg gegeven en deze uitgewerkte batterijen kunnen weer dienst doen. Morgen zal de Heerban Den Haag der W.A. een marsch door de stad maken. De te volgen route luidt Balistraat, Javastraat, Voorhout, Princessegracht, hout, Staatsspoor, Lekstraat, Wetering- kade, Rijswijkscheplein, Stationsplein, Stationsweg, Wagenstraat, Veenestraat, Hoogstraat, Noordeinde, Zeestraat, Java straat en Balistraat. Kruideniersbediende beroofd inV^ensdaen?orRcn is op den Duinweg val LTgeï’ng van Beverw‘ik een over- De ionPoan8h aP 660 kru‘deniersbediende. bXJpht’ n had ee.n vèrafwonenden klant meldththp?PMdea 1te3‘“KWe« Wcrd hij. zoo Sn d Handelsblad. plotseling over vallen door twee mannen, die hem een jas over het hoofd wierpen. Nada t d< toraen °?.deze rnanier hadden overmees- bedr’ag0vanVen Een incident met ernstige gevolgen heeft zich gistermiddag in een woning aan de Loosduinschekade voorgedaan. De 19-jarige mej. M. J. S. bevond zich in de kamer met een poes en een herdershond. Op een oogenblik aaide zij de poes, ten gevolge waarvan de hond zoo jaloersch werd, dat hij op het meisje toesprong en haar finaal den neus afbeet. Mej. S. is door den ijlings gewaar- schuwden geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde over gebracht. Het eerste werk is het sorteeren der binnenkomende batterijen naar de af metingen. Zooals men weet heeft men de staaf- en de platte batterij, waarvan de laatste drie z.g. cellen heeft. Zijn de batterijen gesorteerd, dan volgt om het populair te zeggen, de ontmanteling. Jongens, die over de noodige vingervlugheid beschik ken, verwijderen eerst de kartonnen huls, zonder deze te beschadigen, klop pen de laklaag los en houden tenslotte de drie zinken cellen over. In elk dezer cellen zitten, omgeven door electroliet, de z.g. „popjes”, bevattende het man gaan. Om deze popjes uit de zinken bekers te krijgen, worden deze laatste verhit; het popje springt er dan uit. Het reinigen van den beker geschiedt met de grootst mogelijke voorzichtig heid en wanneer men hiermede klaar is, is zij weer als nieuw. Popjes met gebroken koolstaven wor den „gemalen”, de koolstaven eruit ge haald en het aanwezige mangaan op an dere wijze verwerkt. Dit alles is slechts een bescheiden onderdeel van het feite lijke regeneratieproces. Gezien, dat vakgeheimen hier een rol spelen, kan begrijpelijkerwijs niet in details worden getreden. De schoonge maakte popjes gaan bij driehonderd te gelijk in een tweetal baden. Het ligt in de bedoeling in de toe komst de baden van een zoodanige af meting te maken, dat de popjes bij dui zend tegelijk erin kunnen worden op gehangen. Indrukwekkende meters, waar op de spanning kan worden afgelezen, hangen er boven. Er moet minutieus gewerkt worden. Maandenlange onderzoekingen Maandenlang is er, zooals reeds ge zegd, door de heeren Beer en Hubeek geëxperimenteerd. Steeds weer kwamen zij voor moeilijkheden te staan, doch zij wisten die te overwinnen en uiteinde- “M

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9