HAAGSClifc COURANI den oud-directeur van Zaterdag 25 Januari 1941. HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT van Het ontslag Algemeene Landsdrukkerij RECHTZAKEN BINNENLAND TELEGRAMMEN STADSNIEUWS VIJFDE BLAD Rijksinspectie luchtbescherming Winterhulp Nederland VERMIST MEISJE TERECHT bestuur in arbeidszaken NGELSCH VLIEGTUIG NEER GESCHOTEN DE ARRESTATIES IN EGYPTE DE ORDE IN ROEMENIE HERSTELD C;' Drie Engelsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee door bommen getroffen GOEDKEURING NOODIG VAN HET DEPARTEMENT VAN VOLKS VOORLICHTING EN KUNSTEN Het oprichten van oorlogs- gedenkteekenen Uoortgezette behandeling voor het Ambtenarengerecht Raad van Na Tobroek heeft de slag zich naar het Westen verplaatst Maximum rente voor hypotheek FELLE BRAND IN UITBOUW Eerste verslag van de financieele commissie Geen gevaar voor tekort aan brood v»rbond d VCU1 A- R*d Van I de Vragen van den verdediger DE HEER W. WIJK OVERLEDEN ELECTRISCHE LASCHSCHOOL JONGEN BEKNELD GERAAKT de tarie te Loosduinen. I Gunstig jaarverslag der N.V. Meel fabrieken te Rotterdam No. 17784 OPENSTELLING BUREAUX BEVOLKING EN DISTRIBUTIEDIENST. nen voorwaarden en verplichtingen den verbonden. Tegen de beslissing geenerlei voorziening toegelaten. de ge- te BEIROET, 25 Januari. (D. N. B.) het bestek van het optreden tegen Het aankoopen van ver schillende machines attent ge- itelling op LOU BANDY VOOR „VREUGDE EN ARBEID” Het 18-jarig meisje P. J. G. van de Geer woonachtig te Voorburg, dat Zondag van huis was weggeloopen, en wiens opspo ring was verzocht, is gisteren hier ter stede door de politie aangehouden Zij heeft in een pension verblijf gehouden. Het meisje is ter beschikking van haar ouders gesteld. Pleidooien Mr. Drossaart van Bentfort ontkent, dat generaal Winkelman deze bevoegdheid bezat. Na het vertrek der Regeering stond niet vast, bij wien deze bevoegdheid be rustte. De Regeering kon deze bevoegd heid niet overdragen zonder goedkeuring van de Staten-Generaal. Volgens de ca- ongeveer 3.75 per 100 stuks. Nadrukkelijk heeft de directeur-gene- raai order gegeven, dat de vervaardi ging van alle volgende speldjes in Ne derland moet geschieden. Overeenkom sten zijn ter zake reeds afgesloten te gen een gemiddelden prijs van circa BELGRADO. 25 Januari (D.N.B.). De „Vreme” meldt uit Roemenië, dat gene raal Antonescu thans als meester van den toestand beschouwd kan worden en dat orde en veiligheid hersteld zijn. De Joodsche wijk van Boekarest heeft onder de gebeurtenissen van de laatste dagen geleden. Talrijke synagogen zijn ver woest. Ook in de provincie is de rust door de militairen hersteld. BERLIJN, 25 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Snelbooten hebben onder on gunstige weersomstandigheden in het Kanaal succesvol verkenningen uitge voerd. Zij kwamen meermalen met den vijand in contact. De Duitsche booten zijn onverlet op haar steunpunten te ruggekeerd. Ook het Duitsche luchtwapen heeft gisteren als gevolg van het ongunstige weer zijn activiteit tot gewapende ver kenning beperkt. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een door zeestrijdkrachten beveiligd convooi ten Westen van Kreta aangevallen. Ver scheidene bomtreffers van middelbaar kaliber op 3 zware eenheden van de Engelsche vlootformaties werden on miskenbaar waargenomen. Een vijandelijk vliegtuig is neerge schoten. In de Egyptisch nationalistenpartij Masr Al-Fat- tat door de Britsche instanties te Cairo, zijn nog drie leden van de partij te Sjibin Al-Kanatir (ten Noorden van Cairo) ge arresteerd, waar de partij een van haar hoofdkwartieren had. Bij vele honderden personen in verschillende steden is huis zoeking verricht. Als hoofdverdachte wordt de hoogleeraar aan de Mohammedaansche universiteit Al- Ahzar, sjeik Tawfik Kamel el-Malt, be schouwd. Hij werd gearresteerd, toen hij op het punt stond van Cairo naar Opper- Egypte te vertrekken. In zijn koffer is springstof gevonden. Over het verloop van het proces bewa ren de autoriteiten de strengste terughou ding. Te Cairo verluidt, dat tusschen de anti-Engelsche groep Masr Al-Fattat en de opstandelingen in Palestina betrekkingen bestaan. Op het emplacement van het Staats- spoorstation, is gisteren de 15-jarige jongen J. A. H. uit de Rochussenstraat, door eigen onvoorzichtigheid bekneld ge raakt tusschen een laadsteiger van een ba- gageloods en een wagen. Met inwendige kneuzingen is hij door den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht en daar opgenomen. Heden is het 5 jaar geleden, dat het Ehrbecker’s electriciteitsbedrijf en lasch- technisch bureau te Rotterdam haar elec- trische laschschool opende. Dat de instel ling in een industrie-stad als Rotterdam een dringende noodzakelijkheid was. werd reeds spoedig bevestigd, door de levende belangstelling, welke van het begin af voor deze electrische laschcursussen be stond. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bureaux van de Afdeeling „Be volking, Verkiezingen en Burgerlijke Stand” en van den Gemeentelijken Crisis en Distributiedienst gevestigd aan de Goudenregenstraat 36, Hazelaarstraat 97 en 121 en Copernicuslaan 155, gedurende het tijdvak van 27 Januari tot en met 8 Februari 1941 voor het publiek geopend zullen zijn van 9.30 uur tot 2 uurdes Zaterdags van 9.30 uur tot 12.30 uur. Dit geldt eveneens voor de Hulpsecre- ERGENS IN ITALIË, 25 Januari. (Stefani). Hier volgt het 232ste Italiaan sche Weermachtbericht De laatste afdeelingen, die in den Westelijken sector van Tobroek hard nekkig tegenstand bleven bieden aan den vijandelijken aanval, moesten giste ren wijken. De strijdkrachten, die zich in de versterking Tobroek bevonden, bestonden uit een divisie infanterie Sirte een bataljon grenswacht, een bataljon zwarthemden, afdeelingen zee soldaten en artillerie, 20.000 man in totaal. Deze strijdmacht heeft 19 dagen lang tegenstand geboden aan een onop houdelijk drievoudig bombardement te land, ter zee en in de lucht en 4 dagen lang aan den eindaanval. Onze artillerie schoot tot aan de laatste granaat en veroorzaakte ontzaglijke verliezen onder de afdeelingen Australiërs. Onze ver liezen aan manschappen en materieel waren eveneens aanzienlijk. Volgens vijandelijke radioberichten heeft men meer dan 2000 gewonde Italianen uit Tobroek weggedragen. Tijdens den slag van Tobroek, die volgens erkenning van den vijand zelf zeer zwaar was, vochten de Italiaansche strijdkrachten heldhaf tig. Na Tobroek heeft de slag zich naar het Westen verplaatst, waar aanvallen van gepantserde vijandelijke strijdmid delen afgeslagen werden door ons vuur, benevens het bombardement en het mitrailleurvuur van onze luchtmacht. Een vliegtuig van het type Blenheim werd door onze jagers neergeschoten. Aan het Grieksche front zijn onder ongunstige weersomstandigheden bij operaties van plaatselijk karakter be langrijke stellingen bezeten aan den vijand zijn gevoelige verliezen toege bracht door de vermeestering van krijgsgevangenen en automatische wapens. In Oost-Afrika zijn de gevechten aan het Soendanfront voortgezet in het ge bied van Tjseroe en dat van Aicota, met moedige medewerking van onze afdee lingen luchtstrijdkrachten. Formaties bommenwerpers van het Duitsche luchtcorps hebben gisteren laat op den middag een vijandelijke vlootformatie in het centrale deel van de Middellandsche Zee aangevallen. Volgens de eerste inlichtingen - schijnt een zware vijandelijke kruiser aan den achtersteven door een bom van groot kaliber getroffen te zijn. Op den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van korvettenkapitein Carlo Alberto Teppati het Grieksche schip „Eleni" van 6000 ton tot zinken gebrtfcht. Een andere onderzeeër onder bevel van korvetten kapitein Salvatore Todaro heeft na zwaren strijd den Engelschen hulpkrui- ser „Eumdeus” van 7000 ton met troe pen aan boord tot zinken gebracht. 3. Tot 1 Januari van dit jaar zijn 14 autos aangeschaft, waarvan voor den dienst in elke der 11 provinciën een en voor het hoofdbureau drie. In aan merking genomen, dat de Winterhulp nog in haar opbouwperiode is en voorts, dat het normale verkeerswezen ontred derd is. wil het der commissie voorko men, dat het aantal autos althans voor het oogenblik niet overdreven groot is. Waar de speldjes werden vervaardigd De voorzitter van de financieele com missie over Winterhulp, mr. L. J. A. Trip deelt mede: In aansluiting aan het gisteren reeds gegeven bericht volgt thans het volle dige verslag: De financieele commissie voor de Winterhulp wees uit haar mid den de heeren R. Zuyderhoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer en J. C. Spangenberg, accountant, aan om de boeken van de stichting te controlee- ren en zich op de hoogte te stellen, van het gevoerde financieele beleid. De boe- kencontrole geschiedde onder leiding en verantwoordelijkheid van beide heeren door een drietal ambtenaren van de Algemeene Rekenkamer. Deze laatsten hebben de boeken van de oprichting der Stichting tot het begin van dit jaar on derzocht. Ze werden in orde bevonden en in overeenstemming met de daarbij behoorende bescheiden. Het geheel maakte een goed verzorgden indruk. Omtrent het financieel beleid kon de commissie zich nog geen volledig denk beeld vormen, omdat nog niet alle pro vinciale kantoren hun financieele over zichten betreffende het afgeloopen jaar hadden ingediend. Ze beperkt zich daar om thans tot een drietal mededeelingen. 1. Ondersteuning wordt uitsluitend verleend op formulieren, welke belang hebbenden invullen en waarop door den plaatselijken directeur, den burgemees ter, na zorgvuldig onderzoek wordt be slist. In den ouderdom vhn 76 jaar is te Amersfoort overleden de heer W. Wijk, oud-president van de vereeniging van onderofficieren ,,Ons Belang”, oud-lid van de Tweede Kamer, ridder in de orde van Oranje-Nassau en van de Kroonorde van België. De overledene heeft bijna veertig jaar gewerkt voor de belangen van de onder officieren van het voormalige Nederland- sche leger en was op het terrein van de onderofficieren-organisatie een zeer be kende figuur. Ook was hij oprichter van de diverse instellingen, welke door deze vereeniging worden geëxploiteerd. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 29 dezer te 2.15 uur op de be graafplaats .Rusthof" te Amersfoort. De vertegenwoordiger van het Departement aan het woord Hierna wordt gepauzeerd, waarna mr. Scholten, vertegenwoordiger van het De partement van Binnenlandsche Zaken, het woord verkrijgt. Spr. constateert dat hier, gezien het eer vol ontslag niet van straf sprake is. Daar voor zijn andere elementen noodig. Vervolgens op de bijzonderheden der zaak komend, bespreekt hij den aankoop der offset-machine, waarbij in de eerste plaats valt op te merken, dat klager de machtiging ontbrak om te onderhandelen over den aankoop, laat staan voor het doen opmaken van een voorloopig koop contract. Mr. Scholten behandelt vervol gens eenige andere aankoopen, o.a. van een snijmachine, waarbij klager eveneens zijn instructie te buiten ging. Dit appa raat bleek overigens overbodig te zijn, toen De verhoudingen op de Landsdrukkerij Dan komt aan de orde de verhoudingen ter Landsdrukkerij. Getuige de Groot, commies bij de Ned. Staatscourant, meende, dat het contact in de laatste jaren beter was. doch zijn af deeling heeft niet veel met het techni sche gedeelte van het bedrijf te maken. Onder den vorigen directeur waren de verhoudingen veel slechter. De oud-directeur van de griffie der Tweede Kamer, de heer J. G. Pippel, heeft niet anders dan goede ervaringen gehad met den heer K. Van de vijf direc teuren, die hij heeft meegemaakt, waren er z.i. twee goede. De heer K. was een van deze goede directeuren. Onder den heer K verbeterde het werk op enorme wijze. De heer van Zwijndrecht zegt, dat de raaa uit vertegenwoordigers bedrijfstakken. ILt v J raad van kneuterdijk 8, Den Haag. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten betreffende oorlogsgedenk- teekenen. Hierin wordt bepaald: Het ter herinnering aan oorlogsfeiten maken en oprichten van een oorlogsgedenkteeken of een aanleg behoeft de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Het op verkrijging dier goedkeuring gericht verzoek moet o.m. bevatten: De naam en het adres van opdrachtgevers, voorts opgaven van de geldmiddelen of van de wijze, waarop deze zijn of wor den verkregen, voorts een nauwkeurige begrooting van de kosten; den naam en het adres van de kunstenaars en aanne mers, die met de uitvoering van de op dracht fcijn of zullen worden belast, be nevens ontwerpteekeningen op 1-50 der ware grootte. Met betrekking tot een werk, met het maken of oprichten waarvan op den dag Van inwerkingtreding van dit besluit reeds een aanvang is gemaakt, maar hetwelk nog niet is beëindigd, moet bin- EEN UITGAVE TEN BEHOEVE VAN FABRIKANTEN EN HANDELAREN De Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, maakt bekend dat heden als uitgave der Rijksinspectie Luchtbescherming ten be hoeve van fabrikanten en handelaren zijn verschenen: le. deel I der „Voorschriften inzake het gebruik van lichtuitstralende aanduidin gen anders dan ten behoeve van het ver keer”. Dit eerste deel omschrijft o.m. de eischen. aan welke lichtuitstralende. aan duidingen van beperkt belang, d.w.z. ten behoeve van winkels, hotels, café’s, restau rants, theaters, bioscopen, en dergelijke voor het publiek toegankelijke localiteiten moeten voldoen, een en ander ter uitvoe ring van 't gestelde in §8 sub 4 en 10a sub 7 van de Verordening no. 34-1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende het ver duisteren, aangevuld, en gewijzigd bij Verordening no. 212-19.40. 2e. „Voorschriften voor voetgangers- lantaarns met beperkte lichtuitstraling”. Deze voorschriften zijn vastgesteld ter uitvoering van het gestelde in 8 sub 6. 10a sub 6 en 10b der bovenvermelde Verordening no 34-1940. en no. 212-1940 en treden in de plaats van de vroeger ter zake gegeven voorschriften. 3e. Voorschriften voor electrische gloei lampen met beperkte lichtuitstraling voor binnenverliohting”. Deze voorschriften gelden voor electri sche gloeilampen, welke geschikt zijn om te worden gebruikt voor binnenverlich- ting als bedoeld in 10a der meergenoem de verordening no. 34-1940 en no. 212-1940. Bovengenoemde voorschriften zijn uit sluitend voor bovenbedoelde belangheb benden op schriftelijke aanvrage bij de Rijksinspectie Luchtbescherming. Heeren- gracht 23 te ’s-Gravenhage. kosteloos ver krijgbaar. teren hier ter stede de beharrtte de kwestie van het ongevraa^ ontslag van den heer K. als vin de Algemeene Landsdrukkerij voort gezet. Bij het getuigenverhoor verklaarde de heer Oostïrbaan, dat hij aan negen arbeidscontractanten ontslag heeft aange zegd, op order van den heer K. Zij wer den ontslagen met 14 dagen opzegging en waren reeds langer in dienst De ont slagenen behoorden tot de „zoom” van het personeel. De ontslagenen waren hoofdzakelijk huisvaders. Dit geschiedde eveneens op order van den directeur, die een actie wilde inzetten om te verkrij gen, dat verandering werd gebracht in het systeem van de commissie van toe zicht om, wanneer een nieuwe machine werd aangeschaft, hiertegenover twee oude moesten worden opgeruimd. De ont slagen zijn tenslotte toch niet doorge gaan. De heer Krijger verklaart, dat de directeur altijd opkwam voor de belan gen van net personeel, waarom het uit gesloten is. dat hij nu het personeel on aangenaam zou willen zijn. Toen bleek, dat het de bedoeling was om meer dan 1 offset-pers aan te schaffen, waardóór het particuliere bedrijf in het gedrang zou komen, adviseerde de commissie van toezicht afwijzend, daar hierdoor het ka rakter van de Landsdrukkerij zou ver anderen. Dan wordt behandeld de kWestie van het advies van den heer K aan de ge meente den Haag over de gemeentelijke drukkerij. Hij kreeg hiervoor 600, waar de heeren Leurs en Zwijndrecht ieder 125 kregen en de heer Voermans 10 of ƒ15 BERLIJN, 25 Januari. (D.N.B.) Duit sche kustbewakingsmanschappen hebben gisteravond laat waargenomen, dat een vijandelijk vliegtuig van onbekend type boven het Kanaal is neergestort. Tot dus ver kor niet worden vastgesteld of het vijandelijke vliegtuig, dat trachtte het be zette gebied binnen te vliegen, is neer- gestórt tengevolge van het vuren van het afweergeschut of door het optreden van Duitsche jachttoestellen. opdrachten voor het maken van de speldjes 2. Een half millioen van de molentjes- speldjes, welke voor de eerste collecte zouden dienen, werden reeds voor de oprichting der Stichting in Duitschland besteld. De prijs daarvan was 3.95 per 100 stuks. Deze zijn evenwel niet aan het publiek aangeboden, doch uit sluitend de molentjes, welke in Neder- '«vxkjvwi. 4444, A-J O, OLllklkCA, directeur der N.V. Heinekên’s bierbrou- land vervaardigd zijn. De prijs van de- ze liep van 6 tot 7 per 100 stuks. Wel waren derhalve de prijzen van de Nederlandsche fabrikanten hooger dan die van de Duitsche, doch de Winter hulp heeft daarin geen reden gevonden om de levering aan de Nederlandsche industrie te onthouden. Door deze gun ning toch werd een Nederlandsch be lang gediend. Voor de sprookjesspeldjes voor tweede collecte werd een opdracht aan een Nederlandsche firma verstrekt. Toen het deze firma bleek, dat ze onmo gelijk op zulk een korten termijn in Ne derland gemaakt konden worden, heeft zij deze in Duitschland doen vervaardi- was Dan komt pleiter aan het aankoopen van verschillende machines. Hij betoogt, dat altijd is gekocht onder voorbehoud van de goedkeuring van den minister. Ten aanzien van den aankoop der vouwma- chine voor den order zegt pleiter, dat deze moet worden gezien in het licht der om standigheden. De Landsdrukkerij was overbelast en de order had groote haast Teulings was de eenige, die den spoed- order kon uitvoeren, indien hij een vouw- machine had. waarom de machine werd aangekocht, en de prijs op de nota’s zou worden gezet. Pleiter meent, dat, indien klager zijn bevoegdheden te buiten is ge gaan, hij een beroep mag doen op de om standigheden. Hoofdzaak was, dat de order °P tijd gereed was, daar de distributie hiervan afhing. Pleiter behandelt dan nog eenige geval len van aanschaffing, waarbij hij verschil lende bewijzen aanvoert voor de bewering, dat alleen gekocht was onder voorbehoud van goedkeuring door den minister. Wat de offset-pers betreft, deze werd door klager gewenscht voor een economi scher exploitatie der Landsdrukkerij. Bij de onderhandelingen werd in de corres- f pondentie echter herhaaldelijk gezegd: „na verkregen goedkeuring van den minister”. Door een brief van den minister werd klager in den waan gebracht, dat de aan schaffing zou worden goedgekeurd, waar na hij verschillende maatregelen nam Ook hier is hij volgens pleiter zijn bevoegd heden niet te buiten gegaan. Wat de uitvoering van verschillende werkzaamheden betreft, zegt pleiter, dat deze geschiedden met het oog op den goeden gang van zaken in het bedrijf. Het werk van de Landsdrukkerij, dat werd opgedragen aan klagers vader, was ver beneden het bedrag dat hiervoor was toegestaan. Het werk van den Gezond heidsraad, dat volgens pleiter hiernaast staat, was van 15.000 per jaar teruggeloo- pen tot circa ƒ5000 Belangen had klager niet in deze drukkerij. Ook ten aanzien van andere punten zegt pleiter, dat klager nimmer is tekort ge schoten. en nimmer zijn bevoegdheden heeft overschreden. Hij was er steeds op uit, en dit lukte hem steeds, zoo goedkoop mogelijk aan te koopen óf te doen wer ken, waarbij hij zeker in het belang van het Rijk handelde. Pleiter concludeerde dat het ontslag niet met redenen is omkleed en verwees naar de bekende kwestie van den nieuwbouw voor de Artillerie-Inrichtigen, in welke kwestie niemand ontslagen werd, doch die zooveel ernstiger is. Pleiter meent, dat, indien klager zou moeten worden ge straft, .deze straf veel te zwaar is, doch eerder zou moeten worden bestraft door inhouding van de boven zijn salaris toe gekende toelage van ƒ500; subsidiair vraagt klager toekenning van een wacht geld. Onze lezers worden er op maakt, dat voor de 2e voorstelling op Dinsdag 28 Januari a.s. voor „Vreugde en Arbeid” van de revue „Zonder bon” met Lou Bandy in „Scala” gelegenheid bestaat tot plaatsbespreking aan het theater op Maandag 27 Jan. a.s., van 10 tot 3 uur nam. Voor beide voorstellingen, zoowel Maandag als Dinsdag, zijn geen kaarten meer verkrijgbaar. Binnenkort hoopt de leiding van „Vreugde en Arbeid” andere bijeenkom sten en voorstellingen in den Haag te organiseeren, zoodat de velen, die thans teleurgesteld moesten worden, de ge legenheid krijgen dergelijke voorstellin gen ook bij te wonen. Voor het Ambtenarengerecht werd gis- -- van I eervol directeur pitulatievoorwaarden berustte het hoog ste gezag bij generaal-majoor Schlieper. Deze had generaal Winkelman, volgens pleiter, moeten machtigen voor dit ont slag. Mr. Scholten, vertegenwoordiger van het departement van Binnenlandsche Za ken. meende, dat het gewicht van deze beslissing ver uitgaat boven het belang van de zaak. De Opperbevelhebber nam in die dagen zeer belangrijke beslissin gen. Volgens prof. Telders vloeien de bevoegdheden van generaal Winkelman voort uit het bezettingsrecht, hetgeen ook de meening is van den heer Biegel, die hierover een boekje publiceerde. Ook in het Verordeningenblad is gepubli ceerd, dat de verordeningen van den Opperbevelhebber van kracht blijven Volgens pleiter vloeit hieruit voort, dat ook de besluiten van generaal Winkel man hierdoor worden gesanctionneerd. Uitvoerig citeerde pleiter de jurispruden tie over het Staatsnoodrecht. waauit hij concludeerde, dat de Opperbevelhebber het recht had dit ontslag te geven. Na repliek wordt de zitting geschorst. De zitting van heden. Voortzetting pleidooien Het Ambtenarengerecht zette heden morgen de behandeling voort van de zaak-K., den vroegeren directeur van de Algemeene Landsdrukkerij. De raadsman van klager, mr. Dros-, saart Bentfort, zette zijn pleidooi voort. Hij betoogde, dat de heer K. altijd tot volle tevredenheid van allen zijn functie heeft uitgeoefend. Hierop wijst wel het feit, dat in 1937 hem een persoonlijke toelage, boven zijn salaris, van 500 per jaar werd toegekend en in April 1939 een gratificatie van 500. Hierop leest pleiter eenige passages voor uit Kamer stukken, waaruit blijkt, dat reeds eenige jaren hierin tot uitdrukking kwam de vrees van de particuliere drukkers voor de Landsdrukkerij. Vervolgens leest spreker eenige aanvallen van het blad „Graficus” op klager voor, alsmede uitin gen van een Kamerlid en het „Liberale Weekblad”, waarbij de heer K. werd voorgesteld als iemand met sympathieën voor een bepaalde politieke richting. Volgens pleiter hebben deze twee stroo- mingen zich vereenigd en samen zijn zij tegen klager opgetreden. Door den minister werd in Juni 1938 voorgeschreven, dat voor het aanknoopen van onderhandelingen voor aankoop van machines een machtiging van den minis ter noodig was. Klager protesteerde hiertegen onmiddellijk, daar zulk een toestand onhoudbaar was en in strijd was met een commercieel beheer. Voorts wijst pleiter op de uitstekende reputatie van de Landsdrukkerij onder klager, waarvan vele bezoeken van bin nen- en buitenlandsche collega's getuigen. Tenslotte stelt de verdediger eenige vragen, of de Duitsche sympathieën van Dit is echter nimmer onderwerp van be spreking geweest, en evenmin aanleiding tot het ontslag. Het getuigenverhoor was hiermede be ëindigd, waarna de raadslieden hun plei dooien aanvingen. Allereerst werd behandeld de bevoegd heid van generaal Winkelman om het ontslag te verleenen. De samenstelling Dezer dagen werd reeds medegedeeld, dat in overleg met de daarvoor in aan merking komende officieele instanties door de werkgeverscentralen, t.w.: het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het R.K. Verbond van Werkgeversvak- vereenigingen, het Verbond van Prot.- Chr. Werkgevers in Nederland en Cen traal overleg in arbeidszaken voor Werk- geversbonden, is opgericht een centraal orgaan voor de behandeling van sociale aangelegenheden, genaamd Raad van be stuur in arbeidszaken. Naar ons thans wordt medegedeeld, is het dagelijksch bestuur van den raad van bestuur voorloopig als volgt samenge steld; voorzitter: mr. D. U. Stikker, ™*ij mij., Amsterdam, tevens voorzitter van Centraal overleg in arbeidszaken voor Werkgeversbonden Leden ir. W. H. 1^0 ^eeuwen, president-directéur der t •v- Ne<*. gist- en spiritusfabriek, Delft, veiH vice-voorzitter van het Verbond ïan Hed. Werkgevers; ir. M. H. Damme, <iamCte>Ur der N v- Werkspoor, Amster- tevens lid van het dagelijksch'be- Kever -Va2 ^et Verb°nd van Ned. Werk- ersj E Straatemeier, voorzitter van da™ pvaartvereeniging-Zuid, Rotter- stuni tevens lid van het dagelijksch be zakt Van Centraal overleg in arbeids- E Guli4°Or ,yverk8eversbonden; ir. F. H. cónstr,. directeur van de Hollandsche voor^H^ewerkplaatsen te Leiden, tevens Werkepvttr Va2 het RK Verbond van M de ^svakvereenigingen; dr. G. J. ïndustrie »yt^’ dlrecteur van de N.V. de Gruvt^ Handelmaatschappij van P. tevens lid en Zoon te 's-Hertogenbosch, Verbnnda van het bestuur van het R.K. gen. De prijs van deze speldjes BJbond van Werkgeversvakvereenigin- ---t Pzn., voorzitter van den beheer der N.V. Broodunie, tevens voorzitter van het Werkgevers in De maximumrente, door hypotheek banken te berekenen voor courante on derpanden, niet zwaarder belast dan 60 pCt. der waarde, is vastgesteld op 4% pCt., terwijl voor de overige leeningen, inclusief die op onderpanden, staande op erfpachtsgrond, het maximum is ge steld op 434 pCt. Op 27 December werd, aldus de Tel., by verordening vastgesteld, dat leenin gen, tot waarborging waarvan een hypo theek is verstrekt, geen hoogere rente zullen mogen dragen dan die, welke op 9 Mei voor de toen reeds loopende lee ningen gold en in de overige gevallen geen hoogere rente dan die, welke op 9 Mei voor soortgelijke leeningen alge meen geldend was. Tevens werd bepaald, dat de secreta ris-generaal van het departement van Financiën bevoegd is, vast te stellen, welke rentepercentages op 9 Mei alge meen geldend waren en tevens uitzonde ringen van het bepaalde omtrent de ren tepercentages toe te staan. Naar genoemd blad verneemt, heeft de Vereeniging van Directeuren van Hy potheekbanken desgevraagd aan het de partement voorgesteld, voor leeningen op courante onderpanden, welke slechts voor 60 pCt. of minder zijn belast, dit maximum te stellen op 4% pCt. en voor de overige gevallen (ook voor huizen op erfpachtsgrond) 4% pCt. als maximum te stellen. Bij het ministerie van Financiën be stond geen bezwaar tegen het volgen van een gedragslijn, waarbij genoemde ren tepercentages als maximum worden aanvaard. De hypotheekbanken zullen dus de percentages van 4% en 434 pCt. als maatstaf nemen. Voor minder courante of industrieele onderpanden alsmede voor leeningen beneden 5000, zal het misschien soms wenscht zijn een hooger percentage bedingen. Hiervoor zal dan van geval tot geval aan het ministerie van Financiën mach tiging worden gevraagd. In een uitbouw van het perceel Malak- kastraat 82. waarin gevestigd is een kan toor van de ’s-Gravenhaagsche rolluiken- fabriek, is gisteren door oververhitting van een kachelpijp, brand ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen en-het geheele vertrek brandde uit. Een belangrijk deel van de kantooradministratie is verloren gegaan. Door de motorspuit van het bu reau Laan Copes van Cattenburch is de brand met den kleinen straal gebluscht Een gedeelte van het plafond moest wor den weggebroken, evenals een bintlaag De nablussching heeft geruimen tijd in beslag genomen. Aangezien de tarwe en de rogge, welke de N.V. thans moet verwerken, tot 80 pCt. moeten worden uitgemalen, is de kleur van de bloem en bijgevolg ook die van het brood, aanmerkelijk donkerder geworden. Aan voedingswaarde heeft het brood hierdoor echter niet geleden. Door het groote kwantum rogge, dat in de mélange moet worden vermalen, is de smaak van het brood iets veranderd, doch ook hierdoor niet minder goed geworden. Het feit echter, dat bijna uitsluitend tarwe en rogge van onzen bodem moeten worden gebruikt, maakt de hoedanigheid van het brood anders dan voorheen. Onze tarwe en rogge zijn nu eenmaal, althans in hoofdzaak, niet zoo bijzonder geschikt voor de broodfabricage. Toch mag de Overheid een woord van lof niet worden onthouden voor haar maatregelen, welke de inlandsche tarwe- en roggeteelt sterk hebben bevorderd, zoodat ons land waarschijnlijk voor de broodvoorziening, ook dan wanneer de oorlog nog lang zou duren, niet in gevaar behoeft te komen. heer K. er achterheen zat, dat er hard gewerkt werd. Algemeen was men van oordeel, dat hij meer voor zijn machines voelde als voor zijn personeel. De ver houdingen waren echter goed. Ook de heer Oosterbaan zegt, dat de verhoudingen redelijk goed waren. De heer ter Laan verklaart, dat aan de commissie nimmer gebleken is, dat de verhoudingen in het bedrijf niet deugden. De gep. adj. bedrijfsleider van de Landsdrukkerij zegt aanvankelijk wel botsingen met den heer K. te hebben ge had. Hoe langer hij met hem samen werkte des te beter werd de verhouding. Ook de door den, heer K. gestichte sport- vereeniging was zeer nuttig. Volgens de zen getuige was de directeur ..getapt" bij het personeel. De heer Krijger verklaarde, dat vier klager tot het ontslag zou hebben geleid van de vijf leden der commissie van toe zicht voor het ontslag waren. Alle vijf leden waren van oordeel, dat de direc teur zich schuldig heeft gemaakt aan verregaande overschrijding van zijn be voegdheden. Allen zijn overtuigd van zijn zeer groote verdiensten voör het bedrijf, doch de heer K. is, volgens hun oordeel, geen ambtenaar. Dat is de zwak ke zijde van den heer K. en de grond voor de conflicten. Herhaaldelijk is hij door den voorzitter hierop gewezen en is hij daarvoor gewaarschuwd. Het aan schaffen van- de offsetpers gaf tenslotte den doorslag. De heer ter Laan heeft altijd naast den directeur gestaan bij zijn pogingen tot uitbreiding. De fout van den heer K is geweest, dat hij beslissingen nam zon der machtiging van den minister, uit het oog verliezend, dat de minister verant woordelijk is. Tenslotte werd de directeur door de commissie gewaarschuwd, en hem gezegd, dat bij herhaling ontslag zou volgen. Verschenen is het 24ste jaarverslag van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche bakkerij te Rotterdam. De verlies- en winstrekening over het boekjaar 1940 sluit met een winstsaldo van ƒ700.911,92. Aan 't verslag is het volgende ontleend: Trots alle moeilijkheden was het vorige boekjaar, mede door de goede financieele resultaten der dochterondernemingen, een de voor de N. V. gunstig jaar. Alle merken en kwaliteiten, welke door de N.V. voor de broodbakkerij in den handel werden gebracht, werden tot één kwaliteit gereduceerd Het feit, dat voor sommige producten meer speciaal be stemd voor de beschuit-, biscuit-, koek en banketbakkerij enz. weer andere rayons werden vastgesteld, maakte het werk niet eenvoudiger. Aan de expeditie van de producten werden hooge eischen gesteld. Immers door vernietiging van vele spoorbruggen werd het vervoer zoowel per spoor als te water gestremd, terwijl daarnaast door zuinige toewijzing van benzine, stookolie en brandstof vele vrachtauto’s, motor - booten enz. voor het vervoer uitvielen. Toch is het nog gelukt in het rayon der N.V. in alle plaatsen groote voorraden op te slaan, zoodat ook dan, wanneer door transportmoeilijkheden de aanvoer ge durende eenigen tijd niet meer mogelijk zou zijn, voor een tekort aan bloem voor de broodbakkerij voorshands geen vrees behoeft te bestaan. Op grond hiervan wijst de balans een groot bedrag aan producten aan. Door de vlotte wijze, waarop de grond stoffenvoorziening verloopt, konden vele moeilijkheden in verband met de expedi tie worden overwonnen en kwam daar door geen stagnatie in het bedrijf voor. Als grondstoffen werden uitsluitend tarwe en rogge vermalen, alleen werd van 24 Juni tot 3 November j.l. ca. 5 pCt. aardappelmeel bijgemengd. de aankoop van de offset-machine niet doorging Wat den aankoop der vouw- machine bij de fa. Teulings betreft, acht spr. het zeer belangrijk wat get. van Zwijndrecht verklaard heeft, n.l. dat kla ger zou gezegd hebben: „Ik koop ze 'om, om de offsets-machine te krijgen. Mr. Scholten merkt hieromtrent op, dat men hier het begrip „omkoopen” niet letterlijk dient op te vatten. Zoo ernstig was het geval niet. Het is eigenlijk de uiting van een psychologische fout. Niettemin ver klaart deze uitlating van klager veel en hoe het ook zij, klager ging zijn alge meene opdracht in zijn streven ver te buiten. Men ziet hier, aldus mr Scholten, symp- tonen van een bepaalde mentaliteit, een mentaliteit, welke aanleiding kan zijn tot ongevraagd ontslag. In verband met de verklaringen van den heer S. S. K., klagers vader, in deze zaak afgelegd, is spr. van oordeel dat deze heer zich beter op zijn verschooningsrecht had kunnen beroepen. Hij zal deze verklarin gen dan ook niet bespreken De zaak der olfset-installatie het punt, van dit gemaakt, nen dertig dagen na dat tijdstip het ver zoek tot goedkeuring worden gedaan. Met het verzoekschrift moet worden overgelegd opgaven (zoo mogelijk fo- tos) omtrent den stand der desbetref fende werkzaamheden op dien dag. De secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kun sten beslist of het bij hem ingediende verzoekschrift volgens maatstaven van kunstzinnigen en volksopvoedkundigen aard. Alvorens zijn beslissing te nemen, hoort hij het Rijksbureau voor de Mo numentenzorg. Aan de goedkeuring kun- wor- is &Krdam> N^andVan Prat-Ch7 sa"iengestiulRe ‘ttn uebtuur zal zün de voorn-.. uit vertegenwoordigers van ■reau van „mste bedrijfstakken. Het bu- Vestigd- Kn^n, raad van_ bestuur is ge- 4.36 per 100 stuks.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17