en De Haagsche verkeersweek Vijandelijkheden tusschen Indo-China Tailand gestaakt Fransche Nationale Raad te Vichy gevormd No. 17784. 1941. Zaterdag 25 Januari. WINTERHULP NEDERLAND Beide landen bereid tot van vreedzame re De toestand in Roemenië De oorlog ter zee De verbeten slag Tobroek Britsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee gebombardeerd Dokterstelefoon: OPROEP VAN DE I Heden van 6.13 uur n.m. tot 9.31 uur v.m. Morgen van 6.15 uur n.m. tot 9.29 uur v.m. g VERDUISTEREN en een zware Heldenmoed der Italianen o De 4 pCt. Staatsleening 1941 het A L ee= EGYPTI Twee slagschepen kruiser getroffen Majoor Wiek in krijgs gevangenschap Deelneming vrijwaart tegen 2x/2 gedwongen leening L Y B I E Cyrenaïca .EGYPTE No. 394920 3 SOED HE OOST FIT. 1 Generaal Antonescu kondigt krach tige maatregelen aan Wetsontwerp ter bescherming van de Japansche koopvaardij F R I K A Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Kolonel Donovan verliest zijn portefeuille De Zuidamerikaansche conferentie De bommen op Rhodos De strijd in Oost-Afrika aan front van den Soedan Maan: 25 Jan. onder 4.36 n. nam.; 26 Jan. op 8.22 uur v.m.; onder 5.40 uur nam.; 27 Jan. op 9.01 u. v.m.; onder 2 6.47 uur nam. HFTSOFDAN I 300 km fK X 2 0 s 2 5 5 y. 2 2 2 HAAGSCHE COURANT rqi. r/ii PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: en een Gazala ZeUi Hasjem 50 100 km @(4100) van illabai staatsblad den Britsche kruiser in Buenos Aires f OMDOERK plicht land- Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode’’, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Fransch vrachtschip aan den grond geloopen Verboden handel tot en met 29 Januari (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. Hoofdweg Karavaanweg minister kardinaal vroegere Rome, Mistier. ben en zich klaarmaken. Een slagschip kreeg een bomtreffer van het zwaarste kaliber, op den achtersteven. Het voorschip van het tweede slagschip werd getroffen door een bom van zwaar kaliber. Bovendien kreeg dit schip een tweeden treffer aan den scheepswand. Ook een zware kruiser is getroffen. CARTOEM) KASS‘ PT. 5OEDA SOLLOEM Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Sankato _£gondar Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer, ]B'sciaM/ Uruguay en de veiligheids- zöne Doenkder Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Von Killinger bij Antonescu De nieuwe Duitsche gezant te Boeka rest. von Killinger. die gisterochtend te Boekarest is aangekomen, is 's middags door den staatsleider, generaal Antones cu, ontvangen. De Britsche kruiser ,,New-Castle’ is gisteren voor een verblijf van 24 uur de haven van Buenos Aires binnengeloo- pen. Het Engelsche oorlogsschip, dat tot het op den Atlantischen Oceaan opereerende Britsche eskader behoort, wil het verblijf in de haven vooral ge bruiken voor het innemen van brand stof en levensmiddelen. kent aw behoeftige Naar vernoemen wordt, heeft kolonel Donovan, de bijzondere afgezant van president Roosevelt, terwijl hij zich met den Amerikaanschen gezant en andere personen in en café te Sofia bevond, zijn portefeuille met al zijn documen ten verloren. De pogingen, welke tot dusver in het werk zijn gesteld om de portefeuille terug te vinden, zijn vruch teloos gebleven, zoodat kolonel Dono van genoodzaakt was naar Zuid-Slavië te vertrekken na geld geleend te heb- -Lli een pas te hebben laten De ministers van buitenlandsche zaken van Paraguay en Bolivia, die de com missies hunner landen bij de conferentie der La Plata-landen te Montevideo lei den, zijn door den Uruguayschen minis ter van buitenlandsche zaken plechtig bij hun aankomst begroet. In aansluiting hierop werd een receptie gegeven bij den president der republiek. Maandag zal de Senaatszitting gehouden worden, welke de vijflanden-conferentie zal voorberei den. Maandagmiddag zal dan de minister van buitenlandsche zaken, Guani, de conferentie officieel met een toespraak openen. De deelnemende staten zijn Brazilië, Argentinië, Uruguay, Paraguay en Bolivia De Haagsche vurkeei'spvULie niaakt gebruik van een geluidswalen, waarmee op de arukke verkeerspunten aanwijzingen aan het publiek worden gegeven (Polygoon) «•o. Door de Vereeniging voor den Effec tenhandel werd heden door aanplakking op het bord, bestemd voor algemeene mededeelingen, de volgende mededeeling gedaan De Vereeniging voor den Effectenhan del deelt in opdracht van den secretaris generaal van het departement van Finan ciën mede, dat tot en met Woensdag 29 Januari a.s. de handel en het overdragea van obligatiën en stortingsbewijzen der 4 procent Staatsleening 1941, zoowel voor eigen rekening als voor rekening van derden, alsmede iedere transactie van welken aard ook. waarbij hetzelfde be oogd wordt als bij overdracht van obliga tion en-of stortingsbewijzen, zooals het geven van desbetreffende garanties, ver boden is. De kaart geeft de omgeving aan van Bardia tot aan Derna. Hiertusschen ligt Tobroek. de voornaamste haven van Cyrenaica Een zeer hardnekkige strijd om de stellingen der sterkte Tobroek is in de laatste dagen gevoerd. Na een be leg van twintig dagen wisten de Britsche strijdkrachten Tobroek binnen te drin gen, waar alles in brand was gestoken Na den val van Bardia kon men de ge beurtenissen van Tobroek verwachten, «chrijft de „Giornale d’Italia" Deze ge beurtenissen zijn echter van geen belang rijken invloed op het verloop van den oorlog. Volgens een bericht uit Bangkok zijn de vijandelijkheden tusschen Fransch Indo-China en Thailand gestaakt. Er wordt een wapenstilstandsverdrag voor bereid. Generaal Antonescu heeft gisteren een communiqué uitgegeven, waarin hij de ambtenaren en arbeiders aanspoort, on- middeilijk weder aan het werK te gaan, op straffe van ontslag, en den autoritei ten verzoekt, eventueele haarden van verzet te signaleeren, opdat kan worden ingegrepen, leder, die uit een huis op de gewapende macht, op personeel van openbare instellingen of burgers schiet, zal ter plaatse worden gefusilleerd. In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat de autoriteiten eventueel ont stane plaatselijke schade terstond moe ten laten herstellen. Wanneer het, zoo zegt Antonescu ver der, ondanks zijn oproepen niet gelukt is in den loop der laatste vijf maanden de eenheid tot stand te brengen, dan is dit de schuld van bepaalde elementen op staatsposten, die „ongeschikt, incor rect en volkomen onmenschelijk” waren. Het ware legioen, zoo besluit de oproep, zal zich van nu af aan onder de per soonlijke leiding van Antonescu vormen. Het ministerpresidium te Boekarest heeft gisteren over de radio de bevol king aangemaand de verblijfplaats mede te deelen van hen, die bij de inci denten der laatste dagen betrokken zijn geweest. Tot hen wordt in dezen oproep ook Horia Sima, de leider van de le- gionnairs, gerekend. De Roemeensche radio publiceerde gisteren talrijke aan Antonescu gerichte betuigingen van trouw en hulde, zoowel van militaire als van particuliere zijde. Uit de berichten in de Boelgaarsche bladen blijkt, meldt het D.N.B.. dat het in Roemenië rustig is. Alle bladen mel den, dat generaal Antonescu de orde hersteld en het land zijn evenwicht heeft teruggegeven. De directie der posterijen te Boeka rest deelt mede, dat het telegram verkeer is hervat. Het blad „Universul” deelt mede, dat het voorloopig slechts in verkleind for maat kan verschijnen, daar bij de ge beurtenissen der laatste dagen belang rijke onderdeden van de drukkerij zijn vernield. Succes voor Japan De aanvaarding van het Japansche voorstel tot bemiddeling door Thailand en Fransch-Indo-China, wordt in Japan sche kringen beschouwd als een belang rijk succes van de Japansche diplomatie. De bladen te Tokio wijzen op de beslis sende politieke gevolgen van de aanvaar ding, waardoor Thailand en Frankrijk tegelijkertijd de leidende rol van Japan in het Verre Oosten hebben erkend. De Asahi Sjimboen” acht het bijzonder op merkelijk, dat de voorkeur werd gegeven aan het Japansche voorstel, ondanks de inmengingspogingen van Engeland en de Vereenigde Staten. De bladen spreken de hoop uit, dat Thailand en Frankrijk, on der het initiatief van Japan zich bewust zullen worden van hun gemeenschappe lijke levensbelangen in het Verre Oosten en in dien zin vreedzaam tot overeen stemming zullen komen. Conferentie te Tokio Berichten uit Montevideo volgens welke Uruguay zou hebben voorgesteld de veiligheidszone tot 25 mijlen te beperken, worden in kringen der neutraliteitscom- missie van Rio de Janeiro als onjuist gekenmerkt. Het betreft hier een verwis seling met het voorstel van Uruguay, de zóne der territoriale wateren van 3 tot 25 mijl uit te breiden. De Braziliaansche regeering heeft een wet uitgevaardigd, volgens welke strijd krachten van oorlogvoerende naties, die in Brzailiaansch gebied binnendringen, Het decreet sluit in zijn belangrijkste bepalingen aan bij de desbetreffende aanbevelingen van de Interamerikaan- sche neutraliteitscommissie. Van bevoegde zijde wordt gemeld: Uit van verschillende zijden bij het departe ment van Financiën ontvangen vragen is gebleken, dat niet ieder zich een vol doend duidelijke voorstelling heeft ge vormd van het verband tusschen de vrij willige 4 pCt. Staatsleening, waarop thans de inschrijving is opengesteld en een bij mislukken daarvan uit te geven gedwongen 2) pCt. leening Zooals in het voorbeeld, opgenomen in het prospectus der 4 pCt. Staatsleening 1941 is uiteengezet, zullen de inschrijvers op de 4 pCt. Staatsleening, ingeval bet tot een gedwongen leeninguitgifte mocht komen, tot het volle beloop hunner in schrijving op de vrijwillige leening in feite worden vrijgesteld van hun ver plichte deelneming in de 2J pCt. leening. Technisch zal dit kunnen geschieden door het inleveren van de stortingsbe wijzen, welke zich aan de stukken der 4 pCt. Staatsleening bevinden. Men be houdt aldus zijn stukken in de 4 pCt Staatsleening. Van de verplichte deel neming in de 2J pCt. leening is men derhalve tot het bedrag zijner vrijwillige inschrijving vrijgesteld. '_.J heeft groot corps van vrijwillige Twee Engelsche slagschepen zware kruiser zijn gisteren door Duitsche gevechtsvliegtuigen in de Middellandsche Zee met succes met bommen bestookt, meldt het D.N.B. van Suhard, de ambassadeur Francois Het 10.000 ton metende Fransche vrachtschip „Cens”, dat met een lading phosphaat onderweg was van Noord- Afrika naar Marseille, is kort voor zij® aankomst op een zandbank geloopen. Slechts met groote moeilijkheden kon de uit 24 koppen bestaande bemanning gered worden. De positie van het schip is gevaarlijk. Waar is het goud van de Banque de France? Het persbureau Interfrance bespreekt de verdwijning van meer dan 100 mil liard Franc goud, dat nog dezen zomer in het bezit was van de Banque de France en betoogt, dat al dit goud ge deeltelijk is overgebracht naar de Ver- eenigde Staten en de rest waarschijnlijk naar Dakar, hetgeen een nieuwe verkla ring zou geven aan den aanval van de Britsche vloot op die Fransche basis. Maar het is ook mogelijk, dat krachtens de overeenkomst van Mei 1940 tusschen de Fransche en de Engelsche regeering inzake het wederkeerig gebruik van de econoimische middelen der beide lan den, er een overeenkomst gesloten is be treffende het gebruik van het Fransche goud, dat naar de Vereenigde Staten ge zonden is, om daarvoor oorlogsmate riaal te koopen, dat bestemd is om het conflict te verlengen. I In een commentaar op het Italiaansche weermachtbericht van gisteren doet de oorlogscorrespondent van het agentschap Stefani uitkomen, dat de Engelsche bom men slechts burgerwoningen hebben ge troffen tijdens hun aanval op de stad Rho dos. Gelukkig is de aangevallen zóne aldus gebouwd, dat de huizen uiteenliggen. De bommen vielen dan ook bijna alle naast de woningen en er zijn geen slachtoffers te betreuren, terwijl de materieele schade niet belangrijk was. De bevolkirig heeft zich volkomen gedisciplineerd gedragen. Het V.P.B. seint uit Berlijn In cou ranten en radioberichten uit Canada 'wordt het vermoeden uitgesproken, dat zich onder de geïnterneerde Duitsche ge vangenen ook majoor Wiek bevindt, een der meest vooraanstaande Duitsche jacht- vliegers, die sedert geruimen tijd wordt vermist. De van Engelsche zijde gepubli ceerde bijzonderheden omtrent den leef tijd en de militaire onderscheidingen van den Duitschen officier kunnen inderdaad uitsluitend betrekking hebben op majoor Wick. Men is thans van Duitsche zijde bezig, om deze mysterieuse aangelegen heid zoo spoedig mogelijk op te helde ren. De bewering, dat het hier inderdaad majoor Wiek betreft, wordt voorshands met net vereischte voorbehoud behandeld Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat de Engelsche regeering de gevangenne- m*ng yan majoor Wiek zoo lang geheim gehouden zou hebben, want deze hou zou geheel in strijd zijn met de rid derlijkheid, welke men tijdens den we reldoorlog aan beide zijden tegenover mi litaire piloten in acht heeft genomen. Hun prestaties werden toen algemeen gewaardeerd en aan deze traditie blijft Duitschland ook in dezen oorlog vast houden. De eerste twee weken van Januari zijn gekenmerkt door acties van plaatselijk karakter in Oost-Afrika. De Britten voer den krachtige aanvallen uit in het gebied van Gallabat en Kassala. Kassala moesten de Italianen om strategische redenen prijsgeven; hierdoor wisten de Britten eenige kilometers de grens van Eritrea te overschrijden tot aan de zóne van Tessenei. Italië bestookt de haveninstal laties van Port-Soedan. Wederzijdsche artillerie- en patrouille-acties hadden plaats van Koermoek tot Gallabat. Op de kaart zijn al de genoemde plaatsen te vinden. Krachtens een gisteren in het staats blad te Vichy verschenen verordening wordt een z.g. Nationale Raad opge richt, die de bevoegdheid zal hebben eener raadgevende kamer met precies 200 leden. De vergaderingen van dezen raad zijn geheim. De verslagen der bij eenkomsten worden aan het staatshoofd voorgelegd, die alleen over de publicatie daarvan kan beslissen. Inzake de stichting van den Nationa- len Raad heeft de Fransche regeering een officieel commentaar uitgegeven, waarin de oprichting van dit lichaam uitvoerig besproken en zijn taak nauw keurig omlijnd wordt. Maarschalk Pé- tain, aldus dit commentaar, heeft onge veer een maand geleden den wensch der openbare meening tot uiting gebracht, een orgaan te stichten, op welks inzich ten hij kon steunen en dat tusschen het hoofd van den staat en het Fransche volk een nauwer contact mogelijk zou maken. Dit ontwerp is thans door de stichting van een Nationalen Raad ver wezenlijkt. Het betreft hier een lichaam, dat uit 200 leden bestaat. De Nationale Raad, daarop wordt in het bijzonder gewezen, kan slechts een voorloopige in stelling zijn, die waarschijnlijk zal wor den afgeschaft, zoodra Frankrijk een nieuwe Grondwet gekregen heft. De Nationale Raad- heeft noch wetgevende macht, noch de bevoegdheid om een Grondwet tot stand te brengen. De leden van den Nationalen Raad hebben slechts een adviseerende stem. Gisteren publiceerde het V sz i 2 V 2 g 2 V 2 2 2 Ten aanzien van de binnemcort te To kio te houden conferentie betreffende de regeling van de grensproblemen tus schen Thailand en Fransch Indo-China, wordt thans semi-officieel bekend, dat Frankrijk bij deze besprekingen zal worden vertegenwoordigd door ambas sadeur Arsène Henry. De gezant van Thailand te Tokio, Sri Sema, zal de be langen van zijn land behartigen. Mili taire, economische en diplomatieke des kundigen van de beide landen zullen aan de onderhandelingen .deelnemen. Van Japansche zijde zullen waarschijnlijk de minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, en de ambassadeur Matsoemyia de conferentie bijwonen. Japansche bemiddeling Officieel werd gisteren te Tokio me degedeeld, dat Frankrijk en Thailand de bemiddeling van Japan tot bijleg- ging van de grensgeschillen hebben aanvaard. De minister van buitenland sche zakeh Matsoeoka, heeft voorge steld, dat vertegenwoordigers van beide staten te Tokio in conferentie bijeen komen. Japan had reeds begin December den Franschen ambassadeur te Tokio zijn bemiddeling in het ThailandscheIndo- Chineesche conflict aangeboden. Deze poging mislukte echter, waarna de toe stand steeds ernstiger werd. Met het oog daarop heeft de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, op 20 Januari den regeeringen van Frankrik en Thailand voorgesteld, de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en de bemiddeling van Japan aangebo den, die thans is aanvaard. Japan is daarbij uitgegaan van de overweging, dat de vrede in Azië verzekerd moet worden met het oog op de gemeen- schappeleijke belangen van de volken, die dat gebied bewonen. De gouverneur-generaal van Indo- China, Decoux, heeft zich reeds, na een nauwkeurig onderzoek van den toestand aan de grens en na bestudeering van den door Bangkok gestelden eisch tot afstand van vroeger tot Thailand be- hoorende gebieden, tot Vichy gewend, met het verzoek om instructies voor het geval over een compromis onder handeld zou worden. Fransch Indo-Chi na eischt echter, zoo wordt voorts ge meld, dat Thailand de door den Fran schen gezant te Bangkok gedane tegen voorstellen in verzoenlijken geest be studeert. Roseires glFamaki\l Koermoei<J*Goha^2'~^_(4101} FRONT --spoorwegen \J de namen van 188 leden van den nieu wen Nationalen Raad. Hieronder bevin den zich talrijke vroegere parlements leden, personen uit geestelijke en kunst kringen, bekende zakenlieden en indu- strieelen. Men leest o.a. de namen van Georges Bonnet, Chichery, Doriot, Ber- gery, oud-minister van oorlog Fabry, de socaal-democraat Paul Fauré, oud- voorlichting Frossard, la Rocque, de te Parijs en Poncet en Jean zeelieden, zoowel zij, die de kustbatte- rijen bedienden als de mannen van de „San Giorgio, ontvingen, nadat zij tot de laatste granaat hadden doorgevuurd de Australiërs met hagelbuien mitrail leur- en geweervuur. De vliegers vielen voortdurend de aanvalsmiddelen van den vijand aan. De verdedigers van Tobroek, zoo be sluit de correspondent, verdienen de dankbaarheid der natie en de bewonde ring van het opperbevel. Zelfs de vijand die zeer aanzienlijke verliezen leed, is gedwbngen hun groote dapperheid te erkennen. een krachtig De Japansche regeering heeft Rijksdag een wetsontwerp voorgelegd betreffende de bescherming van de koop- vaardijvaart. krachtens hetwelk de ma rine gemachtigd wordt, de geheele koop- vaardijvaart en visscherij van Japan met de gewapende macht te laten bescher men. Voorts heeft de wet ten doel te verhinderen, dat handel en verkeer door vijandelijk optreden worden bedreigd of gestagneerd. De wet is, zoo wordt in de bijgevoegde verklaring gezegd, eenig in haar soort en op den totalen oorlog in gesteld. Aanvallen van derde staten en het in beslag nemen van Japansche goederen moeten op deze wijze voortaan onmogelijk gemaakt worden. De minis ter van marine wordt gemachtigd om na contact met de reederijen de noodige maatregelen te nemen ter bescherming van den Japanschen handel, aldus het D.N.B. t Nederlanders, tegenover aw genooten. De Winterhulp Nederland een 1 J medewerkers noodig. Er moeten steeds menschen ge- reed staan als collectanten, als t huisbezoekers om de nooden te J kunnen vaststellen en om voor een doelmatige verdeeling van de bij- eengebrachte goederen te kunnen J zorg dragen. Stelt een gedeelte van uw vrijen tijd ter beschikking van dit mooie werk. Meldt u zoo spoedig mogelijk aan J bij het gemeentehuis of het stede- 4 lijk bureau der IF. H. N. in uw woonplaats. J Helpt mede, de nooden van den wintertijd te verzachten. t Bouwt mede aan Nederlandsch volk. Een speciale correspondent van Ste fani in Noord-Afrika meldt: In den Westelijken sector van To broek bevinden zich nog detachemen ten Italianen, die weerstand bieden. Zij weten dat zij aan alle kanten omsin geld zijn en dat zij een volstrekte min derheid vormen tegenover het verplet terende aantal vijandelijke strijdmidde len. Sinds verscheidene dagen worden deze soldaten Taangevallen. Toch willen zij niet wijken en zij willen strijden tot de laatste mogelijkheid. De geheele verbeten slag van Tobroek vormt een nieuw bewijs voor den hel denmoed der Italianen. In deze dagen van verschrikkelijke gevechten waren en blijken onze soldaten de verrichters van legendarische heldenfeiten. Solda ten der infanterie en artillerie, zwart- hemden, zeelieden en vliegers tracht ten elkander te overtreffen in wils kracht, moed, opofferingsgezindheid en doodsverachting. Na op een afstand te hebben gestreden, trachtten de infante risten met handgranaten en bajonetten den vijand tegen te houden. Tal van mannen waagden vele malen hun leven om de tanks te naderen en de kwets baarste plekken te raken. Na met het geschut te hebben gevuurd tot een af stand van 50 m. deden de artilleristen aanvallen op den vijand met handgra naten en sloegen verschrikkelijke bres sen in zijn gelederen. Een bataillon zwarthemden, bestaande uit in Lybie wonende Italianen, die er het terrein hadden ontgonnen en er als boeren leef den en die de wapens opnamen, blijde om te kunnen vechten, strijdt nog in de zone ten Westen van Tobroek. De V V 0 2 V 1 'dPfSiPliPfTHii

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1