Het Noord-Af rikaansche oorlogstooneel I ZZ*1 1941 gevaarlijke opdracht van een Het front Albanië De invoering der persoonsbewijzen kw Dinsdag 28 Januari. WW No. 17786. Staatsleening De nieuwe over in Tobroek, de beste haven Noordoost-Afrika Zal de vrijwillige 4 pCt. Staatsleening slagen? De geruchten onregelmatigheden in Noord-Italië „Empress of Australia” getorpedeerd i l VERDUISTEREN van 6.19 uur n.m. tot 9.27 uur v.m. Maan: 28 Jan. onder 7.55; 29 Jan. op 10.02 uur v.m.; onder 9.02 uur nam. Dokterstelefoon: in MET INGANG VAN 1 MAART Geen activiteit in de lucht Hiernaast geven wij een over zichtskaart van het Grieksch- Italiaansche front. De Italianen hebben artille- rie-versterkingen ontvangen in het Mal’i-Polisit- en Ka- mia-gebergte. Van daar uit nemen zij de hoofdwegen onder vuur, zoodat de Grie ken genoodzaakt waren hun front te Lin (dat nu weer in Italiaansch bezit is) in te korten. Op de kaart zijn met zwarte pijltjes de aanvals richtingen der Italianen aan gegeven het gestreepte ge deelte van Albanië is thans in Grieksche handen VOORZIEN VAN FOTO EN VINGER AFDRUKKEN Italiaansche ministers in militairen dienst De taak der kleine Duitsche mijnenvegers is gedurende de ruwe wintermaanden uitermate zwaar, doch na het vervullen van gevaarlijke opdrachten wacht den bemanningen rust in veilige haven. Een flottielje mijnenvegers, een haven binnenloopend (Holland) No. 394920 No. 116364 x A Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Verklaring van bevoegde Italiaansche zijde Een nieuwe slag voor de Britsche koopvaardijvloot De strijd om Derna Geen beslissende feiten in den strijd in Afrika Er wordt nog niet voldoende ingeschreven 8 8 I 5 I g Inschrijvingen van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen Duitsche mijnenveger en patrouillevaartuigen door vliegtuigen aangevallen Italianen vormen slechts een klein percentage der bevolking Ciano neemt het bevel van een luchteskader op zich 4 Vlorat. □j) \;/w HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: Cairo in gebied de ge- van De foto’s b. een voor voor een of Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) loopt, van De Newyorksche bladen melden in groe ten opmaak, dat een Duitsche vliegeroffi- cier, die begin September in Engeland ge vangen genomen en later naar Canada was verscheept, uit een transport gevan genen wist te ontvluchten en thans in New York is aangekomen. Door de bevoegde instanties is een on derzoek gelast. In den afgeloopen nacht zijn, naar het D.N.B. verneemt, geen Britsche vliegtui gen boven Duitsch Rijksgebied versche nen. Boven Engeland hebben geen gevechts handelingen van de Duitsche luchtmacht plaats gevonden. De Italiaansche ministers van openbare werken, Gorla, en nationale opvoeding, Bottai, hebben het bevel op zich genomen van een afdeeling Alpenjagers. 5) 6) 7) 8) 9) 10) Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 1) 2) 3) 4) X A X A A x A x A X A A A X A A X A A A A A A X A X Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer,50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr. p post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer, Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudshloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Volgens berichten uit Miami op Flo rida is door het radiostation aldaar een S.O.S. opgevangen van het Britsche mailschip „Empress of Australia”. Het schip meldde, dat het 200 k.m. buiten Dakar was getorpedeerd. Tropical Radio heeft 3 noodseinen van de getorpedeerde „Empress of Australia” opgevangen. In het eerste bericht werd gezegd, dat het schip was aangevallen en begon te zinken. De sloepen waren reeds uitgezet. -In den tweeden oproep werd medegedeeld, dat het schip met granaten werd beschoten Eenige minuten later werd een derde sein opgevangen, dat ech ter niet te begrijpen was en plotseling brak. De Empress of Australia” meet 21.833 brt. Het schip is in 1914 gebouwd door de Vulcan Werke A.G. te Stettin en be hoort toe aan de Canadian Pacific Rail way Cy. De torpedeering van de „Empress of Australia” is een nieuwe slag voor de Britsche koopvaardij- en transportvloot, aldus het D.N.B. Het schip heette vroeger ,,Tirpitz” en is bij het verdrag van Ver sailles aan Duitschland ontnomen. Op dit schip dat intusschen geheel verbouwd en gemoderniseerd was, heeft de Engelsche koning in Februari 1939 zijn reis naar Amerika gemaakt. De „Empress of Australia” deed thans als troepentransportschip dienst. Gevangen Duitsche vlieger- officier ontsnapt In het gebied van Derna duren de scher mutselingen tusschen Britsche gemotori seerde voorhoedes en Italiaansche afdee- lingen voort. Men weet te Caïro echter nog niet, aldus United Press, of de Italianen van plan zijn Derna te verdedigen. De Italiaansche tegenstand is echter op ver schillende punten grooter geworden. In verband hiermede worden de Britsche woestijnpatrouilles, die reeds sedert weken ver waren opgerukt, teruggeroepen. Intus schen trekt de infanterie in geforceerde marschen op, begeleid door artillerie en transportcolonnes. Hierbij wordt dezelfde tactiek gevolgd als bij den opmarsch van Bardia naar Tobroek. Behalve den weg. die van Tobroek over Derna naar Benghasi leidt, worden door de Britsche troepen ook de woestijnpaden bij hun opmarsch benut. verschijnen ter secretarie meente. Omtrent de uitreiking van persoonsbe wijzen aan de tot de varende, rijdende of zwervende bevolking behoorende perso- nnen zoomede omtrent de uitreiking ten behoeve van hen, aan wie het recht tot het bezit van een persoonsbewijs, inge volge artikel 4, eerste lid, van het „be sluit persoonsbewijzen” is ontzegd, wor den door den secretaris-generaal bijzon dere voorschriften gegeven. De minister voor Italiaansch Afrika, Teruzzi, schrijft in de „Messaggero” over den strijd in Cyrenaica, dat van militair standpunt bezien geen sprake is van be slissende feiten, doch van episodes, die de Britsche propaganda opblaast om de binnenlandsche stemming in Engeland op te beuren en indruk te maxen op het Amerikaansche publiek. Het offensief heeft tenslotte in het geheel niet beant woord aan het doel, dat vooral was, in vloed uit te oefenen, op den vasten wil van het Italiaansche volk, den oorlog voort te zetten, en zijn vertrouwen in de uiteinde lijke overwinning te schokken. Het Itali aansche volk is er zich ten volle van be wust, dat de overwinning slechts het re sultaat kan zijn van zeer feilen strijd en dat zij aan Italië zijn juiste plaats in het nieuwe Europa zal geven en de wereld van het juk der Britsche plutocratie zal bevrijden Van bevoegde zijde wordt het volgeifc- de vernomen: Blijkens mededeelingen uit bankiers- kringen verloopt de inschrijving op de 4 pCt. Staatsleening 1941 tot dusver niet zóó bevredigend, dat op een welslagen van deze leening kan worden gerekend. Blijkbaar denken velen, dat anderen dan zijzelf voor het vereischte bedrag aan inschrijvingen zullen zorgdragen Er wordt op gewezen, dat deze houding niet anders dan nadeelig kan zijn voor de volteekening van deze leening. In dit verband wordt er nog eens uitdrukkelijk aan herinnerd, dat bij mislukken dezer leening een gedwongen leening zal wor den uitgegeven, tegen 2J pCt., met 40- jarigen looptijd, zonder eenige belasting- faciliteit. Uiteraard zijn degenen, die op de vrij willige leening inschrijven, tot het be drag hunner inschrijving gevrijwaard voor een aanslag tot deelneming in die 2J pCt. leening. Degenen, die in gebreke blijven, zullen het dus aan zichzelf heb ben te wijten, wanneer door hun hou ding de 4 pCt leening niet wordt vol- teekend en zij in de 2j pCt. leening gedwongen moeten deelnemen Teneinde dit laatste te voorkomen dient een ieder die daarvoor volgens de richtlijnen en maatstaven in het prospectus vervat, voor inschrijving in aanmerking komt, alsnog zijn plicht te doen. De beteekenis van Tobroek Drie en negentig k.m. meer Oostelijk ligt Derna, dat 10.000 inwoners telt. Deze stad is reeds van verre zichtbaar door de hooge ijzeren radiomasten. Ten Oosten van Derna bevinden zich ettelijke Italiaansche kolonistendorpen, die in de laatje jaren zijn aangelegd voor immi granten. Eerst 174 k.m. meer Oostwaarts loopt de weg weder langs een grootere plaats, namelijk Tobroek, de hoofdplaats van het zoogenaamde Marmarica. Tobroek ligt aan een natuurlijken in ham, die 4 k.m. lang. IJ k.m. breed en 10 tot 15 m. diep is. Deze inham is om geven door kale. 60 tot 150 m. hooge steppenheuvels. De inham is open naar het Oosten en derhalve beschut tegen de heerschende winden, waardoor Tobroek een van de beste havens van dit deel van de Noordafrikaansche kust kan wor den genoemd. Nadat de Italianen in 1911 bezit hadden genomen van de plaats, was 5 8 V 8 V 8 8 8 V 8 8 “.««««««««««««««««««««««««««e- Ten aanzien van de reeds Zondag avond tegengesproken fantasieën der Engelsche propaganda over beweerde onlusten in Milaan, Turijn enz., is van bevoegde Italiaansche zijde aan buiten- landsche journalisten verklaard, dat elke journalist in staat is zich van de onjuistheid dezer geruchten te overtui gen, welke als een geheimzinnig slag woord door de Engelsche propaganda en de Amerikaansche bladen zijn ver spreid. Trecht zijn deze geruchten reeds door verscheidene buitenlandsche jour nalisten gedementeerd. Het is bepaald belachelijk, wanneer de Engelsche ra dio beweert, dat Duitsche troepen tot handhaving van de orde in Milaan moesten optreden. In dit verband kan worden vastgesteld, dat zich „behalve het Duitsche vliegercorps geen Duitsche troepen in Italië bevinden”. De kwaadwillige fantasieën der En gelsche pers werden gistermiddag door Stefani gepubliceerd met de ironische toevoeging: „Voor het geval, de bewo ners van Milaan en Turijn van de ge beurtenissen in hun steden niet op de hoogte zouden zijn”. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is opgenomen een uitvoe ringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenland sche Zaken ingevolge het „besluit per soonsbewijzen”. Hierbij wordt bepaald, dat het persoonsbewijs wordt ingevoerd met ingang van 1 Maart 1941. Vastgesteld zijn de volgende modellen voor persoonsbewijzen model 1 persoonsbewijs Nederlander model 2 Nederlandsch Het tooneel van den strijd Aldus is in korte trekken het tooneel geschetst, waarop zich de strijd tegen de Engelsche strijdmacht afspeeltwant het binnenland komt niet in aanmerking als slagveld, noch voor de Italianen, noch voor de Engelschen. De hardnekkige strijd vindt plaats in de betrekkelijk smalle kuststrook. Met het bezit van deze strook staat en valt de geheele kolonie Het binnenland bestaat uit een zand woestijn met een subtropisch klimaat enorme hitte en gebrek aan regen. Aan de kust heerscht een iets gunstiger kli maat, doch in den zomer heeft men hier evengoed te lijden onder volkomen ge brek aan hemelwater. De gemiddelde temperatuur ligt er op meer dan 30 gra den Celsius, doch de thermometer kan stijgen tot 50 graden. Deze hitte maakt alle militaire operaties zoo goed als on mogelijk. De Noordafrikaansche winter staat ongeveer gelijk met het begin van ons najaar. Van November tot Februari vallen er. vooral in het kustgebied, vrij overvloedige regens, bij een gemiddelde temperatuur van ongeveer 10 graden Celsius. Deze maanden vormen het ge schikte tijdperk voor militaire operaties en daarvan hebben de Engelschen met goed gevolg weten gebruik te maken. De commissaris voor de niet-com mercieele vereenigingen en stichtin gen maakt bekend naar aanleiding van verzoeken, welke hem van verschillen de zijden hebben bereikt, dat de be sturen van niet-commercieele vereeni gingen en stichtingen bevoegd zijn ma ximaal tot het beloop van de liquide middelen van hun organisatie (kas-, giro- en banktegoed) op de 4 pCt. Staatsleening 1941 in te schrijven. Zoodra de besturen bericht van toe wijzing hebben ontvangen, moet de commissaris voornoemd hiervan in kennis worden gesteld. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: persoonsbewijs voor een onderdaan, bedoeld in de wet van 10 Februari 1910 (Staatsblad no. 55), sedert gewijzigd; model 3 persoonsbewijs vreemdeling. Het hoofd der Rijksinspectie is belast met de zorg voor den aanmaak, den op slag, het beheer en de verstrekking van persoonsbewijzen. De verstrekking van persoonsbewijzen aan de burgemeesters geschiedt kosteloos. Omtrent ieder in het bevolkingsregister cpgenomen persoon, die 15 jaar of ouder is, worden uitsluitend aan de hand van de persoonskaart, de na te noemen gegevens op een per soonsbewijs ingevuld de geslachtsnaam, de voornamen, dag, maand en jaar van geboorte, geboortegemeente met aanduiding van de provincie, land van geboorte, nationaliteit, burgerlijke staat, het beroep, adres in de gemeente, geslacht. De burgemeester noodigt een ieder, te wiens behoeve een persoonsbewijs is in gevuld, schriftelijk uit, in pe r s o o n te De V.P.B.-correspondent schrijft Italië heeft terecht en reeds vroegtijdig ingezien, van welk groot gewicht de kuststrook in Libye was. Reeds voor het uitbreken van den oorlog met Abessynië is het begonnen met den aanleg van de „Litoreana”, den grooten kustweg, die over een lengte van 1822 k.m. langs de kust van de Middellandsche Zee van de grens van Tunis tot die Egypte. Van de grens van Tunis komend is de eerste belangrijke plaats, waarlangs deze weg loopt, Tripolis. Dit is de eenige „groote” stad van de kolonië, buiten Ben gasi. Deze laatste telt 46.000 inwoners. Zij bestaat uit een moderne Italiaansche en een oude Arabische stad. De haven van Bengasi heeft echter niet veel te beteekenen, omdat zij is blootgesteld aan de stormen, die in den winter aan de Noordafrikaansche kust woeden. Van meer beteekenis is echter het vliegveld van Bengasi. Ven Bengasi af loopt de weg door een Iets minder onvruchtbaar gedeelte, dat dan ook eenigszins dichter bevolkt is In bet midden van dit gebied ligt Cirene, op 217 k.m. ten Oosten van Bengasi, een onbeduidend gehucht met 500 inwoners. Britsche vliegtuigen probeerden gisteren een flottielje Duitsche mijnenvegers met bommen aan te vallen. Ondanks het zware weer en de hooge zee gelukte het den booten, de vliegtuigen te verdrijven en 2 daarvan ernstig te beschadigen, zoodat zij waarschijnlijk verloren gegaan zijn. De mijnenvegers zetten hun werk voort. Duitsche patrouilleschepen hebben naar het D.N.B. verneemt, een aanval van Brit sche vliegtuigen op de Noordzeekust met succes afgeslagen. Een van de vliegtuigen vertoonde een sterke rookontwikkeling, zoodat het zoo goed als zeker is, dat het verloren is gegaan. Britsch vliegtuig neergestort Een Britsch vliegtuig is, naar „Associa ted Press” meldt, Vrijdagnacht in het ler- sche graafschap Donegal neergestort. Volgens een officieele mededeeling wer den 3 der 4 leden van de bemanning, die met parachutes uit het toestel waren ge sprongen, geïnterneerd, het vierde lid ver- dronk. De minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, luitenant-kolonel bi. de Italiaansche luchtmacht, heeft, naar officieel wordt medegedeeld, het bevel over zijn bombardementseskader in het gevechtsgebied op zich genomen. Vingerafdrukken Van den opgeroepene worden achter eenvolgens drie afdrukken van den rech terwijsvinger of, in een bijzonder geval, van een door den secretaris-generaal nader te bepalen anderen vinger genomen, te weten één op de ingeleverde uitnoo- diging, één op de achterzijde van de in het persoonsbewijs gevoegde foto, één op het persoonsbewijs. Andere formaliteiten Ieder is verplicht zijn persoonsbewijs ter aanvulling of wijziging persoonlijk of bij aangeteekende zending aan te bieden aan den burgemeester of den aangewezen ambtenaar 1) binnen vijf dagen na zijn aankomst, wanneer hij zich vestigt, hetzij komende uit een andere gemeente, hetzij komende uit een plaats buiten het bezette Neder landsche gebied gelegen 2) op den dag van zijn vertrek of ten hoogste vijf dagen te voren, wanneer hij het bezette Nederlandsche gebied ver laat 3) binnen vijf dagen na de voltrek king van zijn huwelijk 4) binnen vijf dagen na de ontbinding van zijn huwelijk 5) binnen vijf dagen na zijn verhuizing of adresverandering binnen de gemeente 6) binnen vijf dagen na de wijziging van zijn beroep 7) binnen vijf dagen na de wijziging van zijn geslachts- of voornamen. De aanbieding ter aanvulling of wijzi ging kan voor de leden van een gezin of samenwoning geschieden door een hun ner. Voorts wordt bepaald, dat deze ver plichting niet zal geiden voor personen, die de Duitsche nationaliteit of de natio naliteit van het protectoraat Bohemen en Moravië bezitten. Het recht tot het bezit van een per soonsbewijs wordt ontzegd aan een per soon die krachtens rechterlijke uitspraak eer. vrijheidsstraf ondergaat en wel voor den duur der voltrekking van die straf die verpleegd wordt in een inrich ting tot verpleging of verzorging van krankzinnigen of zenuwlijders of in een opvoedingsgesticht. De legeskosten, welke bij de uitreiking van het persoonsbewijs moeten worden voldaan bedragende 1. Ingeval van min of onvermogenden kan dit bedrag tot de helft worden verminderd of kostelooze uit- geheel zichtbaar is de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd, zijn (geen wazige of z.g.n. kunstfoto’s) de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven gelijkmatige (z.g.n. egale) kleur, witte, althans lichte achtergrond de foto mag geen’ nevenafbeel dingen bevatten (geen andere perso nen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz. enz.) de foto mag geen stempelafdruk i deel van een stempelafdruk bevatten de achterzijde der foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), geheel blanco papier, zonder stempelafdruk, opdruk of anderszins. het gebruik van zoogenaamde foto- maton of polyfoto is niet toegestaan. hun eerste werk, er een sterke bezetting in te leggen. Toenmaals bezat Tobroek slechts wei nig huizen en een ouderwetsch Turksch kasteel. Thans is het een stad in op komst met fraaie straten en pleinen. Het bezit verscheidene moderne bouwwerken. Van de 2500 inwoners zijn ongeveer 500 van Italiaansche origine. Ten laatste noemen wij nog het be langrijke steunpunt Bardia (of Porto Bardia), dat onlangs door de Engelschen na hardnekkigen strijd is veroverd. Dit ligt 125 k.m. ten Oosten van Tobroek Het ligt 150 m. boven de zee en telde 2200 inwoners, waaronder slechts 130 Ita lianen. Het is 24 k.m. verwijderd van de Egyptische grens. Daar lag het Ita liaansche fort Capuzzo. Van Tobroek uit voert een naar het Zuiden loopende weg door de Libysche woestijn naar de oase Dzjaraboeb. Deze weg is ook bruikbaar voor autoverkeer. Aan dezen weg, die 300 k.m. lang is, staan slechts 2 bronnen ter beschikking. Van Bardia is de oase Dzjaraboet 225 k.m verwijderd Het water in deze oase is zouthoudend. Er staan ongeveer 1000 dadelpalmen. Verder vindt men er een paar bescheiden tuinen, die ternauwer nood kunnen voorzien in het onderhoud van 250 menschen. De Italianen hebben er een school voor inboorlingen, een politiesteunpunt en een post- en tele graafkantoor ingericht. Ieder opgeroepene levert bij zijn ver schijning de hem gezonden uitnoodiging in, benevens twee geheel g e 1 ij k e foto’s, welke aan de volgende eischen moeten voldoen afmetingen nauwkeurig 3J c.m. breed, bij 4J c.m. hoog de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven re^kïnVworden'tóëgTstaan. de foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven de afbeelding van het hoofd moet 2 c.m. in doorsnede of grooter zijnde foto moet den afgebeelden persoon half „en face” en half „en profil" (zooge naamd driekwart) naar rechts toonen, zoodanig, dat het linkeroor duidelijk en 4 STRUGA LiBOFSJA rHUK£ SELENCJA ERSEKE, rP€RAT DELVINE -~ERR1XOUSA~ KAUBAK1 PORT-EDDA VWTRINTO WKüHtSPOUS ■LCTRA rKUS0ERi UDCQCHfWKÜ aanvalsrichting OER ITALIANEN 0 10 20Nm Lik; M/ SOVJa iAOSKOPOLlS^fZ- 'FIER4 ROGOZHINA

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1