Het Rotterdam nieuwe Haagsche Courant van Dinsdag 28 Januari 1941 I Hoog water sr7 Ml NEDERLANDSCH-INDIE STADSNIEUWS BINNENLAND Hfii JAPAN EN NEDERL-INDIE DE VINGERAFDRUKKEN OP DE PERSOONSBEWIJZEN DERDE BLAD, PAGINA 1. EEN NIEUWE POSTZEGEL VREUGDE EN ARBEID-AVOND De Rijks-Messe te Leipzig BOTER- DE KUSTVISSCHERIJ WELDADIGHEIDSCONCERT in het Oosten van ons luntl Een absoluut betrouwbaar herkenningsmiddel LEDEN VAN HET HOOVER HULPCOMITÉ IN ONS LAND Ir. Witteveen ontvouwt zijn plannen INBRAAK IN LEVENSMIDDELEN ZAAK R.K. RECLASSEERINGS- VEREENIGING UITREIKING TEXTIEL-, EN VETKAARTEN Overal in ons land heeft men te kampen met Iiong1 water. Een autobus op een ondergeloopen weg ergens in het Oosten van ons land (Holland) Waterkeering, pleinen, winkel- buurten en wijde, groene parken VERKEERSONGEVALLEN Opvoering van de revue „Zonder bon” in Scala VERKLARINGEN VAN MATSOEOKA Nieuw te vestigen en over te nemen hotel- en cafébedrijven directeur van het Rijksburi het hotel-, café-, restaurant pensionbedrijf brengt, in aansluiting het persbericht van 14 November inzake nieuw te vestigen bedrijven genoemde bedrijfstakken ter kennis, dat overneming van een bedrijf niet als een nieuwe vestiging beschouwd wordt. Bij de overneming van bedrijven is de oude eigenaar verplicht mede te werken, dat de inschrijving bij het centraal distribu- l na IR OW 7 fe -** -* Og met (Hoffmann) Vier jongens de daders de STICHTING VOOR KINDERSTUDIE. van een zijn verlengen en vcrbreeden van minister Matsoeoka, den Boezemsingel tot tegen den molen, het verplaatsen van het eigenlijke verkeers plein naar de Zuidzijde van dien molen, het eerlijk gebruik maken van het niveau verschil, dat het dijkMichaam oproept en het toepassen van een sobere boombeplan- ting op en langs de lager liggende plein- gedeelten, hopen de ontwerpers aan dit plein een eigen karakter te kunnen ver- leenen. Voorts bleek uit hetgeen ir. Witteveen mededeelde, dat de breede Parkweg, welke het Stationsplein met de Witte de With- straat verbindt, door middel van een door braak ter hoogte van de Schildersteeg met den boulevard langs de Maas wordt ver bonden. De voor aangevraagd het van SPREEKUUR SECRETARIS-GENERAAL DEPT. VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN De secretaris-generaal tfan het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten zal Donderdag a.s. van 2 tot 3.30 uur weer zijn gewone spreekuur houden. den het Moeten de onderhandelingen worden afgebroken tingen en het Oostplein. •eau en op 1940 in van 260 w m wwrh ii door Rijksbureau. misverstand bovengenoemd Rijksbu- Op Zaterdagmiddag 8 Februari zal in het Ned. Lyceum aan de Willemstraat mej. dr. Th. E. Croockenist, arts te Rotterdam, voor de Stichting voor Kinderstudie een lezing houden over het onderwerp De in vloed van milieu en intelligentie op het zedelijk oordeel van kinderen van 9, 10, 11 en 12 jaar. DE W.H.N.-DIEVER HAD NIET DE LAAGSTE OPBRENGST. Destijds werd doorgegeven, dat de op brengst van de eerste collecte in Diever (Dr.) ƒ55 was geweest. Deze mededeeling was gegrond op een telefonische opgave van Diever direct na de collecte. Uit de schriftelijke opgave bleek echter, dat die telefonische opgave veel te laag was en dat in werkelijkheid de opbrengst ƒ188.27 heeft bedragen. Ten onrechte is dus gezegd, dat Diever de laagste opbrengst had met 1,95 ct. per inwoners. Het tegendeel is waar. Deze gemeeente kwam ver boven het gemiddel de van 6,66 ct. per inwoner. Ook de opbrengst van de tweede collecte was in vergelijking met andere gemeen ten goed. Toen was de opbrengst 122.06, dus 4,35 ct. gemiddeld per inwoner. De minister weigerde verder te ant woorden, toen de vragensteller er bij de regeering op aandrong den specialen Japanschen afgezant Josjizawa, uit Ba tavia terug te roepen. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS De Cultuurfilms, welke op den middag> van 29 Januari te half 3 in het Museum voor het Onderwijs worden vertoond en toegelicht, hebben tot onderwerpGlas industrie. Zij worden voorafgegaan door een in leiding bij lantaarnplaten en enkele museumvoorwerpen. De hoofdfilm behan delt het maken van glazen ballons voor gloeilampen. J. H. JULLIEN t In den ouderdom van 81 jaar is hier ter stede overleden de heer J. H. Jullien, gep. commies van het voormalige dep. van Marine. De crematie zal plaats heb ben Donderdag a.s. in het crematorium te Velsen, na aankomst van trein 3.15 uur, halte Driehuis-Westerveld. Op 22 dezer, omstreeks middernacht, hoorden omwonenden gestommel in het filiaal van de firma Simon de Wit, dat gevestigd is op den hoek van de Toren straat en de Snoekstraat. Hiervan werd mededeeling gedaan aan het politiebureau in de Prinsestraat, waarna het pand door rechercheurs werd omsingeld. In den win kel werden vier jongens, in den leeftijd van 17 tot 19 jaar, aangetroffen, waaron der 3 broers. Zij waren bezig met het in pakken van diverse winkelwaren, terwijl een vijftiental flesschen met alcoholische en zwak alcoholische dranken ontkurkt waren', waaraan de knapen zich te goed hadden gedaan, evenals aan kaas en worst. De jongens konden binnenkomen door aan de zijde van de Snoekstraat een deur te vernielen welke toegang geeft tot den kel der. Vervolgens werd van een binnendeur het paneel ingedrukt, waarna de vier tot den winkel konden doordringen. De drie gebroeders hadden al eens met de politie te maken gehad, terzake van het vangen van eenden. Alle vier zijn zij voor den officier van justitie geleid. De Maassruggen omhoog de spoorwegplannen heeft ir. verscheidene bijzonderheden Matsoeoka gaf toe, dat de onder handelingen met Nederlandsch-Indië moeilijk zijn, maar verklaarde, dat de Japansche regeering alle diploma tieke maatregelen ten einde toe zou gebruiken om Nederlandsch-Indië er toe te brengen te komen tot een punt, waarop Japan kan worden ontmoet Met het oog op de zware verminde ring van de exporten naar Eur.ipa en op het feit, dat landbouwproducten niet gedurende geruimen tijd opge slagen kunnen worden gehouden, sprak Matsoeoka de meening uit, dat Nederlandsch-Indië elders markten zal moeten zoeken en derhalve de 'onderhandelingen met Japan tot een minnelijke oplossing zal brengen. dijk met de kruin op 5.50 m (thans 3.25 tot 3.65 m. -I- E doende zekerheid biedt. In verband met deze aangelegenheid kwam het den ontwerpers raadzaam voor een nieuwe waterkeering te ontwerpen vlak langs de rivier, hetgeen mogelijk wordt door de toekomstige opheffing van het Maasstation. Ter verzekering van open verbindingen van de Maas met de oude buitenhavens en van een ondoorbroken contact van de los- en laadkade met de kaden binnen dijks, zal deze keering worden geperfo reerd ter plaatse van de Leuvehaven, de Oudehaven en den nieuwen mond van het te verbreeden Buizengat. Overstrooming van de z.g. „oude buitenstad” bij zeer hooge vloeden zal worden verhinderd door deze perforaties met vloeddeuren af te sluiten. Daar de nieuwe keering eerst over 8 a 10 jaar gereed zal zijn de werken worden beïnvloed door die, welke de Ned. Spoorwegen moeten uitvoeren, alvorens de terreinen van het Maasstation kunnen worden vrijgegeven zal voorloopig de bestaande waterkeering niet kunnen wor den gemist. De Hoogstraat wordt verlegd. Het plan om deze keering over de ge- heele lengte op 3.85 m. -J- N.A.P. te bren gen hetgeen voldoende zou zijn ont moet bezwaren, omdat het plan in enkele doorbraken en een verschuiving van het Oostelijk deel van de Hoogstraat voorziet, zoodat de dijk voor een groot deel dwars door de toekomstige bebouwing snijdt. Ten einde een spoedige bebouwing van het verwoeste gebied te bevorderen en niet afhankelijk te zijn van het tijdstip, waar op de hoofdwaterkeering langs de Maas zal zijn voltooid, hebben wij aldus ir. Witteveen er de voorkeur aan gegeven, den bestaanden dijk, voor een groot deel althans, zoodanig te verplaatsen, dat hij in het nieuwe stadsplan kan worden op genomen. Voor de Willemsbrug zal op een ver- hooging van 3J meter moeten worden gerekend en bovendien we hebben het reeds meegedeeld zal er een nieuwe brug moeten komen. Deze niéuwe brug zal op het hart van de oude stad gericht moe ten zijn. Daarom zal de nieuwe brug rechtstreeks in contact gebracht moeten worden met een plein Blaak en Beurs plein zijn terwille van dit doel samen tot een wijdsch, langgerekt plein -ver vormd, dat ir. Witteveen „Nieuwe Blaak” noemt van grootsche allure, dat door middel van breede verkeersaders met de andere hoofdelementen van de binnenstad is verbonden. moet wor- bemiddeling Ter vermij- vestigt de Ten bate van getroffen gezinnen van Rotterdamsch Trampersoneel. Een comité gevormd uit de bestuurderen ven het Amsterdamsche Tramkoor „Kunst en Broederschap”, het Amsterdamsch Poli- tie-mannenkoor „Euterpe", het Amster damsch Politie Muziekgezelschap, het Haagsch Trammannenkoor, het „Rotter damsch Electrisch Trammannenkoor” en de Rotterdamsche Politie Mannenzangver- eeniging „Hermandad” hebben het initia tief genomen tot het geven van een gecom bineerd weldadigheidsconcert, hetwelk o.m. geleid zal worden door de dirigen ten: F. Siking, W. F. Kools, L. C. Keere- weer en Piet Zwager en waarvan het ba tig saldo den getroffen gezinnen van het Rotterdamsch Trampersoneel ten goede zal komen. De uitvoering zal plaats vin den op 16 Februari a.s. in het Gebouw v. K. en W. alhier. Het secretariaat van het comité is ge vestigd Groot Hertoginnelaan 202 alhier. Het verkeerscircuit. De brug zal dan als het ware aanslui ten tegen een machtig verkeerscircuit, ge vormd door „Nieuwe Blaak”, Coolsingel, Hofplein, Goudschesingel en de doorbraak, welke de „Nieuwe Blaak” met ongeveer het midden van den Goudschesingel zal verbinden. De straten van dit circuit zullen een breedte van 52 m. krijgen, teneinde in het hart der stad eenige onmisbare parkeer gelegenheid te scheppen. De pleinen Hof plein en „Nieuwe Blaak” hebben zooda nige afmetingen gekregen, dat werkelijk „ruimte" ontstaat. De „Nieuwe Blaak” zal tevens het zwaartepunt vormen van den belangrijk sten verkeersweg in, Oost-Westelijke rich- “.ng, welke ontstaan zal door den Oostzee- aijK rechtstreeks met de Rochussenstraat ie verbinden. Een doorbraak Oostplein eiLwe Dlaak" en een verbreeding van voorziénnenWeg Z*^n daarom in het plan Hofplein zal in belangrijke mate aan enls toene|nen, zoodra de doorbraak eiKe een rechtstreeksche verbinding met ^ooswijkscheweg en Goudscherijweg be st, zal zijn tot stand gekomen. ^°Udt,men hovendien in het oog, dat de za worden gedempt en in het ver- Van den Goudschesingel een door- Op 30 Januari a.s. geeft de Duitsche Rijkspost een postzegel uit met de beel tenis van den Führer en den Duce. Door de uitgifte van dezen zegel in zes waar den wordt de Duitsch-Italiaansche wapen- broederschap in den gezamenlijken strijd naar voren gebracht. De zegel (boven staand een exemplaar van 12 pf. met een toeslag van 38 pf. voor het Cultuurfonds) werd door prof. Richard Klein uit Mün chen ontworpen met behulp van foto’s van prof. Heinrich Hoffmann. Ook de Italiaansche Post geeft een dergelijke serie van zes waarden uit. waarop boven dien nog een Duitsche en een Italiaan sche soldaat voorkomen. Winkelstraten. In het plan zijn twee belangrijke winkel straten opgenomen. Een goede winkel straat mag niet breed zijn; zij moet twee woonbuurten met elkaar verbinden, ter wijl het rijverkeer zooveel mogelijk moet blijven beperkt. Dit laatste is slechts mo gelijk, wanneer naast de winkelstraat een hoofdverkeersweg beschikbaar is. De overwegingen hebben er toe geleid Meent en Hoogstraat de beste winkel straten in de oude stadskern door mid del van nieuwe winkelstraten met de woonbuurten in het Westen en Oostep der stad te verbinden. Ten aanzien van de bestemming der ter reinen kan worden opgemerkt, dat het in de bedoeling ligt, binnen het eerder vermelde verkeerscircuit een kantoren-, winkel- en vermaakcentrum te ontwikke len. Het oude havengebied zal een soortge lijke bestemming verkrijgen als voorheen. Woonwijken De wijk tusschen Westersingel en Cool singel zal overwegend winkelwijk worden, terwijl het kwartier tusschen Goudsche singel en Goudscherijweg tot zuivere woonwijk voor den kleinen middenstand en de beter gesitueerde arbeiders is be stemd. De bebouwing van deze wijk zal uit een z.g. strookenbouw bestaan, welke zoodanig om een centralen parkaanleg is ontworpen, dat de woonblokken, grenzend aan deze parkruimte, slechts één verdie ping, de daarbij aansluitende woonblokken twee verdiepingen, de dan volgende drie verdiepingen en tenslotte de blokken langs de hoofdverkeerswegen winkels met woonlagen zullen bevatten. De parkruimte zal aldus als het ware in een kom komen te liggen, waardoor dën bewoners zooveel mogelijk contact met de natuur wordt gegeven. Aangezien in het Oostelijk stadsdeel eertijds te wei nig aandacht is geschonken aan de noo- dige recreatieruimte, heeft men de gele genheid aangegrepen, aansluitend aan de boven beschreven centrale parkruimte een grootschen parkgordel te ontwerpen, welke, van het tegenwoordige Boschje in Oostelijke richting dwars door het nieuwe stadsdeel getrokken, aansluit op het nieuwe parkgebied. dat voor Kralingen is voorzien. Aldus zal een groene gordel ontstaan, van onschatbare waarde voor de volksge zondheid, welke het hart van Rotterdam met het uitgebreide ontspanningsgebied, waarvan het Kralinger Bosch een monu mentaal onderdeel vormt, zal verbinden. Door den Rijkscon;. cans ontvangen Drie Amerikaansche heeren hebben als vertegenwoordigers van het Hoover Hulp Comité twee dagen hier ter stede doorgebracht, waar zij met Duitsche en Nederlandsche instanties en met par ticulieren de hen interesseerende vraag stukken besproken hebben. Zij zijn door den Rijkscommissaris Zaterdagmiddag ontvangen en zijn in aansluiting daarop naar Berlijn doorgereisd. GEVAAR VAN VERVALSCHINGEN E.D. WORDT VERKLEIND. Blijkens het jongste nummer van ,,De Ingenieur” heeft ir. W. G. Witteveen voor het Instituut van Ingenieurs, en voor het Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw een voordracht gehouden over den wederopbouw van Rotterdam, waai aan het volgende is ontleend. Het oppervlak, dat in de laatste twin tig jaar aan het stadsgebied werd toege voegd, is, grooter dan' het stadsdeel, dat door oorlogsgeweld verloren ging. Wij putten hieruit het vertrouwen, dat wij ons indien wederom een tijdperk van voorspoed mocht aanbreken binnen een 15-tal jaren wederom zullen hebben her steld van den slag, welke ons getroffen heeft. Vele verwoeste fabrieken hoorden in de binnenstad niet thuis en zullen derhalve elders dus buiten de eigenlijke stads bebouwing weer moeten worden opge bouwd. Van de 25.000 woningen, waaron der verscheidene krotwoningen waren, zal slechts een gedeelte naar schatting 10.000 in de binnenstad kunnen wor den herbouwd. Uit hetgeen ir. Witteveen verder heeft medegedeeld, blijkt, dat er naar gestreefd is de z.g. buitenstad’’ (het gebied der oude buitenhavens) en den unieken grond vorm van de middeleeuwsche stad, in het nieuwe plan te doen herleven. Natuurlijk eenigszins gewijzigd en aangepast aan de eischen, welke verkeersbelangen terecht stellen. Omtrent Witteveen verteld. Daar het spoorwegverkeer naar Dor drecht in stijgende mate wordt belem merd door de wettelijk vastgestelde ope ningstijden van de spoorweghefbrug over de Koningshaven, werd besloten de spoorbrug over de Maas zooveel om hoog te brengen, dat het Rijn-Zeever- keer vrij kan passeeren. De spoorweg hefbrug zal dan slechts te openen zijn voor enkele zeer hooge objecten (kranen, bokken, enz.) wat practisch beteekent, dat het spoorwegverkeer geen belemme ringen van het zeeverkeer meer onder vindt Ten aanzien van de waterkeering deel de spr. mede, dat de Rijkswaterstaat heeft nagegaan, op welke dijkhoogte is te re kenen om in het jaar 2000 nog voldoende veilige keering over te houden. De Rijks waterstaat kwam tot het besluit, dat een •i. N.A.P. N.A.P.) vol- Op den hoek van den Rijswijkscheweg en de Jan van der Heijdenstraat, is gis termiddag de 53-jarige wielrijdster M. V. uit de Nieuwe Molstraat door on bekende oorzaak in botsing gekomen met een wielrijder. Mej. V. brak het rechterbeen en werd door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De commissaris van den justitioneelen dienst C verzoekt eventueele getuigen van dn ongeval zich voor het geven van inlichtingen te ver voegen aan zijn bureau Javastraat 18. Door eigen onvoorzichtigheid is gis termiddag de 30-jarige J.N. van ^e Vail- lantlaan, op den hoek van de Zeestraat en de Laan van Meerdervoort, van een vrachtauto gevallen. Met een hersen schudding is hij door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid wal overgebracht. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie is op de Laan van Meerder voort een personenauto tegen een ver- keerspaal opgereden. De 39-jarige inzit tende H.F. ten H. kreeg door den schok een hersenschudding. Door den genees kundigen dienst is hij naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. De zwaar beschadigde auto is door kraanwagen van de politie naar hoofdbureau gesleept. Naar aanleiding van ’t bericht over de invoering van persoonsbewijzen met 3 vingerafdrukken hebben wij dr. W. F. Hesselink.den bekenden Haagschen poli tiedeskundige zijn meening over dezen maatregel gevraagd. Het begrip „vinger afdrukken” heeft bij velen een ongun stige beteekenis en er zullen er onge twijfeld zijn, die beweren, waarom moet „ik” nu mijn vingerafdrukken op het persoonsbewijs zetten. Deze maatregel, aldus dr. Hesselink, is echter uitermate nuttig, vooral ook, omdat daarmede de eerste schrede gezet wordt op den weg naar een meer algemeene invoering daarvan in ons maatschappelijk leven. Ons geheele maatschappelijke bestel be rust voor een overwegend deel op hande lingen van personen, die hun bedoelingen op schrift stellen en met hun handteeke- ning bekrachtigen. Enorme belangen wor den beheerscht door de waarde van de handteekeningen als identificatie-middel. Hoe vaak echter, ook in hoogst belangrijke gevallen, de waarde van een handteekening problematiek is en deze met recht aange vochten kan worden, daarvan zou ik uit mijn practijk als schriftdeskundige tallooze voorbeelden kunnen noemen. Zonder den minsten twijfel is een vin gerafdruk een veel en veel betrouwbaar der identificatiemiddel; een goede vinger afdruk geeft ons zelfs absolute zekerheid omtrent de identiteit van den persoon, die hem gezet heeft, zooals uit de strafzaken reeds genoegzaam bekend is. Beziet men zijn vingertoppen met be hulp van een loupe, dan ontwaart men tallooze lijntjes (de z.g. papillaarlijntjes), welke eigenaardige figuren vormen, b.v. lussen, bogen, kringen, wervels, enz., ter wijl bovendien op talrijke plaatsen lijn tjes plotseling ophouden of met andere verbonden zijn of eilandjes insluiten. Dit complex van eigenschappen is zóó kenmerkend, dat op grond van mathema tische berekeningen aangenomen mag worden, dat éénzelfde complex nooit bij twee verschillende vingertoppen kan voorkomen, zelfs niet bij twee vingers van éénzelfde hand of bij één-eiige twee lingen. Daarom geeft een goede vingerafdruk absolute zekerheid. Een vingerafdruk moet dan ook als het ideale identificatie bewijs geacht worden voor persoonsbewij zen, passen, reischèques, overeenkomsten, enz. enz., als hoedanig de dactyloscopie reeds in vele landen gebruikt wordt. Natuurlijk blijft het gebruik daarnaast (of misschien nog liever „over” den vin gerafdruk) van een handteekening ge- wenscht. Bijzonder aantrekkelijk is het, dat een vingerafdruk zoo gemakkelijk geplaatst kan worden, ook door personen, die niet kunnen schrijven. Bovendien worden vervalschingen door de aanwezigheid van een vingerafdruk in hooge^ mate bemoeilijkt en riskant ge- maakC zoodat de afdrukken aldus een uiterst nuttige preventieve rol in ons maatschappelijk leven zouden spelen. In mijn lezingen heb ik reeds sinds jaren op dit nut der vingerafdrukken ge wezen; het is te hopen, dat het gebruik op de persoonsbewijzen tot meer alge meene invoering zal leiden. Persoonlijk zal ik er geen voordeel van hebben, omdat ik dan minder vervalschin gen te onderzoeken zal krijgen GEP. KOLONEL J. P. HENDRIKS t Te Bussum is in den ouderdom va® 70 jaar overleden de gepens. kolonel van het Ned. Ind. leger J. P. Hendriks. Hij was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis vindt Donderdag a.s. te 2 uur op Oud Eik en Duinen al hier plaats. SCHOORSTEENBRANDEN Schoorsteenbranden deden zich giste ren voor in de perceelen Frederik Ruys- straat 18, Schimmelweg 3, Jacob Campenplein 29, Jacob Catsstraat en Brueghelstraat 28. Morgen de letters V en W Morgen vindt, van 10—5 uur, de uit reiking plaats van textiel-, vet- en bo- terkaarten aan hen, wier familienaam begint met de letters V of W. lengde v kpdal< 'S onVworPen' welke het hoofdver- ziiii naar Hillegersberg zal opnemen, dan en ln de toekomst zeven hoofdverkeers- e8en op het Hofplein uitmonden. Een merkwaardig Oostzeeplein. E Het Oostplein, dat even afzijdig van het ■*o°tciverkeer ligt. zaj bescheidener afme- verkrijgen dan de ..Nieuwe Blaak" Hofplein Het zal echter belang- J£ooter zijn dan het tegenwoordige Door het dit programma zullen kunnen worden uitgevoerd, dank zij de benoeming van dr. C. van Dillewijn tot deskundige bij de cpmmissie. Dr. van Dillewijn, die te werk gesteld is op het centraal insti tuut voor landbouwkundig onderzoek, Duivendaal 10 te Wageningen, kan ge raadpleegd worden over alle vraagstuk ken, welke met peulvruchten te maken hebben. Tot het bestuur traden toe ir. W. Kakebeeke, directeur der Rilland- Bath-polders. als vertegenwoordiger der centrale landbouworganisaties, en ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw. Voorts werd een pers- en propaganda- commissie ingesteld, die inmiddels haar werkzaamheden begonnen is en die ter voorlichting van alle belangstellen den maandelijks korte mededeelingen over belangrijke peulvruchten-vraag- stukken zal publiceeren. door 80 mo- en door 371 Uitbreiding van de groep voor voedings- en genotmiddelen De toetreding van exposanten tot van 2 tot en met 7 Maart te houden Leipziger Voorjaars-Messe heft een zoodanigen omvang aangenomen, dat - - - rond 650 deelnemers worden verwacht. !Le?an?.?0Lfv^ Als gevolg hiervan is het noodig geble ken, in vier van de 24 jaarbeursgebou wen nadere voorzieningen te treffen, ten einde aan alle inzenders een goede plaats te verzekeren. Dit slaat op de groep voor textielgoederen en confectie- kleeding, op de afdeeling voor papier en schrijfwaren, maar in het bijzonder op de speciale Messe voor voedings- en genotmiddelen, waar in plaats van 3 thans 4 étages dienst zullen doen. Deze uitbreiding was noodzakelijk, omdat het getal der deelnemers sedert de vorige maal met zegge 20 pCt. is toegenomen. Het nieuwe gedeelte, dat met toepas sing van de modernste principes der tentoonstellingstechniek wordt inge richt, is evenals de drie andere verdie pingen geheel verhuurd. De firmas, welke voor het eerst ko men, hebben aangekondigd, dat zij spe cerijen, vleeschectracten, biscuits, enz. zullen tentoonstellen; verder hebben zich behalvé de reeds van vroeger bekende Italiaansche deelneers nog drie be langrijke fabrieken van voedingsmidde len uit Napels, Parma en Bari aange- TOKIO, 28 Januari. (Domei.) In de plenaire zitting van de begrootingscom- missie van het Huis van Afgevaardigden is hedenmorgen Nederlandsch-Indië ter sprake gekomen, alsmede de Amerikaan sche embargo’s tegen Japan. Kojiro Tsoetsoemi, vroeger leidend lid van de thans opgeheven Minseito- partij, zeide, dat er aan den kant van Nederlandsch-Indië gebrek aan goeden wil bestaat, ten aanzien van Japan. Hij drong er bij de regeering op aan de onderhandelingen met Nederlandsch- Indië af te breken. In zijn antwoord zeide de van buitenlandsche zaken, J dat hij toegaf, dat Nederlandsch-Indië in het verleden vaak geweigerd had ver zoeken van Japan in te willigen, welke „volkomen redelijk” schenen. De Japan sche regeering echter heeft getracht de hinderpalen op den weg naar een verbe tering van de betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië uit den weg te ruimen door Kobajasji af te vaardigen naar Batavia, verleden jaar en vervolgens door Josjizawa derwaarts te zenden. Ook erkende Matsoeoka, dat er een onr^delijke druk is uitgeoefend door de autoriteiten van Nederlandsch-Indië op Japansche onderdanen, wanneer zij Nederlandsch-Indië binnenkwamen en op hun ondernemingen. Belangrijke aanvoeren in de afge loopen week Gedurende de afgeloopen week zijn de aanvoeren van versche visch aan den afslag te Scheveningen zeer belangrijk geweest. Verschillende der binnengeko men kustvisschers brachten sardijn (sprot en kleine haring) aan en waar de prijzen voor sardijn hoog waren, wer den mooie besommingen gemaakt. In totaal werd voor een bedrag 71.992.80 aan versche visch over den afslag verkocht, aangevoerd door 123 mo torloggers met 17.083.40, torkotters met 18.661 schokkers met 36.248,40. Vooral door de schokkers werd mooi besomd gedurende de afgeloopen week. Deze kustvisschers besomden in totaal ruim 36.000. Verschillende dezer schok kers brachten eveneens sardijn aan en maakten hooge weekbesommingen. Visch van elders naar Scheveningen ten verkoop gezonden, kwam heel weinig aan de markt en de aanvoeren bestonden in hoofdzaak uit riviervisch. meld, met vischconserven, geconser veerde groenten en vruchten, vruchten- purée, tomatensaus en andere producten van tomatenvleesch. Van oudsher stelt de Nederlandsche bezoeker van de bedoelde afdeeling be lang in verschillende specialiteiten, waarvoor de Duitsche firma’s steeds een leidende positie hebben ingenomen. Hieronder bevinden zich aroma’s, essen ces, extracten, specerijen en andere bij mengsels voor levens- en genotmiddelen, welke zoowel in de Hollandsche keuken als door de N ederlandsche conserven fabrieken gebruikt worden. Juist op deze gebieden zal er een ruime keuze en veel nieuws zijn. Fabrieken, die zich speciaal hierop toeleggen, maken mel ding van nieuwe, op synthetischen grondslag vervaardigde aroma’s, bvb. van koffie, cocos en amandelen, welke als zeer goede vervangingsmiddelen gelden en bovendien in hun vloeibaren vorm het voordeel hebben, dat. de ver- eischte dosis uiterst nauwkeurig be paald kan worden. Bovendien hebben chemische laboratoria in Duitschland speciale conserveermiddelen samenge steld, waarvan de beste eveneens op de Messe te zien zullen zijn. Verder mag gewezen worden op de vele emballage- artikelen voor de voedings- en genotmid- delen-branche, welke ten zeerste de aan dacht zullen verdienen. Er zal gelegen heid zijn tot het houden van besprekin gen met eenige vooraanstaande fabri kanten van machines voor de voedings- en genotmiddelen-industrie, zooals mo lens, meng-, snij-, vul-, sluit- en etiket- teermachines. Als van buitengewóón belang zijn de aanbiedingen te beschouwen, welke zich bij de ongeveer 20 inzendingen van vreemde staten, over het geheel collec tieve tentoonstellingen, op de Leipziger Messe zullen bevinden. Deze zijn uit verschillende deelen van Europa, meest al met een hoog ontwikkelden landbouw, zoodat levensmiddelen daarbij een voor name plaats innemen. De vakman zal dus een goede gelegenheid hebben tot het aanknoopen of hernieuwen van rela ties, met de diverse vreemde zoowel als met de Duitsche leveranciers en dit vooral met het oog op de toekomst. me van den nieuwen eigenaar. Toestem ming voor deze overschrijving door het centraal distributiekantoor den van ding directeur van reau er de aandacht op, dat wanneer een ondernemer zijn bedrijf heeft ver kocht en derhalve diens codenummer ten name van den nieuwen eigenaar is overgeschreven, opnieuw een zaak wil openen, deze als een nieuwe vestiging zal worden beschouwd,, waarvoor dus toestemming moet worden gevraagd. Uiteraard zal deze toestemming onder de huidige omstandigheden slechts in zeer bijzondere gevallen kunnen worden verleend. PEULVRUCHTEN STUDIE COMBINATIE Het bestuur der peulvruchten stu die combinatie heeft de uitvoering van haar urgentieprogramma besproken, zooals dit in November 194 gepubli ceerd werd. Verschillende punten van Afscheid Th. L. A. Rurup De ambtenaar van de R.K. Reclassee- ringsvereeniging afd. den Haag, de heer Th. L. A. Rurup, heeft in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, afscheid genomen. Gedurende 20 jaren is hij verbonden geweest aan de R.K. Reclasseeringsvereeniging. De voorzitter van de Haagsche afdee ling, de heer R. P. M. Peters, heeft den scheidenden ambtenaar in hartelijke be woordingen toegesproken en hem herinneringsgeschenk aangeboden. De heer Rurup heeft tenslotte dank betuigd voor de tot hem gerichte waardeerende woorden en voor het hem aangeboden souvenir. Gisteravond had in het stampvolle Scala-theater een opvoering van de Lou Bandy-revue Zonder bon’1’ plaats voor „Vreugde en Arbeid”, de werkgemeen schap van het N.V.V. De heer J. J. van Langen opende den avond met een kort woord, waarin hij het doel van „Vreugde en Arbeid” schetste. Met voldoening constateerde hij de groote opkomst op dezen derden „Vreugde en Arbeid”-avond en deelde mede, dat, om de vele teleurgestelden toch nog te voldoen, een tweede revue- voorstelling wordt gegeven. Daarna nam het vroolijke, kleurrijke schouwspel een aanvang. Van het begin af aan leefde de zaal geheel mede, het geen voor een belangrijk gedeelte Te dan ken is aan den onvolprezen Lou Bandy, al willen wij de verdiensten van de ove rige medespelenden absoluut niet minder hoog aanslaan dan waar zij recht op hebben. De vroolijke, echt actueele liedjes, zoo als Kolenman, Kolenman” en „Alles zonder bon” gingen er in als koek en weldra zong de geheele zaal in koor met Bandy mede. De werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid” heeft met dezen avond een uitstekenden greep gedaan en ten volle haar doel bereikthet bren gen van vreugde en blijmoedigheid aan de werkende kern van ons volk. MHHHIlniH

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9