No. 17787. Groot-admiraal Einde den Rader den van over oorlog ter zee Duitsche luchtaanvallen op Engeland „Kinderboom” i Woensdag 29 Januari. 1941. de Middel VERDUISTEREN van 6.21 uur n.m. tot 9.25 uur v.m. Maan: 29 Jan. onder 9.02 nam.; 30 Jan. op 10.27 nur v.m.; onder 10.08 nur nam. Duitschland zal en moet overwinnen Het Hoovercomité Grieksche premier Metaxas overleden De strijd in landsche Zee Spoorwegemplacement van Cambridge gebombardeerd Dokterstelefoon: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: I I V I V u. Ook Londen bestookt Toespraak tot de werf arbeiders te Bremen De waardebonnen der Winter hulp Nederland No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Groot-admiraal Rader Bij kasteel Windesheim te Zwollekerspel staat een 300 jaar oude boom met een omvang van vijf meter. Hij is thans verkocht en houthakkers zijn reeds begonnen om den boom neer te halen. De naam kinder- boom is ontleend aan het aar de jeugd in de omgeving vertelde verhaal, als zouden de kinderen daar vandaan komen (Holland) 2 2 A 2 2 A 2 2 2 A 2 2 A 2 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De gedragslijn, welke de gemeente besturen dienen te volgen Het houden van openbare collecten De oorlog kost Engeland 12 millioen pond sterling per dag Generaal Waveli te Athene 5 V V I s I Malta door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd Fransche koopvaardijschepen door de Engelschen opgebracht De hulp aan België HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: I den Duitsche luchtwapen heeft, Het Duitsche officieren onderscheiden De Amerikaansche afvaardiging Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. (Foto-archief) van de organisatie van Herbert Hoover, oud- president van de Vereenigde Staten van Het Britsche communiqué De Engelsche berichtendienst meldde gisteravond, dat in den loop van den dag verscheidene aanvallen op Engelsch A A A A a 2 A X A voor de aanzien- millioen dollar in particulier bezit opzij gelegd voor de noodzakelijke handha ving van het zakenverkeer, 30 millioen goud, dat over de heele wereld ver spreid is en 21 millioen dollar voor toe komstige opdrachten in deviezen. Der halve is voor inkoopen in de Vereenigde Staten een bedrag van 1,811 milliard dol lar beschikbaar. De oorlog kost Engeland per dag 12 millioen pond sterling of 60 procent van het nationale inkomen. De uitgaven stij gen echter met den dag. Tot dusver is 40 procent vén de uitgaven door belas tingen gedekt. Morgenthau verklaarde op desbetref fende vragen verder, dat hij in gedachte eenigen tijd geleden Engeland’s oorlogs- schulden aan Amerika ten bedrage van rond 5,7 milliard dollar afgeschreven heeft. De bevroren Fransche saldi be dragen rond 1,6 millard dollar en be staan voornamelijk uit goud en effecten. en de rrbeid zijner handen -hebben Duitsche wapenen geschapen Voor marine speelt vooral dc werfarbeider bijzonder belangrijke rol. Van zijn Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageri BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v, Seters jr., There- siastr. i08a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 kwaamheid en zijn prestaties hangt de doeltreffendheid en gevechtswaarde van het oorlogsschip af. De prestaties, die sedert het begin van den oorlog tot nu toe op de scheepswer ven zijn volbracht, zoo constateerde de groot-admiraal, zijn buitengewoon groot. De prestaties van vorig jaar zijn voor een deel onder zeer moeilijke omstandig heden geleverd. Menig verlies is ingetre den. Verdragend geschut in actie Naar het D.N.B. in aanvulling op het weermachtbericht van gisteren ver neemt, hebben ook batterijen verdra gend geschut van het leger Maandag in de middag- en avonduren strategische installaties in de haven van Folkestone beschoten. Beroep op de burgemeesters De directeur-generaal der W.H.N. doet een beroep op de burgemeesters uitslui tend medewerking te verleenen aan die kerkelijke organisaties,' vereenigingen en instellingen op sociaal gebied in den ruimsten zin van het woord, die gewend waren op deze wijze geldinzamelingen te houden en dezen vorm van verkrijging van middelen behoeven teneinde hun taak voort te kunnen zetten. Eenzelfde gedragslijn moet gevolgd worden ten aanzien van aanvragen voor Kerstcollecten, ook indien deze door niet kerkelijke organisaties worden gedaan. De opperbevelhebber van de marine, groot-admiraal dr Rader, heeft gister ochtend de werklieden der werven van de „Deschimag” te Bremen toegesproken. De marine heeft, aldus dr. Rader, in de eerste vier maanden van den oorlog groote successen behaald en de wereld door de dapperheid van haar operaties laten ópkij ken. Het belangrijkste resultaat is geweest de bezetting der voornaamste Noorsche ha vens. De heldendaden, welke daar zijn volbracht, worden in de geschiedenis ge boekstaafd. De naam Narvik schittert als een onvergankelijk symbool van Duitschen soldatenmoed door alle tijden. De overwin ning in het Westen heeft met de bezetting der Fransche kusten aan het Kanaal en den Atlantischen Oceaan de voltooiing ge bracht van de Duitsche uitvalpoorten tegen Engeland van het Oosten en het Zuiden. Engeland’s afsnijding van het Europeesche vasteland is daarmede voltrokken. De ge- heele trefkracht van de marine kan thans in het bezit van de nieuwe steunpunten, op de vitale Britsche aanvoeren van over zee worden gemunt. Deze aanvoeren wor den overal aangepakt, in den Atlantischen Oceaan, in den Indischen Oceaan en in den Stillen Oceaan, o.a. is het ook aan de vloot-artillerie, die den vijand elke toena dering onmogelijk maakt, te danken, dat de havens, die thans stevig in Duitsche handen zijn, door de groote schepen veilig en behouden kunnen worden aangedaan en verlaten, wanneer zulks voor de oorlog voering ter zee noodig is. Deze groote be wegingsvrijheid, die deze oorlog Duitsch- land verschaft heeft, is een beslissende fac tor voor vérstrekkende plannen en voor uitvoering van alle Duitsche operaties. De Britsche verliezen Vervolgens ging de groot-admiraal over op het Engelsche tonnage-verlies en ver klaarde, dat men kan zeggen, dat alleen door het convooistelsel omstreeks een kwart van de tonnage, die in vredestijd voor den invoer van dezelfde hoeveelheid artikelen noodig is, verloren gaat. De be lasting van de Britsche scheepswerven als gevolg van de omstandigheid, dat vele goederen vroeger uit Europa gemakkelijk en in korten tijd Engeland bereikten, doch thans over grooteren afstand aangevoerd moeten worden, is buitengewoon zwaar en vermeerdert de moeilijkheden van Enge- land’s ravitailleeringspositie in hooge mate. Indien nu het Duitsche duikboot- wapen, ondersteund door het luchtwap i en de strijdkrachten overzee, dezen uitvoer succesvol en stelselmatig hindert en in stijgende mate dagelijks waardevolle ton nage tot zinken brengt, dan is het vol komen duidelijk, dat Engeland vroeg of laat moet bezwijken, omdat zijn leven en bestaan met zijn toevoer staat of valt. Want Engeland is tegenwoordig niet meer in staat de verschrikkelijke verliezen aan schepen op te heffen door aanbouw. Enge land gaat den onvermijdelijken ondergang steeds sneller tegemoet. Geen macht ter aarde kan dit noodlot meer tegenhouden. Engeland kan zichzelf niet meer helpen en elke hulp van buiten af komt in ieder ge val te laat, gezien de kracht van de Duit sche slagen. De meening heeft hier en dear post gevat, dat met het werk van de Winter hulp Nederland het sociale werk van an dere instellingen zou zijn lamgelegd. Ten aanzien hiervan is het van belang te wij zen op een schrijven van den directeur- generaal der W.H.N. aan de burgemees ters, waarin richtlijnen zijn gegeven ten aanzien van de samenwerking tusschen de W.H.N. en andere sociale instellingen, ten einde de voortzetting der werkzaamheid van deze laatste instellingen mogelijk te maken. In dit schrijven wordt de gedrags lijn aangegeven, welke gevolgd dient te worden, wanneer andere lichamen dan de W. H. N. collecten wenschen te orgam- seeren. O.m. wordt in deze circulaire ge zegd, dat bij de Stichting Winterhulp Ne derland sedert de oprichting vele aanvra gen zijn binnengekomen voor tegemoetko ming bij schade als gevolg van oorlogs daden (bomaanslagen e.d.), aangezien eollectevergunningen hiertoe niet verleend konden worden. Waar inmiddels een re geling is bekend gemaakt voor de afdoe ning van deze soort van aanvragen wordt bij voorkomende gevallen verzocht deze aanvragen door de daartoe aangewezen in stanties te doen behandelen. Dit neemt niet weg, dat de Stichting in bijzondere gevallen gaarne bereid is, gegeven haar taak, een extra tegemoetkoming te ver- leenen. die niet in mindering mag komen van een nader te bepalen schadevergoe ding De kerkelijke organisaties Ten aanzien van kerkelijke organisa ties, vereenigingen en instellingen, welke op sociaal gebied werkzaam zijn, wordt in dit schrijven opgemerkt, dat het het streven van den directeur-generaal der W.H.N. is, het sociale werk der kerken, in den ruimsten zin genomen, onbelem merd voortgang te doen vinden. Dit be- teekent dus, dat het terrein van de ker kelijke sociale zorg niet zal worden betre den door de Stichting Winterhulp Neder land. Met betrekking tot het vraagstuk der openbare geld- en goedereninzameling is het de taak van de stichting de helpende hand te bieden daar, waar moeilijkheden bij openbare geld- en goedereninzame lingen zouden kunnen ontstaan. Wanneer plaatselijke kerkelijke sociale instellingen, organisaties, vereenigingen, e.d., een openbare i».ameling wenschen te organiseeren, wordt deze inzameling gehouden onder de auspiciën van de Stichting Winterhulp Nederland. Echter kan dan deze openbare inzameling onder eigen naam van de betreffende organisa ties worden gehouden, terwijl ook de gel den, buiten de boeken van de stichting Winterhulp Nederland om, ten volle aan de betreffende organisatie voor het be oogde doel kunnen worden afgedragen. De eventueele gemeentelijke voorschrif ten op het houden van openbare inzame lingen moeten onverminderd worden ge handhaafd. De Britsche luchtaanvallen Groot-admiraal Rader behandelde daar op de uiterlijke gevolgen van den oorlog voor het leven der arbeiders. De scheeps werven zijn evenals de zuivere woonwij ken, zoo verklaarde hij in dit verband, blootgesteld aan nachtelijke Britsche bomaanvallen. De verliezen en de schade zijn gelukkig zonder beteekenis. Het per soneel heeft evenwel uitmuntende ar- beidstucht aan den dag gelegd en zoo doende de belemmeringspogingen van den vijand met succes verijdeld. Hierbij heeft de fabrieksluchtbescherming vooral bijge dragen tot het voorkomen van aanzien lijke schade. Thans treft de volle vergel ding den vijand. Wat de vijand tegen de Duitsche bur-’ gerbevolking onderneemt, wordt hem 100- en 1000-voudig betaald gezet. In zijn verblinding meent hij, dat hij het weer standsvermogen van het Duitsche volk door terreuracties aan het wankelen kan 'brengen. De Duitsche arbeider heeft daarop het juiste antwoord gegeven door zijn inspanning nog slechts te verhoo- gen en ik acht het in het bijzonder een verdienste van den arbeider, dat wij op het terrein van de marine niet alleen onze scheepsreparaties, maar ook ons bouiwprogram volgens de vastgestelde ter mijnen hebben kunnen uitvoeren. De groot-admiraal betoogde daarop, dat sedert het begin van den oorlog 6.3 millioen bruto ton vijandelijke scheeps- ruimte door operaties van de Duitsche zeestrijdkrachten tot zinken gebracht zijn, waarvan 2/3 door het duikbootwa- pen. De vernietiging van vijandelijke oor logsschepen is eveneens belangrijk. Meer dan 450.000 ton heeft de vijand zelf toege geven en wij weten immers hoeveel hij verzwijgt. Daartegenover zijn de eigen verliezen gering. Groote Duitsche vloot na den oorlog Tot.slot betoogde Rader, dat het voor Duitschland in dezen oorlog om zijn vrij heid en om zijn levensrecht gaat, om zijn geheele toekomst als volk en staat. In dezen strijd moet en zal het overwin nen. De strijd wordt voortgezet totdat het uur der beslissing slaat. Groot-Brittannië heeft den oorlog gewild. Groot-Duitsch- VERMELDING VAN HET NUMMER DER DISTRIBUTIE-STAMKAART 18 VOLDOENDE De directeur-generaal van de Winter hulp Nederland heeft ten opzichte van de behandeling van de waardebonnen der W.H.N. een gewijzigde beschikking ge troffen. Tot nog toe was verplicht ge steld, dat op de achterzijde der bonnen behalve stempel en handteekening van den directeur van een der plaatselijke bureaux en stempel en firmanaam van den leverancier, tevens vermelding van naam, adres en woonplaats van den on dersteunde moest voorkomen. Van nu af aan is het voldoende, wan neer het nummer van de distributie- stamkaart van den begiftigde op den waardebon is vermeld. Aan de winkeliers en zaken wordt ver zocht van deze wijziging goede nota te nemen, opdat bij verstrekking van goe deren aan behoeftigen en de verzilvering der waardebonnen geen storende vertra gingen ontstaan. De Amerikaansche minister van fi nanciën, Morgenthau, heeft gisteren voor de senaatscommissie van buiten- landsche politiek o.a. verklaard, meldt het D.N.B., dat de financieele gevolgen van de ineenstorting van Frankrijk, En geland zwaar getroffen hebben. Enge land kan weliswaar de reeds in de Ver eenigde Staten geplaatste opdrachten be talen, doch beschikt echter niet over dollars voor aanvullende opdrachten. In zestien maanden oorlog zijn de Engel sche goud- en dollarsaldi met 2,316 mil liard dollar verminderd. Thans is voor wapenaankoopen in Amerika nog een bedrag van 1,811 mil liard dollar beschikbaar. De Engelschen hebben reeds een schuld voortspruitende uit de reeds geplaatste opdrachten van 1,4 milliard dollar. Engeland heeft toe gestemd in de publicatie van deze tot dusver geheim gehouden cijfers. Eng land's valutavoorraden in Amerika zien er als volgt uit: 292 millioen dollar aan goud, 54 millioen dollar aan regeerings- bezit, 350 millioen in particulier bezit, 616 millioen aan verkoopbare effecten, 900 millioen dollar aan rechtstreeksche en gemengde beleggingen. Hiervan heb ben de Engelschen een bedrag van 350 De „Daily Telegraph” meldt, dat gene raal Waveli, opperbevelhebber in het na burige en Midden-Oosten, een bezoek gebracht heeft aan Athene, waar hij be sprekingen gevoerd heeft met den Griek- schen minister-president Metaxas en met leden van den Griekschen generalen staf. Geen Britsche troepen naar het Grieksche front De „Popolo di Roma" schrijft, dat En geland, dat eens zoo gul was met belof ten jegens zijn beschermelingen, thans bij monde van generaal Waveli te Athene heeft medegedeeld, dat het voorloopig niet mogelijk is,. Australische of Nieuw- Zeelandsche troepen van het front in Marmarica naar Griekenland te zenden. Het blad voegt hieraan toe, dat Italië de strijdkrachten van het Britsche Rijk in Noord-Afrika blijft binden. Transporten door de Middellandsche Zee zijn tot een groot waagstuk geworden, doordat de zee- en luchtvloten der asmogendheden de Straat van Sicilië scherp bewaken. Volgens de „Messagero” was het Enge- lands plan, na een snelle zege over de Italiaansche troepen in Noord-Afrika de vrijkomende strijdkrachten in Grieken land in het vuur te brengen en tegelijker tijd Turkije te betrekken in zijn plannen tot uitbreiding van den oorlog. De Ita liaansche tegenstand echter heeft al deze plannen verijdeld. Het bezoek van gene raal Waveli doet nu de Grieken, die in vertrouwen op de Engelsche beloften zich in het oorlogsavontuur stortten, hun on voorzichtigheid inzien. land zal hem zegevierend beëindigen. Als de oorlog beëindigd is, zal de vloot de uitbreiding en afmetingen krijgen, zooals aan een wereldmogendheid betaamt. Dank aan de duikbootbouwers Groot-admiraal Rader heeft in een or der uiting gegeven aan zijn dank en er kentelijkheid jegens allen, die bij den bouw van duikbooten werkzaam zijn. Hij wijst er op, dat de marine in voor beeldige samenwerking met de scheeps werven en wapenfabrieken in ongekend korten tijd de beste duikbooten ter we reld heeft gebouwd, welke door de sol daten der vloot op beslissende plaatsen ter overwinning worden gevoerd. V I V w V g 5 V Gisteren in de vroege ochtenduren hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duit sche gevechtsvliegtuigen het vliegveld Luca op Malta gebombardeerd. Men kon een reeks van treffers in en hangars waarnemen. Er werd lijke materieele schade aangericht. Het gebied van het Suez- kanaal beschadigd Het D.N.B. seint uit BeiroetHet Egyptische blad „Ahram” meldde Zondag uit Cairo, dat het gebied van het Suez- kanaal bij den jongsten aanval van de Duitsche bommenwerpers aanzienlijk is beschadigd. Het blad geeft slechts in algemeenen toon gehouden opgaven, daar de Engelsche censuur in Egypte de pu blicatie van bijzonderheden onmogelijk maakt. De Führer heeft het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan den schout-bij-nacht Kummetz, leider van een gevechtsgroep, den kapitein-ter-zee Thiele, commandant van een kruiser en den kapitein-ter-zee Heye, commandant van een kruiser. De onderscheidingen werden speciaal verleend wegens de ver diensten der genoemde officieren bij de verovering van Noorwegen. Amerika, waarvan het bezoek te Brussel reeds werd aangekondigd, heeft er zich tijdens haar verblijf in het land met de toelating van den militairen bevelhebber op toegelegd het vraagstuk der bevoor rading van de Belgische bevolking te bestudeeren. Deze afvaardiging bestond uit Frede rick Dorsey, Stephens, William Macdo nald en C. P. Murray jr. De afvaardiging heeft haar opdracht van inlichting en van onderzoek tot een goed einde gebracht, dit in samenwer king met de vertegenwoordigers van winterhulp, van het Roode Kruis van België en van de bevoegde overheden o.m. van de vertegenwoordigers der mi nisteries van landbouw, voedselvoorzie ning en economische zaken. Zij is even eens in contact getreden met verschillen de andere personaliteiten, die bij machte waren haar inlichtingen te verstrekken. Zij heeft een zeker aantal volkscantines, goedkoope spijshuizen, centra voor ko- lenbedeeling. werken voor kinderwelzijn, moederhuizen, schoolinstellingen en an dere bezocht. Deze gedachtenwisselingen en bezoeken hebben het de afvaardiging mogelijk gemaakt, zich rekenschap ta geven van den nood der Belgische be volking, alsmede van de werking van winterhulp en van de daarbij aangeslo ten organismen. Daarom klinkt thans het hulpgeroep van de Britsche machthebbers over den Atlantischen Oceaan naar Amerika. Indien het al noodig is een bewijs voor de ver zakende, reeds gebroken macht van Enge land aan te voeren, dan kan als zoodanig het deemoedige smeeken om hulp bij vreemde mogendheden gelden. De strijd en de overwinning beoogen het breken van de Britsche dwangheerschappij, zoo ver volgde Rader. Nimmer meer mag Enge land de lust voelen opkomen om zijn hand uit te steken tot het rooven van een weer loos land Nimmer meer mogen vrije vol ken aan den onverzadigbaren machtshon ger van die uitbuiters geofferd worden en nimmer meer mogen vreemde politici ver klaren, dat er 20 millioen Duitschers te veel zijn, slechts omdat het niet overeen komt met de geldelijke belangen van in ternationale kapitalisten, dat het Duitsche volk zijn plaats op de wereld opeischt, die het toekomt volgens zijn flinkheid en kracht, volgens zijn geestelijken en cul- tureelen rijkdom. De Duitsche arbeider staat in den strijd om de Duitsche vrijheid naast den Duit schen soldaat in de eerste linie Zijn werk de de een be- naar het D.N.B. verneemt, een aanval onder nomen op spoorwegemplacementen ten Noorden van Cambridge. Een goederen-’ station en een goederentrein werden op succesvolle wijze met bommen bestookt. De vliegtuigbemanningen konden een grooten brand in het station waarne men. Tevens werden verschillende afzonder lijke aanvallen ondernomen op de Brit sche hoofdstad, waarbij voor den oorlog belangrijke doelen met succes werden gebombardeerd. Alle vliegtuigen keer den onbeschadigd naar hun steunpunten terug. Naar het Spaansche nieuwsagentschap „Efe” uit Lissabon meldt, zijn in den laatsten tijd verscheidene Fransche koop vaardijschepen dOor de Engelsche zee strijdkrachten opgebracht, Zoo is o.a. het stoomschip „Zantal” uit Martinique met een lading van 1.5 millioen liter rum aan boord naar Gibraltar opgebracht. De la ding is onder de soldaten van het garni zoen verdeeld. Twee andere schepen, de „Mary Maeritzy” en de ,,Les Gemeux” met levensmiddelen aan boord, zijn even eens opgebracht. De ladingen levensmid delen, bestaande uit vijf millioen eieren, 4800 kisten sinaasappelen, thee en een groote hoeveelheid stokvisch, die voor de Fransche bevolking bestemd waren, zijn door de Engelsche autoriteiten in beslag genomen. Tenslotte zijn nog de Fransche schepen „Joseph Deschamel” en een ander schip, waarvan de naam nog niet bekend is, naar Groot-Brittan nië opgebracht Het eveneens in beslag genomen schip „Charles Prumier” zou veranderd zijn in een in Engelschen dienst varenden hulp- kruiser. gebied zijn gedaan. Zoowel ’s morgens als ’s middags vlogen vijandelijke vlieg tuigen over de kust van Kent en lieten boven een provinciestad bommen vallen, waardoor enkele huizen zijn beschadigd. Ook op andere plaatsen werden bommen uitgeworpen. Te Londen zelf werd overdag vier maal luchtalarm gegeven. Er - werden brand- en brisantbommen uitgeworpen en het luchtdoelgeschut kwam in actie. Wendell Willkie, die, zooals bekend, op dit oogenblik te Londen vertoeft, maakte gisteren voor de eerste maal kennis met luchtalarm. Eenmaal ver raste het hem, toen hij onderweg was voor een bezoek bij den gouverneur van de Bank van Engeland. Een tweeden keer was er alarm, toen hij een onder houd had met den Katholieken aartsbis schop van Westminster, kardinaal Hins- ley. De Grieksche ministerpresident Metaxas is, naar uit Athene wordt ge meld, vanochtend om 6 uur aan een hartverlamming overleden. Generaal Jean Metaxas was 69 jaar. Sedert den 4den Augustus 1936 regeerde hij in Athene. Hij was de man, die in Griekenland het autoritaire regime in voerde. Op eigenaardige wijze weerspie gelt zich in de loopbaan van dezen offi cier en politicus de Grieksche ontwikke ling van een menschenleeftijd schitteren de successen en zware tegenslagen, oor log en revolutie, partijstrijd en democra tie, omwenteling en dictatuur dit alles heeft Metaxas elkaar zien afwisselen tijdens zijn veelbewogen leven. Sedert den 4den Augustus scheen zich, onder leiding van den generaal, in de Grieksche politiek een nieuwe even wichtstoestand af te teekenen. Zijn be sluit, om de zijde van Engeland te kie zen en den hem door Italië toegeworpen handschoen op te rapen, roept de scha duwen van het verleden op en herinnert aan de catastrophale politiek van Venize- los. Metaxas is in de voetsporen getreden van zijn ouden tegenstander, dien hij als monarchist en als conservatief met zoo groote verbittering heeft bestreden. Metaxas was een der belangrijkste militaire figuren van Griekenland. Hij studeerde van 1899 tot 1902 aan de hoo- gere krijgsschool te Berlijn en bekleedde onder koning Konstantijn, wiens militaire raadsman hij was, den post van chef van den generalen staf. Togn de koning ge dwongen werd afstand te doen, week Metaxas uit naar Italië, waar hij onop houdelijk werkzaam was voor het herstel van de monarchie. In 1920 keerde hll met koning Konstantijn naar Griekenland terugdoch na den noodlottigen afloop van den oorlog tegen Turkije, die den bodem insloeg aan alle eergierige plan nen der Grieken ten aanzien van Klein- Azië, maakte een omwenteling opnieuw een einde aan het koningschap. In 1923 een jaar na het definitieve heengaan van Konstantijn, moest ook koning George II wijken voor de Venizelisten en de radi calen. Metaxas volgde hem in de ver banning. Den 25sten Maart 1924 werd in Athene de republiek uitgeroepen. Kort daarop kreeg Metaxas verlof, terug te keeren. De bewoners van het eiland, waar hij ge boren we*d, Cephalonië, kozen den leider der monarchistische partij in het parle ment. In de tien jaren, die nu volgden, nam hij den strijd tegen Venizelos op. In November 1935 keerde koning George terug. Na den dood van generaal Con-, dylis en den mislukten Putsch van de communisten van 1936 werd de plaats vervangende ministerpresident en minis ter van oorlog, Metaxas, belast met vor ming van een nieuw kabinet. Vier maan den later werd het parlement ontbonden en de partijen verboden. De dictator Me taxas nam toen de teugels van het be wind in handen. -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1