G. BLOM STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN Voor den Puzzelaar FRANCISCUS WILLEM HELFFERICH HET DEUTSCHE OPERN- HAUS OP REIS TOONEELGROEP „HET MASKER” Hm i ft? 1871 9 Februari 1941 Dr. W. VAN BEMMELEN t Lr naar ZWEMBAD ZU1DERPARK In den Stadsschouwburg SCHOOLKINDERVOEDING VEKEENIGINGEN F. W. Helfferich BIJZONDER GEWOON LAGER ONDERWIJS VRIJDAG SCHOLIEREN- IJSSPORTDAG DE CORRESPONDENTIE VAN LOPE DE VEGA HAAGSCTTK COUPAVT Woensdag 29 Jan. 1941 2e bl. pag. 3 NATIONALE OPERAGROEP komen 335 kunstenaars Nederland Grlep, Kou, Pijn. hX- RECLAMES f tn Arno UITBREIDING KLEEDRUIMTE Bouw van 227 hokjes en kinderenzij gaat heen Frank tezamen Verbetering theeschenken) de KUNSTZAAL „PLAATS" De Haagsche Bond „Vacantiebezigheid (Foto: Willy Schuman) Schilder en leeraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten Vergoeding ter zake van boventallige leerkrachten ingevolge artikel 100 der Lager Onderwijs-wet 1920, over 1939 VACANTIEBEZIGHEID VOOR SCHOOLKINDEREN kort der B. van schoolkinder- Groote toeloop Met het bestuur der stichting „Centraal Badbeheer” achten B. en W. dan nu ook het oogenblik gekomen «m de kleedruimte aanmerkelijk uit te breiden. De toeloop tot het zwembad, zelfs bij koel weer groot, is op warme dagen overweldigend In het afgeloopen seizoen, dat door de werkzaamheden aan de filters ongeveer een maand later opende dan andere ja- ren, zijn ondanks de weinige warme dagen nog ruim 213.000 baden genomen (in den mooien zomer van 1939: 237.500); bij warm weer heeft men op één dag het tot dusver niet bereikte aantal van 6054 baden geteld! B. en W. hebben doen nagaan, op welke wijze de capaciteit van de kleedruimte het beste zou kunnen worden opgevoerd. De dienst der gemeentewerken heeft daartoe verschillende plannen ontworpen, waaruit het bestuur van „Centraal B<i«L- beheer" vrijwel eenstemmig zijn keu" heeft gevestigd op plan II. Dit omvat den bouw van 227 kleedhokjes op de bestaan de Zij worden ongeveer in gelijken getale verdeeld over de mannen- en vrouwen- afdeeling. Voor het aanbrengen van toe- gangstrappen moeten in elke afdeeling 10 hokjes vervallen, zoodat er een winst overblijft van 207 hokjes Dit ontwerp voorziet verder in de uit breiding van een toilet in de mannen- afdeeling ten behoeve van de bezoekers van den daarachter gelegen tfieetuin De kosten zijn hoog, doordat de con structie van de bestaande cellen moet worden verzwaard en de nieuwe cellen op een aan te brengen fundeering moeten worden gebouwd. Zij worden naar de thans geldende prijzen geraamd op rond 70.000. De Spaansche Academie voor Weten schappen Zal binnen afzienbaren tijd een volledige uitgave bezorgen van de corres pondentie van den grooten Spaanschen Katholieken dichter Felix Lope de Vega, die van 1572 tot 1635 leefde en tooneel- stukken heeft geschreven, die getuigen zijn van zijn rijke verbeeldingskracht. Het eerste deel van dit belangrijk werk is zoojuist verschenen. De overige vier dee- len zullen binnenkort het licht zien. Indertijd moest de scholierenijssportdag. welke georganiseerd was door de Ge meentelijke Schoolsportdag Commissie en gehouden zou worden op de banen van de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeni- ging aan de Sportlaan, wegens het intre den van den dooi worden afgelast. Naar het bestuur van de genoemde com missie ons thans mededeelt, zal dit ijs- feest, indien de dooi tenminste geen roet in het eten gooit, Vrijdag a s. aan de Sportlaan worden gehouden. Eenige duizenden leerlingen van ver schillende scholen zullen aan dezen, in het land unieken ijsdag mededoen. Enkele gegevens betreffende het jaar 1939 Blijkens het ontwerp-verslag van en W. betreffende de verstrekking schoolkindervoeding en scheel!:::.. kleeding in 1939, dat ter vaststelling aan den Gemeenteraad wordt aangeboden en waarvan de gegevens zijn ontleend aan de verslagen der St. Vincentiusvereeni- ging en de Stichting Schoolkindervoe ding, hebben vanwege eerstgenoemde ver- eeniging in dat jaar gemiddeld 3347 kin deren per dag aan de maaltijden bij de wintervoeding deelgenomen en 3371 bij de zomervoeding; vanwege Schoolkinder voeding resp. 4464 en 4498 kinderen Als wintervoeding (warm voedsel) is inclusief voor levering aan derden ge kookt vanwege de St. Vincentiusvereeni- ging: aantal dagen 209, totaal aantal li- DE NOK De volgende leden zijn uit het bestuur van de afdeeling Rhythmische gymnastiek van de Nederlandsche Dans-liga getre den mevr. Ans van Houweninge-Schou- tens, mevr. F. Oedin-Hamel, mej. 'L. Craandijk en mej. M. v. d. Heijde en hebben besloten zich opnieuw aan te slui ten bij de Algemeene Nederlandsche Kun- stenaars-organisatie’ ,,de Nok”. RESIDENTIE-ORKEST Het 7e Diligentia-concert, te geven door het Residentie-Orkest, op Woensdag 5 Februari, aanvang 7.30 uur. zal onder lei ding staan van Willem van Otterloo. De pianist Georgy Farago zal zijn solistische medewerking aan dat concert verleenen. Het programma luidt als volgtI. Saint Saëns. Symphonic No. 2 in A. gr. t. II Fauré. Ballade voor piano en orkest; III. Liszt, Totentanz voor piano en or kest IV. Strauss, Till Eulenspiegel. *1 kanlmw tfrhrtilken N»In VVk overdag werlr kerft Iran ote» meer bui ten dat prae- M türbe. hygiënt- I •ehe wrband I dtarraet wmietipbaar VM5J vlot20 kaam 21 stil22 bleu 23 erts 24 Sint25 stijl27 pier 28 jaar29 ijdel30 eik 31 gom 33 af. voor Schoolkinderen" heeft aan den Ge meenteraad het verzoek gericht, behou dens de toe te kennen aanvulling der subsidie 19391940, alsnog te willen ver leenen een extra-subsidie van 369.50 tot delging van schuld en een voorschot van 500 op het subsidie van 1940—1941. JUWELIER PLAATS 9 DEN HAAG Telefoon 115221 AIIZAAD van GOUD. ZILVER IJNrvWr- JUWEELFN NIEUWE COMPOSITIE DOOR P. SONNEGA Vrijdag 31 Januari a.s., te 3 uur nam., zal onze stadgenoot, de pianist-componist Sonnega een piano-recital voor de fTC.R.V. geven. Hij zal stukken van Cho pin, Scriabine, Bortkiewicz en eigen werk voordragen, w.o. zijn impromptu op. 4, dat in eerste uitvoering gaat. BETHLEHEMKERK Op het buitengewoon orgelconcert dat a.s Zaterdagmiddag in de Bethlehemkerk door Alex Schellevis wordt gegeven, speelt hij werken van Sweelihck, Buxtehude, Bach,en Frank. Miep Ochse, alt en Chris Taverne, t&- nor, zingen duetten van Charpentier. Mar cello en Bach, benevens aria’s van Hassa. Het concert vangt aan om half vier. „TWaalf in de j ur y-bank", naar Ladislaus Bus Feke- tee, door Cha rle s Ma c Arthur. De Nationale Opera Groep (artistieke leiders Gerard Giesen en Jos Vranken jr blijft haar doelstelling getrouw en zal ook in de tweede helft van het seizoen 19401941 de muziek-dramatische kunst bevorderen en beoefenen. Daarmede geeft deze groep geschoolde zangeressen, zangers, orkesten en technische mede werkers gelegenheid hun capaciteiten te toonen. In- de eerste helft van dit seizoen zijn in den Stadsschouwburg te Arnhem succesvolle opvoeringen gegeven van ..Der Freischütz" van Weber en ,.Tann- hauser" van R. Wagner. Op Zondag 23 Februari 1941, des na- midd. te 1.45 uur. zal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier, o’ der auspiciën van ,,Die Haghe Sanghers”, een uitvoering worden gegeven van „Tannhauser und der Sangerkrieg auf der Wartburg”, romantische opera in drie bedrijven, van R. Wagner. De spelleiding en tooneelschikking is in handen van Ge rard Giesen. het orkest is de Amhemsche Orkest Vereeniging. Het geheel staat on der leiding van den dirigent Jos Vran ken jr. Op het repertoire staan verder nog de komische opera ..Zar und Zimmermann” van LortzingWagner's romantische opera ..Lohengrin” De volgende Nederlandsche solisten en koren zullen aan de opera-opvoering me dewerking verleenen Dini Erkens. Pim Borkent. Corite van Alphen. Dzjobs Ising, Joh. v. d Ploeg, Gerard Holthaus. Henk Weimar. Willem Herckenrath. Anton El- dering. Coust v. d. Elshoudt jr,. Wijnand Beke. Coen Muller en W. Rusting. Koren: ..Spangens koor”, versterkt met leden van Rotte's Mannenkoor en ..Die Haghe Sanghers”. dir Jos Vranken jr Rotterdams koor, directeur J. Zuij- derdorp. Uit Berlijn wordt gemeld, dat een zeer „gemengd" gezelschap naar de stad onzer inwoning reist: 335 kunstenaars zijn op den trein gestapt met alles wat er bij be hoort, met kisten en koffers, décor's en requlzieten, costuums en duizend andere dingen. Het zijn behalve de solisten: 85 leden van het koor, 93 orkest-leden, 64 dansers en danseresje^, 76 tooneeltechnici. Het „Deutsche Opernhaus” te Berlijn heeft de ,.Ro.senkavaliers" van Richard Strauss op het programma, dat in Holland gege ven wordt en bovendien de drie mooiste balletten, die men te Berlijn in de laatste tien jaar gezien heeft. Generaal-Intendant Wilhelm Rode, die zelf een der heldenvertolkers bij de opera is. zorgt voor de geheele leiding Ook de „General-Musikdiirektor" Arthur Rother komt mede: hij is hier ter stede reeds wel bekend door zijn symphonie-concerten Men wil in Nederland, dat op het ge bied van kunst niet zoo spoedig tevreden te stellen is, een goeden indruk maken. Een groot aantal wagens waren noodig, om het heele gezelschap met zijn bagage te vervoeren. Na de uitvoeringen van opera, ballet en orkest in Nederland gaat de reis naar Oslo en in dien tusschentijd gaan de voorstellingen te Berlijn door, dank zij de reservekrachten. zoodat het Berlijnsche publiek niet tekort komt. Oud-directeur van het magnetisch meteo rologisch observatorium te Batavia In den ouderdom van 72 jaar is hier ter stede overleden dr. W, van Bemmelen. oud-directeur van het Magnetisch Meteo rologisch Observatorium te Batavia, oud- lector aan de universiteit te Amsterdam. Dr. v. Bemmelen werd 26 Augustus 1868 te Groningen geboren. Na in Leiden in de wis- en natuurkunde te hebben gestudeerd werd hij in 1892 assistant bij de directie van het Ned. Meteorologisch Instituut. In 1893 promoveerde hij op „De isogonen in de 16e en 17e eeuw”. In 1898 volgde zijn benoeming tot onderdirecteur van het Magnetisch Meteorologisch Observatorium te Batavia en in 1905 tot directeur Gedu rende 15 jaaris hij directeur van het Observatorium geweest Terug in Neder land werd hij in 1922 lector aan de Am- sterdamsche Universiteit. Met dr. van Bemmelen is een groot ge leerde en een veelzijdig kunstenaar heen gegaan. Zijn muzikale en letterkundige ga ven gingen ver uit boven die van den meest gevorderden dilettant, hij is beschei den als hij was steeds „amateur” geble ven. ofschoon zijn „Wonderlijke geschie denissen der stof" en andere literaire wer ken van hem tot het beste en tot het ori gineelste van onze letterkunde behooren. Er zal nog gelegenheid zijn hierbij nader stil te staan. Zijn violoncel was hij even toegewijd, als de wetenschap, als violoncel list bereikte hij een groote hoogte, hij was ook in dit opzicht een kunstenaar met een zeer zuivêr gemoed en met een diep in nerlijk inzicht. In Indië was hij, later ook in Holland, een zeer gezochte kracht in kamermuziekensemoles, reeds als stu dent in Leiden was hij een bekend lid van Seinpre Crescendo, waarvan hij ook eere- lid is geworden. Van zijn belangrijken wetenschappelij- ken arbeid getuigen vele publicaties van zijn hand, zijn werk vond erkenning in het lidmaatschap en eerelidmaatechap van tal van internationale wetenschappelijke instellingen, o.a. van de Verein für Geo graphic in Frankfort, van de Schweiz Naturforsch Gesellschaft, van de Royal Meteorological Society en andere Van zijn werken noemen wij: Die Erd- magnetische Nachtstörung (1895). Magne tic Survey of the Dutch East Indies <1908) Uitkomsten der regenwaarnemingen op Java (1914). Results of registering balloon ascents at Batavia (1916). De atmospherl- sche circulatie boven Australië en Azië (1918). Naar hooge toppen en diepe kra ters (1919), met de ongeëvenaard mooie Nachtwake op den Merbaboe". Wonder lijke geschiedenissen der stof (1920) Mira culeuze verhalen (1924), Phantasmen (1930), Brieven aan een onbekende (1931) Nachten met^Hulè (1934)., terwijl tenslotte in 1937 van z‘ijn hand verscheen: Een droo- mer langs den Nijl het resultaat van niet minder dan zes reizen die hij naar Egypte maakte, waarvan hij er verschillende met zijn studenten deed, met wie hij ook Grie kenland heeft bezocht. Zijn studenten ver eerden hun leermeester als mensch en leeraar buitengewoon en daarvoor was ook alle reden. Hij was in elk opzicht wat men noemt een fijn en nobel mensch die met al zijn liefde en talenten de weten schap en de kunst heeft gediend. De verassching van het stoffelijk over schot zal plaats hebben morgen. 30 dezer, in het crematorium te Velsen na aan komst van trein 1.15. halte Driehuis- Westerveld. Tenslotte geven B. en W. den Raad in overweging nog de volgende voorziening te doen treffen in de aan de inrichting verbonden theeschenkerij. In zijn vergadering van 16 Januari 1939 stelde de Raad onder meer gelden be schikbaar voor het maken van een bete ren toegang en voor uibreiding van deze gelegenheid met een zitje aan den voor kant. Het doel, haar aantrekkelijker te maken^ is bereikt; sinds oeze verbete ringen tot stand zijn gekomen, is het be- altijd aan poeder ol cachet van Mijnhard*. Mijnhardt'a Poeder» per «tuk 8 et. Dooi 45 Cachets.genaamd.,Mt)nhardt)ei"2it. lOct Dooa50ch BUSTE VAN KEIZER TIBERIU8 GEVONDEN In het oud-Romeinsche theater van Ca«- sino heeft men bij opgravingen een buste van keizer Tiberius, die van 14 tot 37 jaar n. Chr. regeerde, gevpnden. Deze waardevolle buste, die van Sycomore- hout is vervaardigd, is betrekkelijk goed bewaard gebleven Tentoonstelling professor W. v. d. Berg A.s. Zaterdag 1 Februari te 3 uur n.m. wordt hier ter stede. Plaats 21, een nieu we kunstzaal geopend. Naast een perma nente collectie kieinplastiek en grafiek, wil deze kunstzaal werken van binnen- en buiteniandsche belangrijke kunstenaars brengen Als eerste exposant is de keuze geval len op prof. Willem van den Berg (Am sterdam), die naast teekeningen ook een twintigtal doeken exposeert, waaronder zijn laatste zoo juist voltooide werken. Tot de permanente inzenders van klein plastiek behooren o.a. Corry Franzen- Heslenfeld, prof. W. Kreitz (Antwerpen), Albert Poels (Antwerpen). Koos van Vlij men, mej. Gra Rueb en Han Richters. Van de grafici is er werk van Debora Duyvis, Jan Strube, Livinus van der Bundt, Alfr. Löb en Joh. Dijkstra (Gro ningen). De tentoonstelling zal met een inleidend woord door Corn, van Sluys worden geopend. Bij de eerste drie van de zes tafereelen, waaruit dit stuk bestaat, krijgt men den indruk dat er nagenoeg geen dramatische ontwikkeling is, doch de schrijvers een aantal menschen, vogels van diverse plui mage, hebben willen teekenen, elk voor zich en in hun toevallig tijdelijk verband, met de strekking, ons de voosheid te doen zien van het jurywezen in de Amerikaansche rechtspraak, waarvan het lot en zelfs net leven van een mensch afhankelijk is. Het betreft hier n.l. een bont gezelschap van Amerikaansche burgers en burgeressen, die tijdelijk met elkaar zijn opgesloten om na behandeling van een rechtzaak uit spraak te doen omtrent het „schuldig” of „onschuldig” van een man. die wordt be schuldigd. zijn vrouw van het leven te hebben beroofd door haar in een ravijn te stooten. Scherp is geteekend. hoe elk van de juryleden vast zit aan eigen lot en leven en het voorgelegde geval uit den eigen zeer bepaalden en beperkten ge zichtshoek bekijkt of wel zijn of haar oor deel vormt of h e r vormt op gronden, die slechts op bekrompen eigenbelang berus ten Zóó goed is de uiterlijke typeering en de diepere karakteristiek van deze “Ik voor zich gewone en desondanks merk waardige menschen en zóó raak en vooral levendig is de weergave van hun vele on derlinge botsingen, dat men deze knap ge bouwde. door den boeienden dialoog sfeer scheppende tafereelen met stijgende be langstelling volgt en zich steeds meer gaat interesseeren voor het lot van den be klaagde, die aan de uitspraak van dit hete rogene gezelschap is overgeleverd. Daar zijn o.m.: de vroolijke en actieve reiziger in schrijfmachines; de deftige kolonel van de marine, de beleefde kap per, de lekkerbek van een bankbediende, de stoere en sluwe tuinman, de kaasbe- werker met zijn minderwaardigheidscom plex. de knorrige, oude kruidenier met zijn ongelukkige huwelijk, de ondegelijke begrafenisondernemer; verder een ijdele, oude mannenhaatster. een gemoedelijke huismoeder, een mode-verkoopster. die haar heele leven „reserve” blijft (ook nu als jury-lid) Maar er zijn óók de intellectueel Frank Campbell, voorman van de jury, en de on gehuwde Evelyn Scott en door dit tweetal ontwikkelt zich in de laatste drie bedrij ven het dramatische element in het stuk. Dit is te interessanter omdat het een pa rallel vormt met de rechtzaak, die hen zeer toevallig heeft tezamen gebracht. Want de verdachte had. na een uiterlijk goed huwelijk van vele jaren, zijn.vrouw en kinderen in den steek gelaten voor een jonge vrouw, voor wie hij in liefde was ontvlamd. En gedurende de lange weken van hun gedwongen samenzijn ontwikkelt zich ook tusschen Frank en Evelyn een innige liefdesverhouding, die den man tot het vaste voornemen brengt, vrouw en kin deren te verlaten om de roepstem van zijn hart te volgen. Als de jury, na vele heftig bewogen vergaderingen, er eindelijk toe gebracht is, eenstemmig tot het door Frank en Evelyn hartstochtelijk verdedigde „on schuldig” te beslissen, komt de sheriff mededeelen, dat de jury naar huis kan gaan en haar oordeel niet meer wordt gevraagd, want de beklaagde heeft zelf moord gepleegd. In een brief aan de jury bezweert hij. onschuldig te zijn aan den dood van zijn vrouw, maar zichzelf te hebben gevonnisd uit wroe ging over zijn gedrag. Dit is beslissend voor het lot van Frank en Evelyn, want de laatste wil den man, dien zij heeft lief gekregen, niet losmaken van zijn vrouw en kinderenzij gaat heen om Frank nooitmeer te ontmoeten en deze keert, in smartelijke berusting, met zijn vrouw en zijn zoontje, die hem komen afhalen, terug naar huis. Heel mooi hebben de schrijvers de toenadering tusschen de beide, zich op elkaar aangewezen voelende, menschen onder woorden en in beeld gebracht en dezen kleinen roman met zijn ontroerende besluit ingevlochten in het bonte en ru moerige gedoe van het jury-gezelschap. Ook de vertooning is een heel knap stuk werk, in de eerste plaats van den regisseur (Cruys Voorbergh) aan wien hooge eischen worden gesteld, vooral om in de bonte en levendige tafereelen een dynamische eenheid te brengen, het geen uitstekend geslaagd is. Ook het spel van de vele artisten staat op peil ieder van hen gaf een rake typeering en wist goed den toon te treffen. In de eerste plaats Cruys Voorbergh en Willy Haak, die voortreffelijk wa ren als Frank en Evelyn en naast kracht tegenover hun mede-juryleden een tref fende psychologische fijnheid gaven in hun serieuze liefdes-romannetje. dat door hun balkonscène zoo fijngevoelig wordt ingeluid. Noemen wij verder met veel lof Jacqueline Royaard s-S a n d b e r g, Hetty Beck, Mari van Warme- lo, John Gobau, die van hun rollen iets bijzonders wisten te maken. Verder Tine Medema, Henk Rikkers, Jan Lemaire sr„ John Soer, Henny Kemler (de sheriff), Lucas Wensin g, Frank Bensdorp, Jan Retèl, Adolf R ij kens. Langdurig warm applaus bewees gis termiddag. dat het Haagsche schouwburg publiek stuk en spel ten zeerste waar deerde. Willy Haak kreeg bloemen. □e exploitatie B en W. zijn met het bestuur van mea ning, dat bij uitvoering van dit ontwerp de inrichting van het bad, zooals men zich deze van den aanvang af heeft voorge steld, op een logische en met een inten sieve exploitatie overeenkomende wijze wordt uitgebreid. Het uit de praktijk ge boren systeem van exploitatie bij grooten toeloop van bezokers is het volgende. Op een bepaald oogenblik wordt het geheele bad ontruimd en voor de ont vangst van nieuwe bezokers gereed ge maakt. Gijlijktijdig worden dan uit de massa wachtenden zoovelen toegelaten, dat 311e kleedhokjes en -ruimten bezet worden. Voor uit- en aankleeden wordt 20 minuten, voor verblijf in het water een half uur toegestaan. Op een fluitsignaal moeten alle bas sins worden verlaten. Na 50 minuten en een snelle reiniging der hokjes wordt opnieuw een gelijk aantal gegadigden binnengelaten. B. en W. ontveinzen zich niet, dat de ontworpen uitbreiding een groot offer van de gemeentelijke geldmiddelen vraagt. Zij meenen echter, dat de uit gave wel verantwoord is, aangezien de stellig te verwachten hoogere opbrengst van het bad daarentegen in belangrijke mate, zoo niet geheel, opwegen en hier groote belangen van de volksgezondheid op het spel staan, welke een offer recht vaardigen. Aan derden werden vanwege de St. Vincentiusvereeniging geleverd 12.357 li ters, waarvoor werd ontvangen 1.480.52, en vanwege de Stichting Schoolkinder voeding 6518 liters, waarvoor werd ont vangen 770.45 Als zomervoeding zijn verstrekt aan de leerlingen van l.o. scholen 3 sneden brood, om den anderen dag belegd, beide met i liter zoete melk. Verder werden ten behoeve van leerlingen van l.o. scho len. die daaraan behoefte bleken te heb ben. op elke 100 sneden brood 8 sneden extra verstrekt. Vanwege de St. Vincen- tius-vereeniging werden gedurende 64 da gen 215.769 porties verstrekt, waarin be grepen 47.949 extra-sneden brood, kosten aan voedingsmiddelen 11.317.64, overige kosten 7.012.12. totaal 1 18.329.76; van wege de Stichting Schoolkindervoeding werden gedurende 64 dagen 318.575 por ties verstrekt, waarin begrepen 102.844 extra-sneden brood, kosten aan voedings middelen 16.569.56, overige kosten 14.361.64, totaal 30.931.20 ,,DE OUDE JAGERBAND" De orkeetvereeniging ..De Oude Jager» band” organiseert op Zaterdag 1 Fe bruari een kindermatinée in de Galerij De heer Roel de Vries en zijn mede* werkers zullen de kinderen bezighouden met poppenkast en goochelen Het klein ensemble van ,,De Oude Jagerband” zal voor vroolijke muziek zorgdragen. te kort kom, dus met hoop op de toe komst ga ik verder, mijn lievelingsvak te beoefenen tot een betere tentoonstelling u welke ik nog hoop te geven.” De heer Helfferich is op de Academie onder 5 directeuren werkzaam geweest: n.l. Koelman, A. van Delden, Jan Sprin ger (waarnemend: Frits Jansen), P. Doorn, (waarnemend: J. D. Ros) en ten slotte dr. J. Plantinga. De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt aldus Horizontaal: 1 klip4 stuk6 kern; 8 asyl9 stal; 10 Rus; 11 klap; 12 Oder; 13 De; 14 amok; 15 krul; 16 ik 17 omen 18 arts 19 vin 20 knal 21 spel22 boot24 smal25 ster 26 Mei27 plat28 Juli29 ijs 30 Etna 31 glad 32 pi33 Arno 34 graf 35 vla. Verticaal: 1 koor2 pas 3 de 4 snel5 kot6 klad 7 olie 8 asem 9 spar; 11 Krim12 oker; 13 blei; 14 Aken 15 knop 17 Oslo 18 alom 19 ters 471,478. voor totaal aantal kinderen 699.526; vanwege de Stichting Schoolkin dervoeding: aantal dagen 209, totaal aan tal liters 624.681. voor totaal aantal kin deren 933.001. De totaalkosten hebben bedragen van wege de St. Vincentiusvereeniging: voe dingsmiddelen 27.921.29. overige kosten in 1938 nog slechts rond /2500, in 1939 er, 1940 was deze onderscheidenlijk rond ƒ3900 en 4350. De keuken is thans echter te klein ge worden en dient noodzakelijk te worden vergroot. Volgens het door den dienst der Gemeentewerken opgemaakt ont werp wordt de keuken met pl.m. 20 m2 vergroot, worden de noodige kasten en aanrechten aangebracht en wordt de in richting van het buffet verbeterd. Deze technische verbeteringen zullen uiter aard ten goede komen aan de exploitatie, Welke voor gezamenlijke rekening van den pachter en de stichting „Centraal Badbeheer" wordt uitgeoefend. De op het ontwerp tevens aangege- yen wijziging van de tribune der zwem inrichting t.w. het maken van een nuffet aldaar wordt vooralsnog niet noodig geacht. De kosten, welke dus be- P*r*ct zullen blijven tot die voor de uit- Weiding van de keuken c.a„ zullen ƒ2250 nedragen. In totaal zal dus een crediet van ’72.250 vereischt zijn. Indien de Raad tot de uitvoering van Ut vo°rgestelde voorzieningen besluit, tin het in het voornemen de vergroo- «r van de keuken nog vóór het a.s. mi fn’ de uitbreiding van de kleed- “imte onmiddellijk daarna te doen uit- v°eren. gin t” W «even den Raad in overwe- 401 de uitvoering van de omschre- •n werkzaamheden te besluiten. 1571,75 25.864.34. totaal 53.785.63, vanwege de Stichting Schoolkindervoeding respectie velijk ƒ38 140.72, ƒ41.403.26. tezamen 79.543.98, waarvan voor militairen af- CREMATIE H. W. DISPER In gröoten eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Vel sen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer H. W Disper, oud-leeraar bij het middelbaai onderwijs, op 86-jarigen leeftijd alhiéi overleden Een kleinzoon van den overledene heeft enkele woorden gesproken en gezegd, dat de ontslapene steeds warm meeleefde met de kleinkinderen. Een zoon van den overledene zeide, dat zijn vader een uitnemend opvoeder van de jeugd is geweest, eerst als onderwij zer, later als leeraar. Daarnaast heeft hij ook nog veel ander werk verricht Ook is gebleken, hoeveel goed hij in zijn leven heeft gedaan en velen zullen hem zeker dankbaar gedenken Nadat de kist onder orgelspel was ge daald, heeft de zoon voor de belangstel ling bedankt. Tijdens de behandeling van de ontwerp- gemeentebegrooting voor 1940 gaf het raadslid J W. van den Akker B. en W in overweging te doen nagaan, op welke wijze de kleedgelegenheid in het zwembad Zuiderpark. welke z.i. niet in overeen stemming was met de ruimte der bassins, zou kunnen worden vergroot. B. /en W hebben toen toegezegd hier over het oordeel te zullen inwinnen van het bestuur der stichting „Centraal Bad beheer’’ Naar aanleiding daarvan deelen zij den Raad thans het volgende mede. Terecht heeft het raadslid van den Akker gewezen op een zekere wanver houding tusschen de ruimte der bassins en het aantal beschikbare kleedhokjes: zonder bezwaar zouden de bassins be langrijk meer zwemmers kunnen bevat ten, dan er thans bij de beperkte kleed gelegenheid, al is deze in vórige jaren vergroot, gelijktijdig kunnen worden toe gelaten. Is hierop tot dusver niet de aan dacht gevestigd, dan -was dit, omdat de kwaliteit van het zwemwater te wenschen overliet en van een intensiever gebruik ernstige vervuiling viel te vreezen. Voor deze bezorgdheid bestaat geen enkele reden meer, sinds de filterinstallatie in den afgeloopen zomer tot het meer dan vijfvoudige van haar vroeger vermogen is opgevoerd. De bekende kunstschilder en leeraar aan de Academie voor Beeldende Kun sten alhier, de heer F. W Helfferich. wordt op 9 Februari a.s. 70 jaar. Een eere-comité, dat voor deze gelegenheid is samengesteld hoopt dien dag voor den sympathieken mensch en kunstenaar niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Franciscus Willem Helfferich. geboren 9 Februari 1871, liep de H B S met 5-j. a af, ging studeeren voor de M O.-acte tee kenen MI en MII. handteekenen en bouwkunde. Op 1 October 1893 werd bij benoemd tot docent aan den avondcur sus. 1 Sept 1907 aan den dagcursus van de Academie voor Beeldende Kunsten. Hij was ook leeraar aan het Christelijk Gymnasium alhier, had vele jaren zitting in de examencommissie L.O. handteeke nen en M.O teekenen. ook van de Nij- verheidsacten Op 1 Maart 1936 ging hij met pensioen wegens de leeftijdsgrens van 65 jaar Tijdens de H.B.S -studie kreeg Helffe rich al les in het schilderen van Willem Maris. Weissenbruch en Th de Bock, die in nauw verband stonden met zijn va der; hij had zoodoende gratis toegang op hun ateliers. Hij is zeer veel naar buiten geweest om te werken met Th. de Bock en Willem Maris Ook reeds in het hoogste of 5e jaar van de H.B.S., des avonds op de Aca demie, volgde hij de avondlessen onder Friedolin Becker Smit Crans. Stortenbe ker en Izeren Na de H.B.S. was zijn keuze dokter te worden, maar daar zijn vader een groot gezien had. kon dat niet lijden en zoo werd hij toen door Joh Gran en von Weckerlin naar de Academie gezonden om de acte te verwerven, wat hij in 3| jaar volbracht Toen kwam de tijd om geld te verdienen, want thuis waren er velen, die er op wachtten, ook eens te mogen gaan studeeren. Er bleef niets an ders over dan van de verkregen acte ge bruik te maken en les te gaan geven. Den len October 1893 werd hem al een avondbetrekking aangeboden op de Aca demie; dit was het begin van den onder wijstijd Overdag holde hij naar de schil ders, trok er zelf op uit om onderwerpen te zoeken, totdat ook zijn daguren in be slag werden genomen, eerst op de Mulo- scholen. de H.B.S. te Delft en de Acade mie; al heel gauw kwam ook het Gym nasium er bij en ten langen leste de exa mens. zoodat. toen alleen de vrije dagen overbleven om te gaan schilderen. Totdat hij tenslotte al die kleine be trekkingen opzegde en alleen op de Aca demie bleef doceeren Gedurende dien tijd heeft hij het schilderen rustig kun nen bestudeeren (want van verkoopen kwam voorloopig niets). „Nu los zijnde van alle#, niet meer af hankelijk van meerderen of tijd, dus vrij en nog eens vrij, nu er flink op los; gooi alle paperassen van de scholen aan den kant en geef je geheel aan je schil- dersgenoegen, eerst dan bereik je je doel.” vond de heer Helfferich. Hij werkte hard; daarvan getuigden zijn tentoonstellingen in den Haag in „Die Haghe" en bij Biesing. Molenstraat, te Dordrecht, in Leiden, te Brussel In de Rue Royale 1903 en 1906. Verder te Rotterdam bij Olderizeel en nog eens bij Harmeyer; in den Haag Ko ninginnegracht 77 en bij Bennewitz; en tenslotte als lid van den Nederlandschen Kunstkring op alle exposities van dien kring. Het schilderen van landschappen trad bij hem al heel gauw op den voorgrond, daar het op zijn weg lag met Maris of i( Th. de Bock tochten te maken om onder werpen te zoeken. „Leuk Was het”, vertelde de heer Helfferich ons, „van Th. de Bock, die. als hij drie boomen dicht bij elkander zag staan, zeide: Kijk kleine Helfferich. dat zijn nu 3 patente jongens en die daar noem ik dikke Bertha;” ook waren dat dan de afgesproken plekken om des mor gens bij mooi weer elkander daar te vin den. Heerlijk was het als je met W. Maris aan den wandel was; die had altijd anec- doten en zocht het aan de waterkanten; dan loerden we samen heel stil in het riet naar de mooie natuur en de eenden met jongen, of naar de koeien aan den slootkant; dat was een heerlijke jeugd, er zoo met die echte schilders op uit te kunnen trekken. Nu kan je begrijpen dat de lust tot schilderen al dieper en dieper wortelde en ik steeds minder lust had in lesgeven Maar ik voelde ook mijn plicht en gaf naar genoegen van mijn chefs op de scho len toch goed les. want dat waren mijn inkomsten. Stadsgezichten trokken mij reusachtig aan, ook portret en figuur, aangezien ik op de Academie les moest geven in figuur- of kopteekenen. Stilleven vond ik altijd te academisch en daarom maakte ik die alleen als ze mij erg bevielen. Landschap is en blijft mooi, vooral als 't landschap door zijn mooie luchten wordt beschenen, dan kon ik ’t niet laten die luchten te gaan schilderen; ’t is het mooiste wat de natuur geeft. Nu ik het schilderen geheel alleen up mijn atelier kan beoefenen, hoop ik mijn gezondheid terug te mogen krijgen, dat heerlijke ideaal te mogen verwezenlijken want de ziekte van de laatste twee iaren heeft mij leeiijk te pakken genomen Nu hoop ik mij na deze tentoonstelling nog meer te gaan inwerken en mij steeds te verbeteren, want ik zie nu pas. dat tk er nog in 't geheel niet ben en nog veel In zijn vergadering van 12 Augustus 1940 besloot de Raad, in overeenstemming met het voorstel van B. en W., tot het toekennen over 1939 van vergoedingen ingevolge artikel 100 der Lager Onder wijs-wet 1920, aan een aantal besturen van bijzondere scholen. Ter voortzetting van de afdoening der ingekomen aanvragen is thans wederom voor een aantal scholen berekend, op welke bedragen de schoolbesturen aan spraak kunnen maken. Blijkens deze be rekening kunnen de aanvragen voor de hierna te noemen scholen voor gewoon lager onderwijs geheel worden toege wezen. B. en W. stellen den Raad voor, deze vergoêdingen'toe te kennen en te beslui ten als gemeentelijke vergoeding over 1939 krachtens artikel 100 der Lager On derwijs-wet 1920 aan de onder a tot en met u vermelde schoolbesturen voor de na te noemen scholen voor gewoon lager onderwijs het daarbij vermelde bedrag toe te kennen: a aan het R.K. kerkbestuur der paro chie van de H. Liduina voor de scholen Amalia van Solmsstraat 157 en Koningin Sophiestraat 24a, onderscheidenlijk 1556 en ƒ2091,46. tezamen ƒ3647,46; b. aan het bestuur der Vereeniging tot Oprichting en Instandhouding van Vrije Scholen op Gereformeerden Grondslag voor de school Prinsegracht 182 f 1287; c. aan het R.K. kerkbestuur der paro chie van de H Martha voor de school Stortenbekerstraat 179 1780.97: d. aan het bestuur der vereeniging „De Koningin Wilhelmina-school” voor de scholen Naarderstraat 98 en Schalk- burgerstr. 383 onderscheidenlijk 1412.78 en ƒ2132.75. tezamen ƒ3545.53; e. aan het R K. kerkbestuur der pa rochie van de H.H. Engelbewaarders voor de scholen Kritzingerstraat 71 (A). Krit- zingerstraat 75 (B) en Kritzingerstraat 75 (C) onderscheidenlijk 1636.95. 2251.40 en 1324.32 tezamen 5212.67; f. aan het bestuur der St. Willibror- dusvereeniging voor de scholen van Os- tadestraat 223 en Paulinastraat 4 onder scheidenlijk ƒ3429.33 en ƒ1153.66. teza men ƒ4582.99; g aan het Genootschap tot Opvoeding voor de school Prins Hendrikstraat 57 2959.34: h. aan het R.K. kerkbestuur der pa rochie van Onze Lieve Vrouw Hemel vaart te Loosduinen voor de school Em- mastraat 112 (L.) f 2671.40; i. aan het R.K kerkbestuur der pa rochie van den H. Antonius. Abt. te Sche- veningen voor de scholen Kerklaan 1 en Kerklaan la onderscheidenlijk en 1694.08, tezamen 3284.43: j. aan het R K. Kerkbestuur öfc* >•- rochie van den H Gerardus Mafella vdbr de scholen Noordpolderkade 187 (A), Noordpolderkade 167 (B) en Noordpolder kade 173 onderscheidenlijk 1743, ƒ1675.07 en 1562.17, tezamen ƒ4980.24; k. aan het College van Regenten over de scholen der Ned Hervormde Gemeen te voor de scholen Koningstraat 3. Naar derstraat 102 en Resedastraat 26 onder scheidenlijk ƒ3562,80, ƒ5352.64 en ƒ1121, tezamen 10.036.44: l. aan het bestuur van het Fonds van Liefdadigheid voor Roomsch-Katholieken, beheerend het gesticht „Schiefbaan Ho- vius*" voor de school Loosduinscheweg 529 1246.53; m. aan de commissie tot beheer der Nutsscholen van het departement ’s-Gra- venhage der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor de scholen Laan van Poot 355 en Merkusstraat 19 onderscheidenlijk ƒ3981,75 en ƒ4113,22, tezamen ƒ8094,97; n. aan het bestuur der Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Scheveningen voor de school Hooge Prins Willemstraat 22 f 3610; o. aan het bestuur der Vereeniging tot Oprichting en Instandhouding van een Christelijke School te Loosduinen voor de school Julianastraat 7 (L.) ƒ6519,97; p. aan het bestuur der Vereeniging tot Oprichting en Instandhouding van Chris- telijke Scholen voor M.U.L.O te ’s-Gra- venhage voor de scholen Kempstraat 126, Louise Henriëttestr. 27, Prinsegracht 73b, Verhulststraat 102 en IJsvogelplein 10 onderscheidenlijk ƒ2152,17, ƒ1241,88, /2155 en ƒ1866.75, f 8987,55; q. aan het R.K. kerkbestuur der pa- - rochie van Onze Lieve Vrouw van Lour- Saai f 5.707/79, ttoaal derhalve-fj31136.19. des voor de school 2e Messstraat 31 ƒ2011,75; r. aan het bestuur der vereeniging „De Christelijke Kweekschool” voor de school Mient 205 3530.04; s. aan het R.K. kerkbestuur der pa- rochie van de H. Theresia van het Kind Jezus voor de school Nijkerklaan 7 ƒ1547,97; t. aan het bestuur der Gereformeerde schoolvereeniging „De Bilderdijkschool” voor de school Pasteurstraat 301 2766.08: -i ”n j I u. aan het bestuur der vereeniging .De School met den Bijbel" voor school 'Saenredamstraat 4 ƒ2135.05.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7