Hitler’s van .Luchtaanvallen op Engeland Herdenking machtsoverneming het Grieksche van Eedsaflegging kabinet Donderdag 30 Januari. 1941. n.m. De zee van Textieldistributie het volk Boodschap aan ter No. 17788. i s V I De 4 pCt. Staatsleening f 500.000.000 ruim volteekend 30 Januari in de Duitsche HEDENMIDDAG REDE VAN DEN FüHRER Gisteravond 4 uur lucht alarm in Londen pers De inzameling van Winterhulp Nederland VERDUISTEREN van 6.22 uur tot 9.24 uur v.m. Maan: 30 Jan. onder 10.08 uur nam.; 31 Jan. op 10.51 v.m.; onder 11.12 uur nam. Dokterstelefoon: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. oo FRANKRIJK Er komt regeling een nieuwe ROEMENIE DUITSCHLAND TURKIJE HET AANTAL WERKLOOZEN DAALT No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 s 5 5 s Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Opwekking burgemeester Nieuwe Britsche scheepsverliezen Amerikaansch Roode Kruisschip met pinetsvergadering op onbezet Frankrijk Verhooging van den bieraccijns De Belgische Congo in den Britschen greep Honderden rebellen gearresteerd HONGARIJE Het bombardement van Saloniki van den wnd. Vreemd vliegtuig boven Gibraltar De wapenstilstand Thailand- Indo-China ENGELAND COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: dat de over- u. v.m.: werk in de mijnen de toediening van dan is het duidelijk, dat deze formule daarmede een zware verantwoor- Van 1.50 tot 2.20 per hectolitergraad be strijken zijn reeds overtroffen demonstreerden toen ongeveer 60 vrou- land gelukt, die goederen te vervoeren C. L. VAN DER BILT. geen handel te drijven met de as-mogend- Nadere De Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd- met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad’' en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Plaatselijk Directeur Winterhulp Heden, op den dag der nationale ver heffing, zal Hitler een rede uitspreken voor het Duitsche volk. De redevoering wordt om 4.30 uur over alle Duitsche zenders uitgezonden. Om 8.20 uur, na de nieuwsberichten, wordt de uitzen ding herhaald. Het aantal werkloozen dat in Novem- worden is reusachtige opkoopen reinen. neergeworpen Een aan is vernield, andere zijn Koritzis vertrouwensman van den koning met en de armen honger lijden wanneer de rij ken alles krijgen wat zij noodig hebben?" V 8 sz 8 8 V 8 V 8 V 8 V Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen» Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. CRITIEK OP DEN NATIONALEN RAAD v De samenstelling van den door de re- Het Newyorksche scheepsregister meldt dat het Britsche vrachtschip ..Shekatika", groot 5458 ton. in de nabijheid van de ïer- sche kust is getorpedeerd en gezonken. Het Britsche koelschip „Beacon Grange” groot 10.119 ton. dat een lading vleesch aan boord had. is volgens berichten van Amerikaansche agentschappen getroffen door 2 zware bommen, die brand op den achtersteven deden ontstaan. Het schip is op de Engelsche kust op het strand ge zet. Britsch communiqué De Britsche berichtendienst heeft be kend gemaakt, dat het Duitsche lucht wapen in den afgeloopen nacht aanval len heeft ondernomen op Londen en de naburige graafschappen. Bij deze aan vallen. die begonnen voor het invallen der duisternis, zijn wederom brand- en brisantbommen tal gebouwen beschadigd. had toegediend, kwam Metaxas nog een oogenblik bij bewustzijn. Om 6 uur 20 in den nacht van Dinsdag op Woensdag trad de dood in Het stoffelijk overschot van minister president Metaxas is in een plechtigen stoet, waarvan de leden van het kabinet en militaire formaties deel uitmaakten, op een affuit naar de Tucco-kathedraal overgebracht. De bijzetting heeft mor gen plaats Bijzondere Duitsche radio-uitzending De groot-Duitsche radio brengt heden van 7 tot 8 uur de rijksuitzending „30 Januari een mijlpaal op den. weg naar het Groot-Duitsche Rijk” Deze uitzending zal de toehoorders onmiddellijk naar de plaatsen brengen, waar zich de geschiede nis van de beweging en de geschiedenis van den nationaal-socialistischen staat vol trokken heeft meldt het D.N.B. REDE VAN DE VALERA Minister-president de Valera heeft gis teravond een radiorede gericht tot het volk van Eire. Hij verklaarde o.m., dat er een ernstige schaarschte heerscht aan industrieele producten. Thee moet thans definitief gerantsoeneerd worden. Ook tarwe is uiterst schaarsch. Voor den in voer van levensmiddelen en industrie producten beschikt Ierland slechts over weinig eigen schepen. In den huidigen oorlogstijd bestaat er voor Ierland ook maar weinig kans vrachtschepen te kun nen koopen of charteren. Voorts deelde de Valera mede, dat alle militaire voor- zichtigheidsmaatregelen in Eire ook in bet vervolg gehandhaafd moeten blijven. l ppwnrdun levensmiddelen naar Spanje en United Press meldt Het Amerikaan sche Roode Kruis maakt bekend, dat het vrachtschip ,,Cold Harbour” levensmid delen inlaadt, welke voor Spanje en het onbezette Frankrijk bestemd zijn. Het schip heeft van Engelsche zijde verlof gekregen de blokkade te passeeren en zal binnenkort naar Cadiz vertrekken. iets voor kunnen dezen Nationalen GENERAAL BEITH AFGETREDEN De afdeelingsdirecteur in het ministe rie van oorlog, generaal-majoor Beith, is afgetreden Kolonel Walter Elliot, de vroegere minister van gezondheid, is tot zijn opvolger benoemd. Beith is onder net pseudoniem Jan Hay bekend geworden als roman- en tooneelschrijver. De „Neue Zürcher Ztg.” deelt bijzon derheden mee nopens het accoord. dat tusschen de Britsche regeering en de Bel gische uitgeweken regeering te Londen werd gesloten inzake de gouddeviezen. en de productie van de Congo. De heele goudproductie van de Congo, de deviezen van den uitvoerhandel aan Engeland inbegrepen, zullen geleverd worden. In 1938 werd in de Congo 13.000 k.g. goud voortgebracht. Maar het accoord reikt veel verder. De Congo wordt in feite ingeschakeld in de Britsche econo mische en financieele solidariteit op ba sis van de gelijke behandeling van de Belgische koloniën met de andere Engel sche koloniën. Engeland heeft de waar borg gegeven, dat het de producteen van de Congo zal koopen. Maar als men na- De oorzaak van Metaxas' overlijden Metaxas is volgens de Grieksche bla den, voor de eerste maal tijdens een ka- 17 Januari onwel geworden. Geconstateerd werd, dat zijn amandelen ontstoken waren. Twee dagen later werd de premier geopereerd. De ontsteking had echter reacties gewekt in een darmgezwel. zoodat een Inwendige bloeding ontstond. De geneesheeren ver richtten een drietal bloedtransfusiesde laatste op Dinsdagmiddag De toestand van den patiënt werd echter zienderoogen slechter en hij verloor het bewustzijn. Nadat de aartsbisschop van Athene den ministerpresident de laatste sacramenteri In diplomatieke kringen te Belgrado merkt men naar aanleiding van de be noeming van den nieuwen ministerpresi dent op, dat dr. Koritzis tot dusver in politiek opzicht nog niet op den voor grond getreden is en dat hij als ver trouwensman van den koning moet wor den beschouwd. Uit een oogpunt van partijpolitiek moet hij als een neutrale figuur worden beschouwd. De nieuwe premier heeft gelijk met het ministerpresidentschap alle door Me taxas beheerde portefeuilles, n.l. van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en is I luchtvaart overgenomen. Dr. Koritzis is in de eerste regeering-Metaxas minister voor nationale economie geweest. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen. is de 4 pCt. Staatsleening ten bedrage van ƒ500.000.000. waarop de inschrijving gisteren was opengesteld, ruim volteekend. Speculanten en bombardementen Teneinde verdere speculatieve aankoo- Pen van stukken grond, waarop bommen zijn gevallen, te verhinderen, is volgens Amerikaansche berichten uit Londen, een speciale commissie gevormd. In 't Lager huis is bekend gemaakt, dat er tegen woordig talrijke speculanten zijn, die dergelijke terreinen opkoopen. teneinde deze na den oorlog tegen hooge prijzen weer aan de stad te verkoopen Ook voor de Londensche radio wordt geconstateerd, dat de Londensche City een paradij# ge- STAATSBEGRAFENIS VOOR DR. GÜRTNER De Führer heeft bepaald, dat de over leden Rijksminister van justitie, dr. Gürt- ner op staatskosten begraven zal worden. Tevens heeft de Führer per brief aan mevrouw Gürtner zijn innige deelneming betuigd. De Führer heeft voorloopig den staats secretaris ui net Rijksministerie van justi tie, dr. Franz Schlegelberger, met de lei ding der zaken van den Rijksminister van justitie belast Officieel wordt te Boekarest medege deeld, dat van de deelnemers aan en de aanstichters tot den opstand in Boekarest 106 en in de provincie 392 man zijn gear resteerd. Tot dusver is niet officieel be kend gemaakt wie de gearresteerden zijn. Alleen de naam van den vroegeren pre fect van politie van Boekarest, kolonel Za- voiannu, is genoemd. Voorts wordt er in een officieele mededeeling op gewezen, det geruchten over mishandeling of slechte behandeling van de gearresteerden kwaad willige verzinsels zijn. De leider van den staat heeft strenge opdracht gegeven de gearresteerden menschelijk te behande len. Opdat ieder burger zich hiervan zal kunnen overtuigen, is de toegang tot de gevangenis der politieprefectuur, waarin de gearresteerden zijn opgesloten, toege staan. Herdenking door de Italiaan sche pers De Italiaansche bladen herdenken den verjaardag van de machtsovername door Adolf Hitler in Duitschland en wijden daaraan op de eerste pagina uitvoerige artikelen, waarin zij een pakkend beeld geven van den door Duitschland afgeleg- den weg totdat dit land in Hitler zijn leider gevonden had. Het spreekt vanzelf, dat de Führer en de Duce elkaar op het zelfde plan gevonden hebben en dat de beide volkeren, die herstel eischten van de onrechtvaardigheden van Versailles, I eveneens elkaar gevonden hebben om naast elkaar den laatsten strijd te leve ren, welke Europa en de wereld een nieuwe en rechtvaardiger orde zal ver- leenen Vervolgens wijzen de bladen op de solidariteit, welke de beide leiders en volkeren verbindt tegen 'n gemeenschap- pelijken vijand, die tevens de vijand is van Europa en van alle volkeren, die door de verouderde demo-plutocratie geëxploi teerd worden. De bladen drukken foto’s van Führer en Duce af op de frontpagina, naast de berichten over de betoogingen in Milaan, Turijn en Verona, waarin het Italiaansche volk opnieuw getuigenis heeft afgelegd van zijn vaderlandsliefde en zijn gehechtheid aan de politiek van de asmogendheden, aldus meldt Stefani, VON RIBBENTROP BEZOEKT RECEPTIE IN DE RUSSISCHE AMBASSADE De Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft gistermiddag deelgenomen aan de eerste receptie, die de nieuw benoemde ambassadeur van de sovjet-Ume, Dekanosow, in de zalen van de sovjet-Russische ambassade te Berlijn heeft gehouden. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel (D.T.H.) deelt in overleg met het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart mede, dat met ingang van 1 Februari a.s. de huidige regeling voor de textieldistributie komt te vervallen De nieuwe regeling is opgenomen in handleiding 5. Het Rijksbureau heeft uit gebreide maatregelen getroffen teneinde te bewerkstelligen, dat alle ingeschreve nen bij dat Rijksbureau de handleiding tijdig en vrijwel gelijktijdig ontvangen. De nieuwe regeling zal tevens in de dagbladen bekend worden gemaakt. De Engelsche berichtendienst heeft in den afgeloopen nacht bekend ge maakt, dat het luchtalarm in Londen gisteravond vier uur heeft geduurd en dat het reeds intrad vóór den officieel voorgeschreven verduisteringstijd. Formaties van het Duitsche lucht wapen zijn in den loop van Woensdag avond, naar het D.N.B. verneemt, ge start, in verscheidene golven, voor aan vallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Zuidoost-Engeland. berichten zijn uog niet ontvangen. United Press meldt uit Berlijn De openbare aankondiging, dat Hitler heden middag om 4.30 uur voor de radio zal spreken, kwam niet als een verrassing, daar hij met uitzondering van 1938 op iederen verjaardag van zijn machtsover name het woord heeft gevoerd Inmiddels is nog niet bekend, waar de Führer zal spreken. Daar de bewegingen van den Führer strict militair geheim zijn, zal deze aankondiging waarschijnlijk eerst op het laatste oogenblik geschieden. Ge woonlijk sprak hij den 30sten Januari voor den Rijksdag, verleden jaar sprak hij echter in het Berlijnsche Sportpaleis. Men heeft natuurlijk nog geen regel rechte aanwijzingen over den inhoud van zijn rede van heden, men was echter in enkfele Duitsche kringen van meening, dat Hitler ongeveer in denzelfden geest zal spreken als grootadmiraal Rader eenige dagen geleden, die toen verklaar de, dat hulp aan Engeland in ieder geval te laat zal komen. De ochtendbladen onthouden zich van elke commentaar en brengen slechts de officieele aankondiging van de rede. Het Grieksche ka binemet hoofd den nieuwen Koritzis heeft gisteren in koning gelegd. De regeering heeft een boodschap ge richt tot het Grieksche volk, waarin zij verklaart het nationale en sociale pro gram van opbouw van Metaxas te willen voortzetten. Als voornaamste doel van de regeering wordt genoemd „den oorlog met een overwinning te beëindigen”. t ber 1940 nog bijna een millioen bedroeg, is den laatsten tijd tot 633.000 gedaald, nl. 373.000 mannen en 260 000 vrouwen. De vermindering der werkloosheid is vooral toe te schrijven aan de werkver- A A A A A S A A A A A A A A A s A A A A A A A A A A A A 7-««««<«<««««««««««««««««««««V BEZOEK VAN ENGELSCHE OFFICIEREN Twee Engelsche generaals en een admi raal worden morgen te Istanboel ver wacht om een bezoek te brengen aan Europeeseh Turkije. Op het oogenblik bevinden zij zich in Anatolië. Naar aanleiding van het feit ,dat 8 jaar geleden de macht door het natio- naalsocialisme werd overgenomen, pu- bliceeren de Duitsche bladen uitvoerige artikelen, waarin zij terugzien op de op komst van het Duitsche Rijk, die in hoofdzaak aan het nationaalsocialis- tische initiatief te danken is. De bladen schrijven, dat de groei der nationaalsocialistische partij tot draagster van den nieuwen Duitschen Staat en de volksgedachte voor een groot deel van het buitenland even verrassend snel is geko men als de historische resultaten, die het nationaalsocialistische bewind in 8 jaar heeft behaald. De herdenkingsdag is dit jaar van bijzondere beteekenis aldus de bladen, omdat hij valt in een reusachtigen oorlog tusschen twee werelden. Sommige bladen geven speciale bijvoeg sels en publiceeren bijdragen van voor aanstaande personen. De pers legt er den nadruk op, dat deze dag voor het Duitsche volk aanleiding is zich zijn gelofte van trouw aan den Führer en de Groot- Duitsche gedachte te herinneren en in versterkte mate alle kracht aan te wen den voor de eindoverwinning van Duitsch land en het verbonden Italië. Alfred Rosenberg wijst er in een hoofd artikel in den „Völkischer Beobachter” in het bijzonder op, dat thans ook bij de tegenstanders van Duitschland een gees telijke omwenteling valt waar te nemen, die door de komende geschiedschrijving waarschijnlijk beslissend genoemd zal worden. Rosenberg herinnert aan de rede voeringen van verschillende Engelsche po litici met hun maatschappelijke beloften voor de toekomst en verklaart, dat het volkomen onjuist zou zijn te gelooven, dat b.v. Greenwood en Attlee ook maar eenigszins nationaalsocialistisch denken, d.w.z. door werkelijke sociale gerechtig heid bezield worden. Wel kan men in de Engelsche uitlatingen den buitenkant van een diepgaande revolutionnaire gisting zien. Deze Engelschen weten blijkbaar geen ander middel meer, dan dat zij. met het oog op de onmogelijkheid van ver dediging van een onhoudbaren toestand, hun toevlucht nemen tot het schilderen van maatschappelijke toekomstmogelijk heden De leider van den rijksbond der Duit sche pers, Wilhelm Weiss, houdt zich in hetzelfde blad bezig met de beweringen der Engelsch-Amerikaansche propaganda over de zoogenaamde veroveringszucht der agressieve asmogendheden Dat de Duitsche legers nu tot ver in vreemde landen staan, aldus Weiss, is al leen het gevolg van de militaire neder laag onzer vijanden, die wel een oorlog konden ontketenen, welken Duitschland nooit gewild heeft, maar niet in staat wa ren, met succes uitvoering te geven aan hun vernietigingsplannen tegenover Duitschland Degenen, die nu tegen het nationaal-so- cialisme van leer trekken, met dezelfde frazen, die ook tegen het keizerlijke, „mili tarisme” gebruikt werden, hebben van den werkelijken geest van het nationaalsocia listische Duitsche volk niets begrepen. Zij weten niets van de organisatie van het Duitsche volk in den nationaalsocialis- tischen staat. Zij weten in het geheel niet dat juist de partij de voorwaarden heeft geschapen voor een werkelijk volksheer schappij waarmede zich geen democratie ter wereld kan meten. De Staatscourant van gisteren vermeldt een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën tot wijziging van de Bierwet 1917, blijkens hetwelk met ingang van 1 Februari 1941 de accijns op bier van 1.50 per hectoli tergraad wordt verhoogd tot 2.20 Ten aanzien van de hoeveelheid bier, daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels, welke de bierbrou wers op 1 Februari 1941 voorhanden heb ben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 1 Februari 1941 aanwezige hoe veelheden biet vóór 5 Februari 1941 aan gifte te doen bij den ontvanger der accijn zen, onder wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Het specifiek invoerrecht op bier is in verband hiermede nader vast gesteld op /9. Welke invloed deze accijnsverhooging op den prijs van het bier zal hebben, staat nog niet vast. Het Centrale Brouwerijkan- toor had zijn standpunt nog niet bepaald, en eerst daarna kan Horecaf over den de tailprijs van het bier beslissen luchtaanval van Dinsdag op Londen Omtrent den luchtaanval, welke Dins dag overdag op Londen is ondernomen, meldt United Press, dat tot laat in den middag viermaal luchtalarm is gegeven. In verscheidene stadsdeelen zijn brand en brisantbommen geworpen. Er was hevig afweervuur te hooren en machine- geweervuur duidde op luchtgevechten bo ven de laaghangende wolken Er is schade aan gebouwen ontstaan en er zijn ver scheidene branden uitgebroken. NA DEN DOOD VAN CSAKY De speciale delegatie der rijksregeering is onder leiding van ambassadeur von Moltke ter deelneming aan de staatsbe grafenis van den minister van buiten- Jandsche zaken, graaf Csaky, gisteravond in Boedapest aangekomen. Nog in den loop van den avond bezocht de delegatie de koepelzaal van het parlementsgebouw, waar het stoffelijk overschot ligt opge baard. In opdracht van den Führer legde ambassadeur von Moltke een krans bi, de baar van Csaky. Voorts zijn kransen van rijksmaarschalk Göring en rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, neergelegd. Bovendien deden de rijksminister van binnenlandsche za ken, dr. Frick, en gouwleider Bohle kransen neerleggen. In den loop van den middag was ook een krans van Musso lini neergelegd. Uit naam van het corps diplomatique legde de pauselijke nuntius als deken een krans bij de baar. VITAMINE-C VOOR MIJNWERKERS 4 Het Ned Perskantoor te Berlijn meldt Alle Duitsche mijnwerkers zullen van J nu af aan in de maanden Februari tot Mei gratis vitamine-C tabletten ontvan- J gen. De tabletten worden uitgereikt bij het begin van iederen arbeidstijd en in de rust. Het is gebleken, dat bij het zware werk in de mijnen de toediening van 4 vitamine-C een gunstigen invloed heeft op den gezondheidstoestand van de mijnwer- kers. Over het bombardement van Saloniki van j.l. Dinsdag meldt het blad .Boü- tika", dat het luchtalarm 12 uur geduurd heeft. Het Grieksche afweergeschut heeft den geheelen tijd hevig gevuurd doch geen enkel Italiaansch vliegtuig neerge haald. Ook stegen Grieksche jagers op, doch zij konden niet beletten, dat de Ita lianen ongehinderd ontkwamen. De ge worpen bommen waren meerendeels van groot kaliber. In de Zuidslavische vrijhaven-zone geen schade aangericht. Ook is geen en kele Zuid-Slaviër gedeerd. Na dit nieuwe hevige bombardement heeft een groot deel der bevolking besloten, de stad te verlaten, en verder het land in te trekken. aan het ministerpresident handen van George den eed van trouw af- Stetani over Metaxas De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: De overleden leider van de Griek sche regeering Metaxas, had in Grieken land een zee: hardvochtig politie-stelsel ingevoerd. Hij had al zijn persoonlijke vijanden laten veroordeelen en alle vrij heden afgeschaft. Maar Groot-Brittannië maakte van Metaxas gebruik en had dank zij hem verkregen, dat Griekenland be trokken werd bij een conflict, dat voor het land op een ramp zal uitloopen. Men kan opmerken, dat Engeland zich voor zijn imperiale politiek reeds van andere dictatoriale regeeringen bediend heeft, zooals die van maarschalk Rydz Smigly in Polen ëh van exkoning Carol in Roeme nië. Ook onderhoudt Engeland vriend schappelijke betrekkingen met andere dictatoriale regeeringen in en buiten Europa, om nog niet te spreken van den Negus-slavenhouder van Abessinië, die een der waardigste democratische 'verte genwoordigers is. De waarheid is, dat de leidende feodale en plutocratische klasse in Engeland de onderscheidene regimes bestrijdt of zich ervan bedient, al naar gelang de op winstbejag gerichte behoef ten van zijn imperialisme. De „Popolo di Roma” noemt den opvol ger van Metaxas, Koritzis, een „creatuur van Groot-Brittannië, die met handen en voeten aan de financieele wereld der Lon densche city is gebonden”. verklaart, dat het nieuwe bewind in Vichy niets anders is dan een gevel, waarachter men het oude weer opbouwt, dan is dat stellig niet overdreven. „Pa ris Soir” noemt de instelling van den Nationalen Raad op zijn minst voorbarig. Waarom herstelt men thans het oude parlementarisme in een vorm, welke de geheele wereld verrast? Men zou er nog - i- zeggen wanneer in Raad althans de zoo 4 vaak aangekondigde nieuwe mannen za ten. Maar in plaats daarvan vindt men in den Raad zelfs een bepaald aantal on- gewenschte elementen, van wie men had aangenomen, dat zij voor altijd van het politieke tooneel verdwenen waren. Gistermiddag is opnieuw een onbekend 4 verkenningsvliegtuig boven Gibraltar verschenen, dat door den Engelschen luchtafweer hevig onder vuur werd ge nomen. HONGAARSCHE MINISTER DOOR MINISTER VON RIBBENTROP ONTVANGEN De Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft gistermid dag den op het oogenblik in Berlijn ver- toevenden koninklijk Hongaarschen mi nister van oorlog, Karl von Bartha, ont vangen Te Saigon kwamen gistermiddag 7 Ja- pansche, 6 Fransche en 6 Thailandsche gedelegeerden bijeen en confereerden een half uur Er werden op deze bespreking nog geen besluiten genomen. Men ver wacht echter, dat heden (Donderdag! een wapenstilstand zal worden gesloten. Japansche vliegtuigen uit een esqua drille, dat op Kaap St. Jacques gestation- neerd is voerden gedurende de conferen tie vluchten boven Saigon uit. Fransche beambten verklaarden, dat de Japanners toestemming hebben gekregen oefen- vluchten te maken. Prof. C. L. v. d. Bilt CRITIEK OP DEN NATIONALEN RAAD (Foto-archief) J c - ■- - i geering te Vichy ingestelden Nationalen Stadgenooten, Raad wordt door de pers critisch bespro- J ken. De „Oeuvre" meent: Wanneer men Vrijdag en Zaterdag a.s. houdt de Stichting Winterhulp Nederland een geldinzameling aan de huizen en opnieuw doe ik. een beroep op U om die collecte naar vermogen te steunen. In den korten tijd van haar bestaan heeft de Stichting reeds voor meer dan 40.000 in natura aan Haagsche ingezetenen J verstrekt. Schijnt dit bedrag op zichzelf beschouwd niet gering. het staat in geen verhouding tol hetgeen noodig zal blijken te zijn. J Het is daarom, dat ik U dringend opwek Uw misdeelde land- en c stadgenooten krachtig te helpen. Hij, die zich thans nog afzijdig houdt door op eenigerlei wijze f vuugv /.ai xvxaai aio uivn i«a~ r gaat, dat er 126.000 ton koper bij hooren, zijn steun aan de Stichting te ont- schaffing. •- JA - --i-T houden, moge bedenken, dat hij een verdraaiing van de feiten is. Koper s J vindt thans een gemakkelijken afzet daarmede een zware verantwoor- Wat de andere producten betreft garan- delijkheid op zich laadt. deert Engeland eveneens den afzet er van, maar de contingenten, die de periode van Dg wnd. Burgemeester van J September 1940 tot September 1941 be- 4 rrouonhaoo richten iiit Londen is het daar gisteren strijken zijn reeds overtroffen Rubber, s-vrravennage tot een incident gekomen. toen palmnoten en palmolie kunnen van nut v00r de lunch in zijn hotel aankwam. Er voor Engeland zijn, als het echter Enge- Plaatselijk Directeur demonstreerden toen ongeveer 60 vrou- land gelukt, die goederen te vervoeren 4 Winterhulp wen met opschriften in de hall van het Bovendien heeft de Congo de verplich- hotel tegen de Engelsche levensmiddelen- ting op zich moeten nemen, den uitvoer T VAM nFR Rtt h» 1 politiek Zij riepen „Meer levensmiddelen aan een streng toezicht en met name aan 4 4 voor de arbeiders” en „Waarom moeten een uitvoervergunning te onderwerpen en 4 - INSCHRIJVINGEN VOOR MILITAIREN DIENST Naar de Londensche berichtendienst meldt, aldus het D.N.B., heeft de koning gisteren een proclamatie onderteekend. krachtens welke jongemannen van 18 en 19 jaar en mannen van 37 tot 40 jaar zich voor den militairen dienst moeten laten inschrijven VROUWEN IN DE OORLOGS INDUSTRIE Reuters politieke correspondent ver neemt, dat binnenkort in heel Groot- Brittanië zal worden overgegaan tot een gedwongen aanmelding van vrouwen voor den oorlogsindustrie. voor grondspeculanten, die winsten verwachten uit het van thans waardelooze ter- OE DUITSCHE TROEPEN De Duitsche opleidingstroepen in Roe menië krijgen voortaan slechts een deel van hun soldij uitgekeerd, meldt het D. N. B. Deze maatregel dient om te voor komen, dat in de plaatsen, waar zich groote afdeelingen der Duitsche weer macht bevinden, schade of moeilijkheden bij de verdeeling kunnen ontstaan voor het Roemeensche bedrijfsleven. De per soonlijke behoeften der leden van d« Duitsche weermacht worden door ver', hoogden toevoer uit het vaderland ge, dekt. BETOOGING TE LONDEN Volgens te New York ontvangen Willkie

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1