noodig? STADSNIEUWS WAT DE A.V.O. VOOR OORLOGSGEWONDEN DOET BINNENLAND yfezr het wemelt van bacteriën, beschermen men den Puzzelaar Voor pag. 2 We/ken distributiebon heeft 30 Jan. 1941 2e bl. A 2 3 5 7 5 9 10 [II [13 12 IA [15 87 17 IB 19 [16 [20. 44 De zorg voor oorlogsweduwen [22 [23 [25 21 -[24 57 59 46 113* 117 25 24 4 27 26* 16 10* DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 25 JAN. t.m. 28 FEBRUARI Overeenstemming der telefoon tarieven IEDER KRIJGT HET LOON, DAT HEM TOEKOMT 92 31 GECOMBINEERDE RIJWIELHANDE LAREN ORGANISATIE 102 19 32 45 58 18* 91 8 D ^2 -J- 1 b HAAGSCHE COURANT Donderdag Begrafenis W. Wijk ARTIKELEN BON Tijdvak waarin geldig THEE 21 Dec t/m 31 Jan. 18 Jan. t/m 14 Febr. Reeds 200 van de 800 weer aan ’t werk 100 gram 250 gram 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 250 gram 100 gram 27 Jan. t/m 16 Febr. 600 gram KAAS 400 gram EIEREN één ei EIEREN één ei 1 Jan. t/m 31 Jan. 1 Jan. t/m 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram als boven Het loon. 8L0EMKAART. 27 Jan. t/m 23 Febr. BOTER- OF VETKAART. VLEESCHKAART. 100 gram en 75 gram 100 gram HONDEN- EN KATTENBROOD. O] Jan. t/m 31 Jan. PRIJSVRAAG R.V.S.-STICHTING het N.B, 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. i 3i 2 D VIA DE CABARET PICCADILLY I Hoeveelheid ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 28 Dec. t/m 21 Febr. 28 Dec. t/m 21 Febr. 25 Jan. t/m 21 Febr. 28 Dec. t/m 21 Febr. 2 liter 2 liter 30 Dec t/m 23 Febr. 20 Jan. t/m 23 Febr. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig serietoestellen, de stopcontacten en extra telefoon een verlaging. Slechts voor een enkel onderdeel SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep (max cokes) 75 gram 250 gram 1 kilogram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 125 gram 150 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 10 K.g. 8 k.g. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. U k.g. 27 Jan. t/m 5 Febr. extra t/m 9 Febr. 18 Jan. t/m 24 Jan. extra t/m 31 Jan. 25 Jan t/m 31 Jan. axtra t/m 7 Febr. 50 gram 1 tube 1 pot TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of half rantsoen Gebak :jes Wafels ONTSPANNINGSAVOND IN HET MILITAIR HOSPITAAL ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. 27 Jan. t/m 23 Febr. 27 Jan. t/m 2 Febr. 7 dagen extra t/m 9 Febr echter niet in restau» rants e. d 20 Jan t/m 26 Jan. 7 dagen extra t/m 2 Februari, echter niet in restaurants e. d. F Elk. Grotten- J. J. Kau- BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven 110 k.g. bruinkoolbriketten: 450 stuks (200 k g baggerturf; stuks «19b k.g.) persturf; 175 k.g fabneksturf; 200 k.g overige soorten turt. veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 b.L 27 Jan. t/m 2 Febr. 7 dagen extra t/m 9 Febr echter niet in restau rants e. d. wat hij daarin deed en hoeveel hij ver diende. Al deze gegevens worden op een lijst aangebracht en geverifiëerd. Door dat de ambtenaren voorts over een groote menschenkennis beschikken kan met zekerheid bepaald worden voor welke betrekking de betrokken persoon geschikt ls.‘ HULDIGINGSAVOND Dr. P. H. J. BERENDS Naar wij vernemen, zal naar aanleiding van het feit, dat dr. P. H. J. Berends, na ruim 46 jaar nier ter stede de dokters praktijk te hebben uitgeoefend zijn prak tijk neerlegt, door het bestuur van het Diocesaan Kath. Ziekenfonds „St. Joan nes de Deo” aan dr. Berends als mede oprichter van dit fonds in samenwerking met de leden, tevens patiënten van dr. Berends, een huldigingsavond worden aan geboden op een nader te bepalen datum. Zooals men weet, is de A. V.O. (Ar- ’Oeid voor Onvolwaardigen) door de overheid er mee belast de herstelde oor- logsgewonden weer in de maatschappi. te brengen. Door die zorg aan één in stelling toe te vertrouwen, heeft men willen voorkomen, dat tallooze comité’s en comitétjes zich voor dit werk zou den spannen, wat allicht tot versnippe ring zou leiden. Hoe goed die gedachte is geweest, blijkt wel uit het feit, dat van de 800 oorlogsgewonden, die weer aan het werk gezet moeten worden, 200 weer een betrekking hebben door be middeling van de A.V O. Een mooi resultaat als men bedenkt, dat de A.V. O. hiermede nog niet zoo lang bezig >s. Vele fabrikanten en andere zakenleiders verleenen hun medewerking, zoodat men er haast zeker van is. dat de overige 600 mettertijd ook aan een betrekking ge holpen zullen worden Deze verheugende mededeeling kregen we van kolonel L. den Houter, comman dant van het Militair Hospitaal enden heer G. W. Paauw jr., ambtenaar voor den buitendienst van de A.V.O. De A.V. O.-ambtenaren houden geregeld zitting in de hospitalen te Utrecht en den Haag en in het Kareool te Aerdenhout. Voor dat een herstelde oorlogsgewonde bi, zijn nieuwen baas binnenstapt, moet er zeer veel werk verzet worden. Nauwkeu rig wordt nagegaan welke schooloplei ding de betrokken persoon heeft geno- lp voederkaart voor Honden. Voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten VERLAGING KOSTEN NEVEN- APPARATUUR De naasting door het Rijk der ge meentelijke telefoonnetten te Amster dam. 's-Graveijhage en Rotterdam maak te het gewenscht overeenstemming te brengen tusschen de daar geldende .tarie ven voor aansluitingen en neventoestel- le’n en die in de andere Rijksnetten. Voor de abonné’s in de drie groote ste den zijn de tariefswijzigingen Inmiddels voor het grootste deel reeds van kracht geworden, terwijl de rest op 1 April a.s. in werking treedt. Voor de overige tele foonnetten zijn eenige tariefswijzigingen voor de nèvenapparatuur op komst, wel ke op 1 Maart a.s. ingaan. Deze wijzigin gen beteekenen in hoofdzaak, n.l. voor de de ten, welke betrekkingen hij heeft gehad. b.v. de nevenaansluitingen, welke via de telefooncentrale worden tot stand ge bracht kan de herziening tot gevolg hebben, dat de betrokken abonné iets meer moet betalen. De nieuwe tarie ven worden in de na 1 Maart a.s. ver schijnende locale gidsen opgenomen. BOTER of margarine of vet BOTER of margarine Hoogwaterbericht van Rijn en Maas Het achtste hoogwaterbericht van 29 Januari betreffende Rijn en Maas, mede gedeeld door den Alg. Dienst Rijkswater staat. luidtDe waterstanden op den Rijn boven Ruhrort en op alle zijrivieren zijn thans vallende. In Duitschland is de rhoogwaterberichtgeving stopgezet Op de taal 1400 aanvragen voor pensioen binnen-Nederlandsche Rijntakken is er nog lang zame was. De Maas te Maastricht is ge stegen tot 44.93 doch vertoont reeds weder eenigen val. Wanneer geen ongunstige wijziging in den toestand intreedt, zullen geen hoog- waterberichten meer worden medege deeld. gekomen. De helft hiervan is ingediend door familieleden van ongehuwde kost winners. op welke bovenvermelde bepa lingen niet van toepassing zijn. Maar voor de 700 oorlogsweduwen -en haar kinderen wordt afdoende gezorgd. Het lot van hen. die desniettegenstaan de nog in moeilijke omstandigheden zou den verkeeren. trekt zich daarenboven het Fonds voor den Gewapenden dienst. Nes *7 te Amsterdam, aan. of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel TER NAGEDACHTENIS VAN DE GESNEUVELDEN UIT S HERTOGENBOSCH Zestien militairen uit ’s Hertogenbosch zijn in Mei 1940 gesneuveld elf worden nog vermist. Uit de ouders en familieleden der ge sneuvelden is een comité gevormd, dat heeft besloten de nagelaten bezittingen der gesneuvelden bijeen te brengen en te bewaren, zoo meldt het „Handelsblad”. Zij zullen worden geborgen in een schrijn van oud eikenhout, dat door de kunstenaarshand van den edelsmid G. Cordang tot een voornaam en kostbaar stuk is geworden. De ouders en familieleden waren niet in staat het kostbare schrijn te bekosti gen, doch het comité heeft eenige Bos sche autoriteiten en instellingen bereid gevonden hun steun aan het plan te ver leenen de giften voor dit doel vloeiden overvloedig Het schrijn zal een plaats krijgen in het stadhuis Van morgenmiddag af brengt cabaret Piccadilly een geheel nieuw attractie- programma. De namen der optredenden zijn Wim Sonneveld, de bekende confe rencier, Mischa Korsakoff. Russische uni versal-artist, Carolina Halasz, Roemeen- sche viool-virtuose. Jan de Boei de Vlaamsche tenor en refreinzanger, Eve lyn Hayman, Amerikaansche jazzdanse- res, en de bekende Haagsche variëty-boye (de Holl. Pils en Pabet) met internatio nal songs Een zeer belangrijke factor is natuur lijk het loon. De A.V.O. heeft zich op het standpunt gesteld, dat iedere geplaatste het loon moet krijgen, dat hem op grond van zijn prestaties toekomt. De werkgever behoeft er geen koopje aan te hebben, want men vergete nooit dat al is een man invalide, hij het werk, dat hij aangewezen krijgt, even goed kan doen als iemand, die volkomen gezond is. Behalve een formu lier, waarop zijn levensloop staat, wordt van den herstelden oorlogsgewonde een medisch verslag gemaakt, zoodat men weet welk werk hij wel en welk werk hij niet mag verrichten. Bij het stellen van vragen moet men zeer voorzichtig zijn, aldus de heer Paauw. Een jongeman geeft op. dat hij timmerman is geweest Maar er bestaat een groot ver schil tusschen iemand, die bekistingen voor gewapend beton maakt en een schrijnwer ker. Als iemand zich chauffeur-monteur noemt, behoort hij te kunnen aantoonen, dat hij volledig op de hoogte is van het inwendige van een motor Kantoorbedien de is een veelomvattend begrip, de ambte naar vult op zijn staat dus in, wat de man gedaan heeft als kantoorbediende. Het is te begrijpen, dat de A.V.O. op deze wijze het vertrouwen van de bonafide werkge vers heeft Zij weten, dat als ze een sol licitant door bemiddeling van deze instel ling krijgen, hij volkomen zal voldoen aan de gestelde eischen. Zooals wij reeds zei den, verleenen de werkgevers alle mede werking. Zij stellen er a.h.w. een eer m om een van de herstelde oorlogsgewonden weer een behoorlijke plaats in de maat schappij te geven. Bijzonder treffend is het voorbeeld van den Fabrikantenkring te Delft, die toezegde, dat al zijn leden twee oorlogsgewonden in dienst zullen nemen. Door te verlangen, dat de menschen bet loon krijgen dat hun toekomt,.' wordt iedere gedachte aan liefdedienst, aan phi- lantropie verbannen. Wat doet het er voor zijn werk toe als een kantoorcorrespon- dent een been "mist De A.V.O. en de wetenschap gaan in dezen hand in hand. Mist een kantoorbe diende een arm. dan krijgt hij een kunst arm met een hand, waaraan een z.g;n typevinger is bevestigd, een tuinman krijgt in dit geval een arm, waarvan de hand afgeschroefd kan worden en vervangen door een harkje, een schoffel of een snoei mes. Deze worden eveneens aan den arm geschroefd. Op deze wijze is de man zeer goed in staat licht tuinmanswerk te ver richten Mist iemand, die o.v. timmerman van zijn beroep was, een arm of een been, dan moet hij omgeschoold worden Hij wordt, indien hij de gaven er voor heeft, op kos ten van het Rijk op een M.T.S. opgeleid tot bouwkundig teekenaar, een beroep waarnaar zijn liefde uitgaat. Een herstelde zeeman krijgt een tijdelijke betrekking aan den wal, b.v. op een crisisbureau. Machi nisten worden in de fabrieken geplaatst als schakel tusschen de teekenkamer en de fabriek Door zijn technische kennis zijn ze daar uitstekend geschikt voor Moet iemand op een fabriek of kantoor omge schoold worden voordat hij weer een bruikbare kracht is, dan betaalt de A.V.O een zoogenaamd scholingsloon, dat wil zeg gen zij, zult het bedrag, dat hij als leer ling krijgt aan tot hij een normaal loon of salaris heeft. Heeft een handelaar, die in een auto rijdt, een stijf linkerbeen, dan moet zijn auto omgebouwd worden. De kosten betaalt de A.V.O. Bovendien zorgt zij ervoor, dat de man benzine toegewezen krijgt, want zonder auto kan hij zijn be roep niet uitoefenen. De heer Paauw wees er op, dat de A.V.O. voor de oorlogsge wonden ook in de toekomst op de bres blijft staan. Raakt hij later door omstan digheden buiten zijn schuld zonder werK. dan verleent de AVO. weer haar bemid deling, omdat gebleken is, dat een inva lide op de vrije arbeidsmarkt naar achte ren gedrongen wordt Een groote categorie blijkt geen bepaald vak te kennen. De menschen, die hiertoe behooren, krijgen zeer eenvoudige betrekkingen. Een aantal van hen wordt voorts geplaatst bij de Cen trale Gaarkeukens. De mogelijkheden zijn dus vele, hetgeen verheugend is, want op deze manier kun nen allen weer werk vinden. Dit is trou wens een gebiedende eisch. Een man, die gewond is geraakt in den strijd voor het vaderland, heeft er recht op dat hij weer aan het werk wordt geholpen. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting Het bestuur der R V S.-stichting te Rot terdam schrijft een prijsvraag uit. waar bij wordt verlangd a. een vergelijkende studie aangaande het in Nederland en andere staten ten opzichte van de levensverzekering in haar onderscheidene vormen geldende belastingrechtb. een onderzoek van de vraag in hoeverre de Staat door zijn belastingwetgeving de sociaal nuttige functie van de levensver zekering kan bevorderen. De beoordeeling der inzendingen zal geschieden door een commissie, bestaan de uit de heerenprof, mr P Scholten, hoogleeraar aan de gemeentelijke univer- siteit van Amsterdam, wonende te Am sterdam prof. mr. C. W. Star Busmann, hoogleeraar aan dé Rijksuniversiteit van Utrecht, wonende te Bilthoven prof dr. P. J. A Adriani. hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam, wonende te Amsterdam en D J. de Lange directeur der N V. Rotterdamsche Verzekering Sociëteiten (R VS.) te Rot terdam. wonende te Wassenaar. Voor de beste inzending, welke een prijs waardig wordt gekeurd, wordt een bedrag van 1000 beschikbaar gesteld, met dien verstande, dat dit bedrag even tueel onder meer inzenders kan worden verdeeld. I ifataijqb bij Apotheken en 0roqistent-30en-J0 DUIT6CHE LESSEN MICROFOON De Nederlandsche omroep stelt de ge legenheid open voor lessen in de Duit- sche taal Deze lessen zullen op tweeërlei wijze gegeven worden. De eene cursus, waarvan de heer Alfred Rügner docent is, wordt in zuiveren lesvorm gegoten. Voorts zal in samenwerking met den Ivdo leer middelendienst, een conversatiecursus b. gegeven worden door middel van een tien tal hoorspelen ,,De van der Zee’s gaan logeeren”. Direct na afloop van zulk een hoorspel behandelt een docent voor de microfoon een aantal uitspraakmoeilijk- heden en taalproblemen. Bovendien ontvangen de leerlingen van beide cursussen gedrukte leermiddelen. Oud-president van de onderofficieren- vereeniging „Ons Belang” Onder zeer groote belangstelling is gis teren het stoffelijk overschot van den heer W Wijk, oud-president van de on- derofficierenvereeniging ,,Ons Belang”, op de algemeene begraafplaats .Rusthof” te Amersfoort ter aarde besteld. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich alle leden van het hoofdbestuur. Zoowel van het gebouw van ,,Ons Belang” aan den Utrechtscheweg alsmede van den toren van drukkerij ,,Patria” woeien de vlaggen halfstok. De kist was gedekt met de groenwitte vlag van „Ons Belang” Op den krans van het hoofdbestuur stond ver meld: „President wij danken u”. Op de begraafplaats waren de instellin gen van „O. B.” vertegenwoordigd door de resp. voorzitters. Vele leden en oud-ieden van deze onderofficiersvereenlging waren naar Amersfoort gekomen om hun overle den leider de laatste eer te bewijzen. Ver der merkten wij op de heeren W. J. Vaat- stra, hoofdambtenaar van „O.B.” D F. Brandwijk voorzitter van den algemee- nen pensioenbond en oud-president van „O’BH. Schuurmans en W. Klooster oud-hoofdbestuursleden van deze organi satie. De belangstelling was zóó groot dat de aula niet allen kon bevatten. Namens de vgreeniging „Ons Belang” werd het woord gevoerd door den heer J Th. M. Piederiet. voorzitter, uit Kampen, den heer W. J. Vaatstra namens de instel lingen en den heer H. R. Krul namens de vrienden in ,O.B.”. Aan de groeve dénkte de oudste zoon van den overledene allen voor de laatste eer, zijn vader bewezen. Geaurenae net tijdvak van i Januari tot en met si januari geven de met „één een heid brandstoffen derde periode” en de met „één eenheid cokes derde periode' ge- merkte oonnen elk reoht op net koopen van een eenneid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren kamerbewoners, inkwartiering.) Te beginnen in het vakje, waarin het pijltje staat en In de richting, welke het pijltje aangeeft, woorden invullen van vier letters van de volgende beteekenis: 1, Deel; 2. Stad in voormalig Letland; 3. Koud; 4. Verbond; 5. Schrijfmateriaal; 6. Vulkaan in Europa; 7. Akelig; 8. Ri vier in Italië; 9. Omlaag: 10. Koker; 11. Rivier in Nederland; 12. Behoeftige; 13. Zwarte; 14. Regel; 15. Beest; 16. Mis kleed; 17. Roofdier; 18, Bijgevolg (La tijn); 19. Kleur; 20, Delfstof; 21. Ver zoek; 22. Menigte; 23. Fruit; 24. Choco- laadje; 25. Zijrivier van den Donau. Bijzondere maatregelen op het gebiec van het verzekeringswezen De voorzitters van de Kamers van Koophandel en fabrieken voor Amster dam en voor Rotterdam hebben benoemd tot leden en plaatsvervangende leden van de commissie, bedoeld in art. 1, lid 2, sub 5, van het besluit d.d. 22 Novem ber 1940 betreffende bijzondere maat regelen op het gebied van het Verzeke ringswezen (besluit no. 213/1940 in Ver ordeningenblad no. 38/1940), (deze com missie is benoemd in verband met som mige buitenlandsche verzekeringsagent- schappen, waarbij betalingsmoeilijkhe den dreigen): tot voorzitter: J. F. D Scheltema, oud-hoofd-directeur van de assurantie-maatschappij de Nederlanden van 1845 te 's-Gravenhage; tot plaatsver vangend voorzitter: J. C. Johanknegt, lid van de firma J. C. J. Knegt en Zonen te Amsterdam: tot lid mr. J Offerhaus. advocaat en procureur te Rotterdam; tot plaatsvervangend lid mr. F baron van der Feltz, advocaat en procureur te Am sterdam; tot lid W. F. Lokhorst, lid van het accountantskantoor de Kremer en Lokhorst te Amsterdam; tot plaatsver vangend lid drs. J Paardekooper. lid van het accountantskantoor Brands en Paar dekooper te Rotterdam. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard -meelvlokken of gort (-mout) of grutten RIJST ot rljstemeel of rljstgrles of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli PEULVRUCHTEN! erwten, capucij- ners. bruine of witte boonen Op Maandag j.l. werd in hotel „Hof van Holland”, Wagenstraat 44 alhier, een gecombineerde vergadering gehouden door den B.R.H.N.,, Bond van rijwiel en motorhandelaren in Nederland” en den Ned. R. K. Bond van rijwielhande laren en herstellers, afdeeling den Haag, om tot oprichting van een plaatselijke afdeeling van de Gecombineerde Rijwiel handelaren Organisatie G.R.O. te komen. Als organiseerende commissie hadden aan de bestuurstafel plaats genomen de beide dagelijksche besturen der respec tievelijke organisaties en wel voor den B.R.H.N. de heeren Herwaarde, Elk- huizen en Laman, voor den R. K, bond de heeren v. d. Arend, Bes en Gratten- dieck, terwijl aan deze commissie als voorzitter was toegevoegd de heer Fre- deriks, bondsvoorzitter van den B.R.H.N. Voorts waren nog aanwezig de heeren Th. Obers, bondsvoorzitter van den R. K. bond en tevens voorzitter van G.R.O. en de heer Liebregts uit Rotterdam, als lid van het hoofdbestuur van de G.R.O. De heer Frederiks opende de vergade ring en heette allen welkom. Hij be sprak breedvoerig den toestand zooals deze momenteel in den rijwielhandel is. Spr. spoorde aan tot eenheid in organi satie. Nadat door den heer Bes van den R. K. bond nog een kort propagandis tisch woord was gesproken, werd ge legenheid gegeven aan die aanwezigen, die nog geen lid zijn van een der beide organisaties, zich te laten inschrijven. Daarna werd overgegaan in een huis houdelijke vergadering. Bij de bestuurs verkiezing deelde de voorzitter mgde, dat door de respectievelijke besturen is voorgesteld de beide dagelijksche be sturen in het gecombineerde bestuur te doen zitting nemen Na overleg ging de vergadering algemeen met dit voorstel accoord, zoodat het bestuur zal worden gevormd door de heeren Herwaarde, Elkhuysen en Kauderer van den B.R.H.N. en de heeren v. d. Arend, Bes en Grat- tèndieck van den R. K. bond, terwijl na stemming tusschen de heeren Laman en v. Laar de heer Laman als 7e lid aan het bestuur werd toegevoegd. Nadat door de vergadering aan dit ge vormde bestuur een werkplan was voor gelegd ter bestudeering. werd door den G.R.O.-voorzitter, den heer Obers, een kort slotwoord gesproken. Het bestuur werd als volgt samenge steld W. F. Laman, voorzitterA. Bes, secretaris, v. Merlenstraat 55P. C. J. v. d. Arend. 2e voorzitterW huizen, 2e secretaris; J. H. dieck,. A. H. v. Herwaarde, derer. REHABILITATIE C. W. OUWEHAND Azn. De heer Ouwehand, de eigenaar van het bekende dierenpark op den Grebbe- berg, is op den tweeden oorlogsdag met enkele leden van zijn personeel gearres teerd. Daarmede werd hun plan om ge durende den oorlog in het dierenpark te blijven en de dieren zoo goed mogelijk te verzorgen, verijdeld: De heer Ouwe hand en zijn menschen werden naar Am sterdam vervoerd en daar na kortstondig onderzoek wel direct weer op vrije voe ten gesteld, maar ze moesten tot na de capitulatie wachten om naar den Grebbe- berg te kunnen terugkeeren Deze arrestatie heeft een reeks van geruchten veroorzaakt, welke zeer hard nekkig bleken te zijn. Thans heeft de Procureur-Generaal bij het gerechtshof te Amsterdam verklaard dat hij naar de aan het militair gezag verstrekte gege vens, op grond waarvan de interneering van den heer Ouwehand is gelast, een ambtelijk onderzoek heeft laten instellen Uit dat onderzoek is gebleken dat deze gegevens in geenen deele als juist zijn te beschouwen. Per oen kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van le gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Van 25 Jan tot 28 Febr zijn geldig: BON Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie 1119 1% Vaste Brandstoffen oe oo Vaste Brandstoffen li HAARDEN. KACHELS nn. 04 CENTRAUE VERWARMING De geldigheidsduur van de bonnen 8, 9 en 10 van de bonkaart Haarden—Kachels en van de bonnen 15 t/m 24 van de bonkaart Centrale Verwarming is verlengd tot en met 14 Februari a.s Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k g anthraciet, steen kolen industrie- of eierbriketten 2J h.l. kolenslik; h.l. (max 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l (max 100 k.g.) cokes (ook gas- 20 Jan. t/m 26 Jan. 7 dagen extra t/m 2 Februari, echter niet in restaurants e. d. RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is; voor gerookt of gekookt varkens- rund-- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten b.v. ham, schouder-carbonade, spek, rook- vleesch pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst. lunchworst rolpens en knakworst b.v. Frar.kforter en Weener voor leverartikelen als b.v Ber liner Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Sedert geruimen tijd houdt het perso neel der N.V. Assurantie-Maatschappij ,,de Nederlanden", van 1845, alhier, een periodieke inzameling ten behoeve van de gewonde Nederlandsche militairen, die nog in het Militair Hospitaal worden verpleegd Door de steeds stijgende belangstelling voor deze actie onder directie en ambte naren was men deze maand in staat be halve de gebruikelijke tractatie. den mi litairen een ontspanningsavond aan te bieden. Hieraan werkten verschillende amateurs mede In eerste instantie noemen we het op treden van het Haagsch Cabaret Gezel schap, waarvan de dames Annie Huisman en Bep Hofstede veel succes oogstten met een paar aardige boerendansen en een sierlijke Weener wals. De heeren Berend en Wim Schaap hiel den de aanwezigen bezig met hun buiten gewone muzikale prestaties, waarvan een muzikale sketch wel het hoogtepunt vormde. Voorts trad de heer Dirk van Noort met zijn dochter op. Dat zijn pittige lied jes insloegen, bewees wel ’t luid applaus, dat telkenmale uit de zaal opklaterde. Tenslotte konden de aanwezigen ge nieten van zeer goede xylophoonnum- mers, welke door ,,The Happy-Hammers” onder leiding van den heer Peter Kuyten met veel bravour werden gespeeld. Deze leider ontpopte zich nog als een waar viool-virtuoos en verbaasde de talrijke aanwezigen door het spelen van enkele soli op een imitatie-viool, bestaande uit een oud sigarenkistje met een enkele snaar De diverse nummers werden met de grootste aandacht gevolgd door de mili tairen, die hun enthousiasme niet onder stoelen en banken staken In de pauze en na afloop werden ver snaperingen, chocolademelk, gebakjes, sigaretten en ballen gehakt onder de aanwezigen uitgedeeld. Na afloop van het programma werd door dr Neering namens de militairen een woord van warmen dank gesproken, waarop de medewerkenden verklaarden gaarne bereid te zijn nog eens hier of elders voor onze militairen op te treden. VERORDENING FREDERIK8TRAAT Op de Gemeentesecretarie afdeeling S. en B. (kamer no. 32) zal van heden tot en met 12 Februari 1941,. iederen werk dag van 9 uur 30 tot 1 uur en van half 2 tot 4 uur 30 (’s-Zaterdags van 9.30 uur tot 1 uur) voor een ieder ter inzage lig gen het Raadsbesluit van 27 Januari 1941 in zake vaststelling van een verordening tot regeling van de bebouwing en het ge bruik van gronden, gelegen ten noord oosten van de Frederikstraat (Verorde- ning-Frederikstraat) met bijbehoorende kaarten, gemerkt*A en B. Hoe de aanvullende regeling werkt Zooals gemeld is onlangs een regeling getroffen, waarbij den nabestaanden van gesneuvelden een toeslag op het wettelijk pensioen wordt toegekend. De „Tel.” deelt dienaangaande nog het volgende mede: Enkele maanden na afloop der krijgs verrichtingen werd de pensioengrondslag van 700 gulden op 1000 gulden gebracht. Dit beteekende, dat het pensioen van de weduwe van een korporaal of dienstplich tige van 350 gulden werd verhoogd tot 500 gulden, terwijl het weezenpensioen van 70 op 100 gulden kwam. Een gezin met drie of meer kinderen kreeg dus nu ma ximaal 800 gulden. Natuurlijk was dit nog niet voldoende, al was het dan een stap in de goede rich ting. Met name zij. wier echtgenoot in ta melijk goeden doen was geweest, moes ten zich wel heel sterk bekrimpen en kon den zonder steun van familie niet rond komen. Daarom werd bij het afwikkelings bureau van het departement van Defensie een plan uitgewerkt, om dezen weduwen' en weezen nog meer tegemoet te komen. Bepaald is nu. dat. indien het gezins hoofd in het jaar, voorafgaand aan de opkomst bij mobilisatie (welke in de meeste gevallen in April of Augustus 1939 valt) een inkomen had van meer dan 1000 gulden per jaar, gehandeld zal worden, alsof hij in burgerlijken overheidsdienst was geweest. Dit wil zeggen, dat de maximumpen- sioengrondslag nu ineens 3000 gulden be draagt, zoodat een weduwe zonder kinde ren tot 1400 gulden kan komen en een we duwe met meer dan drie kinderen tot 2400 gulden. Verdiende de man dus als burger bijv. 1800 gulden, dan krijgen zijn wedu we en twee kinderen te zamen 1260 gul den ’s jaars. Flnancieele bijdrage naar behoefte Hoe wordt nu gehandeld bij het verlee nen van deze toelage, die men het best zou kunnen, omschrijven als „een finan- cieele bijdrage naar behoefte”? Door de burgemeesters der plaatsen, waar de nagelaten betrekkingen wonen, was bereids een onderzoek naar den fi- naricieelen toestand ingesteld. Ook hebben indien dit noodig bleek, de betrokkenen een vragenlijst moeten invullen, waarop zij o.m. moesten vermelden, welke overige bronnen van inkomsten zij naast het mili tair pensioen hebben, zooals lijfrente, interest, deelname in een bedrijf, enz. Hiermede wordt dan bij de toekenning van den toeslag rekening gehouden. Het militair pensioen is een onaantast baar recht, waaraan niemand kan tornen, de financieele bijdrage echter wordt van jaar tot jaar verleend al naar gelang van de omstandigheden. De eerste bijdrage is op grond van de opgaven der burgemeesters voor een deel reeds vaètgesteld en voor het overige deel in onderzoek. Dit betreft het bedrag, dat over de periode 1 September 1940 31 December 1940 wordt uitgekeerd Voor het jaar 1941 wordt rekening gehouden met den toestand, zooals deze blijkt uit een dóór de nabestaanden ingevulde vra genlijst. Bovengenoemde data zijn geko zen omdat, onafhankelijk van het pen sioen, hetwelk in elk geval inging op den dag van overlijden, aan alle betrekkingen van gesneuvelden, nog tot 1 September 1940 de volledige kostwinnersvergoeding is doorbetaald. In die gevallen, waarin het pensioen op 1 September nog niet was vastgesteld, werd vaak een voorschot ge- I geven. Voor het toekennen van de financieele bijdrage die per kwartaal zal worden uitgekeerd wordt elk geval ambtshalve onderzocht. Mochten er niettemin verwan ten van gesneuvelden zijn, die meenen, hiervoor alsnog in aanmerKing te komen, dan kunnen zij zich wenden tot het af wikkelingsbureau van het departement van Defensie, gebouw ..Petrolea” te ’s-Gra- venhage. Hoe groot het aantal hunner is, dat onder deze regeling valt, is nog niet pre cies te zeggen. Bij de afdeeling militaire pensioen van het departement zijn in to-1

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6