nieuwe voor morgen Nieuwe bonnen aangewezen distributieregeling textielwaren gaat 1941. I V Vrijdag 31 Januari. No. 17789. in De 100 punten loopt textielkaart nieuwe van tot 1 September. Tot 1 Juli zijn 80 punten geldig Hitler van Onverbiddelijke strijd tegen Engeland In dit jaar een groote nieuwe ordening in Europa Generaal der Vliegers Fr. Christiansen onderscheiden I s V Een extra winter- uitkeering aan gesteunden De rede VERDUISTEREN De van 6.24 uur n.m. tot 9.22 uur v.m. Maan: 31 Jan. onder 11.12 uur nam.; 1 Febr. op 11.13 u. v.m.; 2 Febr. onder 12.16 uur v.m. Dokterstelefoon: Generaal-majoor Schumann bevorderd Een overzicht van de zaal tijdens de rede van Rijkskanselier Adolf Hitler. (Telegrafisch overgebrachte foto) No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 5 8 V s Voor boter, margarine, brood, gebak eieren, zeep, brandstoffen, honden en kattenbrood Elk schip, dat naar Engeland vaart, zal getorpedeerd worden De puntenwaardeering Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Spoedig zal een eerste termijn worden verstrekt Iedereen zal gelegenheid hebben zijn punten te gebruiken, want er zijn vol doende voorraden, een welkome verklaring, die opweegt tegen het feit, dat over het algemeen de puntenwaardeering hooger ligt dan in de afgeloopen periode Oorlogskruis van verdienste door Ryksmaarschalk Goring persoonlijk overhandigd Tusschen 10 a. n.m. en 7 u. v.m.: 5 5 2 V Verminderd rantsoen voor koffie en thee Zeer gunstige resultaten van de winterkieedinghulp COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÉN: PRIJS DEZER COURANT: Hitler’s rede in het Sportpaleis in het oog hadden. der goe- (Zie verder 3e blad, pag. 1.) Eerst (Zie verder le blad, pag. 2.) de Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, .Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode- olad /4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen, Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 et (Hoffmann) Voor één el bon 3 van de nieuwe algemeene bonkaart Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 9 Februari a.s. geeft de met „03” genummerde bon van de nieuwe uitgereikte „bonkaart al gemeen” recht op het koopen van één el. A A s A s A A A s A s A A 1 A 1 s A ft ft 1 ft van de men- kilometer t te de- V w s V 5 V 8 V s g 8 g V V v V 5 9 9 V 9 V s Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 et. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens pesttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. op of zeep Inlevering van zeepbonnen voor wasscherijen is verplicht Zooals bekend, is ieder verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch. welke aan wasscherijen in behandeling wordt gegeven, een zeepbon af te geven In verband hiermede is thans voorge schreven, dat de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst die nen te nemen en pas daarna een hoe veelheid van 20 k.g. waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten mogen be handelen. Bij de nieuwe puntenwaardeering is in de eerste plaats wijziging ge bracht in de indeeling deren. Tot dusver werden de onderscheiden in die, Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 86, Tel. 721187 Officieel wordt medegedeeld, dat aan de gesteunden ingevolge de Rijkssteun- regeling zoo spoedig mogelijk een eerste termijn van een extra winteruitkeering zal worden verstrekt. Deze eerste termijn zal gelijk zijn aan 40 pCt. van de in een week te ontvan gen netto steunuitkeering. De gemeente besturen ontvangen spoedig schriftelijk inlichtingen hieromtrent. De Führer heeft den 30sten Januari 1941 aan den Bevelhebber van de Weermacht in Nederland, den Generaal der Vliegers Fr. Chris* tiansen, het Oorlogskruis van Ver* dienste le en 2e klasse met de zwaarden verleend, hetwelk hem persoonlijk door den Rijksmaar* schalk Hermann Goring is over* handigd. Naar wij vernemen, is de Bevel* hebber van de Ordnungspolizei, Generaal-majoor Schumann, den 30sten Januari 1941 tot Brigade* führer benoemd, met gelijktijdige verleening van het Oorlogskruis van Verdienste 2e klasse. De godsdienstoorlogen en het ont staan van het Britsche rijk Driehonderd jaar lang is er van Duitschland practiscb van Midden-Europa. Het land, dat voor enkele weinigen eer. paradijs is, is voor de massa in werkelijkheid slechts een voortdurende ellende, een ellende in de voeding, in de kleeding, vooral ook in de woning, een ellende in de zekerheid van het bestaan en tenslotte een ellende in de geheele sociale wetgeving, en, wan neer thans plotseling een Britsche vak- bondssecretaris, die echter als oppositie- man van staatswege betaald wordt te voorschijn komt en zegt: Engeland zal na dezen oorlog, na zijn overwinning moeten beginnen sociale vraagstukken aan te pak ken en sociale problemen op te lossen, wij zullen ons ook om de groote massa moe ten bekommeren dan kan ik tot dezen secretaris slechts zeggen: Dat is bij ons al lang gebeurd macht van het geweld en van kapitalis tische of economische belangen. Wanneer men zich dit eigenaardige ontstaan van het Britsche wereldrijk voor oogen houdt, dan wordt het proces zelf alleen begrij pelijk door het feit, dat het Europeesche vasteland als gesloten econonische factor tegenover deze ontwikkeling volkomen was uitgeschakeld. Deze afzondering werd vooral gekenmerkt door het uitschakelen van het Duitsche rijk. Nieuwe periodebonnen voor vaste brandstoffen Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één een heid, vierde periode”, en de met „cokes, één eenheid, vierde periode” gemerkte bonnen recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen B, C en D met een verbruik van meer dan 25 een heden per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstip pen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen van de boter- en vetkaart voortaan in plaats van Zaterdag tot en met Vrijdag d.a v., steeds geldig zullen worden verklaard van Maandag tot en met den daaropvolgenden Zondag, hetgeen, zooals bekend, eveneens het geval is met de bonnen, welke recht geven op het koo pen van brood, gebak, kaas en eieren. In verband hiermede is bon 28 van de boter- kaart en van de vetkaart bij uitzondering geldig verklaard voor een tijdvak van negen dagen. Voor brood en gebak de bonnen 1 van de nieuwe broodkaart. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 9 Februari a.s. geeft elk der met „1” genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met genummerde broodbonnen recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij- producten telkens tenminste het daarach ter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; spe culaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; ge vuld klein korstgebak; (b.v. amandel- broodjes) 400 gram.; gevuld groot korst gebak; (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 9 Februari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 10 tot en met 16 Fe bruari a s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mo gen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. Ter gelegenheid van den achtsten verjaardag der nationaal-socialistische revolutie is gisteren in het Sportpaleis te Berlijn een massavergadering gehou den, in welker middelpunt een met groote spanning verbeide redevoering van den Führer en rijkskanselier stond. Rijksminister dr. Göbbels verwel komde den Führer en herinnerde aan den gedenkwaardigen dag van 8 jaar geleden, toen het geheele Duitsche volk den Führer trouw beloofde, wat de toe komst ook zal mogen brengen. In de af geloopen 8 jaren, aldus dr. Göbbels, heeft de Führer het Duitsche volk van overwinning tut overwinning, van triomf tot triomf gebracht. Onder hel storm achtige gejubel van de geestdriftige me nigte betrad daarop de Führer de spre- kerstribune. □e secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekent dat het noodzakelijk is "ebleken voor de komende distributie- periode het koffie- en theerantsoen te verminderen. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „02” genum merde bon van de nieuw uitgereikte „Bonkaart Algemeen" recht op het koopen van 125 gram koffie of 50 gram thee Bon 28 van de oude boter, en vetkaart voor boter of mar garine. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Zondag 9 Februari a.s. geeft de met „28” genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram (half pond) boter of 250 gram margarine Ter vermijding van misverstand wordt er op gewezen, dat het hier bon 28 van de „oude" boter- en vetkaart betreft. De met „28” genummerde bonnen, die op 9 Fe bruari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 16 Februari a.s Deze regeling moest getroffen worden, omdat het voorgekomen is. dat de klan ten hun zeepbonnen reeds te eigen behoe ve hadden gebruikt, zoodat zij bij het terugbezorgen van de wasch geen zeep bonnen ter beschikking hadden voor de wasscherijen. Binnenkort zal worden overgegaan tot het uitoefenen van een strenge contröle op de wasscherijen, zoodat deze in haar eigen belang wordt aangeraden zich stipt aan bovenstaande bepalingen te houden. jt»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»g A W ft A I A ft A ft A ft A ft A A A 2 A A A ft A ft A ft A ft A A A ft 1 A ft A ft A ft a A De winterkieedinghulp. Alvorens een toelichting te geven op de nieuwe maatregelen stond de heer Heij stil bij wat er gebeurd is in de afgeloopen periode. In de eerste plaats wees hij er op, dat de „winterkieedinghulp” zeer goede resultaten heeft gehad Dank zij dit systeem werden in totaal niet minder dan 181.857 groote kleedingstukken ontvangen en wel: 150.813 overjassen en mantels, 16.368 heerencostumes en 14.676 wollen de kens. De heer Heij bracht dank aan de landgenooten, die hun kleeding hebben be schikbaar gesteld en aan de kleedingco- mité’s die dezen vorm van hulpverleening zonder kosten mogelijk hebben gemaakt. Weder uitgereikt zijn aan Nederlandsche vrouwen en mannen in dezelfde plaats van inwoning: 169.249 stuks, zoodat nog 12.608 groate stukken in voorraad zijn, welke zoo spoedig mogelijk zullen worden verdeeld. Deze kleedingactie is zeer verheugend verloopen aangezien het aldus mogelijk is geweest een waarde van ongeveer 1 millioen gulden zonder kosten aan de meest behoeftigen te doen toekomen. Het is de bedoeling ook voor de vol gende distributieperiode een dergelijke regeling te ontwerpen. Voorts deelde de heer Heij mede zich in verbinding te hebben gesteld met „Win terhulp Nederland” en er voor zorg te hebben gedragen, dat menschen, die door „Winterhulp" kunnen worden geholpen en misschien formeel niet aan de voorwaar- d'm voor de verstrekking van kleeding en dekking in aanmerking komen, te laten voorgaan bij de voorziening. Dergelijke menschen, die door „Winterhulp” gehol pen kunnen worden, zullen zeker niet op de formaliteiten van de distributieregeling vastloopen. Schijnheerschappij. Maar zoo naar buiten is de Britsche wereldheerschappij nog slechts een schijn De wereld heeft nieuwe centra gekregen, nieuwe staten zijn ontstaan. De geheele Britsche wereldheerschappij berust nog op het denkbeeld steeds weer vreemde landen te kunnen krijgen om tegen het continent op te treden. Maar buiten dit Europeesche continent zijn groote staten ontstaan, die voor Engeland volkomen on aantastbaar zijn. Engeland moet thans pro- beeren wereldstaten tegen elkaar uit te spelen om althans nog den schijn van een wereldmacht te kunnen handhaven. In Europa zelf is aan de desorganisatie van het continent reeds een einde gekomen, doordat de volken ontwaakt zijn Op dit continent heeft het nieuwe rijk van het Duitsche volk zich gevormd en in het Zui den het nieuwe rijk van het Italiaansche volk Daar zijn nieuwe élementen bijge komen, die het „evenwicht der krachten” tot hersenschim maken Het bestaat niet meer. V 8 V V V v 8 V V 5 V 8 V v v v 8 V V V 8 □e oorzaak van den wereld oorlog. De diepste oorzaak van den wereld oorlog. zoo vervolgde de Führer, moet in het volgende gezien worden Sinds 1871. sinds den tijd, dat de Duitsche stammen zich begonnen te organiseeren en zich met de nationale wedergeboorte van het Duitsche volk de staatkundige eenheid aankondigde. begon Engeland Duitschland met zijn haat te achtervolgen een geen sprake ge weest, terwijl de Britten wel over God spraken maar hun economische belangen in het oog hadden, heeft het Duitsche volk zijn godsdiensttwisten tot zulk een beteekenis verheven, dat het daarvoor eeuwenlang bloedige oorlógen gevoerd heeft. Naarmate het Duitsche volk zijn kracht inwendig begon te verbruiken en daarmede practisch als machtsfactor naar buiten verdween, heeft Engeland zijn we reldrijk bijeen kunnen rooven. Maar niet Duitschland alleen is in deze drie eeuwen practisch van de concurrentie dezer aar de verre gebleven, hetzelfde heeft ook gegolden van Italië Daar zijn het dezelf de verschijnselen geweest als in Duitsch land. hoewel minder van godsdienstigen aard en meer van staatkundigen aard en van dynastie Weer om andere redenen zijn andere groote volken in Oost-Azië er buiten gebleven Zij waren eveneens sinds 400 jaar bezig met zich van de ove rige wereld af te zonderen en, zonder te letten op het eigen levensgebied, wa ren zij ondergedompeld in hun vrijwil lige teruggetrokkenheid. Zoo is er vooral in Europa een orde ning van krachten ontstaan, die Engeland kenmerkte als het z.g evenwicht der krachten, hetgeen in werkelijkheid wilde zeggen een desorganisatie van het Euro peesche vasteland ten gunste van het Britsche eilandenrijk. Daarom is het ook het doel van de Britsche politiek eeuwen lang geweest, deze desorganisatie in stand te houden, natuurlijk niet met den naam van desorganisatie, maar met een veel mooieren naam Men spreekt niet van de desorganisatie van het volk, maar men spreekt van het evenwicht der krachten, en dit z.g. evenwicht der krachten d.w.z. de werkelijke inwendige onmacht van Europa heeft het. zoo zeide de Führer Engeland mogelijk gemaakt cm steeds weer van geval tot geval en al naar de behoeften van den eenen staat tegenover den anderen uit te spelen en daardoor de kracht van Europa steeds bij een inwendigen strijd te betrekken, om van zijn kant in volkomen rust te kun nen opdringen in gebieden van de wereld, waar betrekkelijk geen verzet geboden werd. En toch, wanneer wij thans nog van een wereldmacht Engeland of van Engeland als beheerscher der wereld spreken, dan is dat toch slechts een waanvoorstelling. Voor honden, oi kattenbrood bon 15 Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 28 Februari 1941 op bon no. 15 van de voederkaart voor honden be schikbaar wordt gesteld voor: groep 1 en 2 10 k.g. hendenbrood. groep 3 8 k.g, groep 4 5 k g, groep 5 4 k.g., groep 6 3 k.g. hondenbrood. Op bon 15 van de voederkaart voor kat ten wordt over dezelfde periode 1| k.g kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 28 Februari 1941 is bon no. 15 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. op den een groo- achtergela- wereldover- heersching niet door de macht van een denkbeeld uitgevoerd, maar door de artikelen vervaar digd uit kunstzijde of natuurzijde en die, vervaardigd uit wol, ka toen, of andere grondstoffen. Thans zijn de artikelen in drie groepen verdeeld en wel A. die, van natuurwol of natuurwolhou- dend; B. die van kunstzijde en natuurzijde en C. die van andere grondstoffen, o.a. celvezel, kunst- wol. katoen, linnen, e.d. Ook in de goederen, welke onder de distributie vallen, is wijziging gebracht, doordat thans verschil lende nieuwe artikelen in de distributie zijn opgenomen. Tenslotte zijn tal van artikelen op een hooger aantal punten dan tot dusver gewaardeerd Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie heeft de heer H. G. Heij. directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, een uiteenzetting gegeven van de maatregelen, welke voor de nieuwe distri butieperiode, welke morgen ingaat, zijn getroffen. Tal van moeilijkheden moesten worden opgelost vóór men tot een bevre digende regeling kon geraken en de voor bereiding heeft vele weken van ingespan nen arbeid gekost. In de totstandkoming van de nieuwe regeling hebben mede deel gehad dr H. J. W v. d. Poel, de adjunct- directeur van evengenoemd Rijksbureau en de adviseur van dit bureau, de heer Muller Lening. De bonnen, welke op 9 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 16 Februari a.s., met dien ver stande. dat zij gedurende de week van 10 tot en met 16 Februari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Bon 1 van de algemeene bon kaart voor zeep. Voort® maakt de secretarts-generaal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart bekend. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Fe bruari a.s. geeft de met „01” genummer de bon van de nieuw uitgereikte „bon kaart algemeen” recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewe zen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitslui tend wordt beschikbaar gesteld ten be hoeve van wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer wor den aangemaakt, nog mogen worden uit verkocht. met dien verstande dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwer kende waschmiddelen of 200 gram vloei bare Engeland sociaal aohterlljk- ste staat van Europa Ondanks zijn verovering van de we reld is Engeland in sociaal opzicht de achterlijkste staat, die er in Europa be staat. Sociaal achterlijk, d.w.z. een staat, wiens geheele inrichting gericht is op de belangen van een betrekkelijk kleine en dunne bovenlaag en van de met deze bovenlaag verbonden Joodsche gemeen schap. De belangen van de groote massa spelen bij de inrichting van dezen staat in het geheel geen rol. Ook hier behelpt men zich met leuzen, men spreekt van vrijheid, men spreekt van democratie, men spreekt van prestaties van een libe raal stelsel en verstaat toch niets anders dan de stabilisatie 'an een bewind der goed gesitueerden, wien het mogelijk is dank zij hun kapitaal de pers in handen te krijgen en te dirigeeren en daarmede de openbare meening te vormen. Zoo ig het mogelijk, dat in een staat, nie over de grootste rijkdommen der aarde beschikt, wiens reusachtige levensgebie den ter beschikking staan, millioenen men- _.lcn «een deel hebben aan deze zegenin gen. maar armzaliger gehuisvest zijn dan e menschen in onze overbevolkte staten In zijn redevoering gaf de Führer eerst een historisch overzicht van den tijd voor 8 jaren. De eigenlijke oorzaak van den toen zoo ellendigen toestand van Duitsch land zoo zeide hi) oa is natuurlijk de wereldoorlog geweest. Aan den wereld oorlog echter heeft Duitschland geen schuld Dat hebben Amerikaansche docto ren in opdracht van den tegenwoordigen uresident Roosevelt vastgesteld. EEN rede Hitler De werkelijke oorzaken hingen daar mede samen, dat Engeland zijn wereld heerschappij wilde handhaven. Geduren de 300 jaar is het Engelsche wereldrijk ongebouwd en slechts door geweld op gebouwd. door voortdurende oorlogen. Daarbij was de democratie slechts het masker Achter de democratie staat in werkelijkheid de overheersching der volken in het algemeen en de kneveling der menschen in het bijzonder Deze de mocratie kan het niet aandurven haar volken er over te laten stemmen of zij nu vrijwillige leden van net wereldrijk zouden willen worden. Integendeel. Egyp. tische en Indische nationalisten verdwij nen bij duizenden in de gevangenissen. Concentratiekampen, zoo zeide Adolf Hitler, zijn niet in Duitschland uitgevon den maar door de Engelschen Zij hadden geleerd om door dergelijke instellingen de ruggegraat van andere volken te breken en ze geneigd te maken om het Britsche juk der democratie op zich te nemen. Een ander middel daartoe is het middel van de leugen en de phrase Als spreekwoord wordt gezegd, dat wanneer de Engelschman van God spreekt hij katoen bedoelt. Dat is heden ten dage nog zoo. Zelden is de menschelijke huiche larij tot een dergelijk maximum geste- gen als het bij de tegenwoordige Engel schen het geval is. In ieder geval is het resultaat van dezen 300 jaar langen en met bloed bevlekten weg, dat thans de paar Engelschen drievierde deel wereld beheerschen, dat 46 schen op vijftig vierkante I ruimte wonen. Het is van belang dit constateeren, omdat onbeschaamde q„- mocratische leugenaars beweerd hebben dat de z.g. autoritaire staten de wereld wilden veroveren, terwijl m werkelijk heid onze oude vijanden de wereldver" overaars zijn. Dit Britsche wereldrijk heeft weg van zijn ontstaan slechts ten stroom bloed en tranen ten. Ook thans wordt deze Reeds in 1871 begonnen Engelsche dagbladen erop te wijzen, dat deze nieuwe schepping voor Engeland schadelijker was dan het oude Frank rijk. Zoo kwam de tijd van 1871 tot 1914, waarin Engeland onverstoord tegen Duitschland tot den oorlog op hitste en wel bij elke gelegenheid, totdat de oorlog eindelijk uitbrak. Ook bij deze gelegenheid, zoo zeide Adolf Hitler, heeft Engeland weer vreemde hulp gekregen. In al de 400 jaar der verovering van zijn wereldheerschappij heeft Engeland zich van vreemde hulp bediend. de strijd tegen Spanje met hulp van de Hollanders, dan de strijd tegen de Hol landers met de hulp van andere landen, waaronder ok van Frankrijk, dan de strijd tegen Frankrijk met de hulp van Europa en eindelijk de strijd tegen Duitschland met behulp van Europa en met behulp van de rest van de wereld, welke ter beschikking stond. De wereld oorlog is uitsluitend het beoogde product van Britsche staatsmanskunst. Ondanks het feit, dat de heele wereld toen tegen Duitschland gemobiliseerd was. is Duitschland in feite niet overwonnen. Thans kan Duitschland dat rustig zeg gen Ik zou geen kritiek leveren op het verleden, als ik het niet beter gedaan had.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1