BINNENLAND De Avondschool Welken distributiebon heeft men noodig Uitzonderingen op het verbod Spaar de beenderen! uur 87 44 57 92 persoons- Een beroep op de huisvrouwen 31 59 46* 113* 117 25 24* 4 28 27 26* De rijwiel-test 16 15 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 25 JAN. t.m. 28 FEBRUARI De associaties Wederopbouw van verwoeste boerderijen Verlenging toewijzingen „Vleeschwaren” Engelsche luchtaanvallen op Nederland 5 pCt. in het cafébedrijf 25 tm. 32 102 19 32 45 58 8 D 11 12 13 02 18* 91 03 01 1 1941 2e bl. pag. 2 De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Een leeftijd-paradox De lijm- en gelatine-industrie door ver minderden aanvoer van beenderen met stilstand bedreigd Reizend uitoefenen van bedrijf -HAAGSCHE COURANT Vrijdag 31 Jan. Samenwerking tusschen W.H.N. en andere sociale instellingen Prijsverhooging van hotel*, restaurant- en toegestaan oan Doctor Plaizer De invoering van bewijzen Kleine smarten met de klok Geldigheidsduur der identiteits kaarten verlengd tot 1 October RECLAMES. Tijdvak waarin geldig Hoeveelheid BON ARTIKELEN Eenige voorbeelden ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 3 Febr. t/m 16 Maart 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 25 Jan. t/m 21 Febr. 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 100 gram 500 gram 27 Jan. t/m 16 Febr. KAAS 400 gram 27 Jan. t/m 23 Febr. één ei EIEREN niet EIEREN één ei één ei EIEREN 1 Febr. t/m 28 Febr. 1 Jan. t/m 31 Jan. als boven 1 Jan. t/m 30 April meldt BROODBONBOEKJE. 100 gram Hilversum als boven Olst als boven BLOEMKAART. 27 Jan. t/m 23 Febr. De BOTER. OF VETKAART. bereiken. Dit fonds is in staat, de noo- VLEESCHKAART. 100 gram 30 Sleutel op de les van j.l. Dinsdag. en 75 gram ,ik ben vijf jaar jonger 100 gram Weinig schade aangericht Aan het einde van dit jaar voltooid HONDEN- EN KATTENBROOD. 1 Febr. t/m 28 Febr. 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. N.B. Utrecht 2 1 11 12 Winter 100 gram 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 28 Dec. t/m 21 Febr. 21 Dec. t/m 31 Jan. 18 Jan. t/m 14 Febr. 30 Dec. t/m 23 Febr, 20 Jan. t/m 23 Febr. 2 liter 2 liter BON de en Dr. PLUIZER, (wiens horloge ook niet al te zuiver loopt, sinds hij er een keertje mee gezwommen heeft.) 2 2 THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel THEE of KOFFIE 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 125 gram 150 gram 75 gram 250 gram 1 kilogram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 50 gram 125 gram 1 Febr. t/m 9 Febr, extra t/m 16 Febr. 25 Jan. t/m 31 Jan. extra t/m 7 Febr. 18 Jan. t/m 24 Jan. extra t/m 31 Jan. BON 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. H k.g. 50 gram 1 tube 1 pot BOTER of margarine BOTER of margarine of vet BOTER of margarine van de nieuwe Bonkaart Algemeen van de nieuwe van de nieuwe Bonkaart Algemeen van de nieuwe brood kaart. SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep Kleermakers sedert 1830 berichten, dat hun magazijnen te Amsterdam - Rotterdam Den Haag des Zaterdags na 1 zijn gesloten. Voor groep w ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep ZEEP BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaats of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak", als boven BROOD of 1 Rantsoen „gebak", als boven Hangeng,koorts?NU oppassenl Neem dadelijk een AKKERTJE en vanavond nog een. Onder ZSN de wol. Morgen géén GriepI Ter aanvulling en ter verduidelijking van hetgeen dezer dagen is gepubliceerd betreffende het uitvoeringsbe'-luit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken ingevolge het besluit persoonsbewijzen, kan nog wor den medegedeeld, dat het persoonsbewijs weliswaar op 1 Maart a.s wordt inge voerd, maar dat tot 1 October a.s. het identiteitsbewijs, waarmede men zich thans moet legitimeeren, geldig blijft Uiteraard houdt deze beslissing verband met het feit, dat het practisch onuitvoer-- baar is alle persoonsbwijzen vóór 1 Maart uit te reiken. Om deze redenen dus is de geldigheidsduur der identiteitsbe wijzen tot 1 October verlengd. Dan ech ter zal iedereen in het bezit van een per soonsbewijs moeten zijn. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlokken of gort (-mout) )of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli PEULVRUCHTEN: erwten, capucij- ners, bruine of witte boonen 1. „Couperen” of snijden” is een euvel, dat soms ontstaat na het inhalen Wielrijder A haalt wielrijder B in, maarrrr zoekt tè gauw de rechterkant van de weg op, wat vaak tot gevolg heeft, dat wielrijder B in zijn rijden wordt belemmerd, met zijn voorwiel botst tegen het achterwiel van A en zijn even wicht verliest, c.q. tegen de keien of het asfalt gaat. 2. De bakfiets mag door A en B niet gelijktijdig worden inge haald en gepasseerd. Ze moeten dus hun (teder) tête-a-tête even verbreken en één voor één voorbij schieten. 3. Een vluchtheuvel mag door een wielrijder alleen rechts worden gepasseerd. 4. Nee, in een file (voor een stop licht, -teken of anderszins worden evenals bij de ouder wetse polonaise tweetallen ge vormd. En een wielrijder plus een bakfiets vormen geen leuk paar, aangezien de bakfiets verkeerstechnisch geldt voor 2 fietsen. In een onderhoud met het A.N.P heeft de heer D. A. van Eek, die, zooals men weet, belast is met de leiding van het bureau Wederopbouw Boerderijen, ver klaard, dat nog in het laatst van dit jaar alle boeren, wier bedrijven zijn verwoest, een dak boven hun hoofd zullen hebben, wanneer al te veel tegenslag ten minste uitblijft. Thans zijn tweehonderd boerde rijen aanbesteed en na de vorstperiode kan men met den bouw daarvan begin nen. Zooals wij dezer dagen hebben mee gedeeld, is de eerste herbouwde boerderij te Hoogland door den boer betrokken. In totaal moeten 527 boerderijen worden herbouwd TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of half rantsoen Gebak. Gisteravond en in den afgeloopen nacht hebben eenige Engelsche vlieg tuigen boven ons land gevlogen. Zij wierpen een groot aantal brand- en brisantbommen af. Daar deze bijna alle van groote hoogte en in het open veld vielen, werd geen noemenswaar- dige schade aangericht. Tengevolge van den luchtdruk werdén een boerderij en een schuur licht beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Inplaats van afzonderlijke berekening der omzetbelasting Het hoofdbestuur van Horecaf ons: Het besluit op de omzetbelasting 1940 houdt een bepaling in, waarbij het ver boden wordt om met ingang van 1 Fe bruari 1941 de omzetbelasting apart in rekening te brengen. Door deze bepaling komt het besluit van Horecaf, waarbij de leden verplicht werden aan het publiek een toeslag op de prijzen van 4 pCt. tot verhaal van de omzetbelasting in reke ning te brengen, te vervallen De omzet belasting zal daarom van genoemden datum af in de prijzen gecalculeerd wor den. Op grond van een onderzoek naar den invloed van de nieuwe omzetbelasting op het hotel-, restaurant- en cafébedrijf heeft het hoofdbestuur van de desbetreffende regeeringsinstanties toestemming gekre gen om met ingang van 1 Februari 1941 in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf een prijsverhooging van 5 pCt. door te voeren. Die verhooging zal dus worden toege past op het logies met ontbijt, prijzen voor zitkamers, badkamers, baden, zaal- verhuren, vaste menu’s en dagschotels, kleine eetwaren, wijnen per flesch, als mede op consumpties in het cafébedrijf. Het ligt daarbij in de bedoeling de prij zen voor hotel- en restaurantverteringen af te ronden naar beneden tot een veel voud van 5 cent. Bedraagt echter na toe passing van de verhooging de uitkomst een veelvoud van 2.J cent of meer, dan zal naar boven worden afgerond tot weer een veelvoud van 5 cent is verkregen. Ten aanzien van de caféverteringen zal echter de afronding steeds op een cent naar beneden moeten geschieden. Als ge volg hiervan zullen prijzen beneden 0.20 niet verhoogd kunnen worden. Het pu bliek zal er derhalve aan moeten wennen, als boven Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. de handelaar een vaste plaats op de Laatst hadden wij een dame op be zoek, die ons vergastte op enkele treffende bijzonderheden aangaande haar familie. „Ja”, zei ze „ik ben vijf jaar jonger dan mijn jongste zuster”. Nou vraag ik je. Hoe kan dat? van Den Bosch Twente Hoogovens Sneek Snap molens Haarlem Nijmegen Breda 1. Dom Kathedrale Basiliek St. Jan 3. Katoen 4. Velsen 5. Waterpoort 6. Snip 7. Zaanstreek 8. St. Bavo 9 Valkhof 10. Turfschip Jan v. Schaf- felaar - Barneveld Zoek de zon Lou Bandy op! 13. Erwtensoep 27 Jan. t/m 2 Febr. 7 dagen extra t/m 9 Febr. echter niet in restau rants e. d. 20 Jan. t/m 26 Jan. 7 dagen extra t/m 2 Februari, echter niet ia restaurants e. d. 27 Jan. t/m 5 Febr. extra t/m 9 Febr. DE RYCKE TREK-VERLOTING In ver*band met de vertraagde expedi tie, vooral met ver afgelegen kleinere plaatsen, ziet het Comité der Rycke Trek-Verlotting van de Ned. Ver. v. Luchtvaart (afd. Zweefvliegsport)zich genoodzaakt de trekking instede van 31 Januari te doen plaats vinden op Vrijdag 21 Febr. a.s., in het Venduhuis der No tarissen, t.o.v. notaris J. C. J. Waldorp, te den Haag. 3 Febr. t/m 9 Febr. 7 dagen extra t/m 16 Febr., echter niet in restaurants e. d. dat b.v de prijzen voor de koffie, theei bezoek getracht, een beter^ resultaat te bier en een borrel, welke in het alge- b---—rtrrt, do meen 0.20 a 0.25 bedroegen, thans 0.21 en 0.26 zullen gaan worden. -- - Als voorbeeld van een plattelandsge meente, waar een zeer gelukkige samen werking is tot stand gekomen, moet vooral genoemd worden Olst in Over- jjsel. In deze plaats is in Juni 1940, voordat van de oprichting der W.H.N. sprake was, op initiatief van den burge meester het gemeenschapsfonds Olst opgericht. Behalve de van overheids wege verstrekte steun is de geheele lief dadigheid te Olst hierin samengevat. De geheele bevolking draagt maandelijks naar vermogen in dit fonds bij. De grootte der bijdragen is geheim. Een vertrouwenscomité van vier notabelen en een bestuur van tien personen onder leiding van den burgemeester nemen echter kennis van de gestorte bijdragen en wanneer naar hun meening een inge zetene in staat is, een minimum bij drage te geven, wordt door persoonlijk De toestand in Hilversum was eenigen tijd geleden reeds zóó, dat verscheidene liefdadigheidsinstellingen reeds tot con centratie waren overgegaan. Door de W.H.N. is de laatste stoot tot algeheele concentratie gegeven. De situatie heeft zich thans zóó ontwikkeld, dat de geza menlijke -sociale instellingen ter plaatse het werk van de W.H.N. uitvoeren. Dit werk geschiedt onder den naam W.H.N. en het wordt tot volle tevredenheid der samenwerkende organisaties uitgevoerd. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 Februari geven ae met „één eenheid brandstoffen vierde periode" en de met „één eenheid cokes vierde periode” gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. 1 voor doktoren, kamerbewoners, Inkwartiering.) PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting en II III IV V VI Op voederkaart voor katten Op voederkaart voor Honden. I Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Van 25 Jan. tot 28 Febr. zijn geldig: Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen oe Vaste Brandstoffen HAARDEN, KACHELS Wim.M CENTRALE VERWARMING De geldigheidsduur van de bonnen 8, 9 en 10 van de bonkaart HaardenKachels en van de bonnen 15 t/m 24 van de bonkaart Centrale Verwarming is verlengd tot en met 14 Februari a.s. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: 110 k.g. bruinkoolbriketten; h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen- £50 s^u!cs ^00 k.g.) baggerturf; kolen, industrie- of eierbriketten; - 21 h.l. kolenslik; h.l. (max 100 k.g.) baggerturf; 27 Jan. t/m 2 Febr. 7 dagen extra t/m 9 Febr. echter niet in restau rants e. d. 20 Jan. t/m 26 Jan. 7 dagen extra t/m 2 Februari, echter niet in restaurants e. d. 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas- De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud cokes) 1 h.l Tot 1 Maart a.s. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend. De geldigheidsduur van de toewijzin gen voor „Vleeschwaren”, die door de distributiediensten werden uitgereikt en geldig zijn verklaard tot 2 Februari a.s. of een daarna gelegen datum, wordt ver lengd tot 1 Maart a.s. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Wa terstaat is de commissie, door den toen- maligen minister van Waterstaat inge steld met opdracht om van advies te dienen omtrent eischen en aanwijzingen door den minister van Waterstaat te stellen en te geven in aansluiting aan de algemeene voorschriften, als bij den algemeenen maatregel van bestuur be doeld bij artikel 12 van de Electriciteits- wet, zullen zijn vastgesteld, (keuring van toestellen en materialen) ontbonden onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor de in dezen den lande bewezen diensten. RUND., KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens- rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten b.v. ham, schouder-carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Rotterdam In Rotterdam stelde de stedelijke di recteur van de W.H.N. zich bij den aan vang van zijn werkzaamheden in ver binding met den dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon, Armenraad, Crisisco mité A en B, de Vrouwelijke Vrijwillige Hup, de stichtingen Rotterdam 1939 en 1940, de Notbeistandshilfe van den Rijkscommissaris en „last not least” met den burgemeester. Het resultaat was, dat er een heel prettige samenwer king tusschen deze instanties en de W.H.N. tot stand is gekomen. Zoo bie den, verscheidene sociale instellingen we kelijks een opgave aan de plaatselijke afdeeling van de W.H.N. te Rotterdam van behoeftigen in deze stad, die naar haar meening voor een extra ondersteu ning in aanmerking komen, terwijl om gekeerd de W.H.N. de door haar verza melde gegevens omtrent nooden aan deze instellingen ter beschikking stelt. De practijk heeft bewezen, dat beide par tijen door deze samenwerking reeds voor zich sneller maatregelen ter leni ging van bepaalde nooden kon treffen dan tot dusver. Ook het overzicht der bestaande nooden wordt door deze sa menwerking veel beter. Behalve de ge noemde instellingen hebben ook plaatselijke afdeelingèn der N.S.B. van de Nederlandsche Unie haar mede werking verleend bij de opsporing van stille armen in haar kringen. 3 Febr. t/m 9 Febr. 7 dagen extra t/m 16 -- Febr., echter niet in Bonkaart restaurants e. d. Algemeen Zooals dezer dagen is medegedeeld, heeft de directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland een cir culaire gezonden aan de burgemeesters der onderscheidene gemeenten, waarin de medewerking van de W.H.N. bij col lecten van andere sociale inrichtingen wordt geregeld. In verband hiermede v ernemen wij van bevoegde zijde, dat de W.H.N. reeds sinds eenigen tijd maatregelen ten uitvoer legt, om den voortgang van an dere liefdadigheid te -verzekeren. De Winterhulporganisatie heeft daarmede de poorten opengezet voor samenwer king met bestaande sociale instellingen. De directeur-generaal der W.H.N. heeft persoonlijk aan de commissarissen der provincies en aan alle burgemeesters de verzekering gegeven, dat hij alles zal doen, om aan positief werk der be staande sociale instellingen allen steun te verleenen. In verscheidene plaatsen zoo vernemen wij is deze samen werking reeds tot stand gekomen en heeft ze zeer vruchtbare resultaten ge had. Met den dag wordt deze samen werking inniger en de resultaten beter. Drie voorbeelden, waarbij achtereenvol gens een groote stad, een provinciestad en een plattelandsgemeente genoemd worden, mogen een doorslaand bewijs zijn voor de reeds tot stand gekomen samenwerking. Gisteren is bij beschikking van den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij voor natte aardappelvezels verleende ontheffing van het algemeene vervoers- en afleveringverbod ingetrok ken. den der behoeftigen te dekken. Toen een W.H.N. werd opgericht, is de burge meester met den directeur-generaal overeengekomen, dat het gemeenschaps fonds Olst geheel intact zal blijven met behoud van naam en werkwijze. In Olst is geen plaatselijke afdeeling van de W.H.N. en er zijn ook geen W.H.N.-col lectanten. Olst heeft evenwel begrepen, dat de W.H.N. een nationale zaak dient en om dit tot uitdrukking te brengen, alsmede om een practisch bewijs van gemeenschapszin te geven, maakt het gemeenschapsfonds Olst maandelijks 300 gulden over aan de centrale van de W.H.N. Ook het gemeenschapsfonds Olst werkt met waardebons, hetgeen eveneens reeds geschiedde vóór de op richting van de W.H.N. BELASTINGCONSULENTEN De N.S.B.-persdienst meldt Van de zijde van het rechtsfront wordt medegedeeld, dat is ingesteld een nieuwe afdeeling „Belastingconsulenten” Tot lei der van deze afdeeling is benoemd mr. G. L. A. van Dijk, belastingconsulent te Rotterdam, Westzeedijk 122 Deze afdeeling zal worden onderver deeld in drie groepen 1. belastingspecia- listen, 2. belastingadviseurs, 3. aspirant- belastingconsulenten. Tevens is ingesteld een raad van toelating, welke tot taak heeft te onderzoeken, of de betrokkene aan de gestelde eischen voldoet. De lei der van de afdeeling beslist omtrent de toelating na ontvangen voordracht van genoemden raad. Omtrent de eischen voor de toelating stelle men zich schrif telijk in verbinding met den leider der afdeèlinr Een van mijn goede hoedanigheden - althans volgens mevrouw Pluizer is, dat ik stipt iedere ochtend weer of geen weer de deur uitga. Zo is het nu eenmaal: der Mann musz hinaus ins feindliche Leben. Nu bezit ik een koekoeksklok, die tamelijk goed loopt. Alleen is hij nogal gevoelig en loopt hij per nacht ongeveer 5 minuten achter en laatst heeft hij tot aller verbazing 27 maal achtereen „gekoekoekt” (of is hel „koekgekoekt”?) Gisteravond om 9 uur controleerde ik de klok. Precies gelijk met de radio, dus zette ik hem 5 minuten vooruit. Maar zonder mijn medeweten zette mevrouw Pluizer de klok ook nog 5 minuten vooruit, in de mening, lat ik dit („weer eens" vergeten had. Tot overmaat van ramp ging het dienstmeisje zo tegen een uur of tien het stof van de „visite” nog even 7 minuten wegzuigen en daar kan de klok niet tegen; hij staat dan princi pieel stil net zo lang als de stofzuiger jankt. Raadselachtig, maar waar. Bovendien heeft Pluizer jr. voor zijn verjaardag een voetbal, maat 3, ge kregen en schopt daarmee onbarm hartig alles, wat niet spijkervast hangt, van de wand. De bal belandde dus tegen de slinger en het kostte tien minuten hem weer op gang te brengen. Van dit alles was ik onkundig gela ten. (Maar goed ook!) Vraag: Ging ik de volgende ochtend te vroeg, te laat of op tijd de deur uit? Tengevolge van den oorlog is de been- derenaanvoer in ons land sterk achter- uitgeloopen, omdat de aanvoer van over zee, uit Engelsch-Indië, Egypte, Marokko en Zuid-Amerika stop staat, omdat de vleeschdistributie is ingevoerd en ten slotte, omdat de huisvrouw veel meer dan in vredestijd, beenderen bij den slager koopt om er soep van te koken, welke beenderen voor een groot gedeelte nog steeds in den vuilnisemmer verdwijnen. Aldus deelde de directie van de N.V. Lijm- en Gelatinefabriek te Delft dezer dagen op een persconferentie mede, er aan toevoegend, dat de beenderenaanvoer zoo sterk is teruggeloopen, dat de Ne derlandsche beender-verwerkende in dustrieën met stilstand worden bedreigd. Er worden hier te lande beenderen verwerkt door twee groote bedrijven en wel, behalve de fabriek te Delft, door de firma Wed. P. Smits en Zoon te Utrecht en voorts nog door een drietal kleinere bedrijven. De uit de beenderen gewonnen producten: lijm, gelatine, been zwart, technisch vet en beendermeel zijn voor onze samenleving van groot belang. Honderden groote en kleine fabrieken om een voorbeeld te noemen hebben lijm en gelatine noodig in hun bedrijf en zij worden op hun beurt door de sterk teruggeloopen productie met stilstand bedreigd. Het beendervet, dat uit de been deren gewonnen wordt, vormt de grond stof van stearine, terwijl het beender meel weer een belangrijk onderdeel vormt van het veevoeder. Uit deze opsomming blijkt wel, dat met een voldoenden beenderenaanvoer een nationaal belang gemoeid is en de direc tie van de lijm- en gelatinefabriek heeft er nu op willen wijzen, in hoe hooge mate de huisvrouw door het zorgvuldig bewa ren der beenderen kan bijdragen tot het dienen van dit belang. De directie drukte het zelfs zóó uit: „Van moeder de vrouw en den schille- boer hangt het vandaag af, of onze fa brieken en de honderden bedrijven, welke van deze weer afhankelijk zijn, zullen kunnen blijven werken”. Vele kleintjes maken een groote: één been, of misschien wel twee of drie per week, dit vermenig vuldigd met twee millioen (het aantal huisvrouwen in Nederland) en de fabrie ken kunnen blijven draaien. Deze raming is misschien wel wat optimistisch, maar er blijkt in elk geval uit, dat de zorg vuldigheid van huisvrouw en schillenboer van groote beteekenis kan zijn voor een belanrijken tak van de Nederlandsche industrie. De ophaaldiensten van de twee groote lijm- en gelatinefabrieken werkten zóó intensief, dat voor den oorlog in Neder land procentsgewijs minder beenderen verloren gngien dan in eenig ander land in Europa. Vanzelfsprekend zouden de directies dit ideaal ook in den buiten gewonen toestand, waarin wij thans le ven, gaarne hersteld zien, niet alleen in haar eigen belang en dat van het fabrieks- personeel, maar ook in dat van tal van andere bedrijven en de geheele bevolking. Vandaar, dat wij ons in dit algemeene belang gaarne tot tolk van haar op roep: Spaar de beenderen!” willen ma ken. Van het departement van Binnenland sche Zaken is de volgende circulaire uit gegaan aan de burgemeesters: De verordening 129 van den Rijkscom missaris behelst regelen betreffende beper king van het al reizende uitoefenen van een bedrijf voor een bepaaldelijk in de verordening aangeduide zóne van het be zette Nederlandsche gebied. Diegene wordt geacht al reizende een bedrijf uit te oefenen, die in eigen persoon buiten de gemeente, waarin hij woonachtig is, an ders dan in geval van vestiging van een bedrijf buiten die gemeente, of anders dan op voorafgaande aanvraag beoogt: 1. waren te venten; 2. orders te verkrijgen,xof bij personen die niet koopman zijn, of anders dan in openbare verkoopgelegenheden waren ten wederverkoop in te koopen 3. prestaties aan te bieden,,met het oog merk om winst te maken; 4. muziekuitvoeringen, tentoonstellin gen, tooneelvoorstellingen, of andere ver makelijkheden te doen plaats vinden, zon der dat een en ander geschiedt om kunst en wetenschap te dienen; Degene die onder deze bepalingen valt kan het bedrijf voortzétten in zijn woon plaats of in de plaats alwaar hij bij het in werking treden van deze verordening feitelijk verblijf hield. Aangezien bovenvermelde bepalingen op bepaalde punten aanleiding hebben gege ven tot eenig misverstand, is hieromtrent van bevoegde Duitsche zijde de navol gende verduidelijking verstrekt: 1. Markten. Handelaren in producten van land- en tuinbouw, van fruit-, vee-, pluimvee- en bijenteelt, alsmede in die van jacht en vischvangst, mogen deze producten op de weekmarkten verkoopen, mits: a. de producten onbewerkt zijn of door hemzelf gewonnen zijn b. de producten uitsluitend dienen voor de levensmiddelenvoorziening’der bevol king; c. markt heeft en zich tot de markt beperkt hij mag niet na afloop daarvan buiten de markt uit gaan venten. 2 Gevestigde zaken. Ook is het bestaande bedrijven, zooals vooral groote zaken met filialen, die hun afzet tot dusverre hoofdzakelijk op het land hadden, in het vervolg verder toe gestaan, om door middel van employé’s, die op grond van een contract bij hen in vasten dienst zijn en die niet voor eigen rekening werken, de cliéntèle, die ze tot nog toe hadden, te bedienen, wanneer ook de kooper er van overtuigd is, dat hij in derdaad uitsluitend door vertegenwoordi gers van het centrale, bestaande bedrijf bediend wordt en er van venten geen sprake is. Aankoopen ten behoeve van gevestigde zaken kunnen onbeperkt geschieden, on verschillig van welken aard de gekochte goederen zijn. 3. Vaste klanten (van niet-gevestigde personen) De handelaar, die op grond van een voorafgaande directe of indirecte afspraak zijn klanten opzoekt valt niet onder de bepalingen van de verordening; hij moet derhalve weten naar welke klanten hij zich moet begeven. Hieronder valt ook het bezoeken van vaste klanten. 4. Landbouwwerktuigen e.d. De handel in deze artikelen op week markten is niet geoorloofd in den zin der verordening, aangezien de gevestigde za ken in de behoefte kunnen voorzien. 5. Filmvertooningen e.d. Het vertoonen van films e.d. waarmede geen hooger belang van kunst en weten schap is gediend valt onder de bepalingen van de verordening 6. Handelsreizigers. De in het kustgebied wonende personen mogen al reizende hun bedrijf uitoefenen buiten het kustgebied. Dit is b.v. van be lang voor in het kustgebied wonende han delsreizigers. Ik meen goed te doen deze nadere aan wijzingen te uwer kennis te brengen en u te verzoeken hiermede rekening te wil len houden. Voor zooveel noodig wordt opgemerkt, dat los van de bepalingen van de ver ordening nr. 129, ingevolge de desbetref fende regeling, vergunning van den staf- dfficier bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincie vereischt blijft voor het betreden van gemeenten, welke zijn gelegen op de Zuid-Holland- sche en Zeeuwsche eilanden en de daar mede gelijkgestelde gebieden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6