HAAGSCHE COURANT r 4i BINNENLAND STADSNIEUWS Vrijdag 31 Januari 1941. OE NIEUWSTE MODE, DERDE BLAD nieuwe De eerste Haagsche taxi op lichtgas De nieuwe distributie- regeling voor textielwaren gaat morgen in „NU ’S AVONDS WEER UIT” De nieuwe textiel- distributieperiode K" tl De nieuwe regeling AANMELDINGSPLICHT VAN PERSONEN VAN GEHEEL OF GEDEELTELIJK JOODSCHEN BLOEDE 1 De nieuwe puntenwaardeering Gratls-bijvoegsel van de „Haagsche Courant" Wat ieder weten moet Het A.A.B.O.-bedrijf de eerste van een serie taxi’s met een op den wagen gemonteerden gasballon in gebruik gesteld. Deze wagens zullen voornamelijk dienst doen voor ziekenvervoer, vervoer van doctoren enz. (Schimmelpenningh), ^publiek, Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 3 van het Tijd- ■>enriii „DE NIEUWSTE 1 O D E” H. G. Hey B. G. PEEREBOOM Vrijgestelde textielproducten Actie van Vreemdelingenverkeer c.q. Rijksbu- Vervolg van pag. 1. (Polygoon) A die, overeenkomstig het onder (stof, tricot of No. 17789 Kleeding kinderen smo- e.d); bevolking den eerlijk De heer B. G. Peereboom, kap.-adj. bij den Opbouwdienst en oud-lid van de Tweede Kamer, die met ingang van Maandag a.s. benoemd is tot directeur van de drie Haagsche centrale gaar keukens Aan de handleiding van het Rijksbu- reau voor de Distributie van textielpro ducten door den handel, ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden, welke voor ieder van belang geacht kunnen worden. Op de persoonlijke textielkaart staan 10 bonnen, gemerkt met hoofdletters. Deze bonnen hebben geen puntenwaarde Zij zijn bestemd voor extra-beschikbaar- stelling van gerantsoeneerde textielpro ducten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aanwezig is. Deze extra- beschikbaarstelling en de artikelen, waar op zij betrekking hebben, zullen te ge legener tijd bekend worden gemaakt. Figuur 1 in dit nummer is een onder jurk, geschikt voor gezette figuren. Ze heeft van voren een ronde lijn, waarin twee kleine naadjes zijn verwerkt. De rug is uit een en heeft twee kleine coup- naden, hals en armsgaten zijn met Va lenciennes afgewerkt. Alleen maat 46 en 50. Het patroon is a 10 cent ver krijgbaar aan ons Centraal Aanneem- bureau, Wagenstraat 3537. Een dienst van „schaarschte- meldingen” Er zal een dienst „schaarschtemeldin- gen” worden ingesteld, waardoor de di recteur van het Rijksbureau voor de dis tributie van textielproducten door den handel er van op de hoogte wordt gesteld wanneer schaarschte dreigb«to ontstaan in een bepaald artikel, zooals ondergoed, doeken, lakens, enz. Het Rijksbureau zal dan zorg dragen dat het betrokken goed in standaardkwaliteiten wordt aangemaakt en tegen een vastgestelden en zoo laag mogelijken prijs onder de bevolking wordt gebracht. WEKELIJKSCHE GIFT VOOR DE WINTERHULP NEDERLAND. Naar de persdienst van het N. V. V. mededeelt, hebben de ongeveer 600 arbei ders, werkzaam te Austerlitz, besloten, we kelijks 2 pCt. van hun loon af te staan voor „Winterhulp Nederland”, hetgeen neerkomt op een bedrag van /450. Zij be sloten hiertoe naar aanleiding van eenige belangrijke sociale verbeteringen, die de sociaal-economische dienst van het N.V.V. voor de daar te werk gestelddft wist te be reiken. felioopers, antimacassers en sierkleedjes kleiner dan 1 vierkante meter; 23. kam- peerartikelen met uitzondering van de kens, tenten en rugzakken 24. glasgordijn stoffen en afgepaste glasgordijnen van kunstzijde en/of celvezel; 25. plunjezak ken, plastrons (zwemkleeding), ijshockey- benoodigdheden, tafeltennisnetten, scheen beschermers, zonnekleppen, teen- en pan- talonbeschermers, panaanvatters, velvet- sponzen, kunstzijden sponzen, sponzenzak jes van oilsilk, weekend-taschjes van stof e.d.avondtaschjes, alle soorten regenpij pen, kook- en koksmutsen, kastranden en schoorsteenvallen, nachtzakken, kamer schermen, gordijnkoord, touw, rubberga- ren, zadeldekjes, reddingsboeien en zwem vesten; 26. pantoffels en schoenen, voor zoover uit textiel vervaardigd. (Foto-archief) Tweede handsch kleeding De detailhandelaren in tweedehandsch kleeding zullen ’n vergunning noodig heb ben. Tweedehandsch gedragen kleeding en tweedehandsch gebruikte huishoude lijke textielgoederen mogen door den kleinhandel op de halve puntenwaarde gewaardeerd worden. Publieke verkoopingen en veilingen van textielproducten zijn slechts toe gelaten, wanneer een vergunning door het Rijksbureau is verstrekt. De verkoop van winterjassen en wintermantels De verkoop van winterjassen, winter mantels en van stof daarvoor is in zijn geheel verboden. Ieder echter die geen winterjas heeft en die er een noodig heeft kan bij de plaatselijke distribu- tiebureaux speciale punten krijgen. Zoodoende komen de winterjassen bij degenen die ze werkelijk noodig heb ben. LAGERE LEGES VOOR ONDERZOEK NAAR AFSTAMMING Van Duitsche zijde is aangedrongen op verlaging van de leges, verschuldigd voor afschriften van akten van den burger lijken stand, aangevraagd ten behoeve van het onderzoek naar de afstamming. In verband hiermede zal binnenkort een besluit worden genomen, waarbij in afwij king van de wet van 23 April 1879 (Staats blad no. 72) de leges voor afschriften van of uittreksels uit de akten van den bur gerlijken stand, waarvan aannemelijk is, dat zij voor bovenvermeld doel worden aangevraagd, worden bepaald op ƒ0.40. Het ligt in de bedoeling, aan deze veror dening terugwerkende kracht te verlee- nen en de mogelijkheid te openen voor terugvordering van reeds betaalde leges. Teneinde deze terugvordering té beper ken en in overeenstemming met den daar toe geuiten wensch het afstammingsonder zoek te vergemakkelijken, heeft de secre- taris-generaal van t departement van Bin- nenlandsche Zaken aan de gemeentebestu ren verzocht, reeds thans te volstaan met een heffing van 0.40 in gevallen, als hier voor bedoeld. Strijd tegen kettinghandel en prijsopdrijving De heer Heij legde bijzonderen nadruk op de bestrijding van den kettinghandel en van de prijsopdrijving. De detailhandel neeft tot nu toe een betrekkelijke vrij heid gehad. Zonder aan den bona-fide- handelaar te kort te willen doen, moest de heer Heij toch bekennen dat de luxe van de vrijheid toch wel wat groot blijkt te zijn geweest.' Hij ziet zich dan ook ge noodzaakt vowiaan de strengste maatre gelen te moetij) nemen. Tot vandaag’ zijn er 107 vergunningen ingetrokken, d.w.z. dat deze 107 zaken gesloten zijn. De heer Heij vreest dit aantal binnenkort met eenige honderden te moeten vermeerderen. Het kan niet worden toegelaten dat enkelingen zich ten koste van, de gemeenschap bevoor- deelen. BIJ het publiek is het grootste euvel de handel in kaarten geweest. Men kocht kaarten op van menschen, die zelf geen geld hadden om hun textielkaarten ten volle te besteden. Het ware een betere uiting van sociaal besef geweest, indien men deze menschen aan geld had gehol pen om hen in staat te stellen hun pun ten wèl te besteden. Voorts noemde de heer Heij het een vreemd verschijnsel dat juist de textiel- afdeeling van het distributiesysteem zoo bestormd wordt met aanvragen voor extra-toewijzingen. De toeloop is zoo groot geweest, dat de heer Heij maatregelen heeft moeten nemen, om te waarborgen, dat speciale vergunningen alleen dèn wor den verstrekt, wanneer werkelijke nood zaak aanwezig is. ling van Distributiedienst, reau. In verband met de nieuwe regeling voor de afgifte van speciale punten, wel ke op 1 Maart 1941 in werking zal tre den, zullen in de maand Februari 1941 in het algemeen geen speciale vergun ningen worden afgegeven. Slechts in dringende gevallen zulks ter beoordeeling der plaatselijke distri- butiediensten zal van dit voorschrift kunnen worden afgeweken. Onderstaande artikelen kunnen slechts op speciale punten voor op punten ge waardeerde artikelen met beperkten ver koop of op Wehrmachtsbezugschein wor den afgeleverd: 1. Katoenen lakens: 2. wollen dekens; 3. winterjassen en win termantels en stof daarvoor; 4. luiers. '43 Komende tot de op 1 Februari in gaande nieuwe regeling voor de distri butie van textielproducten, deelde de heer Heij mede, dat de nieuwe kaarten -elk 100 punten tellen. Zij zijn geldig van 1 Februari 1941 tot 1 September 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom ingedeeld in 2 termijnen, n.l. in een termijn van 1 Februari 1941 tot 1 Juli 1941 en een termijn van 1 Juli 1941 tot 1 September 1941. In den eersten termijn worden op deze kaarten de laatste 80 punten ter beschikking gesteld, zoodat 20 punten overblijven voor den tweeden termijn. In den eersten termijn ongebruikt gebleven punten zijn eveneens geldig in den tweeden termijn. Textielproducten voor de geteisterde bevolking Een ander gunstig resultaat kon de heer Heij nog mededeelen: de voorzie ning van textielproducten van de ge teisterde bevolking van Rotterdam is thans verzekerd. Van het begin af heeft het Rijksbureau alle moeite ge daan eerst Rotterdam te helpen. Thans is men zoover, dat verklaard kan wor den dat de bevolking aldaar het noo- dige kan krijgen. Neemt men in aan merking voor hoevele millioenen aan textielproducten in Rotterdam verloren is gegaan, dan moet men dit een groo- te prestatie noemen van de leveran- ciersgroepen aldaar. Thans is het de bedoeling te begin nen de benadeelde groepen in het ge teisterde Zeeland en in de Grebbe- streek van het eerstnoodige te voor zien, opdat men ook daar zijn verlo ren gegane voorraden kan aanvullen. In den eersten termijn zijn op de voor persoonlijk gebruik bestemde kaarten 80 punten beschikbaar. Dit aantal is in een enkel geval niet groot genoeg om een der groote stukken aan te schaffen, b.v. een winterjekker. Om hieraan tegemoet te komen is de mogelijkheid gegeven om in deze gevallen punten te gebruiken van den volgenden termijn. Het ruilen van gekochte goederen is mo gelijk. Het spreekt vanzelf, dat van het teruggeven van punten geen sprake kan zijn, omdat losse punten ongeldig zijn. Nieuwe regeling voor speciale vergunning. De bestaande regeling voor het afgeven van speciale vergunningen vervalt mej in gang van 1 Februari 1941. Hiervoort komt in de plaats een nieuwe regeling. Alle artikelen welke niet vallen onder vrijgestelde artikelen, op punten gewaar deerde artikelen en op leveringsvergun- ning verkrijgbare,artikelen, kunnen wor den aangeschaft op speciale punten of Wehrmachtsbezugscheine. Daarnaast kun nen in bijzondere gevallen de op punten gewaardeerde artikelen ook door middel van speciale punten worden verkregen. Speciale punten kunnen o.a. worden aangevraagd voor: a. huwelijk, of eerste inrichting, bevalling, sterfgeval; b. ver huizing; c. verwoesting door oorlogsge weld en/of brandschade; d. uitzet noodig voor bepaalde onderwijsinrichtingen; e uitzet noodig voor de intrede in een klooster; f. specifieke beroeps- of ambts- kleeding (behalve vrijgestelde bèroeps- en ambtskleeding; g. benoodigdheden voor hotels, café’s, restaurants, pensions, kantoren, scholen, ziekenhuizen e.d.; h, charitatieve instellingen, overheidsinstel lingen en bedrijven, welke textielgoede- ren niet op andere wijze kunnen betrek ken; L bijzondere gevallen, ter beoordee- Deze indeeling in twee termijnen is feitelijk bedoeld als een waarschuwing aan het publiekWees voorzichtig en niet te royaal met uw punten in het be gin van de nieuwe periode Toeslagkaarten, welke in omloop ge bracht zijn, blijven geldig ook na 1 Fe- jfcruari. Vrijgesteld zijn de volgende goederen: A van de beschermende beroeps- kleedit'g: 1. kleeding voor zandstraal- blazers; 2. kleeding voor lasschers; 3. kleeding voor arbeiders in gieterijbedrij- ven; 4. schachtkieeding voor mijnwerkers; 5. Asbestkleeding; 6. zuurvaste kleeding; 7. oliejassei.: 8. waterdichte beroepsklee- ding; 9. beschermende kleeding tegen teer en mest; 10. schoorsteenvegerskleeding; 11. operatiejassen (geen doktersjassen). Lijf, huishoudgoederen. B. van de lijf-, bedde- en huishoudgoede ren: 1. boorden van papier met stofover- trek; 2. doodskleeding (tegen overlegging van doktersattest); 3. wasch- en bad- handjes; 4. dweilen, koeliedekens en mol tondekens voor zoover beide soorten maximaal 10 pCt. katoen bevatten en verder bestaan uit afvalstoffen, terwijl zij bovendien voorzien moeten zijn van het merk K.A. no.van de vergunning R.T.B.; 5. stofdoeken; 6. wrijfdoeken; 8. boenlappen; 9 panlappen, vaatkwasten, panschuurders en zwabbers; 10. kleedjes voor serveer- en andere bladen (alle soorten); 11. corsetten. corsetletten, buste houders. sous-bras, gordels, maag- en buikbanden, jarretelles. Hoofdbedekking- en mode-artikelen C. van de hoofdbedekking: 1. mutsen en baretten van stof: 2. petten van stof; 3. hoeden (al'e soorten). D van de mode-artikelen: 1. gordels, riemen, ceintuurs; 2. bretelles; 3. sokop- houders; 4. mouwophouders; 5. slobkou sen (sous pieds, alle modellen); 6. hand schoenen (met uitzondering van gevoerde tricot, of gebreid); 7. oorwarmers; 8. knie- warmers; 9 polswarmers. E. van het kleinvak: 1. jabots, ruches en dergelijke aan mode onderhevige witte goederen; 2. stoffen van kant en tulle (machinaal en handwerk, eventueel ook geborduurde kant en tulle, onafhankelijk de breedte der stof) en daaruit vervaar digde artikelen en kleeding, ook sluiers enz. (met uitzondering van peignoirs, kamerjassen, strandkleeding, kapmantel tjes, omslagdoeken); 3. kanten, entre-deux e.d. hoogstens 30 c.m. breed; 4. tres (alle soorten); 5. galon (alle soorten); 6. passementerie (alle soorten); 7. band, bandfluweel, lint en elastiek; 8. veters en overeenkomstige vlechtweefsels; 9. strik ken, corsages, kunstbloemen, garneering, haarbandeaux, haarnetten e.d.; 10. rouw- artikelen, voor zoover geen kleeding. Verbandstoffen F. van de sanitaire artikelen: 1. dames- verband; 2. pluksels, watten en andere verbandstof; 3. bandages; 4. elastieken knie-, enkelkousen e.d.; 5. sluitlakens. G. van parapluies enz.: 1. parapluies; 2. parasols; 3. parapluie- en parasolfou- dralen; 4. tuinparasols. Handwerkartikelen. H. Van de handwerkartikelen: 1. hand werken (met uitzondering van kleeding, lijf-, bedde- en huishoudgoederen, alles voor personen van 3 jaar en ouder; 2. voorgeteekende en geborduurde spatklee- den; 3. voorgeteekende en geborduurde sierkleeden (waarvan de teekening of het borduursel zich over het geheele kleed uitstrekt en zich dus niet slechts tot de randen of hoeken beperkt); 4. handgewe- ven tafel-, divan-, kapstok- en sierklee den; 5. tapijtnaaigaren in handelsopmaak; 6. handwerkgaren (b.v. borduurgaren, ke lim wol, zephyr wol e. d.) in handwerkop- maak, zooals strengetjes, kluwentjes en spoeltjes van minder dan 25 gram; 7. an- gorawol in iedere opmaak. Het bestuur van Vreemdelingenver keer ’s Gravenhage heeft het initiatief genomen tot een actie, die kort en duidelijk wordt aangegeven met ,,Nu ’s avonds weer uit”. In een persconferentie tezamen met de directies van H.T.M., schouwburgen en andere instellingen van maatschappelijk verkeer heeft de directeur van vreemde lingenverkeer, mr. R. H. Woltjer, herin nerd aan de dagen, waarop men ’s avonds on. tien uur binnen moest zijn, in welke dagen het uitgaanswezen het hard te ver duren heeft gehad. Toen dit uur naar middernacht was verlegd, mocht echter de tram nog niet later dan pl.m. acht uur in den avond rijden, zoodat het ver voersprobleem nog een spaak in het wiel beteekende voor een behoorlijk draaien van vele op het uitgaan ingestelde onder nemingen. Doch nu de tram, laten we zeggen tot half elf in den avond, de men schen kan thuisbrengen, moet de voor naamste reden om huismusch te spelen, als vervallen worden beschouwd. Schouw burgen e.d. hebben door het invoeren van verlaagde tarieven het hunne ertoe bij gedragen om. het avondbezoek aan te moedigen. Wel is men er in de afgeloopen maan den toe gekomen vele kunsten binnens huis te beoefenen en dit kan niet anders dan worden toegejuicht, doch de kunst instellingen en kunstenaars, die aange wezen zijn op het uitgaand publiek, zijn daarmede weinig geholpendat kan al leen, als de huismusschen weer stads- menschen worden. Op de vraag of het nu wel de tijd is om uit te gaan, antwoordde mr. R. H. Woltjer Ieder mensch heeft na gedanen arbeid ontspanning noodig. En als men dit nog geen voldoende argument vindt, laat men dan eens een oogenblik denken aan al die Haagsche kunstenaars, instel lingen en bedrijven, die voor de ontspan ning en ontwikkeling zorgen. Die hebben een ieders belangstelling brood noodig. Wat zou ons cultureele leven beteekenen zonder een Stadsschouwburg, zonder een Residentie-orkest en zonder al die instel lingen met een groote en een kleine „k die aan het leven in een groote stad zoo’n bijzondere charme geven. Men aar- zele dus niet langer om den eersten stap buiten de deur te zetten nu de tram u weer heen en terug kan brengen, volgen de verdere stappen vanzelf. Vouwbladen met de vertrekuren der trams worden door de geheele stad ver spreid Vereenigingen kunnen nu weer vergaderen of „avondjes" organiseeren. Het woord is thans aan het uitgaande De oude puntenkaart. Op een vraag of men punten van de oude puntenkaart nog kan opmaken, antwoordde de heer Heij ontkennend. Weliswaar is de winkelsluiting in de laatste Januari-dagen velen een streep door de rekening geweest, doch dit zij een troostde punten, welke in deze laatste dagen aangeboden werden, waren meestal niet de punten van de eigen textielkaart, zoodat deze winkelsluiting in hoofdzaak degenen getroffen heeft, die handel in kaarten hebben gepleegd. Mocht het geval zich voordoen, dat iemand zijn eigen kaart nooit heeft kun nen gebruiken wegens gebrek aan geld en nu ineens geld heeft gekregen, dan kan zoo iemand met inlevering van zijn ongebruikte kaart zonder punten gehol pen worden door het plaatselijk distri butiekantoor. De lettertjes onderaan op de oude puntenkaart. welke niet gebruikt werden, zijn waardeloos. 11i. De nieuwe puntenwaardeering Wat de puntenwaardeering nu be treft, deze is inderdaad hier en daar hooger dan in de vorige periode. Het Rijksbureau is er echter van uitge gaan, dat het beter was de goederen hooger te waardeeren, dan punten uit te geven, welke later niet voor goederen n te lossen zouden zijn. Dan zou men slechts een voorraad papier onder de bevolking hebben gebracht zonder den aanwezigen texfielvoorraad eerlijk te hebben verdeeld. Zooals het nu is, geeft de waardeering der verschillende arti kelen in ieder geval de zekerheid, dat tijdens den geldigheidsduur van deze kleedingkaart de zekerheid be staat, dat de bevolking haar punten ook besteden kan. (van stof): voor vrouwen 12, 6 en 12 en voor meisjes 10, 6 en 10; dameshemd, korter dan 90 c.m. totaal (tricot of gebreid) voor vrouwen 10, 6 en 10 en voor meisjes 5, 5 en 5- Directoire, langer dan 50 cm. totaal (van stof): 12, 7 en 7; idem tricot of ge breid: 12, 7 en 7; idem geplatteerd: 11, 11 en 11. Directoire, korter dan 50 cm. totaal (van stof): voor vrouwen 16, 6 en 10 en voor meisjes 7, 4 en 6. Hemd met mouwen (van stof, tricot of gebreid): voor mannen 14, 11 en 14 en voor jongens 6, 6 en 6. Hemd zonder of met 1-mouwen: voor mannen, 7, 6 en 7 en voor jongens 6, 6 en 6. Jasje (colbert-, jacquet-, sport-, king-, rok-, cachemir-tropical-, gevoerd: voor mannen 42, 42 en 42; voor vrouwen 38, 38 en 38; voor jongens 26, 26 en 26 en voor meisjes 33, 33 en 33. Idem J gevoerd: voor mannen 39. 39 en 39 en voor jongens 17, 11 en 17. Idem onge voerd: voor mannen 28, 17 en 25; voor vrouwen 22, 13 en 20; voor jongens 14. 9 en 14 en voor meisjes 21, 11 en 16. Idem tricot of gebreid: voor mannen 28, 17_ en 25; voor vrouwen 33, 33 en 33; voor jon gens 14, 9 en 14 en voor meisjes 21, 11 en 16. Kousen, lang en 1 lang (tricot) ook ge platteerd; voor mannen 6, 6 en 6; voor Diversen. K. Van de diverse artikelen: 1. Tapij ten, karpetten, matten, kleedjes, tapijtstof, looperstof en cocosartikelen, kleiner dan’ 90 x 160 c.m.; 2. tafel-, divan-, kapstok- en wandelkleeden en afgepaste gobelins; 3. linoleum, balatum, stragula, vloerzeil, en vocaleum, cylinder- of drukdoek; 4. vlaggen en vaandels (geen vlaggendoek); 5. calqueerlinnen en schilderslinnen; 6. boekbinderstoffen; 7. speelgoed; 8. artike len voorzien van meer dan 50 pCt. metaal draad en de daaruit vervaardigde klee ding; 9. paramenten (alle soorten) ook kleeding voor koorknapen, misgewaden en dergelijke; 10. theemutsen, theebeur- zen en dergelijke; 11. sierkussens en poefs; 12. bont en daaruit vervaardigde boven- kleeding, voor zoover het bont daarin niet gebruikt is als voering; 13. natuurzijden en kunstzijden naai-, rijg- en festonneer- garens; 14. lampekappen, glanscretonne 15. pitten en petroleumbranders; 16. tas- schen, beurzen, doozen, étui’s, koffers, stof- zuigerzakken, hangmatten, sierkussens, kleerenhangers, poppenkleeding; 17. vis- scherij-artikelen (geen visschersgaren) 18. artikelen vervaardigd uit jute, sisal, hennep, rameh, manilla; 19. kunstleer, leerdoek en wasdoek; 20. artikelen ver vaardigd uit geperst vilt; 21. verduiste- ringsstof (zwarte stof voorzien van pap- laag) en daarvan voor verduisteringsdoel- einden vervaardigde artikelen, ook ver- duisterinigsstof van afvalproducten, mits voorzien van speciaal merk van een der Rijksbureaux22. schoorsteenloopers, ta- De burgemeester van ’s-Gravenhage brengt ter openbare kennis: Degenen, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn en die in het be volkingsregister of het verblijfsregister dezer gemeente zijn opgenomen of daarin behooren te zijn opgenomen, moeten zich aanmelden met inachtneming van de vol gende bepalingen. 1. Degenen, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn en die in het be- heel of gedeeltelijk van Joodschen bloede beschouwd, indien hij van tenminste één naar ras vol-Joodschen grootouder stamt 2. Een grootouder wordt zonder meer als vol-Joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch kerkelijke gemeen schap heeft behoord of behoort. III. 1. Bij twijfel of een persoon, over eenkomstig het onder II vermelde, als. geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede moet worden aangemerkt, beslist daarover op gedaan verzoek de Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied of de door hem aangewezen in stantie. 2. Tot het doen van een dusdanig ver zoek is gerechtigd: lo. iedere Duitsche instantie m het be zette Nederlandsche gebied; 2o. de ambtenaar voor de aanmelding (burgemeester); 3o. de betrokkene. 3. Tegen de in het eerste lid bedoelde beslissing is geenerlei voorziening toege laten. j IV. 1. Tot aanmelding is gehouden de persoon, die, overeenkomstig het onder I, II en III bepaalde, aangemeld moet worden. 2. Moet een handelingsonbekwame ot een persoon, wiens handelingsbekwaam heid beperkt is, worden aangemeld, dan zijn in diens plaats zijn wettelijke ver tegenwoordiger en degenen, die de daad werkelijke zorg voor dien persoon op zien hebben genomen, tot de aanmelding ge houden. V. 1. De aanmelding moet plaats heb ben vóór 21 Februari 1941. 2. Indien de voorwaarden, welke aan de verplichting tot aanmelding ten grondslag liggen, eerst na 31 Januari 1941 zijn ont staan. of ontstaan, moet de aanmelding geschieden binnen 2 weken na t feit dat de verplichting tot aanmelding veroorzaakte. Deze termijn verstrijkt evenwel met eerder dan na verloop van den m de eer ste alinea bedoelden datum. VI 1. De aanmelding moet voor de onder I bedoelde personen P.laat® bii den burgemeester. Zij geschiedt schriftelijk uitsluitend met Sebruikniaking van een formulier, dat met 1 Februari 1941 op werkdagen van 9 45 tot 15 30 uur Cs-Zaterdags van 9.45 tot 12 uur) in de volgende Jokalen kosteloos verkijgbaar wordt gesteld: Jan Hendrik straat 60; Stationsweg 8a; Beeklaan 303, Anna Paulownastraat 66; 342; Apeldoornschelaan 163—163, nzaïea straat 32; Marcelisstraat 255b. VII. 1. De i__ ,J‘ kende formulieren leverd bij c- meester (adres: met gelijktijdige Het afknippen van de punten De op de kaart aanwezige punten moe ten, te beginnen bij nummer 100, door den winkelier in teruggaande richting worden afgeknipt. De punten op de toe- slagkaart zijn niet genummerd. Zij mogen in willekeurige volgorde worden ge bruikt. Voor een costuum 80 punten, voor een japon 42 Met ingang van morgen zullen de nieuwe textielkaarten geldig zijn. Er zijn thans wijzigingen aangebracht, welke van den gebruiker nog heel wat meer overleg zul len vergen dan voorheen al het geval was. Immers, niet alleen zijn voor verscheidene goederen de aantallen benoodigde punten aanmerkelijk verhoogd, maar ook zijn textielgoederen onder de distributie ge bracht, welke tot dusverre vrij waren. In de puntenwaardeering wordt onder scheid gemaakt tusschen de navolgende groepen van stoffenle. natuurwol en natuurwolhoudend, 2e. kunstzijde en na tuurzijde, 3e. andere grondstoffen, o.a. celvezel, kunstwol, katoen, linnen e.d. Naar gelang te de koopen stof tot een der groepen behoort moeten meer of minder punten worden afgestaan. Een vrouw, die bijv, een japon wil koo pen, zal 42 punten moeten missen, indien zij natuurwol of een natuurwolhoudende stof wenscht; voor kunstzijde bedraagt het totaal 23 punten en voor andere stof fen 30 punten. Voor een meisje beneden de 15 jaar zijn de puntentotalen resp. 24, 13 en 20. De man, die een driedeelig costuum wenscht, waartoe gerekend worden col bert-, jacquet-, sport-, sipoking- en rok- costuum, moet in alle gevallen 80 punten van zijn kaart missen, een jongen bene den de 15 jaar 50 punten; voor een tweedeelig costuum (jas en broek) zijn deze cijfers resp. 70 en 40 Een damescomplet (japon of jurk met mantel) krijgt men voortaan alleen tegen inlevering van 68,39 of 46 punten voor vrouwen en van 50.21 of 32 punten voor meisjes. Camisoles vergen thans voor dames 12,6 of 12 punten en voor meisjes 10,6 of 10 punten indien de camisoles van stof zijn vervaardigd Zijn zij van tricot, of zijn zij gebreid, dan geldt voor dames de waar deering 10,6 of 10 punten, voor meisjes voor alle groepen 5 punten. En gevoerde demi-saison vergt voor mannen 65 punten, voor jongens 50,27 of 42 punten; indien ongevoerd 56 punten voor mannen, 50,27 of 42 punten voor jongens. Voor dassen wordt in alle soorten 1 punt gevergd, evenals voor boorden. Overhem den met lossen of vasten boord zijn thans gewaardeerd met 24,15 of 20 punten voor mannen, met 20,11 of 18 punten voor jon gens. Het is natuurlijk niet doenlijk in kort bestek van alle goederen, welke onder de textieldistributie vallen een opsomming te geven van de aantallen punten; we hebben er slechts op willen wijzen, hoe de nieuwe regeling werkt. Hieronder volgen nog enkele punten- waardeeringen Blouse van stofvrouwen 20, 11, 17 punten; meisjes 9, 7, 9 punten; jongens 9, 6, 9 punten. Blouse, tricot of gebreidvrouwen 17, 11 17; meisjes 9, 7, 9 punten. Borstrok met mouwenmannen 14, 11, 14; jongens 6 punten voor alle groepen; meisjes 6, 5, 6 punten. borstrok zonder, of met 1 mouwen (van stof): voor mannen 7, 6 en 7; voor vrou wen 12, 6 en 12; voor kinderen als boven; broek (lange, rij-, tennis-, fiets- en strandbroek) van stof: voor mannen, 28, 28 en 28; voor vrouwen 18 10 en 16, voor jongens 14, 14 en 14 en voor meisjes 11, 7 en 10. dameshemd, langer dan 90 c.m,. to taal. met ronde of vierkante hals (van stof): 20, 13 en 20; dameshemd, langer dan 90 c.m. totaal, alle andere modellen (stof, tricot of gebreid): 12, 7 en 12; dameshemd. korter dan 90 c.m, totaal •vrouwen, jongens en meisjes 6, 4 en 4, (gebreid); ook geplatteerd: voor mannen 8. 8 en 8; voor vrouwen, jongens en meis jes als boven. Mantelpak: voor vrouwen 56, 25 en 36 en voor meisjes 44. 18 en 26. Onderbroek (lang en i lang) voor man nen 14, 11 en 14 en voor jongens 9. 9 en 9; kort: voor mannen 10, 8 en 10 en voor jongens 6, 6 en 6. Pyama (van stof) voor mannen 45, 29 en 45; voor vrouwen 30, 24 en 30; voor jongens en meisjes 25, 20 en 25. (tricot of gebreid; voor jongens en meisjes alles 16. Regenjas (van gummi, gegummeerde stof of transparant) ongevoerd voor man nen en vrouwen alles 25 en voor jongens en meisjes alles op 18(van stof, ook dub- beldoek) gevoerd voor mannen 65, 0 en 65; voor vrouwen 50, 45 en 45; voor jon gens 50, 27 en 42 en voor meisjes 37, 18 en 23; regenmantels voor vrouwen en meisjes als boven voor regenjassen. Sporthemd voor mannen en vrouwen 24, 15 en 20voor jongens 20, 11 en 18 en voor meisjes 10, 6 en 10. Trui voor mannen alles 21; voor vrou wen 19, 14 en 19veor jongens alles 14 en voor meisjes 14, 8 en 14. Tricotpakje (2-deelig) voor jongens al les 40. Kleeding voor kinderen beneden 3 jaar en benoodigdheden voor beneden 3 jaar kunnen slechts betrokken worden op stam kaart van het kind. Voor de aflevering van bovenstaande goederen dient een volledig ingevuld afleveringsbewijs door den kooper te worden afgeteekend, terwijl de leef tijd van het kind op het afleverings bewijs moet worden genoteerd. Dit afleveringsbewijs heeft de hande laar absoluut noodig voor zijn her- bevoorrading. Luiers kunnen slechts op speciale punten worden afgeleverd. Voor kinderen, die nog niet geboren zijn, kunnen speciale punten worden verleend op vertoon van doktersattest of verklaring van vroedvrouw of wijk verpleegster Kaarten, na 1 Februari 1941 uitgereikt. Voor textielkaarten, welke na 1 Februari 1941 worden uitgereikt geldt, dat bij af gifte in: Maart 1941 14 punten worden verwijderd, h. April 1941 28 punten, in Mei 1941 41 punten, in Juni 1941 56 punten, in Juli 1941, 70 punten en in Augustus 1941, 84 punten. 342; Apeldoornschelaan ingevulde en ondertee- moeten worden inge- of toegezonden aan den burge- Goudenregenstraat 36), betaling of storting of i overschrijving van f 1 aan leges, op post rekening No 130227 ten name van het L afdeeling „Bevolking, Verkie zingen en Burgerlijke Stand” der Gemeen- i tesecretarie, met verme ding van het doel, waarvoor de gelden dienen en van den naam van dengene, op wien een en ander “Tlf'SS betalen, dan is, al naaLSel„nLnOme7king hii behoort de plaatselijk in aanmerking kamende^IsVaëlietisch-kerkelijke gemeente tot betaling der leges verplicht. Inaien hij tot geen dezer kerkelijke gemeenten behoort kan vermindering van leges of vrijstelling van betaUng daarvan worden l verleend. In geen enkel ander geval is i vermindering van leges of vrijstelling van diegvookr bedoelde vermindering Ofstelling in aanmerking meenen te komen Sn zich wenden tot het bureau Goudenregenstraat 36. kamer opend op werkdagen van 94^-13 uur. ’s-Zaterdags van 9.43-12 uur;. 4 Hii die tot aanmelding is genouaen, 4. hij, aie i t den aange- eenkomstige toepassmg yan het in net *«1ISX'£e'S“. i ten aanzien van zijn eigen persoon onder de verplichting tot aanmelding valt. udens in geval van storting of overschrijving, wordt, bij voldoening van ^verseffi le«es' ecn kw«tln«sb€- Wi^ingBinneen vier weken na de aanmel- dimt en de betaling van de verschuldigde i leges zal ten name van den aangemelden ösA. ESrde.? *ss* waar”» blijkt, dat bU ,»n de vatpUtHlmk tot aanmelding heeft voldaan IX Ieder aangemelde persoon is ver Xhtahe aaweïStag i ren en des«^or^ar^bunaan alsmede ter te leggen aan den burgemeester (adres. G°xUde?rHgrdta door zijn schuld niet aan de op hem rustende verplichting tot aan- meldtog voldoet, wordt laren' i vangenisstraf van ten ho |id 2. Feiten, als bedoeld in het eerste na, zijn misdrijven. Hpnoene die overeenkomstig' het"eerste ^«arv ,de Ver^rdenTg" betreffende bet verbeurd-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9