ZOET ROGGEBROOD VOOR DEN PUZZELAAR w WASSCHEN LIPS BINNENLAND Winterhulp Nederland 6 9 45 1 Fehr 1941 4 3 5 2 I een 10 5 12 /3 /4 !5 20 pCt. gasgeneratoren 17 IB \I6 20A /9 20 \2! 3! 33 36 38 40 43 43 52 53 54 gesneuvelde militairen Toestel kan ook verzegeld worden Scheveningsche klanken Het N.V.V. bereikt extra-uit- keeringen boven den Rykssteun Wie geen luisterbijdrage wil betalen 3e hl. pag - Hoog percentage van het vergiftige kool- monoxyde in uitlaatgassen Nieuwjaarsrede van den burge meester van Vlissingen 40 pCt. en WAT IS HAAGSCHE COUPANT Zaterdag Vergoeding van reiskosten aan nabestaanden GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TELEF. 333298 TELEF. 38427 Indien mogelijk nog deze week toeslag van 40 pCt. Vervreemden van landbouwgronden Lijst van giften Bezoek aan graven van De loonbelasting in het hotel-, café- en restaurantbedrijf Gevaren van automobiel- Nederland op de Reichsmesse te Leipzig Nederlandsche onderzeeboot verloren gegaan Op 1 Maart en 1 April a.s. toeslagen van RECLAMES. Pachtbureau moet toestemming verleenen CXLIX MOEILIJKE OP TERUGBLIK DAGEN Deze onderhandelingen hebben ertoe geleid, dat onverwijld en indien mo gelijk nog in deze week een toeslag van 40 op de steunuitkeering be taald wordt. Op 1 Maart wordt op nieuw 40 betaald en op 1 April nog eens 20 Aantal deelnemers Op de Leipziger-Voorjaarsmesse wor den ongeveer 6500 deelnemers verwacht. Naar wij vernemen is de centrale keu- den te waar- te warme NV. S Lankhout en Co., i N.N.. den Haag 100 HELDER - MINIMUM SLIJTAGE DIV. TARIEVEN, o.a. „VASTRECHT” FRUITWEG 28 TEL. 392255’ In geval van vergiftiging late men den betrokkene niet loopen of_ fietsen. Men brenge hem in zuivere lucht en zorge. dat hij niet kan afkoelen. Is hij bewuste loos, let er dan goed op, of hij nog adem haalt en pas anders onverwijld kunst matige ademhaling toe; liefst onder toe diening van zuurstof, waaraan koolzuur is toegevoegd. Het toedienen van melk (voor bewuste- loozen is dit streng verboden) moet wor den ontraden. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteravond is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van Land bouw en Visscherij. waarbij nadere bij zonderheden worden gegeven betreffende de uitvoering van de verordening inzake het vervreemden van landbouwgronden Hieruit blijkt dat het overdragen van landbouwgrond, uitgezonderd aan en door het rjjk en de provincie, gebonden is aan een toestemming van een pachtbureau Bij de beschikking zijn modellen opgenomen van de formulieren, waarmede deze toe stemming moet worden aangevraagd Voorts worden nadere regelingen gege ven voor de vaststelling der tegenpresta tie alsmede voorschriften ten aanzien van de veilingsvoorwaarden bij executorialen verkoop of anderen verkoop in het open baar In uitlaatgas zit zelden meer dan 10 pCt. koolmonoxyde. Meestal zal het de 5 pCt. niet overschrijden. In gene- ratorgas evenwel komt van 20 tot 30 pCt en hooger voor. Als men het groote aantal doodelijke gevallen door uitlaatgasvergiftiging nagaat, is het wel duidelijk, dat men ten aanzien van generatorgas de Allergrootste voorzichtigheid in acht dient te ne men. Men zorge er voor, dat zich geen gene ratorengas in gesloten ruimten kan ver spreiden. Koude en verduisteringmaatre- gelen zijn vaak oorzaak, dat ventilatie openingen, deuren en ramen gesloten worden gehouden. Dit is al gevaarlijk ten aanzien van uitlaatgas. Behoorlijke ventilatie Een ventilatie, welke afdoende het ver- giftigingsgevaar door generatorgas weg neemt, zal veelal niet gemakkelijk zijn aan te brengen Daarom is het beste, de generatoren, zoolang zich daaruit gassen ontwikkelen, in de buitenlucht te plaat sen. Ook dan nog dient men rekening te houden met de groote giftigheid, b.v. door te letten op de windrichting, het niet plaatsen van de generatoren onder een openstaand raam van een woonruimte e.d. Verder zorge men er voor, dat in auto’s en cabines een behoorlijke ventilatie wordt onderhouden en dat geen gassen uit het carter door pedaalopeningen e.d. in den wagen kunnen dringen. Zeer bijzondere arbeid, waarbij het in ademen van generatorgas onvermijdelijk is. moet worden verricht onder bescher ming van een gasmasker, waaraan ver- sche lucht wordt toegevoerd, o.a. de hier te lande vervaardigde van der Grinten- kap. Filtermaskers, die een bescherming geven in lucht met hoogstens 2 a 3 pCt. koolmonoxyde. zijn in deze omstandig heden niet betrouwbaar. F. C. W. VAN DER WOORD OVERLEDEN Op 40-jarigen leeftijd is te Hilversum overleden de heer F. C. W. van der Woord, administrateur van de A.V.R.O De getroffen regeling wordt van alle kanten toegejuicht en met voldoening ont vangen Een aantal extra-uitkeeringen is voor de werkloozen doelmatiger dan een kleine vaste verhooging. Zij krijgen nu I ineens een grooter bedrag in handen, waardoor zij de verschillende gemaakte schulden en verplichte afbetalingen kun nen voldoen Veel werkloozen. die met onderbreking in de werkverruiming te werk gesteld wa rén, hebben door het noodzakelijk aan schaffen van kleeren. of van een nieuwe fiets, betrekkelijk groote schulden moeten maken Er bestaat hoop, dat na de vorstperiode de „werkverruiming”, waarin de arbei ders vroeger werkzaam waren, op zijn minst in denzelfden omvang wordt hervat, en dat de bouwvakarbeiders weer aan den slag gaan. Voegt men daarbij de maatregelen van staatswege, welke reeds sedert den herfst tót een belangrijke vermindering der werkloosheid hebben geleid, t.w dé tewerkstelling in Duitschland en in Noord-Frankrijk dan is er reden om aan te nemen, dat er van den zomer in Neder- De N.V.V -persdienst deelde ons in een mondeling onderhoud het volgende mede: Reeds drie maanden geleden heeft het N.V V. bevoegde instanties er op gewezen, I dat- de steunuitkeeringen onvoldoende I zijn. Het heeft tevens een onderzoek inge steld in hoeverre de stijging der kosten van levensonderhoud het den arbeiders mogelijk maakt nog met hun steunuitkee ring in het noodzakelijk levensonderhoud te voorzien Het N.V V heeft zich met deze kwestie al beziggehouden, tóen een groot gedeelte der huidige werkloozen nog in de werk verruiming was tewerkgesteld, en dien tengevolge de kwestie van de steunuit keering nog niet van zoo’n groot belang was als thans Het aanhoudende vriesweer heeft nu al eenige weken den grond hard gemaakt, waardoor de werkzaamheden moesten worden gestaakt, en ook de bouwnijverheid is komen stil te liggen. Het gevolg is, dat vele bouwvakarbeiders het leger der werkloozen nog vergrooten. De verschillende Staatsinstanties, wier samenwerking voor het tót stand komen der steunverhooging- noodzakelijk is wa ren reeds, op voorstel van het N.V.V,. be reid, door verhooging d&r steunuitkeering den toestand van de werkloozen te ver lichten. De onderhandelingen werden evenwel onderbroken, toen de werkloozen zelf door onverantwoordelijke rad draaiers opgestookt overgingen tót de monstraties op straat, om indruk te ma ken op de bevoegde staatsinstanties. Deze raddraaiers hebben den werkloozen de grootst mogelijke nadeelen berokkend. Zij hebben slechts bereikt, dat de door voering der rlu getroffen maatregelen een belangrijke vertraging heeft ondervonden. Het N.V.V. heeft vele malen geprobeerd om de bevoegde Staatsinstanties, niet tegenstaande deze demonstraties, te be wegen zich met het probleem der werk- loozenuitkeering bezig te houden, opdat zij dóór verhooging van den steun resp. extra-uitbetaling zou toonen rekening te houden met den onhoudbaren toestand der arbeiders. Horinzontaal: 1. Lidwoord. 3. Werelddeel. 8. Offertafel, 10. Moeder, 11. Klein kereltje, 12. Chinee- sche afstandsmaat. 13. Muzieknoot. 14. Scherp deel van een mes. 16. R.K mid- dagdienst. 18. Voegwoord. 19. Zuivelpro duct. 20a. Spil. 21. Reeds. 22. Blessure. 24. Zangvogel. 26. Raad. 28. Wij. 29. Muziek noot. 30 Numero (afk). 31 Heden. 32 Soort metaal, 34. Klein pak, 36. Heilige (afk.), 37. Kort afgebroken geluid, 39. Daar 40. De spreker, 41. Worsteling. 43. Zonnegas. 45. Middelste deel van het lichaam. 47. Muzieknoot, 48. Doorschijnend. 49. Te 50. Godsdienst. 51. Specerij. 53 Pisang, 54. Kleine paling, Aane we de leste keir rede-n-om te zegge, dat ’t met de vangst op sardijn van lieverlee minder wier, me woorde wazze nog iet koud of die sardijnvisscherjj liet der de moeilijkste omstandigheden op hun posten zijn gebleven om hun plicht te vervullen. Al ons beleid en al onze kracht wor den vereischt om te verhoeden, dat de geschiedenis van Vlissingen zich her haalt van de jaren ha het bombardement van 1809. De meeste invloedrijke en wel gestelde inwoners hebben toen Vlissingen blijvend verlaten vooral naar de nabu rige gemeenten en daardoor hielp na den vrede niemand meer het arme Vlis singen, dat zieltogend terneer lag. Dat is nu gelukkig geheel anders want het centrale gezag in den Haag kent thans zijn vaderlandschen plicht beter en helpt ons in alle opzichten prachtig, waarvoor hier diepgevoelde dank zij gebracht Het strekke tot troost, dat vernielde gebou wen weer zullen worden opgebouwd, dat de inwoners weer zullen terugkeeren, maar het gevaar blijft toch bestaan datz eenmaal vertrokken en overgeplaatste instellingen en zaken niet zullen terug kieren. Dat wordé uit vaderlandsche saamhoorigheids- en rechtvaardigheids gevoel verhoed, waarbij zich gelukkig de practische overweging voegt, dat vooral onze haven, de maatschappijen „de Schel, de” en de „Zeeland’ en onze badplaats poorten zijn, waardoor na den oorlog de welvaart in het geheele eiland Walche ren zal terugkeeren. Door het vertrek van vele inwoners bedroeg de bevolking van Vlissingen op 1 Januari j.l. 19.696 inwoners tegen 23.006 op 1 Januari 1940. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie heeft den burgemeesters medegedeeld, dat aan de nabijstaanden van de gesneuvelde mili tairen desgewenscht de reiskosten voor het bezoeken van de graven van gesneu velden kunnen worden vergoed, zoo meldt de ..N.R.Crt.”. Hierbij zullen de volgende richtlijnen behooren te worden in acht ge nomen: Een vergoeding voor reiskosten kan worden gegeven voor het bezoek door ouders, pleegouders, voogden, echtgenoo- ten. en van kinderen boven den leeftijd van tien jaar. In bijzondere gevallen kan ook aan andere familieleden een vergoe ding voor reiskosten worden toegekend. Deze vergoeding kan als regel eenmaal in de drie maanden aan een en denzelf den persoon worden toegekend en wel voor de reis in de laagste klasse van open bare middelen van vervoer. Bovenstaande .regeling zal voorloopig gelden tot 1 Februari 1942. Personen, die voor deze vergoeding in aanmerking wen- schen te komen, kunnen zich, desge wenscht door tusschenkomst van den bur gemeester van hun woonplaats, schriftelijk tót het departement van defensie (afwik kelingsbureau) wenden. UITGESLOTEN SLAGERS Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom acht slagers wegens het fraudu leus slachten van varkens of het voor handen hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, voor gerui- men tijd van het verkrijgen van een toe wijzing van vee en vleesch door de Ne derlandsche veehouderijcentrale zijn uit gesloten. Wegens het voorhanden hebben van vleesch. afkomstig van frauduleus geslach te schapen werd een slager uitgesloten en wegens het frauduleus slachten van een kalf eveneens een slager. Tegen alle be trokkenen is pjoces-verbaal opgemaaKU De directeur-generaal van den Arbeid brengt het volgende ter kennis: Het mag langzamerhand bekend worden geacht, dat in uitlaatgas van benzinemo toren een wisselend percentage Kool monoxyde voorkomt, waardoor het in auto’s en garages een ernstig gevaar voor leven en gezondheid oplevert. Een veel grootef gevaar is echter in het automobielbedrijf naar voren gekomen, doordat wegens benzinegebrek gasgene ratoren in gebruik zijn genomen, waarin anthraciet, hout, turf of cokes met weinig lucht worden verbrand, zoodat in het ge vormde gas veel koolmonoxyde voorkomt. Het koolmonoxyde is een reuk-, smaak-, kleurloos, niet prikkelend gas, dat zijn aanwezigheid in de lucht op geenerlei wijze verraadt. Het is zeer vergiftig. Kleine hoeveelheden veroorzaken reeds bewusteloosheid. Wordt het slachtoffer niet spoedig in zuivere lucht gebracht dan is de dood niet zelden het gevolg. Verticaal: 1. Neerslag, 2 Ieder, 3 Streeling, 4 Vreem de munt (afk), 5. Bijenhouder, 6. Meisjes naam, 7 Voordeel. 9 Zonder uitzondering. 13 Durf, 14. Onderricht, 15. Drijfmachine. 16. Vangknip. 17. Stad in Frankrijk, 20. Grond 22. Leed, 23. Dagteekening, 24. Jongens naam. 25. Ruzie. 26. Vlaktemaat. 27. Plot seling binnendringen. 31. Voordeel. 32. Ijzerhoudende grond, 33. Oostersche gods dienst, 34. Costuum. 35. Flinke vent. 38. Niets, 41. Zoen. 42. Puistje, 43. Kip. 44. Bewoners van Ierland, 45. Onderaardsche gang 46. Gevierde zangeres. 50. Meisjes naam. 51. Walkant. 52. Deel van een mast. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Vlissin gen heeft de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen zijn nieuwsjaarsrede uitgesproken, waarin hij allereerst die genen herdacht, die in het afgeloopen jaar in Vlissingen vielen door de oor logsomstandigheden en de Vlissingsche militairen, die elders hun leven voor het vaderland lieten, nl. 32 militairen, waar van 15 Vlissingers en 30 burgers: 62 na men die Vlisingen niet zal vergeten. Bovendien bestaat nog over 24 vermiste Vlissingsche militairen onzekerheid Voorts zeide spr o.m., dat in dezen oor log Vlissingen zelfs tot nu toe het grootst aantal bombardementen van a lie Neder landsche gemeenten heeft moeten door staan. Eenmaal heeft onze gemeente een gedwongen gedeeltelijke en eenmaal eén gedwongen geheele evacuatie doorleefd, nog hebben vele Vlissingers hun woon plaats verlaten, groote materieele schade is geleden. Maar met rechtmatigen trots stel ik vast, dat met het gemeentebestuur het gemeente- en politiepersoneel, daar onder de hoofden van dienst voorop ge trouw en met groote toewijding ook on- ken. gevestigd op het terrein van gemeentelijken distributiedienst Utrecht, thans gereed gekomen, i door het mogelijk is, een aanvang maken met het verstrekken van v.’= maaltijden aan de burgerij. De nieuwe keuken is berekend op een tiagelijksche afgifte van 12.000 porties warm voedsel, elk van ruim één liter, aan die leden van de burgerij, die op het gebruik der gereed gemaakte spijzen prijs stellen. De eerste uitreiking der gereed ge maakte spijzen zal officieel plaats vin den op Woensdag 5 Februari. Vele gevallen van vergiftiging Reeds een groot aantal vergiftigings- gevallen door generatorgas zijn ter ken- land geen werkloozen meer zullen zijn nis van de arbeidsinspectie gekomen. Vele gevallen verliepen licht. Herhaalde lijk echter trad reeds bewusteloosheid op, terwijl één geval met den dood eindigde Van 23 December 1940 t/m 11 Januari 1941 zijn giften voor de Winterhulp Ne derland ontvangen, tot een totaal van 236 044.97. o.-, van: De Nederlandsche politie 12.768.64; Ned. Handel-Mij. N.V., Amsterdam, 3000 N.N.. Arnhem, f 2.500; J. P. Wijers’ Industrie- en Handelsonder- neming, Amsterdam, ƒ2500: Thurkow- fonds, den Haag, ƒ2500; NV. Hazemeijers fabr. v. Signaalapp., Hengelo, ƒ2250; Mer cedes Import Mij. N V., den Haag. ƒ1812,56; N.V. Princenhage-Kapelle Cult e fabr., Breda, 1500 N V. société Céra- mique Maastricht, 1.500. 1000 vanN V. Stoomspinnerij en We verij S. J. Spanjaard, Borne; N. V. Twent- sche Kabelfabriek, Haaksbergen; Ned. Hy potheekbank N.V., Amsterdam; V.B.N.A., den Haag; N.V. Kamper Emaillefabr v/h H Berk en Zn.. Kampen; N V. Tricot- fabriek A. Schmidt en Zn., Wildervank „Turmac” Turkisch-Macedonian Tob. Co. N.V., Amsterdam; Restaurant „Dorrius” Amsterdam; N.V. Handelmij. ..Montan”, den Haag; N. N„ den Haag; „Hollandia”. Holl. Fabr; v. Melkprod. en voedingsmid delen, VlaardingenStoommee’.fabriek „Holland” Amsterdam; N.V, Holl. Naai machinehandel, Den HaagN.V. Eau de Colognefabr. C. Boldoot, Amsterdam v. d. Vliet en dt Jonge. Amsterdam; Friesch-Groningsche Hypotheekbank en Ned Hypotheekbank N V., den HaagH.. Zutfen; Venn, tot exploitatie v. Suiker fabriek Dinteloord, Naaml. Venn. Dagblad „De Telegraaf”, Amsterdam Gesellschaft „Verein” Rotterdam: N.V. Lucas Aarden- Durg’s import export Conservenfabriek „Kennemer”. Hoogeveen. Voorts giften van ƒ500 en ƒ250 en zeer vele giften van 100, o.a van W D. B„ den Haag, ƒ100; Rollo” N.V.. den Haag 100: H. S.. den Haag, 100W S. Z., den Haag, ƒ100; N.V. Mij. voor Industrie- f .anciering, den Haag, 100 -. H. L„ den Haag ƒ500; W. v. L., den Haag, ƒ150:1 mevr. M. A.. den Haag, ƒ100; mr B D. V.. ƒ100; Zahlmeisterei Heeres Kraftfahr- park 550. den Haag, ƒ136.10; N.V. Kle dingmagazijn Verhuist, den Haag, ƒ100 jbr. mr. R. W. J ten T.. den Haag, 100; I N.V. v. O. en Co., aen Haag 100; Ned. I Reisvereeniging, den Haag, 100; W. J. L„ I den Haag, 100; N.v. Ver Ned. Kleerma- I kerijen, den Haag, ƒ500; N.V. Handel Mij. „De Veluwe”, den Haag, ƒ200: barones v. d. C.-M., den Haag, ƒ250: mevr W. H, W -P„ den Haag, 109.70 Pelgroot, pel terijen fabr. en grooth. in vetten, den Haag, ƒ100; fa. J. van Moorsel en Zoon, den Haag, ƒ100; N.V. James Nefkens’ Autohandel, den Haag, ƒ100; N.V Tech nisch Bureau v/h Nell en Stutterheim. dén Haag, ƒ100; N.V. Bankierskantoor Furné en Co., den Haag, 100; mr. dr E H. Th. K den Haag, ƒ100; mevr. W. P R K_-I W den Haag, 100; N.V. Westlandsche Hy potheekbank, den Haag, ƒ500; N.V. Plan- tage ,:Ardja Sari”, den Haag, ƒ250; J. v Willighagen’^ winkels, den Haag '250; The House of quality, den Haag, 150M. L. H. D. C„ den Haag, ƒ100; Transport bedrijf M D. H„ den Haag ƒ100; Ai v. R den Haag ƒ100D. H V. den Haag /’00; mr Ch P. v W.. den Haag 100N V Zumpolle. den Haag 500G. S. van Dam en Co., ƒ239.61 C F. J.. den Haag 100 N.V. Kon. Ned Edelmetaalbedrij- ven v. Kempen. Begeer en Vos den Haag 100 Markiezen en Rolluikenfabriek. Glazenwasscherij en Schoonmaakbedr. W Korlvinke en Zonen, den Haag ƒ100; Meskring en v. d Rovaart N.V.. den Haag 100.; dr. F. E. P.. den Haag 100 H C E. v T., 100 hotel ..De Twee Steden den Haag 100N.V Gemengd Bedrijf H.T.Mden Haag 500 Ned drie-cents- vereenjging ,.Oost-Europa voor Christus’’ den Haag ƒ250; Ver ..Het Zoeklicht den Haag 250 N V. Lithografie v.h den Haag 100 P Slootweg en Zoon, den Haag ƒ100; M. van T-de G.. den Haag ƒ100; 's-Qravenhaagsche Sia- gerspatroonsvereeniging. Rijswijk f 100 J C. de K den Haag 166.67 mr J C C de K den Haag 150 Theater-Mij .v d Ned. Biosc. Trust N.Vden Haag 100Ph. v. d. H Delft ƒ100; T. W J K den Haag 100; V O. Wassenaar ƒ100; jhr. mr. dr. H A. van K,. den Haag ƒ100 F. L. W.. Wassenaar t 100 C d B Wassenaar ƒ400; ir. L. Doedes, den Haag 100 de heer en mevr. R -M den Haag 100; N.V. Ver. Octrooi bureaux, den Haag f 100; v. d. Heem NV. vh v d Heem en Bloemsma. den Haag 100 Bell Telephone Mfg. Co., den Haag ƒ100; N.V, Mij. tot Expl v.h Restaurant Rovai den Haag 100 Firma W. Kouwenhoven Mag. .Rood kapje” den Haag 100; M Z Fzn Rijs wijk ƒ100; K. den Haag ƒ100; N.V Mode- en pelterijenhandel C. H. Kühne en Zn den Haag ƒ100; P W d K.. ’s-Graven- zande ƒ100: N.V. Peek en Cloppenburg’s Kleedingmag Breda ƒ100; G. H G. H de Haag f 100; N N. den Haag ƒ100; Th. J. W. H den Haag ƒ100 ir M G. V der Haag t ioo: N V. Eng Holl Bank- en Handelmij den Haag *100: A. N. P, Amsterdam f 155 04; N V. Ned Verf- en chemicalieënfabr Delft t 100; St. Boni facius-stichting. den Haag 1 100: St. 'Vil- lebrordusstichting den Haag ƒ100: W. V Sr. Rijswijk ƒ100; gevers die onbekend wenschen te blijven, den Haag 135 79; D E.U. Apparatenfabriek H Lehman den Haag 100; Ver. Het Ned. Rundvee stam boek, den Haag ƒ100; R.K. Ziekenfonds St. Joannes de Deo. den Haag ƒ100, H.W v. G._ Wassenaar 100. As n mensch n dagje ouwer wordt en ij kikt zoa de kring er is langs van temilie, vrind-n-er. kennisse. wat valt t dan op. oe die rij van jaer tot jaer kléi ner wórdt. As elk mensch in z n èige om geving der is n staet opmaeke zou van overlede bekende mensche, dan zou die. as ie deroij begon, moeielik kenne be sefte, wat ’n rnennigte naeme dei op zoa'n lijsje wel zoue komme’ te staen. Maek maar s een berekening over de leste tien jaer en-’t zou gien wonder weze. as je van ’t antal overlede persone allien maar in die korte spanne tèis met de groaste verbaezing opkikke zou. ’t Is non ien- mael 't würrels beloap zoa. 't Likkent net iender of ’t maar langzaem gaet, maar tel je ’t antal stürfgevalle van enkel- de jaere mi-mekaer óp, dan zie je pas goed, in welk benaauwd snel tempo of dat alles in z’n werk gaet. We kenne-n-in de Klanke allien maar van overlijdensgevalle van betrekkelik be kende persone melding maeke. En toch is er weer n geval waer iet van ezwege mag worde De leste keir aane we 't nog over ’t stürfgeval van ’t vroogere Raeslid van der Loo. Maar dutmaèl is er alle rede-n- om enkelde woorde te wije-n-an t onver wachte overlije var. de bekande voorzit ter van de Schippersverieniging „Ons Al ler Belang ’n Dag of wat tevore liep it zn vaste gang nog op straet gezond en wel en non legt ie al meir as ’n week onder de aerde. De man is as ’t- waerr zonder ziekbed weg-enome. Tientalle jaere is Leendert Dijkhuizen de vóórganger eweest van de Schippers- yerieniging En we magge gerust zegge, dat iederien ’t daèr over iens is, dat ie dat moeielike en verantwoordelike werk al die tèid edaen eb op de menier zoa- as dat van de beste voorzitter verwacht mag worde. Iet allien, dat de man z’n wooretje goed kon doen, maar ij aa oak ’n zekere vrijmoedig-èid en standvastig-èid over dem. die dem vooral as voorzitter goed van pas kwam. Z’n optreeje nae buiète was veulal van nog groater belang as t voórgaen in de vergaederinge Der kwam- me onderwürpe an de orde, die mèistal diep in 't visschersleve ingrepe. En die dem soms in anraeking broche met de vernaemste autoritèite van ’t land Orr maar s enkelde dinge te noeme de diploma’s, die wettelik verplicht esteld wiere de verscharpte keuringsèische r de slechte invloed van de Trawl-aèring- visscherij op de visscherij in 't algemien. En zoa zou der nog èil wat meir oppe- noemd kenne worde Allemael onderwürpe, waer be-alve vakkennis, oak doelbewust en verstandig optreeje voor noadig was. Waer die ienmael an begonne was, dat liet ie iet meir los. Met vaste tred ging die regelrecht op z’n doel óf. Z’n èile op treeje was zoa echt in overienstemming met z’n markante feguur. Zonder al te veul woorde, wis ie z’n overtuièging, waer dat pas gaf, weer te geve met stevige argumente. die op iederien indruk maekte. 'n Bekende persoonlik-èid wis deuzer daege nog van dem te getuiège„we zelle z’n raèke advieze-n-iet licht vergete en de visschersstand ken der vast van op an, dat ie deur Dijkhuizen met waer^igèid en met eire verteugewoordigd wier” In ’t lest van de vorige week is z’n stoffelik overschot ter aerde besteld. Der was groate belangstelling van alle krlnge van de bevolking De woorde. die daer esproke benne kan ik allemael iet weer- geve Maar ’t was alles ’n volledige beves tiging van ’t geen ik ier bove van dem eb magge zegge - Der is gien mensch op ons wurreldje, die iet emist ken worde. Maar toch zei 't in dut geval van voorzitter van de Schip persverieniging, moeilik valle-n-om 'n geschikte persoon an te wèize, die Leen Dijkhuizen op waerdige menier vervange zei. De hoofdbesturen van den Ned. R.K. bond van hotel-, café- en restauranthou ders en slijters St. Joseph en de Ned. R.K. bond van hotel-, café- en restau rant geëmployeerden Sint Antonius had den den secretaris-generaal van Finan ciën gevraagd, hoe de loonbelasting moest worden toegepast in de navolgende gevallen 1. indien het fooientrekkend personeel zijn inkomsten uitsluitend heeft van het publiek en die zonder meer behoudt, zoodat de patroon daarmede geen enkele bemoeienis heeft 2. indien de ontvangen fooien gestort worden in een zoogenaamd tronc, waarbij valt te onderscheiden a. de tronc wordt uitsluitend beheerd en er wordt uit betaald door den patroon b de tronc wordt uitsluitend beheerd en er wordt uit betaald door een of meer der werknemers c. de tronc wordt beheerd en er wordt uitbetaald door patroon en werknemer 3. indien personeel aangenomen wordt in lossen dienst (ambulant) zelf met de gasten niet afrekent, doch een vast be drag uit de tronc uitbetaald krijgt, zoodat de patroon geen enkel loon uitbetaalt, doch dit gezamenlijk door het vaste per soneel wordt voldaan. Hierop heeft zoo schrijft men ons van genoemde werknemerszijde de secretaris-generaal van Financiën geant woord. dat de patroon, i n d i e n hij met de uitbetaling van fooien aan het perso neel in het hotel-, café- en restaurant bedrijf eenige bemoeienis heeft, de loon belasting dient in te houden. In andere gevallen kan van inhouding wegens loon belasting ter zake van fooien worden af gezien. In aansluiting op het bericht in ons blad van gisteren betreffende het in be waring geven van radiotoestellen van degenen, die geen luisterbijdrage wen schen te betalen kan nog het volgende worden medegedeeld: Bij in bewaring geven op postkantoor of bij radiohande- laar dient merk, type én fabricagenum- mer of bij het ontbreken daarvan een korte omschrijving van het toestel te worden vermeld. De radiohandelaar is verplicht elk bij hem ingeleverd toestel van naam en adres van den eigenaar te voorzien. Verzegeling vanwege P.T.T. maakt het mogelijk, het toestel thuis te bewaren. Toestellen in vervoermiddelen kunnen eveneens worden verzegeld. Wie een toestel wil laten verzegelen, vrage dit schriftelijk aan bij het hoofdbestuur der P.T.Ttechnische dienst radio, Scheve- ningscheweg 6, alhier Men krijgt vooraf bericht van dag en uur, waarop de verzegeling zal geschie den. Het toestel moet in het bijzijn van den met de verzegeling belasten ambte naar op deugdelijke wijze worden ver pakt. Dit pakket wordt vervolgnes ver zegeld. De kosten der verzegeling be dragen 0.75. P.T.T. behoudt het recht, het zegel van tijd tot tijd te controleeren. Blijkt het zegel niet intact te zijn, dan is men in overtreding en stelt men zich aan strafvervolging bloot. Wil men een verzegeld toestel opnieuw gaan gebruiken, dan vrage men een luis- tervergunning aan en deele daarbij mede, in het bezit van een verzegeld toestel te zijn. Bij de uitreiking van de vergun ning wordt het zegel vanwege P.T.T. ver broken. Radio-gramofooncombinaties gelden, ook wanneer zij uitsluitend voor het draaien van platen worden gebruikt, als radio-ontvangtoestellen, indien het, naar het oordeel van P.T.T., niet wel doenlijk is, met handhaving van het gramofoon- gedeelte. het luisteren naar de radio uit te sluiten. Wie voor dergelijke toestellen geen luistervergunning wenscht aan te vragen, moet dus tot bewaargeving of verzegeling overgaan. z’n èige weer van ’n aare kant zien, ’t Schèint met dat vischje net iender te gaen as met de aèringvisscherij. Ze schèine net as de aèrinkies in spokke te zwemme. En dat laet z’n èige wel verstaen oak. as je verneemt, datte der vaertuiége benne, die soms de èile dag vissche voor niks en dan onverwachs in n paer uur trekke doen van tien of twaelf maan (manden). Der kofrime groate plekke voor, waer gien sardijntje te vange-n-is en dan op ’n gegeve-n-oagenblik is ’ten- keld sardijn wat de klok slaet. Der ben ne visschers en missers. Maar zou je zoa vraege: oe komt ’t, dat er vrooger van onze kust van waer- de gien sardijn annebrocht wier en dat er teugewoordig zoa machtig veul van dat goedje annevoerd wordt? En toch is dat alles eenvoudig genog. Vrooger was er van alderlei vischsoorte voorraed maar zat en wazze de sardijnties in gien ankik. Wat er nog van an de mart kwam, broch maar ’n baggetel op. Maar non de geweune vischanvoer over ’t èile land enome teminste maar zoa pooverties is. non is er veul vraeg nae die vette sardijntjes en brengt dat goedje flinke prèize-n-op. 't Gevolg daervan is netuur lijk, datte der ’n machte schepe-n-op sardijn gaen vissche, die dat vrooger noait edaen ebbe. De mensche 'gaene der èige non èilemael op dat kléine vischje toelegge. Der worde speciaele netties voor anneschaft. Vrooger kon dat kléine goed je nog-ontsnappe deur de wije maèze van de trawlnette. ’t geen met die apparte sardijnnetties onmogelik is. En dan ben ne der nog schepe, die met geweune trawlnette vissche. maar die der kuièl- net voor dat doel pasklaer emaekt ebbe Vooral de leste daege gaene der moaie besomminge-n-uièt. Simon Bakker van de Sch 18 spande wel de kroan Die besomde in iene week tèis f 3200 Tot verloape week 'n Maendag was er in de maend Januaeri al voor 170.000 an al derlei vischwaere-n-in de loos ommezet- tet. En as 't weertje mee blèift werke, zou -’f' gien wonder weze-n-as de omzet van deuze maend op vord over de 250.000 kwam te staen! KEES DE KLINKER DE CENTRALE KEUKEN IN UTRECHT De Nederlandsche inzending op de ko mende voorjaarsbëurs te Leipzig zal uit drie gedeelten bestaan. Allereerst een re presentatieve Nederlandsche inzending op agrarisch gebied in de- parterre van het RingrMesshaus (oppervlakte ruim 150 vierk. meter). In dezen stand, waarin de inzending van de stichting „havenbelan- gen” Rotterdam, zal worden ondergebracht zal het informatiebureau van den econo- mischen voorlichtingsdienst een plaats krijgen. Voor het vreemdelingenverkeer zal een foto-montage worden vervaardigd. Ten tweede een inzending „kunst in handwerk und industrie” op de 4de ver dieping, van het Ring-Messhaus, deze in zending, welke een oppervlakte van 117 vierk. m. in beslag zal nemen, is een boort- zetting van de goed geslaagde inzending ..Das Niederlandische Handwerk" op de Najaarsbeurs 1940. Een groot aantal fir ma’s en particulieren zullen aan deze in zending deelnemen. Ten derde: een collectieve inzending, eveneens op de 4e verdieping van het Ring-Messhaus; voor deze inzending, welke een ruimte van circa 90 vierk. meter in beslag zal nemen, hebben zich tot op he den 7 deelnemers opgegeven. Er zullen op de Messe 3 brochures wor den verspreid, tw.: ..Blumenzwiebelzucht" „Kunst in handwerk- und industrie” en „Strohpappeindustrie, Kartoffelmehl-in- dustrie”. Voorts zullen pakjes met gladiolenbol len worden uitgereikt. Formaliteiten voor pasvisum en reis Er blijkt hier en daar bij hen, die naar de van 2 tot 7 Maart te houden Leipziger Voorjaars-Messe wenschen te gaan, eenig misverstand te zijn omtrent de te vervul len formaliteiten voor het pasvisum en de reis. De kostelooze pasvisum moet ten spoe digste door tusschenkomst van het Bu reau van het Reichsmesseamt te Amster dam of van de verschillende honoraire vertegenwoordigingen worden aange vraagd, waartoe de benoodigde formulie ren aldaar verkrijgbaar zijn. Het is ech ter niet mogelijk, met het bestellen van de legitimatiékaarten, spoorbiljetten. enz. te wachten tótdat het visum is verleend. Zooals in de rondgezonden inlichtingen vermeld, dient deze bestelling reeds thans te geschieden, bij het bureau voornoemd of door bemiddeling van de officieele reis- bureaux. Mocht onverhoopt geen visum worden toegestaan, dan heeft restitutie van het voor de spoor- en andere kosten gestorte bedrag plaats. Voor uitnoodigin- gen en volledige bijzonderheden wende men zich tot het bureau van het Reichs messeamt voor Nederland, Singel 98. Am sterdam C. S.P.T. meldt uit Londen: De Britsche admiraliteit deelt het verlies mede van een Nederlandsche onderzeeboot. De nagelaten betrekkingen der Neder landsche bemanning zullen door middel van het Internationale Roode Kruis op de hoogte worden gebracht

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10