VROUWENHOEKJE j RECHTZAKEN FILM EN BIOSCOOP UIT DE OMSTREKEN KUNST EN LETTEREN De voedingswaarde van peulvruchten LANDESGERICHT VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT EEN NIEUWIGHEID OP BIOSCOOP GEBIED a HAAGSCHE COURANT Zaterdag 1 Febr. 1941 3e bl. pag. 3 Eduardo del Pueyo LEUGENPRAATJES IN EEN CAFE VERSPREID I (Foto-archief) De stcriofllm zonder brillen zande haar jaarvergadering houden. In E LIER de NEL OOSTHOUT G. M. Duyvesteijn en N. F. van Koppen. mermann. 2Q g eiwit Pulchrl Studio, 2 g eiwit dat had KALENDERS Van de N.V. Mevriet alhier ontvingen wij een practischen maandkalender met indicator en jaarkalender op ieder blad. ..De Globe” en Steenrotse” (een is ken van Schubert (acht Brahms, een groep Chopin, Liszt en Falla ten gehoore worden gebracht. WERKEN VAN H. VAN HILLE In de kunstzalen d'Audretsch, Noord- einde 119 alhier, wordt van heden af tot 15 Februari een tentoonstelling gehouden van werken van H. van Hille. de zijn opleiding aldaar behaalde hij drie maal den grooten Franz Liszt-prijs der In 1933 werd hem zijn toe- in Voor de eerste maal in Nederland zul len de bioscoopbezoekers eerstdaags een steriofilm zonder brillenzien. Uitvinder hiervan is dr. Burkhardt uit Lucern. Zijn filmpje is met geluid en in kleuren op genomen om het publiek nog sterker te doen twijfelen of men in den bioscoop dan wel in een variété-theater zit. Sterio-revue 1941 vertoont een Tyroler ensemble, tapdanseres, een prachtig In- dianen-danspaar en een wedstrijd in vrij- worstelen, welke zóó natuurgetrouw is opgenomen, dat het publiek menigmaal medelijden heeft met de worstelaars als zij een beetje hard tegen den grond van het tooneel...? geslagen worden. De uitvinding, die nog maar in haar begin-stadium is, bewijst ons. dat in de toekomst de films in sterio zullen zijn. Het natuurgetrouwe dezer nieuwe sterio film is, dat het beeld maar twee meter vooruit komt en niet, zooals de sterio met brillen, tegen het oog der bezoekers. Het lachsucces is daardoor natuurlijk teniet fledaan, maar het idee, dat er personen op het tooneel staan, aanmer kelijk vergroot Van de sterio-revue wor den regelmatig nieuwe exemplaren ge maakt; zoodoende zal het bioscooppubliek zelf de verbetering dezer aardige uitvin ding kunnen volgen. C. M. Olsthoorn - J. P. J. Endhoven en F. J. van Marrewijk. Getrouwd: J. van Daalen en Looije. van voor ..Het Cor Peulvruchten activeeren. evenals bruin brood, de spijsvertering. Zij vormen ver der een geconcentreerd voedsel, geven daardoor spoedig een gevoel van verzadi ging en zijn uit dien hoofde bij uitstek geschikt voor personen, die zwaren licha- melijken arbeid verrichten. Goed kauwen en een goede bereiding bevorderen de verteerbaarheid Voor zwakke magen ver dient het aanbeveling bruine boonen te zeven zooals dit door artsen vaak voor jonge kinderen wordt voorgeschreven. f J Mei zeer nauw betrokken zijn Veroordeeld tot twee Jaar en drie maanden gevangenisstraf De rechtbank te Assen veroordeelde een advocaat en procureur te Assen, die zich moest verantwoorden wegens het plegen van verduistering, van een bedrag van ƒ55.000 in zijn functie van curator in een faillissement in de jaren 1930’33 tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, onder toepassing van art. 322, Wetb. van Strafrecht (verjaringstermijn twaalf jaar) De eisch was twee jaar gevangenisstraf DANSPAAR KOLT-BRANDA Het bekende danspaar Kolt-Branda zal op zijn avond in Diligentia op morgen het volgende programma geven: Sara bande op muziek van J. Ph. Rameau, Vogel als Propheet op muziek van R. Schumann, Don Juan dame la Mode enz. Verder een serie Volksdansen en Humoristische dansen in ouden stijl. -S-GRAVENZANDE De Westlandsche Bloembol- lenkweekersvereeniging „Floralia” zal Donderdag 6 Februari a.s, te 's-Graven- r zes gekleurde zijn ware meesterstukjes en ook de ongekleurde zijn heel duidelijk. Voor kinderen, die eenvoudig- Duitsch kunnen lezen, een zeer instructief boekje, uitne mend verjaarsgeschenk, dat de liefde tot bloem en blad, tot vogels en insecten kan aanwakkeren Toegezonden boeken „l’Italie pour les populations islamiques de l’Afrique italien- ne”. Uitg.: Soc. Ed. „Norris- sima”, Rome 1940. Het bovengenoemde, in 't Fransch ver schenen boekje, schetst de wijze, waarop Italië zijn taak van koloniale mogendheid in de Afrikaansche gebieden langs de Middellandsche Zee, de Roode Zee en den Indischen Oceaan opvat. Zijn streven is de inlandsche bevolking op te heffen, haar te ontwikkelen en welvaart deel achtig te laten worden. Daarvoor neemt het landsbestuur tal van maatregelen, die er in de eerste plaats van uitgaan, dat de godsdienst wordt gerespecteerd en dat men aan de religieuze opvoeding alle recht laat wedervaren. In het bijzon der heeft het bestuur met Mohamme danen van verschillende schakeering te doen, die ook weer eigen gewoonten en tradities hebben. Daarmede houden de bestuursambtenaren zooveel mogelijk rekening, slechts die hebbelijkheden on derdrukkend. welke voor de bevolking zelve schadelijk zijn of indruischen tegen de normen der Westersche beschaving. Zoo geeft dit interessante boekje een zij ’t vluchtigen indruk van al wat Italië op ’t gebied van den bouw en her stel van moskeeën, scholen, ziekenhui zen. op het terrein van den land- en tuin bouw, veeteelt, bevloeiïng, op sociaal en economisch gebied heeft verricht en nog verricht in Lvbië. Erythrea. Ethiopië en Somaliland. Tal van illustraties leggen ook van deze verrichtingen bewijzen af. Een mensch overwon, Julia de Beausobre. Uitg. Ploegsma, Zeist. Een vrouw geeft hier het relaas van j welke voerde door de centrale gevangenis van de Russische G.P.U., een strafgevangenis voor mis dadigsters en êen dwangarbeiderskamp. Het is de benauwendste ellende, welke men zich denken kan: gearresteerd te zijn en niet te weten waarom, niet de minste zekerheid te hebben omtrent het lot van den eveneens gearresteerden echtgenoot (eerst als zij weer in vrijheid is hoort zij, dat hij werd doodgeschoten), geenerlei contact met de buitenwereld en dan de eindelooze verhooren, waarin te verstaan wordt gegeven, dat eigen bestaanszeker heid gekocht kan worden met de bereid heid tot verraad en spionnage Geloof en wilskracht houden haar staande in deze wereld van verleiding en dreigenden waanzin, en dan volgt haar veroordeeling tot dwangarbeid. Op grond van invalidi teit wordt zij, lang voor haar straftijd om is, in vrijheid gesteld, maar zonder pa pieren, zoodat zij zich als een vogelvrij verklaarde moet schuil houden, tot het buitenlandschen vrienden gelukt haar via de Intourist over de grens te krijgen. Ondanks alle ellende is dit geen somber boek, eensdeels om het zedelijk stand houden van de hoofdfiguur, maar ander deels om het groote verband, waarin een warmvoelende en voor schoonheid ont vankelijke persoonlijkheid dit tragische gebeuren ziet en om haar gave het goede in den mensch te waardeeren, of hij lot genoot, gevangenisdirecteur, bewaker of uitgeworpene is. De vertaling, welke zich goed laat le zen, is van mevr. M. L. van Rijnkerk- Holleman Duidelijk komt hierin tot uiting, dat peulvruchten practisch evenveel eiwit be vatten als vleesch, een feit, dat veel te weinig bekend is Bovendien is het In peulvruchten aanwezige eiwit belangrijk goedkooper dan het eiwit, dat men in den vorm van vleesch koopt. Weliswaar is de samenstelling van peulvruchteneiwit an ders dan die van vleescheiwit. zoodat het eerste niet het laatste geheel kan vervan gen, maar wanneer men 1 2 maal per week peulvruchten nuttigt, telt dit be zwaar niet en zijn de peulvruchten haar plaats in onze voeding alleszins waard. Bovendien bestaat een maaltijd nooit uit sluitend uit peulvruchten. Door gebruik te maken van andere voedingsmiddelen kan men zorgen voor een volwaardig ge heel. Hierbij denken wij b.v. aan de peul vruchtensoepen, welke bij verwerking van aardappelen, groenten (selderij, prei, ui). keerd als het plaatsen der jongeren in een vast beroep vóór het 16e jaar, zoo als meestal in arbeidersgezinnen nood gedwongen de gewoonte Is. De biologische veranderingen in de pubertiteitsperiode en de ontwikkeling der persoonlijkheid zijn in twee verschillende deelen ondergebracht. De vertaling is van G. Kraassenberg PIANO-RECITAL COO8 VAN OVERBEEK De Brabantsche pianist Coos van Over dek geeft op Zondagmiddag 9 Februari as. een plano,recital in Pulchri Studio, Lange Voorhout, alhier. MONSTER Uitbreiding Distributiekantoor De uitbreiding der distributiemaatre- gelen doet een tekort aan ruimte ont staan op het distributiekantoor te Mon ster, thans ondergebracht in de helft van de voormalige openbare schoolde an dere helft is in gebruik als arbeidsbeurs. Het vroegere woonhuis van het school hoofd, naast de schooi, is door de ge meente verhuurd aan den heer J. v. d. Marei. Om thans een oplossing te krijgen, hebben B. en W. de huur van deze wo ning opgezegd, om daarin dan de af dea ling Werkloozenzorg te huisvesten. EXTRA VOLKSVOORSTELLING VAN „DE GETROUWDE VROUW” Dinsdagmiddag 4 Februari, aanvang 2 uur, wordt in den Stadsschouwburg alhier, door .Het Nederlandsch Tooneel” direc teur Cor van der Lugt Melsert, een extra volksvoorstelling gegeven van „De Ge trouwde Vrouw”, comedie in drie be drijven naar het Hongaarsch van Johann von Bokay, met Annie van der Lugt Mel- sert-van Ees in de hoofdrol. NAALDWIJK Gemeenteraad De Raad van Naaldwijk kwam gister middag onder voorzitterschap van bur gemeester Th. P. J. Eisen in vergadering bijeen. De voorzitter wenschte de raads leden een voorspoedig 1941 toe. De Raad besloot tot goedkeuring van de vergoe ding van lokaalhuur ten behoeve van tuinbouwcursussen. Eenige begrootings- wjjzigingen 1940 en 1941 werden goed gekeurd. Alle voorstellen van B. en W. werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het voorstel inzake wij ziging der regeling tot onderlinge hulp- verleening bij brand, onthield de heer J. v. d. Berg zich van stemming. VOORBURG. De Nat. Chr. Geh. Onth. Ver- eeniging, afd. Voorburg-Leidschendam, houdt een ledenvergadering op Woens dagavond a.s. te 8 uur in de Coemans- kamer van de Ned. Herv. Kerk. Op Woensdag 12 dezer zal een propagandis tische filmvertooning plaats vinden in het Dienstgebouw des middags voor de kinderen en des avonds voor de ouderen. WATERINGEN De Hanze Onder voorzitterschap van den heer Jac. v. d. Loos heeft de R.K. Midden- standsvereeniging „De Hanze” haar jaar vergadering gehouden. Uit het jaarverslag van den heer J. W. Strik bleek, dat het ledental met 1 is gestegen De inkomsten bedroegen 404.99, de uitgaven 338.34, zoodat er een batig saldo van 66.65 is. De aftredende bestuursleden, de heeren J. W. Strik en A. W. Leeuwen, werden her kozen. ke voeding vormen: of aan peulvruchten in vasten vorm, gecombineerd met groen ten (slaatje van andijvie of bieten) en een toespijs van melk en karnemelk. „Grundlagen und Wesen des Ar- beitsrechts. Von Dr. W. Tegt- meyér, Reichsstellenleiter in München. (SchSffers Neugestal- tung von Recht und Wirtschaft. 19. Heft 1. Teil). „Die gesetzliche Regelung des Arbeitsrechts”, Von Dr. W. Her schel. (Schaffers Neugestaltung von Recht und Wirtschaft. 19. Heft 2. Teil). Verlag W. Kohl hammer, Abteilung Schaffer, Leipzig C 1. De nationaalsocialistische ommekeer in Duitschland heeft ook een volledige reor ganisatie van recht en economie tengevol ge gehad, Om op dit gebied van voorlich ting te dienen, heeft de fa. Kohlhammer een groot aantal werkjes uitgegeven, waarvan er ons enkele werden toegezon den. Dit eerste deeltje geeft eerst een historische inleiding, behandelt de basis van ’t nat.-soc. arbeidsrecht, waarbij de op heffing van den klassenstrijd en het scheppen van de volksgemeenschap als gewichtigste factoren worden genoemd. Het spreekt vanzei', dat het D.A.F (Deut sche Arbeitsfrond) en R.A.D. (Reichs- arbeitsdienst) uitvoerig besproken wor den. Het tweedy deeltje geeft een overzicht van het geheel Duitsche arbeidsrecht, zoo wel wat wetgeving en wetenschap als be sluiten en rechtspraak betreft. Een uit voerig register en overzichtelijke groepee- ring maken dit werkje zeer geschikt voor „Nachschhagebuch” voor allen, die met hun werkkring met deze materie te maken heb ben. Overleden: te 's-Gravenhage: N. S. P. Groenewegen, z., 11 d. Rijswijk. Getrouwd: jhr. D. W. Brantsen en A. J. van den Berg. - J. C. Buijs en C. van der Toorn. Ondertrouwd: E. A. Cuylits en M. H. Bordewijk. - J. A. Hamelinck en D. de Jong. - W. J. Mensch en J. A. van Rijn. - A. S. Briedé en N. S. J. van Beurden. - A. Leeraar en C. J. G. van der Spek. Bevallen: J. van Oosten geb. Lancee, „Die ferne Wirklichkeit” Is een ernstig boek: een boek dat worstelt met de diep ste vragen van het menschenhart, maar het is alles te weinig bezonken om deze vragen tot den eenvoudigsten vorm te kunnen terugbrengen. „So war das”, Rudolf Geck. Uitg. Societats Verlag, Frankfurt a. Main. Het werk van een journalist, hoe belang rijk ook. is in menig opzicht ondankbaar. Zijn stukken zijn vaak als eendagsvliegen: ze sterven denzelfden dag dat ze zijn ge boren Het pleit voor het gehalte van die bijdragen, als ze na'jaren nog hun waarde hebben behouc®h. Inderdaad is dit het ge val met de meeste van de stukken, welke vrienden van Rudolf Geck, die bijna 40 jaar medewerker aan de „Frankfurter Zei- tung” was, hebben verzameld. Ze behan delen in gezelligen causeertrant de meest verschillende onderwerpen: jeugdherinne ringen (Kerstfeest in het weeshuis), reis impressies, theater- en filmkritieken, een bezoek aan het Goethe- en Schillerhuis in Weimar, moeilijke situaties of indrukwek kende momenten uit den wereldoorlog of den bezettingstijd (een opvoering van Wil helm Teil in het Roergebied tijdens de Fransche occupatie met den Rütli-eed als gelofte van een onderdrukt volk) alle hebben in hun directheid iets pakkends en geven blijk van een gevoelige ziel. Dit eenvoudige en ware boek, niet bestemd om achter elkaar door te lezen maar om er af en toe eens in te bladeren, verdient een vriendelijke aanbeveling. „Worte für jeden Tag”, gesam- melt aus den Schriften Nathan Söderbloms. Uitg. Alfred Tö- pelmann, Berlin W. 10. Eenige jaren geleden stonden wij bij een bezoek aan Stockholm en Upsala bij hej f van den bekenden aartsbisschop Nathan Söderblom, die zooveel gedaan heeft voor de oecumenische beweging en die in waarheid Jezus’ woord heeft trach ten te verwerkelijken: opdat zij allen één zijn. Er lagen bloemen op: de Zweden hadden hun grooten zoon niet vergeten. Met vreugde kondigen wij hierbij een dagboek aan, dat mevr. Söderblom heeft samenge steld uit de geschriften van haar man. Voor eiken dag zijn bovendien passende pericopen uit den Bijbel aangegeven. Wij nopen, dat door een Hollandsche vertaling dit geschrift ook in Nederland in wijderen kring bekend zal worden. „Die vom Wegrain”, Marga Mül ler, mit Bildern von Else Wenz Viëtor. - Uitg. Josef Müller, München 13. We kennen allen de mooie boeken die Bonsels onze jeugd een 20 jaar geleden heeft geschonken, b.v. die Biene Maja en Himmelsvolk. M irga Müller gaat niet zoo ver als Bonsels. Wel strijkt Luftekus, de onge suizende wind, overmoedig over het stukje grasland, wordt door de geper sonifieerde bloemen en planten aange sproken maar een roman als van de kleine Maja wordt het toch niet. De inhoud is be stemd voor kinderen van pl.m. tien jaar Hoofdstad Budapest met een speciale onderscheiding leeraar-directie-compositie-diploma gekend. Hierna werd hij opgenomen de Meesterklasse van Ernst von Dohnanyi, waar hij in 1936 eerst 23 jaar oud zijnde zijn kunstenaarsdiploma behaal, de. Bij het Internationale Muziek concours in Luxembourg, in Mei 1939, werd hem met algemeene stemmen den len Prix Gabriel Fauré toegekend. Na dit schitterende succes volgden toen uitge breide tournee’s door Duitschland, Frank rijk, Zwitserland, Italië, Hongarije enz. Tijdens zijn tournee in ons land zal György Faragó op Zaterdagmiddag 8 Fe bruari a.s. een recital geven in Diligen tia, terwijl hij vervolgens nog hier ter stede zal optreden met het Residentie orkest. EUGENIE GRANDET" BIJ DE „VEREENIGDE HAAGSCHE SPELERS” De „Vereenigde Haagsche Spelers” hebben het opvoeringsrecht verkregen van Eugenie Grandet” van Honoré de Bal. zac. De première kan eind Maart begin April tegemoet worden gezien. EERE-TENTOONSTELLING GERARD VAN VLIET den Kunsthandel Aalderink te Am sterdam is vanmiddag een tentoonstelling geopend ter eere van den Amsterdam- schen kunstschilder Gerard van Vliet. GYORGY FARAGÓ György Faragó, de jonge, bijzonder be gaafde Hongaarsche pianist, die in den zomer van 1939 voor het eerst in Neder land optrad en wel als solist met het Residentie-Orkest in het Kurhaus te Scheveningen, zal, in de komende week, nadat hij een paar weken geleden een enorm succes behaalde met zijn optreden in den Beetthoven-Cyclus te Boedapest, onder leiding van prof. dr. Willem Men gelberg, een tournee door ons land ma ken. Reeds op 7-jarigen leeftijd begon Faragó zijn muzikale studie aan de Hoch- schule für Musik in Boedapest. Geduren- haar lijdensweg, HERHALING VAN „PRINSES DULCINEA” De groote waardeeringen voor de op voeringen van „Prinses Dulcinea” Gaston Baty is aanleiding Neder landsch Tooneel”, directeur van der Lugt Melsert, om een reprise van dit belangrijke werk te geven op Woensdagavond 5 Februari, om kwart over zevenen, in den Stadsschouwburg alhier. HET NEDERLANDSCH BALLET De directie van het Nederlandsch Ballet deelt mede, dat tot haar spijt <je extra-voorstelling, welke in verband met de groote belangstelling op 3 Fe bruari a.s. in dén Haagschen Stads schouwburg gegeven zou worden, geen doorgang zal kunnen vinden. Een nieu- w- datum voor een extra-voorstelling zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. z. 2, W 1 M- G. E. Knijnenburg, geb. van der Horst, d. Overleden: J. L. Molema, man van A. D. Bonke, 69 j. - Th van der Kleij, man van F. C. de Bruin, 83 j. - A. Kouwen- hoven, ong. vrouw, 88 j. - J. lant, vrouw, 43 j. - J- M Kalff, ong. man, 73 j. - M A. E Deckersjvrouw van H. E. van Soest. 45 j. - C. Th Eymer, vrouw van W Slats, 61 j. - W. G. Wijn- holde. z., 4 j. - W. H. Meeuwisse, wed. van H. C. J. Looijestijn, 61 j. - C. Voojja, ong. vrouw, 80 j. De Spaansche pianist Eduardo del Pueyo, die morgenmiddag in Diligentia een recital zal geven. Behalve de Mond- schein Sonate van Beethoven, zullen wer- van Schubert (acht noveletten), de Burgerlijke Stand Delft, OndertrouwdH. C. A. van der Meijden en J. C. F. Koot. - G. H. Zohlandt en C. Dijkxhoorn. J. J. Wijn- maalen en J. A. M. Poniatofsky. - B. J. P. Stokman en A. F. W. van den Berg - H van Rossum en A. Siderius. - A. A. Holierhoek en J. C. W. Staakman. - H. E. van den Heuvel en S. Holtman. - L. C. Groninger en C. Verbeek. - J. M. A. van Dijk en E. J. M. van Dijk. - B. Du puis en H. Jense. - A. van den Berg en A. M. Spierdijk. - P. J. F. van Geest en E. G. van den Berg. - A. G. van Adrichem en J. Duijndam. BevallenH J van Haren, geb. Berger, d. - J. v. d. Bergh geb. v. Woer den, z. - M. J. A. Lamers geb. de Weerd, z. - S. den Breejen geb. Hennink, d. - P. D. M. Bostelen geb. Stekelenburg, z. C. de Cuijper geb. Vuijk, d. - A. v. Buu- ren geb. v. d. Kooij, z. - S. de Bruijn geb. Boskma, d. - L. Munster geb. Verweij, d. - L Lips geb. Molenwijk, z. - J. M. van Schie. geb. Maas, d. - J. G. van Bragt, geb. Derwort, z. - J. M. v. d. Ende, geb. Gielese, z. - A. den Elzen geb. Lupker, z. - M. J. Eckhardt geb. Snel, z. - M. J. A. van Lier geb. Kamps, d. - A. C. Sonneveld geb. Poortvliet, d. Overleden C. Zeelenberg, weduwn. van H. G. Vogelenzang, 78 j. - E. van Oosten, wed. van P. J. van Ommeren Ofarell, 90 j. - H. M. Esser, weduwn. van L. Nol- man, 75 j. - K. L. F. Valkenburg, man van S. Vogels, 51 j. - W. R. Hoogerdijk, ongeh. vrouw, 81 j. - A. E. Broekman, vr., 76 j. - J. A. v. Heijst, wed. v. H. Roques, 88 j. - M. Adriaansz, vr., 66 j. - M. van der Vlies, wed. van D. Mookhoek, 83 jaar. 's-Gravenzande. Ondertrouwd: A. d. Lugt en J. Beijer. Getrouwd: P. Prins en C. N. van Dop. Bevallen: H. J. E. van Velden, geb van "Geest, z. - A. van der Kaaij, geb. van der Kruk, z. - A. E. Beekenkamp, geb. Boe- kestein, d. Overleden: J. Vreugdenhil, vr. van A. Wijnands, 69 j. De Lier. Bevallen: M. Vos, geb. de Niet, d. Monster. Bevallen: A. E. Onings, geb. Meijer, d. - A. C. Wissenburg, geb. Tette- roo, z. Ondertrouwd: P. A. J. Enthoven en P. E. Grimbergen - A. J. v. d. Berg en J. Eenigen tijd geleden heeft de bekende actrice en declamatrice, Nel Oosthout, de ,,Studio-Comoedia” opgericht in Hil versum. Doel is het beoefenen van voor- drachts- en tooneelspeelkunst en stemvor- ming. Er zijn tooneelgroepen aan verbon den van beroeps- en leekenspelers voor het spelen van belangrijke stukken. Op aandringen van velen zullen nu ook afdeelingen te Amsterdam en hier ter stede worden opgericht. WASSENAAR Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Wassenaar te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: een autoped, diverse handschoenen, een breukband, een ringetje, een stel hand- afnemers voor auto, een kinderpantoffel, een da mespantoffel, een handkap van een flets, een zakje shampoonpoeder, twee ceintuurs, drie fietsplaatjes. Voorts vier honden. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van boter en eieren uit zijn bakfiets door J. te Wassenaar. Wegens frauduleus slachten werd door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen K. te Wassenaar. Ver schillende partijen vleesch werden bij en kele personen in beslag genomen. In verband met het onrecht matig in beizt hebben van varkens en kalveren werd door de Wassenaarsche politie proces-verbaal opgemasst vegen K., H. en T. „Grundzüge der deutschen Wirt. schaftsordnung”, Dr. Josef Köl- ble. Uitg. W. Kohlhammer, Leipzig. De nationaal-socialistische staat gaat van geheel andere praeminen op economisch ge bied uit als de z.g. kapitalistische staten. Het behoeft geen betoog, dat wij sedert IWTai noiiiir Höfvrvlrlr nn jjjj het 'l Duitsche economische leven en het dus voor velen onzer van beteekenis kan zijn, J goed op de hoogte te komen niet alleen f van de wettelijke bepalingen, maar vooral f van de geheel andere visie op tal van problemen. In verband met de plaats ruimte kunnen we hierop niet nader in gaan; belanghebbenden en belangstellen den verwijzen wij naar bovengenoemd dui delijk werkje, dat door de overzichtelijke indeeling ook zeer geschikt is als „Nach- schlagebuch”, „Die ferne Wirklichkeit”, Alfred Wien. Uitg. Erich Wewel in Krailing vor München. De beroemde violist Joachim Termaelen komt op een van zijn vele toumées tot de ontdekking, dat'zijn leven ondanks alle uiterlijk succes van binnen leeg is. Het beeld van zijn geboortegrond, Oost-Prui- sen, komt voor zijn geest en hij besluit daarheen te gaan. Daar aangekomen ont moet hij de dochter van een land-edelman, schenkt haar zijn vriendschap en tenslotte ook zijn liefde. Maar het meisje, een uw. t.b.c.-patiente In het laatste stadium, sterft melk en vet een zeer goede en smakellj- spoedig. Ook haar jongere zuster, een - sterk en gezond meisje, kan Terrrae.en met blijvend aan zich en ook niet aan zijn ge boortegrond boeien. Hij vertrekt weer, komt echter bij het uitbreken van den oor log als soldaat terug en sterft in den slag. Zooals we zien verwante motieven als bij Wiechert, wiens werken ook alle in Oost-Pruisen spelen. Ook daar menschen, die door innige aanraking met den ge boortegrond hun ware Ik terug moeten vinden. Maar Wien bereikt in de verste verte niet de kunst van Wiecherts land schapsbeschrijving. Zijn taal, dikwijls extatisch en overspannen, is niet te ver gelijken met het melodieuze proza van Wiechert, de handeling is ver van Wie cherts’ klassieken eenvoud. De 32-jarige reiziger C. J. G. uit den Helder had zich voor het Landesge- richt te verantwoorden, omdat hij ervan was beschuldigd in een café te 's Herto- genbosch meermalen leugenpraat ten nadeele van de Duitsche Weermacht te hebben rondgestrooid. Hij zou o.a. ge zegd hebben, dat zijn vrouw en drie kin deren bij een bombardement van den Helder waren gedood en dat de Duit- schers de schuldigen daarvan waren. De man had echter geen vrouw en kinderen en was niet eens getrouwd zoodat de onwaarheid,zijner beweringen in het café reeds daardoor vaststond. Volgens den als getuige gehoorden ca féhouder .was verdachte eind October en in de eerste dagen van November eenige malen in het café gekomen, waar hij dan telkens dergelijke praatjes had verteld. De caféhouder had hem er da delijk op attent gemaakt, dat hij zulks niet in zijn inrichting duldde en toen een volgenden keer de bezoeker de bewerin gen herhaalde, had g;etuige de politie gewaarschuwd. Getuige kreeg den in druk, dat/ de bezoeker niet wel bij het hoofd was. want hij deed die uitlatingen in beschonken toestand. Verdachte verdedigde zich met de op merking, dat men hems in den Bosch als lid van de N.S.B. en als landverrader had aangezien en dat hij wellicht in dronkenschap dergelijke dingen als de getvraakte had gezegd om daarmee aan te toonen, dat hij niet tot die beweging behoorde, doch dat hij zie h daarvan overigens niets kon herinneren. Hij be tuigde thans zijn leedwezen over het ge beurde. De Staatsanwalt was van oordeel, dat een hetze als verdachte in het café had ontketend, streng gestraft diende te wor den. Spr. wilde echter met de omstandig heden, welke het feit wel wat verzacht ten, rekening houden; hij eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van vijf maanden met aftrek van eenige maan den, welke dè verdachte in voorloopige hechtenis had doorgebracht. De rechter veroordeelde den man tot vijf maanden, onder aftrek van twee maanden preventief. In de uniform van rjjksveld- wachter de Duitsche Weer macht beleedigd Op een avond in October had de 24- jarige A. A. J. van D., die pas tot rijks- veldwachter was aangesteld en de uni form reeds droeg, doch nog niet was beëedigd. in een treincoupé aan mede reizigers gevraagd, of er N.S.B.-ers on der hen waren. Zoo ja, dat moesten die maar het raam uitgesmeten worden. Verder zou hij te hunnen aanhoore heb ben gezegd, het te betreuren, dat „wij" geen wapens mochten dragen, maar dat er nog geheime wapenvoorraden be stonden, waarmede men wel met de Duitschers zou afrekenen. Thans voor het Landesgericht staan de. zei de jongeman met ,,wij’ alleen de rijksveldwacht te hebben bedoeld, doch overigens niet de bedoeling te heb ben gehad, de Duitsche Weermacht te beschimpen. Drie getuigen werden gehoord, waar van er twee zich weinig meer van het gesprokene herinnerden, omdat zij on der invloed van drank, genoten tijdens een bruiloft dien dag, de treinreis had den ondernomen. De derde getuige ver klaarde evenwel met beslistheid, verdachte de bedoelde uitlatingen gedaan. De Staatsanwalt achtte het tenlaste- gelegde bewezen en nam als bezwarende omstandigheid in aanmerking, dat ver dachte zijn uitlatingen had gedaan in de uniform van Rijksveldwachter. Spreker schetste zulk een optreden als zeer illoyaal en voegde daaraan toe, dat zoo- iets gelukkig en tot eere van de rijks veldwacht heel zelden voorkomt. De Ne- derlandsche politie moet intusschen te gen zulke personen worden beschermd, omdat zij door hun hetze een gevaar lijke stemming zouden veroorzaken. Ge- eischt werd tien maanden gevangenis straf. De rechter veroordeelde den verdach te tot een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. LOOSDUINEN De zangvereeniging „Mor genrood” alhier geeft op Zondag "23 dezer een concert in zaal Varia, met medewer king van het kinderkoor. Na de afwer king van het zangprogramma zal het tooneelgezelschap „Onder Ons” opvoeren het blijspel „De Bonte Kakatoe”. Inkwartierlngsgelden De inkwartierlngsgelden over de maand Januari zullen worden uitbetaald op Maandag a.s., des voormiddags van 10 tot 12.30 uur en des namiddags van 2 tot 4.30 uur, in het gebouw van Sociale Zaken aan de Havenstraat te Naaldwijk. De Harmonievereen. „Cres- cendo” zal Dinsdag 4 Februirai a.s. haar jaarlijksche uitvoering geven. Onder lei ding van den nieuwen directeur, den heer J. Sonneveld. Na afloop zal er gelegen heid tot dansen bestaan. De dansmuziek zal staan onder leiding van den heer Jan v. d. Nat uit den Haag. n.l. „De kan ge- den voorgevel is blijven staan), van ..De Globe” en „De Gulden Sonne” is echter vrijwel niets meer over. Tevens werd mededeeling gedaan van de restauraties, welke onderhanden zijn. n.l. „Het Romerhuis”, Jodenstraat 3032 te Venlo. „Burgstraat 30” te Go- rinchem”, „De Burcht van Leyden”. O. Z. Voorburgwal 14 te Amsterdam, waar van het eerste zijn voltooiing nadert en naar het bestuur hoopt, de beide andere ook dit jaar zullen gereedkomen. Het voegt daaraan toe. dat een zevental nieuwe restauraties in voorbereiding is. Een gedeelte dezer restauraties moet steeds van particuliere zijde en door de vereeniging geldelijk bijeengebracht worden. Een belangrijke gift, waarvan de ge ver onbekend wenscht te blijven, mocht reeds worden ontvangen. Overleden: M. Flinterman, z., 12 d. - A. Looijen, 18 j., d. Naaldwijk. Ondertrouwd: A. W. L. Duyvesteijn en N. F. van Koppen. Getrouwd: J. H. Reijgersberg en J. P. van Veen. Bevallen: A. Valstar, geb. Visser, d. - J. M. van Veen, geb. Reygersberg, z. - P. van Oosten, geb- Herbert, d. - H. J. van Geest, geb. Helleman, d. - C. L. M. Schal ke, geb. Krijger, z. - M. L. Veenman, geb. Wensveen, z. - P. Voogt geb. Bouwmees ter, z. „LASTIGE MANNEN” Dinsdagavond 4 Februari, om half acht, geeft het Nederlandsch Tooneel. directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg Lonsdale’s succes blijspel „Lastige mannen", met Wilh. Ltiymaer van Twist, Joséphlne van Gas teren, Cor van der Lugt Melsert en Anton Roemer. „HENDRICK DE KEYSER” De vereeniging „Hendrick de Keyser” tot behoud van architectonisch- of his- torisch-belangrijke oude gebouwen heeft aan de leden en vrienden der vereeni ging een circulaire gezonden, waarin vooreerst wordt herinnerd aan het feit, dat in de 19 December j.l. gehouden jaarlijksche ledenvergadering het dage- lijksch bestuur nadere mededeelingen heeft gedaan over het groote verlies, hetwelk de vereeniging geleden heeft door den brand te Middelburg, waardoor van de vier huizen, welke zij aldaar be zat, drie totaal vernield werden, „In de Steenrotse” gulden Sonne", „De misschien herbouwd worden deelte van den voorgevel en L. Scheuffler. - F. A. Knijf en M. C. Gardien. Getrouwd: E. 3. Brusse en M. A. van Noort. - W. A S. Siebrecht en E. Düm- mermann. - J W. D. van Dun en W. M. van Deursen. - D. J. Lascaris en E. F. Niclscn Bevallen: J C. Velner, geb Meijerlnk, - B. E E. J. Meijerink, geb. Bergter, P. M. de Roos. geb. Overbeek, d. - 1,5 g vet 60 g koolhydr 100 g kosten 4 5 cent 100 g vleesch bevatten 10 g vet 0 g koolhydr 100 g kosten 14 cent 100 g aardappelen bevatten: 0.2 g vet 21 g koolhydr. 100 g kosten 0,8 cent d. - J. C. Linneweever geb. v. d. Sijs, z. - G. C. Spee geb. Overvoorde, z. - H. C. ’t Hoen geb. Batist, z. J. van der Gaag geb. Westmaas, d. - C. G. Th. van Schaijik geb. van Wissen, d. Overleden: P B. Hulhoven, ongeh., 21 j. Voorburg. Ondertrouwd: J. P. 3. Ent hoven en F. J. van Marrewijk. - A. J. Hoorweg en D W. Molenbroek. - C. Wal deck en W. A. S. Schimmel. - J. Timmer man en M. Nagy. - W. Wehrmeijer en M. Knoop - J. P. A. Schik en M. Verschoor. Bevallen M. P. Hooijmans geb. Zuijd- wijk d. - J. I. Opstelten geb. de Wilde d. - M. C. v. d. Krogt geb. Kortekaas, d. - E. Bol geb. Binkhorst, z. - C. E. A. C. Arnold geb. Mees, z. - J. A. van de G< er geb van de Geer, d. - A. Ceulen j eb. Kleij, z. - A. H. P. Leeman geb. Bender, d. - W. Raasveld geb. Trljsenaar, d. - J v. d. Berg geb. Brandhorst, d. - K. E. van de Steenhoven geb. Rietveld, d. - W H. v. d. Heuvel geb. La Croix, d. OverledenH. v. d. Heide, echtg. m J. Vonk, 62 j. - M. C. Slootweg, echt/e. van H. Faber, 70 j. - M. E. van der Lee, ongeh., 72 j - H. J. Hartevelt, 69 j. Wassenaar. Ondertrouwd: D. Hubers De Peulvruchten Studie Combinatie (secretariaat Instituut voor Plantenver edeling Wageningen) schrijft ons: Nu een aanvang is gemaakt met de distributie van bruine boonen en capucij- ners, is het nuttig om eenige gegevens omtrent de voedingswaarde dezer peul vruchten naar voren te brengen, zooals deze ons werden verstrekt door mej. A Veenbaas, hoofd van de afdeeling kwali teitsonderzoek van landbouwproducten van het Centraal Instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wageningen. Bruine boonen en capucijners zijn ty pisch Nederlandsche voedingsmiddelen, die, wanneer zij 1 a 2 maal per week ge nuttigd worden, een geschikte afwisseling in het gebruikelijke menu vormen en bo vendien gezond en goedkoop zijn Ook uit voedingsoogpunt is een dergelijke afwis seling alleszins verantwoord, zooals uit het onderstaande blijkt, waarin de prijs en de belangrijkste voedingsbestanddeelen m vergelijking met die van vleesch en aardappelen zijn weergegeven. 100 g Peulvruchten (gemiddeld) bevatten: 22 g eiwit Psychologie der Puberteitsjaren, professor dr Charlotte Bühler. Uitg. Erven J. Bijleveld, graf Utrecht Dit werk sluit aan op het eenigen tijd geleden bij dezelfde uitgeverij in Neder landsche vertaling verschenen .Practi- sche Kinderpsychologie”. De jaren, waar in jongen en meisje rijpen tot jonge man en jonge vrouw zijn door prof. Bühler tot onderwerp van een diepgaand weten schappelijk onderzoek gemaakt. Zij heeft zich daarbij veelvuldig bediend van het materiaal, dat de dagboeken der jonge ren bieden, en juist het dagboek is een voor de puberteit kenmerkend verschijn sel. Ouders en opvoeders kunnen zich van datgene, wat zich in de jeugd in die jaren voltrekt, geen bete? denkbeeld vor men, dan door het met aandacht lezen van dit werk, dat gedegen is, zonder dor- wetenschappelijk en boeiend, zonder spe culatief romantisch te zijn. Het feit al leen, dat we allen die periode meemaak ten en dat veel ervan ons, omdat het de afsluiting van de jeugd was, is bijgeble ven, waarborgt nog niet, dat we nu ook als ouders vol begrip zullen staan te genover de moeilijkheden van onze eigen kinderen. En begrip eischt die negatieve periode, waarmee de puberteit inzet, zeer zeker Begrip voor prikkelbaarheid, moedeloosheid, onbestemde verlangens en af. Veel beter dan de tekst zijn ons echter verminderde school- en sportprestaties de prachtige platen bevallen de Ook de tweede phase, die, waarin de ware mee.terat.,1™. en eigen persoonlijkheid zich vormt, met zelfbestemming tot het doel en waarin problemen als beroepskeuze aan de orde komen, is met veel inzicht behandeld. Daarbij wijst de schrijfster o.m. op een tekort in de Europeesche opvoeding, die meebrengt, dat vele jongeren tot hun 19e of 20e jaar geen enkel practisch werk verrichten, in tegenstelling met Amerika, waar reeds tijdens de studiejaren baantjes worden vervuld. Dit totaal ontbreken van beroeps werk acht de schrijfster even ver- De Winterhulp Voor de komende uitdeeling is den plaatselijken directeur van de Winterhulp te de Lier een bedrag aan waardebonnen van 1000 verstrekt. In de vacatur e-z u s t e r de Jong-Huizinga, is benoemd zuster M. M. Slingerland, të ter Aar, als wijkverpleeg ster van het Groene Kruis te de Lier, De benoemde zal 1 Maart a..s in functie treden. Metingang v a n 3 Febr. a.s. zal op alle lagere scholen te de Lier het vak lichamelijke oefening worden ingevoerd. Als vakonderwijzer daarvoor is benoemd de heer L. van Dorp, te Delft. De repetitie van het Lier’s Gemengd Koor en van het Lier’s Kinder koor zullen weer op Dinsdag, op de ge wone uren, worden gehouden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 11