HAAGSCHE COURANT l 1 L. I i s?? r ‘k. a BINNENLAND FELLE BRAND AAN HET LANGE VOORHOUT Den Haag in den greep van de Griep k Ik 1 Zaterdag 1 Februari 1941 De 4 pCt. Staatsleening 1941 IN EN OM DEN HAAG STADSNIEUWS IBS! P Stygend aantal ziekte gevallen in de af- geloopen week 1 1 ,7 OH 1ISW f l’ w 1 7 7 7 X, 7. LX 77^7' VIERDE BLAD De potkachel tot de hooikist- „Wij oudjes doen het nog best**. I XVECt N5j - Een plaatje, dat geen nader commentaar behoeft (Polygoon) Twee panden in lichterlaaie De dagelijksche post bij de „Centrale Onderlinge”. Het aantal ziekte- aangiften bedraagt de afgeloopen .week meer dan 10.000 (Polygoon) BETALING VAN RECHTEN VAN SUCCESSIE, VAN OVERGANG EN VAN SCHENKING DOOR MIDDEL VAN OBLIGATIEN !i 1 i J.' 41 hJ. No. 17790 noch bij Praat niet te veel over griep De start Het gebruik van kinine te Bij een ziekteverzekering Dokters hebben hot druk de het keren. Om kwart voor één werd de hoofdbrandhaard van drie verschillen de zijden aangetast, terwijl het zich om ongeveer één uur liet aanzien, dat de brand over het hoogtepunt heen was. Bureau verplaatst. In verband met den brand in de kan toren van genoemden dienst is het bureau daarvan met ingang van Maan dag a.s. gevestigd Korte Voorhout 5. Men wordt verzocht alle correspondent tie aan dit adres te richten. ■fff» 4 treden Matig- dig ingegrepen in den strijd tegen de vlammen. Aan de achterzijde van de branden de perceelen in de Hooge Nieuwstraat heeft men tal van bureau-materiaal en andere voorwerpen in veiligheid kunnen stellen. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig Brigadeführer Knob lauch, generaal-commissaris Schmidt, de waarnemend burgemeester prot, ir. C.L. van der Bilt en de hoofdcom missaris van politie, mr. P.C.J.M. Ha mer. Omtrent de oorzaak van den brand kan niets gezegd worden, daar geen enkele aanwijzing aanwezig is. Ondanks het late uur was veel pu bliek op de been, dat echter op een vrij grooten afstand werd gehouden. Tijdens de blussching zijn door den rook de brigadier van Riel en de agent Huguenin bedwelmd. Door den ge neeskundigen dienst zijn beiden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. De agent J. Holsbergen is met een been bekneld geraakt tusschen de sporten van den ladder van den Ma. gyruswagen. Een beentje van den mid denvoet brak; de geneeskundige dienst bracht hem naar het R.K. ziekenhui» aan het Westeinde. nog n.l.. „Praat u me niet over griep”, aldus een huisdokter, die ons in de spaarzame mi nuten tusschen visite rijden en spreek uur, te woord stond. „Hier, kijkt u dit lijstje maar eens namijn dagelijk- sche repertoire.” En de aesculaap duwt ons een papier onder de oogen, waarop tientallen adressen prijken. „Heele gezinnen liggen te bed en het is voor mij een heele toer, alle huis sleutels, welke ik bij me draag, uit el kaar te honden. Op meer dan één deur staat het bordje „Wegens griep, sleutel bij de buren”. Maar u moet me nu excu- seeren En bij nog twee andere doktoren, die in hoofdzaak fondsleden onder hun pa tiënten tellen, zijn wij ons licht gaan opsteken. Ook zij spraken van buiten gewone drukte, welke dreigt hun krach ten te boven te gaan. <to Na den brand. De uitgebrande panden boden van ochtend een troosteloozen aanblik. Totaal uitgebrande zolders met ver koolde resten van wat eens het dak was, daaronder twee verdiepingen met ver scheidene verwoeste kamers en verder veel waterschade in de ruimten op den beganen grond. In den ochtend was de brandweer op enkele plaatsen in da beide gebouwen nog aan het nablus» schen, en overigens bezig met het om verhalen van gevaarlijk geworden muurstukken e.d. De in de betreffend» gebouwen ondergebrachte Central» Dienst voor de Voedselvoorziening is echter dermate over verschillende ge bouwen verdeeld, dat de overbrenging van de afdeelingen, die schade hebben geleden, naar andere deelen van het complex geen ernstige moeilijkheden zal opleveren. Wel is veel werk, dat aan de archieven was besteed, als verloren te beschouwen. Gisteravond om ongeveer half elf werd de brandweer door een nachtwa ker van het perceel Lange Voor hout 1, waarin gevestigd het Bu- rea van de Voedselvoorziening, gealarmeerd voor een vermoedelijken binnenbrand, daar rookvorming werd geconstateerd. Spoedig waren twee motorspuiten aanwezig en werd de vuurhaard opgezocht. In het perceel Lange Voorhout 3 bleek het vuur te woeden in het trappenhuis en hierop werden de eerste stralen gericht. De brand, die zich aanvankelijk niet zoo ernstig liet aanzien, bleek echter vrij hevig te zijn. Om elf uur sloegen plotseling groote vlammen uit het dak van het perceel Lange Voorhout 1 en verspreidde zich een geweldige vonkenregen over de omliggende huizen. Vlammen sloegen naar buiten Om twaalf uur sloegen in het per ceel Lange Voorhout 3 de vlammen op de eerste verdieping naar buiten. Eenige slangen waren binnendoor ge leid om daar den brand te bestrijden, terwijl aan den buitenkant het vuur door middel van eenige stralen vanaf een Magyrus-ladder werd aangepakt. Onvermoeid bestreden de Haagsche brandweer en de Duitsche politie den fel oplaaienden vuurgloed, waarbij hun taak werd verzwaard door een eenigszins straffen wind, welke het voelt. De verschijnselen Niezen, hoes ten, duizelig, hoofdpijnenfin vult u maar aan. In gezelschap van onzen fotograaf zijn wij eens op informatie uitgetrokken en de hierbij opgedane ervaringen laten wij hier volgen. Gaat u uw eigen familie- en kennissen kring maar eens na ongetwijfeld zult u er iemand aantreffen, die zich grieperig Brand beperkt Onophoudelijk bleef men met de wa terstralen de vlammen aantasten en geleidelijk wist de brandweer de vuur zee te bedwingen en den brand tot genoemde panden te beperken, zoodat in den vroegen ochtend de meeste manschappen konden inrukken en slechts nog eenige nablusschingswerk- zaamheden moesten worden verricht. Behalve de Haagsche brandweer heeft ook een afdeeling van de Duit sche politie en van de S.S. krachtda- door minder vatbaar voor De practijk beeft evenwel dat kinine en vitajaine C niet kunnen verhinderen, dat tal van men- schén het toch te pakken hebben ge-, kregen. Maar, aldus besloot dr. Putto, men bedenke ditverontrustend is de grjep in onze stad niet en men zou baast zeggen, dat de epidemie tot staan is ge bracht.” raturen voor. Voornamelijk heeft men te doen met hoofdgriep met daarbij gepaard gaande maagklachten. Den Haag heeft zijn deel in griep-epidemie gekregen. Bleef aantal ziektegevallen in de eerste twee weken van het nieuwe jaar voor onze stad beperkt tot iets boven het nor- -ifiaal, in de afgeloopen week is hierin plotseling een kentering gekomen en wel in ongunstigen zin. Sinds Maandag j.l. heeft de „griep”- statistiek van onze stad een verrassen de stijging vertoond. En al is het ziektebeeld niet kwaadaardig onze informaties strekten zich uit over een groot aantal doktoren en geen enkel geval met doodelijken afloop is ons gemeld de griep anno 1941 is hard nekkig enlastig. De secretaris-generaal van het departement van Financiën maakt bekend, dat bij het voldoen van rechten van successie, van overgang en van schenking door middel van obligaties, deel uit makende van de 4 pCt. Nederlandsche Staatslee ning 1941, voor het publiek de volgende regelen zullen gelden. 1. Van 15 Februari 1941 af bestaat op de kan toren der successie de gelegenheid rechten van successie, van overgang en van schenking te be talen door middel van obligaties van de 4 pCt Nederlandsche Staatsleening 1941. Deze schuld bekentenissen worden voor de nominale waarde in betaling aangenomen. 2. De schuldbekentenissen kunnen niet strek ken tot voldoening van boeten of interesten ter zake van de in het le lid genoemde rechten. 3. Bij de betaling van het bedrag, hetwelk met schuldbekentenissen kan worden voldaan, kunnen de rechten van successie, van overgang en van schenking worden gecombineerdook het samenvoegen van bedragen op verschillende boedels of schenkingen verschuldigd, is geoor loofd. 4. De schuldbekentenissen, welke ter betaling van rechten van successie, van overgang of van schenking worden ingeleverd, moeten vergezeld zijn van alle nog niet verschenen coupons. 5. Het gezamenlijk bedrag van de aangeboden schuldbekentenissen mag het totaal van het aan recht van successie, van overgang of van schen king te betalen bedrag niet overtreffen, tenzij de ontvanger voor terugbetaling een voldoend aantal kleinere coupures in kas heeft. Hieruit volgt, dat de betaling van rechten van successie, van overgang of van schenking in totaal blijven de beneden 100, niet door middel van schuld bekentenissen kan geschieden. Daarentegen zijn alle sommen boven 100 tot een veelvoud van 100 naar beneden afgerond, betaalbaar door middel van schuldbekentenissen, ook al zijn zij van een hooger bedrag, indien de ontvanger althans in kleinere coupures kan teruggeven. 6. Ten einde in staat te zijn om aan het in het vorige lid bepaalde zooveel mogelijk te kunnen voldoen, is den ontvangers opgedragen, dat zij een voor hun kantoor redelijk aantal obligaties van 100 en van 500, welke bereids bij hen ter betaling zijn aangeboden, achterhouden. 7. De ontvanger mag in geval van betaling door middel van schuldbekentenissen tot een ge zamenlijk bedrag, hooger dan het te betalen be lastingbedrag, nimmer contanten teruggeven. 8. De loopende rente tot den dag, waarop de schuldbekentenissen worden aangenomen, wordt aan den houder der obligaties uitbetaald tegen een in tweevoud op te maken rentekwitantie. De houder teekent op de origineele kwitantie voor ontvangst van de rentehij teekent verder het afschrift, ten einde dit als gelijkluidend met het origineel te waarmerken. 9. Indien de ontvanger een of meer schuldbe kentenissen overeenkomstig hetgeen hierboven in het 5de lid is bepaald, aan den belanghebbende teruggeeft, dient deze de loopende rente van de terug te geven obligaties aan den ontvanger te vergoeden. Deze rente wordt op het hierboven bedoelde kwitantieformulier in mindering ge bracht van het aan den belanghebbende uit te betalen rentebedrag. 10. Uitgesloten schuldbekentenissen kunnen uiteraard niet in betaling worden gegeven. 11. Betaling met recepissen zal mogelijk zijn, zoolang de obligaties nog niet zijn afgegeven. Interessant waren ook onze bevindingen bij een bezoek aan het hoofdkantoor van de „Centrale Onderlinge”, bedrijfsver- eeniging voor ziekengeldverzekering, waar één zesde deel van de arbeidende bevolking van ons land is verzekerd. De heer A. G. van Deth vertelde ons. Bij besluit van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevel hebber van de Duitsche Weermacht in Nederland, is een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan de reserve-kapiteins N. J. M. Smeele en W. J. Schox, resp. van het wapen der infan terie en het wapen der genieis met ingang van 1 Februari aan den kapitein J. K. van Prehn op nonactiviteit van het wapen der infanterie, op verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; is op verzoek een eervol ont slag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-kapitein C. F. H. Putman Cramer, van het wapen der artillerie en is met ingang van 1 Maart a.s., op verzoek, een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst aan den luit.- kolonel J. de Lange, op nonactiviteit van het wapen der infanterie. „Inderdaad”, aldus onze zegsman, „heeft deze week een toeneming van het aantal griepgevallen doen zien. In iedere wijk van onze stad zijn min stens een paar honderd menschen ,,griep-patiënt”. Gelukkig hebben we géén ernstige gevallen, al doen zich over het algemeen vrij hooge tempe- Den eersten patiënt troffen wij al gauw, twden fotograaf, die een tikje „waterig” uit de oogen keek, loom was in zijn bewegingen en ontzettend veel bedenkingen had tegen een „griep”- reportage. Twee sigaretten, welke als opwekkingen moesten dienen, deden in hem het vereischte enthousiasme ont waken. Hij nieste eens drie keer, hetgeen we volgens oud recept als voorboden van het noodzakelijke „nieuws” beschouwden en we gingen op pad. Eerst vroegen we het oordeel van een deskundige, dr. J. A. Putto, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. Oom, oom, wat hebt U zich in de vingers ge sneden met Uw praatje over de vorst en het ijs en Uw aankondiging over een spoedige komst van sneeuwklokjes en crocussen. ik zou maar op het dak gaan zitten als ik U was, voegde Jodocus vriendelijk toe aan de opmerking van zijn nicht en daarmee kon ik het voorloopig wel doen. In ieder geval staat het vast, dat niets zoo gevaar lijk is als het zich aan voorspellingen wagen over' temperatuursveranderingen. Ik blijf er voortaan lustig buiten om mij te vrijwaren voor nieuwe blunders. Zie zoo, nu heb ik mijn eigen fout er kend en ik kan dus rustig doorgaan. Op de eerste plaats zou ik dan de aandacht van onzen vrien- delijken tramdirecteur voor de halte aan het viaduct op den Leidschestraatweg willen vragen. Wie daar eens wachten moet op een trammetje, komt er allicht toe eens een blik om zich heen te slaan en dan wordt hij getroffen door het te veel aan papiertjes, rommel enz., dat daar tus schen de rails ligt. Een goede Nederlander, be kend om zijn zin voor orde en zindelijkheid, moet er een wrevelig gevoel krijgen en het is uit deze overweging, dat ik een beroep wil doen op den zooeven genoemden directeur om een man netje met een prikstok er heen te dirigeeren, die de situatie daar ter plaatse wat opknapt. Ik heb gegronde hoop, dat mijn beroep niet te vergeefs is Trouwens noch bij deze autoriteit noch bij anderen is me ooit op dat gebied een teleur stelling geworden. Zij, die mopperen over dit of dat, doen dit al te vaak zonder zich vooraf te hebben vergewist of een of ander euvel wel bij de verantwoordelijke chefs bekend was. De nieuwe verschijning van de politie-ver- keersauto met den luidspreker heeft uiteraard groote belangstelling in onze straten getrokken. We moeten er natuurlijk nog aan wennen en vooral voor hen, die luide worden gewezen op een overtreding is de sensatie groot. Evenals bij alles, doceerde Jodocus, moet er bij den persoon, die den luidspreker bedient, op gelet worden, dat hij een groote dosis menschenkennis bezit. Stel U voor, dat hij tegen een zich nog jong voe lende dame door het luchtruim zou toeteren „die oude dame in het groene mantelpak mag thans nog niet oversteken, want enz.” Het zou een zoo vreeselijke inbreuk zijn op de ons aan geboren hoffelijkheid jegens de vrouw, dat het kwade gevolgen zou kunnen hebben. Volgens de theorie van Jodocus ware het dan ook veel beter en zonder twijfel doeltreffender, indien de waar schuwing vervat zou zijn als volgt„de mevrouw in het groene mantelpak, die in jeugdige voort varendheid nu al wil oversteken, mag dat niet doen. Zij zou haar jonge leven noodeloos in ge vaar brengen.” Helaas waren Wies en ik niet bar enthou siast voor de zienswijzen van onzen neef op dit punt. Wies formuleerde het kort en krachtig door zijn heele theorie te qualificeeren als „kletskoek, wat weet jij nou van vrouwen” en ik heb hem voorgehouden, dat het verkeersvraag- stuk te nuchter en ernstig is om de feitelijke fouten en de bedrijvers niet zonder verdere plichtplegingen te signaleeren. Intusschen ver wacht ik van dit nieuwe middel, dat de politie te baat heeft genomen, goede resultaten, zoodat deze maatregel gekoppeld aan de anderen, er toe zal medewerken om de gewenschte verkeers- discipline te bereiken. In de winkels was het deze week een run van dames en heeren, die de overgeschoten punten wilden opmaken. Klaarblijkelijk is men daarmee in den beginne nogal zuinig geweest, want de toevloed op de laatste dagen was zeer groot. Mijn Wies was er natuurlijk ook op uitgetrokken en naar zij beweerde was zij uitermate goed ge slaagd met het besteden van haar overgeschoten tegoed. Het zou mij een heele toer lijken, doch voor de gaarne winkelende vrouw schijnen deze dagen groote aantrekkelijkheid te bezitten. Ik zeg maar weer, wat zijn vrouwen toch geheel anders dan mannen. Hetgeen maar goed is ook, omdat het hier anders veel te eentonig zou worden. OOM KOOS. „Weet u”, zoo zegt een van hen, „waarop u de menschen eens wijzen moet, niet te veel over griep te praten. Elke goede verkoudheid, met daarmede gepaard gaande algeheele loomheid, is nog geen griep. Goed kleeden, en hatsjii Of deze dokter zijn omvangrijk lijstje nog heeft kunnen afwerken, betwijfelen we. Een collega onderstreepte nog eens hetgeen dr. Putto meedeelde, n.l., dat kinine wel eens minder aangename uit werkingen kan hebben. Soms duizelingen en oorsuizingen op. heid bij het innemen, zoo zeide deze ge neesheer ons, is gewenscht en menschen, die na het gebruik zich minder prettig gaan voelen, doen er beter aan, ermede op te houden, anders kan het voorbe hoedmiddel wel eens erger zijn dan de griep zelf. Bij de gemeentelijke diensten en be drijven hebben zich deze week velen ziek gemeld. Nergens heeft evenwel een tak van bedrijf gestagneerdook niet bij de H.T.M. waar het aantal griepgevallen eveneens beduidend is. Opmerkelijk doch begrijpelijk is, dat de griep ook invloed heeft gehad in de achter liggende dagen op het schouwburg-, bioscoop-, restaurant- en cafébezoek. In café’s in de binnenstad, waar het doorgaans vrij druk is, viel een vreemde leegte op te merkenzelfs op de avonden, toen de stad dik onder de sneeuw lag, was dit geringe bezoek niet zoo sterk. Maar niet alleen, dat de geregelde bezoekers verstek lieten gaan, ook onder het personeel vielen griep- slachtoffers; Voorbehoedmiddelen Ja, kinine wordt veelvuldig geslikt, doch het gebruik hier van heeft in sommige gevallen onge wilde reacties. Om „zoo maar” kinine als voorbehoedmiddel aan te bevelen, zou ik niet durven. Wat goed is, is het gebruik van Vita mine C-tablettendit verhoogt den weer stand van den mensch en men zal daar- griep zijn, uitgewezen, hebben Vall LxV. vil VC1 LUUC xslldy J J J 1 dat in de zomermaanden per week (over nu^en ^an heftiger deed aanwak- het geheele land genomen) 1500 aangiften van ziektegevallen worden gedaan, welke in de wintermaanden tot 2500 aangiften per week oploopen. In de eerste week van dit jaar steeg dit aantal aangiften tot 4000, dé tweede week tot 4100, de derde week tot 5800 en in de afgeloopen zeven dagen tot ruim 10.000. Er wordt onder hoogen druk gewerkt en voor de registratie van al deze gevallen is men tot aanstelling van extra personeel moeten overgaan. Een bijgehouden statis tiek toont aan, dat elk oneven jaar zich een griep-epidemie voordoet. Ook bij „Centraal Beheer” loopt het aantal aangiften, alleen voor den Haag en omstreken in de duizenden. Zoo druk heeft men het, dat tot 2 uur ’s nachts gewerkt wordt. Den Haag leeft momenteel in den greep van de griep. Eén goede raad: „mopper niet te veelT v I I I 1 7 A I

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13