De achter de schermen HAAGSCHE COURANT man Groentevervoer slede per i l BINNENLAND STADSNIEUWS Zaterdag 1 Februari 1941. De collecte voor Winterhulp Nederland Wie is Bill Knudsen, de organisator der oorlogs industrie? F. N. V. QUANT f een VIJFDE BLAD BEGRAFENIS Mr. P. C. SWART CLANDESTIEN GESLACHT DE IJSSPORTDAG VOOR DE SCHOLEN Een collectant aan den arbeid Oud-wethouder F. N. V. Quant KENNISGEVINGEN Bevolkingsregister. AFSCHEID Dr. H. WISSMANN Om de producten van de veiling naar de spoorweg-emplacementen te brengen, gebruikt men aan den Langedijk (N.H.), nu de vaarten geheel dicht liggen, de slede (Polygoon) COMMISSARIS VAN POLITIE IJSFEEST H.B.S. 3e VAN DEN BOSCHSTRAAT BEGRAFENIS J. VAN ZANTEN CAFÉHOUDERS IN OVERTREDING Duizenden kinderen beleven prettigen dag Een waarlijk Amerikaansdie geschiedenis AFSCHEID VAN DEN HEER S. VAN DER WEIDE STRAAT- EN WINKELDIEFSTALLEN n mei 4 in schrijft uit ge- directeur van de devies aan. begonnen met de heeft allen verantwoordelijkheidsgevoel. I verspreid No. 17790 waker van Laatstge- den hoek van de Dierenschelaan te werd overgegeven De heer von Fetter is in de Nederland sche verhoudingen geen onbekende. Hij vertoefde ook geruimen tijd op Sumatra en is een zeer bereisd man. en zijn (Polygoon) Allen op schaatsen Letterlijk niemand stond zonder schaat sen, langs den kant, allen genoten, van dezen prachtigen ijsdag. De zon die aan zulke feesten altijd zoo’n vroolijken aan blik geeft, was er helaas niet, maar dat beïnvloedde de stemming in geenen deele, omdat het verblijf op de baan, door het ontbreken van den kouden wind zeer goed was uit te houden. Ook van officieele zijde was er veel belangstelling. Wij zagen o.a. de waarnemend burgemeester, prof. ir. C. L. van der Bilt, die een kijkje kwam ne men op de baan, den heer N. Pattist, Rijksinspecteur van het Onderwijs, de hee- ren drs. D. G. G. van Ringelenstein, en W. P. Blokpoel, Gem. inspecteurs van het Onderwijs, alle directeuren van H.B.S.’en Gymnasia en Lycea uit onze stad en zeer vele leeraren en leeraressen. (Foto-archief) Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende, doet binnen vijf dagen na zijn verhuizing binnen de Gemeente daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. In de heden in het gebouw Kneuterdijk 20 onder leiding van den Pressedezernent, den heer W. Janke, gehouden persconfe rentie nam de legatie-secretaris voor bui- tenlandsche aangelegenheden, dr H. Wiss mann. wegens zijn overplaatsing naar Pa rijs, op hartelijke wijze van de Nederland- sche journalisten afscheid. Namens de Nederlandsche journalistiek werd het woord gevoerd door dr. H. W van der Vaart Smit, hoofd van het Haag- sche kantoor van het A.N.P., die in her innering bracht, dat na de oorlogshande lingen van 10—15 Mei en door de ook thans diep verschillende beschouwingswijzen in de Nederlandsche publiciteit, de taak van dr. Wissmann geen gemakkelijke was en dat alle Nederlandsche journalisten hem recht dankbaar zijn voor de gelukkige, vriendschappelijke en opbouwende wijze, waarop hij deze delicate taak vervulde en hem recht hartelijk op zijn verdere loop baan geluk en voorspoed toewenschen, ook zoo mogelijk een tot weersziens in Neder land. Vervolgens voegde de heer W. A. Kra mers, Haagsch correspondent van het „Al gemeen Handelsblad” nog eenige persoon lijke woorden hieraan toe, overigens zich van harte bij de woorden van den vorigen spreker aansluitend. Dr. Wissmann dankte de beide spre kers, sprak uit, dat hij bij het aanvaarden zijner taak niet nagelaten had terug te denken aan de zware tijden, die zijn eigen vaderland eenmaal doormaakte en ge tracht had zich in de gevoelens dengenen die hij ontmoette, in te leven, om dan tot goede samenwerking te komen, die dank zij de open, eerlijke en te waardee- ren tegemoetkomendheid der Nederland sche journalistiek tot wederzijdsch zeer goede woorden bij dit afscheid leiden kon. Hij wenschte van harte allen geluk voorspoed en sprak inzonderheid beste wenschen uit voor de toekomst van het stamverwante Nederlandsche volk. Voorts stelde hij zijn opvolger, den heer von Fetter, aan de vergaderden voor en droeg zijn arbeid over aan den heer Janke, dien hij voor zijn collegiale samenwerking huldigde. De heer Janke beantwoordde dr. Wiss mann hartelijk en wenschte hem ook van de zijde der Presseabteilung een gelukkige loopbaan toe. TWEE TRAMS OP ELKAAR GEREDEN Gisteravond omstreeks half 11 zijn op de Prinsegracht ter hoogte van het ge bouw van het Kantongerecht, een motor wagen van lijn 6 en een motorwagen van lijn 13 tegen elkaar gereden. Van den wagen van lijn 6 brandde het achterlicht niet, zoodat toen deze stopte, de bestuur der van den motorwagen van lijn 13 de tram niet zag en er tegen aanreed. De rnaterieele schade was niet groot en beide trams konden op eigen kracht de reis vervolgen. Groote belangstelling. Heden is onder zeer groote belangstel ling op de begraafplaats Nieuw Eik m Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van mr. P. C. Swart, hoofdredac teur van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. Aanwezig waren de heereh E. de Lang en C. M. Schilt, resp. directeur en hoofd redacteur v.h. Vaderland, S. R. de Miran da. directeur eener industrieele ondern. jhr. ir. H. Strick v. Linschoten, J. Tideman oud-gouverneur van de Molukken, H. Bos namens de Rotterdamsche Journalisten- vereeniging, dr. E. v. Walsem, dir. Maat- schapp. Hulpbetoon te Rotterdam. A. de Bruyn, dir Indische Pensioenfondsen, C W. v Hasselt, namens het IJ. de Vries- fonds, drs. I. Mienhuys Mulder secretaris scheepvaartmij., D Hans, J. Schaver en C. Wildenberg resp. oud-voorzitter en oud- bestuursleden van den Ned. Journalisten Kring, jhr. R. J. Boddaert, drs. H. Cohen, mr. J. Drost deken van de orde van advo caten te Rotterdam, mr A. Hijman advo caat, A. J. Hendriks, D. A. v. Vlijmen, redacteur Maasbode, ir. A. E. Struve, mr. A. Veen, gep. hoofdambtenaar, dr. Gote ling Vinnis, drs. H. L. Bekking, Rijksamb- tenaar, A. G. en A. C. v. Braam Houck- geest, resp. arts en referendaris aan het dept, van Opvoeding. Wetenschap en Cul tuur, ir. S. H. Visser, secr. Verbond van Ned. Werkgevers, mr. H. A. Helb, oud- eerste gouvernementssecretaris in Ned.- Indië prof. mr. A N. Molenaar, P. Penn, oua-consul-generaal van Lithauen, ir. E. J. Gratama. P. J. v. Ommeren, commis saris N. Rott. Courant, mr. W. C. Mees, directeur Rott. Scheepv. Hypotheekbank, mr. W. J. v. Balen, president Algemeene Verkeersfederatie, mr. N. J. Knottenbelt, oud-lid Eerste Kamer en vele redacteuren en oud-medewerkers van de N.R.C. In de aula voerde het woord de heer G. D Gratama, een zwager. Spr. schetste mr. Swart als een toegewijd gastheer, die zich thuis los maakte van zijn beslom meringen van het redactiewerk. Gezellig van aard zijnde, kon hij met jong en oud meedoen. Daar hij een uitstekende gezond heid, een sterk lichaam en een groote vi taliteit bezat, kwam zijn heengaan voor ons zeer onverwachts. Mr H. de Bloeme, Op Donderdag 23 dezer, des voormiddags omstreeks 10 uur 30. had °P den Ouden Scheveningscheweg, nabij het Frankenslag, een aanrijding plaats msschen een personenauto en een bak- hets. De bestuurder van laatstgenoemde oekwam hierbij lichamelijk letsel. De commissaris van politie van den Justi- eelen dienst C verzoekt getuigen van llrht- aanr‘Jding. voor het geven van in entingen, zich te willen vervoegen aan in bureau, Javastraat 18. lar per jaar. Nu weet hij niet meer, hoe veel hij verdient. Hij heeft niet eens tijd, om er over te gaan zitten nadenken. Thans is hij een van de machtigste man nen in de Vereenigde Staten. De ge heels bewapeningsindustrie berust in zijn handen. Hij leeft als het ware in de schaduw van het Witte Huts. Knudsen treedt weinig op den voorgrond en werkt van ’s morgens 8 tot “s avonds 7 uur, rijdt dan naar huis en werkt verder. Doch de bewapeningsindustrie waar van geen enkele officieele instantie tot op dit oogenblik kan zeggen, hoeveel zij produceert voor Amerika en hoeveel voor Engeland bespeurt overal de hand van Knudsen, die haar tot grooter spoed aanzet. Eensklaps worden bijv, de gouverneurs van de verschillende staten verrast door een bevel uit Washington, dat zij dade lijk beslag moeten leggen op alle werk tuigmachines in hun staat, die ongebruikt staan. Knudsen heeft den Amerikanen met klem van redenen uiteengezet, dat dc bewapening van Amerika in het gun- stigste geval niet gereed kan zijn voor het einde van 1942. Hij heeft een hekel aan stilstand. Daarom mag er in geen enkele staat van Noord-Amerika ook maar één werktuigmachine zijn, die niet werkt. Verpletterend inderdaad, want zij die dezen man zoo vaak gebogen hebben ge zien over zijn taak, hebben zich afge- vraagd, of het werk dezen man niet ten slotte verpletterd heeft. Zoo moeilijk deze man soms te genaken leek, zoo weinig terughouding kende hij wanneer hij zich door zijn plicht geroepen voelde. Dan had hij geen rust voor hij zijn plicht had vervuld. Deze man heeft een grooten indruk op ons achtergelaten. De heer D. Hans zeide. dat mr. Swart een diepganger en een diepgraver was. Als hij groef kwamen de beste dingen te voorschijn, ook de goudkorrels van zijn groot talent. Hij heeft de schoonste tra dities van de Nederlandsche journalistiek waakzaam gehandhaafd. Hij was een goed mensch en voor hem, die door de uiter lijkheden heendrong, een trouw vriend. Zij, die lijnrecht tegenover hem stonden, vertrouwden en vereerden hem. Hij was scherp, maar eerlijk, conse quent en zuiver. Zijn beroep was hem een roeping. Iedere journalist, die voelt een roeping te vervullen te hebben, heeft nooit rust en dat heeft zich mis schien op hem gewroken. Hij laat ons het schoone geschenk van een herinne ring na. Hierna spraken nog de heeren A. C. de Neve namens de redactievereeniging van de N. R. C., H. Bos namens de Rot terdamsche Journalistenvereeniging, C. W. v. Hasselt namens het IJ. de Vries- fonds, de heer Wessels, een oud-mede- werker van de N. R. C. en een studie vriend. De heer J. R. Gravelotte speelde Li- thaney van Schubert, Largo van Handel en den Treurmarsch uit Saul. De oudste zoon dankte voor de belangstelling. r-, I I De hoofdcommissaris van politie vestigt er de aandacht van belanghebbenden op dat door colporteurs van ..De Nederland- Bezuidenhout- scheweg 85a. in strijd met het bepaalde in de Verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied. no. 109, van 23 Augustus 1940. be treffende het houden van openbare geld en goederen-inzamelingen Ie giften voor de N.W.G. in ontvangst worden genomen: 2e. met het blad ..Werk en Vreugd" wordt gecolporteerd 3e. de circulaire ,,Aan alle goqde Vaderlanders’’ wordt kwartaal van 1940 slechts van nog niet 50.000 mark, dit voor de Nederlandsche kweekers vingerwijzing zijn, om op hun qui vive te blijven. F. W. A. J. VAN PESKI. t Gisteren is in den ouderdom van 64 jaar te Rotterdam overleden notaris F. W. A J. van Peski te Rotterdam. t De thans ontslapene was o.a. secreta ris van „Kinderzorg” binnen de classis Rotterdam van de Ned. Hervormde ge meente en wnd. voorzitter van de „Mar- tha"-stichting Alphen aan den Rijn. Voorts was hij ridder in de orde van Oranje- Nassau. Dinsdag a.s te 12 uur zal de be grafenis plaats hebben op „Crooswijk” te Rotterdam bloemstuk, aanbood. Daarna werd de I Nieuwe Rotterd Courant zeide, dat wel heer Grimmen door de- directie ontvan- i haast niemand zoozeer het devies van gen. Mr. H G. Kronenberg sprak den het blad „Licht en waarheid” benaderde WAARSCHUWING VAN DEN HOOFD- jubilaris toe en bood hem het gebruike- ais mr. Swart. Wij bewaren in onze herin- 1 lijke geschenk, een enveloppe met inhoud. nering het beeld van een man, die nooit rustte, die de materie doordrong met ge heel zijn persoon, en wiens werk nooit uit de handen kwam voordat het af was. Mr. J. Huyts zeide, afscheid nemend van I sche Werkgemeenschap" mr. Swart, weten wij wat zijn heengaan 1 beteekent. Het hoofdredacteurschap van mr. Swart was de late bekroning van een werkzaam leven als dat van weinigen. Een der onzen, een dergenen die mr. Swart het langst gekend hebben, heeft zijn por tret geteekend in zijn werkkamer, een portret van een zwoeger, die zinnen vorm de, woorden smeedde en letters hamerde met den hart- en hamerslag van een ver pletterend verantwoordelijk Na tweemaal wegens dooi te zijn afge- last, kon Donderdag het voorgenomen ijs- feest van bovengenoemde school worden gehouden en wel op de fraaie banen van dc Haagsehe Ijsclub, welke welwillend door het bestuur ter beschikking waren gesteld Het programma bestond uitHard rijden voor jongens en meisjes. Schoon tijden, solo en met paren ’en klasse- estafette Onder leiding van den leeraar in de lich. oefening, geassisteerd door verschil lende leeraren der school, hadden de wedstrijden een vlot verloop zoodat het programma precies op tijd afgewerkt was. Er heerschte tijdens de wedstrijden op dc banen een prettige, sportieve geest, welke nog bevorderd werd toen aan alle deelnemerststers) een versnapering werd uitgereikt. Na afloop nam de directeur, dr. J. F. Kroner, het woord om allen, die aan het welslagen van dit feest hadden medege werkt, te bedanken. In het bijzonder richtte dr Kroner een woord van harte- lïjken dank tot het bestuur van de Haag- sche Ijsclub voor de gastvrije ontvangst, welke de school had mogen ondervinden. Hierna volgde de prijsuitreiking. De uitslagen waren als volgt Hardrijden jongens Groep 1214 jaar: 1. pr. van Griethuysen2. pr. Vernie Groep 15 en 16 jaar: 1. pr. W. Drayer z. pr. in 't Veld. Groep 17 jaar en ouder 1. pr. F. van Straaten2. pr. R. van Kervel. Hardrijden meisjes Groep 1214 jaar: 1. pr. M. van der Schaaf2. pr. E. Sie- I verts. Groep 15 jaar en ouder1. pr. Alice Kruyswijk 2. pr. R Stoorvogel. Schoonrijden jongens 1. pr. Kayk 2. pr. C. Kruit. Paren Greta Sievertsen en Herman Kragt. Klasse-estafette 1 kl. no. I Klasse IC, II Klasse TA en IITklasse IB. He kl. no. I Klasse HA. II Klasse TIC en III Klasse IIB. Ill, Kl. no. I Klasse UIA, no. II Klasse IIIC en no. Ill Klasse IIIB. IVe kl no. I Klasse 4B. no. II Klasse 4A en no. Ill Klasse 4C. Ve Kl. no. I Klasse 5C en no. II Klasse 5B Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen is heden ter aarde besteld het stoffe lijke overschot van den heer J. van Zan ten, commissaris N.V. Bevrachtingskan- toor J. v Zanten., eerelid en hoofdbe stuurslid der Vereeniging van Scheeps bevrachters in Nederland. Aanwezig waren de heeren J. H. Rem mer. toonkunstenaar, F. K. v, d. Vorm namens de afd. Noord-Holland van de Vereen, van Scheepsbevrachters in Ne derland. H. H. Peulen en J. D. Boxler van Katwijk, resp. commissaris en lid van deze organisatie. W. B. Franken, gep. verificateur van de -plaatselijke belastin gen te Rotterdam, L. Ophof, procuratie houder Intern. Contróle Mij., C. A. Prins en C. F Tupker. expediteurs, P. Garnier, A. A. v. Nijhuis, T. H. Visser, lid van de firma Visser en Co.. J. Polak, accoun tant. D. Kranenburg namens Kranen- burg's reederij en transportonderneming qn personeel van het kantoor van den overledene. In den stoet kwamen met de familie mede de heeren C. Rapp, R. Kroef, Brou wer en Tromp De organist speelde Ases Tod. van Grieg. Lithaney van Schubert en ,,Wenn ich einmal soil scheiden”, van Bach. In de aula werd het woord gevoerd door den heer K. F. v. d. Vorm. De ont slapene heeft behoord tot de ouderen, die van de oprichting af onafgebroken zijn beste krachten gewijd heeft aan de Ver eeniging van Scheepsbevrachters, waar van hij hoofdbestuurslid en eerelid was. Al die jaren legde hij een onvermoeide ijver en plichtsbetrachting aan den dag. Wij brengen hem voor dit alles hartelij- ken dank. Zijn heengaan is voor ons een groot verlies, maar zijn nagedachten^ blijft in eere voortleven. De voorzitter van de afdeeling Zuid- Holland van de Vereeniging. de heer Brouwer, zeide. dat de vereeniging. de vereeniging van Jacq van Zanten was. Wij kunnen ons zijn heengaan moeilijk realiseeren. Hij was een scheepsbevrach ter in hart en nieren. De liefde voor zijn bedrijf, de groote kennis en de rijpe er varing stempelden hem tot iemand, die de belangen van de verqpniging op de juiste wijze kon verdedigen. Ontegenzeg gelijk heeft hij ons jongeren den weg ge wezen. die tot het verwachte en ge- wenschte doel zal leiden. Wanneer het King om leniging van nooden en behoef ten, had Jacq, van Zanten een gulle hand. Zijn vrienden zullen aan zijn aangenaam karakter een prettige herinnering bewa ren. Een woord van dankbaarheid mag dan ook niet ontbreken. Namens het personeel sprak de heer T. Hykoop. Hij schetste den overledene als een voortreffelijk patroon. Een familielid dankte voor de belang- Tegen 2 hier ter stede wonende café houders is door de politie proces ver baal opgemaakt, omdat zij vrouwelijk Personeel in dienst hadden, zonder daar toe toestemming van den burgemeester te hebben, hetgeen vereischt is volgens art. 58, le lid van de Drankwet. Tegen een derden caféhouder is proces verbaal opgemaakt terzake van het voorhanden hebben van sterken drank zonder daartoe vergunning te hebben Het was op de banen van de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging heden een drukte van belang. Duizenden leer lingen van Haagsehe Scholen (men zei ons j plm.' 5500), allemaal sportief gekleed, be wogen zich in een bonte wirwar door elkaar en er was vreugde alom. Vroolijk schalde de lach over de witte ijsvlakte en luide klonken de aanmoedi gingen voor de rijders en rijdsters, die elkaar in fairen strijd bekampten, zoowel bij het hardrijden, als bij de behendig- heidswedstrijden. Wat is de ijssport toch populair in ons land. Iedereen rijdt, dat was heden nu eens goed te constateeren bij deze opeen- hooping van kinderen, jonge mannen en vrouwen, leeraren en leeraressen op den eersten ijssportdag voor de scholen, die onze stad beleeft. □e organisatie was goed Het spreekt vanzelf, dat de organisatie van een ijssportdag met zulk een groot aantal deelnemers zeer lastig is. Vele on verwachte moeilijkheden doen zich voor. Nu komt er iemand vragen waar de deel nemerslijsten zijn, dan weer weet iemand niet, waar hij of zij zich, moet vervoegen, voor den start. Duizend en één vragen doen zich voor en moeten beantwoord worden. Het hoofd liep den leiders dan ook om en het is maar goed, dat het be proefde krachten waren op dit gebied, an ders was er vast en zeker iets spaak ge- loopen. De algemeene leiding was toevertrouwd aan den heer W. Boer, een welbekende fi guur op de banen van de Nieuwe 's-Gra- I venhaagsche, als wedstrijdleider, fungeer de de heer W. Petri, terwijl verder de da mes Tenhaaff en Renses haar beste krach ten wijdden aan de rangschikking van de binnenkomende uitslagen. De wedstrijden Aangevangen werd met de hardrijwed- I strijden en het blokjes rapen. Bij het hardrijden startten zes rijders of rijdsters, tegelijkertijd. Hard werd er gezwoegd om den eerepalm weg te dragen. Onder het aanmoedigend schreeuw van de schoolgenooten, vlogen de rijders óver de prachtige baan en wij kregen respect voor vele jeugdige stadge- nooten, die er werkelijk een formidabele vaart in wisten te zetten en ook te hou- I den iets waar 't bij 'n wedstrijd toch maar op aan komt. Opmerkelijk is 't toenemend gebruik de laatste jaren van Noor- sche schaatsen, die blijkbaar bij de Hol- landsche jeugd zeer in den smaak vallen. De ouderwetsche Fraesche- en Hollandsche houten schaatsen of de meer moderne sta len hockeyschaatsen kunnen hier toch niet tegenop en de gelukkige bezitters van No ren, die met lange, forsche slagen over de baan schoten, kwamen meestal als eerste aan. Dit wat het hardrijden betreft. De behendigheidswedstrijden mochten zich ook in groote belangstelling verheu gen. Hierbij speelde het komische element een groote rol. Wat een gekke tuimelingen kan men toch maken als men op schaat sen staande, een blokje wil oprapen en daarbij natuurlijk nog opgejaagd wordt door de gedachte aan onmiddellijk vol gende concurrenten. G’stermiddag is hier ter stede over leden de heer F. N. V. Quant, oud-wet houder van ’s-Gravenhage, president van den Hoofdraad der St Vincentiusveree- niging, lid van den Gemeenteraad. De heer Quant werd 10 Februari 1871 hier ter stede geboren. Hij doorliep de R.K. H.B.S. te Rolduc en ging daarna in den handel Tal van jaren stond hij aan het hoofd van den vroeger algemeen bekenden khffie- en theehandel der firma Quant en Zonen In 1919 werd de heer Quant lid van den Haagschen Gemeenteraad, van welk college hij nu bijna 21 jaar onafgebro ken deel heeft uitgemaakt. Van 1923 1935 was hij wethouder, eerst van Open bare Werken en sedert 1931 van Ge meentebedrijven. Hij was voorzitter van den bijzonderen raad der St. Vincentius- vereeniging. Tot Juni 1939 heeft hij deze functie vervuld, totdat hij werd benoemd tot president van den hoofdraad der St. Vincentius-vereeniging in Nederland. Voorts was hij o.m. secretaris van het kerkbestuur der St. Jacobus-parochie, voorzitter van den Schoolraad der St. Vincentius-vereeniging, penningmeester der St. Wilibrordus-vereeniging en pen ningmeester van het college van curato ren van het R.K. meisjeslyceum. De teraardebestelling van het stoffe lijke overschot zal Dinsdag a.s. te circa 12 uur plaats vinden op de R.K begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. nadat om half elf de uitvaartdienst zal zijn gehou den in de kerk aan de Parkstraat. In het bureau aan de Laan Copes van Cattenburch 12, is gistermiddag afscheid genomen van den heer S. van der Weide, chef de bureau bij den Raad van Beroep en het Ambtenarengerecht, die wegens hét bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd, den dienst gaat verlaten. Van hun belangstelling gaven naast de medewerkers o.m. blijk, de heeren mr. H. van. Haeringen, voorzitter en mr S Wierda, griffier van den Raad van Be roep en het Ambtenarengerecht en J C van den Berg, afgevaardigde van den Raad van Beroep en verschillende leden. De scheidende functionnaris werd het eerst toegesproken door mr. van Haerin gen, die wees op de véle verdiensten van den beer van der Weide. Hij heeft de groote uitbreiding op het gebied der sociale wetgeving meegemaakt en blijk gegeven van een groot doorzettingsver mogen. Spr. prees het scherpe inzicht en het helder verstand van den heer van der Weide. Verschillende andere sprekers hebben hierna nog het woord gevoerd, waarbij hulde werd gebracht aan den afgetreden chef de bureau De heer van der Weide hartelijk dank gezegd. NEDERLANDSCHE BLOEMEN NAAR DUITSCHLAND De V.P.B. melden Op het oogenblik levert Nederland geen bloemen aan Duitschlanddoch dit is slechts-tijdelijk en staat hoofdzakelijk met de koude in verband. Men meent echter algemeen, dat over enkele dagen de Nederlandsche bloemenuitvoer zich in belangrijke mate zal ontwikkelen. Met het stelsel der betalingscontingenten is gebrokendaarvoor zijn contingenten in kilogrammen in de plaats gekomen. Deze zijn zoo ruim genomen, dat practisch gesproken eigenlijk de vrije handel terugkeert. Men verwacht, dat Nederland reeds over enkele weken veel meer bloe men zal uitvoeren dan sedert jaren het geval is geweest, vooral rozen, anjers en seringen, dus producten, welke in hoofd zaak uit Aalsmeer komen. Aalsmeer gaat dus een goeden tijd tegemoet. Voor de Nederlandsche bloembollen zijn de vooruitzichten niet zoo gunstig immers, Nederland heeft bollen aan Duitschland geleverd, welke nu in Duitschland getrokken worden. Vrije uitvoer van bloembollen, met name van tulpen en narcissen, zou het bedrijf der Duitsche trekkers onmogelijk maken. Om dezen te beschermen, is de invoer van bloembollen voorloopig niet toegestaan Dit verbod zal echter gecompenseerd worden door de opleving van den uit voer van rozen, seringen en anjers. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat Denemar ken sedert eenigen tijd ook als bloemen- leverancier op de Duitsche markt is ver schenen. Dit is iets nieuws. De uitvoer van Deensche bloemen had in het vierde een waarde Toch moge een JUBILEUM P. J. H. A. GRIMMON Vandaag herdenkt de heer P. J. H. A Grimmon het feit, dat hij 25 jaar geleden Niemand stoorde zich echter aan het in functie getreden is bij de Rotterdam- slaan van wat wij in het dagelijksch le ven noemen „een gek figuur”. Wat geeft het of men valt of met zichzelf in de knoop raakt! Als men maar plezier heeft en de toeschouwers vermaakt, dat is toch het doel van zulke wedstrijden. Naarmate het later werd, kwamen er meer en meer hongerigen, die de meegebrachte boter hammen, gingen verorberen. Sommi gen zoo-maar staande, anderen meer op hun gemak gestelden, gezellig bij elkaar zittend. Er zullen er wel velen zijn geweest, die aan hun rantsoen niet ge noeg gehad hebben, want wat maakt die ijssport hongerig! ’s Middags werd schoolesta fettes. Knudsen is tegenstander van het weekeinde Dat alles bereikt Knudsen op weinig opvallende wijze, door middel van sug gestieve brieven, waarin hij niets „eischt”, doch „aanbevelingen geeft”. Wanneer het hard tegen hard gaat, weet hij evenwel zijn mannetje te staan en dank zij zijn taai volhouden trekt hij altijd aan het langste eind Hij is geen voorstander van sociale politiek. Hij vindt, dat daardoor de lui heid in de hand wordt gewerkt, zonder dat hij daarom uit het oog verliest, dat er in de Vereenigde Staten altijd nog 17 millioen werkloozen zijn. Het weekein de van Vrijdagavond tot Maandagavond, is hem een doorn in het oog. Hij ziet daarin niets anders dan een vertraging van de productie, immers dan staan de machines stil. Wat de menschen betref* die interesseeren hem minder. Knudsen is niet persoonlijk bevriend met Roosevelt, zooals Hopkins, Donovan en Willkie. Hij is door den president bevorderd tot leider van de bewapenings- organisatie, omdat Roosevelt in hem den geschikten man heeft gezien. Overigenr maakt Knudsen van zijn positie geer misbruik om te streven naar het dictator schap. Hij wil slechts organiseeren. pro duceeren en daarbij geld verdienen. Twee tuinders te Loosduinen. wonen de aan den Haagweg, zijn betrapt bij het clandestien slachten van een varken, we gende 69 kg. Het tweetal had voor het dooden van het dier gebruik gemaakt van een schietmasker. Het vleesch had den zij in jute zakken verpakt en ver stopt onder stroo en ruige mest. Het was de bedoeling het voor eigen gebruik aan te wenden. Het vleesch is door de politie in beslag genomen en naar het Open baar slachthuis overgebracht, waar het in het vrijbanklokaal is verkocht. Tegeh de tuinders, vader en zoon, is proces verbaal opgemaakt. Een 75-jarige bewoner van de Troel- strakade, die gistermiddag een bakfiets, waarop zich koffie, thee en suiker be vonden, even onbeheerd voor het post kantoor liet staan, zag, toen hij zich in het gebouw bevond, dat een ander er met zijn vehikel vandoor ging. Hij snel de naar buiten en kreeg bij de achter volging assistentie van een den nachtveiligheidsdienst. noemde kon den dief op <L den La Reyweg en dc D::- pakken krijgen. Hij aan een agent. Het was de 23-jarige tim merman C. J. M., die aan het hoofdbu reau van politie is ingesloten. Een kleermaker, wonende aan de Po- rnonalaan, liet op het Lijsterbesplein Zijn rijwiel, waarop zich twee colbert jasjes en 2 vesten bevonden, onbeheerd staan. Toen hij terugkwam waren rij wiel en kleedingstukken verdwenen. Van een onbeheerd staande bakfiets In de Wolmaransstraat zijn 19 halve ponds pakjes boter gestolen. Ten nadeele van een bewoonster van Voorburg werd een handtasch met on geveer 5 en een distributiestamkaart gestolen in een magazijn in de binnen stad. Een 24-jarige bewoonster van de Bakkerstraat werd in een magazijn in de binnenstad op heeterdaad betrapt bij het stelen van een japon. Na verhoor door de politie is zij voorloopig op vrjje voeten gesteld. auto’s aan den loopenden band, kreeg hij herrie met zijn baas, geschiedde iets, dat typeerend is Bill Knudsen hij nam een autofabriek over, die niet meer met het tempo mee kon. Hij voerde massafabricage in. gecom bineerd met kwaliteit en binnen den tijd van 2 jaar had hij de productie op gevoerd tot het negenvoudige. Werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat Knudsen komt dus uit de autofabricage. hij bouwde niet alleen automobielen, doch vervaardigde ook alle reservedeelen. Langs dezen weg kwam hij in de werktuigindustrie. Twee jaar geleden, toen hij nog auto's fabriceerde, verdiende hij een slordige paar honderdduizend dol- De V.P.B.-correspondent Washington Wilson had zijn overste House als poli tiek raadsman. President Roosevelt heeft zijn Hopkins en zijn overste Dono van. Verder steunt hij op zijn voormali- gen mededinger naar het presidentschap. Wendel Willkie. Maar bovenal heeft hij Bill Knudsen. Deze is leider en organi sator van de geheele Amerikaansche bewapeningsindustrie. Behalve zijn geamerikaniseerden voor naam heeft de man niets Amerikaansch. Hij is een Noordsche reus van 61 jaar. Zijn haardos is nog bijna blond, in weer wil van zijn leeftijd en hij heeft de blau we oogen van den Noorderling. Op school in Kopenhagen had hij juist voldoende kennis opgedaan, om later als leerling bij een rij wiel fabrikant fietsen in elkaar te kunnen zetten. Doch de rest van zijn geschiedenis is zoo Amerikaansch mogelijk. Toen hij aan de overzijde van den Oceaan zijn eersten maaltijd had gebruikt, bezat hij nog 30 dollar. Doch dït stamkapitaal was vol doende, om hem. van draaier in een staalfabriek in den loop der jaren te laten opklimmen tot bedrijfsleider. Op 32- jarigen leeftijd was hij mede-directeur bij Ford. Negen jaar lang vervaardigde hij Toen En er voor sche Bankvereeniging N V. De jubilaris werd vanochtend aller eerst in het bijzijn van het personeel in hartelijke bewoordingen toegesproken door den hoofdkassier, den heer C. A Stam, die een fraai geschenk, alsmede een 1 z

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17