HAAGSCHE COURANT het autovracht- De regeling van vervoer r to Maandag 3 Februari 1941. STADSNIEUWS en van apparaat Uitbreiding van de bezet ting van agentschappen het controle- VIERDE BLAD ,,’T WAS IN DEN LENTETIJD” voortreffelijke operette in Scala WEDSTRIJDEN IN SCHOONRIJDEN Onderhoud met dr. Joh. J. Hanrath, chef van het vervoerwezen DE IJSSPORTDAG VOOR DE HAAGSCHE SCHOLEN VIERING DER MACHTS OVERNAME EEN KLEURENFILM OVER TWENTE sen Op de banen der Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging werd Zaterdag j.l. een ijssportdag voor scholieren gehouden. Eenige deelnemers aan een hardrij wedstrijd gaan door de finish (Polygoon) Bijeenkomst in den Dierentuin NIEUW CABARETPROGRAMMA IN PICCADILLY HET GOUDEN JUBILEUM VAN PROF. Dr. H. H. KUYPER Eten scène uit het zangspel met Annie Schuitema en Frans du Mée De uitslagen 3® KINDERMATINEE ORKESTVEREENI- GING „DE OUDE JAGERBAND” „THE ORIGINAL OCEAN BAND’’ IN LIDO Causerie van den heer G. de Josselin de Jong B No. 17791 De te U.L.O.- voor RIJKSTELEFOONKANTOOR S der de De en- een omstandigheden hebben er toe geleid, dat men een anderen weg heeft gekozen 2. Ant. orkest, dat sinds van het werkt. Het land is verdeeld in districten van 1 goedereninspectie is n.l. A. B. D. - - en ten ten ZONDA GOCHTENDBIJEENKOMSTEN „VREUGDE EN ARBEID". Het ligt in het voornemen van de Werk gemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid” te beginnen met Zondag 16 Februari a.s., elke 14 dagen een Zondag- ochtendbijeenkomst te organiseeren. Voor deze eerste bijeenkomst in het „Odeon” Theater Heerengracht, aanvang 10.30 uur precies, staat de bijzonder mooie film „Robert Koch” op het programma, met de twee groote acteurs Emil Jannings als „dr. Robert Koch” de strijder tegen den dood en Werner Kraus als prof. Rudolf Virchow, CABARETAVOND MILITAIR HOSPITAAL Vrijdagavond is in het Militair Hospi taal een cabaretavond gehouden door de leden van de Hofstad-revue onder lei ding van Kees Manders. De avond werd geopend met een populaire potpourri met Willy Koek aan de piano. Daarna trad op Kees Manders als humorist en conféren cier. waarbij hij zeer veel succes oogstte Ton Walden en Nico Steenbergen voer den een sketch op ..De schoolmeester en zijn leerling". Ook zij hadden veel ap plaus in ontvangst te nemen. Kees Man ders trad tenslotte nogmaals op. Dr. v. d. Beid heeft een slotwoord gesproken. Oorspronkelijk had men gedacht aan 40 agenten en 51 subagenten. Gebleken is, dat de subagentschappen nog niet talrijk genoeg zijn en de agentschappen in verschillende gevallen niet voldoende bezet zijn om soepel te functionneeren. Voorts worden nog enkele vereenvoudi gingen in de procedure overwogen. Dr. Het Lyceum Stokroosplein kwam voor een jaar in het bezit van den uitgeloofden wisselprijs zilveren schaats als de best geplaatste in de estafette. Na afloop der wedstrijden gaven ver scheidene meisjes en jongens demonstra ties in kunstrijden. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK In Januari werden in de Centrale Bilder- dijkstraat der Openbare leeszaal en biblio theek 7274 (9830) bezoeken gebracht; 34865 (26987) uitleeningen vonden plaats. Kin derbibliotheek 3477 (2623) uitleeningen. Filiaal Cplensostraat 4 3878 (2898) uit leeningen. Jeugdleeszaal 533 (377) bezoe ken 2404 (1666) uitleeningen. Filiaal Paets van Troostwijkstraat 81 5034 (3655) uitleeningen. Jeugdleeszaal 674 (719) bezoeken; 1404 (1042) uitleeningen. Filiaal Badhuiskade 27Christelijke O.L.B. 871 (1203) bezoeken; 3746 (3456) uitleeningen. Afd. Mackayschool, Ceder- straat 14: 1362 (1089) uitleeningen. O.U.B. 5392 (4829) uitleeningen. Filiaal Mient 277: 11049 (8372) uitlee- door Beeklaan 8 en Haagsch Lyceum 4 pt. ningen. u‘,t t Filiaal Stadhoudersplein 162 6049 (4461) uitleeningen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de maand Januari behandelde van het vorige jaar. Schrama, Operette rollen, verdienen evenzeer een woord van lof voor hetgeen zij presteeren. Het jonge ensemble niet allen heb ben wij genoemd heeft op overtuigen de wijze doen zien, dat jonge Nederland- sche artisten met doorzettingsvermogen iets goeds kunnen presteeren. Zeker mogen wij niet vergeten het or kest onder leiding van Ben Gijsel, dat voor een feillooze begeleiding van den zang en goede entr'acte muziek zorg droeg, het koor en de danseres Irma Ir- mandi goed was ook Jack Bow als dan sende pop. Gerard Vroom ontwierp de décors, waarbij de achtergrond „kijkje op de Vecht'1 in het le en 3e bedrijf, een schil derijtje gelijk was. Zoo is alles bij elkaar deze Haagsche première van ,,’t Was in den lentetijd”’ een geslaagd feest geworden en de ware ope- rette-liefhebbers kunnen in de komende dagen hun hart in Scala ophalen. Met het zangspel ,,’t Was in den len tetijd” in 4 bedrijven, van Wally van Hemert, heeft het gezelschap „De hoofd stad Operette”, het Haagsche publiek een aangename verrassing bereid. Stuk voor stuk hebben de medespelen- kenden aan dit romantische spel, vol fijne nuanceeringen, de Nederlandsche Operette nieuw leven ingeblazen en nieuwe, succesvolle perspectieven ge opend. Hoe tintelde dit geheel van hu mor en hoe was elk tafereel weer een bekoring voor oog en oor. Een volle Scala-zaal heeft Zaterdag avond van haar appreciatie op een meer dan enthousiaste wijze doen blijken. Den Haag is verwend op het gebied van ope rettes welnu, het gezelschap „De Hoofd stad Operette” heeft zeker niemand te leurgesteld. Onderhoudend en geestig is het gegeven, kleurig en verzorgd de aan- kleeding, voortreffelijk de vertolkingen der rollen en boven allen lof de muzikale omlijsting. De vier tafereelen, die Willy van He mert ons voortoovert, stellen resp. voor een idylle op een der buitenplaatsen aan de Vecht, anno 1845, het bekende ver- maakcentrum Tivoli” in de Amsterdam- sche Nes rond 1865, een feest aan de Vecht in het begin der 20ste eeuw en tot slot romantiek in den modernen tijd. En al deze tafereelen sluiten op elkaar aan. Zij verhalen van ontwakende liefde, te leurstelling en zoete herinneringen, dit alles onder het motto ,,’t Was in den lentetijd”. Zoo is elk bedrijf rijk aan een gevoe lig” intermezzo, dat zoo keurig naar vo ren wojdt gebracht, dat het ver en ver uitsteekt boven het goedkoop sentimen- teele. Voor de ouderen ligt er de attrac tie in van een teruggaan naar dien zoo befaamden „goeden ouden tijd” voor het jonge geslacht schuilt er de charme in van de overdreven romantiek, waarop hun ouders zoo trotsch waren. Van Walter Kollo’s composities is In dit zangspel gebruik gemaakt en geen Schlager had het beter kunnen doen dan het lied, dat in het begin van deze eeuw Gistermiddag vond in den Dierentuin alhier een viering plaats van de in 1933 op 30 Januari plaats gevonden nebbende machtsaanvaarding door Rijkskanselier Adolf Hitler. De groote zaal was zeer gevuld. De lei ding der vergadering berustte bij dr. G. F. Schuon te den Haag. Na een plechtig uitgevoerd gedeelte van den Lohengrin, werd gesproken door den Gouwleider Utendoerfer van de Gouw KeulenAken, die een uitvoerige, met geestdrift begroete, redevoering hield, waarin hij de geschiedenis der acht jaar memoreerde en een schets van de positie van het Duitsche Rijk op dit moment gaf. Van de N.S.B. waren meerderen aan wezig, o.a. de plaatsvervangend leider mr. M. M. Rost van Tonningen en de districtsleider van den Haag, de heer J. W. baron van Haersolte van Haerst, en andere hoogere functionarissen. GEEN SPREEKUUR SECRETARIS GENERAAL DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN De secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten is verhinderd Donderdag 6 Februari a.s. spreekuur te houden. voorwerpen uitgeloofd. Als jury fungeer den de heeren Henny en Trouw. De uitslagen luidden Heeren le prijs de heer Hoogeveen met 106 punten, 2e prijs de heer Sonnaville met 105 punten, 3e prijs de heer van Swaai met 98 pnt. Dames le prijs mej. Weyerse met 130 punten (die ook den wisselbeker won), 2e prijs mej. Meyer met 123 punten, 3e prijs mej. Maas met 98 punten, (een extra prijs kreeg het meisje Droste). Parenle prijs mej. Weyerse en heer Hoogeveen met 250 punten, 2e prijs mej. Meyer met den heer van Loghem met 218 punten, 3e prijs mej. te Velde met den heer Krols met 205 punten. In de cabaretzaal van restaurant tavern Piccadilly kan uitgaand den Haag de komende weken weer genieten van een fonkelnieuw programma, dat aan af wisseling niets te wenschen overlaat. Prettig is de vlotte wijze van afwer king, welke deels te danken is aan de geanimeerde conference van Wim Sonne- veld en deels aan de gezellige entr’act muziek, waaraan dé bekoorlijke Roe- meensche violiste Caroline Halasz, die ook eenige meesleepende soil vertolkt, haar medewerking verleent. Een attractie is de Amerikaansche jazz-danseres Evelyn Fayman die met onmiskenbaar vuur een onvervalschten „Harlem”-’dans ten tooneele brengt. Dan zijn daar The Variété Boys (de Hollandsche Pils en Tabet), die wel verdiend succes oogsten met hun aardige rhythmische songs en, om bij de liedjes te blijven, noemen we hier tevens de geestige parodieën op bekende Neder landsche artisten door Wim Sonneveld. Ook het minder luchtige genre is ver tegenwoordigd in eenige liederen door den bekenden Vlaamschen zanger Jan de Boel, die over een opmerkelijk zuiveren tenor beschikt en door het boeiende spel van den Russischen accordeonkunstenaar Mischa Korsakoff, o.a. een potpourri van Russische zigeunerliederen en een wilde Czardas. Een programma, dat er zeker aan spraak op mag maken elck wat wils te bieden. J.l, Zaterdag was het een halve eeuw geleden, dat prof. dr. H. H. Kuyper, rus tend hoogleeraar der Vrije Universiteit alhier, door zijn vader wijlen dr. A. Kuy per in de Geref. kerk van Baarn in het predikambt werd bevestigd. Hoewel de grijze hoogleeraar het feit slechts in den familiekring wenschte te vieren, hebben zeer ‘velen in den lande getoond, dat zij hem niet vergeten waren. Stapels schriftelijke gelukwenschen wer den aan prof. Kuyper’-s woning bezorgd. Daaronder waren er zoowel van hoogge- plaatsten in den lande als van een een voudige, oud-catechisante. die meer dan 40 jaar geleden van prof. Kuyper haar godsdienstonderwijs genoten had. Ook hebben velen bij prof. Kuyper in villa „Marleena” aan den Oude Scheve- ningscheweg Zaterdag hun opwachting gemaakt, teneinde den jubilaris de hand te drukken. procent worden, in den dan zou hooging met zich mede brengen, consequenties, welke hieruit voor het geheele economische leven zouden voortvloeien, zijn niet verantwoord. De onevenredig groote vaste lasten zullen daarom zeer waarschijnlijk gedragen moeten worden door het bedrijf zelf, hoe zwaar het dit ook zal vallen. Gaat dit niet, dan zijn er twee moge lijkheden. Of het bedrijf moet inge krompen worden, óf het Rijk springt, wanneer het om de instandhouding van economische belangrijke bedrijven gaat dus op vervoers-politieke gron den bij. Dit laatste zou men dan ech ter ook moeten doen voor andere instel lingen, die noodlijdend zijn. Het is zeer de vraag, of de Rijksfinanciën dat toe laten. Wel zal er naar gestreefd worden dat de tarieven zoodanig zijn, dat de z.g. out-of pocket-expenses van het rouleerende deel van het bedrijf zoo veel mogelijk gedekt worden en dat er nog een behoorlijke en redelijke ver dienste voor den vervoerder overblijft. Aantal behandelde gesprekken In de maand Januari j.l. werden op het Rijkstelefoonkantoor alhier behandeld 212.999 uitgaande binnenlandsche gesprek ken, tegen 284.154 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Het aantal buitenlandsche gesprekken bedroeg 2155 tegen 12.011 in Januari 1940. gesloten is, dat enkele categorieën door den A.B.D. zullen worden losge laten, zooals b.v. die .van de verhui zers. De verhuizers vormen een zoo op zich zelf staand deel van het ver voerwezen, dat het practisch onmoge lijk is, hen daarbij in het groote geheel in te schakelen. Dit loslaten van enkele categorieën kan echter dan pas gebeu ren als de A.B.D. in zijn vellen omvang werkt. Ook om deze reden is het voor de vervoerders dus eigenbelang, dat dit zoo spoedig mogelijk gebeurt. De „vaste relatie** Een probleem van bijzondere zorg is dat van de vaste relatie”. Men vergete niet, dat het zakendoen voor een groot niet, dat zakendoen voor een groot deel VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS Voor de afdeeling ’s-Gravfenhage en Omstreken van de Vereeniging van Chr Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en 4® Overzeesche Gewesten zal prof. dr. Joh. de Groot, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en vroeger predikant bij de Ned. Herv. gemeente hier ter stede, Zaterdagmiddag 8 Febr. a.s. in de Dr H. Piersonschool spreken over „De Psalmen, hun ontstaan, ouder dom en verklaring". (Unie-foto] berust op goodwill. Het zou onjuist zijn, indien de A.B.D. alle relaties ging ver breken. Aan den anderen kant mag de regeling niet mislukken door pseudo- vaste relaties, zoodat nauwkeurig bepaald dient te worden wat in dezen schijn en wezen is. Men houdt zooveel mogelijk rekening met datgene wat gegroeid is en zakeïijk en moreel den toets van do critfek kan doorstaan. Reeds thans is merkbaar, dat door den A.B.D. het vrachtvervoer meer econo misch geschiedt, d.w.z. dat men meer heeft aan het beschikbare materiaal dan vroeger. Uit de gegevens van de ritten kaarten wordt een wagenregister van de beschikbare laadruimte gemaakt. Boven dien heeft men een ladingregister. Door deze twee dagelijks te vergelijken kan men nagaan of het noodig is, dat vracht auto’s naar een bepaald gedeelte van het land worden gezonden omdat de aange boden lading te groot is voor de beschik bare laadruimte. In den aanvang van ons artikel werd reeds opgemerkt, dat nog tal van' vervoer ders zich onttrekken aan den A.B.D en dat hiertegen streng wordt opgetreden. De overtreders komen in aanraking met den strafrechter, terwijl ook discipli naire straffen, b.v. het intrekken van brandstoftoewijzing of van de rijvergun ning tegen hen zullen kunnen worden uit gevaardigd. Hoe hard dit laatste voor den betrokkene ook is, laat hij bedenken, dat het blijvi i functionneeren van het economisch apparaat vordert, dat er snel wordt inge grepen. Dr. Hanrath wees er op, dat de con trole op de wegen nog onvoldoende is. Deze zal daarom worden uitgebreid. Zoo zijn de controleurs van- de Evenredigs Vrachtverdeeling reeds tijdelijk ingescha keld. terwijl de agenten de bevoegdheid hebben gekregen om als opsporingsamb tenaar op te treden Meisjes A laanidem B1. Kweekschool Duyckstraat2. Stadhoudersplein. Jongens A 1. Aronskelkweg 2. Stok roosplein idem B 1. Haagsch Lyceum 2. Beeklaan. Behendigheidswedstrijd scholen. Meisjes At 1. R. J. Schimmelp.laan 2. Zonnebloemstraatidem B 1. Zonne- bloemstraat2. v. d. Parrastraat. Jongens A1. Heldringschool Bloemfonteinstraatidem C1. Duyckstraat2. Bloemfonteinstraat. Estafette voor Lycea, enz. 1. Stokroosplein2. Aronskelkweg3 Beeklaan. Idem voor U.L.O.-scholen1. Nuts- school2. Aucubastraat3. Ant. Duyck straat. Ijshockey1. H.B.S. Beeklaan 2. Ge mengde ploeg 3. Lyceum Stokroosplein. De beste prestaties van den geheelen dag werden geleverd door Aronskelkweg en Stokroosplein, elk met 11 pnt., gevolgd Op de Haagsche Ijsclub Zaterdagmiddag werd op een banen van de Haagsche Ijsclub voor leden een wedstrijd gehouden in het schoon tijden. De animo hiervoor was groot en zoo hadden 10 dames, 12 heeren en 11 paren voor den kamp ingeschreven. Het ijs verkeerde in uitstekende con ditie en van den Westenwind had geen der deelnemers eenigen last. Schoon tijden is niet zoo eenvoudig, als de leek wel denkt. Vooral bij een wedstrijd spelen verschillende factoren een rol. Niet alleen wordt gelet op een goede lange streek, doch op de houding. Het op juiste wijze afzetten, d.w.z. met het midden van de schaats, liet dikwijls te wenschen over. Doch over het algemeen was de totaal Indruk zoowel bij de da mes als de heeren bevredigend, kele jongens en meisjes, die naar prijs dongen, reden eveneens verdien stelijk en we denken aan het 10-jarige meisje Droste. Er was een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de dame, die het hoogste puntental verwierf en voor de overigen verguld zilveren en bronzen medailles. Voor de paren waren kunst- De uitslagen van de wedstrijden, welke Zaterdag op de banen van de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging tijdens den ijssportdag voor de scholen werden gehouden, laten wij hieronder volgen. Te vermelden valt nog, dat de middag in een even geanimeerde stemming ver liep als de morgen. Wethouder mr. dr. S. de Vries Czn. gaf blijk van zijn belang stelling in de verrichtingen der jeugd op de schaats en woonde de zeer spannende estafette-wedstrijden bij. De voornaamste uitslagen luiden Hardrijden voor Gymnasia, Lycea. H.B.S. Meisjes A 1. Lyceum Bilderstraat2. Lyceum Aronskelkweg. B 1. Aronskelkweg 2. Stokroosplein. Jongens A 1. Gymn. L. v. M. 2. Stok roosplein B la Aronskelkweg. 1b Beek laan C. 1. N. Duinweg2. Stokroos plein. Hardrijden voor U.L.O.-scholen. Meisjes A 1. Atjehstraat2. H. de Wildeschool idem B1. H. de Wilde- school2. Heldringschool. Jongens A1. P. Buysstraat2. H. de Wildeschoolidem B 1. Aucubastraat 2. v. d. Parrastraatidem C1. Nuts- school, W Lodewijklaan; 2. Aucuba straat. Behendigheidswedstrijd voor Lycea enz. 1. Bilderstraat; 2. Beek- Ant. W’ Toen we Zaterdagmiddag even de zaal van de Galerij kwamen binnenloopen, troffen we daar een tweehonderd kinde ren aan, die met de grootste aandacht en vol enthousiasme zaten te luisteren naar wat Jan Klaassen en Katrijn hun te ver tellen hadden. Maar het was niet alleen de poppenkast die hen bezighield, ook de heer R. de Vries wist het jonge volkje met zijn goocheltrucjes langen’tijd aangenaam bezig te houden, terwijl het klein-ensem- ble onder leiding van den heer de Veen aardige kinderliedjes ten gehoore bracht, die natuurlijk werden meegezongen. Door het bestuur van de orkestvereeni- ging ,.De Oude Jagerband” die den middag organiseerde, waren dertig gebrekkige kinderen uitgenoodigd. De heer J. D. Boks, van het comité voor geestelijke ont spanning voor jeugdige lichamelijk ge- brekkigen, had hiervoor zijn medewerking toegezegd. Ook een zeventigtal arme kin deren mochten dezen heerlijken kinder- middag meemaken. Bovendien had de propaganda-commls- sie nog gezorgd voor een keurig verzorgde tafel met cadeaux. Alle kinderen gingen met een mooi cadeau voldaan huiswaarts. Maar het is ook voor het bestuur een vol doening geweest, al die vroolijke gelukki ge gezichten te kunnen zien. De tarieven. Het ligt in de bedoeling, dat de ver- voerstarieven door het Departement zullen worden vastgesteld in overleg met den Gemachtigde voor de Prijzen, mr. Schok ker. Momenteel wordt de prijs nog be paald door den verlader en den ver voerder. Door de invoering van ritten kaarten krijgen wij, aldus dr. Hanrath, de beschikking over een groote hoeveelheid gegevens aangaande de tarieven. Aan de hand van dit cijfermateriaal, dat volgens het Hollerith-systeem verwerkt wordt, zul len de prijzen vastgesteld worden. Dit be- teekent echter niet, dat het komende tarief een gemiddelde is van de huidige prijzen. Bij de tariefstelling kan onmogelijk rekening worden gehouden met de on derbezetting van de bedrijven. Beschikt een transportonderneming b.v. over 30 wagens, waarvan voor slechts vijf tien een rijvergunning is verleend, dan is de ondernemer verplicht de andere in zijn garage op te leggen. Deze wa gens vergen onderhoud en onderhoud vergt tal van vaste kosten. Bovendien Komt het vaak voor, dat de in bedrijf zijnde auto’s niet voor de volle honderd rendabel gemaakt kunnen Werden al deze extra-kosten vervoersprijs verdisconteerd, dit een geweldige tariefsver- De en nog lang daarna overal bekend was ,,’t Was in den lentetijd Wij achten ons ontslagen van den plicht, hier den inhoud na te vertellen Graag willen wij een flinke pluim op den hoed steken van de charmante Dora die voor de Nederlandsche een zoo beteekenisvolle aan winst is. In haar zang en spel ontpopte zij zich als een actrice van bijzonder for maat. En na Dora Schrama noemen wij direct Frans du Mée. die van zijn rol een creatie heeft gemaakt en voor tal van komische situaties (2e bedrijf) hèeft ge zorgd. Hij was de zingende komiek, die echter ook in de enkele „weemoedige” scènes uitstekend spel te zien gaf. Harry Dresselhuys, als de eeuwig minnende Methusalem, was meer dan kostelijk en op operettegebied een gewaardeerde kracht. Jan van Dommelen, Annie Schui tema, Peter in der Maur, Pop Sluyter, Floor Middag en Ati Crok, in de andere s-m Op 13 dezer is een autobevrachtings- dienst ingesteld (A.B.D.). Het vracht vervoer is daardoor niet meer alleen af hankelijk van verladers en vervoerders, maar wordt geregeld door het Rijk, in samenwerking met de particulieren, die er bij betrokken zijn. Deze diepingrij pende maatregel was noodzakelijk door de beperking van het aantal auto’s en van het benzineverbruik. Dr. Joh. J. Hanrath, administrateur van het departement van Waterstaat en chef van de afdeeling Vervoer, heeft zich zoo bereidwillig getoond ons een en ander mede te deelen over de werk zaamheden van den A.B. D. en de proble men, die deze dienst heeft op te lossen, voordat het apparaat in alle opzichten naar behooren, d.w.z. tot heil van alle partijen, functionneert. Tot goed begrip van de zaak willen we nog even in het kort zeggen, hoe de A.B.D. V V VAM V. w 1 Rijksverkeersinspecteurs (aan elke een afdeeling verbonden) met agenten sub-agenten. De vervoerders moe- zich ter verkrijging van vrach- wenden tot de bevrachtingscen- tra. Zij moeten, als zij rijden, steeds in het bezit zijn van rittenkaart A, rittenkaart B. en een contrólebewijs. Uit deze papie ren blijkt, dat zij zich houden aan de voor schriften. Voorts mag zonder toestemming niet gereden worden met leege wagens. Dr. Hanrath wees ons er op, dat de rege ling ongeveer twee weken aan den gang is, zoodat zij noodzakelijkerwijs nog tal van gebreken heeft. Groote, onoverkome lijke moeilijkheden hebben zich echter niet voorgedaan. Wel is gebleken, dat er nog tal van vervoerders zijn, die buiten den A. B.D. om hun bedrijf trachten voort te zet ten. Dit is onduldbaar en er zullen strenge maatregelen tegen hen genomen worden. Het is absoluut noodzakelijk dat het z.g.n. wilde vervoer wordt geregeld, want wij moeten woekeren met het beschikbare aantal auto’s. Zeer zeker had dit ook langs een anderen weg dan den ambtelijken kun nen geschieden en ook dr. Hanrath zou een zekere mate van „Selbstverwaltung” hier op zijn plaats hebben geoordeeld. Aanvankelijk is er over gedacht, de Ned. Organisatie van Beroepsvervoerders langs den weg (N.O.B.) dit probleem ter hand te laten nemen op dezelfde wijze dus, als dit in Duitschland gedaan wordt door het Reichs Kraftwagen-Betriebsverband. De Een roep van gezelligheid en stemming gaat uit van café Lido aan het Bleyen- burg 1. De ondernemende directeur, de heer W. Krens, heeft hieraan van de opening af zijn bijzondere aandacht ge wijd. En met succes De uitstekende reputatie van Lido is verdiend. Binnen korten tijd verwierf de zaak zich bekend heid en populariteit. Het voortreffelijke Zaterdag bezit heeft genomen podium, draagt daar nog toe bij. Het is een onverdeeld genoegen naar „The Ori ginal Ocean Band” te luisteren in een der knusse hoekjes of gezeten op de krukjes aan de gezellige bar. De leider van het ensemble Willy Schneider is niet slechts een bekwaam musicus, doch te vens een humorist, die zijn vak verstaat. De overige leden zijn alle virtuozen en bespelen verscheidene instrumenten. Knap zijn de xylophoon- en accordeonsoli. Ook het samenspel is uitstekend verzorgd. De Schlagerpotpourri’s en bekende melodieën worden met show en beschaafd muzikaal gespeeld en het repertoire is van groote verscheidenheid. Een orkest om met plezier in Lido gaan beluisteren. Twente is voor ons „Hollanders” het land van heide en katoenindustrie. Slechts weinigen kennen de schoonheid van de veelsoortige natuur en de typische, folklo ristische gebruiken, welke nog uit de be volking voorkomen. De heer G. de Josselin de Jong, mede werker aan den AVRO-reportagedienst en docent aan de volksuniversiteit, heeft Za terdagmiddag in het gebouw De Ruy- terstraat 67 over deze interessante land streek voor leden van de Haagsche volks universiteit een causerie gehouden, als in leiding voor de vertooning van een kleu renfilm, samengesteld door Hille Klein stra en Jaap Nieuwenhuis met medewer king van den heer K. Jassies, bestuurslid van de V.V.V. in Enschede. Er zijn maar weinig landen, aldus de heer de Josselin de Jong, waar men op een korte reis zóóveel verschillende land schappen te zien krijgt, als in Nederland. Eén van de mooiste is zeker Twente, dat, gelegen in den Oostelijken hoek van ons land, tot nog toe door de meeste toeristen ten onrechte gemeden werd. Voor de veelsoortige geologische vor ming van de streek met haar heuvelreek sen. moerassen, heide en weiland, moet men teruggaan tot den ijstijd. Een blik op de kaart is voldoende, om te zien, dat boven de lijn UtrechtNijmegen zand grond overheerscht. Dat is de lijn, waar de opdringende ijsmassa's uit het barre Noorden halt hielden. Op deze zandgron den verbouwde nadat het ijs gesmol ten was eeuwenlang een tamelijk arme boerenbevolking haar rogge, en weidde zij haar vee. En dat doet zij nog. Door jaar in jaar uit den zandigen heuvelrug te be mesten, verkreeg men een vruchtbare laag de z.g. esch, waarop het koren en gras wilden groeien. Op andere plaatsen stak men turf, waaraan de schilderachtige vennen herinneren. De film gaf daarvan verscheidene fraaie beelden. Typisch in den ouden tijd was de gemeenschappelijke „marke”, eigendom van de gemeenten, met steenen afgepaald. Vanwege de veiligheid had iedere boer zijn huis binnen de wallen zoo b.v. in Rijs- sen maar zijn vee joeg hij eiken dag op de marke. Tusschen deze boerenbevolking in, is de textielindustrie ontstaan. Aanvankelijk werd er thuis gesponnen, maar op een goeden dag was er een heer, die dezen menschen een machine gaf, onder voor waarde, dat zij hem de afgewerkte pro ducten opleverden. Eén stap verder: de or ganisator zet de machine in eigen huis en vraagt den arbeiders, bij hèm te komen werken. Zonder het te merken, was op die manier een deel van de boerenbevol king in het fabrieksgareel geraakt. Steden als Enschede namen de laatste eeuw sterk in omvang toe. In 1840 bezat zij, naar spr. ter illustratie opmerkte, nog slechts 3721 inwoners, in 1929 gestegen tot 50.000, welk aantal verleden jaar geklommen bleek tot 100.000! Zij leefden voornamelijk van den uit voer der „katoentjes” naar alle wereld- deelen. Spr. wenschte dan ook niet het laatst voor Twente, een spoedig herstelden vrede. Nadat de heer de Josselin de Jong met reuzenstappen door de sociale en geologi sche geschiedenis had gewaard, was het de beurt aan de film om in kleuren te ver tellen van Twente's pracht en folklore. De bevolking houdt nog vele oeroude gebrui ken in stand. In het voorjaar hakt men plechtig een boom en stookt daarvan het z.g. Paaschvuur, 3 dagen voor Hemelvaart maken de vrouwen, mannen en kinderen den z.g. veldgang. Wij zagen de vrouwen op 25 Juli in geheel witte St. Joapiks- dracht de schoven binden. Ais de herfst gekomen is, en de drukte voorbij, vormt het ..klootschieten” voor de mannen een geanimeerd hoogtepunt. Hier had men een goede gelegenheid, de karakteristieke koppen te zien en ook hoe deze van aard gesloten menschen, los kwamen! Het slot van de film was gewijd aan de industrie en de stad Enschede Er wa ren in dit gedeelte filmisch zeer verdien stelijke overgangen. De aanwezigen hebben op dezen middag veel van Twente en zijn bewoners kun nen opsteken. Het Beurtvaartadres Vele vervoerders nemen het niet zoo nauw met het Beurtvaartadres. De over eenkomst tusschen verlader en vervoer der is het onderwerp van dit document Zooals men weet is de prijs daarvan een cent De baten worden verdeeld tusschen de organisatie van de beurtvaart te wa ter, het Nederlandsch Binnenvaart Bu reau en de bovengenoemde N.O.B. en vormen aldus de geldelijke basis voor den urganisatorischen opbouw van dit ver voer. Ook in dezen wordt de contróle aanzienlijk verscherpt. Tenslotte merkte onze zegsman op, dat men niet uit het oog moet verlie zen, dat bij alle neiging of noodzaak tot regeling tenslotte het natuurlijke verloop der dingen niet mag worden gestoord, maar er door moet worden bevorderd. Bij het werken van den A.B.D. zal daarom zooveel mogelijk Hanrath'“merkte óp? dat het' met' uit-soepelheid worden betracht. 3 jsi

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13