in I 5 V BOH No. 17791. 1941. De Duitsche aanvallen op Engeland Oost-Afrika Nieuwe partij in Frankrijk opgericht Hoog water Verwoede gevechten Maandag 3 Februari. 9 een en Voor Duitsch-Fransche De oorlog ter zee samenwerking Duitsche vliegtuigen bombardeerden Bardia Solloem I s V Vliegvelden, hangars en haven bestookt Amerika niet in staat oorlog op twee fronten te voeren Engelsche luchtaanvallen op Noord-Frankrijk VERDUISTEREN van 6.30 uur n.m. tot 9.17 uur v.m. Dokterstelefoon: De wederopbouw van den Elzas I W I I L J Het Italiaansche Weermachtbericht Hel hooge water s V 5 5 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Zware verliezen voor Britsche koop vaardij in de Middellandsche Zee Een Japansche beschouwing De Engelsche duikbootverliezen der rivieren bezorgt veel last. Een pont onderhoudt den dienst tusschen nu over de wegen onbereikbare plaatsen (Polygoon) ft Maan: 3 Febr. op 12.02 uur ft nam.; 4 Febr. onder 2.20 uur v.m.; op 12.29 uur nam. (Eer ste kwartier 1.42 uur nam.). Het Duitsche weermachtbericht Het optreden der Duitsche oorlogs schepen in den Stillen Oceaan Botsingen in Transvaal 1 HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: het kader van de gewapende den levensstandaard, opheffing het Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode- Had f 4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct. A ft A A ft A ft A ft A ft f. A A A A A A op- dagen V V s V i I V V s I Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen N.v. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J, B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarie* Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. „Japan heeft geener lei voornemen om den Vereenigden Staten den oorlog op te dringen. Het zou echter een meesterlijke strategische prestatie zijn van den kant van de as-mogendheden. wanneer de Ver- eenigde Staten eigener beweging een oor log in den Stillen Oceaan zouden ontke tenen”, schrijft schout-bij-nacht Sekine, de vroegere chef van het thans opgeheven bureau voor de inlichtingen van het de partement van marine, en populair schrij ver over vlootaangelegenheden. In een artikel in de „Hotsji Sjimboen” schrijft en colonnes gebombardeerd en met machinegeweren beschoten en talrijke autos van den vijand vernield. Onze jachtvliegtuigen hébben een vijande lijk vliegtuig van het type Hurricane neergeschoten. Afdeelingen van het Duitsche lucht en in- en De Engelsche admiraliteit heeft het verlies van 25 duikbooten in totaal toe gegeven, wordt uit Rome gemeld. De marinemedewerker van het „Giornale d’Italia” merkt op. dat de Engelsche verliezen in werkelijkheid veel grooter zijn. Van de 73 duikbooten, welke En geland bij het begin van den oorlog be zat, hebben volgens de weermachtbe- richten de Italianen er 24 en de Duit- schers 22 tot zinken gebracht. Op den laatsten dag van Januari zijn, naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, in de Middellandsche Zee 6 koopvaardijschepen van in totaal 34.000 b.r.t. door enkele Duitsche vliegtuigen met succes gebombardeerd. Twee koopvaarders van 4000 b.r.t. elk, wer den in enkele minuten door de Duitsche bommen tot zinken gebracht. In een haven kreeg een schip van 10.000 b.r.t. een voltreffer van zwaar kaliber, waar op steekvlammen en ontploffingen wer den Waargenomen. Twee andere schepen van 5000 b.r.t. elk, werden ernstig be- Ook Chili protesteert inzake de Mendoza” De minister van buitenlandsche zaken van Chili heeft na een bespreking met den ministerpresident van Panama me degedeeld, dat Chili deelneemt aan het zenden van een collectief protest inzake de aanhoudingen van de Mendoza”. Het Britsche luchtwapen heeft, volgens het D.N.B., gistermiddag met een aantal gevechtsvliegtuigen onder begeleiding van jagers aanvallen trachten te onder nemen op Duitsche vliegvelden in Noord- Frankrijk. Eenige aanvallers slaagden er in bommen uit te werpen, doch aan mi litaire installaties is niet de geringste schade aangericht. Slechts drie bommen vielen op onbebouwden grond naast een vliegveld. Het zwaartepunt van de aan vallen moest kennelijk op Boulogne lig gen, waar evenwel slechts verscheidene woonhuizen door tien brisantbommen in totaal beschadigd en tien burgers gedood werden. Duitsche jagers dreven de aanvallende formaties uiteen. Bij de luchtgevechten, die zich ontwikkelden, werd een En- gelsch jachtvliegtuig door Duitsche jagers en een bommenwerper van het type Bristol-Blenheim door luchtdoelartillerie neergeschoten. Een derde Britsch vlieg tuig, een jager van het type Hurricane, werd tot landing op een Duitsch vlieg veld gedwongen en geraakte onbeschadigd in Duitsche handen De piloot werd ge vangen genomen. Een poging van de Britten om een tweeden aanval te onder nemen werd verijdeld. Alle vijandelijke vliegtuigen draaiden om, zoodra zij de Duitsche jagers in het oog kregen. ft Ziekenfondsieden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 ft 5 <««««««<«««««««««««««««««<««v wapen hebben met doeltreffende duidelijk zichtbare resultaten de stallaties en havens van Solloem Bardia aangevallen. In de haven van Bardia werd een schip van 10.000 ton tot zinken gebracht. In den middag van den 31sten Januari hebben dezelf de afdeelingen een krachtige actie on dernomen tegen vijandelijke koop vaardijschepen langs de kusten en in de havens van Marmarica: 3 schepen van middelgroote tonnage zijn tot zin ken gebracht en 3 andere ernstig be schadigd. Een onzer op den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten onder bevel van fregattenkapitein Prima Longobardo, heeft een aanval gedaan op een geëscorteerd convooi, bestaan de uit 4 Britsche schepen, waarvan er 3 met een globale tonnage van 15.000 ton, getorpedeerd en tot zinken ge bracht werden. A A A ft A ft A A A A Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 schadigd of geraakten in brand. Een zesde koopvaardijschip van 6000 b.r.t. vertoonde kort na den bominslag sterke slagzij, zoodat na één enkelen dag van aanvallen op de Engelsche verbindings- linies in de Middellandsche Zee ondub belzinnig vast staat, dat 8000 b.r.t. tot zinken is gebracht, terwijl aangenomen kan worden, dat bovendien nog 26.000 b.r.t. aan koopvaardijtonnage zwaar beschadigd is. Bovendien werden troepenkampemen ten en autodepots aan het Afrikaansche front, ondanks den vijandelijken luchtaf weer, doeltreffend met machinegeweren en kanonnen beschoten. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde gisteren mede Ook op den len Februari heeft de lucht macht haar gewapende verkenning bo ven Engeland voortgezet. In scheer- vlucht werden 2 vliegvelden aangeval len en daarbij talrijke vijandelijke ge vechtsvliegtuigen vernield of bescha digd. Ook hangars en gebouwen wer den getroffen. In Oost-Engeland wer den 2 fabrieken en een haven doeltref fend met bommen bestookt. Duitsche jagers hebben een vijandelijk vliegtuig, toen dit het bezette gebied binnenvloog, neergehaald. Verdragend geschut van het leger beschoot strategische doelen in Z.O. Engeland. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen verschei dene haveninstallaties aan de Noord- afrikaansche kust, waarvan de Engel- schen voor hun ravitailleering gebruik maakten, met groot succes aangevallen. Daarbij werden 3 vijandelijke koop vaardijschepen van in totaal 14.000 brt. tot zinken gebracht en 3 andere zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht heeft de vijand noch boven het bezette, noch boven het Duitsche Rijksgebied gevlo gen. Twee eigen vliegtuigen keerden van vluchten op den 31en Januari niet terug. De vernielingen op de vliegvelden Over de in den loop van Zaterdag plaats gehad hebbende luchtaanvallen op Britsche vliegvelden, verneemt het D.N.B. nader Van geringe hoogte werd een aan val ondernomen op het vliegveld Honig- ton bij Bury St. Edmunds, waarbij 3 En gelsche bommenwerpers door voltreffers vernield werden, terwijl in de gebouwen brand uitbrak Het vliegveld Mildenhall in de nabijheid van Cambridge werd van zeer geringe hoogte gebombardeerd, waarbij 3 op den beganen grond staande Bristol-Blenheims door treffers bescha digd en 7 andere Bristol-Blenheims met machinegeweren beschoten werden. Bo vendien werden de haveninstallaties van Great Yarmouth, alsmede 2 fabrieken aan de Engelsche Z.O. kust met bommen be stookt. Binnen verkenning is gisteren wederom een bom aanval gedaan op het vliegveld Milden hall. Twee bombardementsvliegtuigen werden vernield. Waargenomen werd, dat bommen insloegen in de vliegtuig- hangars. Voorts is een aantal treffers geplaats op een fabriek met opslagplaatsen bij een stad in Zuid Oost-Engeland. Op een sta tion werden de rails zwaar beschadigd. Bommen op steden aan de Oostkust De Engelsche berichtendienst heeft gisteravond gemeld, dat te Londen ver luidde, dat een Duitsche Dornier gister morgen bommen heeft laten vallen op de buitenwijken van een stad in Oost-Anglia. Naderhand zijn verscheidene vijandelijke bommenwerpers boven Oost-Anglia ver schenen en hebben 2 steden met bommen bestookt. Zondag boven het Kanaal ter hoogte van Dover omvangrijke bedrijvigheid in de lucht geheerscht. Twee schepen in brand geschoten Een vijandelijke koopvaarder van 4000 b.r.t. is door Duitsche gevechtsvliegtuigen in scheervlucht aangevallen. Het schip werd zoo zwaar aan het achterdek ge troffen, dat het terstond vlam vatte. Een andere vrachtboot van 3000 b.r.t werd bij een scheervlucht in brand geschoten Gedurende Januari 41 maal lucht alarm in Londen. Volgens den Londenschen berichten dienst is gedurende de maand Januari te Londen 41 maal luchtalarm gegeven, met een totalen tijdsduur van 88 uur. Naar Reuter meldt, is in Londen sedert het be gin van den oorlog 458 maal luchtalarm gegeven. Weygand te Algiers De algemeene gedelegeerde der Fran« sche regeering in Afrika, generaal Wey« gand, heeft Zaterdag voor den omroep te Algiers een toespraak tot de bevolking van Noord-Afrika gehouden. Hij maande tot gehoorzaamheid aan de regeering en de medewerkers van maarschalk Petain en waarschuwde tegen het verspreiden van geruchten en onjuiste berichten. Parijsche politieprefept ontslagen United Press meldt uit ParijsUit be trouwbare bron verluidt, dat de politie- prefect van Parijs, Roger Langeron van zijn functie is ontheven wegens sympa- thiseeren met generaal de Gaulle Voorts verluidt, dat ook zijn secretaris In ver band met Britsche propaganda in Frank rijk gearresteerd is. In een voorstad van Parijs zijn ver schillende vuurwapens gevonden ondanks het feit, dat de burgerbevolking deze niet in haar bezit mag hebben De politieprefect werd reeds op 24 Juni van het vorige jaar afgezet. Een onderzoek naar zijn beweerde sympa thieën voor de vrijmetselarij werd inge steld, doch daar dit geen resultaten leverde werd Langeron veertien later weer in zijn ambt hersteld. De Badensche ministerpresident, Wal ter Kohier, publiceert een hoofdartikel in den „Völkischer Beobachter”, waarin hij een beschrijving geeft van den weder opbouw van den Elzas, waartoe terstond na het sluiten van den Fransch-Duitschen wapenstilstand op Duitsch initiatief is overgegaan. Er waren 109 spoorwegbrug gen en 450 gewone bruggen geheel on bruikbaar gemaakt. In het Rijn-Marne- kanaal werden 40, in het Rijn-Rhone- kanaal 52 sluizen vernield. De haven van Straatsburg was een puinhoop. De elec- trische centrale en de stoomcentrale wa ren opgeblazen Talrijke groote bedrijven, die voor het economische leven in den Elzas van beslissende beteekenis zijn, werden buiten bedrijf gesteld. In een 20 k.m. breede zóne links van den Rijn was ieder economisch leven gestorven. De be volking was geëvacueerd, de bedrijfs inrichtingen waren weggehaald of on bruikbaar gemaakt. 80.000 stuks vee wa ren weggevoerd of geslacht. Zoo was het bloeiende cultuurland links van den Rijn tot een steppe geworden. De eerste voorwaarde was herstel van het verkeerswezen De rijksspoorwegen herstelden, tezamen met de Duitsche Te Parijs is Zaterdag een nieuwe partij opgericht, genaamd „Rassemble- meht national populaire”. Het program van deze nieuwe nationale eenheidsbe weging is in een radiotoespraak bekend gemaakt. Hierin werd gezegd, dat de wederopbouw van Frankrijk van twee voorwaarden, die niet van elkaar te scheiden zijn, afhangt, n.l.: Frankrijk moet zich in het Europeesch bestel in schakelen en de nationale revolutie vol ledig tot stand brengen. Het program van de buitenlandsche politiek van de beweging omvat de ver dediging van het moederland en zijn koloniën, de medewerking aan den poli- tiekon, geestelijken en economischen opbouw van Europa, de exploitatie van Afrika door Europeesche samenwerking •en Duitsche-Fransche samenwerking. Het program voor de binnenlandsche politiek van de nieuwe beweging omvat o.a. de volgende punten: Opbouw van een sterk staatsbestel op basis van de nationale volksbeweging en door de nationale revolutie. Het staatsgezag moet onpartijdig de nationale belangen vertegenwoordigen alsmede de vrijheid van het individu, de gemeenten en cor- póraties garandeeren. De beweging heeft verder als doelstelling een her stel van de moreele en nationale begrip pen en het begrip van de eer. Verder wordt geëischt een zuivering en be scherming van het ras, alsmede een physische en geestelijke wedergeboorte van het Fransche volk. Het economi sche- en sociaal-politieke program bevat o.a. de volgende punten: Opbouw van een corporatieve door den staat geleide economie, een door den nationalen ar beid gegarandeerde valuta, verbetering van van de werkloosheid door middel van een arbeidsprogram, strijd tegen voogdijschap der trusts. Naar uit goed ingelichte bron wordt vernomen, aldus het D.N.B., steunt de ze nieuwe beweging van Frankrijk voor al op de volgende persoonlijkheden;, Goy, achter wien de beweging van de frontstrijders staat, Déat, de sociaal- revolutionnairè schrijver van hoofdar tikelen in de „Oeuvre”, Roy, lid van den bond van metaalarbeiders als ver tegenwoordiger van de vakvereenigin- gen, alsmede Cathula en de Fontenoy uit de naaste omgeving van Laval. De oprichting van de Rassemblement national populaire is door de openbare meening te Parijs met groote belang stelling opgenomen. Duizenden Fran- schen hebben gisteren den voorloopi- gen zetel bezocht. Niet alleen enkelingen uit alle kringen van het volk, doch vooral ook vereenigingen spraken den wensch uit zich bij deze beweging ter reorganisatie van Frankrijk aan te slui ten. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat organisaties met meer dan Het 240e Italiaansche weermacht bericht, dat gisteren werd verstrekt, luidt: Aan het Grieksche front hebben wij bij patrouille-acties gevangenen ge maakt, terwijl talrijke wapens, welke door een dezer dagen verslagen vijan delijke afdeeling waren achtergelaten, in onze handen vielen. Geconstateerd werd, dat de tegenstander opmerke lijke verliezen heeft geleden. In één enkelen sector van het Tomorizza-dal heeft men 200 dooden geteld, w.o. 3 of ficieren. Vijandelijke vliegtuigen heb ben de hospitaalwijk te Valona ge bombardeerd, waarbij schade werd aangericht en slachtoffers vielen, n.l. 10 dooden en eenige gewonden. In Cyrenaica geen nieuws van be lang. Ónze luchtformaties hebben ge motoriseerde afdeelingen van den vijand gebombardeerd. Onze jagers hebben twee vliegtuigen van het type Hurricane neer geschoten. De vijand heeft aanvallen op onze vliegvelden Overigens heeft den geheelen- ondernomen. Er werd schade aange- - - - - richt, doch er vielen geen dooden of gewonden. In Oost-Afrika hebben zich gisteren verwoede gevechten afgespeeld aan het Noordelijk front tusschen Agordat en Barentoe in de Westelijke Erytree- sche laagvlakte. De luchtmacht heeft voortdurend aan den strijd deelgeno men. Zij heeft vijandelijke stellingen Tegenwoordigheid van geest van Duitschen piloot voorkomt ramp Gistermiddag ontdekten Duitsche ge vechtsvliegtuigen tijdens een gewapende verkenning ten Oosten van Malta een vijandelijken koopvaarder van 8 10.000 brt. Een der Duitsche vliegtuigen maak te zich gereed van zeer groote hoogte een aanval te doen, waarbij de bestuur der zeer verblind werd door de zon. Tijdens de duikvlucht constateerde de bemanning, die op het punt stond de bommen te laten vallen, dat het een hos- pitaalschip was. De aanduiding van het schip als zoodanig was volstrekt onvol doende, naar het D.N.B. verneemt. Met tegenwoordigheid van geest rukte de bestuurder zijn toestel om, zoodat een ernstig ongeluk voorkomen werd. De bommen ontploften ver terzijde van het schip in het water. hij, dat de Vereenigde Staten niet in staat zijn een oorlog op 2 fronten te voeren, d.w.z. volledige hulp aan Groot-Brittan- nië te verleenen en oorlog te voeren met Japan, zulks op grond van 1. onvoldoend industrieel vermogen2. onvoldoende vlootsterkte3. mogelijke langdurigheid van een oorlog met Japan, wanneer die thans zou beginnen. Sekine meent, dat de marinesterkte van Amerika bestaat uit 15 slagschepen, 6 vliegtuigmoederschepen, 18 zware krui sers, 17 lichte kruisers. 80 torpedobootja- gers en 34 duikbooten. Een oorlog in den Stillen Oceaan zou onder deze omstan digheden een slepende aangelegenheid worden, zegt hij, zooals ook is voorspeld door admiraal Stirling, omdat de vloot der Vereenigde Staten buiten de West kust van Amerika zou blijven of wel zou binnenloopen in Singapore, via Hawaii en de Australische wateren. Voorts zou een uitbreken van vijandelijkheden in den Stillen Oceaan de Vereenigde Staten dwingen de hulpverleening aan Groot- Brittannië te staken, met het gevolg, dat dit stellig zou ineenstorten onder de aan vallen van Duitschland. Op grond van deze overwegingen twij felt Sekine er sterk aan, dat de Vereenig de Staten een oorlog in den Stillen Oceaan zullen beginnen. De verklaringen van Knox De Amerikaansche minister van ma rine, Knox, heeft voor de Senaatscom missie voor buitenlandsche zeken gewei gerd te antwoorden op de vraag, hoe groot de zeestrijdkrachten moesten zijn, die de Vereenigde Staten noodig zouden hebben om in Oost-Azië een offensieven oorlog te kunnen voeren. De minister verklaarde, dat deze vraag problemen van speculatieven aard opwierp, die hij niet in het openbaar wilde bespreken. De bekwaamheid van de bemannin gen der Duitsche hulpkruisers in den Stillen Oceaan is verbazingwekkend. Voor ons is zij een voortdurende bron van bewondering, zoo zei een naar Australië teruggekeerd lid van de be manning van het tot zinken gebrachte Engelsche schip „Homewood” in de te Sydney verschijnende „Morning He rald”. Dit bericht, dat gaat over het tot zinken brengen van de Engelsche schepen „Mattina”, „Triaster”, „Ko- mata”, „Triadic’, van het Fransche schip „Lotou” en van de Noorsche schepen „Ringwood” en „Vinni”, is door de „Sjanghai Evening Post’ over genomen. De Duitschers behandelden ons goed, zoo zeiden de manschappen en passa giers van de tot zinken gebrachte sche pen. Zij deden hun best om het opont houd aan boord van den hulpkruiser zoo aangenaam mogelijk te maken. De ver zorging was goed en het eten voldoende. Bij het ontschepen van 500 gevangenen op het eiland Emirau vergewisten de Duitschers zich ervan, of er wel water aanwezig was. Zij gaven hun levensmid delen mede en lieten een boot achter, teneinde contact met de naburige eilan den mogelijk te maken. Finsche viermaster gezonken De Finsche viermaster „Gullkrona’, welke met een lading steenkool op weg was naar Finland, is op 11 Januari bij het eiland Dago gezonken. De uit 12 personen bestaande bemanning werd door de sovjet-Russische kustwacht ge red en in.de haven van Kotka aan land gezet. Ontploffing in Gibraltar Volgens een te Algeciras ontvangen bericht, heeft zich Zaterdagochtend vroeg in Gibraltar een ontploffing voor gedaan in een der verdedigingsinstalla- ties van de vesting. Tot dusver zijn 14 dooden en 2 zwaar gewonden geborgen. Naar het D.N.B. meldt, heeft giste ren, evenals de voorgaande dagen, een vliegtuig, welks nationaliteit niet her kend werd, boven Gibraltar gevlogen. pioniers, de belangrijkste verkeerslijnen. De rijkspost bracht in korten tijd het vernielde telefoon en telexnet weer in orde en regelde het brief- en paketpost- verkeer. De Duitsche arbeidsorganisatie Todt hield zich bezig met herstel van de waterwegen. Het Rijn-Marnékanaal kon reeds op 23 September 1940 weer in be drijf worden genomen. Ook de werk zaamheden tot herstel en vernieuwing van de haven van Straatsburg zijn even eens ver gevorderd. Voorts zijn de wegen weer in orde gebracht en honderden bruggen opnieuw gebouwd of gerepa reerd. Ook is door den wederopbouw van de vernielde electrische centralfes de electriciteitsvoorziening van den Elzas verzekerd. Een andere belangrijke maatregel voor de n rmaliseering van de toestanden in den Elzas was de in October 1940 uitge voerde aanpassing van prijzen, loonen en salarissen van den Elzas aan die in het Duitsche Rijk. Door omvangrijke ter stond uitgevoerde maatregelen is de grondstoffenvoorziening van het gebied veilig gesteld. Ook het steenkoolprobleem, dat eerst groote zorgen baarde, heeft men tot nu toe op bevredigende wijze kunnen oplossen. Op landbouwgebied, aldus de minister president tenslotte, is men terstond ener giek aan het werk gegaan. Men slaagde er in den geheelen bodem van den Elzas voor dit voorjaar weer bedrijfsklaar te maken. Zaaigoed en meststoffen zijn in voldoende hoeveelheden ter beschikking gesteld. Duizenden paarden, koeien, ossen en varkens vullen de leemten op, die ontstaan waren door het wegvoeren en het willekeurige slachten van den vee stapel van den Elzas. een half millioen leden reeds hun mede werking voor het program van de be weging hebben toegezegd. In een druk bezochte vergadering in het Trocadero te Parijs heeft de be kende Fransche publicist Chateaubri and, een rede gehouden, waarin hij be toogde, dat de Fransch-Duitsche samen werking door de positie van Duitsch land vooral ook op economisch gebied, van wereldbeteekenis kan worden. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de ernstige politieke crisis van dit oogen- blik reeds voorbereide, werkelijke re sultaten van een Fransch-Duitsche sa menwerking, zooals Laval deze in het vorig najaar had ingeleid, tenietgedaan heeft. De intrigues der oude politici wa ren volgens spr. de oorzaak van de te genwoordige moeilijke situatie. Frank rijk heeft in het nieuwe Europa der toekomst een groote rol te spelen en hiertoe moet het zich grondig van de verbinding met de Angelsaksische we reld losmaken om zijn taak, bastion van Europa in het Westen te zijn, te kunnen vervullen. Voor deze taak moet het zich naar de door de asmogendheden vol trokken nieuwe orde voegen. Darlan naar Parijs Naar uit Vichy wordt gemeld, is admiraal Darlan naar Parijs vertrokken. Uit welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, dat admiraal Darlan zich in verband met den jongsten gang van zaken in het bezette Frankrijk in verbinding gesteld heeft met instanties te Parijs voor het voeren van bespre kingen. Naar men voorts verneemt, acht men te Parijs de opening van nieu we besprekingen inopportuun, zoo lang Vichy geen duidelijke inzichten heeft verkregen op grond van dé situatie van het oogenblik. Felle botsingen hebben zich, naar de Associated Press uit Johannesburg meldt, in Transvaal voorgedaan tusschen Zuid- afrikaansche soldaten en anti-Britsche burgers. De ongeregeldheden, zoo meldt de Amerikaansche correspondent, zijn Vrijdag reeds uitgebroken en konden eerst Zondag door troepen en politie- versterkingen worden onderdrukt Het is Zaterdag en Zondag tot zeer bloedige botsingen gekomen. Johannesburg werd het tooneel van straatgevechten tusschen duizenden burgers, soldaten en politie. Teneinde de menigte uiteen te drijven, moest de politie gebruik maken van traingas en gummiknuppels. Ongeveer 140 personen, voor het grootste deel sol daten, werden naar de ziekenhuizen ge bracht. De ongeregeldheden begonnen met een aanval van met verlof zijnde soldaten op leden van de organisatie „Ossewabrand- wag na een niet politieke vergadering van deze organisatie. De leden, die baar den dragen, werden door de soldaten handtastehjk aangevallen. Zaterdagavond leefden de ongeregeldheden weer op, toen soldaten een man met een baard in een tram overvielen. Spoedig daarop ont wikkelden zich op vele plaatsen in de straten ware veldslagen. De politie ver ijdelde een bestorming der soldaten van het, gebouw van het dagblad „Transvaa- l®r waar het bureau van de Ossewa- brandwag is gevestigd. Zij kon echter niet verhinderen, dat soldaten de venster ruiten van het dagbladgebouw met stee nen ingooiden Ook het bureau van het blad „Vaderland", dat aan generaal Hert zog behoort, is beschadigd Voorts zijn «‘njke auto's en vensterruiten vernield Nadat de orde was hersteld patrouilleer- den nog urenlang pantserauto’s door de straten.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1