van Buyen handhaaft zich als den besten rijder van het seizoen RECHTZAKEN SCHAATSENRIJDEN Dr. EDU SNETHLAGE f Strijbis wint de 3000 meter ZIAN—H.Z. EN P.C. 5—10 Geslaagde invitatiewedstrijden te Rotterdam OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP DE KRINGZWEMCOMPETIT1E ONDERWIJS EN KERK Dooi beïnvloedde de tijden in ongunstigen zin DE ZUIDHOLLANDSCHE MERENTOCHT PRESTATIE- EN TOERTOCHT VAN DEN IJ.H.N. BELGIE WINT OPNIEUW DEN OMNIUM SKIWERELDKAMPIOEN- SCHAPPEN BEGONNEN HAAGSCHE COURANT Maandag 3 Febr. 1941 2e bl. pag. 3 VOETBAL. ELFSTEDENTOCHT OP EIGEN HOUTJE DUITSCHLAND NEEMT DE LEIDING WIELRENNEN Voetballer van groot formaat heengegaan WATERPOLO i Buyen (Foto-archief) J. M. BOM KLOPT GORDIJN voor en In de voorlaatste ronde 8. 12. ZWEMMEN IJSHOCKEY Knappe prestatie van vier Zuid-Hollanders Op zichzelf was dit zeer aantrekkelijk, - H.C.S.V. wint met 5Vz—4x/g van Utrecht Jennewein en Christi Cranz winnen de afdaling. TWEEDE RONDE VAN DE 008TELIJKE COMPETITIE 11 Februari zal in „De Regen- 12 deelnemers van den Centralen voor Dr. Edu Snethlage. (Foto-archief) de titelverdediger, Helmuth Lantschner, met 4 min. 9.69 sec. zelfs nog den Ita liaan Chierroni met 4 min. 9.46 sec. voor rang moest laten. waarbij reeds spoedig twee Duitsche over winningen werden behaald. Josef Jenne wein was van de 26 deelnemers met 4 min. 3.97 sec. verreweg de snelste looper vóór den Italiaan Marcellin in 4 min. 6.66 sec. Christi Cranz. (Foto-archief) •Ai (Italië) 4 min. Proxauf (Dultsch- Reoordverbatering van Lisi Weber Te Bayreuth slaagde de Duitsche zwem ster Lisi Weber er gisteren in haar natio nale record 100 meter rugslag te verbete ren. De 16-jarige zwemster bracht dit record op 1 min. 15.5 sec. De oude was 1 min. 15.9 sec. Kampioenschap van Duitschland. De 2de beslissingswedstrijd om het Duit sche kampioenschap in het zwaargewicht .is Zondag te Hamburg geëindigd in een on verwachte overwinning van Arn8 Kölblin (Plauen) op Werner Selle (Keulen) in de vierde ronde De overwinnaar heeft thans het recht den strijd aan te gaan met Walter Neusel. DAMMEN In het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht speelden Zaterdag voor de eerste klasse-competitie B, van den Nederlandschen Schaakbond, de tien tallen van de schaakclub Utrecht en de Haagsche Christelijke Schaakvereeniging. Utrecht verscheen met haar sterkste ploeg maar van Haagsche zijde ontbraken niet minder dan 3 der beste spelers t.w.: Van deze training zal echter niets kunnen komen. Wij vernamen, dat in verband met den sterken dooi, het plan voorloopig van de baan is De rij ders vertrokken gisteravond dus weer naar hun woonplaats In totaal 2400 deelnemers. De Ijsbond Hollandsch Noorderkwartier organiseerde Zondag een prestatie- en toertocht met als startplaatsen Purmerend. Zaandam, Hoorn en Monnikendam. Te Purmerend verschenen 900 personen aan den start, te Zaandam 750, te Hoorn 500 en te Monnikendam 250, zoodat in totaal 2400 personen aan dezen tocht deelnamen. De weersomstandigheden hebben jammer ge noeg veel afbreuk gedaan aan dezen tocht. De sneeuwval van j.l. Zaterdagavond vormde op zichzelf reeds een ernstigen tegenslag. De rijders wisten niet langs welke route zij zouden worden geleid, daar zij bij iederen contrólepost den volgenden contrólepost als doel kregen aangewezen. Horst Faber Duitsoh kampioen sohoonrljden Onder groote belangstelling werden gis teren te Essen de wedstrijden gehouden om het Duitsche kampioenschap schoon tijden voor heeren. Winnaar en Duitsch kampioen werd Horst Faber uit München Tweede werd Edi Rada uit Weenen en derde Helmut May, eveneens uit Weenen sec.; 5. Vreni Keiler (Zwitserland) 4 mln. 36.38 sec.; 6 Cellina Sof 34.09 sec.; 7. Rosemarie .and) 4 min. 37.63 see.; 8. May Nilsson (Zweden) 4 min. 40.25 sec.; 9. Lulu Bou- latz (Zwitserland) 4 min. 43.77 sec.; IQ urtaffer (Italië) 5 min. 4b.do ma.. doch leverde voor verschillende rijders nog tal van moeilijkheden op. Een beetje speurzin had men wel noodig en gelukkig bleken de meeste rijders in het bezit hier van te zijn. De verschillende ijsclubs had den hun banen uitstekend geveegd, het geen den rijders ten goede kwam. Ook was er voor gezorgd, dat de verschillende over stapplaatsen geen speciale moeilijkheden opleverden voor de rijders. Voor hen, die 100 k.m. aflegden, kon men alle waardee- ring hebben, daar dit gelijkwaardig kan worden geacht met een tocht over 140 k.m. onder gunstiger weersomstandigheden. Ongeveer de helft van de deelnemers bereikte het voor oogen gestelde doel. De prestatietocht telde 230 deelnemers, waarvan 85 procent de finish bereikte. De officieuze uitslag luidt: 1. en 2. P J. Trooster (Amsterdam) én G. Smit (Am sterdam) in 5 uur, 52 sec.; 3. en 4. M Tessel (Broek in Waterland) en T See gers (Purmerend) in 5 uur 56 min.; 5 J Bosman (Breukelen) 6 uur 4 min.; 6. Sj. Westra (Warmenhuizen) 6 uur 7 min.; 7 en 8. N H. Feenstra (alhier) en H. Keiler (Hilversum) in 6 uur 8 min.; 9. S. Brou wer (Landsmeer) in 6 uur 16 min.; 10. J Zegers (Amsterdam) in 6 uur 24 min. Tweed» zwemdag op 7 Februari Aangemoedigd door het succes, dat be haald werd bij de eerste ontmoeting op 20 December in de badinrichting Maurits- kade met de Kringzwemcompetitie, geor ganiseerd door het bestuur van den Kring ’s-Gravenhage van den Nederlandschen Zwembond, heeft deze het plan opgevat een tweede ontmoeting te doen plaats vin den in de overdekte zweminrichting „De Regentes” aan de Weimarstraat op Vrijdag 7 Februari des avonds half negen. Waar inmiddels weer eenige zwemver- eenigingen tot den Nederlandschen Zwem bond zijn toegetreden, is het vermoeden gewettigd, dat ditmaal wederom vele jon geren aan de wedstrijden zullen deelne men Het programma is zoodanig samen gesteld, dat vooral de jongeren gelegen heid krijgen hun krachten met gelijk waardige tegenstanders te meten. EXAMEN VOOR LEERAAR Dinsdag tes” aan 2: Sportopleidingscursus het examen zwemleeraar worden afgenomen. De cur sisten zijn theoretisch en practisch opge leid door de heeren Brinkgreve en G Hegi. Buyen, de Nederlandsche kampioen in het hardrijden, heeft tijdens de invi tatiewedstrijden, welke onder auspi ciën van den Nederlandschen Schaat- senrijdersbond gistermiddag door de Ijsclub ..Kralingen” te Rotterdam werden georganiseerd, op beslissende wijze aangetoond, dat hij dit seizoen de beste rijder van ons land is. De Amsterdammer eindigde in de alge- meene klasseering als eerste met in totaal 7 punten, een 4e plaats op de 500 meter, een le op de 1500 en een 2e op de 3000 meter, terwijl zijn groote rivaal de kampioen van het vorig jaar Langedijk, die 10 punten tezamen kreeg, zich met de tweede plaats te vreden moest stellen. Zaterdag zijn de skiwereldkampioen- schappen, welke van 1 tot en met 9 Febr. te Cortina d’Ampezzo worden gehouden, officieel geopend. De plechtigheid ge schiedde in het skistadion en stond onder leiding van den president van het Italiaan- sche Olymp. Comité, graaf Eiller Man- ganiello. Op de eeretribune hadden bovendien nog plaats genomen de Duitsche sportleider von Tschammer und Osten, de voorzitter van de Ski-federatie, graaf Hamilton en graaf Nacossa van het Italiaansche comité van ontvangst, alsmede vertegenwoordi gers der verschillende deelnemende landen en militaire missies van twaalf landen. Een machtig défilé werd in het stadion gehouden, waarbij de deelnemers mar cheerden op de muziek der nationale volks liederen, van respectievelijk Boelgarije, Finland, Duitschland, Japan, Zuid-Slavië, Noorwegen, Slowakije, Spanje, Zweden, Zwitserland, Hongarije en Italië. De afdaling. De wedstrijden begonnen gistermorgen Voorloopig geen geconcentreerde training Deze invitatiewedstrijden hadden tot grondslag, nog eens een overzicht te krij gen van het beschikbare rijdersmateriaal, vooral wat de jongere krachten betreft. Deze opzet is volkomen geslaagd en de commissie voor het hardrijden van den N.S.B. heeft zich dit seizoen wel een ge fundeerd oordeel kunnen vormen over de capaciteiten van hen, die zich in verschil lende wedstrijden met elkaar hebben ge meten. In dit verband moet men ook zien het feit, dat deze week een kleine groep rijders te Rotterdam zou blijven. Vooral de jongere rijders zouden dan in technisch opzicht het een en ander kunnen leeren van de meer geroutineerde en ervaren ouderen. Wellicht doet zich deze maand, indien deze dooi weer door een ijsperiode wordt {evolgd, een gelegenheid voor, de rijders in Rotterdam bijeen te brengen. Maar ook zonder dit nationale trainingskamp kun nen wij vaststellen, dat de wedstrijden dezen winter voldoende veelbelovend ma. teriaal hebben opgeleverd om zekerheid te geven, dat de N.SB in de toekomst over sterke rijders beschikt, die ook inter nationaal een woordje zullen kunnen mee spreken. De tweede ronde van de Oostelijke com petitie van den Nederlandschen IJs- hockeybond werd Zondagmiddag gespeeld op de fraai gelegen baan van de Nijmeeg- sche Ijsclub. De ploegen uit Deventer en Zutfen waren zwak opgekomen, zoodat een ploeg verd samengesteld uit spelers van beide plaatsen De uitslagen luiden; Nijmegen—Arnhem 62; ZutfenArnhem 22; Nijmegen 2 Comb. ZutfenDeventer 25; Nijmegen— Nijmegen 2 3—3, van den Merentocht deel te nemen Men had de keus uit vier trajecten (20, 40, 50 en 90 k.m), waarbij de route iets afweek van den vorigen keer, doch sneeuw en harde wind en niet te vergeten een baan, die steeds slechter werd, waren oorzaak, dat menigeen de kortste route uitkoos en bij gevolg met het afleggen van 20 k.m. ge noegen nam Intusschen zijn er nog zeker een zestigtal geweest, die 50 k.m. voor hun rekening hebben genomen (en ver klaarden er zelfs van te hebben genoten!) terwijl een tiental rijders de uitzonder lijke prestatie leverde door, alle moeilijk heden ten spijt, den grooten vier-meren- toch over 90 k.m. te volbrengen. Zij heb ben hun meren-kruisje waarlijk wel ver diend.' Bij de dames was de wereldkampioene Christi Cranz opnieuw niet te verslaan. Zij legde den afstand af in 4 min 10.30 sec. en werd gevolgd door Kathe Grasegger in 4 min. 17 58 sec. en Anneliese Proxauf in 4 min. 25.33 sec. De Tafanabaan heeft over een afstand van 4600 meter met een hoogteverschil van 985 meter. De botte sneeuw was oor zaak, dat de afdaling over het algemeen langzamer was dan verwacht werd. De baan stelde overigens geen al te groote moeilijkheden aan de deelnemers. Duizenden toeschouwers waren getuigen van den strijd. Op de eeretribune zagen wij graaf Manganiello en den Duitschen Rijkssportleider von Tschammer und Osten. In het landenklassement heeft Duitsch land na dezen eersten wedstrijddag bij de heeren de leiding met 9 punten, daarna volgen Italië met 17 punt., 3. Zweden met 39 en 4. Hongarije met 51 pnt Nog duide lijker is de Duitsche voorsprong bij de dames: Duitschland heeft hier de leiding met 6 punten, daarna volgt Zwitserland met 18 punten De uitslagen. EXAMENS Radio-technicus en radio* monteur: Op 4 November en 9, 10 en 16 Decem ber 1940, werden de schriftelijke, monde linge en her-examens gehouden voor ra dio-technicus en radio-monteur vanwege het Nederlandsch Radio-genootschap. Aan gemeld hadden zich 50 candidaten voor technicus, 29 voor monteur en 8 voor een her-examen voor het practische gedeelte voor radiomonteur. Wegens onvoldoend schriftelijk examen werden 11 candidaten radio-techn en 5 candidaten voor radio-monteur niet tot het schriftelijk examen toegelaten. Mondeling werden geëxamineerd 39 candidaten ra dio-techn 24 candidaten radiomonteur en 6 candidaten monteur voor een her-exa- men. Hiervan slaagden 21 voor technicus, 11 voor monteur en I van de 8 candidaten (waarvan 2 verhinderd waren examen af te leggen) voor een herexamen monteur, terwijl 5 candidaten monteur een herexa men mogen afleggen voor het practisch gedeelte monteur Afgewezen werden in totaal 29 candida- ten-technicus en 13 candidaten-monteur. Geslaagd voor technicus o.a.: R Fick A A. M v. d Akker, W. Bruyn, E. Koebrug» ge. B Nael. G Prins jr. en Ph v Waa»> dijk, allen alhier, geslaagd voor montetff o.a.: J. Oudshoorn, alhier. Het was wel jammer, dat de weers omstandigheden in het geheel niet meege werkt hebben. Er was in den nacht van Zaterdag op Zondag een flink pak sneeuw gevallen, de wind liep naar het Westen en het kwik in den thermometer steeg be denkelijk. Toen Zondagmorgen 11 uur met de 500 meter zou worden begonnen, dooi de het hard, zoodat het ijs zijn nardheid van den vorigen dag had verloren Er stond weder een scherpe wind over de breedte van de baan, welke vooral in de bocht voor de eindstreep bijzonder hin derlijk mocht worden genoemd. Af en toe woeien er sneeuwbuien, die het verblijf op en om de baan niet bepaald aangenaam maakten. Het behoefde geen verwondering te wekken, dat de tijden door dit alles zeer ongunstig beïnvloed werden. Maar allen wa ren het er over eens: de slechte conditie van het ijs en het weer in aanmerking ge nomen. zijn de prestaties van de 12 rijders, die aan den start verschenen, best meege vallen. Vergelijking met tijden, welke dit seizoen in ons land konden worden geno teerd, zou ondoenlijk zijn, maar uit ver schillende factoren er waren spannen de ritten, de stijl en de techniek van de meeste deelnemers vielen te prijzen mag men de conclusie trekken, dat ons land op het oogenblik over een select groepje hardrijders beschikt, die onder goede leiding in de toekomst nog wel meer van zich zullen laten hooren. Natuurlijk wist de eene rijder zich wat beter aan te passen dan de andere, doch de omstandigheden waren voor allen de zelfde. zoodat niemand bevoordeeld werd. Felle ritten waren er genoeg, menigmaal werd elke meter op energieke en geest driftige wijze betwist en de uitslagen op iederen afstand bleven tot de laatste serie onzeker. Onverzoenlijke tegenstanders, zijn deze rijders van elkaar, zoodra de schaatsen over het ijs gaan. Maar voor en na den rit kan men een prettigen vriend schapsband waarnemen, welke zich uit in raadgevingen, wenken en wat dies meer zij. De organisatie van de ijsclub „Kralin gen” onder leiding van voorzitter L. Gla zener deze werd tijdens de pauze ter gelegenheid van zijn 50en jaardag op sym pathieke wijze door de andere bestuurde- ren gelukgewenscht was voortreffelijk De tijdopnemers, de heeren mr. Blussé van Oud-Alblas, Burgerhout en van der Vorm, verrichtten hun werk goed, mr. P. M Kodde fungeerde als starter, terwijl het geheel onder leiding stond van den heer G. W. A. van Laer, president van de I. E.V. en eerevoorzitter van den N.S.B. die als scheidsrechter optrad. De heer van Laer had de aardige attentie een beker beschikbaar te stellen voor den Rotterdam* mer, die het best in de algemeene rang schikking stond en Uyterlinden bleek de winnaar van dezen prijs te zijn. De 500 meter Op de 500 meter waren er spannende ritten tusschen v. Hoorn en Langedijk en tusschen Buyen en Keijzer. Van Hoorn won zijn rit van Langedijk, maar het ver schil was zeer gering De beste tijd werd genoteerd door Roos met 51.4 sec., een fraaie prestatie op dit ijs. De tijd van van Hoorn bedroeg 52 sec. en daarmede werd de Zaandijker tweede op den korten af stand. Opmerkelijk was het feit, dat Lan gedijk, 0.2 sec. sneller was dan Buyen die op de 4e plaats terecht kwam. De uitslag over 500 meter luidt: 1. Roos Amsterdam 51.4 sec., 2. Van Hoorn, Zaan dijk 52 sec., 3. Langedijk, Oudkarspel, 52 4 sec., 4. Buyen, Amsterdam 52.6 sec., 5. en 6. Schouten. Warnsveld en Uyterlinden, Rotterdam beiden 53.4 sec. 7. Muts. Jisp, 53.8 sec. 8. Scheer, Twisk 54 sec., 9. Keij zer, De Lier 54.6 sec., 10. Strijbis, Haren karspel 54.8 sec., 11. Zwanenburg, Rotter dam 56.2 sec., 12. Ekelschot, Amsterdam 56.4 sec. eindrangschikking. Ongetwijfeld had van Hoorn, indien hij niet gevallen was. zijn snelheid kunnen volhouden en de moge lijkheid ware dan groot geweest, dat hij binnen den tijd van Buyen was gebleven. Nu werd Keyzer derde op de 1500 meter De uitslag over de 1500 meter luidt: 1. Buyen, 2 min. 51.4 sec., 2. Langedijk 2.57.2 3. Keijzer 2.59 4. Scheer 2.59 2. 5 Muts 2.59.4 6. Strijbis 3 min. 7. Schouten 3.04. 8. van Hoorn (gevallen) 3 05. 9 Roos 3.06.4. 10. Ekelschot 3.07. 11. Zwanenburg 3.10, 12. Uyterlinden (gevallen) 3 23 6 De stand na twee afstanden was. dat Buyen en Langedijk de leiding hadden met 5 punten, gevolgd door Roos en van Hoorn, beiden met 10 punten, Muts, Scheer en Keijzer met 12 punten, Schou ten 12|, Strijbis 16, Uyterlinden 17j, Ekel schot 22 en Zwanenburg 22 punten. De eindstand De eindstand (over drie afstanden) is als volgt, waarbij tusschen haakjes de internationale telling is aangegeven 1 Buyen 7 punten (172.933); 2. Lange dijk 10 punten (176.834); 3. Keijzer 15 pun ten (177.667); 4. Muts 16 punten (178.700); 5. Strijbis 17 punten (177.500); 6. van Hoorn 17 punten (179.800); 7. Scheer 20 punten (179.966); 8. Roos 21 punten (183.733); 9. Schouten 22J punt (182.766); 10. Ekelschot 28 punten (184 366); 12. Uyterlinden 29J punt (195.867); 12. Zwa nenburg 31 punten (178.100). Michaux de beste stayer te Antwerpen Ten bate van de Winterhulp België werd Zondagmiddag in het Antwerpsche Sport paleis een interessant programma gege ven. Opnieuw vermeldde dit programma een landen-omnium tusschen Nederland en België. Thans waren het de Nederland sche renners v. d. Voort, v. d. Vijver en Verschuren, die uitkwamen tegen de Bel gische renners Cools. Clautier en Bru- neel. Deze omnium leverde, evenals verleden week, een overwinning op voor de Belgen. De belangstelling voor den stayerswed- strijd daalde aanmerkelijk, toen men ver nam, dat de Nederlander Schulte dezen middag niet in de gelegenheid was te starten in verband met een contract, dat hij reeds had loepen met de directie van de winterbaan te Brussel. De uitslagen luiden. Sprint: le serie: 1. Verschuren, tijd laatste 200 meter, 13.6 sec.; 2. Bruneel. Tweede serie: 1. Clautier, 13.2 sec.; 2. v. d. Voort. Derde serie: 1. Cools, 12.4 sec.; 2. v. d. Vijver. Punténwedstrijd over 3 k.m. met 4 klas sementen: 1. Cools, 4 min. 7.2 sec. met 9 punten; 2. v. d. Voort, 11 punten; 3. Clau tier 1” punten; 4. Bruneel 13 punten; 5. Verschuren 19 punten; 6. v. d. Vijver 21 punten Tijdrace over 250 meter: 1. Cools 14.96 sec.: 2. v. d. Vijver 15.01 sec.; 3. Clau tier 15.15 sec.; 4. v. d. Voort 15.40 sec.; 5. Bruneel 15.41 sec.; 6. Verschuren 15.50 sec. Australische achtervolging over 2 k.m.: 1. Clautier in 2 min. 25.8 sec.2. Cools op 25 meter; 3. Verschuren ingehaald; 4. v. d. Vijver ingehaald; 5. Bruneel en 6 v. d. Voort, beiden ingehaald. De eindstand was: 1. België 29 punten. 2. Nederland 43 punten Dedetailleerde uit slag: 1. Cools, 5 punten; 2. Clautier 8J punt; 3. v. d. Voort en v. d. Vijver 14 punten5. Verschuren 15 punten en 6. Bruneel 15J punt. Stayerswedstrijdle manche over 20 k.m.: 1. Michaux 17 min. 39.6 sec.; 2. Leijsen 3. Kaers op 400 meter; 4 Somers op 480 meter Tweede manche 20 k.m.: 1. Leijsen 17 min. 59.8 sec.; 2. Somers op 80 meter; 3. Michaux op 225 meter; 4 Kaers op 960 meter (bandbreuk). Derde manche over 35 k.m.: 1. Kaers in 32 min. 19.4 sec. 2. Michaux op 80 meter3. Leijsen op 285 meter; 4. Somers op 810 meter. Totaal- klassement: 1. Michaux 74.965 k.m.; 2. Leijsen 74,905 k.m.; 3. Kaers 74,640 k.m.; 4. Somers 74.630 k.m. WINTERSPORT. De beslissing De beslissing moest vallen in den rit tusschen Buyen en Langedijk, die weer tegen elkaar op, de 3000 meter reden. Aan vankelijk was de stnjd tusschen beide concurrenten scherp, maar Buyen lag voortdurend iets voor. Definitief liep hij in de voorlaatste ronde weg en aangezien de Amsterdammer op de laatste 400 meter de binnenbocht had, werd de voorsprong van Buyen nog grooter. In den tijd van 6 min. 19.2 sec. ging hij door de finish; de tijd van Langedijk bedroeg 6 min. 32.2 sec In den volgenden rit tusschen. Keijzer en Scheer bjeef de eerste royaal onder laen tijd van Langedijk Wedstrijden zonder verrassing zijn het ook dit keer niet geweest. Strijbis ging in zijn rit tegen den jeug- I digen Muts uitstekend over de baan. Na 1000 meter was zijn tijd 2 min. 6 sec.; precies gelijk aan dien van Buyen; twee ronden later, dus na 1800 meter was dat ook het geval, 3 min. 47 sec. Ook de vol gende 400 meter bleek door beide rijders in een zelfden tijd te zijn afgelegd, zoo dat na 2200 meter in het proces-verbaal Buyen en voor Strijbis 4 min. 37 sec. stond. X. XVX X X-J. l 1J CXCXX VA XJ. XV LX Lz*— X X X U, M v.w w***» 2. G. A. H. M. Wessels—Geusebroek 0—1; en Rudi Cranz in 4 min. 8.66 sec terwijl 3 A. den HartoogA. van Zijl 01; 4. J Muilwijk—H v. d Hoff 1-0; 5. G. L. de BrieJ B. N. Ruben Jr. 01; 6. J. J. v. SantenG J. D. Aalders 10; 7. Dr. C. J Brester—J. v. Dijk l-O; 8 H. J Robijns K de Roo 01; 9. L. M. BruinsJ. Fernhout 01; 10. G. J. M. Hofsomfrier Jacobson H4; totaal 4J—5$. Utrecht speelde aan de even genum merde borden met wit. nunuci vxdXX «j ucx uuoic oyciui o v.w.. - v--CT---- o- - o--- dr H Smitskamp, J. B. N Ruben Sr. en met de afdaling voor dames en heeren, A. Koster Desondanks wonnen onze stad- genooten met 5j4£. De uitslagen waren: UtrechtH. Chr S. V.: 1. Mr. E. SpanjaardC. L. Ruben 10; Ongetwijfeld zullen velen in den lande, en in het bijzonder zijn Quickvrienden, met ontroering kennis genomen hebben van het overlijden te Medan (N.O.I.) waar hij als chirurg gevestigd was, van dr Edu Sneth- lage, den grooten voetballer uit de jaren 1907 en volgende. Met hem is heengegaan een bekwaam medicus en een eerlijk, fair sportman Quick, waarvan hij reeds op jeugdigen leeftijd lid was, verliest in hem een van haar beste eereleden, want hij was een clubman in hart en nieren, die zelfs toen hij in het Verre Oosten zat, nim mer zijn oude club vergat. Het clubblad van Quick, „Chantecler”. bevat heel wat bijdragen met technische raadgevingen en in deze artikelen gaf Snethlage duidelijk aan, wat de voetballer kan doen voor eigen vorming. Snethlage was een voetballer van groot formaat, een stevige speler, en gedurende eenige jaren een der bekendste spelers van het Nederlandsch elftal. Met wijlen mr. J H. Weicker vormde hij jarenlang den gevreesden rechtervleugel van óns natio nale elftal. Elfmaal droeg hij het oranje shirt, totdat een onwillige knie een einde maakte aan zijn voetballoopbaan. Als club man was zijn grootste vreugde het be halen van het kampioenschap van Neder land in het seizoen 1907-1908. Daarover wa^ hij zelfs de laatste maal, dat wij hem spraken niet uitgepraat. In 1939 kwam hij onverwacht naar Hol land voor het ondergaan van een zware operatie maar dank zij zijn oersterk gestel kwam hij daar doorheen. In Februari van het vorige jaar vertrok hij vol goeden moed weer naar Indië met de bedoeling daar nog 2 a 3 jaar werkzaam te zijn en dan definitief te repatrieeren Het heeft helaas niet zoo mogen zijn en via het Roode Kruis kwam het onverwachte be richt van zijn overlijden. Quick rouwt om - het verlies van dezen grooten zoon uit het Hanenburgsche geslacht. SCHAKEN had Buyen 51 sec. genoteerd, Strijbis deed 50.8 sec. over, maar het verrassende slot was de magnifieke eindspurt van Strijbis. De laatste 400 meter gingen op in 48.8 sec., Buyen had daar 51.2 sec. tegenover ge steld, wel een bewijs, dat Strijbis schit terend gereaen had. Met een tijd van 6 min. 16.4 sec werd de Harenkarspelaar onbetwist op dezen afstand eerste. In tusschen bleek Muts tijd nog binnen dien van Langedijk te vallen, zoodat de laatste op de 3000 meter slechts vijfde werd. De uitslag luidt 3000 meter 1 Strijbis 6 min. 16.2 sec.; 2. Buyen 6.19.2; 3. Keijzer 6.20.4; 4. Muts 6.30 6; 5. Langedijk 6.32.2; 6. Ekelschot 6.33.8; 7. van Hoorn 6.36.8; 8. Scheer 6.37.4; 9. Zwanenburg 6.45.4; 10. Schouten 6.48.2; 11. Roos 7.01.2; 12. Uyterlinden 7.27.6. Duel BuyenLangedijk De ritten voor de 1500 meter werden ■amengesteld in overeenstemming met de tijden der rijders op den korten afstand. Verscheidene deelnemers wisten binnen de 3-minutengrens te blijven, hetgeen ook al weer veroorzaakt werd door de meeren- deels felle kampen, welke het vrij talrijke publiek kreeg te aanschouwen. Aller be langstelling ging uit naar den rit tusschen Buyen en Langelijk, die nu al voor de derde maal op dezen afstand tegenover elkaar stonden. Tijdens de wedstrijden om den Kennemerwisselbeker had Langedijk gewonnen. Buyen nam revanche op het Nederlandsche kampioenschap en in den rit van gisteren sloeg de Amsterdammer den ex-kampioen op overtuigende wijze. De tijd van 2 min. 51.4 sec. was voor deze omstandigheden werkelijk prachtig Lan gedijk kwam met 6 seconden achterstand door de finish, een verschil dus van on geveer 60 meter. Niettemin bleek zijn tijd 2 min. 57.2 sec nog voldoende te zijn, voor een tweede plaats. Wil men een staaltje van sportiviteit tusschen deze rijders? In de eerste ronde kwam Buyen. die de bui tenbaan had. te ver naar binnen en hin derde zijn tegenstander een weinig Maar Langedijk waarschuwde zijn rivaal door hem, in vollen strijd liggend, toe te roe- pep. dat Buyen verkeerd reed Was dat niet geschied, dan zou Buyen wellicht ge diskwalificeerd zijn. Van Hoorn startte op dezen afstand snel, zóó snel, dat hij aan vankelijk een stuk beneden den tijd van Buyen bleef Maar in de laatste bocht kwam de Zaandijker in het ijs te steken, zijn val kostte hem vele seconden en daar- <oor natuurlijk ook enkele plaatsen in de Gerechtshof VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP Het gerechtshof deed heden uitspraak in de zaak tegen den 25-jarigen J. M. Z. uit Baarland, die terecht heeft gestaan voor de rechtbank te Middelburg, ver dacht van doodslag. De rechtbank heeft Z. ontslagen van rechtsvervolging, waarop de officier van justitie hooger beroep aantee- kende. De advocaat-generaal eischte bij de behandeling in hooger beroep, wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, 2| jaar gevangenisstraf Het gerechtshof vernietigde heden het vonnis van de rechtbank, en opnieuw rechtdoende, ontsloeg het Z. voor een ge deelte van de ten laste legging van alle rechtsvervolging en sprak hem voor het overige deelte vrij. De voortreffelijke organisatie van den op Zondag 12 Januari j.l. van Leiden uit gehouden ZuidhoMandsdhen Meren tocht van den Z.H Y B. had de belangstelling voor den gisteren (Zondac) te houden tocht dermate gestimuleerd, dat het be stuur, gezien de zeer vele aanvragen en verzoeken om inlichtingen, gerekend had op een aantal deelnemers, da. nog bdui- dend grooter zou zijrfdan den vorigen keer, toen men het tot ruim 1700 heeft gebracht. Helaas hebben de weersomstandigheden het anders gewildHoewel er den vorigen avond wat sneeuw gevallen was, versche nen er toch in den vroegen Zondagmor gen omstreeks half negen reeds velen aan den start in café „Zomerzorg” te Leiden en de enkele sneeuwvlokjes, welke toen al vielen, deden nog allerminst vermoeden, dat he.t ditmaal op een gedeeltelijke mis lukking zou uitloopen. In die eerste mor genuren was de baan over het algemeen in goede conditie en vooral op de meren kon het ijs goed genoemd worden. Wel dra echter begon de sneeuw steeds dichter te vallen en toen een gierende wind er tenslotte tegen tienen een ware sneeuw jacht van maakte, was voor de meeste, nog niet gestarte schaatsenrijders de animo tot het nulpunt gedaald. Waar men dezen keer op alle controleposten (dertien in to taal) den tocht kon beginnen, is niet met juistheid op te geven, hoeveel deelnemers er zijn geeweest, doch van bestuurszijde schatte men dit. gehoord de verschillende telefonische inlichtingen, op ongeveer 400 van wie omstreeks 250. die café „Zomer zorg” als beginpunt hadden gekozen. Het grootste contingent daarvan werd geleverd door de Sleutelstad, doch ook uit Den Haag. Rotterdam, enz. waren tal schaatsenrijders gekomen, om aan Weersomstandigheden leiden tot een gedeeltelijke mislukking Kampioenschap van den Haag In „Het Paviljoen” werd Zaterdagmid dag de derde ronde gespeeld van den wed strijd om het persoonlijk hoofdklasse kam pioenschap van den Haag. De uitslagen waren: F. v. RennesR. v. d. Klift 11: J. v. Abswoude jr.—C. C. |J. Diederik 02; J. M. BomF. Gordijn 2*-0N. N.—A. J. Bom uitgest.G. Wou denberg—R. A. Posthuma. 11. De titelhouder, J. M. Bóm, won in goe den stijl van Gordijn, hoewel deze zich in een klassieke partij aanvankelijk goed weerde. Een zonderlinge partij ging tusschen van Abswoude en Diederik. Laatstgenoem de schoot in de opening een bok, kwam twee stukken achter, doch zag niettemin kans te winnen, dank zij een nog groo- tere fout van zijn tegenstander. Van Ren nes leverde goed werk door v. d. Klift een puntje afhapdig te maken. Posthuma had iets voordeel, maar Woudenberg kon het spel gelijk houden. CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Zooals reeds gemeld is, zullen aan den strijd om het clubkampioenschap van Ne derland vijf vereenigingen deelnemen, t.w. van Embden, AmsterdamZ.D.C.. Rotter dam R.D.G., alhier; IJ.DC., IJmuiden en Excelsior. ’s-Hertogenbosch. In tegenstelling met vorige jaren, zullen de tientallen ditmaal gezamenlijk een hal ve competitie spelen, hetgeen aan de span ning slechts ten goede kan komen. Het valt uiteraard niet te voorspellen welke club tenslotte den eerepalm zal wegdragen, doch men kan wel aannemen, dat het Re sidentie Damgenootschap (de landskam pioen van eerverleden jaar) weer een hartig woordje zal meespreken. Er zal op vijf achtereenvolgende Zondagen gespeeld worden. Het rooster is aldus samengesteld: 9 Februari: Amsterdam: van Emben— IJ.D.C. en hier ter stede R.D.G.Z.D.C. 16 Februari: IJmuiden; IJ.D.C.R.D.G. en Rotterdam: Z.D.C.Excelsior. 23 Februari: alhier: R.D.G.van Emb den en ’s-Hertogenbosch: Excelsior— IJ.D.C 2 MaartAmsterdamvan EmbdenEx celsior en IJmuiden: IJ.D.C.Z.D.C. 9 Maart: Rotterdam: Z.D.C.van Emb den en 's-Hertogenbosch: Excelsior R.D.G. Te Amsterdam wordt in Huize „West- einde” gespeeldRotterdam: gebouw C. J. M. V. Putschelaan 104; hier ter stede: café-restaurant „St. Reges”, Thomsonlaan 1; IJmuiden: Hotel „Kennemerhof” en 's-Hertogenbosch: Hotel „Gertsen” Het met invallers voor Hegi en Tissen uitkomende Zian heeft Zondagmiddag in „De Regentes" uitstekend partij gegeven aan het volledig uitkomende H Z. en P.C. en het zag er zelfs naar uit, dat in de tweed hleft. nadat de rust met 25 was tweede helft, nadat de rust met 2—was teruggebracht, de thuisclub een gelijk spel zou forceeren. Tenslotte zegevierde H.Z. en P.C., doordat de ploeg een goed sa menhangend geheel vormde en over degelijke schutters beschikt. Spoedig na den aanvang nam Zian, na een vrijen worp, goed door Kneifer voor het doel geplaatst en door v.d. Boogaard even aangeraakt, de leiding, waarna Ruimschotel de partijen op gelijken voet bracht 11. Stam, Ruimschotel en Wey- henke (2x) voerden daarna de score op tot 15, waarna even voor de rust, na een ver schot van v. d. Voet, door v. d. Baagaard de stand op 25 werd gebracht Na de hervatting maakten Vlothuizen en v. d. Boogaard er snel achter elkaar 45 van en kreeg de H.Z. en P.C.-verde diging volop werk. Uit een vrijen worp maakte Daan Otten het halve dozijn vol, doch even later had v. d. Boogaard den achterstand wederom teruggebracht tot 56. Hierna zegevierde de betere tech niek der H.Z. en P.C.-ploeg en in een snel tempo brachten Pléy (2 x) en Ruim schotel (2 x) den eindstand op 510. Het was een fraaie wedstrijd met span nende momenten. BOKSEN De uitslagen luiden: Heeren: 1 Josef Jennewein (Duitschl.) 4 min. 3.97 sec.; 2. Alberto Marcellin (It.) 4 min 6.66 sec.; 3. Rudi Cranz (Duitschl.) 4 min. 8.66 sec 4. Vittorio Chierroni (It 4 min 9.46 sec.; 5. Helmuth Lantschner (Duitschland) 4 min. 9.69 sec.; 6. Rudolf Rominger (Zwitserland) 4 min. 12.55 sec 7 Randmod Soerensen (Noorwegen) 4 min. 14.74 sec.; 8. Albert Pfeiffer (Duitsch land) 4 min 15.13 sec,; 9. Scheuring (Zwe den) 4 min. 18.09 sec.; 10 Hans Hansaon (Zweden) 4 min. 19.09 sec. Dames: 1. Christi Cranz (Duitschland) 4 min 10.30 sec.; 2 Kathe Grasegger (Dtl.) 4 min. 17.58 sec.; 3 Anneliese Pro- tijd xluf (Duitschland) 4 min. 25.33 sec.; 4. Vreni Fuchs (Zwitserland) 4 min. 29.58 SpangenHaarlem De gisteren te Rotterdam gespeelde wedstrijd voor de 1ste klasse competitie B. van den Nederlandschen Schaakbond tusschen de eerste tientallen van Spangen en Haarlemsch Schaakgenootschap lever de geen definitieven uitslag op. De strijd werd verdaagd in den stand 3j3j. Vermoedelijk zal Spangen den kamp met 5|4j winnen. SpangenHaarlem Chr. VlagsmaG. Kroone 10; W. OvergaauwJ. H. Marwitz afgebr.; J. KoedopdJ. C. Haalebos afgebr.; J. OudenaardenG. Bollebakker 10; L. Reitsmamr. G. Snoeck Henkemans 01; J. v. Dongenir. G. v. d. Gaag 0—1; C GroeneveldTh. Ph. Stolle J; J. R. J. BollermanJ. Sondorp 1—0; P. de Vries A. Wehnes afgebr.; M G. Spijkers— P. Verdonck afgebr. Voorloopige uitslag 34-3*. Nu er dit jaar geen officieele Elfsteden tocht wordt uitgeschreven heeft een vier tal Zuid-Hollanders Zaterdag op eigen gelegenheid dezen tocht gemaakt. Het waren de heeren L. Kamp, W. Werker en De Koe, studenten aan de Technische U7i Hoogeschool te Delft en de heer H. if Berlage. advocaat bij den Octrooiraad alhier, van wie laatstgenoemde reeds enkele weekeinden, in Leeuwarden had doorgebracht, om er serieus te trainen. 's Morgens om kwart voor zes werd in de richting Dokkum vertrokken: van daar ging het terug, Zuidwaarts tot Bartlehiem. Daarop sloeg het viertal Westwaarts af in de richting Franeker naar Bolsward. Over Workum en Hindeloopen ging het naar Stavoren en precies om 8.50 uur 's-avonds waren de rijders te Schenken schans, de plaats, waar op 30 Januari van het vorig jaar werd gestart, terug. Een knappe prestatie!

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7