BAAGSCBE COURANT PLANETARIUM GOEDGEKEURD POLYFOTO redt Brigadier redt met levensgevaar 4 kinderen uit brandend huis HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT GEMENGD NIEUWS BINNENLAND TELEGRAMMEN STADSNIEUWS PERSOONSBEWIJS FOTO’S Maandag 3 Februari 1941. 1 de Zware binnenbrand in drie perceelen in de Trooststraat De nieuwe periode van textieldistributie s den DERDE BLAD ZIJN Generator-anthraciet of -turf commissaris VERKLARING VAN STIMSON DONOVAN IN TURKIJE Grieksche troepenconcentraties gebombardeerd DISTRIBUTIEOVERTREDERS GESNAPT r i i i 1 l l l l l l I l l l ONZE De Nederlandsche Arbeidsdienst DUITSCHE GEZANT TE BOEKAREST OVERHANDIGT GELOOFSBRIEVEN DUITSCH-ZWEEDSCHE HANDELS- REGELING Brigadier de Graaf De collecte voor Winterhulp Nederland Gewijzigde regeling voor de toeslagkaart BRITSCH VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT BOELGAARSCHE GEZANT TE BELGRADO OVERLEDEN Tijdens het onderzoek naar de oorzaak van den brand in het perceel Trooststraat 281 (Polygoon) Aanvallen met afzonderlijke gevechtsvliegtuigen in Zuidoost-Engeland Ouders van de kinderen waren niet thuis Koffie en eieren zonder bon Onderscheidingen voor mede werkers van den Rüks- OMZETBELASTING OPBRENGST COLLECTE WINTERHULP Sagen en mythen aan sterrenhemel L. M C. bleek gelukkig al weer hersteld te zijn. ren onderbrachten. door het hoofd registers. Gisteravond heeft in de perceelen Trooststraat 181 (een eerste étage), 183 en 189 (twee tweede étages) een zware binnenbrand gewoed, die slechts met de grootste moeite door de brandweer kon worden bedwongen. Vier kleine kinde ren, wier leeftijd varieerde van 4 jaar, werden met gevaar voor eigen le ven door den brigadier van politie de Graaf gered J. C. M. Smits, H. Struik, M. C. i i i i i i i i i i i i i i i i i t veringsvergunning” mogen worden afge- leverd. Bonnen aangewezen voor 4 tot en met 28 Februari De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart deelt mede, dat gedurende het tijd vak van Dinsdag 4 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari, de met de woorden „generator-anthraciet eerste periode’’ ge merkte bonnen recht geven op het koo- pen van 1 h.l. (maximaal 75 k.g. anthra- -cietnootjes V. De met de woorden ,,generator-turf eer ste periode” gemerkte bonnen geven gedu rende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. I l l l I l l l l l I I I l l *1 Pater uit Leiden in de duisternis te water geraakt en verdronken Vanmorgen is uit de Haarlemmertrek- vaart te Leiden het lijk opgehaald van den 55-jarigen pater G. van Heusden, die in den avond van 18 December tengevolge van de duisternis te water is geraakt. Pater van Heusden was sinds twee jaar te Leiden werkzaam en verbonden aan de Hartebrug-parochie. Prijsopdrijving In een schoenenzaak te Hoensbroek is een partij schoenen in beslag genomen wegens prijsopdrijving. Op de GoudsBloemlaan is van een onbeheerd staand rijwiel, dat toebe hoorde aan een bewoner van de Beve- landschestraat, een doos, inhoudende twee costuums en een winterjas, gesto len. den in- het gedragen, Omstreeks acht uur werd het bureau van der Vennestraat gealarmeerd voor brand in de Trooststraat, in perceel 193. De bewoners van dit perceel waren dien dag afwezig geweest. Toen zij thuis kwa men, bemerkten zij tot hun grooten schrik een sterke rookontwikkeling in het huis. Zij dachten niet anders of hun huis stond in brand, zoodat zij oogenblikkelijk de po litie waarschuwden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, constateerde, dat van de bevolkings- CREMATIE IR. B. SMOLENSKY Zaterdagmiddag heeft in grooten een voud in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van ir. B.-Smo lensky, die vroeger werkzaam is geweest bij de scheepsbouw mij. en werven Wilton- Fijenoord te RotterdamSchiedam en die na langdurige ongesteldheid op 48-jarigen leeftijd te Wassenaar overleed. Van de maatschj Wilton-Fijenoord waren aanwezig de heeren S. de Vries, hoofdingenieur en P. Pluymert, ingenieur, beiden te Schiedam. Verder waren aan wezig ir. A. C. van Wijk te Rotterdam, mr. M. G. J. Bevers en J. A. Botner, beiden te Delft, dr. J. P. Maten en dr. A. L. Schmidt, beiden te Amsterdam, M. Soeteman te Ginneken e.a. Op verzoek werd bij de plechtigheid niet gesproken. De organist speelde bij het dalen van de kist „Komm, süsser Tod” en daarna het slotkoor „wir setzen uns mit Thranen nieder” uit de Mathaus- passion, beide van J. S. Bach. Een oom van den overledene, de heer van Hattum, heeft namens de familie voor de belangstelling bedankt. AFLEVERINGSTERMIJN VOOR SLA OLIE VERLENGD TOT EN MET 28 FEBRUARI De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend, in verband met het afleveren van slaolie Zooals destijds is gepubliceerd, mochten de winkeliers de flesschen slaolie, welke op de met „21” genummerde bonnen van de boter- en vet- kaarten waren gekocht, uitsluitend gedu rende het tijdvak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 aan hun klan ten afleveren. Deze afleveringstermijn is thans verlengd tot en met Vrijdag 28 Fe bruari a.s. Waar waren echter de andere drie kinde ren? Brigadier de Graaf wist heg noch steg in het huis. Hij liep door de achterkamer, zoekend en tastend naar een deur. In den hoek brandde het reeds fel. Een kast en een schemerlamp stonden in lichter laaie. De rookontwikkeling was zeer sterk. Met moeite baande de brigadier zich een weg. telkens stootte hij tegen een of ander voor werp, want door de rook was het zicht ze.er slecht. Eindelijk belandde hij in den uit bouw. Hier lagen in drie ijzeren ledikan- tjes de kinderen. Door den rook moestten zij. Toch waren ze niet wakker geworden. De heer de Graaf nam een der kinderen op, wikkelde 't in een deken. Het begon te huilen, maar de brigadier praatte wat met de kleine om het gerust te stellen. Toen hij met het kind naar voren liep, begon nen de twee andere, inmiddels wakker ge- BOEKAREST, 3 Februari (D.N.B.) Vanmiddag heeft de nieuwe Duitsche ge zant te Boekarest, Manfred baron von Killinger, in het koninklijk paleis aan koning Michael zijn geloofsbrieven over handigd. Staatsleider generaal Antonescu, de hoogere ambtenaren van het Duitsche gezantschap en de Duitsche militaire attrach's woonden de plechtigheid bij. De koning heeft vervolgens den gezant en zijn medewerkers tot een noenmaal uit- genoodigd. vlammen. Waarschijnlijk was hier dus sprake van een lekken schoorsteen, dacht men, zoodat het onderzoek in die richting geleid werd. Even later werd men echter gealarmeerd voor brand in perceel 181. Waarschijnlijk heeft de rook van den brand aldaar door het plafond van de be lendende perceelen een uitweg gezocht naar perceel 193. Brigadier de Graaf, die de leiding had van de motorspuit van der Vennestraat, belde aan op perceel 181, maar niemand deed open. Buren vertelden hem, dat de bewoners, een 24-jarige glazenwasscher en zijn vrouw, niet thuis waren. Zij wa ren, zooals te doen gebruikelijk bij fami lie, een kaartje aan het leggen. De vier kinderen van 4, 2%, 1% en een jaar bevonden zich echter alleen in het huis. Men kan zich voorstellen met welke ge voelens brigadier de Graaf, zelf vader van 8 kinderen, deze mededeeling opnam. Er was geen minuut meer te verliezen, want het vermoeden was gewettigd, dat het vuur al eenigen tijd woedde, hetgeen men echter niet op kon merken, doordat de ramen ver duisterd waren. Onmiddellijk werd de deur geforceerd met een koevoet. Briga dier de Graaf stond in de gang. Uit het, voorkamertje hoorde hij heel zachtjes het geluid van een huilend kind. Hij spoedde zich daarheen. Wie beschrijft zijn ontzet ting, toen hij iq den hoek van de kamer, juist op de plaats, waar de brand woedde, een wieg zag staan, waarin een kindje lag. Het rieten wiegje had evenals de kast, waartegen het stond vlam gevat. Branden de stukken hout van de kast vielen in het wiegje. Snel greep brigadier de Graaf de baby, die brandwonden aan het rechter handje had, wikkelde het in een deken om het te beschermen tegen de koude en liep naar de voordeur, waar hulpvaardige han- 109,04J 68,12); Stad aan het Haring- I den het kind overnamen en het bij de bu- vliet 34 10>. ren onderbrachten. ISTANBOEL, 3 Februari. (D.N.B.) De speciale afgezant van Roosevelt, kolonel Donovan, zal volgens de Turksche pers in den loop van den dag zijn eerste onderhoud met den minister van buiten- landsche zaken, Saradjogloe, hebben. Over een ontmoeting tusschen den presi dent der r«r>ubliek en Donovan is U4 dusver nog^iets medegedeeld. Man verdronken Zaterdagavond is te Susteren de 70- jarige B. in de Roode Beek geloopen en verdronken. BERLIJN, 3 Februari. (D.N.B.) De han- delsbesprekingen tusschen de regeerings- commissies van Duitschland en Zweden, die op 23 Januari te Berlijn zijn begon nen, zijn Zaterdag voltooid. Er is een regeling getroffen voor loopende kwesties ten aanzien van het Duitsch-Zweedsche goederenverkeer. Verder is een overeen komst tot stand gekomen voor het goe derenverkeer tusschen Zweden, België en Nederland. D62-jarige H. T. van de Nun- speetlaan geraakte gisteravond door de duisternis misleid te water in de Twee de Binnenhaven. Van een visscherschuit af slaagden eenige burgers er in den man door handreiking te redden. Door den geneeskundigen dienst is hij naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd. In de serie lezingen over „Groote technici in den loop der eeuwen” zal morgenmiddag ir. L. T. v. d. Wal in het gebouw de Ruyterstraat 67 voor de Volksuniversiteit spreken over „Leegh- water, de molens en ons polderland". De lezing wordt toegelicht met lichtbeelden. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De wnd.-burgemeester van den Haag, prof, van der Bilt, is verhinderd Woens dag a.s. spreekuur te houden. noliiqo<m) worden, hard te schreeuwen. Zij dachten blijkbaar niet anders of de man-in-uniform wilde hun broertje meenemen. Nadat bri gadier de Graaf het kind naar buiten had gebracht, heeft hij op dezelfde wijze de twee anderen gered. Na deze moedige red ding nam de heer de Graaf weer het blus- schingswerk op zich. Omstreeks 11.30 uur moest hij echter huiswaarts keeren, daar hij zich duizelig en onwel voelde, tenge volge van den rook, dien hij naar binnen nad gekregen. Ook het blusschen heeft den brandweer lieden heel wat hoofdbrekens bezorgd en wel vooral door de omstandigheid, dat de bewoners in de perceelen 183 en 189 even eens afwezig waren. Toen men het vuur in perceel 181 nagenoeg gebluscht had, bleek namelijk, dat ook in de daarboven gelegen woning, no. 183, de brand woedde. De kast, waarin de brand vermoedelijk ontstaan is, loopt namelijk door, zoodat het vuur zich gemakkelijk kon voortplanten. In perceel 181 werd groote schade aan gericht in de voor- en achterkamer. Per ceel 183 is echter nagenoeg geheel uitge brand. Toen men meende, dat ook daar de brand bedwongen was, hoorde men nog steeds knetteren. Het vermoeden lag voor de hand, dat het vuur zich aan het plafond van het daarnaastgelegen perceel, no. 189, had medegedeeld. Men toog op onderzoek uit, belde aan, maar weer kreeg men geen gehoor. De bewoners waren niet thuis. De brandweer was dus gedwongen zich we derom met behulp van een breekijzer toe gang te verschaffen.Haar vermoeden bleek juist te zijn. In twee vertrekken brandde het vuur lustig, zoodat men voor de derde maal aan het blusschen kon gaan. Ook in dit perceel was de schade aanzienlijk. Het waren oude huizen met veel trapjes, gangetje en portaaltjes, de brandweer moest maar, zien hier den weg in vinden. Bovendien had men den eersten tijd al zijn aandacht geconcentreerd op de vier kinde ren .Men kon bezwaarlijk aan het spuiten gaan, terwijl zij nog in hun bedje lagen. Daar komt nog bij, dat de huizen niet van elkaar gescheiden zijn door gemetselde muren. Plafonds en kasten loopen min of meer in elkaar over. De koude en de glad de straten bemoeilijkten voorts het blus- schingswerk. Commissaris Kramer, die op het terrein van den brand aanwezig was, heeft de ouders, die pas later verschenen, op het verkeerde van hun houding gewezen. Het publiek gaf door luide kreten van zijn instemming blijk. Wij hebben hedenmorgen brigadier de Graaf even in zijn woning opgezocht. Hij Leveringtvergunning voor bepaalde producten In aansluiting op onze berichten over de nieuwe textieldistributie-periode, welke 1 Februari j.l. is ingegaan, geven wij he den gegevens over de gewijzigde regeling voor de toeslagkaart benevens een opsom ming van de artikelen, die slechts op „le- Zaterdagavond zagen rechercheurs van de Crisis- en Hamsterwet hier ter stede een dame en heer loopen, die een koffer torsten. Zij hielden het tweetal staande en vroegen of ze even mochten zien wat er zich in den koffer bevond. Hun op merkzaamheid bleek niet ongegrond te zijn, want er kwamen o.m. vier halve ponden koffie uit te voorschijn. Volgens hun verklaring hadden zij deze koffie gekocht zonder bon van een winkelier in de Wateringschestraat. Deze winkelier werd nu met een bezoek vereerd en hier vond men nog zeven kg koffie, welke in beslag werden genomen wegens het ver- koopen buiten de distributie. Een winkelier aan het Lorentzplein deed hetzelfde met eieren, welke hij voor 11 cent per stuk aan den man bracht, terwijl de maxiuumprijs maar 8 cent mag bedragen. Het gevolg was dus. dat de politie ingreep en 500 eieren in beslag nam De winkelier werd geverbaliseerd. Een slager van den Schenkweg ver kocht „Boui-fix”, een praeparaat, waar van men jus en soepen kan maken. Op de pakjes stond als verkoopprijs vermeld 10 cent, waarvan hij echter 15 cent had gemaakt en ze voor dezen prijs had ver kocht. Hij was daarom in overtreding en het gevolg was, dat 47 pakjes in beslag werden genomen en hij eveneens een boete zal hebben te betalen. Een banketbakker aan den Denneweg mankeerde het aan voldoende suiker en boter Hij wist echter buiten de distribu tie deze artikelen te koopen, hoewel hij toen voor de roomboter /4.15 per kg en voor de suiker 90 ct per kg betaalde. De politie bemoeide zich ook met deze zaak en nam bij den banketbakker 7 balen van 50 kg suiker in beslag en 18 kg-blikken roomboter. Behalve de banketbakker werden ook geverbaliseerd een koopman in Biltho- ven, een melkslijter uit Rijnsburg en een boterhandelaar in Zoeterwoude. WASHINGTON. 3 Februari. (A.N.P.) Voor de commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van afgevaardigden heeft minister Stimson Woensdag j.L o.m. verklaard: Niemand weet, wat er bij een oorlog, zooals die zich thans in Europa afspeelt en die steeds meer reac ties heeft op de Vereenigde Staten, zal gebeuren. De crisis, n.l. de binnen het bereik van het mogelijke liggende Duit sche pogingen om een inval in Engeland te doen, zal nog lang duren. Onze groote materieele hulp zal later komen en En» geland de mogelijkheid geven het initia tief te nemen en uit de gevaarlijke situa tie te geraken, waarin een land tijdens den oorlog kan verkeeren, n.l. zich ge heel in de verdediging te bevinden. Onze hulp zal eerst later in dit jaar of in 1942 komen. Het zal lang duren vóór de wapenleveranties beginnen, wanneer de wet niet snel wordt aangenomen. Gfj moet handelen lang voordat de huidige opdrachten uit gevoerd zijn. Opbrengst in verschillende plaatsen gestegen De laatstgehouden collecte voor Win terhulp Nederland heeft aan het licht gebracht, dat deze organisatie eindelijk het vertrouwen heeft gewonnen van de Nederlandsche bevolking. Het streven naar gemeenschapszin, hetwelk Winter hulp Nederland beoogt, het streven om behoeftigen in deze tijden de behulp zame hand te bieden, blijkt thans door velen te worden Ingezien en gewaar deerd, getuige het feit, dat de opbrengst der collecte, vergeleken bij de vorige, in verschillende plaatsen aanmerkelijk gestegen is. De hiervolgende cijfers, met tusschen haakjes er achter geplaatst de opbrengst van den vorigen keer, geven hiervan een duidelijk beeldSassenheim 147,94 55,55): Lekkerkerk 276,02 169,50); Wateringen 171.56 123,89); War mond 399.39J 72,96); Nieuwenhoorn Een bewoner van een per ceel aan de Warmoesstraat te Amsterdam had Zaterdagavond aan een „bekende” die den laatsten trein gemist had, onderdak verleend. Den volgenden morgen kwam hij tot de ontdekking, dat zijn logé ver trokken was met medeneming van een trommel met distributiebescheiden, een gouden horloge, en een bedrag van /8. ERGENS IN ITALIË, 3 Februari. (Stefani): Het 241e weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front activiteit van onze patrouilles en optreden van de ar tillerie van weerszijden. Onze vliegtui gen hebben troepenconcentraties ge bombardeerd. In Noord-Afrika hebben onze vlieg tuigen met succes uit gemechaniseerde strijdkrachten bestaande Britsche colon nes gebombardeerd. In Oost-Afrika zijn ook gisteren we der verwoede gevechten geleverd in de zones van Agordat en Barentoe. Onze luchtmacht is met een bewonderings- waardige bezieling voortdurend in actie geweest. Van het Westen komende vliegtuigen hebben boven Sardinië gevlogen en zon der eenig succes bommen en 2 torpedo’s geworpen op den dijk van de Tirso. An dere bommen kwamen in het open veld terecht, zonder dat slachtoffers vielen of schade werd aangericht. Een vijande lijk vliegtuig werd door het luchtaf weergeschut getroffen en moest dalen. De bemanning is krijgsgevangen ge maakt. Een Engelsch vliegtuig van het type Spitfire is in de nabijheid van Via- reggio neergestort. De bestuurder is ge vangen genomen. De toeslagkaart. In afwijking van de vorige regeling zal thans een toeslagkaart van 50 punten worden uitgereikt aan ieder hoofd van een gezin met twee of meer kinderen, wanneer het aemiddelde jaarlljksche in komen per lid van het gezin beneden de ƒ350 blijft. Toeslagkaarten voor gezins leden worden niet meer uitgereikt. Dienstboden worden niet tot het gezin gerekend. Wel worden tot het gezin ge rekend: inwonende familieleden, natuur lijke en wettige kinderen, schoonkinderen, stiefkinderen, pleeg- en kleinkinderen. De punten van deze toeslagkaarten zijn beschikbaar voor den aankoop van alle goederen, welke uitsluitend tegen inwis seling van punten afgeleverd mogen wor den en bestemd zijn voor het gezin of de gezinsleden De toeslagkaart is evenals de andere kaarten geldig vanaf 1 Februari 1941 tot 1 September 1941. Zij is echter niet in gedeeld in termijnen en is derhalve in haar geheel beschikbaar van 1 Februari 1941 af. De toeslagkaart wordt uitsluitend uit gereikt op aanvrage van het betreffende gezinshoofd, dat daarbij aan te toonen heeft, dat het gemiddelde jaarinkomen per lid van het gezin beneden het vastgestelde bedrag van ƒ350 blijft. Voor deze aanvra gen zijn speciale formulieren kosteloos beschikbaar bij den plaatselijken distribu- tiedienst. Toeslagkaarten uitgegeven in de vorige periode blijven hun geldigheid ook in de nieuwe distributie-periode behouden. Het afknippen. Wij herinneren er aan, dat de punten op de textiel-kaart door den winkelier te beginnen bij nummer 100 in teruggaan de richting moeten worden afgeknipt. De punten op de t o e s 1 a g kaart zijn niet ge nummerd. Zij mogen in willekeurige volg orde worden gebruikt. Losse punten zijn, ook van deze kaart, niet geldig. Textielproducten, welke op leve- ringsvergunning moeten worden afgeleverd Onderstaande textielproducten kunnen slechts betrokken worden op een „Leve- ringsvergunning”, afgegeven door den plaatselijken Distributiedienst: Meubelstoffen: glasgordijnstoffen, an ders dan ui' kunstzijde en/of vezel; over- gordijnstoffen; matrassen, kussens en pe luws of stoffen daarvoordonzen, gestik te en gewatteerde dekens of stoffen daar voor; kaasdoek; zeildoek; markiezendoek; vlaggendoek; lampekapstoffenkarpetten, tapijten, tapijtstoffen, loopers, matten, kleedjes en cocos-artikelen, grooter dan 90 x 160 c.m.tusschenvoeringpantalon- linnen; paardehaarvoering en andere haar- voering en daaruit vervaardigde voering- stukken; kleermakerslinnen, waarop wat ten; kleermakerswatten; wattine (binnen- voering)kragenvilt; pocketing van kunst zijde; keper van kunstzijde: bestreken en gedrenkte boekbindersstoffenin olie ge drenkte stoffen; doeken voor transportrie- men, doorvoersingels e. d.binddoeken garven; filterdoek voor technische- en chemische doeleinden; voor- en meeloo- persstoffenstoffen voor de passement- industriepoetskatoen; schoen- en pan- toffelpluchewaschnetten. 1 No. 17791 BERLIJN, 3 Februari. (D.N.B.) Een Duitsche duikbommenwerper heeft van ochtend voor de Britsche Oostkust een vrachtschip van 3000 ton aangevallen en tot zinken gebracht Het schip werd door verscheidene bommen van middelbaar kaliber getroffen en uiteengereten. Het brak in twee stukken en zonk. Binnen zeer korten tijd waren de wrakstukken onder water verdwenen. BELGRADO, 3 Februari. (Stefani.) De Boelgaarsche gezant Stoiloff, is vanochtend aan een longontsteking overleden. BERLIJN, 3 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met succes vliegvelden fabrieksinstallaties, opslagplaatsen, en spoorwegen in Zuidoost-Engeland aan gevallen. Op een vliegveld werden vij andelijke gevechtsmachines vernield en treffers geplaatst op een hangar. Ten Zuiden van Southend werd een koopvaardijschip in brand geschoten. Een ander koopvaardijschip, kreeg ten Zuidoosten van Harwich verscheidene voltreffers van bommen. De vijand heeft gisteren 3 vliegtuigen verloren, waarvan een in een luchtge vecht en een door het luchtafweerge schut, terwijl het derde gedwongen werd te dalen. Van bevoegde zijde wordt er nog eens op attent gemaakt, dat het aan winkeliers handelaren, fabrikanten en andere onder nemers sinds 1 Februari j.l. verboden is om de omzetbelasting apart aan hun af nemers of hun cliënten in rekening te brengen. Deze belasting kan in de meeste geval len in den prijs verdisconteerd worden. Bedingen, strijdig met bovenstaande zijn dus nietig. De straf hierop kan 5000 of hechtenis beloopen. Naar wij vernemen, heeft de Führer in verband met den 30sten Januari, den ver jaardag van de machtsovername, aan 38 naaste medewerkers van den Rijkscom- missaris, Rijksminister Seyss Inquart, op diens voordracht, het Kriegsverdienst- kreuz tweede klasse verleend. De plech tige uitreiking van de eereteekenen en de door den Führer onderteekende oorkon den geschiedde door den Rijkscommis- saris in diens bureau. Hieronder volgt een lijst van de namen, in alphabetische volgorde, van de onder scheidene functionarissen: Regierungsas- sessor Albrecht, ministerialrat von Böckh Oberbaurat Bolle, S.S.-Hauptsturmführer Dupin, Oberbereichsleiter Éftger, Minis terialrat Fink, Landesbauernführer Graf Grothe Standartenführer Harster, dr Heichlinger, Regierungsrat Heinemann. Hauptmann Heinisch (mit Schwertern) President Jacobs, Pressedezernent Janke Beauftragter Joachim (Utrecht), Ober- sturmbannführer Knolle, dr. Kroiss, S.S.- Hauptsturmführer Leib, Ministerialrat Linnemeyer, S.S.-Hauptsturmführer Graf von Monts, Regiérungsrat MüllerSchol- tes, Beauftragter Münzer (Middelburg), het hier waarschijnlijk een „brandgerucht” Oberstleutnant der Schutzpolizei Müller, betrof, men zag wel veel rook, maar geen Ministerialrat Piesbergen, dr. Rabl, fi- - nanzprasident Rinkefeil, Beauftragter Rit- terbusch (’s-Hertogenbosch), Beauftragter Ross (Leeuwarden), Major der Schutz polizei Sack, Beauftragter Schmidt (Maastricht), Beauftragter Schneider (Arnhem), Gauhauptstellenleiter Schröder Beauftragter Schwebel (den Haag), Ge neralmajor Schumann, Oberdienstleiter Seidel, Gau-inspektor Thiel, Beauftragter Volkers (Rotterdam), Kreisleiter Volk- mar, en S.S.-Hauptsturmführer Wolff. De opbrengst van de inzameling van Winterhulp Nederland op 31 Januari en 1 Februari hier ter stede, is, naar wij ver namen, ruim 22.000, hetgeen aanzienlijk hooger is dan de vorige collecte. De eerde leiderscursus goed geslaagd Vrijdag, 24 Januari j.l. was voor den Nederlandschen Arbeidsdienst een be langrijke dag. Op dezen dag vond n.l. in het opleidingskamp Nunspeet in alle stilte een gebeurtenis plaats, welke niet meer of minder beteekende dan de be ëindiging van de opleiding van 170 aspi- rant-leiders. Commandant Breunese van den Ne derlandschen Opbouwdienst heeft, na een bezichtiging van het kamp, den eer sten leiderscursus afgesloten. Hij heeft het volgende verklaard: ,,De cursus heeft een onverwacht suc ces gehad. Elke aspirant heeft den zin Van den Arbeidsdienst begrepen, zich ten volle gegeven en daardoor in den korten tijd van 6y2 week het doel van den cur sus bereikt. Met ingang van 15 Januari 1941 zijn derhalve alle aspiranten in overeenstemming met hun prestaties en bijzonderen aanleg als eerste leiders met de onderscheiden graden van dienst in den Arbeidsdienst opgenomen. Dit is een grootsch resultaat en Nunspeet is daardoor de bakermat van den Neder landschen Arbeidsdienst geworden”. Voor de idee van den Arbeidsdienst is hiermede de sluitsteen geplaatst onder een zwaren arbeid, welke zoowel aspi ranten als opleiders met voorbeeldige kameraadschap hebben verricht. Deze arbeid zal zijn vrucht afwerpen ten bate van het vooropgezette doel: Nederland sche Arbeidsdienst als middel tot het vestigen eener Nederlandsche volksge meenschap onder het devies van den Arbeidsdienst: „Ik dien’. Thans volgt het resultaat van cursus. Daar vanzelfsprekend werd gezien, dat de Arbeidsdienst door gehééle volk moet worden zijn zooals bekend de aspirant-lei- ders voor Nunspeet uit alle lagen der bevolking en uit alle beroepen geko zen. Een enkele uitzondering daargelaten liggen de leeftijdsgrenzen van de aspi ranten tusschen 20 en 30 jaar. Overeen komstig de indeeling naar beroepen in het volk, zijn alle beroepen vertegen woordigd, zooals ambachtslieden, koop lieden, kantoorbedienden, scholieren, lee raren, studenten, officieren, soldaten enz. Uitsluitend de aanleg en geschiktheid van den enkeling, zonder te letten op vooropleiding en diploma’s, hebben bij de benoemingen den doorslag gegeven. Wanneer aan deze beide voorwaarden was voldaan, zijn ook zij, die slechts een lagere school bezochten, in het mid denkader opgenomen. Benoemd werden: 2 tot hopman, 25 tot onderhopman, 62 tot aspirant-hopman, 16 tot hoofdopzich ter, 20 tot opzichter, 41 tot werkmees ter, 4 tot voorman; totaal 170 personen. Opgesteld met ingang van 15 Januari 1941: a. tot hopmanmr. C. de Jong, A. J. van Pesch. b. tot onderhopmanH. P. W. Ame ling, W. A. H. Arentz, L. A. M. van .Banning, W. M. Bauermann, C. van Boheemen, K. G. Bröggel, J. J. M. Dick- mann, L. A. Flantua, P. M. Fonkert, C. Gerlings, A. W. H. v. d. Heuvel, A. H. Hoegen Dykhof, G. J. Hoeksema, J. W. Janbroers, F. Jansen, W. C. L. M. van de Loo, J. C. E. M. Lutz, C. O. G. Peltzer, C. S. D. Petrus, J. D. Schouten, L. J_- C. Simmers, M. E. J. M. Stoffels, N. G. Vlot, S. Zuidersma, P. J. van Zijp. c. tot aspirant-hopmanK. Andree. A. van den Berg. J. E. J. Boone W. J. L. Boskeljon, N van Braam, B. D. Breu nese, A. M. van den Broek, N. J. Celosse, W. J. Coppoolse, H. J. Didlaukis, J. J. Diepenbroek, R. Drexhage. A. A. Drüg- horn, D. van Duyl, B. van Dijk, P. S. H. van den Elzen, S. W. Geist, C. A. de Groot, J. R. Harwig. A. Heine, J. G. Hey- denrijk, J. J. Hoedemakers, L. M. v. d. Hulst, C. G. Jonkergauw, W. C. M. van Kempen, L. J. Keyzer, G. J. Koning, W. G. J. Kortland, H. F. Kramer, J. C. de Man, Th. J. G. M. de Man, A. Matser, F. v. d. Meer, W. Pape, J. Pastoor, P. Prins, J. C. Quint, J. J. M. Reuter, L. P. M. Rugers, A. A. B. Schreiner, A. G. van Slooten, J. C. M. Smits, J. P. M. Stam, A. J. L. Stael, H. Struik, W. F Stuut, J. H. Teeuwisse, S. Veltman, H. Verhoeff, F. W. Vogels, R. Vorenkamp, W. C. G. M. Vriends, mr. H. J. Vulsma, W. Wydenga, Ch. Zuidersma, L. M C. Meyel, J. J. Mocking. H. J. Molenaar en A. ten oever d. tot hoofdopzichter B. P. Baerends. M. Bagchus, C. H. Bakker, H. J. Bakker, D. Bal, N. H. H. Boessenkool, A. G. H. Bronwers, H. S. Dompeling, J. de Jong, F. Laboyrie, W. L. Milo. J. v. d. Nadort, O. D. Offringa, L. Onvlee, A. J Padden burg, C. M. Peyster. e. tot opzichterH A. Bollen, H. J. Bongers, M. H. M. v. d. Brink, H. W. Brouwer, T. F. J. M. de Haas, P. Hey- delberg, J. N- -H. Klaassen, J. A. de Kort, G. v. d. Meer, J. J. F. Mensink. R. L Meyer, W. J. A. Mol, J. A. Mooy, J. Muller, J. Pors, M. J. Reulen. A. M. Reyns, C. J. J Rodermans. E. J. H. van 't Veld, G. Walraven. f. tot werkmeesterH. J Bajetto. F. W. Bavius, J. P. v. d. Berg, C. J. J Bergh, A. Besteman, H. Boers, A. M. Bomas, P. Bookelman, P. van Duinen, J G. Dullemans, A. J A. Ebbelaar. F. For tuin, F. F. Gerritsma, C Gorter, A. J. Grobbe, P. J. v. d. Heyden, C. G. van Hoeysmith, J. J. M. Hooy, W H. Kis sing, L. H. Kleinnibbelink, A. van Lo- pik, R. Martin, R. Munting, K. H. G. Nyssen. L. J. Ragang Mirani, C. Pan ning de Vries. A. C. W Pollen, J. A. Prinsen, F. W. van Randwijk, W J. A. A. Ruys, H. W. Schenke, L. P. H. Schwert- zel, A. P. Sielhorst J. W. Slot, C. A. Spek, W. Steinmetz, A. J. J. Thomas. G. J. R Vermeulen, T. v. d. Vlugt, J. van Voorst Beest, J. de Vos, J. M. v. d. Weyden. g. tot voormanJ. B. Beumer, H. G. Holzenbosch, C. Drenth. Over dit onderwerp hoopt de heer F. H. Horenburg twee voordrachten te houden. Beide voordrachten worden twee malen gehouden: op de Dinsdag middagen 4 en 11 Februari en op de Woensdagavonden 5 en 12 Februari. De voordrachten vormen een herha ling géén voortzetting van de ge lijknamige voordracht die in het vo rige jaar op ons programma stonden en toen een groot aantal hoorders trok ken. R.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9