aan De Amerikaansche hulp Engeland No. 17792. Het persoonsbewijs Verbruik electriciteit van gas en van De gezamenlijke oorlogvoering de As-mogendheden 1 MMEL i I 3 I 8 I Dinsdag 4 Februari. 1941. J - De debatten in het Huis Generaal Weygand in Rabat Militaire Een onderhoud Darlan- Laval Waarschuwing aan de burgerbevolking samenwerking in Noord-Afrika I i. - VERDUISTEREN van 6.32 uur n.m. tot 9.16 uur v.m. Mogelijkheid tot het ver krijgen van een verhoogd rantsoen van Afgevaardigden begonnen Londen gisteren gebombardeerd i Verboden militaire terreinen 1 Heeft gisteren in Parijs plaats gehad Een model van het persoonsbewijs, dat binnenkort iedere Nederlander boven 15 jaar in zijn beeit zal moeten hebben. Behalve een portret vertoont de kaart ook den vingerafdruk van den bezitter of bezitster. Voor- en achterzijde van het bewijs (Polygoon) Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 V het Duitsche lucht wapen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Groot crediet voor vrachtschepen- bouw verleend Verhooging van goederen- en personentarieven bü de Neder landsche Spoorwegen Maan: 4 Febr. op 12.29 uur v.m.; 5 Febr. onder 3.21 uur v.m.; op 1 uur n.m. x - - fat Het optreden van 8 V 8 De leen- en pachtwet De Fransche generaal Weygand hij o.a. aan het Heydiafeest ziet men hem (in' het midden) kleinsu' ivi"ai* *S troonopvolger Mulav-Hassan en de kleinste Mulay-Abdala. Rechts de resident van Marokko generaal Noguès (Scherl) 1L, ^?n^"aa’. Weygand maakte een reis door Marokko, waar man Kx™ Yan c*e Marokkanen deelnam. Op de foto in gesprek met de zoons van den T7 COURANT HAAGSCHE .V PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: ■- 7 TT” I bijzondere gevallen toepas- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. is van het de publiek. Mahoney, heeft een telegram tot Churchill gericht, waarin hij dezen be schuldigde van een poging om het lersche volk uit te hongeren, en met de bezetting van lersghe havens te bedreigen, meldt het D.N.B. Voorts heeft Mahoney een telegram ge zonden aan den lerschen premier, de Va lera, waarin hij mededeeling deed van zijp protest bij Churchill. x? Ziekenoervoer bij nacht: 773503 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 -X' Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens poettarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 •■•Lx Gemeenschappelijke verzorgings* centra in Londen Volgens „Assiciated Press” wil het Britsche ministerie van voedselvoorziening gemeenschappelijke verzorgingscentra in richten. Elk dertigste huis in een straat zou dagelijks den hoofdiffealtijd voor de overige 29 huizen moeten klaarmaken. Churchill beschuldigd van uithongering van Ierland De voorzitter van den Amerikaanschen bond voor erkenning van de lersche re- De Senaat heeft gisteren een crediet van 350 millioen dollar verleend voor den bouw van 200 stalen vrachtschepen en de oprichting van nieuwe werven. Deze zul len worden gebouwd in Portland, Los Angeles, New Orleans, Houston (Texas), Mobile (Alabama), Wilmington (North Carolina) en Baltimore. Het Huis van Afgevaardigden is giste ren begonnen met de debatten over de wet op de ondersteuning van Engeland. De democraat Sabath, die de debatten opende, verdedigde het standpunt, dat het ontwerp een verdedigingsmaatregel en geen oor logsmaatregel is. De democraat Bloom verdedigde het wetsontwerp eveneens. Hoe sterker de Vereenigde Staten wor den, zoo verklaarde hij, des te gemakke lijker zullen zij ook den oorlog kunnen vermijden, en hulp aan Engeland geeft den Vereenigde Staten tijd om sterk te wor den. Het vermoeden, dat het ontwerp Amerika noodzakelijker wijs in den oor log zal verwikkelen, noemde spreker on gegrond Als eerste spreker der oppositie voerde de republikein Fish het woord. Fish zeide dat de Vereenigde Staten binnen 6 maan den verwikkeld zullen zijn in een oorlog in Europa en Azië, wanneer het congres de wet ongewijzigd zou aannemen. Bo vendien zou de Amerikaansche regeering alle belangrijke industrieën overnemen en de burgerlijke rechten opheffen. De Ver eenigde Staten zouden dan een uitgespro ken dictatuur hebben, meldt het D.N.B. De debatten verliepen verder uiterst opgewonden. Verschillenden afgevaardig den en in het bijzonder den voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken werd verweten, dat hun houding ten aanzien van de wet beïnvloed was door hun gedachtenwisselingen met lord Halifax. De republikeinsche afgevaardig de Dirksen eischte van Bloom nauwkeu rige ophelderingen omtrent den inhoud van zijn conferentie met den Britschen ambassadeur. De voorzitter der commissie antwoordde opgewonden, dat in zijn on derhoud met lord Halifax over het wets ontwerp alleen was gesproken ten aan zien van de congresprocedure. Voorts was gesproken over de wereldtentoonstelling. Bloom noemde de vraag van Dirksen on gepast. Deze antwoordde echter, dat thans beslist wordt over het lot van de Ver eenigde Staten en dat zijn vraag derhalve gerechtvaardigd was. De republikeinsche afgevaardigde Rog- gers verweet de regeering dat zij de afge vaardigden ten aanzien van buitenlandsch politieke zaken in het duister liet tasten Het is niet juist, dat men eerst naar ver tegenwoordigers van vreemde mogend heden moet gaan om te zien, wat er in werkelijkheid gebeurt. totale uitgaven waren in de tweede helft van 1940 gestegen tot rond 5.15 milliard dollar tegenover rond 4.48 milliard in 1939 \ftx s vanzelfsprekendheid”. Het is een vergis sing, zoo luidt het tenslotte, wanneer En geland er nadeel voor Duitschland in ziet, dat dit land zich door het zenden van Duitsche luchtvaarttroepen naar Italië in een twee-frontenoorlog wikkelt. In werke lijkheid is het Engeland, dat aan twee fronten vecht. Protest tegen optreden van Halifax Tegen het optreden van den Engelschen ambassadeur, lord Halifax, nopens de leen- en pachtwet, die in behandeling is, heeft het comité ..America first” volgens de „World Telegram” geprotesteerd bij de voorzitters van beide commissies voor buitenlandsche zaken van het Congres. Hierin wordt het hoogst ongepast ge noemd, dat met een vertegenwoordiger van den belanghebbende bij deze wet, na melijk Engeland, het tijdstip en de wijze van behandeling van deze wet is bespro ken, aldus het D.N.B. Het comité „America first” heeft vol gens dezelfde bron den minister van bui tenlandsche zaken, Cordell Hull, verzocht een onderzoek naar het optreden van den Britschen ambassadeur in te stellen en in het openbaar een verklaring af te leggen. In hetzelfde blad wordt voorts vermeld, dat het optreden van den ambassadeur ook onder de Congresleden bevreemding gewekt heeft. In een op zichzelf reeds ge spannen situatie is lord Halifax aange komen met den wensch de werkwijze van de Amerikaansche democratie te bespoedi gen. Het standpunt van „America First” wordt door een aanzienlijke groep in het congres gedeeld. M De directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt mede, dat zij ge noodzaakt is de tarieven voor het goederenvervoer met ingang van 10 Febr. a.s. voor het vervoer van per sonen met ingang van 1 Maart a.s. te verhoogen. Voor de Senaatscommissie van buiten- Jandsche zaken heeft Lafolette zich uitge sproken tegen de wet op de hulp aan En geland, omdat zij het gevaar medebrengt, dat de Vereenigde Staten in den oorlog betrokken worden. In zijn verklaring zei de hij, dat Daladier hem in Maart 1939 gezegd had, dat Frankrijk op geld, ma teriaal en soldaten van de Vereenigde Staten rekende. United Press meldt uit Rome: Zaterdag hebben voor de eerste maal Duitsche luchtstrijdkrachten aan de ge vechten in Cyrenaica deelgenomen. Zij bombardeerden, zooals in het Italiaan- sche weermachtbericht werd gemeld, militaire doelen in Solloem en Bardia. Tezamen met het eerste verschijnen van Italiaansche pantsertroepen, waarvan tevens melding wordt gemaakt, schijnt dit te beduiden, dat de as-mogendheden hun voorbereidingen om te trachten een keerpunt in den strijd in Noord-Afrika te brengen, beëindigd hebben. De berichten der Italiaansche correspon denten uit Cyrenaica toonen aan dat het Italiaansche steunpunt Dsjaraboeb nabij de Egyptische grens nog steeds stand A ft A ft A A A A A ft A I A ft A ft A A 1 A 8 A ft A ft X a ft A A A 2 A I Naar in Fransche kringen te Parijs be kend wordt, heeft admiraal Darlan giste ren in het hotel Matignon een langdurig onderhoud gehad met Pierre Laval, in te genwoordigheid van den gevolmachtigde van de Fransche regeering voor het be zette gebied, ambassadeur Fernand de Brinon. Deze besprekingen hadden be trekking, zoo heet het voorts, op vraag stukken van de algemeene politiek van Frankrijk. XX- X X De huidige tarieven zijn nog dezelfde als die, welke golden, voordat begin September 1989 de oorlog uitbrak. Al spoedig daarop begon ook het bedrijf der spoorwegen den invloed te ondervin den van de prijsstijging, die op tal van gebieden optrad. Een vermeerdering van het vervoer woog echter aanvankelijk hiertegen op. Door de bekende beper kingen, waaraan het bedrijf sindsdien is onderworpen, is echter de verhouding tusschen ontvangsten en uitgaven op zoodanige wijze verstoord, dat de secre- taris-generaal van het departement van Waterstaat in overleg met den gemach tigde voor de prijzen machtiging heeft verleend de tarieven te verhoogen. Wat de goederentarieven aangaat, zul len de stukgoedprijzen met 23 pCt. wor den verhoogd, behalve de kleine zendin gen t/m 30 k.g., waarop de bestelkos- ten zoo zwaar drukken, dat een grootere verhooging noodzakelijk bleek. De w»- gonladingsprijzen zullen rond 18 pCt. stijgen, met dien verstande, dat als mi- nimumvracht voor een wagonlading voortaan zal gelden de vracht voor 3000 k.g. stukgoed. Eenige speciale tarieven vervallen. Bij de verhooging der personcntarie» ven is er naar gestreefd het sociale ge zichtspunt tot zijn recht te laten komen. Daarom wordt de laagste verhooging (16 pCt.) toegepast op weekkaarten, weektrajectkaarten, maandtrajectkaar- ten en jeugdkaarten. Daarop volgen de algemeene abonnementskaarten met 18 pCt. In verband met de moeilijke om standigheden, waaronder het verkeer over lange afstanden plaats vindt, wor den de plaatsbewijzen voor deze trajec ten het meest verhoogd. X X Van bevoegde militaire zijdejwordt medegedeeld Bij het betreden van een afgezet militair terrein werd een burger door scheten van een nachtpost doodelijk gewond. Dit voorval geeft aanleiding er op nieuw dringend voor te. waarschu wen afgezette militaire terreinen, welke door verbodsborden in de Duitsche en Nederlandsche taal duidelijk zijn aangegaven, te betre den. De wachtposten hebben het consigne tegenover personen, die dit verbod niet in acht nemen, onherroepelijk van hun vuur warpens gebruik te maken. Wanneer men door een wachtpost wordt aangeroepen, dient men on middellijk te blijven stil staan. «x Xw.w s ft In verband met de vele door particu liere verbruikers tot de gas- en electrici- teitsbedrijven gerichte verzoeken om in lichtingen ten aanzien van de mogelijk heid van verhoogde rantsoenen wenschelijk gebleken artikel 6 gas- en electriciteitsrantsoeneeringsrege- ling 1940 no. 1 als volgt aan te vullen Artikel 6c. Indien in bijzondere gevallen toepas sing van de in de gas- en ëlectriciteits- rantsoeneeringsregeling 1940 no. 1, arti kel 3, genoemde maatstaf tot een onjuist rantsoen aanleiding zou geven, is het be trokken gas- en electriciteitsbedrijf, over eenkomstig door het Rijkskolenbureau te geven voorschriften, bevoegd een afwijr kend rantsoen vast te stellen. Verbruikers, die (b.v. door het ontbre ken van petroleum voor kookdoeleinden, tijdelijke afwezigheid van een of meer ,-x- - x Een beschouwing van ,,Das Reioh” De V.P.B.-correspondent meldt uit Ber lijn: Adolf Hitler heeft in zijn rede de ge zamenlijke Duitsch-Italiaansche oorlog voering een der „onwrikbare realiteiten van dezen oorlog” genoemd, waartegen over alle manoeuvres van den tegenstan der tot mislukking gedoemd zijn.' Hij noemde den gemeenschappelijken strijd tegen Engeland een eindrekening, die bij het einde van den oorlog zal worden op gemaakt. Met betrekking tot dit onderwerp staan in het laatste nummer van het Duitsche weekblad „Das Reich” eenige beschouwin gen, die de samenwerking op militair ge bied op belangwekkende wijze in toet licht stellen. In het artikel wordt in de eerste plaats de bekende Duitsche opvat ting naar voren gebracht, dat de gebeur tenissen in Noord-Afrika niet beslissend zijn voor den oorlog, maar dat de beslis sing zal vallen in den strijd om de Brit sche eilanden. Dat beteekent natuurlijk niet, dat het van geen belang zou zijn, dat de Italianen in Cyrenaica terugtrekken, en dat zij daar eenige divisies en de daarbij behoo- rende uitrusting verliezen. Iedere tegen slag voor de Italiaansche bondgenooten is evengoed een tegenslag voor de Duit- schers, evenals ieder Italiaansch succes ook een succes voor DuitseManfl is. De tegenslag van den oorlog wordt door de beide volkeren gezamenlijk gedragen en de overwinning wordt door hen gezamen lijk bevochten. Even nauw als dit bondgenootschap is, even nauw zijn ook de oorlogsterreinen met elkaar verbonden. Ieder Engelsch schip en iedere Engelsche soldaat, die door de Italianen in de Middellandsche Zee in Afrika of elders buiten gevecht wordt ge steld, kan aan het beslissende front niet meer optreden. „Daarom werken de bei de bondgenooten ook op militair gebied zoo nauw mogelijk samen, ontwerpen hun plannen naar gemeenschappelijke inzicn- ten en voeren deze gezamenlijk uit”. De ondeelbaarheid van den oorlog maakt de eenheid van de oorlogvoering tot een V 8 V 8 w g g 8 g 8 V V Binnenkort een rede van den Britschen gezant. De Britsche ambassadeur, lord Halifax, zal waarschijnlijk op 20 Februari zijn eer ste openbare redevoering in de Vereenig de Staten houden, meldt Associated Press uit Washington. De gelegenheid daartoe wordt gehouden bij den jaarlijkschen feest maaltijd van de „Pilgrims Society”. Hali fax zal zich waarschijnlijker uitvoeriger met de kwestie der Engelsche oorlogs- en vredesdoeleinden bezig houden dan dit tot dusver door leden der Engelsche regee ring is gedaan. Ter voorbereiding van 'zijn redevoering heeft Halifax met voor aanstaande leden van het Amerikaansche Congres er over geconfereerd, welke vraagstukken op het oogenblik de Ameri kaansche openbare meening het leven- digst bezig houden. De bewapeningsuitgaven der Vereenigde Staten. De bewapeningsuitgaven van de Ver eenigde Staten hebben in de tweede helft van 1940 volgens een mededeeling van den voorzitter der credietencommissie van het Huis van Afgevaardigden Taylor rond 1,7 milliard dollar bedragen tegenover rond 690 millioen in denzelfden tijd van 1939. De leden van het gezin gedurende de over eenkomstige periode van het vorige jaar, gezinsvermeerdering, enz.) aanspraak meenen te kunnen maken op een ver hoogd rantsoen, worden thans in de ge legenheid gesteld een schriftelijk verzoek daartoe bij het betrokken gas- en electri citeitsbedrijf in te dienen. Teneinde* noodelooee briefwisseling te vermijden, wordt in overweging gegeven deze ver zoeken nauwkeurig te motiveeren. Tot het verstrekken van een hooger xantstoen zal slechts kunnen worden overgegaan, indien de billijkheid van het verzoek voor het betrokken gas- en elec triciteitsbedrijf vaststaat. Er wordt voorts de aandacht op gevestigd, dat de be voegdheid van de gas- en electriciteits- bedrijven zich thans ook uitstrekt tot het vaststellen van een lager rantsoen dan 100 pCt. van het verbruik in de overeen komstige periode van het vorige jaar, in dien de omstandigheden van den betrok ken verbruiker (b.v. door verhuizing naar een kleinere woning) zoodanig zijn gewijzigd, dat een rantsoen van 100 pCt. een onbillijkheid zou beteekenen. De" mimrnum-rantsoenen zullen echter ge handhaafd blijven. Naar Reuter meldt, heeft een Duitsch vliegtuig gisteren bommen op Londen geworpen. Bij bedekten hemel hebben Duitsche vliegtuigen langs de kust ge vlogen aonder „noetnenswaardige’' schade aan te richten. Slechts in een kuststad in het Zuidoosten werden ver scheidene gebouwen beschadigd. Vrouwenarbeid in de oorlogs industrie De Canadeesche bladen melden uit be trouwbare Londensche bron vernomen te hebben, dat de verplichte aanmelding van vrouwen voor werkzaamheden in de oor logsindustrie binnen een maand tijds zal beginnen. Eenige industrieën hebben reeds het voornemen arbeidsters voor belang rijke oorlogsdoeleinden beschikbaar te stellen. noudt en een bedreiging voor de Engel sche aanvallen in Cyrenaica blijft vormen. Inmiddels hebben de Duitsche Stuka’s de Britsche transporten aangevallen en daar door de geheele verbindingslinie tusschen Noord-Afrika en Engeland in gevaar ge bracht. Behalve het stoomschip van 10.000 ton, dat in de haven van Bardia tot zin ken werd gebracht, hebben volgens het Italiaansche weermachtbericht. Duitsche vliegtuigen, die boven Marmarica patrouil leerden, nog 3 handelsschepen tot zinken gebracht en 3 andere beschadigd. Deze po ging om de verbindingslinies der Engel schen af te snijden, schijnt samen te gaan met de andere maatregelen der as, waar van het doel is den Engelschen 'toevoer naar Afrika af te snijden. De Italianen strijden tegelijkertijd een verdedigingsoorlog in Eritrea, waar de Engelschen in de richting van Agordat 140 k.m. opgerukt zijn. De Italiaansche troepen in deze streek doen alle mogelijke moeite om te verhinderen, dat de Britsche afdee- lingen, die tegen Agordat en tegen Baren toe optrekken, zich vereenigen. 4.. -’.Ixx. I X- xX-X- ««x-: J wt fes. Rw» m ««si* sa» «o «««ms» a*» fcstëw»* u» VIK. W W MT r x - x ’-Wg; Rik. Mi., 7

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1