De strijd tegen Engeland w De gebeurtenissen Roemenië Japansche officieren bij den Führer I 1 ft A Woensdag 5 Februari. ff' No. 17793. 1941. IN BEZET GEBIED Alle blokkadewapens actief ondanks schijnbare rust m in Begonnen met demon straties te Boekarest I V 8 5 8 Nieuwe commissarissen van de provinciën Noord- Holland, Utrecht en Limburg benoemd Je politieke ontwikkeling i’j Frankrijk )e komende straatcollecte voor Winterhulp Nederland VERDUISTEREN van 6.33 uur n.m. tot 9.14 uur v.m. Nieuwe aanvallen op doelen te land en op zee De vleeschdistributie 14 en 15 Februari de Weermacht ontving in de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn de Opperbevel hebber I Matsoeoka over de verhouding Japan-Amerika ■f! Wederzijdsch begrip nooit slechter dan thans Onderhandelingen over Jamaica? Dv Führer en Opperbevelhebber van de Weermacht ontving in de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn dö in Duitschland vertoevende afgevaardigden van het Keizerlijke Japansche leger. De afgevaardigden, die onder leiding staan van luitenanl-generaal Yamashita,’ bezichtigen inrichtingen en troepenafdeelingen van het Duitsche Leger en van de Luchtmacht. Luiten ant-generaal Yarnashita (rechts naast den Führer) stelt de heereri voor. Links generaal-veldrnaarschalk Keitel (Hoffmann) Oorlog wordt volgens bepaald plan gevoerd Nieuwe bijeenkomst van den ministerraad Een officieele uitéénzetting Nachtdienst dokters: Ziekenvervoer bij nacht: No. 773503 Maan: 5 Febr. ojM uur n.m. 6 Febr. onder 4.21 uur v.m.; 8 op 1.37 uur n.m. Commissarissen in Utrecht en Limburg gepensionneerd )ezer dagen beslissing teVichy COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: X schreef De 5 V Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad f3.15- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Oproerigheid in de provincie In de provincie was men, naar uit later in Boekarest ontvangen berichten bekend werd, op dien Maandag reeds overgegaan A A A ft A A A A A ft A A i A ft A A A A A A A A A A A A A A A A A ft A ft A 8 ij w* V V» 8 V 8 i 5 V V V 8 V V V 8 V 8 V* 8 V V V 8 De bonnen „01” van de nieuwe vleesch kaart geldig van 6 tot en met 19 Februari De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft, als opvol ger van den onlangs overleden Com missaris van Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell, benoemd, mr. A. J. Backer, chef van het kabinet en afdeelingschef van het Commissariaat in Noord-Hol land. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied den Commissaris van de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal en den Commissaris der pro vincie Limburg, mr. dr. W. G. A. vmi Sonsbeeck eervol gepensionneerd en in hun plaatsen benoemd ir. F. E. Müller tot Commissaris van de provincie Utrecht en M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d’Ansembourg tot Com missaris voor de provincie Limburg. Nadere gegevens betreffende het aantal slachtoffers Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal personen, dat te Boekarest van 21 tot 23 Januari omgekomen of gewond is, volgens de inlichtingen, waarover de auto riteiten thans beschikken, 490 bedraagt. Er zijn 236 dooden. In de ziekenhuizen worden 254 gewonden verpleegd, 346 der dooden en gewonden zijn Roemenen, de overige Joden. De opstandelingen hebben 118 Joden vermoord. 8 V 8 V g g v 8 V 8 V 8 worden 8 8 V V V Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. ningen (die zich aan boord van het op eenzame posten strijdende kaperschip veel moeten ontzeggen) welke achter deze nuch tere cijfers schuilgaan, zullen eerst later vërteld kunnen worden, Ook het Duitsche luchtwapen liet den vijand op 3 Februari en in den nacht van 3 op 4 Februari niet tot rust komen. Op nieuw was het het luchtgebied boven Lon den, alsmede boven Zuidoost- en Oost-En- geland. Waartegen de aanvallen van Duit sche gevechtsvliegtuigen waren gericht. Zoowel bij aanvallen overdag als des nachts, werden verscheidene vliegvelden, waaronder ook weer het vliegveld Mil- denhall met bommen bestookt. Ineenge storte hangars, brandende onderkomens en een aantal op den grond vernielde vij andelijke vliegtuigen gaven een beeld van de uitwerking der aanvallen. Bij Maid stone werd een voltreffer vjn het zwaar ste kaliber geplaatst, midden in een groote industrieele installatie, in Oost-Engeland werd aan een spoorweg groote schade toe gebracht. Verder was de gewapende ver kenning van het Duitsche luchtwapen vooral gericht tegen scheepsdoelen in de monding van de Theems. Staten elkaar nooit slechter begrepen heb ben dan op het öogenblik. De Amerikaan- sche natie, aldus de minister, begrijpt de werkelijke bedoelingen van Japan niet. Het Drie-mogendhedenpact is een vredes- Antonescu wenschte bloedver gieten te vermijden Teneinde bloedvergieten te vermijden, gaf generaal Antonescu den in de politie kazerne ingesloten rebellen tot den vol genden dag 12 uur bedenktijd. Dinsdag avond was Boekarest in hoofdzaak in handen van de rebellen, die behalve de genoemde politiekazerne de prefectuur van politie, den zetel der legionnaire be weging met de omliggende villabuurt, verschillende andere gebouwen der be weging, commissariaten van politie en benzine-opslagplaatsen .bezet hielden, en die den omroepzender in handen hadden, waardoor twee oproepen van generaal Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 stations, verklaard, dat Japan en de Vereenigde I gebouw in een vesting veranderd. Pogingen der rebellen om naar het gebouw op te dringen, werden gemakkelijk afgewezen. De opstandelingen gingen tegelijkertijd over tot excessen. Vooral in de Joden buurt van Boekarest kwam het tot wer kelijke progroms. In den nacht van Dins dag op Woensdag trachtten de opstande lingen door delegaties druk uit te oefe nen op den generaal, maar zonder resul taat. Het leger, herstelt de orde Woensdag 22 Januari, des middags gaf generaal Antonescu toen het leger bevel het normale leven in Boekarest te her stellen. Nog in den loop van» den dag moesten de politiekazerne en de in de nabijheid gelegen zetel van de legion naire beweging ontruimd worden, waarop op Donderdag 23 Januari de tegenstand der rebellen in het overige deel der stad moest worden gebroken. De aanval van het leger op de politie- «azerne naast het gebouw van den minis terpresident, welke Woensdag om 12 uur begon, duurde tot 2 uur 30. Hij leidde tot het doel. De zevenhonderd rebellen gaven zich over, een deel wërd ge arresteerd. De overigen konden vrij huis waarts keerfen. De minister van buitenlandsche^ zaken, Matsoeoka, heeft in de begrootingscom- missie van het Huis van afgevaardigden ft ft A ft A ft A ft A A A ft A ft ft A ft A ft A De secret aris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij deelt mede: Gedurende het tijdvak van Donder dag 6 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s, geeft elk der vier met ,01 vleesch” gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwa- ren De met .>01 worst, vleschwaren” gemerkte bon g£?ft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleesch- waren. De bonnen, welke op 16 Februari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 19 Fe bruari a.s. Het rantsoen .vleeschwaren dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt, of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor Leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloed worst. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de nog resteerende bonnen, 17, 18. 19 en’ 20 van de „oude” vleeschkaart komen te vervallen. Volgens een persbureaubericht uit Lon den kan uit een debat in het Lagerhuis afgeleid worden, dat onderhandelingen ge voerd worden over Jamaica, meldt het D N.B. Mogelijkerwijs hebben deze betrek king op verkoop of verpachting van dit Britsch-Westindische eiland aan de Ver eenigde Staten Verscheidene Lagerhuisle den verlangden de toezegging, dat het par lement gelegenheid zal krijgen zich hier over uit te spreken, alvorens in den status van Jamaica wijziging gebracht wordt. Anderen <4*chten de bindende verklaring, dat noch Jamaica, noch een andere Engel- sche bezitting verkocht of verpacht zou worden. De onderstaatssecretaris van het ministe rie van koloniën, Hall, verklaarde, dat geen verklaring afgelegd zou worden tij dens de thans door Londen gevoerde on derhandelingen. In een aanvulling op het Duitsche Weermachtbericht van gisteren geeft het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Het Duitsche weermachtbericht van 4 Februari toont duidelijk aan. dat. on danks de schijnbare rust in de oorlogsge beurtenissen den strijd tegen Engeland taai en volgens een bepaald plan wordt ge voerd. Het optreden van alle wapens, die in den blokkadeoorlog tegen Groot-Brittannië tot dusver werden gebruikt, zooals kaper schepen. torpedobooten. vliegtuigbommen en mijnen, wordt in het weermachtbericht weerspiegeld. Vanaf een ver verwijderde wereldzee meldt een radiobericht, dat een Duitsch oorlogsschip met het tot zinken brengen van 29.000 b.r.t. een prachtige prestatie volbracht heeft. Het zeemanschap van den* commandant, de opofferingsge zindheid en het volharden van de beman- Het blijft rustig In hét dagelijksche communiqué over dentoestand, verklaart het ministerie van binnenlandsche zaken, dat het in het ge- heele land rustig blijft. Op 3 Februari des avonds bedroeg het totale aantal gearres teerden 6278. De hoeveelheid In beslag genomen wapens en munitie is in geringe mate toegenomen. Voor de militaire recht bank te Boekarest hebben opnieuw 43 deelnemers aan den opstand terechtge staan Zeven hunner werden vrijgespro ken, 36 veroordeeld tot gevangenisstraf fen van drie maanden tot vijf jaar. Onder voorzitterschap van generaal An tonescu is de ministerraad gisteren op- nieqw bijeengekomen. Nadat rapport was uitgebracht, over den binnenlandschen toe stand, de arrestaties en de gevonden wa pen- en munitievoorraden gaf Antonescu opdracht, het onderzoek naar* wapens en munitievoorraden Gfffffffffffgshrdlushrdr munitie op strenge doch menschelijke wijze, ten uitvoer te leggen. Nogmaals werd vastgesteld, dat niemand is gevallen door een aanval van het leger. Het leger heeft pas geschoten, nadat het was aange vallen. Generaal Antonescu bepaalde voorts, dat alle opstandelingen streng maar rechtvaar dig berecht moeten worden. Zij. die uit de hechtenis ontslagen zijn, moeten onder toezicht geplaatst worden. De ministerraad heeft zich verder uit voerig bezig gehouden met den gezond heidstoestand der arbeiders. Besloten.werd dat de nandwerkersgilden zullen worden georganiseerd tot beroepsorganisaties, zoo als die reeds onder Carol bestonden, doch later ontbonden werden Bij de operaties van gisteren van het Duitsche luch.wapen boven Engeland, heeft, naar in een gemeenschappelijk communiqué van het Engelsche ministe rie van luchtvaart en van het ministerie voor binnenlandsche veiligheid o.a. wordt gezegd, een Duitsch vliegtuig bo ven een stad aan de Engelsche Oostkust bommen neergeworpen, waardoor hui zen, alsmede gas-, water- en electrische leidingen werden beschadigd Andere vliegtuigen hebben in Kent bommen neergeworpen. Het D.N.B. meldt: In het bestek van de gewapende verkenning hebben, Duit sche gevechtsvliegtuigen gistermiddag schepen aan de Oostkust van Engeland aangevallen. In een door torpedojagers beschermd convooi kreeg een koopvaar dijschip van ongeveer 10.000 ton een voltreffer midscheeps in de machineka mer. Het verloor terstond vaart en bleef liggen. Een ander schip van ongeveer 1200 ton kreeg een bomtreffer aan den achtersteven en geraakte in brand. Kort na het invallen van de duister nis is gistermiddag te Londen weer luchtalarm gemaakt, naar de Engelsche berichtendienst meldt. Bijzonderheden werden niet verstrekt. Een officieele uiteenzetting van een deel der gebeurtenissen van 20 tot 23 Januari is Dinsdagavond door de dag bladen van Boekarest gepubliceerd. Als inleiding wordt opgemerkt, dat de publicatie geschiedt, opdat het Roe- meensche volk zich zelf een oordeel zal vormen over de niet te kwalifi- ceeren handelingen’f van elementen, die niets gemeen hebben met het streven en de idealen van het Roe- meensche volk en die land en natie voor de bevrediging van hun persoon lijke eerzucht met misdadige geweten loosheid aan den rand van den af grond hebben gebracht. In de officieele uiteenzetting wordt dan gezegd Maandag 20 Januari, des middags, wer den in Boekarest legionnaire straatbetoo- gingen gehouden, waarbij geprotesteerd werd tegen de door den leider van den staat, generaal Antonescu, bevolen afzet ting van den minister van binnenland sche zaken, generaal Petrovicescu, en van den directeur-generaal der staatspolitie, Ghyka. terwijl de verwijdering van eenige regeeringsleden werd geëischt wegens on bekwaamheid, lidmaatschap van de vrij metselarij, of bescherming van vrijmet selaars en Joden. Betoogers juichten voor Horia Sima en den leider van den staat. Aangezien de betooging rustig verliep en de deelnemers uiteen gingen, was er voor het gezag geen aanleiding om in te grij pen Deze betooging echter vormde het eerste teeken van de komende gebeurte nissen. Japan overweegt verschaffing van rechten aan oorlogvoerenden Matsoeoka heeft gisteren in de hoofd commissie van het Lagerhuis verklaard, dat de regeenng overweegt zich in het conflict met China de rechten te verschaf fen van een oorlogvoerenden staat, doch dat echter dit vraagstuk nog niet is be slist. De weermacht heeft reeds herhaal delijk in dringende gevallen de oorlogs rechten uitgeoefend; daarentegen is .het vraagstuk óver een' uitbreiding van de oorlogsrechten op vreemde concessies in China uiterst gecompliceerd. Matsoeoka verwachtte echter, dat ook dit vraagstuk spoedig zal zijn opgelost. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 derde landelijke straatcollecte van de W.H.N. zal op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Februari a.s. ft gehouden. Deze derde straatcollecte zal plaats vinden onder medewer- king van de politie en de brandweer. □e te verkoopen speldjes zullen af* y beeldingen zijn van de bekende in* ternationale verkeersborden A«<<(«««««««««««««««««<«««<««44 tot opstand tegen de overheid. In ver schillende steden bezetten de legionnairen belangrijke openbare gebouwen, zooals politiebureaux, districtsprefecturen, tele foonkantoren, en plunderden wapen opslagplaatsen om zich te bewapenen Bezetting van gebouwen in Boekarest Dinsdagochtend 21 Januari, kwam het tot de eerste daden van rebellie in Boe karest. De door den leider van den staat afgezette prefect van politie te Boekarest, Mironovici, weigerde zijn functie over te dragen aan zijn opvolger, een generaal. Het leger had reeds moeten ingrijpen. Tegen den middag bezetten de legion- nairs de naast het gebouw van den ministerpresident gelegen politiekazerne, zetten de officieren gevangen en voor zagen zich van wapens. Officieren, die voor onderhandelingen naar de kazerne werden gezonden, werden door de rebel len eveneens in arrest genomen. Drie pantserwagens van de weermacht, die naar het gebouw van den minister president waren ontboden, en die over eenkomstig vroegere instructies zonder in kennis te zijn van den feitelijken toe stand, het binnenplein vap de politie kazerne opreden, werden door de legion- nairs aangevallen Een der wagens werd door hen veroverd, de beide andere wis ten weer de straat te bereiken en kozen een positie voor de kazerne. Sommaties om de kazerne over te geven, werden afgewezen, waarbij verklaard werd, dat dit alleen op bevel van Horia Sima zou gebeuren. Onverwijlde keus noodzakelijk geacht De binnenlandsche politieke ontwikke ling in Frankrijk, die naar men te Parijs verklaart met het onderhoud tusschen admiraal Darlan en den vroege- ren plaatsvervangenden ministerpresident Laval in een nieuwe phase gekomen is, staat in het middelpunt van de openbare belangstelling. Goedschiks of kwaadschiks, schrijft het blad „Les Nouveaux Temps”, hebben de intriganten te Vichy, die den maarschalk de waarheid onthielden, moeten toegeven. Het staatshoofd heeft daarom besloten een bijzonderen gevolmachtigde naar Pa rijs te sturen om met Laval te onderhan delen. Voor deze taak heeft hij geen .betere dan Darlan kunnen kiezen. Tus schen een politiek van samenwerking, zoo .vervolgt het blad, die Frankrijk een waardige plaats in het gereorganiseerde Europa verzekert en een politiek van voortdurend wijken is een onverwijlde keus noodzakelijk. Deze keuze veronder stelt de vorming van een homogene en blijvende regeering. Wie het ooi te luisteren legt, komt telkens tot de conclusie, dat nog altijd vele landgenooten niet voldoende besef fen, in welke positie de bevolking van een bezet gebied, als waarin wij thans leven, verkeert. Het is toch zóó, dat de bezettende autoriteiten in dit gebied de volledige bestuursmacht uitoefenen, waarbij zij inheemsche instanties in de uitvoering kunnen betrekken. Deze vol strekte macht, die nu eenmaal een on vermijdelijke consekwëntie van het feit der capitulatie en der bezetting is, brengt mede, dat de bezetter van de be volking de volledige onderwerping en de loyale medewerking aan de door hem direct of indirect genomen maatregelen en gegeven voorschriften kan eischen en dit uiteraard ook doet. De positie van bevolking van bezet gebied brengt mee, dat die bevolking zoover haar dit slechts eenigszins mogelijk is aan dezen eisch voldoet en dit dan op loyale wijze. Vandaar, dat daden van sabotage jegens den bezetter of deelneming aan fluister campagnes en dergelijke zoowel op theo retische als practische gronden moeten worden veroordeeld- Men benadeelt daarmee in hooge mate zijn landgenoo ten, zooals reeds herhaaldelijk en nog kortelings uit zeer harde maatrege len van Duitsche zijde en haar toepas sing is gebleken. Het stellig zeer on- gewenschte effect is, dat men steeds scherper maatregelen en straffen uitlokt en daardoor het leven in het bezette ge bied zonder eeriig nut voortdurend moeilijker maakt. In de gegeven om standigheden hangt immers de mate van dragelijkheid van het leven in het bezette gebied grootendeels af van de mate van vrijheid, welke de bezetter aan de bevolking gunt, en deze vrijheid is op haar beurt tot op zekere hoogte afhankelijk van de willigheid, waarmee die bevolking zich schikt in de beper kingen, waardoor de bezetter, die o.m. met zijn belangen als oorlogvoerende scherp heeft rekening te houden, die vrijheid binnen de door hem gewensch- te grenzen beperkt. Het is billijk -*n verstandig, daarbij te bedenken, dat in oudere en latere en zelfs recente ge schiedenis er voorbeelden te over zijn van in of na oorlog bezette gebieden, welker bevolking heel wat pijnlijker de volstrekte macht van den bezetter heeft moeten ondervinden dan ondanks alles thans in ons land het geval is. De „Limburger Koerier” dezer dagen o.m.: „Ons land is bezet gebied. Dat is voor de thans levende Nederlanders iets geheel nieuws Een ieder heeft verwacht, dat we een preventieve censuur een toezicht vooraf op de dagbladen zouden krijgen. Dat schijnt met name in België, waar een Duitsch militair bestuur de leiding in han- d>n heeft, het geval te zijn. „Hier te lande is er geen preventieve censuur. Wél krijgen de journalisten aan wijzingen af en toe wat mag en wat niet mag. Wie eens ’n enkelen keer over de schreef gaat, krijgt een meestal zachte, vermaning. Als men opzet vermoedt, wordt er wel eens iets steviger ingegrepen, maar deze gevallen behooren tot de zeldzame uitzonderingen. „Er is dus ook nu nog een zekere pers vrijheid. De grenzen zijn nogal ruim ge steld, ruimer dan men heeft verwacht. Over niet-politieke onderwerpen bij voorbeeld de loonbelasting, de nieuwe om zetbelasting, enz. kunnen de redacties en de schrijvers van ingezonden stukken naar hartelust critische opmerkingen ma ken. „Op het terrein van het geestelijk con tact tusschen politiek en cultuur mag men L. den regel wel zijn meening zeggen en publiceeren wij hebben dat ervaren in verband met de Zuidejijke nakeuring van films maar bij het uitspreken van die meening moet het dan blijven. Dat men tegen eenmaal uitgevaardigde maatrege len geen perscampagne mag voeren, ligt voor de hand. „Ons land is bezet. Wij worden van bovenaf geregeerd. Deze regeerders willen wel kennis nemen van bezwaren, maar zij willen daaruit zelf de conclusies trekken en een actie tegen eenmaal vastgestelde besluiten laten zij niet toe. „Voor deze positie moet men begrip toonen. Niet alleen de journalisten, maar ook de lezers dienen met den feitelijken toestand rekening te houden”.” Men ziet: ook hier wordt uitdrukke lijk begrip gevraagd voor de positie van ons land als bezet gebied en voor een zekeren vorm van beperkte vrijheid, welke ons hier wordt gegund. Er is hier inderdaad geen preventieve censuur, zooals men weet en de Limb. Koerier in herinnering brengt, waarbij de bezet tende overheid bij voorbaat uit de bla den weert hetgeen zij ongewenscht acht. Zooals ook uit het citaat blijkt, berust de verantwoordelijkheid bij de bladen, die steeds rekening moeten houden met de richtlijnen, welke hun, met name door middel van de dagelijksche pers conferenties, door de bezettende autori teiten worden verstrekt, en met de con trole, welke van die zijde achteraf wordt uitgeoefend. Men kan hier dus spreken van een betrekkelijke vrijheid van druk pers, welker aard juist dezer dagen weer bleek uit de vrijmoedigheid, waarmede politieke bladen van verschillende rich ting het jongste mandement der bis schoppen hebben kunnen bespreken; een betrekkelijke vrijheid, voor welker beteekenis zoowel als van haar beper king men alleen het juiste begrip kan hebben als men een helder inzicht heeft in. de positie van ons land als bezet ge bied. Antonescu niet ter kennis van de bevol king kwamen, terwijl de rebellen van hun kant het publiek door radioberichten op een dwaalspoor brachten. Een bestor ming van den zender zou mogelijk zijn geweest, maar bleef achterwege, aange zien men 'vreesde, dat de rebellen dan de technische installaties van den zender zouden vernielen. In Boekarest waren alleen de kazernes, ministeries en het telefoonkan toor niet in handen van de rebellen Het gebouw van den ministerpresident werd in groote omgeving door het leger pact, dat de uitbreiding van den oorlog wil voorkomen. Matsoeoka betoogde voorts, dat de buitenlandsche politiek van Japan op dit verdrag berust. Naar uit gewoonlijk goed ingelichte Parijsche bron te Genève vernomen wordt, is de bespreking tusschen Darlan en Laval bevredigend verloopen. Naar voorts te Parijs beweerd wordt, zou men te Vichy besloten hebben de consequenties uit de situatie van de bin nenlandsche politiek te trekken. Laval zou voor het geval, dat men hem terug roept in de regeering. zeer verstrekkende volmachten noqdzakelijk geacht hebben. Men rekent er te Parijs op, zoo verluidt verden, dat de beslissing te Vichy reeds dezer dagen zal vallen. Admiraal Darlan werd nog gisteravond te Vichy terug verwacht. Terstond na zijn aankomst zou hij een onderhoud hebben met maarschalk Pétain. In politieke kringen te Vichy acht men het, naar het D.N.B. meldt, volkomen waarschijnlijk, dat admiraal Darlan, na verslag te hebben uitgebracht, binnenkort weer naar Parijs terugkeert om het standpunt van den maarschalk over te brengen. W u

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1