CINEAC RECHTZAKEN SPORT KUNST EN LETTEREN Sloboda van „Thee voor twee” Dit is een uitstekend receptje voor Uw man tegen zijn rheumatiek. CHRISTL CRANZ GESLAGEN DUITSCH LANDGERECHT ZU1DHOLLANDSCHE MERENTOCHT DE MORPHINE-AFFA1RE TE UTRECHT NEDERLAAG VAN RIEGER TEGEN SELHORST EEN NIEUWE TEGENSTANDER VOOR LOUIS WERELDRECORDPOGING VAN JO WAALBERG MISLUKT Bij Griep en Koorts. CONCERTINO VOOR PIANO EN KLEIN ORKEST VAN COR DE GROOT In een paar minuten zelf gemaakt. HAAGSCHE COURANT Woensdag 5 Febr. 1941 2e bl. pag. 3 koor den Puzzelaar Van links naar rechts Vera Bondam, Jan C. de Vos en Theo Frenkel (Foto Piek) zijn liefde met gevoelens van (ongevaar lijke) vriendschap te naderen Ziehier de kern van het stuk. HANDLANGERS VEROORDEELD DE SKI-WERELDKAMPIOEN- SCHAPPEN B B- WINTERSPORT RECLAMES. RECLAMES. BOK8EN KEGELEN Arrondissements-rechtbank Op de 200 yards schoolslag VERTOONT VAN VRIJDAG A.S. AF Oe prachtige documentaire film Verdwaald in de Wildernis van de Toendra zich ambtenaar rechtbank Rotterdam, Cellina Seghi an Albert Pfeiffer winnen den slalom Mijnhardtjes maken U griep- en koorts vrij. Doos 30 en 50 ct YaMMWtende <u»t tektaagde slachtoffer is. de den namens N V B._ PERSONEELE WEDSTRIJD VAN DEN H.K.B. treden. Nog ill Heden honderden personen gestart Vanmorgen bleek, dat er groote belang stelling voor den tocht door het Zuid- Hollandsche merendistrict bestond. Hon derden rijders startten van de verschil lende startplaatsen, om te trachten het Merenkruis te veroveren. Door het prach tige weer en den uitstekenden toestand van het ijs zal dit velen zeker gelukken. Men verzoekt ons 'mede te deelen, dat er de volgende dagen, de weersomstan digheden voorbehouden, gelegenheid zal zijn individueel den tocht te maken. Wan neer men de verschillende controlepost- sjempels kan toonen. heeft men recht op het Merenkruis. het druk, zwaar op zijn schouders drukken en Abel van professie, attractief, opgewekt. In haar meis- Om het wereldkampioenschap zwaargewicht Het is den Amerikaanschen bokspromo- tors gelukt nog een tegenstander te vin den voor den wereldkampioen, zwaarge wicht, Joe Louis. Op 17 Februari a.s. zal Louis te Philadelphia boksen tegen den op internationaal terrein volkomen onbeken den Gus Dorazio, een dldaar wonend zwaargewicht bokser. Ook- de reeds vast gestelde wedstrijd tusschen Joe Louis en Billy Conn zal te Philadelphia worden ge houden Een knock-out welke geen knock-out was Bob Rieger, kampioen van Nederland in het middengewicht. is gisteravond in Majestic te Antwerpen tegen Gerard Sel- horst uitgekomen. De kamp duurde geen twee ronden. De wedstrijd was zeer hoopvol aangevangen. Reeds dadelijk werd er vurig gestreden. Rieger plaatste den eersten treffer, waar op Selhorst even precies antwoordde. De eerste ronde bracht geen voordeel voor een der partijen. In het begin van de tweede ronde toonden de boksers zich zeer strijdvaardig. Een rechtsche hoek van Rieger dreef Selhorst in de touwen, doch door eenzelfden slag van Selhorst ging Rieger down. De Nederlander kwam na acht seconden weer op. waarna Sel- horst hem opnieuw onmiddeliijk trof. .Na dat hij zes seconden op zijn knieën geze ten had. wilde hij weer opkomen, doch op last van zijn verzorger bleef hij rusten. Daar hij na de tiende seconde, hoewel gereed om verder te boksen, nog steeds de touwen vasthield. Verklaarde de scheidsrechter Rieger knock out. Waar schijnlijk heeft Rieger zijn verzorger ver keerd begrepen, want hoewel het volgens de regels knock-out was. was hij nog in staat voort»te boksen. Dit was hef einde van een wedstrijd. welke veel beloofde. TAFELTENNIS ROTTERDAM—DEN HAAG OP 15 FEBRUARI Op 15 Feb-uari zal in het gymnastiek lokaal aan den ’s Gravendijkwal te Rot terdam een stedenwedstrijd gespeeld woroeu tusschen ae vertegenwoordigen de teams van den Haag en Rotterdam. De teams zullen bestaan uit de beste drie dames, de beste negen heeren en de Des te drie veteranen van elke stad. Het is de revanche voor den wedstrijd, welke op 9 November j.l. te den Haag werd ge speeld en die met 2723 door de Hage naars werd gewonnen. De afdeeling Rotterdam van den N.T. T.B. heeft voor dezen wedstrijd voor alle spelenden een herinneringsmedaille ter beschikking gesteld. OM DE N.T.T.B.-COUPE Naar wij vernemen zullen de jaarlijk- sche wedstrijden van den Nederlandschen Tafeltennisbond om de N.T.T.B -coupe ditmaal te Amsterdam worden gehouden op 23 Februari in het Leidscheplein- theater. De wedstrijden zullen gespeeld worden van 1012.30 en van 25 uur. VOETBAL Brevet; 7 naar God uit de dooden opwekt”, zoo lezen we in den Paaschbrief, die onderteekend is door W A Zeydner, J. K. v. d Brink, H. J. Honders. G. van der Leeuw, .F A. van Lynden, G. W Oberman en L. D. Terlaak Poet. En verder„In de Kerk be gint het in deze bange dagen te ritselen. Er vaart een levenwekkende geest door de boomen van haar hof. Daar zit voor mij geen voordeel in, denkt Judas. Het is de herfstwind, die de dorre bladeren van de boomen rukt, zucht Thomas. Maar de discipelen,- hoe onwaardig zij ook zijn. Onze zeer talentvolle NederlandsChe pianist en componist Cor de Gróót heeft 2oo juist een nieuwe Compositie voltooid een concertino voor piano en klein orkest. Op het eerstvolgende concert van het Nederlandsch Kamer-Orkest, Dinsdag 18 Februari a.s., in Diligentia, zal dit werk onder leiding van Otto Glastra van Loon, zijn allereerste uitvoering beleven. Cor de Groot zal dan zelf de piano partij vertolken. Oorspronkelijk zóü Op dit concert uitgevoerd worden hef con cert voor twee hobo's, eveneens van Cor de Groot (solisten: Jaap en Haakon Sto- tijn). Het is echter niet mógelijk geble ken aan dit voornemen gevolg te geven. RESIDENTIE-ORKEST Het zevende Zondagmiddagconcert te geven dóof het Residentie-Orkest op Zon dag 9 Februari, aanvang 3 uur, zal onder leiding staan van Hermann Abendroth De zangeres To van der Sluys zal haar solis tische medewerking aan dat concert ver- leenen. Het programma luidt1. Beet hoven, Leonore (III). 2. Mozart, Ah lo Previdi. 3. "Rameau, „Rigaudon de Darda- nus”. 4. Debussy, Air de Lia uit „L’enfant prodigue”. 5. Brahms, 1ste Symphonic. Op de banen van café-rest. Victoria heeft de Haagsche Kegelbond een përso- neeler wedstrijd gehouden, waarvan de uitslagen luiden: Klasse A: F. N Boermans 240 pnt. j 2. J. van Dongen 236 pnt.3. L. Laverman 224 pnt.; 4. S. de Vries 217 pnt.; 5. Chr. W. Kusters 211 pnt; 6. M A. Greve, 211 pnt; 7. P H. Martinot 209 pnt; 8. J, Beems 207 pnt.; 9. L. van Beukering 201 pnt.; 10. J. B. M. Zalme 204 pnt. Klasse B: 1. G. M. Wils 211 pnt.; 2. L. P. van Brussel 205 pnt 3. Th. J. Lammers abstractie* I 200 Pht; 4. B. ter Heerdt 194 pnt.; 5. H. de L. C. van Rijn 178 pnt.8. H. Opbroek Wanneer U of Uw man al lang last heeft van rheumatiek, neem dan eens een proef met dit recept om de pijn te verdrijven. Haal bij Uw apotheker of drogist 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olie (ge concentreerd). Een 15 grams-fleschje Rheumagic-olie kost maar 66 cent, dus met de terpentijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Schud deze twee bestand- deelen in een schoone flesch goed door elkaar, maar zorg ervoor, dat U het niet in Uw oogen krijgt, Uw rheumatiek-olie is nu gereed. Bevochtig de pijnlijke plaatsen ermede, zonder te wrijven of te masseeren en de pijn verdwijnt direct. U zult blij zijn dit receptje gevonden te hebben, want het is werkelijk uitstekend. Loop even langs Uw apotheker of drogist en haal het van daag nog in huis. 2252 Indien de benoodigde terpentijn niet ver krijgbaar is, kunt U een zelfde hoeveelheid brandspiritus gebruiken. ming niet zal komen door hun goeden wil, niet door hun reveil. Het zal er zijn ineens, wanneer hun Heer doof zijn Woord en Geest levend in hun midden staat. Zoo alleen zal het Paaschfeest wor den! De Kerk verwacht den Heer, die ge komen is, zij verwacht haar opstanding, door Hem, die opgestaan is”. Op de Getijden, die in overeenstem ming met het Kerkelijke jaar, weer voor iederen dag (van 9 Febr. tot en met 31 Mei teksten, liederen, psalmen en me ditaties geven, volgen beschouwingen in verband met de liturgie voor den Paasch- nacht. Ons kerkelijk leven, zoo wordt daarin o.m. gezegd, Is over het algemeen aan een Paaschnachtvlering nog wel niet toe, „Het Jaar Onzes Heeren", dat tot doel heeft de herleving van het Kerkelijk Jaar, wil het gevoel hiervoor door mid del Van den huiselljken eeredienst opwek ken. Tot slot een kort artikel over de ver houding van openbaren én huiselijken eeredienst. Verspreiding van beleedigende geschriften Niettegenstaande reeds tal van vonnis sen zijn uitgesproken wegens het ver spreiden van voor Duitschland en den Führer beleedigende geschriften of ge dichten, blijken er nog steeds sommige personen te zijn, die zich daardoor niet hebben laten afschrikken. Dat zij hun stral niet ontloopen, hebben heden de gebroeders baron van B. uit Bilthoven ondervonden, die wegens verspreiding van een dergelijk pamflet tijdens een samenzijn, In het jaarbeursrestaurant ieder tot 4 maanden gevangenisstraf wer den veroordeeld. Lasterpraatjes over gevallen bommen Tenslotte werd de 34-jarige slager P, J. F, B uit Helmond veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Deze be klaagde heeft op 25 Augusus tijdens een taxirit van Venraay naar Helmond tegen over zijn medepassagiers beweerd, dat de eenige dagen te voren op Helmond geworpen bommen niet van de Engel- schen, doch van de Duitschers afkomstig Waren, hetgeen hijzelf zou hebben ge constateerd. Bij zijn uitspraak wees rechter Joppich erop, dat ook tegen dit soort lasterpraat jes ten sterkste stelling dient te worden genomen Dergelijke uitlatingen worden gedaan met de bedoeling om een ver keerde stemming te verwekken, ook al moet voor een ieder het onzinnige vast staan, dat Duitschland na den oorlog nog bommen op Nederland zou gooien. Zaterdagmiddag geeft het Residentie- Tooneel (directeur Dirk Verbeek) de première van het blijspel „Thee voor twee", waarin Vera Bondam. Jan C. de Vos en Theo Frenkel, onder regie van .Bets Ranucci Beekman, de hoofdrollen vervullen. De schrijver Karl Sloboda vraagt namelijk de aandacht voor een conflict van drie personen twee mannen en een vrouw. „Een driehoeksgeval”, zegt de geroutineerde schouwburgbezoe ker zonder aarzeling en hij heeft gelijk, als hij maar niet denkt, dat het bekende thema hier op een oorspronkelijke wijze is behandeld. Inderdaad de opening van dit schaakspel is klassiek Lea drinkt thee met haar man Hugo en huisvriend Abel, twee zeer verschillend geaarde mannen. Hugo doet groote zaken, heeft het druk, gevoelt den ei^nst des levens zwaar op zijn schouders drukken en Abel 11* veroveraar van professie, attractief, lichtzinnig en opgewekt, in haar meis jesjaren heeft Lea de keuze gehad tus schen deze twee en werd Hugo om rede nen, niet alleen door het hart ingegeven, uitverkoren. Haar huwelijksleven ontbeert nu wat Abel geven kan romantiek en spanning. Zal Abel zijn veroveringskun sten op haar toepassen en het huwelijk vernietigen, of zal hij zich tevreden stel len met het wekelijksche theeuurtjt, dat hem gelegenheid biedt het voorwerp van De eerste 50 daarna zakte officieus over 100 25.6 sec. werd genoteerd. Op de volgende 25 meter kreeg Jo Waal- berg een inzinking, zoodat het toen vrij- wef vaststond, dat zij niet zou slagen. Na 7 banen en ongeveer 8 meter ging zij met het hoofd zooals de reglementen voorschrijven door de denkbeeldige lijn in het water in den tijd van 2 min. 43 sec. Het feit, dat niet de handen maar het hoofd de lijn moet hebben gepas seerd, hetgeen bij de meter-afstandén natuurlijk niet voorkomt, beteekent toch zeker een handicap van minstens 0.5 sec. Niettemin zou Jo Waalberg toch niet in haar poging ge$laagd zijn. Voorzitter-kamprechter was J. de Vries, voorzitter van landschen Zwembondals starter fun geerde de secretaris van de Technische Commissie, de heer P. H. J. Dogger, ter wijl mevr. H. Bruinsma en de heeren M. Stute en H. Evers den tijd opnamen. Een aardig nummer was de 200 meter rugslag waarin Nida Scheffer-Senff eeh jongere zwemgeneratie partij gaf. Ma- rietje van Dijk, een jeugdige zwemster met fraalen stijl, won in den goeden tijd van .2 min 55.7 sec. Nida Scheffer deed er 2 min. 56 1 sec^ over en Gre Galliard 2 min. 57.2 sec. TRAINING van prominente RJJDERS De hardrijders P. Keijzer (De Lier), M J. Strijbis (Harenkarspel), A. A. Schouten (Warnsveld). S. van Hoorn (Zaandijk), C. Scheer (Twisk), L. Muts (Jisp) en C. van der Kommer (Lange- reis, gem. Winkel), zijn door de com missie voor het hardrijden van den K.N S.B. uitgenoodigd deel te nemen aan een centrale training, welke heden. Woens dag .op de ijsclub Kralingen te Rotter dam zal aanvangen en enkele dagen duurt. Deze zeven rijders zullen getraind worden door de beide leden van de com missie ir. A. F. van der Scheer en S Heiden. HOF WINT TE 8NEEK Gisteren hield de ijsclub Friso te Sneek een hardrijderij voor mannen op de ge meentelijke ijsbaan Er waren 24 deel nemers. De uitslag is: 1. B Hof. Gaast- meer; 2. A. Lenstra. Heerenveen; 3. A. Adema Grouw. ZWEMMEN IRENE GETREY Op Zondag 9 Februari a.s. te half 8 zal in de zaal Diligentia een dansavond worden gegeven door Irene Getrey, De kunstenares zal o.a. darteen: Een menuet van Beethoven, De dans met 'de trom. <Turina); Droom (Grieg); Hofdans (Ravel); Etude (Chopin); Nadinka (Béla Bartók) enz. FEESTAVOND R.K. VOETBALVEREEN. „WIT-BLAUW" Onder groote belangstelling gat boven genoemde vereeniging Zondag in het ka der van haar 15-jarig bestaan, in het A.V.A.-gebouw een grooten propaganda- avond Onder de- aanwezigen werden op gemerkt de heeren Dijkman en Hierck onderafdeeling van den zeerEerw. heer pastoor J. Jansen S.J.. pastoor der parochie Eland straat, den geestelijken leider den wel- Eerw. pater A, W Mulders S.J.," afgevaar digden van de vereenigingen Wilhelmus, G.D A.. V A C. S.T.P en V.V.P.. alsmede de scheidsrechters de heeren Donkers en Maas. Door het duo Koolmees-Stiefelhagen, den accordeon-solist Jan Galjaard het xylophoon-ensemble „The Happy Ham mers” werd met medewerking van de Arabian-band een non-stop-programma afgewerkt. Vóór de pauze reikte de geestel.-advi seur de uitgeloofde prijzen van de geor ganiseerde nederlaagwedstrijden uit. tw.- aan Wilhelmus 2 Docos 2 G.D A 3 V. A.C 2. S.T.P. a. Wit-Blauw R K b (dit elftal had al z’n wedstrijden gewonnen) en V.V.P. c. DIVERSEN KORTE BERICHTEN Voor de onderlinge competi tie van de Loosduinsche Damvereeniging Amicitia werden de volgende partijen ge speeld: G. van Nimwegen—-O. Weysenfeld 0—2; A. PronkJ. van Nimwegen 11; W. Hartman—J. Kool 1—1; W. Hartman— G. van Nimwegen 11. De Loosduinsche Damclub heeft haar onderlinge competitiewedstrij den als volgt voortgezet: F Mol—F Hey- boer 0—2: P. Boers *r.—A. v. d. Made 0—2; J. Hegi—W. Oosterling 2—0; G. Slootweg—R. de Jong 02: T. Los—R. de Geus 02; H. de HeerM Molenkamp De sportvereenlging G D A te Loosduinen bègint morgenavond te 7 30 uur voor haar leden een cursus nlng in de zaal der Meisjesveneetué*»® mm de Burg. Hovylaan te LoaadaÉMRb Het Residentie-Tooneel gaat, zooals wij al zeiden, dit onderhoudende stuk spelen onder regie van Bets Ranucci Beekman, die ook in dit rayon van de tooneelkunst een goede reputatie heeft. Bovendien ver zorgde zij de nieuwe vertaling van het stuE. De vrouwelijke hoofdrol wordt vervuld door Vera Bondam, de actrice die bij het Residentie-Tooneel reeds zooveel succes heeft geoogst, zoowel in klassiek als in modern repertoire. Wij herinneren slechts aan haar titelrol in Shaw’s „Candida" en de charmante creatie, die zij in het jong ste, stuk van denzelfden auteur „In Ko- ning Karei’s gouden dagen" gaf. Naast Lea, een rol die bij haar dus in goede handen is, staat een Abel van Theo Fren kel, een veelzijdig acteur, die den „Lebe- mann" in den juisten toon weet te spelen. De rol yan den echtgenoot wordt vervuld door Jan C. de Vos, aan wiens creatie in de Kersentuin", „Roofvogels” eq „Toon tje heeft een paard geteekend", de tóo- neelvriend goede herinneringen bewaart. Marja-vdn Bergen en Hans van der Werf vervullen kleinere rollen in „Thee voor twee”, waarvoor Rie Cramer de décors ontwierp, welke door Willem Deering werden uitgevoerd.. BELEEOIGING en lafheid Voor het Dultschè Landgerecht hier ter stede stond gisteren terecht een 19-jarige jongeman J, L. uit Utrecht. Op een avond irt November tegen 10 uur kwam be klaagde met eenige vrienden van de avondschool, toen hen iemand, die voor dé DuitsChe Weermacht werkzaam is op hét vliegveld Soesterberg en die als zoo danig kenbaar was door een gelen band om den linkerarm, achterop kwam en passeerde. Van de zijde der jongens werden hem daarbij beleedigende woor den toegeroepen, welke eveneens een be schimping waren voor den Führer en het Duitsche Rijk. De man keerde terug en dreigde beklaagde te zullen laten ar res teer en, Deze uitte daarop een nieuwe be- leédiging en Zette het op een loopen. Twee zijner makkers konden echter worden gegrepen en het gevolg was, dat de vluchteling spoedig kon worden aan gehouden. Ter zitting beriep verdachte wien nu het huilen nader dan het lachen stond er zich op, dat ze met zijn vieren waren geweest, dat hij geen beleedigende woor den had geuit, en dat hij bij het hooren van een bedreiging met arrestatie was weggeloopen, samen met de andere jon gens. Een getuige verklaarde evenwel met zekerheid, dat er slechts drie jongens waren geWeest, De Generalstaatsanwalt dr. Koblitz noemde de houding van be klaagde eèn groote onbeschaamdheid. Wie eerst beleedigt. dan als een lafaard hard wegloopt, en thans staat te huilen, maakt een Onsympatlfieken indruk Vast staat, dat beklaagde de ten laste gelegde beleedigingen heeft geuit. Via een te werkgestelde bij de Weermacht zijn mede Führer en Rijk beschimpt De Duitsche een is aangetast en daarom is een strenge straf noodzakelijk. Spr, vórderde dan ook veroordeeling tot een gevangenisstraf van 8 maanden. Rechter Joppich noemde de handeling van beklaagde eveneens een brutale streek en kon zich met de gevraagde straf volkomen vereenigen Met het oog op de jeugd van beklaagde en het feit, dat deze te voren nog nooit 18 gestraft, werden echter 2 maanden voorarrest in minde ring gebracht Lasterpraatjes over Winterhulp Vervolgens moest terechtstaan de nu werklooze 49-jarige machinebankwerker H R. N uit Rotterdam. Bij zijn verhoor bleek, dat de man om principieele rede nen had geweigerd hem aangeboden werk in Duitschland te aanvaarden, Toen bij de collecte voor Winterhulp Nederland een collectrice hem een speldje te koop aanbood, heeft beklaagde daarop gereageerd met de woorden: „Schaam je je niet? Ga maar naar Hitler”Waarop de collectrice de opmerking maakte, dat hij misschien liever naar Churchill zou gaan, die des nachts ons land met bóm men laat bestoken. Er volgden nog eenige beleedigingen aan het adres van Duitsch land en beklaagde wond zich meer en meer op. Volgens de collectrice zou hij toen ook nog gezegd hebben ,,A1 dat geld gaat naar Duitschland”. welke laat ste uitlating beklaagde, die al het andere ten laste gelegde toegaf, echter bestreed. Generalstaatsanwalt dr Koblitz noem de het optreden van beklaagde schaamte loos. Deze man, aldus spr., is een ver beten vijand van Duitschland, een man, die alle gelegenheden aangrijpt om Zijn haat tegen Duitschland te uiten. Zelfs ontziet hij zich niet zulks te doen bij èen inzameling voor de Winterhulp Nederland, waarvan de opbrengst gehéél ten goede komt aan medeburgers uit eigen land, en welke instelling het mooie doel heeft den gemeenschapszin der Nederlanders aan te kweeken. Deze man is zeer agressief opgetreden; hij heeft zijn haat niet in zijn binnenste gedragen, doch heeft deze op schandelijke wijze geopenbaard. Boven dien was er voor beklaagde niet ’de ge ringste aanleiding voor zijn insinuatie, dat het geld van Winterhulp Nederland naar Duitschland. zou gaan. Wij hebben, aldus riep dr, Koblitz met stemverhef fing, het niet noodig om van de geringe opbrengst in Nederland ook maar iets af te nemen, want in Duitschland brengt de Winterhulp milliarden op. Dat kon be klaagde weten en toch gebruikte hij het móóie Winter hulp werk om zijn haat tegen Duitschland te openbaren. Het is noodig dergelijke lasteraars voor langen tijd den mond te snoeren en daarom moet hier een strenge straf worden opgelegd, mede tot voorbeeld van anderen. Er dient een einde te komen aan onware praatjes en het moet voor ieder duidelijk worden, dat Duitschland hier de bezettende macht is, welke zich niet ongestraft laat belasteren Met het oog hierop vorderde de Staats! anwalt een gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden. De rechter veroordeelde beklaagde tot een straf van een jaar en 3 maanden, met aftrek van het voorarrest. Ter motivee- ring van dit vonnis voerde de heer Joppich aan, dat beklaagde Duitschland op zware wijze heeft beleedigd, waarbij nog komt, dat hij als middel voor die be- leediging de Winterhulp Nederland, welke slechts strekt om zijn eigen arme landgenooten in hun nood bij te staan, heeft gebruikt Dat is brutaal en gemeen en vraagt een strenge straf. Bij de straf- ben.-Uing heeft de rechter evenwel als omstandigheid genomen. in zekeren zin oorlogs- TOEGEZONDEN BOEKEN Het jaar Onzes Heeren 1941, Paasch brief. Uitgegeven voor Adorémus, door Drukkerij C. Blommendaal N.V., ’s-Gravenhage. „Paschen is niet een manifestatie van een goddelijke gedachte, een maar Paschen is de dag van Jezus, dien Haas Sr. 191 pnt 6 P. Prins. 191 pnt.; 7. 1 „u j- ji-1-».. --L. -c. van Rijn pg pnt 8. H. Opbroek 176 pnt.; 9. G. Molief 175 pnt.: 10. H. A. Gude 170 pnt. Klasse C: 1. J. G. Bartering 216 pnt.; 2. A. J. Kooper 210 pnt. 4 3. J. J. G Aal- sloot 210 pnt.; 4. H. Bezuien 201 pnt.; 5. P. J. Smeele 198 pnt.; 6. C. H. Klumper 184 pnt.; 7. H. L. de Haas jr. 182 pnt.; 8. H. W. Kortman, 181 pnt.; 9. W Stem- mann 181 pnt.; 10. Th Rothuis 176 pnt.; 11 D. J. Stoop 175 pnt.; 12 D. C. Brou wer 172 pnt.: 13. C. J. Van Zeil 170 pnt. Dames: 1. mevr. M. Martinot 123 pnt.; 2, mevr. G. R. Lomnterse .74 pnt. WERKEN VAN JOH. BORDEWIJK ROEPMAN Zaterdag j.l. is in het Boymans- museum te Rotterdam een uitvoering ge geven van twee koren van Joh. Bordewijk Roepman, n.l. ,de Lentewind” en „de Jager van Eickhof”. Deze koren zijn oor spronkelijk geschreven voor gemengd koor en sopraan-sólo, doch daar de zan geres ongesteld was, wérd de solopartij opgedragen aan den tenor Joh. van der Ploeg. POGING TOT OPLICHTING Wegens poging tot oplichting door het aannemen van een valsche hoedanig heid, in twee gevallen gepleegd, heeft zich de 29-jarige reclameagent J. A. N. uit Voorburg te verantwoorden gehad. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver dachte in September j.l. aan nering doenden hier ter stede per telefoon had meegedeeld, dat door hen in den ge meentelijken telefoongids geplaatste an- nonceê nog niet waren voldaan en dat voor de. openstaande bedragen thans kwitantie zou worden aangeboden. Ver dachte Zou zich bij de gevoerde tele foongesprekken hebben voorgedaan als chef van de Rijkstelegraaf- en Telefoon dienst. Bij onderzoek was gebleken, dat bepaalde bedragen reeds gegireerd wa- ren. - - Verdachte ontkende zich te hebben' zitten samen. Zij weten, dat een hervor- voorgedaan als ambtenaar van den Rijkstelefoondienst. Het O.M., waargenomen door M. Blok, achtte het ten laste gelegde echter be wezen door de pertinente getuigen verklaringen en eischte, recidive als verzwarende omstandigheid in aanmer king nemend, zes maanden gevangenis straf tegen verdachte. Uitspradk 18 Februari. MOEDER LIET HAAR TIEN KINDEREN IN DEN STEEK Het O.M. heeft vier maanden gevan genisstraf geëischt tegen een 36-jarige, thans te Dordrecht Woonachtige we duwe, die in Augustus van het Vorige jaar haar tien kinderen, waarvan het Oudste den leeftijd Van Vijftien jaar had bereikt en vier nog geen zeven jaar oud waren, de straat had opgestuurd. De jongste kinderen had zij naar het. Leger des Heils gezonden. Zij was tot dézen maatregel overgegaan om zich daar door het samenwonen met een man ge makkelijker te kunnen maken. Tot haar verdediging voerde zij aan zonder steun te zijn geweest en daardoor haar kinde ren zelfs niet van het noodigste te heb ben kunnen voorzien. Uitspraak 18 Februari. JOSÉE SANN NOG EENMAAL IN DILIGENTIA Na een afwezigheid van eenige maan den komt de gevierde vedette van het Fransche chanson Josée Sann a.s. Zon dagmiddag in Diligentia, en zal wederom een ieder veroveren. Sinds 22 Juli van het vorig jaar heeft de radio 14 maal haar chansons uitge zonden, bovendien is zij reeds lang êen der groote sterren, die geregeld voor de grootste radib-omroepen in Europa op treden. Nog deze maand zal „Polydor” gramofoonplaten vervaardigen van Josce Sann. Naast haar meest bekende chansons brengt zij dien middag nóg noviteiten van Charles Trenet, o.a. „11 pleut dans ma chambre”, ,,Jai ta main", „La petite Americaine” en „La route enchantée". Walthef Stanley zal haar wederom aan den vleugel begeleiden. de heer den Neder- starter Waalberg te ver achter meter waren snel, doch het tempo, zoodat meter 1 min De Utrechtsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de Utrechtsche tnor- phineaffaire. In 1938 en 1939 schreef een arts groote hoeveelheden morphine voor aan zijn vrouw, doch deze begon zulke hooge eischen te stellen, dat de dokter tenslotte clandestien morphine bemach tigde. In 1939 kreeg e^n Utrechtsche apothekers-assistente argwaan. De dok ter wist met zijn familie nog naar Indië uit te wijken. Wel zijn eenige handlan gers aangehouden. Een 25-jarige Chauf feur, die in dienst was van de familie, heeft herhaaldelijk verdoovende midde len gekocht en werd er dan ruim voor betaald. De officie*r van justitie eischte een gevangenisstraf van drie maanden tegen hem. De rechtbank veroordeelde den chauffeur tot een geldboete van 40 subs. 20 dagen. Een 39-jarige rijwielhan delaar uit Jutphaas heeft ook getracht verdoovende middelen voor mevr. B. te krijgen. Zelfs ging hij met haar naar Engeland. Tegen hem eischte de offi cier Vier maanden gevangenisstraf. Door de rechtbank werd de man ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Een 27-jarige chauffeur uit Utrecht, die zich eveneens met het koopen van verdoovende middelen had bezig gehou den, doch dit volkomen als handels- zaakje had beschouwd, hoorde den offi cier vrijspraak voor hem vragen. De rechtbank sprak dezen verdachte over eenkomstig dezen' eisch vrij. Tenslotte veroordeelde de een 45-jarigen koopman uit die ook morphine had weten te verkrij gen en zeer goed wist, dat hij schuld had, tot een geldboete van 100 subs. 50 dagen hechtenis. De officier van jus titie had drie maanden gevangenisstraf tegen hem gevorderd. Op den oefenavond van de Amster- damsche Dameszwemelub stonden gis teren enkele wedstrijden op het pro gramma. waarvan het hoofdnummer be stond uit de 200 yards schoolslag. Deze afstand wordt nooit in ons land gezwom men en is de laatste jaren eigenlijk alleen in de zwembaden uitgezet, als het een poging tot verbetering van het wereldrecord betrof. Dit nu was gisteravond het geval. Maar Jo Waalberg, die zelf houdster van het wereldrecord is met een tijd van 2 min. 40.3 sec., gemaakt op 11 Juli 1939 te Amsterdam, slaagde in haar opzet dit record nog scherper te stellen, niet. Haar tijd bedroeg 2 min. 43 sec., zoodat de A.D.Z.-ster ruim 2 seconden boven het wereldrecord bleef. De aanleiding tot deze poging was het feit, dat de bekende West-Duitsche zwemster Annl Kapell onlangs een po ging had gedaan, het wereldrecord over 200 yards schoolslag te verbeteren en daarbij slechts een fractie van een se conde boven den tijd van onze landge noot* was gebleven. Jo Waalberg zou uitkomen tegen Alie Stijl, die weer lid van de AJ5.Z. is geworden, tegen Gre Jellema en Nellie van Hotten. Doch deze drie zwemsters waren niet verschenen wegens griep. Noodgedwongen moest Jo Waalberg nu tegen twee juniores uit komen. de dames Brouwer en Vog*l, Van strijd was geen sprake; daarvoor bleven de beide tegenstandsters van Jo Salve Rex prof, dr, J. H, Bavinck, prof. dr. H. Krae mer, dr K. H. Miskotte D. A. Daamen’s Uitg. Mij. N.V., alhier. „De afd. der Ned. Chr. Studenten Vereen en van de Societas Studiosorum Reformatorum te Amsterdam, hebben in November 1940 een universiteitsweek ge organiseerd met het doel, de boodschap van het Evangelie als een appèl tot de Amsterdamsche studentenwereld te doen komen. Daarmede hebben zij getoond, hun pltcht te begrijpen; want als er ooit een tijd geweest is, dat het Evangelie moet weerklinken in de kerk en op de straat, in de zalen der Academie en onder het volk in Europa en onder de volken, dan is het thans. De Christenheid mag niet zwijgen, noch rustig spreken, zij moet met profetische kracht roepen en als een „verkondigster van goede boodschap op een hoogen berg klimmen”. DeVe ramp zalige wereld meet het onontkoombaar hooren, dat Jezus Christus het heil der wereld en van alle volken is, het eenige heil” Tot zoover de inleiding tot dit zeventiende deeltje van de kleine Sleutél- reeks, waarin de drie toespraken, tijdens dé universiteitsreeks gehouden, gepubli ceerd» zijn. Drie getuigenissen Zijn het. Prof. dr. J H Bavinck sprak over „Christus nu”; prof. dr. H. Kraemer over „Christus voor allen” en dr. K. H. Mis kotte over „Christus alleen". Op den vierden dag van het tournool om de wereldkampioenschappen skiloopen te Cortina d'Ampezzo heeft de 20-jarige Italiaansche loopster Cellina Seghi voor eèn éclatante verrassing gezorgd, door de onverslaanbaar geachte Duitsche kam pioene Christi Cranz in den slalom ach ter zich te laten. De Duitsche werd ech ter wel wereldkampioene in den gecom- bineerden wedstrijd, aangezien zij Zon dag de afdaling had gewonnen en nu op den slalom tweede werd. Bij de heeren had de Duitscher Hel muth Lantschner na de eerste ronde de leiding vóór den Italiaan Chierroni. Dóór een val had Rudi Cranz een niet meer in te halen achterstand opgeloopen. De winnaar van den afdalingswedstrijd, Jen- newein, bezette de vierde plaats. In de tweede ronde kwam Lantschner te val len en scheen een overwinning van Chierroni zeker. De laatste man, die aan den start verscheen, de Duitscher Albert Pfeiffer, overtroefde evenwel alle deel nemers en met zijn totaaltijd bleef hij on der dien van den Italiaan, waardoor hij winnaar van dit nummer werd Jenne- wein, die ze»de werd, legde beslag op het wereldkampioenschap in den gecom- bineerden wedstrijd De uitslagen van den slalom luiden: Dames: 1. Cellina Seghi (Italië) 2 min. 5.61 sec.; 2. Christi Cranz (Duitschland) 2 min. 9.98 sec.; 3. Anneliese Proxauf (Duitschland) 2 min. 17.39 sec.; 4 Rose marie Proxauf (Duitschland) 2 min. 20 06 sec.; 5. Kaethe Grasegger (Duitsch land) 2 min. 30 35 sec.: 7 Vreni Keiler (Zwitserland) 2 min. 38.83 sec. Heeren: 1 Albert Pfeifer (DuitschHnd) 2 min. 1.42 sec.; 2 Chierroni (Italië) 2 min. 1.48 sec.; 3 Marcellin (Italië) 2 min. 1.92 sec.; 4. Rudi Cranz (Duitsch land) 2 min. 2.34 sec.; 5. Rominger (Zwitserland) 2 min. 3.39 sec.: 6 Jenne- wein (Duitschland) 2 min. 3.46 sec.; 7. Lantschner (Duitschland) 2 min. 4.3 sec.; 8. Lacedelli (Italië) 2 min. 5.07 sec. Rominger (Zwitserland) 412.8 pnt.; 6. Pfei fer (Duitschland) 413 jnt.; 7. Soerensen (Noorwegen) 421 pnt.; 8. Scheulng (Zwit serland) 423.9 pnt.; 9. Lacedelli (Italië) 424.6 pnt.; 10. Lantschner (Duitschland) 426 8 pnt. Dames: 1. Christi. Cranz (Duitschland) 406 pnt; 2. Cellina Seghi (Italië) 424.7 pnt.; 3. Anneliese Proxauf (Duitschland) 430.1 pnt.; 4. KMthe Grasegger (Duitsch land) 432.6 pnt.; 5. Rosemarie Proxauf (Duitschland) 445.7 pnt. Herziene uitslag Nader wordt ons uit Cortina d’Ampezzo geseind De jury heeft na langdurige besprekin gen besloten, dak Albert Pfeifer de eerste plaats zal moeten deelen met den Italiaan Chierroni. Voor beiden werd een tijd van 2 min. 1.5 sec. genoteerd. In de volgorde van dq overige deelnemers kwam geen verandering. De bepaling van den totaaluitslag van de combinatie van den slalom en afdaling leverde greote moeilijkheden op Tenslotte werd de .volgende uitslag bekend' ge maakt Heeren1. Josef Jennewein (Duitsch land) 404.4 pnt.; 2. Marcellin (Italië) 405.1 pnt.; 3. Chierroni (Italië) 407.4 pnt.; 4. Rudi Cranz (Duitschland) 407.6 pnt.; 5. SCHAATSENRIJDEN De oplossing van de gisteren geplaat ste puzzl» luidt: Van 1 naar 20: Gering; van 2 naar 14: Opera: van 3 naar 12: Bede; van 4 naar 10: Ark: van 5 naar 8: Na; van 6 naar 15: Brevet; van 7 naar 2 Ho; van 7 naar 19; Haver; van 9 naar 3: Web: van 9 naar 18: Wolk; van 11 naar 4: Papa; van 11 naar 17: Pek; van 12 naar 18: Enk; van 13 naar 5: Horen; van 13 naar 16: Ha: van 16 naar 8: Alida ven 17 naar 10: Kerk; van 19 naar 14: Ra. NEDERLANDSCHE BEELDHOUWKUNST IN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM De tentoonstelling van beeldhouwkunst, georganiseerd door den Nederlandschen Kring van Beeldhouwers, welke Zaterdag in het Stedelijk Museum te Amsterdam werd geopend, is de omvangrijkste, ooit op dit gebied gehouden. Zij omvat niet minder dan 250 werken door 57 kunste naars, zopwel leden als genoodigden van den kring, en een Uitgebreide verzame ling medailles. Bovendien zijn afzonder lijke zalen gewijd aan het oeuvre van den onlangs overleden beeldhouwer dr. J. Mendes da Costa en aan de afdeeling beeldhouwen van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten onder leiding van prof. J. Bronner. Voor, het eerst is' ook een zaal ingericht voor de talrijke over heidsopdrachten, uitgaande van het Rijk cn de steden Amsterdam, den Haag en Rotterdam De tentoonstelling blijft ge ópend tot 2 Maart a.s. '4.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7