van spoorwegovergangen HAAGSCHE COURANT Nieuwe bebakening Een wonder-middel i tegen PRIKKEL-hoest! M da vanouds beproefde Akker’* Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds ia oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe> gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg mee dan vroeger is na akker’S Abdijsiroop het beproefde hoest-geneesmiddell Par flacon 90 et, f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeellger het georvfk. STADSNIEUWS Woensdag 5 Februari 1941. BINNENLAND Giften JÜi WINTERHULP NEDERLAND NEDERLAND DERDE HUIS- EN STRAAT- COLLECTE WINTERHULP voor Winterhulp Nederland H BH DERDE BLAD Gift voor het Duitsche Roode Kruis De luchtoorlog ZWARE BINNENBRAND AAN DE LAAN VAN MEERDERVOORT ZES TON GROENE ERWTEN GEHAMSTERD Belangrijke partij kon in beslag worden genomen Jhr. Mr. R. SANDBERG VAN BOELENS KOK BESTAL REGELMATIG ZIJN PATROON Graaf M. de Marchant et d’Ansembourg OPBRENGST WINTERHULPCOLLECTE ROTTERDAM Ir. F. E. Müller NA DE HAAGSCHE VERKEERS- WEEK F. H. A. VAN DER BRUGH f Bijeenkomst van de Groninger Gemeenschap AGENT IN HET GEZICHT GESLAGEN HOFSTAD REVUE GEZELSCHAP fVan mr. A. J. Backer beschikten wij heden nog niet over een foto.) Benoemd tot burgemeester van Sassenheim De levensloop der nieuw benoemde commissarissen Op 14 en 15 Februari Volgens oordeel van de politie geslaagd ZWARE STRAFFEN IN VOORUIT ZICHT GESTELD SU No. K793 «to Voor goede prijzen verhandeld SPOonwt? slechts dit W de aom. 80 Hl 80 m. Itttlltttltfll WIT van (Foto-archief) der middelen van het Duitsche de Twee bedienden eveneens in het complot INSTITUUT VAN INGENIEURS Het boosaardige geruchthet geld gaat naar Duitschland! (Nat. Foto Kantoor) Oe commissaris van Utrecht F. E. Müller. (Nat. Foto Kantoor) cn 0.30 m zwarten rand. van politie erwten -'■■■ in hij de functie vervulde van gewestelijk commissaris voor Limburg en later ge machtigde van den leider. In het najaar van 1935 werd graaf d’An sembourg door den leider der N. S. B. aangewezen om zitting te nemen in de Eer ste Kamer. Deze taak vervulde hij tot 1937. Van 1937 tot Mei 1940 was hij lid der Tweede Kamer voor de N. S. B. ongeveer 240 m., 160 m. en 80 m. den spoorweg. De bakens zijn 1 m. hoog breed. De kleur is wit met Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Ëinnenland- sche Zaken is jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, met ingang van 15 Februari 1941 tot burgemeester van de gemeente Sassenheim benoemd. De heer Sandberg van Boelens is 1 Jan. 1899 in Groningen geboren. Hij studeerde aan de Universiteit te Utrecht. Van 1925 tot 1930 was de heer Sandberg van Boe lens werkzaam ter secretarie van Voor schoten. In 1931 nam hij de functie van secretaris-generaal van het eerste inter nationale congres voor Militaire genees kunde en pharmacie waar. Van 1 Maart '32- October '34 was jhr. Sandberg van Boelens secretaris van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, van October '3415 Juni ’40 was de nieuw benoemde burgemeester chef van het kabinet van den commissaris van Zuid-Holland. De heer Sandberg van Boelens is Ridder in de Orde van Oranje Nassau, terwijl hij het Kruis van Verdienste van het Ned. Roode Kruis bezit. Voorts is'hij eereridder van de Johanniterorde en lid van de rid derschap van Overijssel. de een in In den ouderdom van 76 jaar is hier ter stede overleden de heer F. H. A. van der Brugh, oud-officier van administratie der Ned. Marine, oud-algemeen secretaris penningmeester van het hoofdbestuur der Kon. Vereeniging ,,Oost en West”. De heer v. d. Brugh was officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben morgenmiddag om half 4 op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen. Twee vertrekken uitgebrand Het zijn drukke dagen voor de Haagsche brandweer, vorige week Vrijdag de zware brand aan het Lange Voorhout, Zondag de brand in de Trooststraat, en gisteravond werd wederom haar hulp ingeroepen voor een binnenbrand in een bloemenzaak aan de Laan van Meerdervoort, op den hoek tusschen Regentesselaan en Suezkade. Tegen half negen werden gisteravond de buren van perceel Laan van Meerder voort 224a waarin het bloemenmagazijn Joty van den heer N. Knies jr., is geves tigd, opgeschrikt door luid hulpgeroep. Toesnellende omwoners zagen dat uit de achterzijde van het bloemenmagazijn dik ke rookwolken tevoorschijn kwamen. Zij waarschuwden onmiddellijk de brandweer die, mede door de gelukkige omstandig heid, dat vlak in de buurt, namelijk in de Archimedesstraat een brandpost is ge vestigd, in zeer korten tijd met een mo~ torbrandspuit ter plaatse was. Engelsche bommen op ons land veroorzaken geringe schade Nadat gedurende de geheele vorige week zich geen Engelsche vliegtuigen boven ons land hadden vertoond, kwa men gisteravond en in den afgeloopen nacht enkele Engelsche machines boyen een aantal gemeenten in Neder land, waarop zij bommen, waaronder ook brandbommen, afwierpen. De meeste bommen kwamen neer op open veld of explodeerden in het water. Enkele bommen veroorzaakten lichte beschadigingen aan woonhuizen. In twee plaatsen werd door Engel sche vliegers op woonhuizen machine- geweervuur afgegeven, dat geen noe- menswaardige schade aanrichtte. Per soonlijke slachtoffers vallen niet te betreuren. Duitsche een be- Op de bakens worden over de geheele breedte in schuine richting reflectoren aangebracht, waarvan de kleur rood is voor de bakens aan den rechterkant en wit voor die aan den linkerkant van den weg en wel drie op de verst van den overweg verwijderde bakens, twee op de volgende en een op de daarop volgende. De verst van den overweg verwijderde bakens aan den rechterkant worden bo vendien voorzien van het voorgeschreven driehoekige waarschuwingsbord voor een onbewaakten overweg (locomotiefteeken) of voor een bewaakten overweg (hek). in verband met Rotterdamsche De afdeeling voor electrotechniek en technische natuurkunde van het instituut van ingenieurs hield dezer dagen te Utrecht haar 158e vergadering. Tot opvolgers der aftredende bestuurs leden werden gekozen jhr. ir. Storm van 's Gravesande en dr. W. R. van Wijk, welke deze benoeming aanvaardden. Daarna volgde een interessante causerie van prof. ir. J. C. van Staveren, over het onderwerp„Vervanging en besparing van materialen in de electrotechniek”. Door het Rijk is besloten om over te gaan tot bebakening van alle bewaakte en onbewaakte spoorwegovergangen, ge legen in de verharde wegen. Bij de in de Rijkswegen gelegen spoorwegovergangen zal deze bebakening door den Rijkswater staat worden aangebrachtvoor de ove rige, ongeveer 700 spoorwegovergangen, welke hiervoor in aanmerking komen, is met den A.N.W.B., die op het gebied van de wegbebakening zijn sporen heeft ver diend, overeengekomen, dat deze voor de plaatsing en het onderhoud van de bakens op Rijkskosten zal zorg dragen. De be bakening zal voor eiken overweg bestaan uit twaalf bakens, waarvan ar zes aan beide zijden van den overweg en wel drie aan eiken kant van den weg zul len worden geplaatst, op afstanden van ONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN VERBREEDING GEDEELTE BADHUISWEG De burgemeester der gemeente ’s-Gra- venhage maakt bekend, dat, ter voldoening aan artikel 15 der Onteigeningswet een afschrift van het Besluit van den secre taris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 27 December 1940, tot aanwijzing van de perceelen, welke moeten worden onteigend voor en ten behoeve van de verbreeding van het gedeelte van den Badhuisweg tusschen den Wagenaarweg en den Van-Lennepweg in de gemeente 's-Gravenhage, welk be sluit is opgenomen in de Staatscourant van 7 ^Januari 1941, no. 4 tot en met 24 Februari 1941, iederen werkdag van 9 uur 30 tot 1 uur en van 1 uur 30 tot 4 uur 30 Cs-Zaterdags van 9 uur 30 tot 12 uur 30) ter inzage van een ieder is nedergelegd op de secretarie der gemeente, afdeeling en B. (kamer 32). Vuur woedde in twee vertrekken Het bleek, dat het vuur woedde in twee vertrekken achter den bloemenwinkel. Het was ontstaan door een te fel brandende kachel in de huiskamer, die onmiddellijk achter den winkel is gelegen. Het vuur had zóó snel om zich heengegrepen, dat mevrouw Knies, die daar alleen aanwe zig was, geen kans meer had gezien, de vlammen te dooven. In een minimum van tijd stond het geheele vertrek in lichter laaie. Luid gillend snelde zij naar buiten, waar een der buren zich over haar ont fermde. Intusschen breidde de brand zich uit, zoodat weldra ook de aangrenzende slaap kamer, die op den tuin uitkomt, het lot van de woonkamer onderging. Daar be vond zich een jongere broer van den heer Knies, die met griep te bed lag. De jon geman slaagde er gelukkig in, het bran dende vertrek ongedeerd te verlaten. Het smeulende beddegoed verspreidde een verstikkende rook, hetgeen ’t blusschings- werk uiteraard zeer bemoeilijkte. Behalve de spuit van de Archimedesstraat, verleen de ook de brandspuit van den post aan de Laan Copes van Cattenburch assistentie. De brandweer slaagde er spoedig in het vuur te dooven. Beide vertrekken zijn echter geheel uitgebrand. Van den inboe del is niets meer overgebleven. Ook de plafonds werden vrij ernstig beschadigd. Het blussóhingswerk stond onder leiding van inspecteur W. Schilham. De laatstgehouden Winterhulpcollecte heeft ;e Rotterdam bijna 14.000 opge bracht Een surveilleerende agent hield gister middag in de Datheenstraat een man staande, teneinde diens identiteitsbewijs te controleeren. Op een gegeven oogen- blik diende de aangehoudene den agent eenige vuistslagen in het gezicht toe, waardoor deze bloedend werd verwond. Na zijn heldendaad ging de man er van door, doch motoragenten, die later op onderzoek uitgingen, konden hem aan houden. Het was de 26-jarige visscher M. P., die naar het hoofdbureau is over gebracht en ter zake van mishandeling van een ambtenaar in functie, voorloopig is opgesloten. De agent moest zich aan de wijkverpleging in de Duinstraat laten verbinden. Bij de Winterhulp Nederland zijn o.a. binnengekomen de volgende giften: N.V. Th. Niemeyer, Groningen 3000; N.V. Hol- landsche Draad- en Kabelfabriek, Amster dam ƒ2500; Import-Maatschappij N. V. Nedeximpo, Amsterdam 1500; PN., Bilt- hoven f 1000, N.V. tot financiering van in- dustrieele ondernemingen „Finindo”, Am sterdam 1000; N. Nden Haag 1000; N V Erica-fabrieken, Oude Pekela f 1000; N N Dordrecht f 1000; N.V. Dagblad „De Telegraaf” de Courant het Nieuws van den Dag, Amsterdam 1000; Haagsche Politie, den Haag ƒ212.35, secretaris v. d. Alg. Ned. Bond van fruit-, groenten- en aard- appelenexporteurs, den Haag ƒ200, N.V. Handel- en export mij. „Trans-Brabant”, den Haag 100; N.V. Sier Radio, den Haag ƒ100; S A D„ Voorburg (Z.-H.) ƒ100; N.V. Vér. Holl. Sigarenfabrieken, den Haag ƒ300; G. R-, den Haag 100; N V. Esveha v/h Ph. Simons en Co., den Haag ƒ982.74; N.V Exploitatie Mu Bengkahs, den Haag 100 Miele’s Waschrfiachine Mij. NV., den Haag ƒ125; N.V. het tijdschrift „Het Duitsche weekblad voor Nederland”, Scheveningen 100, Comptabele staf Op- bouwdienst, Scheveningen ƒ757, Ver Ob- servatiehuis voor meisjes, den Haag 500, Gemeente-politie, den Haag 195.03, C. F. J„ den Haag ƒ100, S. A„ den Haag /100, N.V. v. d. Heem v/h v. d. Heem en Bloemsma, den Haag 100; Gemeente-poli tie, den Haag ƒ198.84, A. J. M. K., den K., den Haag ƒ200, J. de K., Wassenaar 166.67, fa. A. I. Knuf en Co„ den Haag ƒ100, totaal ƒ30.359.33. Aan giften bene den ƒ100 ƒ10.337.17. Onder den titel „Er zit van alles in" geeft het „Hofstad Revue"-gezelschap twee voorstellingen in „Diligentia” op 15 en 16 Februari a.s. Medewerkenden zijnKees Manders, Henriette Davids, Willy de Boer, Ank 1c Clair, Nico Steenbergen, Willy Cock Hanna Homan e.a. De heer Frederik Ernst Müller, nieuw benoemd commissaris van de provincie Utrecht, werd 25 Januari 1889, als zoon van den industrieel C. J. K. Müller te Utrecht geboren, waar hij de Leydsche school en de H.B.S. bezocht. Reeds in zijn jeugd gevoelde hij zich tot het bedrijfsleven aangetrokken; daardoor heeft hij alvorens zijn studie als werktuigkundig ingenieur in Duitschland te beëindigen, zich eerst 2 jaar practisch ontwikkeld, waartoe hij gemakkelijk ge legenheid had, eerst in de fabriek van zijn vader en daarna in Duitschland. In 1915 werd hij tot bedrijfsleider in het bedrijf van zijn vader, de chemische fabriek der firma wed. P. Smits en Zoon te Utrecht aangesteld en in 1927 als fir mant in de directie opgenomen. Na den dood van zijn vader in 1935 zet ten hij en zijn oudere broer drs. C. B. J. Müller als eenige firmanten deze belang rijke onderneming, welke een wereldrepu- tatie heeft, tezamen voort. Voorts was hij van de oprichting af secretaris der Utrechtsche werkgeversver- eeniging, tevens medeoprichter van de Stichtsche industrieele club. In het be stuur van de Mij. voor Nijverheid departe ment Utrecht heeft hij eenige malen zit ting genomen. Ook was hij bestuurslid van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Eveneens had hij indertijd zitting in het landelijk be stuur der burgerwacht en maakte tevens deel uit van het plaatselijk bestuur. Toen ir Mussert in 1932 de N.S.B. op richtte, heeft de heer Müller zeer spoedig het besluit genomen om ook tot deze be weging toe te treden. Hij vervulde in de N.S.B. verschillende functies en wel kringfunctionaris in den eersten kring der beweging, daarna kring- leider van de stad Utrecht, gewestelijk commissaris van het gewest Utrecht ter wijl hij thans nog de functie van districts- leider bekleedt en tevens aangesteld is als gemachtigde van den leider voor de pro vincie Utrecht. Ten huize van een bewoner Loosduinschekade heeft de partij van 3000 k.g. groene beslag genomen. Bij onderzoek bleek, dat een deel vormde van een partij van 6 ton, welke door den eigenaar vóór inwerkingtreding van de distributie van van Hij De commissaris van Noord-Holland mr. A. J. Backer. De nieuwbenoemde commissaris voor de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer werd op 31 Mei 1899 te Groningen geboren. Na de lagere school doorliep hij het gym nasium en na zijn militaire plichten ver vuld te hebben, studeerde hij van 1919 tot 1923 rechten aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Na eerst korten tijd volontair te zijn ge weest aan het parket van den officier van justitie te Groningen, werd hij op 1 April 1924 adjunct-commies bij de gemeente secretarie aldaar. In Maart 1928 werd hij bevorderd tot commies en hij was o.a. van 1927 tot 1930 belast met de tijdelijke waar neming van het ambt van rentmeester der 'stadsbezittingen. Mr. Backer was eenige jaren lid van het bestuur van den Armen raad. Op 1 April 1930 verhuisde hij naar Haarlem, waar hij hoofdcommies werd bij de provinciale griffie. Op 1 November 1934 volgde zijn benoeming tot referendaris, chef van de eerste afdeeling en chef van het kabinet van den commissaris der pro vincie en op 1 Januari 1937 werd hij bevor derd tot administrateur. Mr. Backer was o.a. lid van de bestuurs commissie van het openbare lichaam de Wieringermeer, commissaris van de N. V. Provinciale Utrechtsche Electriciteitsmaat- schappij, lid van de ministerieele commis sie tot herziening van de Drankwet en lid van de ministerieele commissie tot voorbe reiding van een normaal overheidsbestuur in de Wieringermeer. Op 1 November 1940 trad hij op als provinciaal directeur van Noord-Holland voor Winterhulp Nederland en voorts had hij zitting in verschillende besturen, zooals in den ouderraad te Heem stede, was hij voorz. van de afdeeling Heemstede van de luchtbescherming,lid van het hoofdbestuur van de vereeniging voor provinciaal personeel in Noord-Holland en jjd van het genootschap Flevo. De commissaris van Limburg M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d’Ansembourg. peulvruchten op 4 November van het vorige jaar, was gehamsterd. Hij had van dezen voorraad geen opgave gedaan bij de Akkerbouw Centrale. De man verkocht de erwten voor 32 per 100 k.g., terwijl hij voor dezelfde hoeveelheid 20,50 had betaald. Behalve, dat hij een proces-verbaal kreeg terzake van over treding van de Distributiewet 1939, kreeg hij ook bekeuring voor overtreding van het Prijsbeheerschingsbesluit. Hij had nog een compagnon, die, om zelf iets te verdienen, den prijs van de erwten had opgedreven tot 33 per 100 k.g. Ook tegen hem is proces-verbaal op gemaakt De in beslag genomen voorraad zal in den normalen handel komen. Maandagavond omstreeks half elf. zag een agent van politie in het Noordeinde een jongmensch loopen, dat op zijn rij wiel een baal met zich voerde. Bij on derzoek bleek de baal, 50 k.g. rijst te bevatten. De jongen, die in dienst is bij een Indisch restaurant in de binnenstad, werd meegenomen naar het bureau Prin- sestraat, waar hij meedeelde, dat hij de rijst in opdracht van den 29-jarigen kok van het restaurant H. B. van L„ aan een opgegeven adres moest bezorgen. Deze v. L die voor de politie geen onbekende is en reeds veroordeelingen achter den rug heeft, terzake van diefstallen met braak en autodiefstallen, werd eveneens aange houden. Hij gaf toe regelmatig ten na- deele van zijn patroon, levensmiddelen en andere artikelen te hebben ontvreemd. Zoo had hij met de Kerstdagen van al het géstolene een complete fuif georgani seerd. O.m had hij voor die gelegenheid te zijnen huize aan de Juliana van Stol- berglaan, een vaatje met 25 liter bier, flesschen wijn, kippen, melk, boter en eenige brandstof doen bezorgen. Twee Indische bedienden, de 28-jarige N B. S. uit de Roggeveenstraat en de 47- jarige E. A. A. uit de Trompstraat, hadden ook in deze diefstallen de hand en wer den door van L. met rijst beloond. Het baaltje dat op de fiets werd vervoerd was dan ook voor een van hen bestemd. Ten huize van A., kon een partij van 100 k.g. rijst in beslag worden genomen. De loopjongen die aan het gebeurde on schuldig was, is op vrije voeten gesteld. Van L. is voor den officier van justitie geleid, terwijl tegen de beide Indische be dienden procesverbaal is opgemaakt we gens heling. De heer M V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d Ansembourg, werd 18 Jan. 1894 geboren op kasteel Nieuwborg bij Gulpen in Zuid-Limburg, waar zijn familie sedert meer dan 150 jaren is gevestigd. Hij doorliep het gymnasium te Sittard en studeerde een paar jaar aan de universi teit te Munster. Daarna werkte hij in het bankvak te Amsterdam en werd later als ambtenaar aan de directie der Staatsmij nen in Limburg verbonden nJ£Jd2Amstr?n££ ei«enaar'van het fami- liegoed Amstenrade en burgemeester der gelijknamige gemeente. In “deze positie heeft graaf d Ansembourg bewezen een harde werker en een goed beheerder te Zijn. Onder zijn bestuur kwamen in Am- stenrade vele verbeteringen tot stand o m van de gemeentebedrijven en van het wegennet. Van 1926 tot 1930 was d’Ansembourg ?d Pr°vinciale Staten van Limburg en in 1933 werd hij tot voorzitter van de Ka- H,e.r.Vv!} Koophandel en Fabrieken voor de Zuidelijke mijnstreek gekozen Door het ambtenarenverbod werd d’An sembourg, die gelijk algemeen bekend was ®n ls een vooraanstaande plaats in de a ioqT3 s.0Cia.Vstische Beweging inneemt, jn 1934 uit zijn burgemeestersambt ont slagen. Hij stelde zich van dat oogenblik af geheel in dienst zijner beweging, waar. □e evacuatie van Rotterdamsche kinderen Aan een lunch,, gearrangeerd door de Groninger Gemeenschap, hebben gisteren een groot aantal burgemeesters van de provincie Groningen aangezeten en vele andere personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt in verband met de evacuatie van de Rotterdamsche kin deren. Mr. J. Linthorst Homan, voorzitter van de Groninger Gemeenschap, had bericht van verhindering gestuurd. In zijn plaats werd deze bijeenkomst geleid door den ondervoorzitter den heer E. H. Ebels. Namens de Groninger Gemeen schap bracht hij den dank over aan allen, die gehoor hebben gegeven aan het appèl om kinderen uit de door den oorlog geteisterde streken eenige weken van heerlijke rust en ontspanning te geven. De gedelegeerde bij de kinderevacuatie te Rotterdam, de heer H. S. van der Waals, bracht namens den burgemeester van Rotterdam en inzonderheid namens de Rotterdamsche bevolking dank voor het menschlievende werk, door de Gro ningers in den oorlogszomer van 1940 verricht. Spreker zette verder uiteen, waarom de uitzending van de kinderen nog een gebiedende eisch is Immers, de nood- tehuizen zijn verre van ideaal, de bouw van noodwoningen ligt stil tengevolge van de vorst en in de gewone huizen wonen zeer velen samen, hetgeen tot zeer ongewenschte toestanden in het bij zonder bij het slapen, aanleiding geeft. De heer H. Molendijk, secretaris van de Groninger Gemeenschap, zette ten slotte het werk der stichting in deze tijden uiteen. GESPAN OP HOL GESLAGEN Gistermiddag stond in de Vlaming straat een wagen van van Gend en Loos, waarvoor twee paarden waren gespan nen. Een voorbijganger had de aardig heid de dieren aan te roepen, waardoor deze er vandoor gingen. Tijdens den ren werd een driewielige bakfiets door een ruit van een winkel in de Vlamingstraat geduwd, tengevolge waarvan schade in de étalage werd aangericht. In de Raam straat konden de paarden tot staan wor den gebracht. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Onder presidium van den heer Jac. Bie- mond, van Bleiswijk, is heden in Amicitia alhier de 12e jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de Hollandsch-Bra- bantsche afdeeling van den Chr. Boeren en Tuindersbond die zeer druk bezocht was. De voorzitter opende de vergadering met het doen zingen van Ps, 84: 6, gebed en het lezen van een gedeelte van Matth. 6 en hield daarna een openingsrede. Vervolgens kwam het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer Joh. Verkuyl, van Haarlem, aan de orde. Het geeft een overzicht van den toestand in de bedrijven en van alle door het be stuur getroffen maatregelen met betrek king tot het land- en tuinbouwonderwijs, het werk van de verschillende commissies enz. De financieele toestand van de afdee ling is iets gunstiger en er is thans een klein batig saldo. De aftredende bestuursleden der afdee ling werden herkozen. Na afdoening van enkele huishoudelijke aaken werd de morgenvergadering gesloten en vereenigde men zich aan een gemeen schappelijke koffietafel. Hedenmiddag werden voor de verschil lende bedrijfsgroepen een tweetal sectie vergaderingen gehouden. In de eene dien de de Regeeringscommissaris, de heer Lou- wes van voorlichting en in de andere zijn collega, de heer Valstar. Na afloop kwam de vergadering weer in plenaire zitting bijeen om te luisteren naar de opwekkende slotrede van ds. J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Delft. CREMATIE IR. M. WINSEN Vanmorgen heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen in grooten eenvoud de crematie plaats gehad van het stoffe lijk overschot van ir. M. Winsen, oud-chef van exploitatie bij de Staatsspoorwegen op Java, overleden alhier. Aanwezig waren de heeren ir. A. H. v. Lessen, J. J. Deggeler, H. Rickema allen alhier. C. v. Vollenhoven uit Terborg, M. v. Vollenhoven notaris te Terneuzen, dr. K. A. Simon Thomas te Oegstgeest en an deren. Er werd niet gesproken. De organist speelde 2 preludiums uit opus 28 en Nocture uit opus 27. beide van Chopin en bij het dalen van de kist Largo van Handel. Een neef van den overledene heeft voor *<Je belangstelling bedankt Op 14 en 15 Februari a.s. zal Winter hulp Nederland haar derde huis- en straatcollecte houden. Deze collecte zal thans in het teeken staan van het verkeer. De plv. plaatselijk directeur voor 's Gravenhage roept voor deze inzameling collectanten op. De aanmelding kan ge schieden aan het plaatselijc bureau Drie Hoekjes 3 op alle werkdagen van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur, behalve Zater dagsmiddags. Den deelnemers aan de vorige collecte zal een aanmeldingskaart worden toege zonden. Collectanten kunnen zich ook schriftelijk melden aan het plaatselijk bureau Drie Hoekjes 3 onder vermelding vanlo. naam en voorletters, 2o. adres, 3o. datum en jaar van geboorte, 4o. voor welke(n) dag(en) of gedeelte(n) van dag(en) men zich beschikbaar stelt. Op de burgerij wordt een dringend be roep gedaan zich in groote getale en zoo spoedig mogelijk op te geven. De inschrijving sluit op Maandag 10 Februari a.s. In het belang van een goede organisa tie en een zoo groot mogelijke opbrengst wachte men echter niet tot den laatsten dag. Nederlandsch postbeambte geeft uit drukking aan gevoelens van dankbaarheid De 56-jarige Nederlandsche postbe ambte H. de Vries heeft, naar ons heden op de dagelijksche persconferentie werd meegedeeld, den Rijkscommissaris een gouden horloge met ketting en een an tiek zilveren Chineesch beeldje toege zonden, teneinde de opbrengst dezer kostbaarheden te doen strekken tot ver sterking Roode Kruis. In den brief, welke de voorwerpen begeleidde, schrijft de gever o.a., dat hij, vergiftigd door de hetze in de Neder landsche pers en radio, vóór 10 Mei met haat bezield was tegen het Duitsche volk en zijn Führer. Zijn beeld van de Duit- schers was dat van barbaren en hei denen, een voorstelling, welke zich ech ter radicaal wijzigde na zijn eerste ken nismaking met de Duitsche soldaten on middellijk na de bezetting van ons land. Er kwam een gevoelen van vriend schap en dankbaarheid voor in de plaats, dankbaarheid omdat de Duitsche soldaten hun leven veil hebben voor den bouw van een nieuw Europa. Het was op deze gronden, dat hij het horloge en het beeldje, beide erfstukken van zijn vader, den Rijkscommissaris ten behoeve van het Duitsche Roode Kruis aanbood. De Rijkscommissaris heeft den gever zijn persoonlijken dank betuigd. Van de zijde van de politie werd ons een beschouwing gegeven over de Ver- keersweek, welke van 20 tot 25 Januari j.l. in onze stad werd gehouden. O.m. werd het volgende medegedeeld De sneeuw val was oorzaak, dat op de eerste twee dagen van een goed opvolgen der ver- keersvoorschriften weinig terecht kon ko men. Zoo konden de wielrijders niet steeds voldoende rechts houden. Op Woensdag 22 Januari was de toestand der wegen zoo verbeterd, dat een intensieve controle op de naleving der verkeersre gels kon worden ingesteld, hetgeen door politie-patrouilles met marechaussee en wel in het bijzonder op de spitsuren, ge schiedde. Vooral werd gewezen op de noodzakelijke verkeerstucht. De ervaring heeft geleerd, dat er bij de weggebrui kers groote belangstelling voor de ver keersregels bestond en dat de meeste overtreders wel degelijk de voorschriften kenden. Onnadenkendheid en onachtzaam heid zijn veelal de oorzaak, dat het pu bliek nog niet over voldoende verkeers tucht beschikt. Vooral de jeugd heeft veel gezondigd, al bestaat er onder de jongens en meisjes een groote belangstelling voor het ver- keersonderricht, hetgeen ook tot uiting kwam in het bezoek aan het Schoolmu seum, waar een tentoonstelling op ver keersgebied is ingericht. Hoofdcommissaris spreekt voor de radio De Hoofdcommissaris van politie, mr. P. M. C. J. Hamer, zal naar aanleiding van de Verkeersweek Zaterdag a.s., van 6 uur 45 tot 7 uur, nam., voor de radio een beschouwing geven. Onder „Rechtzaken” vindt men het verslag van de gisteren hier ter stede gehouden zitting van het Landgerecht, waarop o.a. klaagde zich hoorde veroordeelen tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden, omdat hij als zijn mee- ning te kennen had gegeven, dat het geld, door „Winterhulp Nederland” bijeengebracht, naar Duitschland ging. Men zal zich herinneren, dat wij reeds eerder gewezen hebben op dit kwaad aardige gerucht, dat aanvankelijk met zekere hardnekkigheid werd verspreid, maar waarvan ten slótte duidelijk is gebleken, dat het iederen grond mist. Het kan intusschen zijn nut hebben nogeens nadrukkelijk te wijzen op hetgeen ter zitting van het Duitsche Landgerecht hierover werd opgemerkt bij monde van den Generaal-Staats- anwalt dr. Koblitz. Deze wees er o.m. op, dat ’t Winter- hulpwerk a in Duitschland milliarden opbrengt en dan is het toch wel be lachelijk te meenen, dat van de betrek kelijk zeer bescheiden opbrengst in Nederland gelden naar Duitschland zouden worden overgemaakt. Ook het geen dr. Koblitz in dit verband nog verder zeide, verdient de bijzondere aandacht. Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie werd mede de aandacht nog gevestigd op de mildheid van de opgelegde straf, waarbij echter werd opgesmerkt, dat de straffen aanzienlijk zwaarder zouden worden wanneer ge vallen als het onderhavige, waarin het kwade gerucht, dat het menschlievende werk van „Winterhulp Nederland” schaadt, een rol speelt, opnieuw bij het Landgerecht in behandeling zouden komen. tl

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9