I FF Donderdag 6 Februari. LAFFE DAAD De Amerikaansche hulp aan Engeland Mislukte Britsche luchtaanval op de Fransche Kanaalkust I I V g V I s V t: i 1941. No. 17794. Een kijkje te Cortina d’Ampezzo Gebruik de Britsche vloot als tegenprestatie? van de Pier Zonnen op De zee ter Zeventien Engelsche toestellen neergehaald De bescherming van den Roemeenschen staat De ve van generaal Wood VERDUISTEREN van 6.35 uur n.m. tot 9.12 uur v.m. De krijgsverrichtingen in China II; vernietigde oo voor een (Polygoon) Scherpe tegenmaatregelen der Duitsche Weermacht Dagen als gisteren met zon, worden door velen reeds benut zitje op het Wandelhoofd te Scheveningen Febr. op 1.37 Schepen in Britsch convcoi aangevallen s Joseph Jennewein tijdens den afdalingswedstrijd, welke hem een glansrijke overwinning bezorgde, waardoor hij wereldkampioen werd (Telefoto Scherl) Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Duitsch vliegercorps in Albanië Duitsche kaapkruiser meer dan 100.000 ton scheepsruimte Zware Engelsche scheepsverliezen Amerikaansche vrachtschepen in dienst van Engeland Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.tn. en 7 n. v.m.: No. 394920 Ziekenvervoer by nacht: 5 No. 773503 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De oppositie aan het woord Hitler verleent onderscheidingen Successen der Japanners Maan: rebr. op 1.5/ uur J nam.; 7 Febr. onder 5.18 uur 5 v.m.; op 2.21 uur nam. De behandeling van de leen- en pachtwet Darlan brengt rapport uit in den ministerraad Scherp commentaar der Duitsche pers over Churchill’s rol Een nieuwe, strenge wet treedt in werking '1 ƒ.0 COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.—. .Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. In aanvulling op het Duitsche weer- machtbericht van gisteren- wordt aan het D.N.B. het volgende medegedeeld Een in overzeesche wateren operee- rend Duitsch oorlogsschip heeft op nieuw 40.000 b.r.t. scheepsruimte ver nietigd, waarmede zijn totaal gestegen is tot 110.000 b.r.t. Daarmede is dit vaar- In de omgeving van Ramsgate is giste ren een krachtig beschermd Britsch con- vooi door Duitsche vliegtuigen aangeval len. Een schip van 3000 b.r.t. werd tct zinken gebracht, een tweede schip van 6 a 8000 ton werd zwaar beschadigd. Dit schip werd midscheeps geheel opengereten. Veertigste luchtoverwinning. De Duitsche kapitein-vlieger Oesau heeft gisteren zijn veertigste overwinning in de lucht behaald door een Hurricane-jager neer te schieten. V V V s A A A ft A ft A ft A ft A 1 A ft A A I /s A A A A A A A A A ft ft ft ft A ft A Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct-, fr. p post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Luchtalarm te Londen. Ook gisteravond is weer kort na het invallen van dé duisternis in het gebied' van Londen luchtalarm gemaakt. Het Engelsche ministerie van lucht vaart en het ministerie voor binnenland- sche veiligheid hebben vanmorgen be kend gemaakt: „In den loop van het eerste deel van den afgeloopen nacht zijn door Duitsche vliegtuigen bommen geworpen in het Oosten en Zuidoosten van Engeland en in het Londensche ge bied. Op verscheidene plaatsen ontstond schade”. De hebben, dit gegeven of leden der opstand door t nemen bij Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren; Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor* boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 7V8038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van de zijde der bezettende macht wordt medegedeeld Op 31 Januari 1941 is bij Hilversum een Duitsche wachtpost bij donker en uit een hinderlaag beschoten en gewond geworden. Deze laffe daad eischt genoegdoe ning. Als eerste maatregel werden vijf- en-dertig gijzelaars in arrest gesteld en in een gevangenis opgesloten. In de Italiaansche pers is het eerste bericht verschenen over de medewerKing van het Duitsche vliegercorps aan de Italiaansche oorlogvoering in Albanië, al dus meldt het A.N.P. uit Rome. besloten, strenge maatregelen te nemen tegen allen, die trachten, den vrede, de orde en de veiligheid te verstoren. Alle politieke betoogingen zijn verboden en iedere actie tegen de belangen van den staat zal zwaar gestraft worden. Er zijn niet slechts strenge straffen ingesteld voor de daders doch ook voor hun familie. Antonescu deed vervolgens een beroep op alle Roemenen, hem begrip te toonen. Hij kon thans geen daden van haat en anarchie meer toelaten. Hij verlangde vrede, arbeid, eenheid en orde. Wie dit op de meest eenvoudige hoffelijkheid, goede manieren en diplomatieke gebrui ken. Toen in 1888 president Cleveland het bewijs in handen had, dat de Brit sche ambassadeur zich mengde in Ame rikaansche aangelegenheden, overhan digde hij hem zijn paspoort en zond hem terug naar huis, waar hij hoorde. Lord Halifax behoorde op gelijke wijze behandeld te worden”. hiermede wordt de wet op de hulp aan Engeland bedoeld een inbreuk vormt Critiek op lord Halifax De „Commissie voor het houden van Amerika buiten den oorlog” heeft in een open brief senator Nye uitgenoodigd zich te plaatsen aan het hoofd van een beweging, die het’ontslag van den En- gelschen ambassadeur, lord Halifax, zou eischen. In den open brief wordt lord Halifax ervan beschuldigd te pogen in vloed uit te oefenen op „het optreden der Amerikaansche regeering ten gun ste van het Britsche rijk en tegen de belangen van het volk der Vereenigde Staten”. „Wij gelooven, zoo wordt in den brief verder gezegd, dat Halifax met zijn aa'h- dringen op een bespoedigde aanvaar ding van de wet op den zelfmoord van niet begreep was een instrument van den haat, de eerzucht en vijandelijke belan gen, dus een verrader jegens de natie en zou dienovereenkomstig gestraft worden. Contröle te Boekarest De militaire commandant te Boekarest heeft medegedeeld, dat voortaan militaire patrouilles dag en nacht op vrachtauto’s door de stad zullen rijden en toezicht zullen houden op de naleving der maat regelen en verordeningen, die een gevolg zijn van de laatste gebeurtenissen. Bommen lukraak laten vallen. Omtrent den luchtslag aan de Fransche Kanaalkust Verneemt het D.N B. nog de volgende bijzonderheden van bevoegde zijde: De Engelschen hadden klaarblijkelijk ge loofd, dat zij, beschermd door een buiten gewoon zwaar wolkendek en door andere voor het naderen gunstige weersomstandig heden, ’n geconcentreerden aanval konden doen op ’t bezette gebied zooals sedert vele maanden niet meer door hen was onder nomen. Zij hadden er echter geen reke ning mede gehouden, dat de Duitsche af weer ingesteld is op alle mogelijkheden van een aanval en dien weet op te vangen met de meest volmaakte technische mid delen. Ondanks de sterke begeleiding van jacht vliegtuigen gelukte het den Engelschen niet eens de afweer der Duitsche jacht vliegtuigen te beletten een feilen aanval te ondernemen op de aanvallers. Voor zoo ver de Britsche vliegtuigen niet werden neergeschoten, moesten zij hun bommen, in het nauw gebracht, laten vallen. Daar door richtten zij ook niet de geringste militaire of materieele schade aan. De rest van de Engelsche machines brak den aan val af en keerde terug. Naar de „Corriere Della Sera” meldt, het Britsche schip „Derbyshire” van 11.600 ton, varende in een convooi in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. In Amerikaansche marinekringen wordt verklaard, dat het Noorsche tank schip „Therlma”, dat in Engelschen dienst voer, op 675 mijl ten Westen van Engeland gezonken is. In Newyorksche scheepvaartkringen is bekend gemaakt, dat het Britsche tuig de tweede Duitsche kaper, welke in overzeesche wateren de vernietiging van 100.000 ton overschrijdt. De prestaties van deze Duitsche oorlogsbodems, die sinds maanden de vijandelijke koop- vaardijscheepvaart in alle zeeën der wereld verontrusten en haar zware ver liezen toebrengen, wekken de herinne ring op aan de beroemde Duitsche krui- sers en hulpkruisers uit den wereld oorlog, de „Einden”. „Möwe” en „Wolf”. Het Duitsche luchtwapen heeft Dinsdag en in den nacht van Dinsdag op Woensdag boven Engeland en in de Middellandsche Zee een levendige actie ontwikkeld. Een vliegtuig vernietigde in den Atlantischen Oceaan het Engelsche schip „Calafatis” van 4500 b.r.t., dat binnen enkele minuten na het inslaan van de bommen in de diepte verdween. Een tweede vijandelijke koop vaardijschip werd aan de Oostkust van Schotland vernietigd. Het Oosten en Zuidoosten van Groot Brittannië en het bewapeningscentrum in de Midlands waren ondanks het slechte weer aan talrijke aanvallen van Duitsch’ gevechtsvliegtuigen blootgesteld. Vijande lijke vliegvelden, spoorwegemplacementen en belangrijke wapenfabrieken werden met brisant- en brandbommen bestookt. Tal rijke tot op grooten afstand zichtbare branden getuigden van de goede uitwer king der bomaanvallen. vrachtschip „Oakcrest” in de nabijheid van de Engelsche kust is getorpedeerd en gezonken. Dit 5407 ton metende schip is het vroegere Zuidslavische vracht schip „Korona”. Voorts is te New York bekend ge maakt, dat het Duitsche luchtwapen bjj een aanval op een convooi 350 mijl ten Westen van Foynes treffers heeft ge plaatst op het Engelsche vrachtschip „King Edgar”, groot 4536 ton. Het schip vloog in brand. Nadere radiobe richten omtrent het lot van het schip na den bomaanval zijn tot dusver uitge bleven. Verder werd gemeld, dat het Engelsche vrachtschip „Eurylochus”, groot 5723 ton, de vorige week Woens dag op 750 mijl ten Westen van Free town (Zuid-Afrika) door een kaperschip is beschoten. Na de eerste S O S.-seinen is van het schip niets meer vernomen. sector Itsjang opereeren, hebl De „United States Lines” hebben be kend gemaakt, dat zij door een doch termaatschappij in Panama 5 vracht schepen op Engeland zullen laten va ren om oorlogsmateriaal naar Enge land te transporteeren. Deze vracht schepen behooren tot de 20 jaar oude opgelegde schepen van de scheepvaartautoriteiten en in totaal rond 1,3 millioen Januari aangekocht, scheepvaartautoriteiten „Associated Press” in meldt, <«««««««TC««««««««««««««««««C Ook de voorzitter van de Amerikaan sche kamer van koophandel, Kemper, heeft zich gisteren voor de Senaatscom missie van buitenlandsche zaken tegen de leen- en pachtwet geuit Kemper heeft bekend gemaakt, dat de politieke commis sie van de kamer van koophandel met algemeene stemmen heeft verklaard, dat invoering van de wet niet zou bijdragen tot de verdediging van de Vereenigde Staten. Een dergelijke wet, zoo betoogde Kemper, zou aan den president volmacht geven om het land in den oorlog te be trekken. In plaats daarvan bepleit de kamer van koophandel verkoop, uitlee- ning of schenking van bewapeningsmate- riaal aan de democratieën. Zij is ook voor verleening van credieten en zou extra-hulp ondersteunen, voor zooverre deze met de eigen bewapeningsbehoeften te rijmen valt. De kamer van koophandel wenscht bepaalde beperkingen, zoodat geen oorlogsdaad door de Vereenigde Staten begaan wordt, Amerikaansche oorlogsschepen van de óórlogszdne ver wijderd blijven, tenzij met uitdrukkelijke toestemming van het Congres en zonder toestemming van de volksvertegenwoor diging geen soldaten of zeelieden naar h<-t oorlogsgebied gezonden mogen wor den. De kamer ziet in deze w>et de moge lijkheid, dat Amerika den oorlog in zou den kunnen gaan, zonder dat het Congres werd geraadpleegd. Tijdens de debatten in het huis van af gevaardigden over het wetsontwerp in- i federale zijn voor dollar in federale naar Press” in dit verband toestemming gegeven deze schepen over te doen aan de „North Atlantic Transport Company”, een volledig in het bezit van de „United States Lines” zijnde dochtermaat schappij. De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heeft pp voorstel van den opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch, aan eersten luitenant freiherr von Böse- lager, escadronschef in een verkennings- afdeeling en aan luitenant Michael, afdee- lingscommandant in een regiment cava lerie, het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. Willkie te Lissabon Wendell Willkie is op de terugreis naar Amerika te Lissabon aangekomen. Officieuze Italiaansche persstem De „Relazione International!” schrijft in het hoofdartikel van gisteren over de Amerikaansche en Engelsche wenschen tot het verbreken van de spil en het Driemogendhedenverdrag. Wie de moreele en politieke standvas tigheid van de spilpartners kent, is van de onmogelijkheid hiervan overtuigd, doch Amerika en Engeland zijn dermate door democratische koorts aangetast, dat zij in werkelijkheid niet meer ken nen. Men kent de houding van Roosevelt en meent in het Witte Huis, dat Enge land met zijn imperium tot ondergang is gedoemd. Derhalve wil Amerika bij tijds de erfenis van dezen ten onder- gaanden staat aanvaarden en het draagt met zijn beveiligingssysteem het zijne bij tot den ondergang. Enge land kan den aanval tegen zijn eiland niet meer voorkomen. De strategische positie van Duitschland en Italië en hun militaire capaciteiten versterken de kracht van de spil op onmetelijke wijze. In Amerika heeft men getracht, het Driemogendhedenpact belachelijk te ma ken. Matsoeoka heeft een duidelijk ant woord hierop gegeven, toen hij ver klaarde, dat Japan zijn verplichtingen zal nakomen en voor iedere mogelijk heid paraat is. Als gevolg van de Japansche krijgs verrichtingen langs de Nieuwe Gele Rivier, hebben de Chineezen tot 4 Fe bruari 1185 dooden op het slagveld ach tergelaten en meer dan 3600 gewonden, aldus meldt het Japansche opperbevel in China. De Japanners hebben voorts 71 zware machinegeweren, 400 geweren e.a. buitgemaakt De Japansche troepen hebben gisteren Miyang, een strategisch punt in het Zui den van de provincie Honan veroverd, meldt Domei. De Chineesche strijd krachten van het 68e leger werden ver slagen. De Japansche troepen zetten hun opmarsch voort naar Panpeng en achtervolgen de resten van het Chi neesche leger. Zware Chineesche nederlaag De Japansche troepen, die in den in de provincie Hoepch iben een zware nederlaag toegebracht aan 4.000 man Chineesche troepen van de 179e, 37e en 132e divisie. De Chineezen lieten meer dan 2.200 doo den achter en meer dan 100 soldaten werden gevangen genomen. Amerikaansche vliegtuigen voor China De Amerikaansche minister van ma rine, Knox, heeft gisteren bekend ge maakt, dat maatregelen zijn getroffen om China 100 Amerikaansche vliegtid- Fransche schepen in Amerika aan-den ketting gelegd. Het Amerikaansche gerecht heeft in Christobal, in de Panamakanaalzöne, de in de haven aldaar sedert Juni 1940 liggende Fransche schepen „Indiana”, groot 5700 brt., en „Namur”, groot 1500 brt. aan den ketting gelegd. Dit geschiedde op verzoek van de Londensche Royal Exchange Assu rance Cie, die een vordering van 1.1 mil lioen dollar zegt te hebben op de Fransche scheepvaartlijn „Generale Transatlan- tique”, de eigenares der schepen. □e ondergang van de „Derbyshire” De Italiaansche bladen wijzen op het uit Berlijn afkomstige bericht, volgens hetwelk de Derbyshire”, welke Italiaan sche torpedojagers dezer dagen in de Egeïsche Zee tot zinken hebben gebracht, gebruikt werd voor het vervoer van Australische troepen. Deze stoutmoedige Italiaansche actie zou onder de afdeelin- gen overzeesche soldaten, die met het schip vervoerd werden, zeer groote ver liezen hebben veroorzaakt. Gistermiddag is de mihisterraad on der voorzitterschap van maarschalk Pé- tain in buitengewone vergadering te Vichy bijeengekomen. Daarover is het volgende communi qué uitgegeven: „De ministerraad is om 4.30 uur onder voorzitterschap van den chef van den staat, maarschalk Pétain, bijeengekomen. De staatssecretarissen woonden eveneens de zitting bij. Admi raal Darlan heeft rapport uitgebracht over de besprekingen, welke hij gedu rende de laatste dagen in Parijs heeft gevoerd. De leden der regeering hebben daarop beraadslaagd over de algemeene poli tiek. De ministerraad was om 6.30 uur afgeloopen”. De „Berl. Lokalanz.” schrijft het vol gende naar aanleiding van de verklaring van generaal Wood voor de Amerikaan sche senaatscommissie van buitenlandsche zaken, volgens welke Churchill hem in 1936 verklaard heeft, dat Duitschland vernietigd moest worden, omdat het te sterk werd. De verklaring van generaal Wood ont hult, aldus het blad, dat Churchill de ziel van de Britsche oorlogsophitsers geweest is. Voor ons heeft deze man altijd op den voorgrond gestaan en in Duitschland heeft men geen twijfel gekoesterd over de noodlottige rol, welke Churchill ge speeld heeft. Duidelijker kan Engelands schuld aan den oorlog niet bewezen worden dan door de verklaring van den Amerikaan- schen generaal Wood. Engeland heeft den oorlog gewild. De voornaamste drijver daartoe was Winston Churchill. En deze man staat thans als minister-president aan het hoofd van de Engelsche regee ring. En toch heeft Churchill zich ver rekend. Den oorlog heeft hij gekregen, maar in dien oorlog ligt onscheidbaar de nederlaag van Engeland. De „Nachtausgabe” schrijftDeze ont hulling van den «ouden soldaat vaagt met een slag het gelogen Britsche spook van den veldtocht voor de vrijheid, voor de gerechtigheid en voor de menschel ijkheid weg. Duitschland wordt te sterk, wij moe ten Duitschland vernietigen. Dat is het oorlogsdoel van Engeland, en daarin ligt de geweldige schuld besloten, welke de Britsche oorlogsdrijvers op zich geladen hebben. De „Börsen Ztg.” merkt opWij in Dnitschland zijn niet moede geworden, Engeland op het gevaar der ondermijnen de en vernietigende krachten te wijzen, welke in Churchill en zijn aanhang aan den dag traden. Waarschuwend heeft vooral de Führer steeds weer zijn stem verheven, maar al die waarschuwingen zijn in den wind geslagen. Zoo oogst En geland thans wat Churchill heeft gezaaid. Het heeft den oorlog, welken Churchill hebben wilde, een oorlog die uitdagend is losgebroken en die het Engelsche levenswerk vernietigt. Men moet Duitsch land vernietigen omdat het „te sterk” ge worden is. Daaruit spreekt de oude Brit sche politiek van het z.g. evenwicht der krachten, welke de Führer op 30 Januari in haar neigingen onverbiddelijk aan den kaak heeft gesteld, daaruit spreekt de plutocratie en daaruit spreekt het inter nationale Jodendom. Den oorlog verwek ken, dat is Churchill, gelukt. Duitschland vernietigen, dat zai hem niet gelukken. Staatsleider generaal Antonescu heeft volgens „Rader” zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp, waarin de geheele wetgeving nopens handhaving van orde en veiligheid in Roemenië samengevat is en nog strengere straffen vastgesteld zijn voor hen, die in de toekomst een daad plegen, die de veiligheid van den staat in gevaar Zou kunnen brengen. In ern stige gevallen zal de doodstraf toegepast worden, in minder ernstige tuchthuis- en gevangenisstraffen. Ernstig gestraft worden in het bijzon der ook professoren en geestelijken, die „den geest der jeugd verwarren” en zich aan kuiperijen tegen de staatsorde schul dig maken. Streng worden ook gestraft studenten en scholieren, die zich ondisci plinair gedragen, hun studie opgeven en handelingen plegen, waardoor de veilig heid van den staat bedreigd wordt. De nieuwe wet op de bescherming van den Roemeenschen staat verklaart o.m., dat met den dood wordt gestraft wie zon der vergunning wapens, munitie of springstoffen in zijn bezit heeftwie op slagplaatsen van materialen of goederen, munitie of wapens, of openbare kassen plundertwie wapens uit militaire voor raden of uit fabrieken steeltwie in woord of geschrift ophitst tot omwente- lingsacties tegen de bestaande politieke of sociale orde in den staatwie op leden der regeering, overheidspersonen of leden van het leger schiet, wie zonder wettig recht openbare gebouwen bezet wie openbare instellingen vernielt. Voorts is de doodstraf bepaald op aan slagen op den koning of leden koninklijke familie, op samenzweerders, of het niet in acht van de verplichting tot aangifte samenzweringen, op het gebruik van ge weld tegen de sociale instellingen. De wet bepaalt voorts, dat iedere door den staat niet goedgekeurde politieke organisatie wordt verboden. Behalve de doodstraf, kunnen gevangenisstraf en dwangarbeid worden opgelegd, kan het geheele vermogen vervallen worden ver klaard, kan ontslag volgen uit openbare functies, verlies van pensioen, annulee- ring van staatsdiploma’s. verbod tot uit oefening van een intellectueel beroep, verbod tot het dragen van ordeteekens en onderscheidingen. De wet bepaalt, dat Joden en leden van de vreemde volks groepen nog strenger worden gestraft dan de Roemenen. De commissie van den Senaat voor de buitenlandsche politiek heeft besloten aan het ministerie van buitenlandsche zaken te vragen of Engeland eenigerlei „defi nitieve verplichtingen” ten opzichte van de Vereenigde Staten heeft aangegaan met betrekking tot het gebruiken van de Britsche vloot als tegenprestatie voor de Amerikaansche hulp aan Engeland. Dit besluit werd genomen op aandringen van den republikeinschen senator Vanden berg. Deze baseerde zich bij het indienen van zijn verzoek op een uitlating van Dorothy Thompson, waarin wordt ge zegd „Onze steun aan Engeland gaat vergezeld van definitieve verplichtingen van Engeland tegenover ons met betrek king tot tie Britsche vloot.” Dit ver onderstelt gemeenschappelijke belangen. Voor Vandenberg had de president van de universiteit te Rochester, Valentine, zijn stem verheven tegen het wetsont werp tot steun aan Engeland en het Congres verzocht, de controle over het bewapeningsprogram niet uit handgn te geven, doch Engeland financieel te onder steunen, meldt het D.N.B. Naar aanleiding van de vraag van senator Vandenberg of de Amerikaansche regeering ter gelegenheid van de indie ning van de leen- en pachtwet nieuwe verzekeringen nopens de Engelsche vloot ontvangen heeft, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull, op de persconferentie een verklaring afgelegd. De Amerikaansche regeering, zoo zeide hij, heeft een dergelijke verzekering slechts eenmaal ontvangen en wel in den vorm van de destijds gepubliceerde nota- wisseling tusschen Churchill en hem Huil bij den ruil van 50 Amerikaan sche torpedojagers tegen steunpunten voor de Amerikaansche weermacht. Het Huis van Afgevaardigden heeft gis teren het voorstel van den republikein Wadsworth verworpen, strekkende tot het opnemen van een financieel maximum voor de hulpverleening in het wetsont werp op de hulp aan Engeland. De tegen standers van het voorstel motiveerden hun besluit er mede, dat niemand den omvang kent van de hulp aan Engeland en dat eer. dergelijk maximum psychologisch on juist zou zijn. zake hulpverleening aan Engeland, heeft de republikeinsche afgevaardigde Reed verklaard, dat de in het ontwerp voor ziene volmachten voor Roosevelt den president tot dictator over de geheele Engelsche militaire politiek zouden ma ken. Roosevelt verlangde volmachten over het lot van de Vereenigde Staten en an dere naties, zooals tot dusver in de wereldgeschiedenis nog geen sterveling had gekregen. De Vereenigde Staten zou den Engeland zonder meer alle hulp kun. nen verleenen, zonder den president de in het ontwerp voorziene volmachten te verleenen Een stem uit de arbeiderswereld De president van het C.I.O.-vakver bond, Murray, heeft zich in een tot de senaats-commissie van buitenlandsche aangelegenheden gerichte schriftelijke uiteenzetting tegen de wet inzake hulp verleening aan Engeland verklaard. Hij wees er o.a. op, dat het ontwerp Roose velt de bevoegdheid geeft, alle rechten, welke de georganiseerde Amerikaansche arbeiders zich moeizaam hadden verwor ven, te herroepen, ingeval hij zulks noo- dig zou achten. Gistermiddag zijn bij een aanval op de Kanaalkust, die werd afgeslagen, zeventien Engelsche vliegtuigen neerge schoten. Een vijandelijke gevechtsafdeeling probeerde onder bescherming van bijna geheel dicht wolkendek een aanval op de Kanaalkust uit te voeren. De poging mislukte. Duitsche jagers sloegen de af- deeling reeds bij de aankomst uit elkaar en schoten, volgens de tot dusver ont vangen berichten, snel achter elkaar vijftien Britsche vliegtuigen neer en dwongen de overige vliegtuigen terug te keeren, voordat zij hun doel konden bereiken. Twee andere Engelsche machines zijn door de luchtdoelartillerie neergehaaid. De Duitsche jachtformaties leden geen verliezen. V I Verklaring van Antonescu Naar aanleiding van het van kracht worden van deze wet heeft generaal An- tonescu voor de pers o.a. verklaardDe de "vrije Amerikaansche regeering belangen en het levensrecht der natie maken het mij in de toekomst onmogelijk, tolerant te werk te gaan. Ik heb daarom i -: I i

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1