GENEESHEEREN BEVESTIGEN HET: EZ «lx. I LAATSTE BERICHTEN KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN RECHTZAKEN Hier is een zeker werkend, natuurlijk middel tegen Chronische Verstopping. Normacol helpt ook UI ybor. keukengebruik: GASTVOORSTELLING „DEUTSCHES OPERNHAUS” BERLIJN Sterfgevallen te Oldebroek k GRATIS WOONPL». c. HET METROPOLE PALACE KRIJGT EEN ANDER KARAKTER DE ELFSTEDENTOCHT IN CIJFERS IN DE DUISTERNIS DOOR AUTO AANGEREDEN KOLENDAMPVERGIFTIGING IN DE HUISKAMER KETT1NGHANDELAARS VEROORDEELD KERKCONCERT TE WASSENAAR. UITSPRAKEN B o e k e I 0 LinkaDaisy Spiess als Puppenfee MONSTER ORDE OP CUBA HERSTELD Neem deze overtuigende proef: Doe een theelepel Nor- macol in een glas water; Door het groot* zwel- vermogen van dit tol ver plantaardige mid del ontstaat snel een sponsachtige massa, die het geheel» glas volt. Oude man uit raam doodgevallen Vleesch in bedstee en in hooiberg Griep te Heino Vijf slachtoffers te Groningen zvan CATALAANSCHE SEPARISTEN- LEIDER GEARRESTEERD 3 het blanker ■•O® en zuivere HAAGSCHE COURANT Vrijdag KWAADAARDIGE GRIEP Kleurrijk schouwspel in het Gebouw voor K. en W. 7 Febr. 1941 3e bl. pag. 2 kan zijn. De nieuwste op het gebied der verlichtingstechniek gedane uitvindingen werden het gezelschap in deze periode gedurende een jaar voor proef ter be schikking gesteld. En dat wij dan ook geen opera's door dit gezelschap opge voerd, in Ons land te zien hebben ge kregen vindt slechts verklaring, zoo zeide gen.-intendant Wilhelm Rode, in het feit, dat men niet één, twee, drie décors kan bouwen, welke voor de Nederlandsche tooneelen passend zijn. En een opvoeren in prachtige costuums, te midden van stoffige, oude décors schenkt nu eenmaal geen voldoening. INDO-CHINEESCH-THAILANDSCHE VREDESCONFERENTIE VERSTREKKING VAN WARME MAALTIJDEN o Het en brengen. 4 luk te wenschen. ar- jean. ZWARE STRAFFEN OPGELEGD. Chopin, Liszt, brengen recital alhier, morgenmiddag in Diligen- Liszt, Chopin, Brahms en Saint Saëns-Liszt ten gehoore Groot percentage deelnemers volbracht de taak Huis aan huis heerscht ook in Olde broek de griep. Enkele scholen zijn al gesloten, De ziekte heeft hier echter een kwaadaardiger karakter dan elders. Over de periode van 1 Januari tot heden, zijn eenige tientallen sterfgevallen meer aan gegeven, dan over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. HET WEEKEIND IN DEN SCHOUWBURG Een van In de Dorpskerk te Wassenaar zal mor genmiddag te 4 uur een concert worden gegeven door dr. H. L. Oussoren, organist aldaar, met medewerking van den solist Anton J. Dresden, cellist hier ter stede. Arrondissemente-rechtbank 11 k*»- centreerde voedingsmidde len zijn arm aan spijsverte- ringsslakken, zoodat een gebrek aan massa in de darmen onstaat, dat ten slotte tot verslapping der darmspieren lijdt. Door Normacol wordt dit ge- brek aan ballaststoffcn op natuurlijke wijze afdoende verholpen, de oorzaak van chronische verstopping opgeheven en de natuur lijke darmfunctie hersteld. (Polygoon) Aan Normacol, Amsterdam. Verzoeke mij een gratis monster Normacol te sturen, waarvoor bijgaand 5 ets. in postzegels voor porto en verpakkingskosten. H 4 NAAM» ADRESi MADRID, 7 Februari. (D.N.B.). De Cu- baansche legatie alhier deelt in een com muniqué mede, dat in Cuba de orde her steld is en dat op het geheele eiland ab solute rust heerscht. NEDERLANDSCH OPERA-ORKEST Nederlandsche werklooze musici, die zich geschikt achten om toe te treden tot het Nederlandsche Opera orkest, kunnen zich schriftelijk aanmelden bij den heer C. Dokkum, Rivierenlaan 216hs. Amsterdam. Het opera-orkest, dat gevormd wordt, zal op verschillende plaatsen in den lande zijn medewerking vérjeenen bij voorstel lingen, waarvan binnenkort nadere bijzon derheden bekend zullen worden gemaakt. Er komt hierdoor een gelegenheid voor talentvolle Nederlandsche orkestmusiei om hun gaven productief te maken. Te Rotterdam ig de 83-jarige man Tromper, gewoond hebbende in de Boel- straat, uit het venster op straat gevallen. De oude man liep verwondingen van dien aard op, dat hij vrij spoedig overleed. ren afgegeven en zonder dat hij daarvoor een toewijzing had verkregen, had het O. M. gevangenisstraf geëischt voor den tijd van één jaar en zes maanden, De rechtbank veroordeelde verdachte tot acht maanden gevangenisstraf. De 27-jarige koopman M. A. v, A., al hier, had wegens soortgelijke feiten een jaar gevangenisstraf en twee duizend gul den boete, subs. 5 maanden hechtenis met verbeurdverklaring van bij hem in beslag genomen balen koffie tegen zich hooren eischen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot zes maanden en een geldboete van 1000, subs, twee maanden hechtenis met bevel tot gevangenneming. De overige verdachten, die zich aan min of meer ernstige feiten van dezelfde soort hadden schuldig gemaakt, werden ver oordeeld tot straffen varieerend tusschen oplegging eener geldboete van 10 met verbeurdverklaring van in beslag geno men voorraden en gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Aan twee ver dachten werden naast gevangenisstraf nog geldboeten van resp. ƒ500 en 1500 opge legd, Van één zaak tegen een niet versche nen verdachte werd hervatting gelast met bevel tot meebrenging. Knaap overreden en gedood Te Maastricht is de 8-jarige scholier M. R. op dep Hertogsingel bü het uit gaan der school door een vrachtauto aan gereden De knaap werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht en is daar overleden. De marechaussee uit Wezep heeft te Oldebroek een inval gedaan in de woning van B. 8., aldaar, waarbij zij vleesch ont dekte van frauduleus geslachte varkens, dat in een bedstee en in een hooiberg was verstopt. Tegen S. en diens zoon en tegen een medeplichtige, alsmede tegen dengene, die de varkens had geleverd, en daarvan in. zijn veeboekje geen aanteekemng had gehouden, js procesverbaal opgemaakt. Het vleesch is in beslag genomen. Wegens het groote aantal griep-patiën- ten onder de schooljeugd, zijn zoowel de R.K. als de Christelijke en de Openbare school te Heino gesloten. Er wordt thans geen onderwijs in het dorp gegeven. /T\ Bescherm U bijtijds door tentoongestelde kostbaarheden bevonden zich talrijke sieraden, die van Punische en Westgotische herkomst zouden zijn en die afkomstig waren uit de verzameling van den bekenden Spaansehen collection- nepr van oudheden Daniël Mateu, uit wiens bezit zij overgingen naar het ar- chaeologjsche provinciale museum van Barcelona. Het Spaansche commissariaat voor archaeologische uitgravingen heeft thans ondubbelzinnig vastgesteld, dat deze sieraden en vooral die van West gotische herkomst, die bijzonder waar devol geacht werden, vervalsphingen zijn uit den laatsten tijd. De collectionneur. die bijna een half millioen pesetas had betaald, had de stukken voor echt gehou den. Ten huize van de familie J. H. aan den Korreweg te Groningen, heeft zich Woensdag een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, In de huis kamer bevonden zich vijf personen, t.w. de 32-jarige heer H., zijn 34-jarige echt- genoote en hun beide kinderen, een 6-jg- rige jongen en een meisje van 2, alsmede de 62-jarige heer E. B. Door ernstige kolendampontwikkeling uit een haard ge raakten allen in de kamer buiten bewust zijn. De heer H. had nog de tegenwoor digheid van geest om hulp te roepen, waarna hij eveneens bewusteloos neerviel. Op het hulpgeroep snelden enkele bu ren toe, die de vijf slachtoffers naar een andere kamer overbrachten. Tevens rie pen zij hulp van doktoren en politie in. Korten tijd later verschenen twee genees- heeren. Zij pasten kunstmatige ademha ling toe en smaakten het genoegen bij allen de levensgeesten te doen terugkee- ren. De slachtoffers verkeeren thans bui ten gevaar. grootmeesters der HAAGSCHE SCHOOL. In den kunsthandel D. gala en Zonen, Noordeinde 96 alhier, wordt een tentoon stelling gehouden van schilderijen van de Grootmeesters der Haagsche School. Om ds Nederlandsche pers een indruk van het gweldige apparaat van dans-, mu zikale-, artistieke- en technische krachten, die als raderen van een zeldzaam toover- uurwerk in het „Deutsche Opernhaus” werkzaam zijn, te schenken, en om haar iets te vertellen over de roemrijke ontwik kelingsgeschiedenis, welke haar bekroning in de hedendaagsche gedaante van het ge zelschap heeft gevonden, had men de pers tot een ongedwongen samenzijn op den middag, welke aan de voorstelling vooraf ging, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen uitgenoodigd. Wij troffen op deze bijeenkomst den Kulturreferent van den Rijkscommissaris dr. Schmidt- Burgk, den generaal-intendant Wilhelm Rode en vele persoonlijkheden uit het „Deutsche Opernhaus” aan. De heer Wilhelm Rode, die reeds lang geleden voor vele Nederlanders geen on bekends was, door zijn loopbaan als zan ger, en in het bijzonder door zijn optreden in den Haag en Amstrdam, waar hij zelfs zijn lievelingsrollen Hans Sachs en Wotan vertolkte en tezamen met Urlus voor het voetlicht trad, vertelde ons hoe het „Deut sche Opernhaus” door de geniale gedach ten van den Führer, die persoonlijk de groote ontwikkelingslijnen aangaf, en die, in de volle overtuiging, dat slechts een vakman leider van een dergelijke instel ling kan zijn, hem, Wilhelm Rode, tot ge neraal-intendant benoemde, geworden is tot datgene, waarop het zich heden ten dage beroemen kan. Alhoewel een opera gezelschap nimmer een winstgevend be drijf is en zeker niet in deze tijden, waarin een door de film ongeloofelijk ver wend publiek een plastische vormgeving ondanks alle daaraan verbonden kosten verlangt eri ook wij slechts kunnen wer ken dank zij een grootmoedig toegekende, taom «.ssimo cukolzlla rtr\r\ ’raida —14 Wij toch niet naast de eerwaardige, eens door Frederik de Groot gestichte Staats- opera „Untrr den Linden” opgericht uit een soort luxe, doch door de overtuiging dat geen concurrentie, maar eerlijke wed strijd op ht gebied der kunst de groot ste prestaties kan opleveren. Dit naar de kroon steken heeft het „Deutsche Opern. haus” uit Berlijn thans reeds een orkest, dat zich met de Dresdener- en Wiener- Philharmonie kan meten, een voortreffe lijk koor en het groote ballet, waarmede wij gisteren kennis maakten, opgeleverd. En om nu eens het zakelijke niet te ver geten werd alles bovendien beloond met een stijging van het aantal abonné's in Berlijn tot een dergelijke hoogte (60.000) dat ingegrepen zal moeten worden, indien men den verkoop van losse kaarten niet Wil stopzetten. Het is oorlogstijd in aan merking genomen de verwezenlijking van een sprookje geworden. Men heeft, sinds aan Wilhelm Rode de leiding werd toevertrouwd, de zaal en de ruimten ach- Nadat de grootste drukte bij het slot van den Elfstedentocht tot het verleden behoorde, heeft het Centraal Bestuur de beschikbare gegevens omtrent de ber «ikte resultaten kunnen ordenen en voorloopig eenige officieuse cijfers bekend gemaakt In totaal zijn 600 inschrijvingen binnen gekomen voor den wedstrijd, waarvan geen enkele rijder bij den start ontbrak Toen gisteravond omstreek^ het midder nachtelijk uur de laatste contróle te Leeuwarden werd gesloten, waren ruim 500 wedstrijdrijders binnengekomen. On getwijfeld een buitengewoon bevredigend resultaat, waarvan men thans met voldoe ning gewag maakt. De deelneming aan den tocht overtrof reeds bij de inschrijving de stoutste verwachtingen. Hoewel Woens dagavond 1763 rijders zich hadden laten inschrijven, bleef de toeloop gedurende het verdere gedeelte van den avond aan houden, hetgeen tot gevolg had, dat ruim 2200 deelnemers aan den tocht gister morgen aan den start verschenen. Van deze groote groep waren gisteren tegen het middernachtelijk uur ruim 1400 personen binnengekomen en hadden hun contrölekaart ingeleverd. Deze cijfers leveren een overtuigend bewijs, hoe goed deze Elfstedentocht is verloopen. Niet alleen de Friesche bevolking, doch het geheele land heeft meegeleefd met hen, die hun persoonlijke krachten gingen testen in dezen Frieschen marathonloop. Dat de resultaten boven verwachting zijn, stemt lederen vaderlander tot groote vreugde, omdat men hierin het bewijs ziet, dat ongeacht de veranderde tijdsomstan digheden, in alle lagen van onze bevolking, niet alleen van den ongeschoolden platte lander of fabrieks-arbeider, doch ook van den intellectueel, de drift nog steeds aan wezig is, om iets groots, iets goeds te presteeren. Iets waarop onze natie trotsch kan zijn, omdat men hierin proeft de ge zonde levenskracht van een sterk volk, één van gedachten, één van willen en groot in zijn daden bij den inzet van zijn volle persoonlijkheid en levenskracht. Dat dit mogelijk is zonder een geperfectionneerde lichamelijke opvoeding bewijst tenslotte, dat de kern nog altijd gezond is. Belangstelling van Duitsche autoriteiten Ook de Duitsche autoriteiten in Fries land hebben blijk gegeven, dat zij veel belang stelden in het verloop van den Elf stedentocht. Zoo hebben ministerialrat W. Ross, de Beauftragte van den Rijkscom missaris voor Friesland en de heer K. Weidlich. Referent für Volksaufklarung und Propaganda, per auto tal van con- tróleposten langs de route van den Elf stedentocht bezocht. Zij zagen de rijders in Bolsward, Workum, Hindeloopen, Sta voren, Sloten, en Sneek en volgden hun prestaties met zeer veel interesse. De heeren waren verbaasd over de rijcapaci- teiten der koploopers en genoten zeer Op Schenkenschans maakte de heer Ross van de gelegenheid gebruik om den winnaar, A. Adema, met zijn prachtig succes ge- I ly<)iëms( h bereid enjigj i verpahi keukenzout lOrci Kleykamp oude aquarellen en Hanrath geëxposeerd. Snel werkende laxeermiddelen geven wel tijdelijk ver lichting, maar genezen de kwaal niet afdoende. Ja, dik wijls wordt deze nog erger, doordat de darm onnoodig sterk geprikkeld wordt Tengevolge van de veranderde voedings- en levenswijze komt vooral tegenwoordig chronische verstopping herhaaldelijk voor Zij oefent een slechten invloed uit op den algemeenen gezond heidstoestand van de lijders aan deze kwaal. BARCELONA, 7 Februari (D.N.B.). Hier is de bekende Catalaansche separa tistenleider José Riera gearresteerd. Hij had zich gedurende de twee jaar sedert de bevrijding van Barcelona door de nationale troepen in de Catalaansche hoofdstad verborgen gehouden. zich dopr de toevoer v*n bal- laststoffen. Op deze w«Ze wordt zonder prikkeling .(jn normale funetls hersteld A. B. NEUJEAN. Tot en met 6 Maart wordt in de kunstzaal Joh. D. Scherft, Laan van Meerdervoort 88, een tentoonstelling ge houden van waterverfteekeningen van den bekenden Haagschen schilder A. B, Neu- De rechtbank heeft uitspraak gedaan in een twaalftal zaken tegen overtreders der distributiewetten. Tegen den 28-jarigen koopman N. B. alhier thans gedetineerd, ----«w<- die in Augustus van het afgeloopen jaar ter de coulissen in Berlijn gemoderni- belangrijke hoeveelheden huishoudzeep en koffie had gekocht en weer doorverkocht zonder dat voor deze artikelen bonnen wa- Dancing-, variété- en filmtheater Naar wij vernemen, heeft de directie van het Metropole Palace het plan, aan haar theater aan de Carnegielaan een ander karakter te geven. Het zou in de bedoeling liggen, in het gebouw een groote dancing in te richten, terwijl tevens variété- en filmvoorstellingen zul len worden gegeven In het voorste gedeelte van de groote zaal zal een dansvloer worden aange bracht, welke een middellijn heeft van ongeveer 10 meter, plaats biedt aan 100 paren en draaiend is opgesteld. Het mid delste gedeelte daarvan zal in tegenge stelde richting draaien en uit den grond oprijzen. Hierop zullen tijdens het dan sen eenige girls tap- en andere dansen pitvoeren. De vaste plaatsen zullen ver dwijnen en daarvoor komen losse fau teuils en tafeltjes in de plaats. Het geheel zal stemmingsvol en luxueus worden in gericht De voor het tooneel gelegen orkestbak wordt in een bloementuin herschapen en met exotische planten opgevuld, Op het tooneel zelf zal een groot showorkest plaats nemen. Voorts ligt het in hei voornemen in de hoeken van de zaal spuitende fonteinen en rotspartijen aan te brengen De voorstellingen beginnen met de ver- tooning van journaals, waarna gelegen heid bestaat tot dansen, terwijl vervol gens variété-artisten van naam zullen op treden en korte films zullen worden ver. toond Met de voorbereidingen van een en an der is reeds een begin gemaakt. De be sprekingen met de diverse instanties zijn nog gaande, zoodat nog niet kan worden gezegd, wanneer in het gemetamorpho- seerde Metropole Palace de eerste voor- zeer ruime subsidie, zoo zeide spreker, zijn stelling zal worden gegeven. Voorloopig vinden de gewone filmver- tooningen normaal doorgang, Man gedood Woensdagavond omstreeks 8 uur is op den Heerenweg te Heemstede een ern stig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon om het leven is gekomen. Een personenauto bestuurd door den 25- jarigen D.J.L. uit Bloemendaal, reed van Bennebroek in de richting Haarlem. Plotseling voelde de bestuurder een klap tegen de voorzijde van zijn auto, waar na hij onmiddellijk stopte. Het bleek, dat een man door de auto was aange reden en bewusteloos op den grond lag. Een inmiddels gewaarschuwde dokter kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer bleek te zijn de 29-jarige J.p.M. van Kolk uit Haarlem. In zijn nabijheid werd nog een fiets gevonden, Daar er geen getuigen waren heeft men nog niet kunnen nagaan, hoe het onge val zich heeft toegedragen. Het lijk van v.K., die ongehuwd was, is door de poli tie in beslag genomen. LOUIS HAVER In den kunstkelder ,,’t Center”, Toren straat 140, hoek Geest, worden tot 1 Maart kleurhoutsneden geëxposeerd door Louis Haver. VERVALSCHTE OUDHEDEN In het kunsthistorische museum van Barcelona is een sensationeele verval- sching aan het licht gekomen. Onder de Gisteravond heeft het zoo druk bespro ken „Deutsche Opernhaus” uit Berlijn een gastvoorstelling in een volkomen uitver kocht Gebouw voor Kunsten en Weten schappen gegeven, welke door den Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart en vele Duitsche burgerlijke- en militaire autoriteiten werd bij gewoond. Deze voorstelling, welke aan de ballet- kunst, als onderdeel van de vele kunst vormen, die het enorm uietgebreide gezel schap in Berlijn ten beste kan geven, was gewijd, stond onder persoonlijke leiding van den generaal-intendant Wilhelm Rode. OTTO HANRATH Tot 3 Maart worden in de kunstzaal en nieuwe schilderijen, teekeningen door Otto En zoodoende heeft het Haagsche pu bliek met het ballet van het „Deutsche Opernhaus" uit Berlijn, dat op de laat ste, te Parijs gehouden wereldtentoon stelling de gouden medaille heeft gewon nen, kennis gemaakt, Het programma omvatte bij deze gelegenheid als eerste gedeelte onder den titel „Bunter Reigen” verschillende korte nummers, welke in een verbazingwekkend en oprechte be wondering afdwingend vlot tempo wer den opgevoerd, waaronder Studententanz aus „Boccaccio" (F. von Suppé), Marsch (Schubert), Böhmischer Tanz (A- Dvo rak), Zigeunertanz (J. Strauss) en een Step-Rhapsodie op verscheidene „Schla ger-melodieën, welke enorm veel bij val vond, terwijl het groote ballet van Joseph Bayer „Die Puppenfee" in zijn kleurenpracht na de pauze ten tooneele werd gebracht. Wat het ballet van het „Deutsche Opernhaus” daarmede ten beste heeft ge geven heeft oi?s in de eerste plaats alg kleurrijk schouwspel geboeid. Doch daar naast imponeerde het in hooge mate door de voortreffelijke tchniek. Wij zouden dan ook in verband met deze factor van den dans eigenlijk geen solisten van dit ballet kunnen opnoemen. Want voor geen enkel lid van dit gezelschap bleek een technische opgave te zwaar te zijn. Bewe gingen en sprongen werden gemaakt, Welke voordien voor een ensemlbe als ontuitvoerbaar zouden hebben beschouwd, terwijl men een tempo ontwikkelde, op gedreven door den zeer goeden dirigent Leo Spies, waarvan wij zelden droomden. Door deze, vroeger als acrobatiek be schouwde verbluffende techniek, is dit ballet tot een zeer sterk geheel geworden en heeft het een zeer eigen, bijna per soonlijk karakter gekregan. Er waren natuurlijk ook danseressen en dansers, die door hun bijzondere graties en beval, ligheid, door hun temperament of door een figuur, waarmede de natuur hen als voor den dans scheen te hebben gescha pen, bijzonder de aandacht trokken. Wi. noemen hiervan: Hedi en Margot Höpf- ner uit Böhmischer Tanz oh hun gevoel voor humor en mimische gaven, Liselotte Koster uit de Zigeunertanz en Puppen. fee waarin zij als Spaansche optrad, om haar temperament en felle wijze van uit. drukken, Daisy Spies, de bevallige ver tolkster der „Puppenfee” om haar be- heersching van den stijl van het klassieke ballet en om haar gratie. Voorts vermel den wij den voortreffelijken danser Joekel Stahl en Willi Schulte-Vogelheim, Het Nederlandsche publiek is veel ge wend op het gebied der danskunst, doch bleek toch zeer veel waardeering te ge voelen voor hetgeen „Deutsches Opern haus" gistravond heeft geschonken. Het was zeer begrijpelijk, vooral indien wij tijdsomstandigheden nog in aanmerking nemen. De revue-achtige kleurenpracht van het ballet „Puppenfee", de steeds wisselende samenstelling der verschil lende groepen getuigden bovendien van de fantasie van den choreograaf en artis- tieken leider Rudolf Kölling. Met veel applaus en bloemen werden de kunste naars dan ook gehuldigd. Hedenavond wordt een voorstelling in Arnhem gegeven. Wanneer men bedenkt, dat het gezelschap slechts vier dagen in ons land vertoeft in welken tijd vier voorstellingen en evenzooveel repetities plaats moeten hebberi, dan begrijpt men wel, dat ook physiek aan ballet, orkest en leiding in deze dagen zeer zware eischen worden gesteld. Temeer waar men nog met verschillende programma’s optreedt. Zooveel te meer echter vallen onder deze omstandigheden de artistieke prestaties van het gezelschap te waardee- ren. Eerste voorstellingen van „Thee voor Twee" Gedurende het aanstaande weekeind geeft het Residentie Tooneel (directeur Dirk Verbeek) de eerste voorstellingen van Sloboda’s „Thee voor Twee" in den Stadsschouwburg. Het stuk staat onder de regie van Bets Ranucci Beekman. Medewerkenden: Vera Bondam, Theo Frenkel, Jan C. de Vos, Marja van Ber gen en Hans van der Werff. Het blijspel wordt gespeeld op Zater dagmiddag en Zondagmiddag om twee uur en op Zaterdagavond om half acht. Op Zondagavond geeft het gezelschap, wegens uitverkochte zaal, nog een her haling van Priestley’s meesterwerk „De Gevaarlijke Bocht", een der spannendste stukken der laatste jaren. Ook dan wordt om half acht begonnen. Na afloop der avondvoorstellingen vinden de bezoekers trams in alle richtingen. TOKIO, 7 Februari. (Domei.) bureau voor de inlichtingen heeft de vol gende mededeeling gepubliceerd: „Georges Gautier en Nai Thavi Thaved- hikul, resp. secretaris-generaal van de Fransche en de Thailandsche delegaties, zijn vanmiddag om 12 uur bijeengekomen in de officieele residentie van den minis ter van buitenlandsche zaken, in tegen woordigheid van den secretaris-generaal der Japansche delegatie, Saito. Zij overhandigden elkander hun vol machten en bevonden die in goede orde, waarna zij met Salto de te volgen proce dure bespraken.” De woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen heeft voorts medegedeeld, dat de openingszitting der vredesconfe rentie zal worden gepresideerd door den minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka. De volgende zittingen zullen voorgezeten worden door ambassadeur Matsoemiya. Openingsrede van Matsoeoka. TOKIO, 7 Februari. (D.N.B.) Vandaag is de vredesconferentie tusschen Thailand en Fransch-Indo-China geopend met een rede van den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken, Matsoeoka. Deze ver klaarde, dat de aaneensluiting van Groot- Oost-Azië een geschiedkundige noodzaak is. De landen in het Verre Oosten zullen op deze wijze niet slechts bijdragen tot den vrede in dit gebied, doch ook tot den wereldvrede, wanneer zij wederkeerig hun plaats in de gemeenschappelijke leefruimte waarborgen. Daarom Is het van belang, dat de veiligheid der stabiliteit in Oost-Azië tot stand gebracht wordt. Matsoeoka zeide, oprecht te wenschen, dat het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch-Indo-China wordt geregeld. De vijandelijkheden tusschen de beide landen hebben slechts onaangename gevolgen voor geheel Oost-Azië gehad, zoodat Japan be sloten heeft, zijn bemiddeling aan te bie den en het geschil arbitraal te regelen. Ja pan is er op voorbereid om met vastbera denheid en verantwoordelijkheidsgevoel een regeling van het conflict tot stand te GYÖRQY FARAGÓ De jonge Hongaarsche meesterpianist György Faragó, die deze week een tour nee door ons land maakt en met zijn op treden te Leiden en met het Residentie orkest in den Haag reeds enorme suc cessen heeft geoogst, zal op zijn_ eenige tia, werken van Bach, 'S-GRA VENZ ANDE, NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. De afdeeling 's-Gravenzande van den Nederlandschen Tuindersbond hield Dins dagmiddag haar jaarvergadering waarvoor groote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer P. Varekamp, opende de vergadering, Der goede ge woonte getrouw, aldus spr., wordt op da jaarvergadering en blik terug geworpen. Dan gaan allereerst de gedachten uit naar den lOen Mei, toen ons land in den oorlog werd betrokken en na enkele dagen van strijd bezet werd, Ondanks het feit, dat de strijd kort was, zijn er slachtoffers gevallen, ook uit ons midden, en met wee moed herdacht spr het oud-bestuurslid, den heer W. A. Beekenkamp. Na 10 Mei kwam de export op gang en den geheelen zomer heeft men den export behouden. Ook kwam er voor den tuinbouw een nieuw stelsel, de vaste prijzen. Bij elkaar mogen wij niet ontevreden zijn, omdat het jaar niet zoo slecht was als zijn voorgan gers. Maar daarbij kregen wij echter een stijging van productiekosten. Laten wij echter hopen, dat wij in het komende jaar VOORBURG Het bestuur van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Voorburg heeft besloten on- en min vermogenden in de gelegenheid te stellen warm eten te betrekken. Het is de bedoeling, weekkaarten en zoo mogelijk dagkaarten, recht gevend op een aantal liters (tot een maximum van 1 Liter per dag voor elk gezinslid), dat men elke week van tevoren moet aanvra gen, verkrijgbaar te stellen aan het Ge meentelijk bureau voor Sociale Zaken in de Sionstraat te Voorburg. Tusschen den prijs van deze kaarten en de samenstel ling van het gezin zal verband worden gelegd. Het bestuur is er van verzekerd, dank zij de medewerking van de Kindervoe ding van de ,Sint Vincentiusvereeniging”' te 's-Gravenhage. dagelijks ten hoogste 900 liter warm eten te kunnen verstrek ken. De verstrekking zal plaats hebben uit 3 localiteiten, gelegen in het Noorden, het Westen en het Centrum van de ge meente Voorburg. De maaltijden moeten bij de localiteiten worden gehaald. Het is niet de bedoeling dat het eten in de loca liteiten zal worden genuttigd. Omstreeks 15 Februari zal met deze regeling een aanvang worden gemaakt. WASSENAAR Door de gladheid kwam de 19-jarige wielrijdster R. uit Katwijk, op het rijwielpad in de duinen te vallen en bekwam een hersenschudding. Haar werd d* eerste hulp verleend door dr. Hubbe- ling, waarna zij met de politie-ziekenauto naar haar woning is vervoerd. Wegens overtreding van het prijsbeheerschingsbesluit werd door de Wassenaarsche politie proces-verbaal op gemaakt tegen G. alhier, bij wien de be treffende waar in beslag is genomen, seerd op zoo'n grondige wijze, dat „das Deutsche Opernhaus" thans op de best geoutilleerde inrichting ter wereld trotsch kunnen produceeren met een afzet, die loonend is. Nadat de notulen waren gelezen door den secretaris, den heer J. K. Hoekstra, werd het jaarverslag uitgebracht. Hieruit vermelden wij, dat het ledental op peil bleef, n.l. 131. De penningmeester, de heer M. van Staalduinen Pz., bracht financieel verslag uit; de inkomsten hadden bedragen ƒ461.35 en de uitgaven waren ƒ382.034 alzoo een batig slot van 79.314. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten het aantal bestuursleden van 9 op 7 te brengen. In het bestuur was periodiek aftredend de heer J. K. Hoekstra, die met bijna algemeene stemmen werd herkozen. Voorts was er een vacature, waarin werd 4 voorzien door verkiezing van den heer P. van Nieuwkerk, die zijn benoeming aan nam. Hierna kwam In behandeling het beidscontract, ingaande 1 Maart as, LEIDSCHENDAM De uitvoering van <j e inen« tingswet 1939, aldus B. en W„ maakt het wenschelijk, dat het tarief voor de aan doktoren toe te kennen vergoeding voor inentingen, die kosteloos vanwege de ge meente plaats vinden, wordt herzien. In verband hiermede stellen B, en W. den raad voor, een besluit te nemen over eenkomstig het ter visie gelegde Ontwerp. B. deed bij de politie te L e 1 d- schendam aangifte, dat tijdens zijn afwe zigheid uit zijn bakfiets, die geparkeerd stond aan de Smidslaan, 16 pakjes boter zijn gestolen. LOOSDUINEN Ten nadeele van den land bouwer van Woerden aan de Loozerlaar» te Loosduinen, zijn gisteren een 15-tal kippen door een hond, waarvan de eige naar onbekend is, doodgebeten. RIJSWIJK Zondag a.s, zal de klucht in drie bedrijven „Opgeknoopt en afge knoopt” door de St. Joseph-gezellen ten tooneele worden gebracht. De gezellen band „The Blue Kittens” zal voor het eerst optreden. BEGRAFENIS DIRK SCHAFER Op de Oosterbegraafplaats aan de Roodelaan te Voorburg werd hedenmiddag ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den kunstschilder D. Schafer, die op 76-jarigen leeftijd aldaar is overleden. Op de begraafplaats waren aanwezig het bestuur van Pulchri Studio, vertegen woordigd door Willy Sluiter, voorzitter en D. Wolbers, penningmeester. Verder de heer T. A. Dietz, administrateur van de Voorburgsche waterleiding Mij. N V,, J, Bakhuizen van den Brink en verschillende vrienden. De voorzitter van Pulchri heeft aan de geopende groeve het woord gevoerd en den overledene geschetst als een kundig collega, wiens werk steeds op prijs werd gesteld. Hij was een eenvoudig man, die altijd zijn eigen weg ging en nooit op den voorgrond trad. Namens de vele vrienden sprak de heer P. C. Berten, die den overledene een toon- beeld van rechtvaardigheid noemde. De oudste kleinzoon dankte, nadat bloemen in het graf waren gestrooid, voor de laatste eer aan zijn grootvader bewezen, achttal bloemstukken, waarbij één Pulchri Studio dekte de baar, X,.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10