De blokkade No. 17795. Vrijdag 7 Februari. 1941. de Arnerikaansche Berlijn over Engeland aan Vrees Londen invasie te voor een Een Italiaansch oorlogsschip het gevecht I ft A voor Knox Welles van en Nieuwe bonnen aan- en eieren Hitler is de bezorgdheid Door laatste rede van toegenomen in De verantwoordelijkheid voor de verscherping berust bij Engeland gewezen voor boter, brood gebak I I I A I Critiek op verklaringen VERDUISTEREN van 6.37 uur n.m. I tot 9.11 uur v.m. n.m. 5 8 I uur Admiraal Darlan te Parijs Wat Engeland de oorlog kost Per dag 12% millioen pond - Vi Albanië Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 t Lord Willingdon keert uit Zuid-Amerika terug Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Dak van markthal door sneeuw ingestort - Historische beschouwingen der Duitsche bladen Amerika en de levensmiddelen- schaarschte in Frankrijk Maan: 7 Febr. op 2.21 uur nam.; 8 Febr. onder 6.11 v.m.; op 3.12 uur nam. Een Italiaansche oorlogsbodem tijdens een salvo op een vijandelijk schip in de .Middellandsche Zee (Scherl) Vervallen bonnen van oude kaarten Geen Duitsche vliegers in Besprekingen met de Brinon Winant tot opvolger van ambassa deur Kennedy benoemd Druk op Zuid-Amerika door verwekking van vrees Ernsfig ongeluk in voorstad van Parijs P h i s HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENT IKN: PRIJS DEZER COURANT: I te 1 s®! sw S' Voor brood en gejbak de bonnen 02 de «Engelsche Voor één ei bon 04 Berlijn Voor boter, margarine of vet bon 02 lastingbetalers, om snel en punctueel betalen. A ft A A A A A A A A A A A A A ft A ft A A A ft A A A A ft A De secretaris-generaal van het depar* tement van Landbouw en Visscherij deelt mede: Nu de uitreiking van de nieuwe dis tributiekaarten voltooid is, ligt het in de bedoeling in den vervolge uitslui* tend op de bonnen van deze nieuwe serie kaarten distributiegoederen be schikbaar te stellen. In verband hier mede zullen dus de nog niet geldig verklaarde bonnen van de oude kaar ten niet meer worden aangewezen. De overgebleven bonnen van deze kaarten kunnen derhalve in tegen stelling met hetgeen in sommige dag* bladen werd gepubliceerd vernie tigd worden. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. president tot opvolger van de Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. 6. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 718038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Setors Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Volgens een bericht van de „Associa ted Press” heeft president Roosevelt John G. Winant benoemd van Kennedy als ambassadeur Vereenigde Staten in Londen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Niet zonder belangstelling neemt men te Berlijn kennis van de berichten van neutrale verslaggevers, volgens welke de vrees voor een invasie in Londen weer een nieuw hoogtepunt bereikt zou hebben, deelt het A. N. P. mede. Deze toenemende bezorgdheid is door de jongste rede van Adolf Hitler ontstaan, welke in versterkte mate aanleiding heeft gegeven tot combinaties over de plannen der Duitsche legerleiding. Men moet in gedachten houden, dat de beslissende verscherping der blok kade, in begin September 1939, uit ging van de regeering te Londen, die in strijd met het erkende volkenrecht de lijst van contrabande uitbreidde tot goederen, die weinig of niets uit staande hebben met de onmiddellijke oorlogsvoering. Tevoren, eind Augustus begin Septem ber 1939, had Duitschland overigens bij monde van een specialen gezant den Noórdschen staten voorgesteld, dat de le veranties aan beide oorlogvoerende par tijen op dezelfde schaal zouden worden voortgezet. Door toedoen van de Britsche en Fransche regeeringen is dit initiatief, dat voor de handhaving van den neutralen handel van het grootste belang was, ten val gebracht. te kunnen versprei- legerleiding het Onder de vele commentaren, die de buitenlandsche pers heeft gepubliceerd, naar aanleiding van de rede van den Duitschen Rijkskanselier op 30 Januari zijn er. die Duitschland er van beschul digen, de blokkademaatregelen op on verantwoordelijke wijze verscherpt te hebben. Deze commentaren worden in Duitschland onzakelijk geacht, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Men verwijst in de Duitsche pers naar de aanhoudende pogingen, die Engeland in het werk stelt om te voorkomen, dat het noodlij dende Fransche volk uit overzeesche landen goederen ontvangt, zonder dat Londen er rekening mee houdt, dat Frankrijk tot enkele maanden geleden bondgenoot was. Men vraagt de rest van de wereld, of er wel een scherpere vorm van blokkade is dan dat men bevriende volken aan eigen voordeel opoffert. Bovendien houdt een dergelijke prac- tijk de merkwaardige bekentenis in, dat men den tegenstander meer mensche- lijkheid, meer hulpvaardigheid jegens noodlijdende vrouwen en kinderen van andere volken toeschrijft, dan men zelf bezit In de beschouwingen, die de Duitsche bladen aan zekere buitenlandsche pers stemmen wijden, wordt ook herinnerd, aan de geschiedenis der blokkade in het algemeen en tijdens den tegenwoordigen oorlog. Hoe weinig indruk zelfs bewezen feiten op sommige anti-Duitsche commen taren maken, wordt wel aangetoond, door dat men Duitschland verantwoordelijk stelt voor de storingen in het bedrijfsle ven. die een onvermijdelijk gevolg zijn van het afsnijden van allen overzeeschen aanvoer naar de Britsche eilanden. De beslissende daad Terwijl het dus op grond van de histo rische feiten boven allen twijfel verhe ven is, dat de westelijke mogendheden het $ein tot verscherping van het geldende blokkaderecht hebben gegeven, blijft nog te onderzoeken, van welke zijde nieuwe principieele elementen in de blokkade in practijk gebracht zijn. De beslissende daad was de „order in council” van 27 November 1939, waarbij Engeland verklaarde, dat alle goederen van Duitschen oorsprong in beslag kon den worden genomen, onverschillig wiens eigendom ze waren. Deze maatregel had dus betrekking niet op goederen, die het weerstandsvermogen van den tegenstan der versterkten, doch op die, 'welke hem een tegoed verschaften tegenover even- tueele overzeesche leveranciers. Inbeslag neming van dergelijke goederen bracht den tegenstander natuurlijk geen onmid dellijke schade toe, slechts werden koo- pers er van afgeschrikt, deze goederen in het vervolg in Duitschland te koopen. De maatregelen, die Duitschland ten aan zien van de voor Engeland bestemde over zeesche goederen afkondigde, hielden het wegnemen of vernietigen dezer goederen in om een onmiddellijke versterking van den vijand te voorkomen. Het vraagstuk der schuld in verkeerd daglicht gesteld Er kan dus niet aan getwijfeld worden, aldus besluiten de Duitsche commentaren, dat de Duitsche blokkade-afkondiging: torpedeering van ieder schip, dat voor den oorlog belangrijk materiaal en levensmid delen naar Engeland voert” veel minder scherp is en veel minder principieele be- teekenis heeft dan de reeds 14 maanden vroeger uitgevaardigde Biritsche „order in council”. Men heeft in Duitschland kunnen constateeren, dat een deel der buitenlandsche pers dit duidelijk erkend heeft. Het vraagstuk van „de schuld aan de blokkade” is in een verkeerd daglicht ge steld, doordat men zich in vele neutrale landen niet zeer heeft bekommerd om de rechtspositie, doch zich heeft gericht naar de zeer verbreide opvatting, dat de weste lijke mogendheden zouden zegevieren. In- tusschen hebben de Engelschen hun „wasch niet aan de Siegfriedlinie opgehangen”, doch aan de noordelijke kust van het Kanaal op eigen gebied verdedigingsstel- lingen moeten betrekken. De „Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz” schrijft over het afwij zen van het voorstel van den Franschen ambassadeur in Washington om Fransche, in Amerika zich bevindende gelden vrij te laten voor den aankoop van levens middelen voor Frankrijk. De ,J)iplo” Nadere bijzonderheden Bij het ongeluk te Nogent-sur-Marne zijn, volgens de laatste berichten elf men- schen om het leven gekomen. Voorts zijn 68 personen gewond, waaronder 30 ern stig. Het blad „Aujour d’hui” meldt, dat de Duitsche bevelhebber terstond een batal jon infanterie heeft gezonden om hulp te bieden. Hieraan is het te danken, dat 200 personen snel gered konden worden. In verband met dit door den zwaren sneeuwval veroorzaakte ongeluk wordt vernomen, dat men sedert 1879 te Parijs niet zulk een hevigen sneeuwval heeft meegemaakt als dezen winter. Gisterochtend heeft zich in het voor stadje Nogent-su-Marde een ernstig onge luk voorgedaan. Terwijl de markthallen van dit plaatsje een bijzonder druk be zoek hadden te verwerken, stortte plotse ling, als gevolg van de vele sneeuw, het dak van het hoofdgebouw in, waardoor talrijke koopers bedolven werden. De brandweer kon tot zes uur des avonds ne gen dooden en veertig gewonden bergen. Van de gewonden waren er zes zeer ern stig aan toe. Zij werden door vakarbei ders geholpen, die de afzonderlijke deelen van het dak losbrandden om plaats te verkrijgen voor de verdere opruimings werkzaamheden. lingen der onderscheidene pan-Amerikaa i- sche verklaringen indruischén, die altijd weer van het beginsel uitgingen, dat het de plicht der 21 Arnerikaansche republie ken is, zichzelf en daarmede de overige landen van het Westelijke halfrond met alle middelen buiten oorlogen en verwik kelingen in het buitenland te houden. Een groot deel der rede van Sumner Welles was erop gericht, bij de Zuid-Amerikaan- sche staten vrees voor een invasie te ver wekken. Hij beweerde n.l. dat het handels verkeer tusschen Duitschland en de Zuid- Amerikaansche staten geenszins meer een zuiver systeem van uitwisseling zou zijn, zoodra Duitschland de overwinning be haald heeft. Integendeel, het Duitsche rijk zal dan een onweerstaanbaren economi- schen dwang uitoefenen, waarop de poli tieke beïnvloeiding van Zuid-Amerika zal volgen. De volgende stap zou dan zijn de Duitsche invasie, niet alleen in Zuid-,, maar ook in Noord-Amerika. De „Korrespondenz” constateert, dat het voor de propaganda der Vereenigde Staten in Zuid-Amerika thans erom gaat, om door het wijzen op gevaren de wenschen van Zuid-Amerika inzake een natuurlijke eco nomische samenwerking met Europa te dwarsboomen. Trouwens, de minister van marine, Knox, heeft eenige dagen geleden gezegd, dat een tolunie tusschen Noord en Zuid-Amerika de beste oplossing js, want daarmede zouden de Spaansch— Arnerikaansche landen met economische banden van staal aan de Vereenigde Staten gesmeed worden. Volledigheidshalve volgt hieronder een opsomming van de bonnummers der oude kaarten, welke nog niet zijn aangewezen en dus thans kunnen worden vernietigd: Algemeen distributiebonboekje bonnen: „1” tot en met „13” „96” „97” „101” „106” „107” en „112”; Boterkaart bonnen: ,.29” en „30”; Vetkaart bonnen: „29” en „30”; Vleeschkaart bonnen; ,,17” ,,18” „19” en „20”. Voorts zullen de met „01” gemerkte bon nen van de nieuw uitgereikte boterkaar- ten, zoowel als van de vetkaarten even eens niet worden aangewezen, zoodat ook deze vernietigd kunnen worden. M Duitschland heeft geenerlei verplichtingen Duitschland zelf, aldus de „Diplo” ver der, heeft volgens de bepalingen van het volkenrecht geenerlei verplichtingen om van zijn kant levensmiddelen ten gunste van bevolkingsgroepen der bezette gebie den en andere bij den oorlog niet be trokken Europeesche landen bij te dra gen. Integendeel, op zich zelf zou vol gens artikel 52 van de Haagsche Con ventie op den landoorlog, het Duitsche bezettingsleger het recht hebben om aan spraak te maken op verzorging in een gepaste verhouding tot de hulpbronnen van het land. De Duitsche weermacht heeft zich niet slechts op de meest strenge wijze aan dit bestek gehouden, maar bovendien zijn van den kant van het Duitsche Rijk in de noodlijdende gebieden royaal levens middelen ter beschikking gesteld. Bijv, is aan Frankrijk o.m. 300.000 ton aardappe len en 100.000 ton suiker gegeven. Hand in hand met deze volkenrechte lijke aspecten, aldus de „Diplo” ten slotte, gaat de eisch van het ongeschre ven recht der menschelijkheid. De Ver eenigde Staten, van welker toestemming thans de voortzetting der Engelsche oor logvoering. zooals toegegeven wordt, af hankelijk is. zullen zich thans niet meer kunnen verschuilen achter de uitvlucht, dat zij er geen invloed op hebben en Engeland niet kunnen afhouden van zijn streven om de volken van Europa zonder onderscheid over te leveren aan honger en ziekte. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a s. geeft de met „02” genummerde bon van de laatst uitgereikte boter- en vet kaarten recht op het koopen van 250 gr. boter, of margarine of 200 gram vet. De met „29” en „30” gemerkte bonnen van de „oude” boter- en vetkaarten en de met „01” gemerkte bonnen van de „nieuwe” boter- en vetkaarten zullen niet geldig worden verklaard en kunnen der halve worden vernietigd. De met „02” genummerde bonnen die op 16 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts -nog geldig tot en met Zon dag 23 Februari a.s. Van de verklaringen van Arnerikaansche politici voor de senaatscommissie van bui tenlandsche zaken, hebben te Berlijn vooral die van den minister van marine, Knox, en van den onder-minister van buitenland sche zaken, Sumner Welles, sterk de aan dacht getrokken. De uiting van Knox, dat hij toegeeft niet te weten, of de Ameri- kaansche hulp aan Engeland nog op tijd komt, wordt in Duitschland allereerst op gevat als een poging, om de aanneming van de hulpwet voor Engeland te bespoe digen. Men wijst te Berlijn op talrijke van die pogingen, welke zoowel van Ameri- kaansche als Engelsche zijde ondernomen zijn. De jongste verklaringen van Sumner Welles worden in de Wilhelmstrasse be schouwd als een poging, het gevaar uit te schakelen, dat een samengaan tusschen de Vereenigde Staten en de Spaansch- Amerikaansche republieken zou worden vermeden. De krachtige diplomatieke pro pagandistische en financieele-politieke actie van de Noord-Amerikanen in Zuid- Amerika diende om den tijd, waarin ook het Zuidelijk deel van het Westelijke half rond van de oude wereld is afgesneden, goed te gebruiken. De Diplo maakt in dit verband de op merking, dat de verscherping van de Arnerikaansche hulpactie tegen de bepa- Naar de «Engelsche berichtendienst meldt, moet lord Willingdon. de leider van de Britsche handelsdelegatie, die op het oogenblik de Zuidamerikaansche lan den bereist, om gezondheidsredenen naar Engeland terugkeeren, meldt het D.N.B. De handelsdelegatie. zoo wordt verder meegedeeld, is derhalve genoodzaakt, zonder hem naar Columbia en Venezuela door te reizen. merkt op, dat deze passiviteit van de Arnerikaansche politiek jegens een kwes tie, die als geen andere de problemen der humaniteit zoowel als van het recht raakt, stellig in véle landen, waar Ame- rikaansche hulpvaardigheid goed stond aangeschreven, eenig opzien zal baren. De juridische feiten van de geheele aan gelegenheid zijn duidelijk de burgerbe volking, in het bijzonder die der bezette gebieden, heeft met de oorlogvoering als zoodanig niet het geringste meer uit te staan. Niemand heeft het recht haar den toe voer. langs geschikten weg van vitale levensmiddelen en kleeding te onthouden. Dit geldt in de eerste plaats voor de goederen, die haar door liefdadigheids- organisaties, bijv, het Arnerikaansche Roode Kruis, gezonden zouden worden, en voorts voor de waren, die op grond van eigen saldi in overzeesche gebieden worden verkocht. De „Diplo” noemt het Arnerikaansche voorwendsel, dat van Duitsche zijde der gelijke goederen in beslag zouden wor den genomen, onhoudbaar en wijst er op, dat de voorzitter van de Poolsche cen trale hulpcommissie, graaf Ronikier, Hoo- De Engelsche minister van financiën. Kingsley Wood, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat wanneer het Huis het door hem voorgestelde aanvul lende bedrag van 600 millioen pond ster ling voor het loopende dienstjaar goed keurt, de oorlog Engeland in het dienst jaar, dat- op 30 Maart eindigt, 3.3 milliard pond sterling gekost heeft. De oorlogsuitgaven van Engeland zijn zoo geweldig, en nemen van dag tot dag in zulk een omvang toe, dat hij niet kan zeggen, hoeveel de wekelijksche uitgaven in de eerste maanden van het komende dienstjaar zullen bedragen, deelt het D.N.B. mede. Men kan echter reeds thans zeggen, dat een enkele oorlogsdag Engeland 12.5 millioen pond kost. Het land heeft tot dusver zware lasten moeten dragen, aldus minister Wood, doch ik mag aan de bevolking niet ont houden. dat deze lasten en offers bin nenkort nog zullen toenemen. Tenslotte deed de minister een beroep op de be lastingbetalers, om snel en punctueel té De V.P.B. -correspondent te meldt: Het zenden van een Duitsch vlieger- corps naar Italië heeft tot allerlei ge ruchten aanleiding gegeven. Zoo wordt beweerd, dat zich ook in Albanië Duit sche vliegerafdeelingen zouden bevin den. Te Berlijn wordt van bevoegde zij de verklaard, dat deze geruchten onge grond zijn. Evenwel schijnen de vermoedens over de Duitsche plannen in Londen sterk uit een te loopen. daar zoowel in Amerikaan- sche als in andere buitenlandsche bladen practisch alle slechts denkbare militaire mogelijkheden, waarmede men in Londen rekening houdt, worden voorspeld. Ook de voortijdige terugkeer van Wendell Willkie naar Amerika wordt als leuze gebruikt omtrent verwachtingen over be weerde a.s. oorlogshandelingen van de as-mogendheden. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft elk der met „02” genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „02” genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten, telkens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandel- broodjes) 400 gram, gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 16 Februari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig geduren de de week van 17 tot en met 23 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week n i e t mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d Admiraal Darlan is gisteravond te Parijs teruggekeerd. Na zijn aankomst had hij een bespreking met den algemeenen gedelegeerde der Fransche regeering in het bezete gebied, den ambassadeur de Brinon. Naar men in welingelichte krin gen verneemt, zal Darlan vandaag ver dere besprekingen te Parijs voeren. Morgen vertrekt hij naar Vichy De Italiaansch-Fransche betrekkingen Het D.N.B. meldt uit Rome: Ten aan zien van de binnenlandsche politieke kwesties, -welke thans in Frankrijk op den voorgrond staan, wordt in Italiaansche kringen verklaard, dat de Italiaansch- Fransche betrekkingen uitsluitend door de bepalingen van de wapenstilstands- overeenkomst worden geregeld. Italië houdt zich uitsluitend aan deze bepalin gen en aan kwesties, welke daaronder kunnen vallen. In zooverre er echter sprake is van kwesties, van zuiver bin nenlandsche politieke beteekenis, heeft Italië daar niet rechtstreeks mede maken, en neemt het ten aanzien daarvan ook geen standpunt in. Pétain ontvangt Amerikaan- schen ambassadeur Uit Vichy wordt gemeld, dat de Ame- rikaansche ambassadeur, admiraal Leahy, gisteren door maarschalk Pétain is ont vangen. Oe stemming der bevolking De Londensche bevolking houdt zich over het algemeen goed, doch is over het algemeen oorlogsmoede en verlangt naar het spoedige begin van de Duitsche invasiepoging, opdat de oorlog spoedig voorbij zal zijn, aldus verklaarde Frede Bate, die jarenlang omroeper van de N.B.C. te Londen is geweest, in een voordracht voor de persclub te Washing ton. De spreker zeide verder, naar het D N B. meldt, dat het leven in de schuil kelders niet prettig is. Men durft echter niet veel diepe schuilkelders te bouwen, daar de bevolking dan bij elk lucht alarm onder den grond zou kruipen, wat langzamerhand op den strijdlust een zeer nadeeligen invloed zou gaan uitoefenen. Indische dwangarbeiders voor de industrie De plannen van den Engelschen minis ter van arbeid, Bevin, Indische dwang arbeiders naar de door den luchtoorlog bijzonder bedreigde industriecentra in Engeland te deporteeren, nemen thans vastere vormen aan. Volgens de laatste Engelsche berichten uit Indië, is men thans in de Indische fabrieken begonnen (net het uitkiezep der arbeiders, die zul len worden onoergebracht in verzamel- kampen, waar zij moeten wachten op het transport naar Engeland. ver eerst kortgeleden heeft medegedeeld, dat de Arnerikaansche gaven tot dusver goed zijn, aangekomen en zonder moeilijk heden konden worden verdeeld Onder de hulpbehoevenden, voor wie zij bestemd waren. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „04” genummerde bon van de nieuw uitgereikte „Bonkaart Alge meen" recht op het koopen van één ei De bonnen, welke op 16 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 23 Februari a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari niet gebruikt mo gen worden in hotels, restaurants, e.d. beurd is, de lezing den, dat de Duitsche niet heeft aangedurfd haar oorspronke lijke plannen uit te voeren. Men is er te Berlijn van overtuigd, dat ook ditmaal met de genoemde aankondi gingen, bepaalde propagandistische voor nemens te Londen hand in hand gaan. Dezelfde verdenking koestert men ten aanzien van de steeds weer opduikende berichten over z.g. Duitsche voornemens om Boelgarije binnen te trekken. Men is te Berlijn van meening, dat deze geruch ten in de eerste plaats moeten dienen, om onrust te zaaien in Zuidoost-Europa. Britsche voorspellingen Van deze combinaties wordt in Duitsch- iand rustig kennis genomen. De Duitsche pers maakt er slechts terloops melding van en toont geen neiging hiertegenover een standpunt te bepalen. De Duitsche bladen toonen juist in dergelijke gevallen een bijzonder groote discipline, welke daarin bestaat, wel een instrument te zijn van de Duitsche oorlogvoering, maar zich niet door de vijandelijke pers tot be paalde uitingen te laten uitdagen. Wanneer in verband met deze geruch ten bepaalde voorspellingen gedaan wor den, omtrent een groot Duitsch offensief in dertig of in zestig dagen, dan .ziet men er te Berlijn daarom reeds van af een standpunt in te nemen, omdat het niets nieuws meer is, dat te Londen der- gelijke gebeurtenissen wordén aangekon- digd om daarna, wanneer de termijnen verstreken zijn zonder dat er iets ge- V 8 i g g s g 8 V 8 V 8 V 8 V i 8 V g 8 g 8 8 g 8 8 ^««««««<«s<«««««««««<««««««««v

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1