CINEAC Adema verbeterde het Elfsteden- record niet De Elfstedentocht KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS V&KS f— tol SCHAATSENRIJDEN Bosman op de tweede plaats O IRENE GETREY IN D1L1GENT1A Veertien minuten boven den tijd van Castelein en de Vries Te Zaandam ging een garage met vele auto’s in vlammen op Een groep deelnemers onderweg Bonkje Kooistra de eerste dame ZWARE BRANDEN OP VERSCHEIDENE PLAATSEN TWEE BERUCHTE INBREKERS GEPAKT De winnaar van 1933 thans op de vierde plaats BLOEMEN, VOGELS EN KRUIPEND GEDIERTE DE ZUIDHOLLANDSCHE MEREN- TOCHTEN AFGELAST PRACHTIG WERK VAN JAN GERRITSEN NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS NAAR DUITSCHLAND DAHLQUIST WINT DEN 18 K M. LOOP De winnaar, Auke Adema (Polygoon) 90 HAAGSCHE COURANT Vrijdag 7 Febr. 1941 2e bl. pag. 3 vader, die den geheelen tocht met haar had meegereden, om 5.24 aankwam. De winnares van verleden jaar, Sjoerdje Fa ber, bereikte 18 minuten later om S.42 de Schenkenschans. Zij was op haar tocht vergezeld geweest van den heer Lantinga De derde deelneemster, die aankwam, was mej. E. Zuiderveld uit Roden en de vierde was Antje de Boer uit Schellinghout. Slachtoffer van de gladheid Honderdvijftig keer ingebroken - l - WINTERSPORT Een volhardende Amsterdammer. nog dan 10. VOETBAL. SCHAKEN tPolygoon) Tentoonstelling in het Haagsche Gemeentemuseum Franeker, die hoorde tot de overwinnaars TWEEDE ONTMOETING IN DE KRINGZWEMCOMPETITIE vertoont vanaf morgenochtend een uitgebreide reportage van Irene Getrey. (Foto-archief) De deelnemers aan den tocht, die in Stavoren de leiding hadden genomen, heb ben, zonder ook nog maar een oogenblik bedreigd te worden, het overige gedeelte van den tocht uitgereden en zijn gezamen lijk de eindstreep gepasseerd. Om 4.50 uur arriveerden zij aan de Schenkenschans te Leeuwarden, het waren de rijders K. Sem- plonius, T. Boersma en Wint, allen uit Tjerkgaast afkomstig. Daarna was het wachten op de eerste dame. Dit was natuurlijk Boukje Kooistra uit Warga, die, luide toegejuicht, met haar Van 16 tot 23 Maart Het contact tusschen de Nederlandsche en Duitsche zwemwereld zal binnenkort ook weer worden hersteld. Van 16 tot 23 Maart vinden namelijk te Krefeld, Dussel dorf, Aken en München-Gladbach wed strijden plaats, waaraan ook zal worden deelgenomen door de Nederlandsche da mes Cor Klnt, Jopie Waalberg en Rle van Veen. De Deensche zwemsters Ragn- hild Hveger, Inge Sörensen en Jörgensen zullen eveneens van de partij zijn, zoo- dat het een belangrijk tournooi wordt. Felle strijd Dat de leiders in den wedstrijd onder ling fel gestreden hebben, wordt wel be wezen met de volgende nadere bijzonder heden. De winnaar, Adema, had in Dokkum de leiding, tijd van aankomst 7.35, op de hie len gevolgd door S. Woudstra (7.36) en L. Geveke (7.37), Te Franeker arriveerde Op verscheidene plaatsen hebben felle branden- gewoed. Te Zaandam is in den afgeloopefi nacht om 1.30 uur brand uit gebroken in een van ijzeren platen opge trokken loods in de Valkstraat van de N.V. J. Schoenmaker, welke geheel door het vuur verwoest is. In deze loods, welke een afmeting had van 28 bij 14 meter, bevonden zich 8 vrachtauto’s van de firma Simon de Wit, waarvan enkele met goe deren geladen stonden en gereed waren om vanochtend naar filialen uit te rijden. Naast de Wagens van deze firma en een nieuwe 5-tons kaasauto, bevonden zich verder in de loods een vrachtauto van een bodedienst, alsmede een particuliere auto. Verder bevond zich in de loods een op slagplaats van winkelinventarissen voor filialen van de firma S. de Wit, welke o.a. bestond Uit 15 nieuwe transportfietsen. Het was een geluk, dat de brandweer spoedig ter plaatse was, daar anders het onheil niet te overzien zou zijn geweest. Op enkele meters afstand staat n 1. een serie woonhuisjes aan het Stuurmanspad, welke geheel van hout zijn opgetrokken. Deze bleven gespaard. Ruw geschat raamt men de schade op 100.000. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Gisteravond om tien uur is men nog in de loods geweest. Adema om 8.41 tegelijk met J. Bosman en gevolgd door J. van der Bij (8.44). Te Harlingen kwam Adema om 9.11, gevolgd door Bosman (9.12) en van der Bij (9.18) Te Bolsward was de aankomst van den leider om 10.25 met Bosman in denzelfden tijd. Drie was •hier de Groot uit Dijdum (10.35). Te Workum was Bosman een fractie van een seconde eerder aan de con trole dan Adema (11.06), gevolgd door Meer dan 180 deelnemers Het blijkt, dat de belangstelling onder de jonge zwemmers en zwemsters buiten gewoon groot is voor de tweede ontmoe ting in de kringzwemcompetitie, georga niseerd door het bestuur van den kring den Haag van den Nederlandschen Zwembond. daar het aantal deelnemers reeds meer dan 180 telt. Deze tweede ont moeting vindt morgenavond om 8.30 uur plaats in de badinrichting „De Regentes” aan de Weimarstraat. De jury is samen gesteld uit zwemofficials. Als voorzitter- kamprechter zal de heer A. F. Ruimscho- tel fungeeren, terwijl de heer J. J. Th. de Kok als starter zal optreden. Deze ontmoetingen hebben tot doel het opdoen van wedstrijdroutine. doch moe ten ook een stimulans vormen voor voort durende training, waardoor Nederland zijn vooraanstaande plaats in de zwem wereld zaL kunnen handhaven. Bestrijd deze gevaarlijke ziekte direct met Vicks VapofWb. Wrijf keel, borst en rug daarmede in. Vlugste en aangenaamste bestrijding. oe, pot» Uitslaande brand in de Lange- Straat te Amsterdam In den afgeloopen nacht, omstreeks half Wee is Vérïhóédelfjk door hitte-uitstraling van een kachelpijp brand uitgebroken in een der panden van de voormalige fabriek van de firma Boldoot aan dé Langestraat te Amsterdam. In dit gedeelte is een fa briek, annex opslagplaats van stoelveeren gevestigd. Toen de brandweer ter plaatse kwam, bleek, dat zich niemand in het pand be vond. De brand woedde op de eerste ver dieping welke als opslagplaats diende. In ’t benedengedeelte brandde een kachel, waar van de pijp door het plafond van deze verdieping liep Door overhitting heeft het brandbare materiaal vermoedelijk vlam gevat en heeft het vuur zich mede gedeeld aan de houten stellages, welke ge heel zijn uitgebrand. De brandweer tastte het vuur met twee stralen op de motor- spuit aan en slaagde er spoedig in den brand meester te worden. De eerste ver dieping is totaal uitgebrand. tienjarig Jongetje vermist bij groeten brand te Boxtel tflstermiddag omstreeks een uur Is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de manufacturen- en meubelzaak van den heer Buomen te Boxtel. De brand nam weldra een grooten omvang aan, zoo- dat het kapitale gebouw spoedig instortte. De welendende perceelen hebben groote waterschade opgeloopen. Een tienjarig zoontje van den heer Boo- men wordt vermist. Het is nog niet be kend. of het in het brandende huis is ach tergebleven. De schade, die door den brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld, is teweeg gebracht, bedraagt ƒ90.000 tot ƒ100.000. De Bossche brand weer, wier hulp werd ingeroepen, behoef de geen /dienst te doen. Een Amsterdamsche jongen, een doodge wone Amsterdamsche jongen, Augustin ge- heeten, heeft het volgende stoute stukje, dat opgeteekend diént te worden in de annalen Van de Elfstedentocht-historie, uitgehaald, aldus lezen we nog in de „Tel HIJ is Woensdagavond zeven uur, nadat hij den geheelen dag had gewerkt, op de racefiets gesprongen, mét twee paar No ren op zijn rug gebonden. In het donker reed hij over den Afsluitdijk naar Fries land, waar hij om kwart over twaalf in Zurich aankwam. Dat was dus na twaalf uur en eigenlijk had Augustin dus bin nenshuis moeten gaan. Hij reed echter door, want hij moest in Leeuwarden zijn. Daar was de start voor den Elfstedentocht. Hij reed dus door. Maar om twee uur Harlingen' binnenkomend liep hij tegen de lamp. Hij moest mee naar het politiebu reau en werd opgesloten tot vier uur ’s nachts. Zijn protest; ja maar, ik moet toch meedoen aan den Elfstedentocht, hielp niets. Maar nog was de klok van vier uur nauwelijks koud, of Augustin sprong weer op de fiets en peddelde naar Leeuwarden, waar hij nog op tijd aankwam, om, ge wapend met een startkaart, de schaatsen voor den Elfstedentocht onder te binden, het proces-verbaal uit Harlingen ten spijt, Augustin is vandaag achttien jaar gewor den. ten den voorsprong tot 30, zonder dat de bezoekers veel konden uitrichten. In het laatste kwartier raakten de gemoe deren eenigszins verhit en scheidsrech ter Suurbeek zag zich genoodzaakt, van beide partijen eenige spelers weg te stu ren. Vaal wist in deze periode, waarin van ijshockey eigenlijk niet veel sprake meer was, toch nog 2 doelpunten te maken waardoor de Amsterdammers tenslotte met 50 wonnen. Op Zondag 9 Februari a.s. zal de zeer jeugdige danseres Irene Getrey haar twee den dansavond in dit seizoen in Diligen- tia geven. Zij zal dan o.a. „De dans met de trom (Turina): Droomdans (Grieg); Hofdans (Ravel); Nadinka (B. Bartók) en een Etude van Chopin voor het voetlicht brengen. Vele dansavonden worden ieder jaar door stenen of kometen uit de wereld van dezen kunstvorm gegeven. Zij kunnen goed, middelmatig en soms zelfs ook uit gesproken slecht blijken te zijn, doch heb ben in hun groote verscheidenheid één eigenschap gemeen: een serieuze voorbe schouwing onwaardig te zijn. Immers, zij omvatten dansnummers, welke volgens de techniek van deze of gene school of rich ting, geïnspireerd door de opvattingen van één of anderen beroemden voorganger zijn ingestudeeerd. En zoo iets baart nu een maal evenals een viool- en pianorecital, waarop repertoirewerken door een her scheppend kunstenaar volgens zijn visie, door zijn geest bezield ten gehoore worden gebracht geen opzien meer. Wij zouden, aan oude sleur gewend, echter groote oogen ppzetten, indien zoo’n avond uit sluitend met improvisaties door een solist zou worden gevuld. Wij zouden verbaasd zij i over zooveel oorspronkelijkheid, doch wij zouden waarlijk niet meer verrast kun nen zijn, dan eenige weken geleden het geval ij geweest, toen Irene Getrey. wier dansen even nieuw en oorspronkelijk was als zoo’n bovenomschreven improvisatie- avond, voor de eerste maal in dit seizoen ten tooneele trad. Want ieder nummer van het programma zou den titel hebben kun nen dragen .waarmede toen slechts één van haar dansen werd aangeduid: „Impro visation. Irene Getrey danste blijkbaar als gedre ven door een hoogtre macht. Het was als een uitleven in het visueele, in bewegin gen en gebaren van een onpeilbaar diep en rijk onderbewustzijn. Het werd ons duidelijk, waarom de bijna adembeklem mende spanning geen seconde verbroken werd, en waardoor dit dansen* ook zonder begeleidende muijek voldeed. Deze dan seres deed den dans herboren worden, ver edeld en verrijkt door nieuwe uitdruk kingsmogelijkheden; een ster, welke dans- minnend- en dansstudeerend Nederland hoogelijk waardeeren zal. Auké Adema, de stoere Fries uit verleden jaar be- vijf rijders, die als werden geprocla meerd, reed gistermiddag met for- sche slagen als eerste Leeuwarden binnen en werd aldus winnaar van den zevenden Elfstedentocht op de schaats. Voor de tweede achtereen volgende maal kwam hij daardoor in het bezit van de gouden medaille Om 3.04 uur bereikte hij de eind streep aan de Schenkenschans, waar hij met geweldig enthousiasme door de duizenden belangstellenden werd be groet, die gelukkig nu beter in bedwang werden gehouden dan verleden jaar, Geveke (1ÏÏÓ)“ Hindeioopen' bracht_een zoodat het slot thans ordelijk en regel matig kon verloopen. Adema, die van het begin af aan den kop was gegaan, had het 199.4 k.m. lange traject afge legd in 9 uur 19 min. Hoewel het tempo hoog was geweest, was hij er dus niet in geslaagd het record uit 1933, dat met 9 uur 5 min. op naam van A. de Vries uit Dronrijp en S. Castelein uit Wartena hoede speelde de IJsvogelman Taconis een goede partij, maar de beste man was hier ongetwijfeld doelverdediger Jan Gerritsen. Hij heeft Tilburg voor een debacle behoed door zijn uitstekend werk. Uit dit alles blijkt, dat het spel zich voornamelijk op de helft van Tilburg afspeelde en inderdaad waren de Am sterdammers door hun enthousiast spel voortdurend in den aanval. Met hun beste voorhoede: Vaal, Lammers en Lankhof, op de baan werd het doel van Gerritsen regelmatig onder vuur geno men. Vooral Vaal was den geheelen wedstrijd goed op schot en maakte niet minder dan vier doelpunten. Nadat het eerste kwartier een doelpunt voor de Amsterdammers had opgeleverd, kwamen zij er in het tweede gedeelte van den strijd pas goed in. Vaal verhoogde met twee harde scho- Goede organisatie Geheel in tegenstelling met verleden jaar was de regeling van de aankomst wedstrijdrijders te Leeuwarden ditmaal uitstekend. De plaatselijke politie van de gemeenten Leeuwarden, Leeuwarderadeel en Menaldumadeel, in samenwerking met de marechaussee, had voor een goede af zetting gezorgd Het ijs was geheel vrij gehouden voor de aankomst van de rij ders, slechts bevoegde personen werden op het ijs toegelaten. Voor de aankomst van de eerste wed strijdrijders bestond een overweldigende belangstelling Hoewel de finish op een behoorlijken afstand van de middenstad was gelegen, stonden duizenden belang stellenden met groote spanning te wachten op het binnenkomen der rijders. Zelfs de gevoelige koude hield hen er niet van af uren achtereen in de openlucht te ver blijven Toen Adema als eerste aan de contróle verscheen, brak er een geweldig enthou siasme los. de winnaar werd met een groot gejuich ontvangen, daar alle Friezen zeer trotsch waren, dat een van hen dezen zwaren tocht gewonnen had. Van alle kaften werd Adema gelukgewenscht en deze aankomst was speciaal voor hem, nu hij alles op alles gezet had, om dezen keer alleen den tocht te winnen, een groote voldoening. Inderdaad is het een geweldige prestatie van dezen stoeren Fries. Competitie van den H.S.B. De wedstrijd, welke gespeeld moest worden voor de derde klasse C van den Haagschen Schaakbond, tusschen de schaakclub „Avanti" en de schaakclub Gem. Electr. Bedrijf, is op verzoek van laatstgenoemde vereeniging wegeng ziekte onder de leden, tot nader order uitge steld. Slechte toestand van het ijs De Zuid-Hollandsche Ijsbond meldt, dat het ijs over het traject van den merentocht in een slechten toestand ver keert en mede in verband met den sneeuwval voorloopig geen merentocirten zullen worden gehouden. IJSHOCKEY Deze laatste rijdster verrichtte feitelijk van de dames de beste prestatie. Doordat zij gistermorgen te laat in Leeuwarden ar riveerde, startte zij op de Stadsgracht, toen Sjoerdje Faber reeds Dbkkum gepas seerd was en de leiding van dé dames had. Nog vóór zes uur gisteravond arriveerde Antje de Boer aan de Schenkenschans en noteerde van de dames den besten tijd Toen wij haar spraken, alvorens zij met haar begeleider naar Schellinghout terug keerde, hield zij vol trots haar bouquet bloemen in de hoogte uitroepend, dat de tocht haar erg meegevallen was. Zij voel de zich nog fit genoeg om, als het moest, nog op de ijzers naar nuis terug te keeren. De strijd bij de dames tusschen Boukje Kooistra en Sjoerdje Faber, beiden dorps- genooten uit Warga, was zeer fel geweest. In Stavoren lag Sjoerdje drie minuten ach ter haar rivale, te Ijlst Meldde Boukje zich om 4.07 met denzelfden voorsprong aan de controle. Sjoerdje kon dit tempo blijk baar niet volgen, zij kwam te vallen en liep een vrij ernstige blessure aan een van haar knieën op. Dit had tot gevolg dat zij in Sneek 19 minuten na haar tegenstand ster aankwam, die reeds om 4.21 de con trole te Sneek passeerde. Uit den uitslag van den wedstrijd en uit de resultaten van den tocht blijkt, dat deze Elfstedentocht een groot succes geweest is voor Friesland, want behalve Bosman zijn er alleen Friezen in de kopgroep. Des avonds vond de officieele prijsuit reiking plaats in „Dé Harmonie”, waar een gezellige sfeer heerschté en de rijders, die den tocht uitgereden hadden, vertelden el kaar met enthousiasme van hun ervarin gen. VAN DE HAAGSCHE CLUBS. In gebouw „Unita s”, P r i n s e- straat 44, geeft „Tour Boys” morgen om half acht een clubavond. Het programma vermeldt o.m. ,De Pantoffelheld”, „De beul van Paulus Potter”. „Het initiatief” ten tooneele gebracht door Joop Reyman’s Cabaret-ensemble. Er is tevens gelegen heid tot dansen. Conferencier is de heer Jan Volmer. geheele land niet minder dan 150 keer hadden ingebroken. Vooral Utrecht en omgeving zijn door de dieven onveilig gemaakt, terwijl zij ook in Wageningen en Bennebroek herhaaldelijk opereerden. Zij hielden zich niet met een bepaald soort inbraak bezig, alles wat zij tegen kwamen en dachten te kunnen gebruiken, was van hun gading levensmiddelen, winterjassen, gouden ringen, geld, alles konden zij gebruiken en het kwam er voor de dieven niet op aan wat zij wegnamen, want in Utrecht hadden zij een paar vrienden, die de goederen van hen afna- 'men waardoor zij weer rustig met hun „bedrijf” konden voortgaan. In dit verband heeft de Utrechtsche politie nog gearresteerd een 36-jarigen heler en een ruim 30-jarigen medeplich tige, van wie men mag aannemen, dat zij de levensmiddelen, de sieraden en de gestolen goederen weer aan den man brachten De gearresteerde dieven hebben ook de inbraken gepleegd in d? ^nek aan den Krommen Rijn, waar destijds 7 balen meel, tientallen zakken rijst, een bakfiets en een leeren jas werden ver mist. De 77 loriöe heer Jwonende in de G«' arüumstraat te Zwolle, gleed door de gladheid uit en kwam op z«n hoofd te vallen. Hij liep een schedelbasisfractuur °P Kort na het ongeval is aan de gevolgen in het ziekenhu s leden. De wereldkampioenschappen te Cortina In het tournooi om de wereldkampioen schappen skiloopen te Cortina d’Ampezzo, is het den Zweed Dahlquist Woensdag ge lukt den 18 k.m.-loop met twee minuten voorsprong op den Fin Kurikkala te win nen. Reeds bij den estafetteloop van Maandag j.l. had de Zweéd bewezen de snelste te zijn en ook ditmaal kon de titelhouder Kurikkala niet tegen hem op. Van het begin af nam Dahlquist, uit een veld van 94 loopers, de leiding vóór Kurikkala en hoewel zijn voorsprong na 5 k.m. uiterst gering was, ging hij in de volgende kilometers zoo snel, dat de Fin hem niet kon bijhouden. De uitslag luidde: 1. Dahlquist (Zwe den) 1 uur 5 min. 25 sec.; 2. Kurikkala (Finland) 1 uur 7 min. 35 sec.; 3. Silven- noinen (Finland) 1 uur 8 min. 13 sec.; 4. Aristide Compagnon! (Italië); 5. Forssel (Finland) 1 uur 3 min. 23 sec.; 6. Pahlin (Zweden) 1 uur 8 min. 28 sec.; 7. Jo- hannsson (Zweden) 1 uur 8 min 38 sec.; 8. Matsode (Zweden) 1 uur 8 min. 58.4 sec.; 9. Berauer (Duitschland) 1 uur 9 min. 8 sec.; 10. Lauronen (Finland) 1 uur 9 min. 14.2 sec. Berauer winnaar In de combinatie De Noorsche combinatie, welke bestaat uit den langen afstandloop en het springen van de kleine schans, werd gisteren voortgezet met het springen. De titelhou der, Berauer (Duitschland)’, die bij den 18 k.m. loop, zooals boven vermeld, de negende plaats bezette, wist zich door sprongen van 58.5 en 57 meter, van de twaalfde plaats te verzekeren. Hierdoor werd hij ift het totaalklassement eerste en prolongeerde hij zijn wereldkampioen schap. Er werden overigens enkele zeer goede sprongen gemaakt op de Italia-schans. De Zweed Selanger bereikte met 63 en 67 m. de beste totaalprestatie, terwijl Lahr (Duitschland) en Lindström (Zweden) beiden in totaal 125 meter haalden. De uitslag van de combinatie luidde als volgt: 1. Berauer (Duitschland), wereld kampioen. 431,8 pnt,2. Salonen (Fin land), 414,8 pnt.3. Gstrein (Duitsch land) 406.2 pnt. 4. Kaplas (Finland) 392,4 pnt. 5. Murama (Finland) 391,6 pnt.; 6. Selanger (Zweden) 391,5 pnt.; 7. \Da Col (Italië) 390,6 pnt.; 8. Lahr (Duitschland) 389,3 pnt. 9. Fuchs (Zwitserland) 388,7 pnt10. Nikunen (Finland) 387,6 pnt. ZWEMMEN bijzondere verrassing, A. dé Vries uit Fra neker had zich bij de twee leiders gevoegd en het drietal arriveerde gelijktijdig om 11.33 aan de controle. Te Stavoren was de Vries weer afgezakt. Adema, Bosman en de Groot gingen hier om 12.11 door. Te Sloten had Adema weer een voor sprong, van een minuut op Bosman en Geveke (1 32 en 1.33). Te IJlst had Adema een voorsprong genomen van 7 minuten, welke beslissend was voor het eindresul- staat, te verbeteren. De weersomstan- (^enla 2-,~> de Vries enz Geveke 2.07). Te Sneek waren de Verschillende tijden als volgt. Adema 2.11, Bosman en de Vries 218. Tenslotte was het onder linge verschil aan de finish tot enkele mi nuten teruggebracht. Adema (Franeker) arriveerde om 3.04, Bosman (Breukelen) om 3.07 en L. Geveke (Leeuwarden) om 3.09 uur. De sneeuwval is niet uitgebleven. Ge durende een gedeelte van den dag viel er, veel sneeuw boven Gaasterland. De rij ders hebben hiervan veel moeilijkheden ondervonden. De verdere uitslag luidt als volgt6. J. van der Bij (Anna Paulowna) 316.5; 7. H. H J. de Boer (Warga) 3:16.5; 8. S. de Groot (Wijdum) 3:21.5; 9. P. Boken- stein (Maasland) 3:32; 10. W. Heeringa (Grouw) 3.32.5; 11. S. Westra (Warmen huizen) 336; 12. S. Molenaar (Joure) 3 37; 13. P. J. Trooster (Amsterdam) 3 42. Om 4.45 uur waren reeds vijftig wed strijdrijders gearriveerd. Alle rijders wer den binnengebracht in een groote loods en genoten daar van een verversching, Welke door het bestuur van de Elfsteden*vereeni- ging werd aangeboden. Als 34ste rijder kwam om 4.21 binnen een andere winnaar van verleden jaar. D. van der Duin uit Oldenboorn. De student K. L. Kamp uit Delft, een van de vier rijders, die Zater dag j.l den tocht reeds op eigen gelegen heid gemaakt had, en feitelijk een Van diegenen geweest is, die den laatsten stoot gegeven heeft tot. het uitschrijven van den tocht, kwam om 4.28 binnen. Hij leverde hiermede een zeer goede prestatie door in zes dagen tijd tweemaal dezen afstand te rijden. Het bewijs, dat de meeste wedstrijd rijders nog volkomen fit aan de finish ver schenen, werd geleverd door de manier, waarop zij de laatste meters van den bijna hoedespel was zeer zwak. In de achter- 200 k.m. langen tocht aflegden. De meesr ,J* ten van hen keerden later weer op de schaats naar hun haardsteden terug, met voldoening terugziende op hun goede prestatie en op een welgeslaagden dag. De toeristen. Zondagavond om 7 uur heeft de „Jagers-reunie” plaats in de bovenzaal van „Emma”. Diverse attracties staan op het programma o.m. prijsdansen. Twintigjarig bestaan Lenig en Snel Reeds is door ons gemeld, dat de R.K. sportvereeniging Lenig en Snel op Zon dag a.s. haar 4e lustrum zal vieren in „Musica”, des namiddags om 4 uur. Dan zal worden opgevoerd de „Lensrevue" door 40 medewerkenden; tekst en regie van den heer J. Nuyten, muzikale illu stratie van den heer M. Ram. Het keu rig uitgevoerde programma bevat zeer lezenswaardige artikelen. In een nacht van de vorige week be merkte een surveilleerende agent van politie te Velsen (gemeente IJmuiden), dat twee inbrekers trachtten hun slag te slaan in één der betrekkelijk afgelegen villa’s aldaar. Op zijn sommatie probeer den de dieven te ontvluchten, doch door dat de politie-agent een schot in de lucht loste, bleef één der daders staan, waarna hij werd gearresteerd. De andere wist in de duisternis te ontkomen. Na verhoor van den gevatten dief bleek, dat men hier te doen had met den 26-jarigen koopman L. van der B., uit Utrecht, die echter weigerde den naam van zijn kameraad op te geven. De Utrechtsche politie werd in deze zaak ge moeid en toen zij den naam van v. d. B. vernam, dacht men dadelijk aan zijn on af scheidelijken vriend, P. C. O. Deze kon te Utrecht worden gearresteerd en inder. daad bleek O. de medeplichtige te zijn. Daar men vermoedde, dat de vrienden meer op hun geweten hadden dan het enkele inbraakje te Velsen, werden zij voorgeleid voor den commissaris van po litie te Utrecht. En toen bleek, dat zij sinds Mei van het vorige jaar over het In het Gemeentemuseum volgt de eene boeiende tentoonstelling de andere op. Nog is de indruk van de tentoonstelling, gewijd aan het tijdperk van de Camera Obscura, niet uitgewischt bij de 12000 be zoekers, of er wordt plaats gemaakt voor een nieuwe expositie, die van 9 Fe bruari af geopend zal zijn. Deze is ge wijd aan „bloemen, vogels en kruipend gedierte in het Nederlandsche boek uit vijf eeuwen” Het denkbeeld voor deze bijzondere ten toonstelling is gerezen bij den bekenden Haagschen bioloog dr. A. Schierbeek, wiens plan bij de directie van het Ge meentemuseum onmiddellijk instemming vond. Bij een nader onderzoek bleek al spoedig, hoe groot de mogelijkheden voor deze tentoonstelling waren, vooral, daar de volledige medewerking verkregen werd van de Nationale Bibliotheek, de Biblio theek van Artis, de Utrechtsche Univer siteitsbibliotheek en verschillende parti culiere verzamelaars. Zoo werd het mo gelijk vooral het artistiek peil zeer hoog te houden en toch ook het groote biqe logische belang niet uit het oog te ver liezen. Er ontstond een kostelijke verza meling, die de belangstelling van vaklie den en leeken ten volle waard is. Het oudste aanwezige werk is een 14e eeuwsch handschrift van „Der Naturen Bloeme” van Jacob van Maerlant van de Koninkl. Academie van Wetenschappen. Dan vindt men er Herbaria uit de 15e en 16e eeuw, zoo srtioon van druk en ver siering, dat de graficus en de schilder er verrukt van zullen zijn, maar ook de Iqek zal er zijn hart aan ophalen. Men zal de beroemde „Cruydtboecken” van Dodonaeus en Clusius kunnen bewonde ren, maar natuurlijk zal ook Linnaeus niet ontbreken. De eerste Nederlander, die in de 17e eeuw zelf rupsen en vlin ders kweekte, de Middelburgsche schil der Goedaard, fa er met prachtige boek jes vertegenwoordigd. De 18e eeuw met haar hartstochtelijken bloei der natuurwetenschappen, die o.a. de zonderlinge liefhebberij der rariteiten kabinetten deed ontstaan, neemt natuur lijk een groote plaats In. Als afzonderlijk in zeer merkwaardige toevoeging zijn er ook een aantal oor spronkelijke teekeningen en aquarellen (o.a. 17e eeuwsche tulpenafbeeldingen) van verschillende kunstenaars. In de 20e eeuwsche groep vindt men. naast werk van van Hoytema en Dirk van Gelder, ook oorspronkelijke teekeningen voor Verkade-plaatjes! Een volledige beschrijving van de boe ken en platen, die hier uit vele verzame lingen zijn bijeengebracht, ligt niet in de bedoeling van deze voorloopige aankon diging. Zij wil slechts een indruk geven van de verscheidenheid en de beteekenis van de tentoonstelling, die stellig de aan dacht zal trekken van zeer velen, wier liefde uitgaat naar boek en prent of naar de levende natuur, en van hen, die uit wetenschappelijke belangstelling tof gelegenheid om een unieke verzanMk^i bijeen te zien, niet willen mlMM> digheden en de toestand van het ijs waren toen' echter beter gisteren. Op het laatste traject heeft Adema toch nog een deel van zijn eenmaal ver worven voorsprong moeten inboeten. Bosman, uit Breukelen, zette er in de laatste k.m. nog eens alles op en hij slaagde er in zijn achterstand terug te brengen tot 3 minuten. Weer twee mi nuten later kwam Lo Geveke uit Leeuwarden binnen, direct gevolgd door A. de Vries uit Franeker de man, die met Castelein ook in 1933 win naar werd en A'^de Vries uit Giet hoorn. speelde wedstrijd tusschen A.IJ.H.C. RTUll— --2 12— J— r- O hoofdstedelingen. De Amsterdammers verdienden door hun beter spel de groote zege volkomen. Tilburg liet een groot tekort aan tech niek en rijden zien en vooral het voor- A.IJ.H.C. slaat Tilburg met 50 De Woensdag voor de competitie van den Nederlandschen IJshockeybond ge speelde wedstrijd tusschen A.IJ.H.C. en Tilburg eindigde in een 50 zege der -Xt-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7