11AAGSCHE COURANT B w tó.*' r STADSNIEUWS Zaterdag 8 Februari 1941 BINNENLAND IN EN OM DEN HAAG VIERDE BLAD REVUE „ZONDER BON” EERVOL ONTSLAG H. C. VERMAAT ZUIDERPOLIKLINIEK BESTAAT 40 JAAR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS CENTRAAL BUREAU DER VEREEN. Eiwit uit steenkool en lucht Zij WatMoet jij óók een persoonsbewijs hebben Nieuw krachtvoeder voor rundvee BEGRAFENIS W. HOUWING DANCING TABARIS No. 17796 van W heer van êbrioage van „Amide(ureum)voeder” in Nederland ADJUDANT J. C. KAUDERER VAN HET LEGER DES HEILS 70 JAAR bestuur „Moed, Assistente aan de school voor zeer zwakzinnigen Bovendien zijn we nu toch zeker het hoogtepunt van de griep-periode gepasseerd. De sneeuw klokjes liggen op den loer en de Lente gluurt om den hoek. Dat enkele sneeuwbuitje of die paar graden vorst kunnen dat niet tegenhouden. OOM KOOS. SCHOOLTANDVERZORGING In Januari werden 2846 kinderen van de openbare lagere scholen en 3272 kinde ren van de bijzondere lagere scholen na gezien op caries van het blijvend gebit. Ter bereiking van het gestelde doel sa- neering van het blijvend gebit, werden 1350 vullingen gelegd. Van de gelegenheid naast de systema tische hulp ook poliklinische hulp te be komen (pijn veroorzaakt door rnelkkiezen of tanden) werd 45 maal gebruik ge maakt. 300 per jaar, welke alle leerkrachten bij het buitengewoon lager onderwijs te dezer stede genieten, verhoogd. Later-is haar wedde ingevolge een algemeen be sluit tot korting op de wedden van het gemeentepersoneel met 4 pCt. vermin derd. Toen deze marge tot 130 per jaar werd teruggebracht, is de wedde de kweekelinge niet verminderd. B. en W. achten nu een gereede aan leiding aaowezig om de marge van de kweekelinge op het bedrag, dat thans voor de overige leerkrachten bij het buitengewoon lager onderwijs geldt, terug te brengen en haar wedde te be palen op 700 plus 130 is 830 per jaar. In geval in de toekomst de thans in dienst zijnde kweekelinge als assistente door een ander wordt vervangen, vinden B. en W. het billijk om de wedde van deze nieuwe assistente op 480 per jaar vast te stellen, omdat de wedde van de kweekelinge bij het voorbereidend onder wijs thans 350 per jaar bedraagt. B. en W. stellen den Raad voor, aldus te besluiten. DIRECTEUR GEM. DIENST VAN HAVEN- EN MARKTWEZEN De heer H. C. Vermaat, directeur van den Gem. Dienst van Haven- en Marktwezen, heeft op 5 Januari 1941 den 65-jarigen leeftijd bereikt. In verband met het bepaalde in artikel 57 van het Ambtenarenreglement zal hem met ingang van 1 Maart 1941 ontslag uit den Gemeentedienst moeten worden ver leend. B. en W. stellen den Raad voor, aan den heer Vermaat met ingang van 1 Maart 1941 eervol ontslag te verleenen uit zijn be trekking van directeur van den Gemeen telijken Dienst van Haven- en Marktwe zen, met dankbetuiging voor de vele diensten, door hem aan de Gemeente oe- wezen. R.K. ZIEKENFONDS ST. JOANNES DE DEO Op 16 Februari hoopt de heer J. M de Koning, Bennekomstraat 44, den dag te herdenken, waarop het 25 jaar geleden is. dat hij in dienst is getreden van bo- genoemd ziekenfonds. Het bestuur en zijn collega's zullen deze dag niet onop gemerkt voorbij laten gaan. VAN RECLASSEERINGS- INSTELLINGEN Naar wij vernemen, is mr. C. de Jong te Amsterdam, directeur van het Centraal bureau van Reclasseeringsinstellingen, door den secretaris-generaal. wnd. hoofd van het departement van Justitie, uitge- noodigd tijdelijk werkzaam te worden gesteld aan het departement van Justitie Mr. de Jong heeft in overleg met het bestuur aan deze uinoodigmg gehoor ge geven en is op non-activiteit gesteld. Het bestuur heeft den oud-directeur. ds. J Henri Ledeboer, em. predikant al hier, die vele jaren als directeur heeft gefungeerd, uitgenoodigd mr de Jong tij dens diens afwezigheid te willen ver vangen, waartoe deze zich heeft bereid verklaard. Ds. J. Henri Ledeboer heeft, nu hij weer is opgetreden als wnd. directeur van het Centraal Buerau van Reclassee ringsinstellingen. om redenen van tijds gebrek eenige functies neergelegd. Zoo is hij afgetreden als secretaris-pen- ningmeester van den kring van emeriti- predikanten alhier. In zijn plaats is be noemd als zoodanig ds. F. J. J. Loeff Azn., em. predikant van de Ned. Herv. gemeente van Breda, alhier. Ook is ds. Ledeboer afgetreden als voorzitter van de Haagsche afdeeling van de Oecume nische Vereeniging. In zijn plaats heeft de kring van Haagsche emeriti, waarvoor ds. Ledeboer in de afdeeling van de Oecumenische Vereeniging zitting had, als bestuurshd aangewezen ds. J Osse- waarde, em. predikant van de Ned Herv gemeente van Vlijmen wonende alhier CABARET-AVOND MILITAIR HOSPITAAL Gisteren is door Elly Straboo voor de gewonde militairen in het Militair Hos pitaal aen cabaretavond gegeven Hier aan werkten voorts mede Jaca. Bouvet (mondaccordeon), Coen Ruyvenkamp (tenor) en Willy Cok (piano). Lou Se ton trad op als humorist en conferencier. Het geheel was een zeer geslaagde avond en er is volop genoten van het zeer afwisselende programma Dr. Pie- terse heeft tenslotte alle medewerkenden dank eebrach* Morgen hoopt adjudant J. C. Kau- derer van het Leger des Heils, den zeventigjarigen leeftijd te bereiken. De heer Kauderer gedenkt dan tevens zijn 50-jarig Heilsoldaatschap. Hij werd in den Haag geboren. In 1891 besloot hij Heilsol daat te worden. Hii behoorde tot de eer ste groep muzikanten in den Haag, die vooraf zelf hun instrumenten bijeen moes ten brengen. Als secretaris van het korps verrichtte hij 6 jaar lang een omvang rijken arbeid en vertrok toen naar Amster dam, waar hij in de toenmalige Kweek school aan de Plantage Middenlaan tot officier van het Leger des Heils zijn op leiding verkreeg. In een zeer groot aan tal instellingen is de heer Kauderer, la ter met zijn vrouw, werkzaam geweest en wie met hem praat, voelt, dat deze oude, grijze, doch nog pittige strijder e<n nuttig besteed leven achter zich heeft. ONTHARDINGSINSTALLATIE ONTSMETTINGSDIENST VAN BOECOPSTRAAT De ontsmettingsdienst aan de van Boe- copstraat gebruikt voor zijn stoomketel- en waschbedrijf duinwater, hetwelk ech ter door zijn hardheid in de ketels steen vorming veroorzaakt en voor het wasch bedrijf een extra gebruik van reinigings middelen vereischt. Ter bestrijding van den ketelsteen past men een middel toe, waarvan de kosten ongeveer 150 per jaar bedragen. In hoeverre het gebruik van zacht water in het waschbedrijf be sparing zal opleveren is niet precies vast te stellen, doch dit zal in dezen tijd van zeepschaarschte zeker van beteekenis zijn. B. en W. achten het uit dien hoofde wenschelijk een onthardingsinstallatie (Berkefeld-filter) te doen aanbrengen. De kosten hiervan worden geraamd op 635. terwijl die aan chemicaliën worden geschat op 30 per jaar. Zij geven den Raad mitsdien in overweging goed te keuren, dat de bedoelde onthardingsin stallatie wordt aangebracht Je kunt het niet meer bijhouden. Zoo valt de dooi in en zoo herneemt de winter weer zijn rechten. Weer gingen de sneeuwruimers op pad en bij de groote bergen zwart geworden sneeuw, welke hier en daar in de grachten lagen, kwa men de nieuwe hoeveelheden van den jongsten val. Tegen den tijd, dat de dooi definitief in treedt, zullen we nog wel een en ander van het water te verduren hebben. Dat zullen we ech ter ook wel opknappen als het zoover is. Voor distributie behoeven we nog geen vrees te hebben. Jodocus was meer dan jaloersch op al de ge lukkigen, die deelnemen konden aan den groo- ten schaatswedstrijd in onze Noordelijke pro vincie Friesland. Hij had zich gaarne aange meld, doch kon geen verlof krijgen. Wies be schouwde het als een armzalig excuus, want zij meende, dat neef-lief oij lange na niet de capaciteiten bezat om zoo’n formidabele pres tatie te leveren. Het gesprek over dien Elf stedentocht bracht mij in herinnering den wensch. welke een abonné eens tegen mij uitte om hier op onze ijsbanen ook eens wedstrijden op de korte baan voor beroepsrijdsters of -rijders te organiseeren. Wij lezen bijvoorbeeld altijd van de kranige Friesche hardrijdsters, die op de wedstrijden een aardigen duit verdienen en het zou daarom zoo aardig zijn indien wij al deze heldinnen (die wij' nu alleen uit de sport- rubriek kennen) ook eens van aangezicht tot aangezicht konden zien. Voor de organiseerende ijsbaan zou er ook een aardig succesje mee zijn te boeken, want terwijl nu het bezoek wat be gint te tanen, zou het door deze attractie een vol huis verwerven. Aangezien de kans niet uitgesloten is, dat we nog een verlengstuk aan dezen winter krijgen, geef ik mijn denkbeeld ter overweging aan de IJsbaanbesturen. Ze zullen er echter gauw bij moeten zijn met de vaststelling en ook met de voororganisatie. Enfin, dat is den heeren wel toevertrouwd. Wies heeft met het oog op het komende per soonsbewijs een nieuwe foto laten maken, om dat de vorige zoo onflatteus was. Jodocus en ik hebben er haar duchtig mee geplaagd, doch zij verdedigde zich door te zeggen, dat elke vrouw er recht op had om zoo voordeelig mogelijk, hoewel natuurlijk goed gelijkend, op het per soonsbewijs te worden geplakt. Hoe het ook zij, Wies zal het vermoedelijk nog eens over laten doen tot voordeel van den fotograaf. Ik heb dezer dagen gelezen, dat de vader van de Nederlandsche revues, de bekende Henri ter Hall, zijn vijf en zeventigsten verjaardag heeft gevierd. Of liever gezegd herdacht. Henri ter Hall wilde n.l. van groote feestelijkheid niets weten.. Hij zal het mij echter niet kwalijk nemen, als ik hem hier nog eens even in het zonnetje zet. Hij, die ons vroeger in de gloriedagen van zijn revues zoo menigen prettigen avond heeft bezorgd moge weten, dat we hem nog niet zijn vergeten. Ter Hall en de revue, dat zijn twee begrippen, welke nog langen tijd in ons volk zullen blijven voortleven. De griep heeft ons tot dusver nogal met rust gelaten en is onze deur voorbijgegaan. Men zal wellicht vragen hoe wij het hebben klaar ge speeld om er buiten te blijven. De eer daarvan komt geheel toe aan onze Wies, die de beide mannen in onzen huize op waarlijk voorbeel dige wijze heeft verzorgd. Het ouderwetsche middeltje om een warme citroenkwast te nemen vlak voor het naar bed gaan, heeft ons behoed voor veel onaangenaams. Ja, heusch, die ouder wetsche middeltjes zijn nog zoo gek niet en men begrijpt, dat wij (zoo lang wij er baat bij vinden) er geen kwaad van kunnen hooren. Dinsdag 11 Februari herdenkt de Vtr- eeniging ..De Zuiderpolikliniek”. van der Duynstraat 105 alhier, haar 40-jarig be staan. Deze polikliniek is een der weinige groot-stedelijke poliklinieken, welke door dokters is opgericht en door dezen wordt beheerd. Het bestuur der vereeniging heeft ge meend dit jubileum in eigen kring te moeten vieren. Krachtens artikel 14 der Verordening voor de buitengewone scholen voor lager onderwijs, bepalen B. en W. het aantal kweekelingen, dat een toelage uit de gemeentekas geniet. Deze toelage wordt vastgesteld overeenkomstig het bedrag, naar hetwelk die voor de kweekelingen bij het gewoon lager onderwijs (thans 300 per jaar) wordt berekend, met uit zondering van de toelage voor de kwee kelinge van de openbare school voor zeer zwakzinnigen, welke 960 per jaar bedraagt. Deze toelage is grooter dan die voor de kweekelingen bij het gewoon lager onderwijs, omdat de taak van de kwee kelinge aan de school voor zeer zwak zinnigen omvangrijker is. Behalve dat zij verschillende werk zaamheden verricht, welke in een school voor gewoon lager onderwijs niet voor komen, helpt zij geregeld bij de lessen in de verschillende klassen van de school. Bovendien eischt het omgaan met dit soort kinderen meer tact en liefde dan dat bij het gewoon lager onderwijs. Na ontvangst van een aanschrijving van den inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, op last van den toen- maligen minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, inhoudende, dat het instituut kweekelingen aan de scho len voor buitengewoon lager onderwijs moet worden opgeheven, hebben B. en •W. den wnd. secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht, om voor de school voor zeer zwakzinnigen een uit zondering te maken, omdat de diensten van de kweekelinge aan deze school noode kunnen worden gemist. Dit verzoek is echter niet ingewilligd, omdat de Lager-onderwijswet 1920 zich togen de toelating van kweekelingen tot °e scholen voor buitengewoon lager on derwijs verzet. Dit sluit evenwel niet Uu, dat aan de school voor zeer zwak zinnigen in verband met de werkzaam heden, welke voortvloeien uit de bijzon dere zorg, die aan de leerlingen van deze school moet worden besteed, een hulp wordt aangesteld, mits de hulpver- leenmg zich niet uitstrekt tot het onder wijs. Naar aanleiding van deze beslissing achten B. en W het gewenscht, de kwee- kelinge aan de school voor zeer zwak zinnigen te vervangen door een zoo danige hulp, wier titel kan luiden: „as sistente aan de school voor zeer zwak zinnigen”. De thans aan de school ver bonden kweekelinge kan dan in deze nieuwe betrekking worden benoemd. Met het oog op de beperking van haar werk zaamheden dient haar toelage dan te verminderen. Zij was voordien kweekelinge bij het voorbereidend onderwijs op een wedde van 700 per jaar, welke wedde inmid dels tot ƒ350 per jaar is verminderd. Als Kweekelinge o an de school voor zeer zwakzinnigen is haar wedde 700 per jaar) met de gemeentelijke marge van In West End theater Het gezellige theater in de Fahrenheit- straat, het West-End-theater, staat deze week eens niet in het teeken van de film. Het is’ ditmaal de Bouwmeester- revue „Zonder Bon”, die kortgeleden haar première beleefde in het Scala- theater, die onze aandacht vraagt. De proloog wekt herinneringen op aan oude revue’s. De refreintjes, nu bekende Schlagers geworden, zooals „Zoek de zon op”, worden nog even graag aan gehoord als enkele jaren geleden. Lou Bandy, dé man uit deze revue, geeft zich ten volle. Het zou te veel plaatsruimte vorderen, om alle scènes te bespreken, waarin Lou Bandy op treedt. We hebben trouwens reeds bij de première uitvoeriger, verschillende scè nes beschreven. In deze revue bereikt Lou zijn hoogtepunt in het alleraardigste lied van den kolenman. Vanzelfsprekend laat hij de geheele zaal het lied, van den thans zoo graag gezienen kolenman, mee zingen. Naast Lou Bandy noemen we onmiddellijk Mien Kors, Mary v. d. Berg, Hans Kaart, Willy van Hemert, Emil Buziau, Henk Bood, die ook met veel succes in de verschillende sketches op treden. Een revue zou geen revue zijn, wan neer er aan den dans niet een groote plaats was ingeruimd. De girls, met als solo-danseres Anna Rimskaja, verdienen een woord van lof. Alles won nog aan aantrekkelijkheid door de prachtige, kleurige balletten en fraaie décors. „Zonder Bon”, waar men naar harte lust om kan lachen, verdient volle zalen. ZEVENTIGSTE VERJAARDAG J. SCHAAFSMA Een bekend stadgenoot, de heer J. Schaafsma, rustend onderwijzer der Keu- cheniusschool de oudste van de Geref scholen in onze stad viert Woensdag 12 Februari a.s. zijn 70sten verjaardag. De heer Schaafsma werd 12 Februari 1871 te Witmarsum geboren. Hij ontving zijn opleiding van onderwijzers in zijn geboorteplaats en was ook leerling van wijlen den heer H. Pollema, den lateren burgemeester van Lemsterland. Op 16-jarigen leeftijd ontving hij een aanstelling als bezoldigd kweekeling aan de Chr. school te Ooster-Nijkerk. Onder leiding van het hoofd behaalde hij de hulpacte en ontving daarop een benoeming aan bovengenoemde school. Kort daarop vertrok hij naar Anjum, waar de heer Schaafsma 6 jaar werkzaam was en zich vooral bewoog op het gebied van de Geref. Jongelingsvereeniging. In 1896 werd de heer Schaafsma onderwijzer aan de Bethelschool te Scheveningen en in 1898 werd hij in gelijke betrekking be noemd aan de Keucheniusschool, waar hij tot aan zijn pensionneering is werk zaam geweest en meer dan één geslacht van hem onderwijs ontvangen mocht. De 70-jarige, die vele jaren als leeraar M.O.-boekhouden is werkzaam geweest, heeft zich op verschillend gebied bewo gen. Te Scheveningen was hij secretaris van de afdeeling van Patrimonium en hier ter stede heeft hij in de ongedeelde Geref. kerk als collectant, diaken en ouderling gediend. Bij de kerksplitsing werd de heer Schaafsma ouderling van de kerk van Oost, die hij ook als scriba heeft gediend. De kerkeraad belastte hem ook met het geven van catechetisch onderwijs aan volwassenen. Vele jaren was hij secretaris van de Centrale Anti-Rev. Kiesvereeniging Ne derland en Oranje” en leider van de ver- kiezingsacties van deze partij. Een paar jaar geleden verhuisde de heer Schaafsma naar het territoir van de Geref. kerk van 's-Gravenhage-West, die hem eveneens al spoedig als ouderling koos, als hoedanig hij nog werkzaam is. BOEKEN- EN KUNSTVEILING Op Dinsdag 11 en Woensdag 12 Fe bruari, n.m. half 2 zal door H. Berkelouw in de veilingzaal Spui 24 alhier een vei ling worden gehouden van een uitge breide collectie teekeningen, gravures, schilderijen, boeken, aardewerk, porce- lein, enz. enz. Kijkdagen 8. 9 en 10 Februari a.s 105 uur (Zondags tot 4 uur n.m EEN ZESDE PREDIKANTSPLAATS De kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-West heeft in zijn deze week gehouden vergadering op voorstel van wijk 5 en gehoord het advies van de commissie van beheer met algemcene stemmen besloten tot de stichting van een zesde predikantsplaats De kerkeraad benoemde bereids een commissie die het beroepingswerk zal voorbereiden. Op Oud Eik en Duinen is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijke over schot van den heer W. Houwing, gep. kapt, ter zee en oud-burgemeester van den Helder. Aanwezig waren o:m. de heeren G. Ritmeester, burgemeester van den Hel der, met den wethouder van Onderwijs dier gemeente, den heer L. F. van Loo, cud-vice-admiraal C. Fock, de heeren C W Gratama, cud-commissaris van politie in Den Helder, mr. C. W. Andreae, grif fier van de techtbank te Dordrecht mr W H B Overbosch, de heeren Whitlau en Jager, resp. voorzitter en administra teur van het Dorus Rijkersfonds, de oud- zeeofficieren G van Hulstij n. W. J. Lu- cardie, O. H. van Persijn, A. Vos, A. Knottnerus, J. H Commijs en C. Mörzer Bruijns en de oud-officieren A W de Ruyter van Steveninck en mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. Voort was het van de reddersvereeniging Volharding en Zelfopoffering” uit Dell Helder, waarvan de overledene eerelid was, vertegenwoordigd door haar voorzitter en penningmeester, resp. de heeren J van Dok en C. Roetman In den stoet kwamen mede gep. gene raal Logger, gep. majoor Schrassert Bert en gep. kapitein ter zee Putman Cramer. In de aula ging prof, houwing, een neef van den ontslapene, uitvoerig diens levensloop en groote verdiensten na. Ver driet en teleurstelling zijn hem niet ge spaard gebleven, maar over het algemeen heeft hij een gelukkig leven gehad Hij deed zijn werk niet alleen uit plichtsge voel, doch ook omdat hij er vreugde in vond en hij heeft er dan ook groote waardeering voor gehad. De heer Ritmeester, burgemeester van Den Helder, zeide. dat den heer Houwing bij zijn afscheid als burgemeester van Den Helder. 14 jaar geleden vele woorden van lof en hulde gewerden. Zijn krachtig beleid en doortastendheid in moeilijke jaren verwekten allerwege bewondering. Zijn eenvoud en goedhartigheid, in den waren zin des woords, maakten dat hij voor hoog en laag gelijk was. Nu nog doen allerlei verhalen de ronde over den eenvoudigen burgemeester, die met een trui aan en een pet op bij de zeelui aan de haven zat en met hun praatte over het leven op zee. Namens het gemeentebestuur en de burgerij dank ik hem voor alles wat hij voor Den Helder gedaan heeft. Nadat gep. majoor Schrassert Bert nog een laatsten groet had gebracht, sprak de voorzitter van de reedersvereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering”, de heer J. van Dok. namens alle redders een woord van dank. Voor hen speciaal had hij altijd een open oor er. hij is een groote kracht voor de redders geweest Onder de tonen van het andante van Schubert werd de kist grafwaarts ge dragen, waar een familielid voor de be langstelling bedankt De persdienst van het Ned. Agrarisch Front schrijft De directeur-generaal van de voedselvoorzie ning heeft dezer dagen een voor de Nederland sche veehouderij belangrijk besluit genomen door toe te staan, dat de vervaardiging van een voor Nederland nieuw krachtvoeder voor rund vee, het z.g. „Amide(ureum)voeder” wordt ter hand genomen. Reeds in den zomer van het vorige jaar, toen als gevolg van den oorlog het vraagstuk der voedselvoorziening voor het rund vee zoo zorgwekkend was geworden, dat de in grijpende beperking van den veestapel aan de orde moest gesteld worden, heeft de directeur van de N.V. Muskator te Oude Wetering, ing. A O. Rijsdijk, gewezen op de mogelijkheid om door het gebruik van „ureum” (kunstmatig eiwit) in den vorm van het z.g. amidevoeder voor een belangrijk deel in het eiwit-tekort te voorzien. In Duitschland immers, wordt dit voeder reeds sedert 1935 in groote hoeveelheden ge bruikt met zoodanig resultaat, dat leidende krin gen van oordeel zijn, dat hierdoor de melkvoor- ziening van het Rijk gered is. Ondanks deze gunstige ervaringen meenden de Nederlandsche instanties aanvankelijk een afwijzende houding te moeten aannemen. Nadat verschillende proe ven genomen zijn, is daarin thans verandering gekomen en hebben de N.V. Muskator alsmede Calvé-Delft toestemming gekregen voor het fa- briceeren van het amide (ureum) kernvoeder, bestaande uitureum-melasse en pulp. Door de aanzienlijke verhooging van het eiwitgehalte van het voeder kan de melkproduc tie in belangrijke mate worden opgevoerd. In vergelijking met het gedurende deze stalperiode gebruikte rijksmengvoeder L 4, bevatten de te vervaardigen amide-koekjes ongeveer 50 pCt. meer eiwit, terwijl de prijs slechts ongeveer 75 cent per 100 k g. hooger zal zijn. Per k.g. zuiver verteerbaar eiwit is de prijsverhouding echter 85 en 68 cent in het voordeel van het nieuwe voedermiddel. Omtrent het fabricage-procedé wordt nog medegedeeld, dat het ureum (Harnstoff is de Duitsche benaming) gewonnen wordt uit steen kool en lucht en dat het de eerste organische verbinding is, welke kunstmatig werd gemaakt en wel in 1826 door den Göttinger chemiker Friedrich Wöhler. Als stikstof-meststof werd het ureum voor plantenvoedsel reeds lang benut, doch dat de ingewanden van de koe in staat waren tot de noodige orflzettingen om er ook als dierenvoed- sel profijt van te trekken, heeft men nog maar enkele jaren geleden ontdekt. In 1935—1936 hadden breed opgezette proeven in Duitschland als gevolg, dat ureum werd opgenomen in de rijksvoorschriften voor rundveevoeder, welk voorbeeld thans hier te lande wordt gevolgd. Het noodige ureum is uit Duitschland ingevoerd en zal bij Muskator en Calvé verwerkt worden tot het kernvoeder, dat verder door een groot aantal veevoeder-producten wordt verwerkt tot veekoekjes. Deze koekjes moeten droog gevoe derd worden, aangezien vermenging met water verbindingen kan doen ontstaan, welke schadelijk zijn voor de gezondheid van het vee. Om de zelfde reden moet de overgang van het gebrui kelijke krachtvoer op het amide (ureum) voeder geleidelijk geschieden. Intusschen is het nieuwe voeder in den han del gebracht. De vier Brussilloffs is een uitstekende en temperamentvolle dansgroep, wier op treden door het publiek ten zeerste wordt gewaardeerd. Prolongatie van deze dan sers behoeft dan ook niemand te verwon deren. De twee dames brengen eerst een Danse oriëntale, vervolgens een Pyra- mide Egyptienne van de heele groep, welke overgaat in een „Original carous- sel waarbij de onderman de drie ande ren aan zijn tanden als een draaimolen rond doet zweven. Een verbluffend num mer. dat geëvenaard wordt door een Russische potpourri met een Troika en trée. Een en ander in een uiterst snel tempo met prachtige staaltjes van dans- acrobatiek. Jack Willard, een der leden van een befaamd accordeontrio. dat door de om standigheden tijdelijk uiteengegaan is, vervangt met zijn fraai instrument in de orkestpauze de dansmuziek van Tom van der Stap met zijn orkest. Verder "brengt hij een dancing musical comedy, een vlotte potpourri, waarbij tapdans op eigen composities Jack Willard, die bo vendien een goed stemgeluid heeft, mocht zich in een groot succes verheugen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13