Voor den Bridgelief hebber GRIEP “"Tleiligsa VERVOERMIDDEL WASSCHEN LIPS RECHTZAKEN UIT DE OMSTREKEN i 1 Een goed huismiddeltje rubriek Probleem vorige V rouwenhoekje 9 GEMEENTERAAD w IN VERDUISTERD DEN HAAG ZILVEREN JUBILEUM Q. A. NEDERPEL tegen HAAGSCHE COURANT Zaterdag 8 Eebr. 1941 4e hl GEMEENTERAAD Onaangenaam luchtje in huis paff RECLAMES. RECLAMES. DELFT Hooge Raad 'S-GRAVENZANDE Wijlen wethouder Blom herdacht Leiden KNOEIEN MET BONNEN LEIDSCHENDAM LOOSDUINEN. V en moet zes van de zeven slagen De agenda Z.h.s. is NAALDWIJK. „Crescendo". O 9 8 J. H. Zullen uw brief rechtstreeks be- INBESLAGNEMING VAN MEXICAAN- SCHE BENZINE INGEBRUIKNEMING VAN HET NIEUWE RAADHUIS laatste op wijze antwoordde, Ontvreemd Raaphorst- POELDIJK Inkwartieringsgelden De uitbetaling van de inkwartierings gelden zal te Poeldijk in het E.H.B.O.- lokaal plaats hebben op Maandag 10 Fe bruari 2.15 uur voor de letters A-P; 3.15 uur voor de letters E-L; Dinsdag 11 Fe bruari 2.15 uur voor de letters M-R; 3.15 uur voor de letters S-Z. De Winterhulp-collecte. Naar wij vernemen heeft de collecte voor de Winterhulp te Naaldwijk ƒ430 opgebracht. Gelukwensch voor het Raads lid H. ter Hall zes ronden situatie: Sch H R KI H R KI H R KI 7 h 9 8 h 4 3 Zuid 2 KI 3 R West dubb. 3 Sch JtoJ/er 12-j a r i g e 25 Jaar secr.-penningmeester der Loosduinsche veiling. Gevonden voorwerpen Wit zakje met muts, kindertaschje, 3 sleutels, een paar bruine lederen hand schoenen en een sleutel. Inlichtingen bu reau van politie, eiken werkdag van 10 tot 12 uur, te Leidschendam. van streek”; tot vaststelling van de vergoe- Hes° en tot verlenging van de gemeen- afgeloopen jaar kwamen 97 woningen 1 Sch b H R KI Nieuwjaarsrede van den burgemeester 7 6 5 7 6 Sch h 3 H R KI 4 v 9 8 5 Sch a 4 H R KI Rijke, van Deventerlaan 57 Voorburg; dr. F. Sneepels, Badhuiskade 4, Scheveningen; C. V., v. Alkemadelaan; B. A. C. v. d. Werf, Laan van Meerdervoort 490a; Gebr. H, W. en L. M. Boot, Asterstraat 52; J. Geen enkel middel brengt sneller verlich ting dan dit eenvoudige recept. Vraag aan Uw apotheker of drogist een 30-grarus fleschje Vervus (dubbel geconcentreerd). Vermeng het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel Suiker. Het resultaat is een flinke kwartliter-flesch KI b Sch 5 DE LIER De collecte op de inteeken- lijsten voor de W.H.N. bracht te de Lier ƒ125 op. HELDER MINIMUM SLIJIAGE DI\ TARIEVEN o.a. „VASTRECHT’ FRUITWEG 28 TEL. 392255’ met zijn benijdenswaardige nog jarenlang in den Raad mag zijn. Binnen niet te langen tijd, wanneer de heer ter Hall herdenken zal, dat hij een kwart eeuw In den Raad werkzaam is geweest, zal de gelegenheid zich wel voordoen om hier nog langer bij stil te staan. De heer ter Hall beantwoordde hierop de Nieuwjaarsrede van den voorzitter. RIJSWIJK gaarne een iad gehad, WASSENAAR - Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Wassenaar te bevragen, des morgens van 9 tot 12 uur: een 10-rittenkaart bus, een dames fiets, twee rookworsten, een huissleu tel, twee ceintuurs, een bril in étui, een Q. A. Nederpel. (Foto-archief) Loosduinsche Groentenveiling heer Nederpel heeft veel zegenrijk werk verricht voor den tuinbouw en bekleedt verschillende belangrijke functies in de tuinbouworganisaties. Zoo is hij secretarie der Provinciale Veilingscommissie van Zuid-Holland, voorzitter van den Kring van Veilingen Loosduinen-Berkel-Rotterdam en voorzitter van de vereeniging Proeftuin Zuidhollandsch Glasdistrict te Naaldwijk. Dinsdagmiddag a.s. zal het bestuur der Loosduinsche Groentenveiling om half drie in zaal Varia van de Vergulde Roskam te Loosduinen een receptie hou den ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum. Zilveren Jubileum De heer L. J. v. d. Knaap, voerman bij den dienst der Openbare Werken, hoopt op 14 Februari den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in dienst der gemeente Delft trad Na dit overzicht wendde de voorzitter zich tot den heer H. J. ter Hall, die Woensdag j.l. zijn 75sten verjaardag her dacht. Spr. wenschte den nestor van den Raad hartelijk geluk en hoopte, dat hij jeugdigheid werkzaam In Stads Doelen te Delft zal morgenavond een cabaretvoorstelling worden gegeven door het gezelschap Kees Pruis. dert 1936 verschillende verzoeken van de woningbouwvereeniging niet behandeld zijn geworden en dat 'nu gebouwd moet worden in een tijd, waarin de prijzen belangrijk zijn gestegen. De heer v. d. Ven vroeg of, wanneer het Rijk niet bijdraagt om den huurprijs van de woningen te doen verlagen, de gemeente dan bij zal springen. De heer Wessels betreurde het, dat de woningbouwvereeniging zoo laat met dit verzoek gekomen is en in het verleden Dinsdagavond zal de afdee- ling ’s-Gravenzande van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf haar jaarvergade ring houden. De Hooge Raad wees arrest in de pro cedure tusschen de Mexicaansche ven nootschap Compania Mexicana de Petro- leo ,,E1 Aguila”, gevestigd te Mexico-City en de beide te Parijs gevestigde vennoot schappen „Petro-Service” en „Crédit mi- nier Franco-Roumain”. „Aguila” heeft in 1938 te Pernis revin- dicatoir beslag doen leggen op een scheepslading benzine, deel uitmakende van een partij benzine, die de regeering van Mexico als haar eigendom had ver kocht aan W. R Davis te New York, die de benzine weer doorleverde aan beide genoemde te Parijs gevestigde maatschap pijen. Deze laatste hebben voor den pre sident der Rotterdamsche rechtbank de opheffing van dit beslag gevorderd, aan voerend, dat Aguila nimmer eigenares van de in beslag genomen benzine is ge weest, doch al ware dit anders, de ben zine in geen geval meer haar eigendom zou zijn, omdat ingevolge decreet van den president van Mexico, o.m. alle produc ten van Aguila en de derivaten daarvan ten behoeve van de Vereenigde Staten onteigend en eigendom van die staten wa ren geworden. Harerzijds voerde Aguila aan, dat de be trokken benzine door haar was vervaar digd uit door haar gewonnen petroleum en zij betwistte, dat de eigendom van haar product op rechtsgeldige wijze is overge gaan van Mexica op de Ver. Staten De president van voormelde rechtbank heeft voorshands aangenomen, dat Aguila de ‘benzine rechtmatig heeft verworven, en den eigendom daarvan niet heeft ver loren. De vordering tot opheffing van het beslag werd dus afgewezen. In hooger beroep heeft het gerechts hof te ’s-Gravenhage anders geoordeeld. Het hof achtte het namelijk niet juist, dat de president der rechtbank te Rot terdam zich heeft begeven in een beoor- deeling van handelingen der Mexicaan sche overheid ter zake der bedoelde ont eigening. Het cassatieberoep werd verworpen. gezangenboek Prot. Bond, een hoedje, een bivakmuts, een polsmof, een pakje met rijwielgereedschap. een jongens fiets. Voorts twee honden en een poes. dan speelt Noord KI h, troeft vervolgens in Zuid een harten van N. en beschikt dan nog over een vrije Ki in Zuid. Geeft Oost op R v van N. een H bij, dan is evident ook de rest voor NZ (KI h is dan rentrée voor N). Het bovenstaande was reeds gezet toen wij uw tweeden brief ont- Burgerlijke Stand Delft. Ondertrouwd: C. van den Bosch en W. Netten. - D. Doorduyn en M. van der Velden. - A. ‘J. Galjé en P. C. Dame, worden gegeven. Om half drie p Hoekstra en Th. E. Dorland. - F. van der Meer eh J. Kok. - H. Hengerman en E, H. Kühn. - H. P. M. Stokman en A. M. M. van der Horst. Wassenaar. Bevallen M. C. KievitJ geb. Wijsman, z. - M. Bos, geb. Buite laar, z. - D. M. Visser, geb. Vrijburg, z. - M. Binnendijk, geb. v. d. Heuvel, d. Ondertrouwd J W. van Kleef en M. J. A. de Smit - J. J. Kouwenhoven en C. A. van Rijn. Gehuwd W. Orie en A. M. de Ruijter. OverledenE. J. Prosman, echtg. van A. M. Verweij, 58 j. - B. Smolensky, echtgen. van F. W. D. C. A. van Hattum, 48 j. - P. C. Swart, echtg. van J. G. Gra- tama, 61 j. Sch 9 KI 6 VOORBURG „Gezellentooneel" Het gezellentooneel onder-afdeeling van de R.K. St. Jozefgezellenvereeniging, afd. Voorburg heeft Donderdag aan haar leden, donateurs en andere genoodigden weer een bijzonder aangenamen avond aangeboden. In de grooté zaal van het Forum-Thea; ter, welke tot de laatste plaats was bezet, en waar wij o.a. opmerkten pastoor Möller en de kapelaans Visser en de Ruiter, werd onder regie van Herman Drost opgevoerd „Het Spook van den Vrijburcht" een blijspel in drie bedrijven. De gezellen hebben in dit stuk een goede vertolking gegeven. Herman Flaton in de rol van den directeu’- van „Het Intern. Kaasbedrijf” heeft de aanwezigen hartelijk doen lachen. Milli Wolda ver vulde de rol van de jongste dochter, Aad Flaton als de butler James en aanbidder van deze dochter was ook bijzonder goed. Ook de kleinere rollen waren uitste kend bezet. De fraai décors en ook de band van de gezellen-leden hebben hun deel gehad aan het welslagen van dezen avond. Donderdag 13 Februari zal nog maals een herhaling van dit stuk plaats vinden. Sch 7652 H R KI Sch 10 9 H R KI b 10 9 b Op verzoek van den heer D. van Veen werd hem eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school C. Zonder hoof delijke stemming werd achtereenvolgens besloten tot verhuur van eenige per- ceelen tuin- en weiland, gelegen aan den Kleiweg aan A. van Breukelen en G. J. Wubben, tot tijdelijke wijziging van de salarieering van het lager bezoldigd ge- meentepersoneel, tot aankoop van de perceelen Torenstraat nos. 47 t.e.m. i 67 c.a. Tot lid van de Schattlngscommissie voor het grondbedrijf werd benoemd de heer P. Keijzer, makelaar in onroerende goederen. Bij het voorstel tot het verleenen van een voorschot van 181.000 aan de Wo ningbouwvereeniging „Arbeidersbelang” voor den bouw van 32 arbeiderswoningen, welk voorstel ook zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, zeide de heer van Dijk voldaan te zijn, dat dit voorstel is ingediend. Een bezwaar is het z.L, datde woningen te duur worden. Nu kwam het hem niet gewenscht voor de koopsom van den gemeentegrond voor de vereeniging te verlagen, doch wel vond spr. het wenschelijk, dat de ge-1 méente t.z.t. een tegemoetkoming in de huren zal geven. De heer Heinrichs zeide voor dit voor stel dankbaar te zijn doch niet voldaan. voor de kinderen. Dosis: 3 tot 8 jaar: een theelépel; 8 tot 12 jaar; een dessertlepel; volwassenen: een eetlepel, (telkens na de drie voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan). Haal de 30 gram Vervus in huis (vastgestelde prijs: 76 cent) en twee vrije schoppen van Noord, die niet R 8 aan -slag komt, deblokkeert. Ontvangen oplossingen. Eenigen van de besten onder de oplos sers schreven als volgt: „Dit probleem is wel zeer ingenieus van opzet” en ’n ander „Een fraaie placing met deblokkade en eliminatie”,weer een andere inzender: „zeer interessant probleem” en tenslotte iemand:-„een möói probleem, op het eerste gezicht onoplosbaar” en zelfs was er een inzender, die slechts tot schijnoplossingen kon komen en die het probleem werkelijk onoplosbaar vond: Tal van inzenders lieten Oost Sch- h bij spelen in de eerste ronde en vonden hét aldus een eenvoudig probleem. Geen won der, want dan is het eigenlijk geen pro bleem meer. Een der inzenders, die déze onjuiste schijnoplossing koos, meende daarbij te moeten opmerken: „Ik kan mij niet voorstellen, dat er bridgers bestaan hoe dom ookl. die dit v r a a g- stuk?? niet kunnen oplossen". Goede oplossingen kwamen in van: A. Bunk, Akeleistraat 106; A. C. Cal- jouw, Lindestraat 4; L. Eker, dt Heem- straat 258; dr. C. J. de Gruijter. Laan v. Eik en Duinen 208; W. D. Heel, Galvani- straat 76; J H.. Burchtplein. Wassenaar; E H. de Jel-Fohren, Jacob Mosselstraat 26; D. L. C Marinus, Rembrandtstraat 75; L. M. van Mechgelen. Molenaarstraat 187; A. ten Oever, Belgische Plein 28. vingen. Scheveningen; J. Peereboom, Tomatenstr 181; Th, J. Reeser, Riouwstraat 42; A antwoorden. Opbrengst collecte „Winterhulp Nederland” De lijstencollecte op 31 Januari en 1 Februari heeft te Wassenaar 2843,24 opgebracht. Ten nadeele van V. té Wasse naar werden acht konijnen uit een gesloten hok aan de laan. D e 12-j arige B. uit kwam op het ijs te vallen en liep een ernstige wond aan het voorhoofd op. .Na Dinsdag 11 Februari a.s. B. en W. van Leidschendam maken be kend, dat het nieuwe gemeentehuis aan de Koningin Wilhelminalaan op Dinsdag .il Februari a.s. in gebruik zal worden geno men door het gemeentebestuur en door 2 afdeelingen der gemeentesecretarie te we ten: afdeeling I (algemeene zaken, finan ciën en onderwijs, afdeeling II (bevolking, burgerlijke stand, verkiezingen en mili taire zaken). De afdeelingen zijn voor het publiek geopend eiken werkdag van 9.3012.30 u. Voorlóopige ingang: De hoofdingang aan de voorzijde van het gebouw. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de navolgende diensten tot nadere aankondiging geves tigd blijven in het oude gemeentehuis Delftschekade, Gemeente-secretarie, Afdeeling III '(So ciale Zaken, waaronder begrepen zijn: Steunverleening, Arbeidsbemiddeling, Werklooeheidsverzekering en Maatschap pelijk Hulpbetoon). Deze afdeeling is geopend voor het pu bliek: a. des Maandags en Zaterdags van 9.3012.30 uur, b. des Dinsdag, Woens dags, Donderdags en Vrijdags van 25 u. Het kantoor van den gemeente-ontvan- ger is voor het publiek geopend eiken werkdag van 1012 uur. Politiebureau, Bureau van openbare werken. Het bureau is voor het publiek geopend des Dinsdags en Vrijdags van 10.3012.30 uur. Distributiekantoor. Het kantoor is voor het publiek geopend eiken werkdag van 9.30 tot 12.30 uur. In verband met de verhuizing van de afdeelingen I en II der secretarie naar het niéuwe gemeentehuis, zullen deze afdee- lingn op Maandag 10 Februari a.s. voor het publiek gesloten zijn. Aangifte van ge boorte of overlijden kan op dien dag ge schieden op het nieuwe gemeentehuis van 9.3012.30 De officieele opening van het nieuwe gemeentehuis zal nog nader wor den bekend gemaakt. De Harmonievereeniging „Crescendo” heeft te Naaldwijk een concert gegeven, waarvoor goede belangstelling bestond. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer W. van Duyn. de groote betreurde het ten zeerste dat se- verdiensten van den het vorige jaar over- .pr; ,°.el.reuraezeerste' aal se leden directeur Joh. Bonte. Deze woorden werden door de aanwezigen staande aan gehoord. Vervolgens richtte de voorzitter een woord van welkom tot den nieuwen directeur, den heer J. Sonneveld uit Den Haag Met veel succes voerde „Crescendo” hierna de diverse nummers van het pro gramma uit. De afwerking verdiende lof on het uitgevoerde getuigde van ernstige studie Men kan op een uitstekend ge- slaagden avond terugzien. Teraardebestelling A. A. de Pater Onder groote belangstelling heeft gis termiddag op de Herv. Begraafplaats te Loosduinen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. A. de Pater. In verband met het gure weer werd door de Kerkvoogden toegang verleend in het voorgedeelte van het kerkgebouw. Nadat de familieleden tegenover de baar hadden plaatsgenomen, werd achtereenvolgens het woord ge voerd door den heer C. de Haas, voorgan ger van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, alhier, door den heer M. v. d. Gaag, als voorzitter dezer vereeniging, door den heer C. Pauwe als compagnon, door den heer J. W. H. de Zoete, als jeugdvriend, door een lid van het perso neel der firma de Pater en Co., en door den heer A. van der Gaag, namens de Oudercommissie der Openbare School. Tenslotte dankte de heer Barnhard, zwa ger van den overledene, voor de groote belangstelling, waarna de kist aan de groeve werd toevertrouwd. Nieuwjaarsrede van burgemeester Banning Onder voorzitterschap van burgemees ter Banning kwam gistermiddag de raad van Leidschendam in vergadering bij een. Na de opening met het voor geschre ven gebed heeft de burgemeester op deze eerste vergadering in 1941 een korte nieuwjaarsrede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Gaarne bied ik u en de uwen en allen die gjj vertegenwoordigt, de beste wen- schen aan voor 1941. Op deze vergade ring, aldus de burgemeester, missen wit wethouder de Koning, die, van een ver gadering komende, door een misstap in de duisternis, in het water is terecht gekomen. De wethouder is nog niet van dit ongeval hersteld en spr. meent na mens den Raad te spreken, wanneer hij wethouder de Koning een spoedig herstel toewenscht. De heer Vink, als oudste raadslid, dankt den voorzitter voor diens woorden en spreekt daarbij den wenscjh uit, dat wethouder de Koning spoedig hersteld moge zijn. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, waarin deze bezwaar maken tegen den post van 200 op de begrooting 1940, als belooning voor den secretaris-penningmeester van M. H. B. en W. stellen den raad voor, Ged. Sta ten te berichten, dat de Raad geen ge noegen neemt met de zienswijze van dat college. Aldus wordt besloten. Daarna worden de verdere ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Wijziging uitbreidingsplan Bij het voorstel om de wijziging van het uitbreidingsplan voor te bereiden, zegt de heer Koerts, dat hij schetsje bij dit voorstel h: waaruit hij had kunnen opmaken, hoe het uitbreidingsplan na de wijziging er uit zal gaan zien. Verder begrijpt spr. niet, waarom de Drogerij Mij. is overgegaan tot aankoop van den grond aan den West- Vlietweg, zonder te weten of de vereisch- te goedkeuring zou worden gegeven. De voorzitter zegt, dat de gemachtigde van den Opbouwdienst, de heer Ringers, er prijs op stelt, dat in deze richting wordt gewerkt, omdat bedoelde Mij. al les heeft verloren in Rotterdam, reden waarom B. en W. niet vast moeten hou den aan het uitbreidingsplan, zooals het door den Raad werd vastgesteld. De heer Willemse kan zich ten volle vereenigen met het voorstel, maar is toch bang, dat men voor een consequentie wordt gesteld ten opzichte van anderen. De heer Vink is het volkomen eens met de woorden, door den heer Willemse ge sproken en voegt er aan toe, dat het hem genoegen doet, dat B. en W. een dergelijk standpunt innemen en niet vasthouden aan het oude. worden voorts aangenomen: voorstel tot wijziging der grondregelen de Drinkwaterleiding „De Vliet- ding voor het verrichten van vaccina ties; en tot verlenging van de gemeen schappelijke regeling inzake huplverlee- ning bij brand. In de commissie voor de Lichtbedrij- ven worden benoemd de aftredende heeren: J. C. v. d. Bosch, N. J. M. Wil lemse, J. Koerts, K. Vink en J. Schrader. Bij het voorstel tot aanvaarding ge schenk van de ambtenaren en werklieden der gemeente voor het nieuwe raadhuis, brengt de voorzitter dank voor het ini tiatief van het gemeente-personeel en stelt voor, om dit geschenk namens den Raad te aanvaarden. Z.h.s. werd het ge schenk van het geheele personeel, welk geschenk bestaat uit twee ramen in glas in lood, door den Raad onder dank aan vaard. De rechtbank te Zwolle heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen ambtenaren van het Zwolsche distributiekantoor en enkele andere verdachten. Zij hebben veertien dagen geleden terecht gestaan wegens het knoeien met distributiebon nen. De hoofdverdachte B. van V„ tegen wien vier maanden gevangenisstraf was geëischt, werd veroordeeld tot twee maanden. G. van der K., die broodbon- nen, welke van V. ontvreemd had, aan genomen heeft, werd tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde zes weken. Zijn broer E. van der K., die als bakker van deze bonnen had geprofiteerd, en tegen wien 50 boete, subs. 10 dagen was geëischt, werd ver oordeeld tot 15 subs tien dagen. De ambtenaar G. N. U. H, die op onrecht matige wijze vetbonnen had afgescheurd en tegen wien 14 dagen gevangenisstraf was geëischt, werd veroordeeld tot 15 boete, subs, tien dagen. Eenzelfde straf werd opgelegd aan den ambtenaar A. W. S, die van den verdachte van V een aantal textieltoeslagkaarten had aange nomen Tegen hem luidde eisch ƒ20 subs, tien dagen. Tenslotte werd H. J. B„ die eveneens textieltoeslagkaarten van den verdachte van V. had aangenomen, veroordeeld tot 10 subs, tien dagen. Ook tegen hem was ƒ20 subs, tien dagen geëischt. „FLORALIA” In haar verkooplokaal hield Donder dagmiddag de Bloembollenkweekersver- eeniging „Floralia” te ’s-Gravenzande, onder groote belangstelling haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer Corn. v. Dijk, opende de vergadering met een woord van welkom. Een terugblik werpend op het afgeloopen jaar, merkte de heer van Dijk op. dat het gewas beneden normaal was. de lange winter met vorst en dooi deed de bollen veel lijden aan den wor tel. die de daarop volgende droogte niet kon doorstaan. De 50 pCt. beperking bracht geen beteren handel, ook op dit punt kan 1940 als zwart geteekend staan in de geschiedenis. De oorlog maakte den export naaf het Westen onmogelijk Wel steeg de export naar Duitschland met 15 pCt. Veel bedrijven zijn dan ook in moei lijkheden en maatregelen zijn noodig om het vak staande te houden. Aan toekomstvoorspellingen wilde spr. zich niet wagen, maar vast staat, dat de productiekosten aanmerkelijk zijn ver hoogd. waardoor ook de maximumprijs zal moeten stijgen. Hieraan wordt echter reeds gewerkt en er is goede reden aan te nemen, dat de resultaten niet ongun stig zullen zijn. Na de notulen bracht de secretaris, de heer G. v. Rijn, het jaarverslag nit In het bestuur waren periodi» aftre dend de heeren C. v. Dijk Sz. en H. A. van Doorne, die met resp 208 en 208 stemmen werden herkozen. Het financieel overzicht van den pen ningmeester. den heer H. A. v. Doorne. gaf aan inkomsten aan 1313,06. inhou dende het batig saldo van het vorige jaar van ƒ400.27; de uitgaven bedroegen 580.66. zoodat het batig saldo thans is ƒ732,40. Wat de regeling droge velingen 1941 betreft, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur besloten heeft het aan de le den over te laten, of men in manden of in kisten wil veilen. Vervolgens gaf de voorzitter een over zicht van het afgeloopen jaar. Spr. zeide, dat het een jaar is geweest, dat men gaarne zou willen vergeten. Medege- sleept door een korten maar feilen oor log ondervinden wij nog dagelijks de gevolgen daarvan. Spr. wilde zich dan ook beperken door alleen over de licht punten te spreken. Veel is gewonnen door een grooter saamhoorigheidsgevoel en eensgezindheid, welke tot stand zijn gekomen, waarmee het gemeenteleven ook zeker is gediend. Waar de omstan digheden nopen tot het houden van korte beschouwingen, wilde spr. toch eenige ge'gevens verstrekken. Het aantal inwo ners* bedroeg op 1 Januari 1941, 19101, t.w. 1129 meer dan op 1 Januari 1940. Deze toename ontstond uit 1026 wegens vestigingsoverschot en 103 door geboor ten In het afgeloopen jaar kwamen 97 nieuwe woningen tot stanN terwijl 23 woningen werden gesloopt Op 1 Januari 1941 bedroeg het totaal aantal woningen in deze gemeente 5192. Het percentage leegstaande woningen is van 4 op 0.96 teruggeloopen, zoodat er sprake is van een .woningtekort en in het bijzonder in de laagste huurklassen. Aanbouw van nieuwe woningen zal dan ook dringend noodzakelijk zijn. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 1 Jan. 1941 ingeschreven 262 werkzoekenden, waarvan 123 in zorg. Op 1 Jan. 1940 wa- I ren deze cijfers resp. 253 en 163. Het aantal armlastigen, dat ondersteund wordt, is teruggeloopen van 92 op 73. Ook bij het Gem. El. Bedrijf en het Gasbedrijf vallen de symptomen van den oorlogstoestand waar te nemen. Door het verminderd verbruik van petroleum is het aantal aangeslotenen bij het G.E.B. toegenomen met 317 en die van het Gasbedrijf met 502. Door de politie zijn in het afgeloopen jaar 2564 processen-verbaal opgemaakt tegen 2284 in 1939. Wegens verkeers overtredingen (1361 in 1939) en 253 pro cessen-verbaal wegens overtreding van de verduisteringsvoorschriften. Het aantal verkeersongevallen bedroeg 173 tegen 198 in 1939. De brandweer moest 20 maal voor brand uitrukken. door dr. Baart de la Faille te zijn ver bonden is de jongen per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. Door v. G. Uit Voorburg werd bij de Wassenaarsche politie aangifte gedaan van diefstal van twee schapen. WATERINGEN Inkwartieringsgelden De uitbetaling van inkwartieringsgel den zal plaats hebben te Poeldijk, Ge bouw E.H.B.O.: Maandag 10 Februari a.s. nam. 2J uur voor de letters AD, 31 uur voor de leters EL, Dinsdag 11 Februari a.s. nag 21 uur voor de letters M—R, 34 uur voor de letters S—Z. Te Kwintsheul, Vereenigingsgebouw: Donderdag 13 Februari a.s. nam. 3 uu' E LIER a.s. zal de R.K. Hrmonievereeniging St. Gaecilia in het Vereenigingsgebouw te de Lier, onder leiding van haar direc teur, den heer C. L. van Beurden, haar jaarlijksche uitvoering geven. Na de pauze zal worden opgevoerd het tooneel- stuk „De truc van Jim”. Het boekenruilen bij het plaatselijk correspondentschap de Lier van de Openbare Leeszaal te Delft zal van heden af weer plaats vinden in de voorm. O.L. school. Sch H h 4 R KI Verschillende onaangename luchtjes ver spreiden zich menigmaal door de woning, waarvan er vele voorkomen kunnen wor den. Koken van kool ruikt men door het geheele huis, houdt men de keukendeur evenwel goed gesloten en doet men eenige broodkorsten in een poreuslapje in de pan, dan vermindert de hinderlijke lucht zeer. Ook uit den gootsteen komt meermalen een onaangename lucht, die evenwel voor komen wordt door regelmatig uitboenen met zand Het reinigen met een oplossing van overmangaanzure kali helpt afdoende; ook de bak en afvoer vap toiletten kan hiermede met succes behandeld worden. In de badkamer en op de toiletten ver dient het aanbeveling om een potje b.v. een klein jampotje met cloor te plaatsen, waardoor de onaangename lucht eveneens verdwijnt. Er zijn in den handel verschillende pre paraten, die speciaal bestemd zijn om op toiletten op te hangen of in nachtkastjes te leggen. Zij vervliegen na verloop van tijd en moeten dan natuurlijk vervangen worden In een kamer, waar veel gerookt wordt, plaatst men voor het naar bed gaan een teiltje gevuld met water. Onaangename lucht in kamers verdwijnt door het op nemen van de loeren met lysol- of am- moniakwater. ook verdrijven de bessen van jeneverstruiken onaangename luchtjes in huis. Men legt wat besjes op gloeiende kolen of houdt een tak boven een brandende kaars, evenwel ver genoeg, dat hij niet in brandt raakt. Eenvoudiger nog is om azijn op een gloeiende plaat te gieten en te laten verdampen. Men plaatst b.v. een ijzeren koekenpan of bakblik op het gas totdat het ijzer of blik heet is, vat het laatste met een doek aan en plaatst het op den haard, giet er daarna azijn in en de onaangename geur is verdwenen. Bronner, Pippelingstraat 89. Nieuw probleem Sch v 10 8 H b R KI Sch 9 6 5 9 6 5 4 V met naar verzoeken verkeerde wegen had’ ingeslagen. Spr. vond het een on- gunstigen tijd voor den bouw en vroeg de aandacht van B. en W„ opdat goede huizen tot stand zullen komen. De voorzitter achtte den tijd ook zeer ongunstig, doch vond het zeer gevaarlijk den bouw achterwege te laten tot betere tijden. De huidige behoefte aan wonin gen kon dan wel eens tot een woning nood leiden. Bij de rondvraag vroeg de heer van Dijk, met verwijzing naar de Nieuw jaarsrede van den burgemeester van Voorburg, of de voorzitter, wat de an nexatieplannen betreft, zich ook op de zelfde optimistische wijze kori uiten, waarop de voorzitter antwoordde, dat - hem terzake niets nieuws bekend was. doelmatige ^medicqn, ;_ook jeer geschikt De heer ter Hall dankte hierna voor de gelukwenschen tot hem gericht ter gele genheid van zijn 75sten verjaardag.. Een van de voor mannen in den Ne- derland- schen tuinbouw, de heer Q. A. Neder pel te Loosdui nen zal Dinsdag 11 Febr. a.s. zijn 25-jarig jubileum als secre- taris-pen- ningmees- ter der vieren. De Gisteravond kwam de Raad van Rijs wijk onder voorzitterschap van den bur gemeester, mr. J. A. G. M. van Hellen- berg Hubar in vergadering bijeen. Alvorens met de behandeling van de agenda een aanvang te maken wijdde de voorzitter eenige woorden aan het over lijden van den heer H. J. Blom, wethou der van Financiën en Sociale Zaken. De heer Blom aldus spr. stond voor zijn meening en wist die met kracht te verdedigen. Den laatsten tijd is hij in een moeilijke periode werkzaam geweest. In die omstandigheden was het remmend werken voor iemand, die gewend is zijn vleugels uit te slaan. Alles, wat het al gemeen belang diende, had zijn belang stelling, zoowel op politiek gebied als in het vereenigingsleven, doch het centrale punt was steeds de behartiging van de belangen der gemeente. Zijn functie heeft hij steeds met de grootste toewij ding vervuld. Van deze plaats wenschte spr. zijn waardeering hierover uit te spreken. Spr. verzocht den Raad hierna eenige oogenblikken stilte in acht te nemen. De heer Zomer, partijgenoot van den overleden wethouder, bracht hierna na mens mevr. Blom haar dank over voor de vele bewijzen van belangstelling, die de Raad tijdens de ziekte, bij het over lijden en bij de teraardebestelling van den heer Blom had bewezen. 8 b 2 N O Z Sch a v 8 H R KI a 10 4 3 Er wordt SA gespeeld. Zuid is aan slag -i ma ken, hoe Oost en West zich ook verdedigen □e Winterhulp-collecte De te Voorburg gehouden collecte ten bate van de „Winterhulp Nederland” heeft ongeveer 1975 opgebracht (vorige maand ongeveer 1075). Clubhuis Chr. Padvindersvereeniging In tegenwoordigheid van tal van genoo digden werd in de Kerkstraat te Voor burg het nieuwe clubhuis van de Chr. Padvindersvereeniging „De Roode Burcht” geopend. Onder de aanwezigen waren o.a. de burgemeester van Voorburg dr. J. Nederbragt en commissaris Buitendijk, verder tal van vertegenwoordigers van zustervereenigingen uit den Haag, Rijs wijk en Voorburg. Bij de talrijke geschen ken, welke werden aangeboden was o.m. een keurige foto in lijst van Baden Powell den oprichter der padvindersbeweging. Nat. Chr. Geheel Onthouders vereeniging Vanwege de afdeeling Vcorburg-Leid- schendam van de Nat. Chr. Geh. Ont houders Vereeniging zal a.s. Woensdag avond in de groote zaal van het Dienst gebouw der -Ned. Herv. gemeente, te Voorburg een filmavond worden gehou den. Als hoofdfilm zal gegeven worden „Nelly”, in 5 bedrijven. In het voorpro gramma zullen natuur- en komische op namen i zoowel als om half vijf zal een kinder voorstelling gegeven worden. De afdeeling Voorburg van „Het Groene Kruis” houdt een alge meene vergadering op Maandag 17 Fe bruari des avonds 8 uur in het wijkge- bouw Kerkstraat 62, Voorburg, i 10 9 8 5 N W O z AUTO REED OP KINDEREN IN In den avond van 19 Augustus van het vorige jaar is op den Rijksstraatweg bij Beverwijk een auto, bestuurd door den 33-jarigen C. H. uit Rijswijk, plotseling naar links uitgeweken, tegen een ver anda van een café gebotst en tenslotte op een groepje kinderen ingereden. Een zevenjarig jongetje werd ernstig gewond en overleed kort na het ongeluk. Zijn broertje moesten beide beenen worden afgezet. Veertien dagen geleden stond H. voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Zijn verklaring, dat de kinderen plotseling den weg waren overgestoken, werd door getuigen bestreden. Een politie-agent ver klaarde, dat H. geen rijbewijs had en dat de remmen van de auto onvoldoende werkten. De eisch luidde drie maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen De rechtbank, thans vonnis \vijzende. sprak verdachte van het tenlaste gelegde vrij. maakt het vandaag nog klaar. Knip dit receptje uit en bewaar het goed. 2753 De oplossing. Zuid speelt Sch a en de beste verdedi ging van Oost is dan om Sch h bij te geven. Geeft hij een kleine schoppen bij dan speelt Zuid Sch 8 na, waarmede Oost een placing krijgt en ruiten of klaveren moet naspelen en het is duidelijk, dat in dit geval de rest voor NZ is (op R 4 loost Zuid Sch v)Oost zou het aldus te gemakkelijk maken voor Zuid. Derhalve: 1. Sch al Sch 9 Sch 2 Sch h 2. KI 10! KI 6 KI 2 KI 5 Als Oost KI v zou inzetten, is weer de rest voor NZ, hetgeen zonder meer dui delijk zal zijn. 3. KI a! KI 7 KI b KI 8 4. Sch 8! Sch 10 Sch 5 Sch 3 West heeft nu de placing en moet ruiten naspelen, waarop Zuid Sch v loost en de a- v 7 3 i a b Harten is troef. Zuid komt uit en moet zeven van de acht slagen maken, hoe Oost en West zich ook verdedigen. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór 14 dezer bij onze bridgeredactie, Wa genstraat 3537, onder vermelding „bridge-probleem” óp enveloppe of kaart. CORRESPONDENTIE L. M. v. M. Uw partner had niet naar de sterke ruitenkaart op tafel moeten te rugspelen, maar Sch of H en, gezien uw dubbel en niet steunen van zijn kleur, liefst harten. Intusschen was uw uitko men met R a van een dpubletpn, af te keuren. U had moeten uitkomen met Sch (vierde van boven)de geboden kleur door uw maat Speelde die dan harten terug (zeer plausibel dan was het contract van uw tegenstander down gegaan. Het spe len van KI v (troef) na R a, zooals U deed, komt ons onjuist voor. Zuid had 10 punten bruto en het bie den had daarom als volgt dienen te ver- loopen. Noord Oost 1 R pas 2 R (herb.) 2 Sch allen passen. C. V. Na het afspelen van de eerste (uw eerste variant) is de Sch v 5 v h N W z Sch 8 H R KI 6 5 4 terwijl Noord aan slag is. N speelt R v en Oost is in dwang. Geeft hij- Ki 8 bij,

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 14