HAAGSCHE COURANT HAAGSCHE COURANT l BERICHT I TEXTIELKAART i 3 CENT PER STUK Zaterdag 8 Februari 1941. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS BUITENLAND STADSNIEUWS De „Barbier van Na den Elfstedentocht „Wat gebeurde De lichting 1941 en Arbeidsdienst de villa Harden?” Sevilla” van een er in VIJFDE BLAD de b»j DE „NOOTJESGOOCHELAAR'' ONDERZOEKINGEN TE MIDDELBURG WINTERHULP NEDERLAND STATEN WERK VOOR DE BRANDWEER De eerste Spaansche film in ons land in Metropole Palace, ,,De barbier van Sevilla”, naar motieven van Rossini’s beroemde komische opera. Een scène uit de film Foto Sonora Gina Falckenburg en Louis Graveure in de film „Wat gebeurde de villa Harden?” die in Studio draait JUBILEUM VEREENIGING „ARMENZORG” Auke Adema, de winnaar van den Elfstedentocht, en de Vries, een neef van Adema, die de vierde plaats veroverde, lezen in de couranten de verslagen over dien grooten tocht (Polygoon) Majoor Breunese richt zich in een per soonleken brief tot de 80.000 jonge mannen Het overlijden van den Egyptischen oud-premier Mahmoed Pasja Instelling van een schade-enquête- commissie voor militairen te veld'- Opwekking, zich aan te melden den Arbeidsdienst TURKIJE VEREENIGDE Vettelijke invoering van Duitsche voornamen in Luxemburg 20.000 textielpunten ontstolen aan groothandel Oproep van collectanten Brutale oplichting In handen van een kwartjesvinder gevallen I No. 17796 uitzonderingen. (Ufa) directeur uur Aangifteformulieren vóór 1 Maart schriftelijk aanvragen Nederland op 14 en 15 Fe- haar derde huis- en straat- definitief des Vermist De commissaris van politie te Arnhem verzoekt bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Johannes Bernardus Onnekink, geboren te Rotterdam, 4 Juni 1909, wonende te Arnhem. Hij heeft op 17 December j.l. zijn woning verlaten en is tot heden niet teruggekeerd. Men ge lieve zich voor het geven van inlichtingen te wenden tot de politie. MAANFEEST IN CABARET PICCADILLY A.s. Dinsdagavond geeft Cabaret Picca dilly een Maanfeest, waaraan verschillen de attracties verbonden zijn. Twee orkes ten en een tiental artisten zullen het feest opluisteren. De Vereeniging „Armenzorg” Prinse- gracht 60 alhier, bestaat op 13 Februari a.s. vijftig jaar. Er zal geen feestelijke herdenking plaats vinden. het om wet en de Duitsche wet betreffende de gezondheid in het huwelijk benevens de bepalingen van de wet ter bescherming van het ras van kracht geworden. Men pro. Vee omgekomen bij boerderijbrand te Hoogland In den afgeloopen nacht woedde in de gemeente Hoogland bij Amersfoort een zware brand in de boerderij van den heer H. van de Hoef op het Gein. De boerderij ging geheel in vlammen op. De veestapel, bestaande uit twee koeien, drie paarden en honderd kippen .ging verloren. Huis en veestapel waren slechts laag verze kerd. Onder den verloren geganen in ventaris bevonden zich o.m. twee hitten en een wagen van een schilleboer. Deze laatste was niet tegen brand verzekerd. De schadee is zeer groot. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Fraude met distributiebonnen De politie te Wijhe is een fraude met distributiebonnen op het spoor gekomen, waarbij de bedrijvers er hun werk van maakten, uitgeknipte cijfers van cude bonnen zóó te formeeren en op te plak ken, dat deze het karakter kreeg van gel digheid. Op deze wijze heeft men zich ongerechtigd in het bezit weten te stellen van koffie en thee. Naar de daders wordt thans gezocht. Op de open liggende terreinen te Mid delburg is het thans mogelijk op histo risch terrein nadere onderzoekingen te doen. Daarvoor zullen de Rijkscommissie voor monumentenzorg museum voor oudheden kennis aanwenden. Voor instantie zal de heer Bom voornamelijk een onderzoek naar de waarde der ter zijde van de Nieuwe Kerk bloot gekomen boven- en ondergrondsche steenen bouw werken een onderzoek instellen en ook op het terrein, waar destijds ’s Graven steen stond, de plaats, waar destijds de graven van Holland hun recht spraken. De tweede instantie zal zich met de oudere tijden bezighouden en een onder zoek instellen naar eventueele houten fundeeringen en naar de plaats, waar eertijds de grachten van Middelburg lie pen. Het onderzoek is door het museum opgedragen aan de conservators dr W. D. van Wijngaarden en dr. W. C. Braat. Moeder zoekt haar kinderen De commissaris van politie, chef bureau Kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt na mens de moeder bekend te worden ge maakt met de verblijfplaats harer drie kinderen, met wie op 30 Maart 1940 haar gewezen echtgenoot Petrus, zich noemen de Bero Bamberger, geboren te Weert, 16 Juni 1895, naar elders is vertrokken. De namen der kinderen zijnMatje, oud 9 jaar. Poppel, oud 7 jaar en Roelof- fina. oud 4 jaar. Waarschijnlijk is, dat zij zich in een woonwagen, toebehoorende aan een ken nis van den vader, bevinden. Echter is het ook niet onmoeelijk, dat de vader hen in een R.K. inrichting in het Zuiden des lands heeft doen opnemen. ARBEIDSTIJD OP BANK- EN EFFECTENKANTOREN De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft goedgevon den aan hoofden of bestuurders van bank- en effectenkantoren in alle ge meenten des Rijks, in wier ondernemin gen in verband met werkzaamheden ten behoeve van de inschrijving op de nieuwe Staatsleening daaraan behoefte bestaat, toe te staan, dat in hun kantoren op Zaterdag 15 Februari a.s. door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking der Arbeidswet 1919 arbeid wordt verricht tusschen 1 uur des namiddags en 6 uur des namiddags en voorts, dat gedurende ten hoogste 10 uren arbeid wordt ver richt. en het Rijks te Leiden hun eerstgenoemde Majoor J. N. Breunesse, commandant van den Opbouwdienst, richt zich in een persoonlijken brief tot de 80.000 jonge mannen van de lichting 1941, dat zijn dus zij, die dit jaar den leeftijd van 19 jaar bereikten. Deze brief luidt aldus „Jonge man van de lichting 1941, gij zult verbaasd zijn, dat ik mij met dezen aanhef tot u wend. Er is immers geen Nederlahdsche weermacht en dus geen lichting meer, waarin gij uw dienstplicht moet gaan vervullen. Ik kom echter op een geheel ander ge bied een beroep op uw medewerking doen. Een gebied, waarin gij eenerzijds veel zult kunnen leeren ten nutte voor uw verdere leven, anderzijds reeds aanstonds actief zult kunnen werken ten bate van uw vader land. Sinds 15 Mei 1940 zijn vele maanden verloopen. Maanden, waarin ons landje verder is meegesleurd in den grooten maal stroom der beroeringen Hoe zwaar de omstandigheden ook zijn, ons dierbaar vaderland mag en kan niet verloren gaan, indien een ieder zijn plicht blijft vervullen en alle Nederlanders er naar streven om eensgezind de moeilijk heden het hoofd te bieden. Veel zal in komende tijden van u ge vergd worden, want gij behoort tot de jeugd op wier schouders de toekomst van Nederland voor een deel zal berusten. Gij zult daarom niet slechts moeten wer ken, gij zult moeten samenwerken, een drachtig, met vreugde en trots. Wilt gij leeren, welk een kameraadschap deze samenwerking kan geven, hoeveel kracht daarvan kan uitgaan, hoeveel vreugde ook het eenvoudigste werk, gezamenlijk en ten nutte van uw land en volk verricht, u zal schenken? Wilt gij ondervinden, hoe kunstmatig de tegenstellingen en splitsingen zijn berus tend op verschil in afkomst, ontwikkeling, I geloof en geestesrichting en hoe gemakke lijk deze zijn te overbruggen? Wilt gij een gezamenlijk geestelijk en lichamelijk versterkend kampleven mede- maken, waarin gij zult worden gevormd tot een Nederlander, die zijn plaats in de maatschappij waard zal zijn? Natuurlijk wilt gij dat! Welnu, vult het aanmeldings-formulier in voor den Ar- I beidsdienst. Voeg u op deze wijze bij de vrijwillige lichting 1941 van den Nederlandschen Ar beidsdienst. Gij zult er uw vaderland en uzelf een dienst mede bewijzen”. Ongeveer 40.000 van deze brieven zijn reeds verzonden Gelegenheid tot aanmelding nog steeds open. Naar wij voorts vernemen bestaat er nog steeds gelegenheid zich op het Stadhuis aan te melden bij den Arbeidsdienst. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling den termijn te sluiten op 15 Januari. Daar het volle aantal van 12.000 nog niet ge heel bereikt is, doordat vrij veel personen, die zich opgaven niet de vereischte ge schiktheid bezaten (ziekte, gebreken, leef tijd e.d.), is besloten deze termijn te ver-I lengen, totdat men het bovengenoemde I aantal bereikt heeft. TRAGISCHE TERUGKEER UIT BALLINGSCHAP Dezer dagen is de kolonel Sadik na een ballingschap van 20 jaar in Turkije terug gekeerd. Hij heeft vroeger een rol ge speeld in de Jong-Turksche beweging. Later keerde hij zich tegen de onafhanke lijkheidsbeweging van Ataturk en daarom werd hij uit het land gezet. Eenigen tijd geleden heeft hij gratie gekregen. Toen hij weer Turkschen grond betrad, werd kolonel Sadik plotseling onwel en moest hij terstond in een ziekenhuis worden op genomen, waar hij denzelfden dag gestor ven is. Kolonel Sadik stond bekend als een bestrijder van de vrijmetselarij in Tur kije. Evenals bij de eerste textielkaart besloten wij gevolg te geven aan den wensch van zeer vele abonné’s om opnieuw een „Haagsche Courant-Textiel- kaart’ ter beschikking te stellen. Hierop komen voor in de eerste plaats de puntenwaardeering en verder de voornaamste bepalingen en alle ontleend aan de officieele Handleiding. Deze „Haagsche Courant-Textielkaart” is ter beschikking gesteld voor de abonné’s aan ons Hoofdkantoor, Wagenstraat 35-37. De kaarten kunnen worden af gehaald tegen betaling van NEDERLANDSCHE ARTSEN NAAR BERLIJN Naar wij vernemen is hedenmorgen een gezelschap van ongeveer 30 Neder- landsche artsen, waarbij zich enkele tand artsen en apothekers voegden, naar Ber lijn vertrokken. De deelnemers zullen voor ruim 3 weken de gast zijn van de Reichsarztekammer. Belga Press meldt uit Luxemburg: Volgens een verordening van het hoofd van het burgerlijk bestuur moeten de Luxemburgsche onderdanen en vader- landsloozen, die in Luxemburg wonen of er gewoonlijk verblijven, voor zoover zij een vreemden of niet Duitschen voor naam hebben in de plaats van dezen naam den overeenkomstigen Duitschen voornaam kiezen en in het geval zulks niet mogelijk is, een Duitschen voor naam aannemen. Deze personen, wier familienaam van Duitschen oorsprong is en achteraf een vreemden of niet- Duitschen vorm heeft aangenomen, moe ten hun naam in zijn oorspronkelijken vorm overnemen. Een verandering der vreemde of niet Duitsche familienamen, voor zoover ze niet van Duitschen oor sprong zijn, wordt aanbevolen doch is echter niet verplichtend. De aandacht wordt er echter op ge vestigd, dat het niet veranderen van een dergelijken familienaam een afwij zende houding beteekent tegenover het Germanendom. Leden van eenzelfde fa milie zullen denzelfden naam aannemen, indien echter de voorstellen niet eens luidend zijn, wordt van ambtswege een beslissing getroffen, waarvan alle fami lieleden verwittgd worden. Bovendien zijn op 1 Februari in Lu xemburg de Duitsche wet voor den bur gerlijken stand, de Duitsche huwelijks- Te Amsterdam is ingebroken in het sousterrain van een perceel aan de Kei zersgracht, waar een exportzaak in klee- den is gevestigd. 20.000 Tetxielpunten van den groothandel werden ontvreemd. BELASTING VAN DIESEL-AUTO’S De K.N.A.C. heeft zich tot het depar tement van Financiën gewend met het verzoek de verhooging der motorrijtui genbelasting te doen vervallen voor dieselauto’s gedurende den tijd, dat ten gevolge van overheidsmaatregelen de prijs van gasolie op zulk een uitzonder lijk hoog peil moet worden gehandhaafd. RECHTSTREEKSCHE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET NIEUW- ZEELAND? „Associated Press” meldt uit Washing ton In bevoegde kringen verluidt, dat de Vereenigde Staten en Nieuw-Zeeland overwegen rechtstreeksche diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. Het bureau heeft voorts vernomen, dat de Britsche ambassadeur lord Halifax thans met het departement van buitenlandsche zaken de inrichting der gezantschappen bespreekt alsmede de benoeming van gezanten door de beide landen. Volgens welingelichte kringen te Washington hebben vooral de toenemende beteekenis van Nieuw-Zee land in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan en de belangrijke strate gische positie van dit land tot een nau wer diplomatiek contact gestimuleerd van den Egyptischen oud-premier Mah moed Pasja is het onderwerp van een uitvoerig artikel van den correspondent te Beiroet van het Turijnsche blad „Stampa”. In de geheele Arabische wereld is het opgevallen, aldus het arti kel, dat de dood kort gevolgd is op het overlijden van twee andere Egyptische ministers, Sabri Pasja en Saleh Pasja. Uit de te Beiroet ontvangen berichten, welke wegens de strenge censuur in Egypte slechts spaarzaam binnenkomen, blijkt, dat Mahmoed Pasja, die nog tot het laatste oogenblik een uitstekende ge zondheid genoot, na een officieelen maal tijd plotseling onwel is geworden. Hij was met andere persoonlijkheden van bekende partijen uitgenoodigd voor een maaltijd in een bekende club in de hoofdstad, waar zoowel Egyptenaren als Engelschen kwamen. Enkele uren later is Mahmoed Pasja, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Zooals wij reeds hebben gemeld houdt Winterhulp bruari a.s. collecte. De pl.v. De A m s t e r d a m s c h e politie heeft Donderdag in een perceel aan de Lekstraat 40 k g. varkensvleesch in be slag genomen. Dit vleesch is vermoedelijk afkomstig van een frauduleuze slachting in den polder. Kinderen verlaten aangetroffen Een bewoner van de Derde Lelie dwarsstraat te Amsterdam, die met verlof van zijn werk in Noord-Frankrijk terugkwam, trof in zijn woning zijn bei de kinderen van drie en ruim een jaar onverzorgd aan. De moeder was ver dwenen. Door de bemoeiingen van de politie zijn de kinderen in een verzor gingshuis ondergebracht. In het perceel ’s Gravezandelaan 14 is gistravond tijdens afwezigheid van de bewoners brand ontstaan, doordat in de keuken eenig waschgoed. dat boven een brandende kachel hing, vlam had gevat. Door personeel van de motorspuit v. d. Vennestraat is met emmers water ge- bluscht. Gisteravond omstreeks 8.45 uur ge raakte op den hoek Waldeck Pyrmont- kade en Witte de Withstraat een motor wagen van lijn 10 door kortsluiting in brand. Het vuur werd door personeel van de motorspuit Archimedesstraat met een straal op de waterleiding gebluscht. waarna de gehavende wagen naar de remise te Scheveningen werd gesleept. VOORSCHRIFTEN VOOR JOURNALIS TEN BIJ ROOSEVELTS PERS CONFERENTIE Alle journalisten, die aan de persconfe rentie van president Roosevelt willen Het bericht van den „plotselingen dood” deelnemen, krijgen thans een speciaal j r--x:--l j-»»->- 1 ;xs xi-«-j.x fotO Donderdagavond vervoegde zich aan een villa te Bussum een ongeveer 28- jarige man. die voorgaf van de politie te zijn en proces-verbaal wilde opmaken tegen den bewoner in verband met een overtreding van de Hamsterwet. De be woner ontkende ten stelligste, iets aan hamsteren gedaan te hebben, waarop de pseudo-politieman verdween met de me- dedeeling, dat hij er wel meer van zou hooren. Inderdaad werd later op den avond de villabewoner opgebeld, deelde hem mede, dat hij van het ces-verbaal af kon komen, als hij vijf tig gulden betaalde Die zouden in een bepaald café betaald moeten worden De villabewoner stemde toe en zou het geld brengen. Hij was echter zoo verstandig I geweest vooraf den distributiedienst van het geval in kennis te stellen en toen hij hoorde, dat men daar van niets wist, had hij de politie in den arm genomen. Toen hij zich dan ook naar het café be gaf, was hij vergezeld van twee recher cheurs. De pseudo politieman kwam ech ter niet opdagen. Vermoedende, dat de zaak hiermede niet afgeloopen zou zijn, betrokken de rechercheurs hierop de wacht in de villa en inderdaad werd eenige oogenblikken later weer opgebeld. De pseudo politie man, die wel duidelijk een oplichte’ bleek te zijn, deelde nu mede, dat d< villabewoner zich niet aan de afspraa1 had gehouden en daarom honderd gul den moest betalen, wilde hij van de ge heele zaak af zijn. Men kwam tot een accoord en besloten werd, dat het gek' van de villa gehaald zou worden, waar bij de man zich zou aandienen al Vollehoven. Korten tijd later kwam meneer Vollehoven en direct nadat hij •ich aangemeld had, wilde hij het geld in ontvangst nemen. Hij kon echter niet meer uit de voeten komen, tegelij kertijd kwamen de rechercheurs naar voren, die zekerheidch->'/e hun revolvers in de hand hadden, O? het politiebureau werd de oplichter, een 28-jarige Hilver- sumsche recidivist, aan een streng ver- op namid- president Roosevelt x.3 een legitimatiebewijs dat van hun foto is voorzien. Zij worden gefotografeerd door den Amerikaanschen geheimen dienst en er worden vingerafdrukken van hen ge nomen, meldt het A.N.P. Journalisten, die een bezoek willen brengen aan het ministerie van oorlog, alsmede de ambtenaren van dit departe ment, zijn aan dezelfde voorschriften onderworpen BOUW VAN AMERIKAANSCHE VLIEG TUIGMOTOREN IN BRAZILIË? Besprekingen omtrent de productie van Amerikaansche vliegtuigmotoren in Bra zilië zijn, volgens berichten in de Ame rikaansche bladen, aangevangen tusschen vertegenwoordigers van het Staatsdepar- tement en het ministerie van oorlog eenerzijds en den vertegenwoordiger der Braziliaansche regeering. kolonel Mu niz, anderzijds. De Braziliaansche offi cier, die Maandag te Washington is aan gekomen, deelde mede, dat de Braziliaan sche regeering van de Vereenigde Staten reeds de licentie heeft verworven voor den bouw van Curtiss Wright Whirlwind- motoren. In Rio de Janeiro zal binnenkort een fabriek van 2 millioen dollar worden opgericht. Muniz heeft de opdracht de voor de vliegtuigproductie noodige ma chines in de Vereenigde Staten te koopen. plaatselijk directeur voor 's-Gravenhage doet nogmaals een drin gend beroep op de burgerij zich in zoo groot mogelijke getale op te geven als collectant. Voor hen, die voornemens zijn aan de collecte deel te nemen, bestaat nog ge legenheid zich aan te melden Maandag, 10 Februari a.s. ten kantore Drie Hoek jes 3 van 9.3012 en van 25 uur of telefonisch onder nummer 11.59.53, toe stel 292. De inschrijving sluit Maandag, 10 Februari a.s. dags 5 uur. PRODUCTIE-VELDSLAG VAN HET NED. AGRARISCH FRONT De persdienst van het Ned. Agrarisch Front zond ons eenige artikelen, waarin met kleur van argumenten wordt gepleit voor het zooveel mogelijk productief ma ken van den bodem, naar het voorbeeld van Duitschland. Het is, zoo wordt be toogd, meer dan een oorlogsnoodzakelijk heid, als ook hier te lande het begrip productie-veldslag tot levende werkelijk heid wordt gemaakt. ,,Onze bodem, ons klimaat en de arbeids kracht van onze agragiërs zullen ten volle benut moeten worden, niet alleen gedu rende het tijdperk van oorlog en blok kade, maar ook daarna en met teeltbeper- kingen, extensief bodemgebruik en werk loos rondbungelen van menschen moet het voor eens en altijd uit en gedaan zijn. De productie-veldslag moet worden ingezet om geen einde weer te nemen. Voor het oogenblik zijn het drie dingen, waarop de landbouwstrategen zich vooral moeten richtende vermeerdering van de aardappelteelt, de uitbreiding tot het uiterst bereikbare voor varkens en kippen- houderij en den verbouw van voederge wassen op de grootst mogelijke schaal”. De beschouwingen worden als volgt samengevat „De Nederlandsche boer, onsociale ele menten en politieke tegenstrevers daarge laten, is bereid en van plan zijn taak t.a.v. de voedselvoorziening ernstig op te nemen en om zich daarvoor geheel in te Opbrengst van loterijbriefjes in eigen zak gestopt De politie heeft in den afgeloopen nacht in een hotel te Amsterdam een 41- jarigen man gearresteerd, wiens aanhou ding reeds sedert September van het vorige jaar werd verzocht. Hij heeft n.l. loterijbriefjes verkocht, doch het geld, dat hij hiervoor ontving, niet afgedragen, maar ten eigen bate aangewend. De man is opgesloten. hoor onderworpen Tijdens dit verhoor werd de villabewoner weer opgebeld en werd hij gedreigd, dat, als de gearres teerde niet werd losgelaten, geweld ge bruikt zou worden Uit het onderzoek bleek, dat twee vrienden van den oplichter, Hilversum mers van resp. 28 en 32 jaar, met hem mede gekomen waren, doch na de mis lukking van de brutale oplichting weer naar Hilversum waren teruggekeerd. Zij zijn des nachts van hun bed gelicht en in Bussum ingesloten. De secretaris-generaal van het depar tement van Financiën heeft ingesteld een schade-enquête-commissie voor militairen te velde, teneinde hem van voorlichting te dienen ten aanzien van het verleenen van schadeloosstellingen aan militairen, die gedurende de oorlogsdagen te velde eigendommen, welke zij in hun mobili- satiestandplaats bij zich hadden, verloren hebben. Er zal naar worden gestreefd de uit te keeren schadeloosstellingen te gronden op de beginselen neergelegd in het besluit op de materieele oorlogs schaden van 2 December 1940. De schade-enquête-commissie voor mi litairen te velde zetelt te ’s Gravenhage. Javastraat no. 4. Militairen van land- en zeemacht, die meenen op schadeloosstelling voor de te velde verloren gegane eigendommen aan spraak te kunnen maken, dienen zich thans, liefst vóór 1 Maart 1941, schrif telijk te wenden tot den secretaris der schade-enquête-commissie voor militai ren te velde. Javastraat 4, alhier, met verzoek om toezending van een aangifte formulier. In dit verzoek behoort dus géén opgave te geschieden van verloren gegane eigendommen, e.d. het schrijven I van een brief of briefkaart houdende verzoek om toezending van een aangifte formulier is voldoende, mits naam en adres van den aanvrager duidelijk zijn vermeld. VERSPREIDE BERICHTEN In Cairo is officieel bekend gemaakt, dat koning Faroek aan geelzucht in lich ten graad lijdt. Sterke eenheden van de Braziliaan sche vloot zijn gisteren uit Rio de Ja neiro vertrokken voor het houden van groote manoeuvres voor de Zuid-Bra- ziliaansche kust. zetten. Desondanks is het goed, overal, waar dat pas geeft, nog eens extra te wijzen op zijn verantwoordelijkheid thans. Propa ganda van de middelen, die hij kan aan grijpen om de voedselvoorziening te be vorderen, is zeer gewenscht. De overheid moet daarbij leiding geven en een goede mogelijkheid tot groote pro ductie scheppen door te zorgen voor loo- nende prijzen voor boer en arbeider; een juiste prijsverhouding, waardoor de hoogst- productieve gewassen zullen worden ver bouwd; directe publicatie van deze prij zen en prijsverhoudingen, opdat de boer zich tijdig op de gewenschte teelt kan in stellen; saneering van vordering en distri butie, opdat van het gewonnen voedsel het doelmatige gebruik wordt gemaakt”. Een boerenechtpaar uit Wieringer- waard, dat dezer dagen in Amsterdam voor genoegen uit was, heeft weinig ple zier van dit uitstapje beleefd. De boer belandde, zoo meldt de „Tel.”, met zijn vrouw in een café aan de Prin sengracht. Het was er een gezellige boel. Binnen den kortst mogelijken tijd had den de man en zijn vrouw allerlei vrien den, die zóó joviaal met de beide provin cialen omgingen, dat de boer er bijna beduusd van werd. Eén der Amsterdamsche jongens wilde den buitenman een horloge verkoopen voor een spotprijsje, louter uit vriend schap. Het klokje was zoo goedkoop, dat de boer het wel wat al te billijk vond. „Dan gaan wij er om knobbelen, jon gens", riep de aanbieder en bij deze woorden haalde de vlotte Amsterdammer drie notedoppen en één erwt te voor schijn, waarmee de man een vreemd spelletje begon. Vreemd althans voor het boerenecht paar, dat de oogen uitkeek, toen de vroolijke klant met het erwtje ging goo chelen en het toen vliegensvlug onder één der dopjes stopte. Wie raadt onder welk dopje de erwt zit, heeft het horloge, kondigde de woordvoerder aan. Het was gauw gebeurd Een der kornuiten van den Amsterdammer werd binnen eenige oogenblikken winnaar Met leede oogen zag nu het boertje het horloge, dat hij zoo juist nog voor een kleinigheid had kunnen bemachtigen, in den zak van den winnaer verdwijnen. Had hij nu maar meegedaan met het nootjesspel. Gelukkig deed de Amsterdammer notenspelletje nog eens, maar nu rijksdaalders, waarbij ieder twee gulden en vijftig cent moest inzetten. Dat wilde het boertje nu ook wel eens probeeren. Inderdaad, hij kon het ook. Man, wat ben jij gelukkig in het spel”, riep de Amsterdammer, toen het boertje eenige keeren precies had ge raden onder welken dop het erwtje lag. Ja, wat dacht je, man, dat wij bij ons in de Wieringerwaard dommelig zijn, zeide het boertje triomfantelijk. Te laat helaas begreep hij te midden van een stelletje kwartjesvinders terecht gekomen te zijn, die hem op de bekende manier eerst lieten winnen, om zijn speellust aan te wakkeren. Na de eerste rijksdaalders winst begon de Amsterdamsche gauwdief zóó geraffi neerd met het erwtje te goochelen, dat de boer eerst zijn winst totaal verloor en vervolgens nog zooveel rijksdaalders, dat hij bijna platzak was, toen het spel be ëindigd was. Toen eerst begon de goede boer te begrijpen, dat men hem leelijk te pakken had gehad. De kwartjesvinder verdween snel uit het café en bekommer de zich niet meer om den boer en de boerin, met wie hij nog kort te voren zoo hartelijk vriendschap gesloten had Maar de bedrogen buitenman nam zijn verlies niet en hield zich Donderdag den l’ geheelen dag in de buurt van het café 1 op. Toen hij laat in den middag den .nootjesgoochelaar” plotseling weer zag, waarschuwde hij een politie-agent, die den oplichter arresteerde en overbracht naar het bureau in de Marnixstraat. Daar verklaarde de man niets van notedoppen en erwten te weten. Hij had zelfs, zeide hij, den boer nooit gezien Commissaris Schreuder liet evenwel den zwendelaar in zijn bureau opsluiten. Heden zou hij voor den officier van justitie worden geleid. De boer, die daarmee zijn geld niet terug heeft, zal wel nooit meer „in de notedoppen gaan”. STAKING IN KRUITFABRIEK Kolonel Armstrong, die de leiding heeft van de militaire fabrieken in het district Chicago, heeft volgens „Associ ated Press” verklaard, dat de geheele Amerikaansche kruitfabricage verlamd is als gevolg van de staking in de fa briek van Allis Chalmers, omdat belang rijk materiaal de fabriek niet kan ver laten. Deze staking heeft de uitvoering van bewapeningsopdrachten ten bedrage van veertig millioen dollar tot staan gebracht. ^4

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17