i 1941 No. 17796. Amerikaansche hulp Engeland aan De Britsche duikboot onder Duitsche I ft A i Zaterdag 8 Februari. Gebied rond Dover zal worden ontruimd voor van De oorlog ter z,ee i l i® s Sf Kameraadschapsavond bij den Weermachts bevelhebber in de Nederlanden VERDUISTEREN H eden Gebruik van Amerikaansche schepen goederenvervoer verboden van 6.39 uur n.m. tot 9.09 uur v.m. Morgen 6.41 uur n.m. tot 9.07 uur v.m Amendement op Roosevelt’s wet Veranderde boterbon La Plata-conferentie gesloten lersche Een dezer dagen werd in een Diuitsche marinehaven de Engelsche onderzeeboot „Seal”, welke door De United Fruit Co. heeft reeds acht schepen verloren s 5 5 5 5 Nachtdienst dokters: Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Het contact tusschen Parijs en Vichy 5 Terughoudendheid te Berlijn Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Duitsche zeestriidkracnten was buit gemaakt, in dienst gesteld. De duikboot had getracht de Oostzee binnen te dringen en was daarbij in èen mijnenveld geraakt, waar zij in handen van Duitsche patrouille vaartuigen viel. Op de foto: het hijsehen van de Duitsche Marinevlag (Holland) TUSSCHEN HAMER EN AAMBEELD Evaluatieplannen voor kinderen Amerikaansche militaire missie in Lissabon aangekomen Maan: 8 Febr. op 3.12 uur nam. 9 Febr. onder 7 uur v.m. g op 4.12 uur nam. 10 Febr. onder 7.43 uur v.m. Op 5.19 uur nam. Niet bon 02, maar bon 03 S t A i Van 50 plannen 27 aangenomen aangenomen FRANKRIJK COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: teren wordt keeren zich tegen 11 n 1 i (Polygoon) overgeno- aan sys- de dat het spoedig De giers 3 s* V sz V Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; Naar in welingelichte kringen verluidt, overweegt de Britsche regeering het gebied rondom Dover te ontruimen. De reden hiervoor is de beschieting door vèrdragende Duitsche artillerie. Plaatsen worden beschoten, die onge veer dertig kilometer van de Oostkust verwijderd liggen. Dover zelf is sinds - Bon 02 mag niet vernietigd worden De secretarisgeneraal van het de partement van Landbouw en Visscherij maakt met betrekking tot de distribu tie van boter, margarine en vet bekend, dat, gedurende de week van 10 tot en met 16 Februari a.s. niet zooals is ge publiceerd bon „02” doch bon „03” van de nieuwe boterkaart en vetkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine dan wel 200 gram vet. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon „02” niet vernietigd mag wor den. krachtens een charter-overeenkomst alle 23 schepen der maatschappij men. dewerkers. De Rijkscommissaris hield bij deze gelegenheid een toespraak en wees op de bijzondere kameraadschap» pelijke samenwerking van de Weer macht en zijn staf. Onze foto toont: den Rijkscommissaris in gesprek met den Weermachts bevelhebber. V» Op uitnoodiging van den Generaal der Vliegers, Fr. Christiansen, vond in den Haag een kameraadschapsavond plaats met officieren van de staf van den Weermachtsbevelhebber, en den Rijks- commissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden, Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, zoomede zijn naaste me- -S’.)' si geruimen tijd door de burgerbevolking ontruimd. Het kaartje geeft de te ont ruimen gebieden rondom Dover weer met de voornaamste plaatsen, gelegen in de straal van 30 km. Het neven kaartje geeft de Kanaal-zóne weer. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Van welingelichte zijde wordt te Ber lijn vernomen: Ten aanzien van het jong ste contact tusschen Berlijn en Vichy bewaart men in politieke kringen alhier een volkomen terughoudendheid. In de Wilhelmstrasse verklaarde men gisteren opnieuw, dat het hier een binnenlandsdhe Fransche aangelegenheid betreft, aldus het A N P. Het spreekt daarbij vanzelf, dat de Duitsche instanties door beide partijen over den gang van zaken op de hoogte gesteld zijn. Staten daardoor in den oorlog betrokken zouden worden. Amerika, aldus Hearst, zou dan in Europa en Azië moeten vech ten. Het zou zijn geld en zijn menschen naar alle deelen der aarde moeten zen den. De Vereenigde Staten hebben sedert eeuwen gestreden voor gebiedsuitbreiding en economische suprematie, maar nooit voor de democratie. Voor Amerikaansche deelneming aan den oorlog zijn er geen werkelijke motieven, alleen voorwendsels en verontschuldigingen. Ook de bekende Amerikaansche schrij ver en uitgever van het blad „The Chris tian Century”, dr. Clayton Morrison, heeft zich voor de Senaatscommissie van buitenlandsche zaken in scherpen vorm uitgesproken tegen de wet tot hulpver- leening aan Engeland. Hij noemde het wetsvoorstel een ontwerp, waardoor de Amerikaansche democratie aan de dicta tuur van den president wordt uitgeleverd. Of de geldigheid van de wet tot twee jaren, een jaar of negentig dagen beperkt wordt, maakt niets uit. Elke periode zal voor den slimmen president voldoende zijn een toestand te doen ontstaan, waar in geen andere uitweg meer mogelijk is dan waarop hij het land heeft vastgelegd. Zouden de Vereenigde Staten genood zaakt worden aan den oorlog deel te ne men. dan zou dat geen oorlog van Ame rika, maar een oorlog van den president zijn. Morrison besloot met de uitspraak, dat de geschiedenis Roosevelt op zekeren dag zal veroordeelen. Verzet van Amerikaansch jeugdcongres Te Washington zijn thans 3000 gedele geerden van het Amerikaansche jeugd congres aangekomen om in opdracht van de Amerikaansche jeugd te protesteeren tegen de pacht- en leenwet, meldt het D.N.B. In talrijke brochures geven de leidende gedelegeerden van het congres uitdrukking aan de meening, dat de wet op de hulp Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen Waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Duitsche snelboot torpedeert Britsch schip. Een Duitsche motortorpedoboot heeft Donderdagavond het Engelsche schip „An gularity” uit Londen in den grond ge boord. Het schip, dat met fosfaat geladen was en gewapend met 2 zware machine geweren, trachtte alleen varende van Ypswich naar Newcastle te komen. Toen het Britsche schip ontdekt was, snelde de Duitsche motortorpedoboot als een pijl op den tegenstander af. De torpedo werd gelanceerd en daarop wendde de motor torpedoboot. De torpedo ontplofte aan het voorschip. Het schip sloeg uit elkaar en zonk bin nen 10 seconden Acht opvarenden werden meegesleurd in de diepte. De eerste en tweede machinist werden gered door de Duitsche motortorpedoboot. Schrijvers de wet De bekende publicist en uitgever Hearst waarschuwt in de „New York Journal American” tegen het aannemen van een ongewijzigd wetsontwerp betreffende de hulp aan Engeland, omdat de Vereenigde De United Fruit Company heeft giste ren bekend gemaakt, dat 8 van haar onder Britsche vlag varende 23 vracht schepen door vijandelijke actie tot zin ken gebracht zijn. Een negende vracht schip werd zoo zwaar beschadigd, dat het voor onbepaalden tijd moest worden opgelegd. De Britsche regeering had begin 1940 Zien wij met name naar België Frankrijk, waar men ten aanzien de voedselvoorziening reeds heel bedenkelijker dan in ons land tusschen hamer en aambeeld is geraakt, dan schijnt de tijd wèl te dringen. beide huizen goed- of afgekeurd Hoe lang procedure zal duren ;a worden, maar de Belgische visschersvaartuigen naar hun havens terug Een uit visschers bestaande Belgische delegatie is Donderdag naar Frankrijk vertrokken om een aantal Belgische vis schersvaartuigen, die bij het uitbreken der vijandelijkheden naar Fransche ha vens gevlucht waren, terug te brengen De Duitsche autoriteiten reiken daarbij de helpende hand. In een dezer dagen hier gehouden vergadering heeft, zooals men in ons verslag heeft kunnen lezen, de direc- teur-generaal voor de voedselvoorzie ning, de heer Louwes, nog eens na drukkelijk gewezen op den thans in ons land zoo moeilijken toestand ten aan zien van de voedselvoorziening der be volking. „Aller plicht zoo zeide hij o.m. is te zorgen, dat het Nederland- sche volk aan het eten blijft. Valt de organisatie in elkander, dan doet de honger zijn intrede”. Met deze ernstige woorden deed hij een beroep op mede werking, waarbij hij zich voor goeden raad en juiste critiek altijd openstelde. Men behoeft niet diep na te denken, over de omstandigheden van nu en de mogelijkheden van de toekomst, om in te zien, van welk een geweldigen ernst deze zaak inderdaad is en hoe buiten gewoon groot de verantwoordelijkheid van hen, die door gebrek aan medewer king, zelfs tegenwerking, of door een niet-juiste, niet-zakelijke, of nieti-op- bouwende critiek het gevaar zouaen scheppen, dat het gevreesde spookbeeld van den honger ons land zou binnentre den. De woorden van ir. Louwes brengen de pijnlijke positie in herinnering, waar in in dit opzicht het bezette gebied ver keert en waarop wij reeds vroeger heb ben gewezen. En dan gebiedt de waar heid, dat wij, zelfs met een zekere dankbaarheid, erkennen, dat wij ten aanzien van den toestand der levens- middelenvoorziening nog niet zoozeer te klagen hebben als wij het oog rich ten naar onze lotgenooten in België en in streken van Frankrijk. Hetgeen leden der Hoover-commissie (een Amerikaan sche commissie, die plannen heeft overwogen om de bevolking van de meest nooddruftige deelen der bezette gebieden van het rioodzakelijkste te voorzien), die ook in ons land zijn ge weest, over België hebben gerappor teerd, schijnt zeer verontrustend te zijn, zelfs voor een zeer nabije toe komst. Het Duitsche Rijk, zelf in de eerste plaats doelwit van de scherpe Engel sche blokkade, acht zich volkenrechte lijk, noch moreel verplicht, de voeding van de bevolking der bezette gebieden te waarborgen als die voeding in de verdrukking komt door het feit, dat En geland de blokkade uitbreidt over die gebieden, ongeacht of het bondgenooten of ex-bondgenooten betreft. Duitschland baseert deze houding op de reeds her haaldelijk van Duitsche en ook van andere zijde geuite critiek. volgens welke de Engelsche blokkade-poli- tiek in strijd is met volkenrecnt en mo raal. De bevolking van de bezette gebie den geraakt met dit al in de klem tus schen hamer en aanbeeld. Het is in ze keren zin al mooi dat aan 't Nederland- sche volk door den Rijkscommissaris is toegezegd dat ’t in elk geval tijdens de bezetting economisch niet meer zal heb ben te lijden onder den oorlog dan het Duitsche volk zelf, maar daarmede is men in andere gebieden, waar de nood zooveel scherper is. niet gebaat. Het gaat hier niet alléén om óns. De goede plannen van het Hoover Relief Committee om uit Amerika voed sel naar de meest nooddruftige bezette gebieden te zenden, zijn tot dusver op niets uitgeloopen, ook, al wil het co mité waarborgen scheppen, dat het ge zondene werkelijk uitsluitend aan de bevolking dier gebieden zal ten goede komen. Engeland meent blijkbaar, dat deze plannen niet in overeenstemming en in het belang van zijn oorlogvoering zijn. Het is niet verder gegaan dan éen schip van het Amerikaansche Roode Kruis voor éénmaal toestemming te verleenen voor het transport van vita minen, gecondenseerde melk en kinder- kleertjes naar Fransch gebied. En het is nog maar kort geleden, dat een schip de „Mendozza” waarmee de Fransche regeering eenige zeer onmisbare goe deren uit Zuid-Amerika wilde betrek ken, daarin door de Britsche vloot werd verhinderd. Bezorgd vraagt men zich af, of daarin nu werkelijk niets te veranderen is. De Engelsche regeering heeft er geen en kel belang bij, dat de aan de oorlogvoe ring onttrokken bevolking der door zijn tegenstander bezette gebieden door het zwaard van den honger wordt ge kastijd. met alle ellende die daaraan vast zit. Het heeft er natuurlijk alle belang bij dat die tegenstander even tueel niet zal profiteeren van hetgeen met Engelands goedvinden aan bedoelde bevolking zou worden gezonden. In den vorigen oorlog bleek het mogelijk, onder deze voorwaarde en onder controle de noodlijdende Belgen te helpen, zou er dan ditmaal niet een weg te vinden, of althans te zoeken zijn, nu men van Duitsche zijde toch heeft doen blijken, van zijn bereidheid om mee te werken? en van wat Uit Dublin wordt gemeld, dat de lersche regeering plannen bekend heeft gemaakt om de kinderen uit de stad en de haven van de hoofdstad desnoods te evacueeren De regeering zal voor kinderen, wier ouders jaarlijks een inkomen hebben van minder dan 300 pond, de reis- en verblijf kosten op zich nemen. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt'„Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Op doorreis naar Londen is Donderdag een Amerikaansche militaire missie, on der leiding van generaal Frank Parkot tc Lissabon aangekomen. Van deze missie maken deel uit de eerste luitenants Milo Warner, commandant van het Amerikaan- sche legioen der deelnemers aan den SE08' ,r““'n D°rl'« aan Engeland den president dictatoriale volmachten zou geven. De wet zou alle vredesgevoelens in de Vereenigde Staten onderdrukken en het Amérikaansche volk actief in den oorlog betrekken. Vandaag nog aanneming? Te Washington rekent men er op, dat het voorstel voor de ondersteuning van Engeland in het Huis van afgevaardigden in gewijzigden vorm nog vandaag zal worden aangenomen, meldt United Press. De buitenlandsche commissie van den Senaat zal in het begin van de volgende week nog meer deskundigen hooren, on der Willkie, wiens uiteenzettingen Maan dag verwacht worden. Men gelooft niet, dat deze commissie het voorstel voor het einde van de komende week aan den Se- naat zal overdragen. Met het oog op de sterke meerderheid der regeeringsaan- hangers in dit college zal het voorstel ook daar, ondanks de ongetwijfeld hef tige aanvallen der oppositie aangenomen worden. De wijzigingen, dié waarschijnlijk door ?grHke?sihet Huis van afgevaardigden zullen wor- 1 deh aangebracht, maken het noodzakelijk, dat de buitenlandsche commissies der beide huizen tot een vergelijk zullen trachten te komen, waarna het voorstel nogmaals door de beide huizen moet worden L deze parlementaire kan nog niet gezegu - ---- regeering zal alles doen om de eindstem - 1 ming te bespoedigen. A a ft g A A A s A A A A ft A A A A ft A ft A ft A ft A ft A ft A ft A A ft A ft A ft A ft A A A s A ft □e ondergang van de „Ryfylke” geheele bemanning en alle passa- - van het Noorsche kustschip „Ry fylke”, dat door een Engelsche duikboot tot zinken werd gebracht, zijn thans ge red en bevinden zich te Alesund. In to taal had het schip 30 passagiers aan boord. De lading bestond uit 1500 kisten versche visch, bestemd voor Bergen. De conferentie der La Platalanden, Brazilië en Bolivië inbegrepen, is Don derdag met toespraken van de leiders der delegaties gesloten. Van de vijftig plannen, welke oorspronkelijk op de agenda der conferentie stonden, zijn er 27 aangenomen. Juist de principieele vraagstukken zijn hangende gebleven. Zooals bekend had de bijeenkomst als punt van uitgang de door de Engelsche blokkade van het Europeesche conti nent en de verliezen van Engeland aan tonnage ontstane economische moeilijk heden, vooral van de La Plata-landen. Door stijging van het regionale handels verkeer zou men hen te hulp willen ko men. In de slotredevoeringen werd wensch tot uiting gebracht, oude handelsverkeer weer moge terugkeeren. De commissie voor buitenlandsche aangelegenheden uit het Huis van Af gevaardigden heeft een belangrijk amendement op de wet tot hulpver- leening aan Engeland aangenomen. Volgens dit amendement wordt het gebruik van Amerikaansche schepen voor het vervoer van goederen naar Engeland verboden, meldt het A.N.P. De commissie hoopt hierdoor een tegenwicht in handen te hebben met het oog op de krachtige oppositie in het Huis van Afgevaardigden tegen deze wet. Het Huis van afgevaardigden heeft gis teren met 183 tegen 123 stemmen het voorstel van den republikeinschen afge vaardigde Fish verworpen, waarin ver langd werd, dat geen Amerikaansche schepen aan oorlogvoerende landen .zon der toestemming van het Congres zullen worden afgestaan. Levering van oorlogsmateriaal aan grens gebonden Het Huis van afgevaardigden heeft voorts een aanvulling op de wet tot hulp- verleening aan Engeland aangenomen, waarin bepaald wordt, dat de waarde van het oorlogsmateriaal, dat aan een buiten landsche mogendheid wordt afgestaan, niet hooger mag zijn dan tien procent van de totale bewapeningsbegrooting der Ver eenigde Staten in het op 30 Juni 1941 eindigende dienstjaar, meldt het D.N.B De voorzitter van het Huis, Rayburn, verklaarde, dat de totale bewapenings begrooting der Vereenigde Staten voor het loopende dienstjaar tr/aalf tot dertien milliard dollar bedraagt. Dientengevolge zou practisch aan Engeland materiaal ge leverd kunnen worden tot een maximum bedrag van 1.3 milliard dollar. Vrees voor benadeeling van het Amerikaansche luchtwapen In de Senaatscommissie voor de buiten- lafidsche politiek heeft de bekende Ame rikaansche majoor der vliegeniers. Wil liams, de Amerikaansche regeering er van beschuldigd, dat zij zoowel de vloot als het leger van Noord-Amerika volgens een bepaald plan van de beste vliegtuigen berooft, om Engeland te helpen. Op deze wijze is het onmogelijk, het Amerikaan sche luchtwapen tot een behoorlijke grootte uit te breiden. De luchtmacht der Vereenigde Staten is thans „beklagens- waardig onvolmaakt’’. Het hangende wetsontwerp tot steun aan Engeland beteekeni een „zelfmoord van de Amerikaansche levenswijze”. Aan den eenen kant, zoo ging Williams voort, verzwakt de Amerikaansche regeering de kracht van het land en aan den anderen kant worden griezelige sprookjes vertelt over een z.g. gevaar voor een invasie Verder bemoeit men zich met de interne aangelegenheden van de Europeanen en Aziaten. De Vereenigde Staten dienen den imperialisten den mond te snoeren en zijn strijdkrachten uit het Verre Oosten terug te trekken. Het geklets over de on vermijdelijkheid van een oorlog moest verboden worden. Senator Capper besluit tot terugkeer tot de Monroe- leer De republikeinsche senator Capper, die lid is van de senaatscommissie van buitenlandsche zaken, heeft in een radio rede voorgesteld, dat de Vereenigde Sta ten zouden terugkeeren tot de beginse len van de Monroeleer. Deze leer ver langt, zoo betoogde Capper, dat de Europeesche landen zich niet zullen mengen in de aangelegenheden van het Westelijk halfrond. Tevens veronder stelt de leer echter, dat de Vereenigde Staten zich niet in Europeesche kwesties zullen mengen. Tegenwoordig maar al te vaak over het hoofd dat het een minstens zoo belangrijk is’ als het ander Roosevelt de medeplichtige van Churchill Stefani meldt uit Rome: Ook Amerika stelt alles in het werk om de neutrale landen van Europa uit te hongeren, schrijft de „Popolo di Roma”. De ver klaring van Huil, dat de Vereenigde Sta ten niets kunnen doen om Engeland er toe te brengen zijn blokkade-politiek te wijzigen, is slechts gehuichel, want in dien de Vereenigde Staten werkelijk wil den, zouden zij Engeland, welks positie steeds meer ondergeschikt wordt Amerika, kunnen overtuigen het steem te wijzigen. Roosevelt is de me deplichtige van Churchill, zooails ook wordt aangehond docr de weigering van het Witte Hoi- ’egens den Franschen ambassadeur cm 'e geblokkeerde Fran sche saldi in de -reenigde Staten vrij te maken, teneinde daarvoor levens middelen voor Frankrijk te kunnen koo pen. SANDWCM GALMEI HAVRE DOVER TE ONTRUIMEN GEBIED ^(4104) VO.gv.td Cnttr-burg ^VUegwtd Ljfmpn. LONDEN^* ENGELAND -SOUTHAMPTON V PORTSMOUTH VU^ntd Hav/klng» l v- f

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1