the AMERICAN EXPRESS Co. 1NC. België Het voedselvraagstuk m de Fransche m der hoofdzaken Terreinkennis een den oorlog Vage toestand koloniën 2 en maar in Verkeerde opvatting, dat Frankrijk is overwonnen, niet de koloniën INKOOP GOUD en JUWEELEN J. C. VERMAAT JrM Juwelier De voorziening met aard appelen, brood vleesch BETALINGSVERKEER MET AMERIKA De rol van de U-boot in dezen oorlog De Wereldoorlog was een uitstekende les Aanvalspogingen van de Engelsche luchtmacht SLAAP UW ^^VERKOUDHEID WEG pag. le bl. 9 Door Duitschen afweer verijdeld FRANKRIJK De en DUITSCHLAND De grondstoffenvoorziening HONGARIJE Het onderzeebootwapen thans in het voordeel bij de bestrijding van convooien de Balkan zijn niet te vergelijken met het oorlogstooneel in Europa TTAAGSCHE COURANT Zaterdag 8 Febr. 1941 De benoeming van John Winant Generaal Wavell in Kenya Het bezoek van Roosevelt’s vertrouwesman aan Tsjoengking De Indo-Chineesche-Thailandsche vredesconferentie De onregelmatigheden in Johannesburg Algemeen bureau te Berlijn ingesteld ENGELAND Telegramwisseling tusschen Bardossy en von Ribbentrop bijeenkomst van kardinalen aartsbisschoppen te Parijs De arbeid van het Duitsche Roode Kruis Afrika en De krijgsbedrijven in China BOELGARIJE De politiek der regeerings meerderheid JAPAN Verstrekkende regeeringsvolmachten ten aanzien van grondstoffen voorziening Hongarije en Duitschland RECLAMES BANKIERS stuk. er oorzaak te streng aanjeiding geven. De Japansche regeering 1 ver- PASSAGE- REISBUREAU DEN HAAG Weygand, de verdediger van Frankrijk's koloniale bezit. Toch is deze opstandige geest nog lang niet overwonnen. In het moederland zijn er nog velen, die zich niet ten volle reken schap geven van de geleden nederlaag en evenzoo zijn er nog heel wat in het voor meldt Ook ZILVER tegen hoogen prijs. ThOMSONPLEIN 18 - TEL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in t Westen. gisteren verneemt het D.N.B. :ni hield zich vrij goed, doch in het leger wa ren veel weifelaars. Het deserteeren van verscheidene vliegerescadrilles was daar van een veelbeteekenend symptoom. Zij hebben de mannen van de Gaulle ver sterkt. Na de komst van generaal Wey gand schijnen dergelijke voorvallen zich echter niet meer te hebben voorgedaan. De Belgische secretaris-generaal het ministerie van werpen. Verdreven door den Duitschen afweer, bleven zijn aanvalspogingen tot een klein gebied beperkt. In het bezette gebied ontstond geen schade van betee- kenis. zal bevoegdheden krijgen terzake nieuwe vestigingen van groote bedrijven, met betrekking tot oprichting en reorganisatie van scheepvaartondernemingen, met be trekking tot den invoer van voor Japan Bommen op Engeland Het officieele Britsche communiqué meldt, dat gisteren Duitsche vliegtuigen bommen wierpen op een kuststad in het Noordoosten van Schotland, zoomede op een kuststad in Oost-Engeland. Er ont stond eenige schade, enkele menschen werden gewond. Verkenningsvluchten boven den Atlantischcn Oceaan Als aanvulling op het weermachtsbe- richt van dat DuitscEe gevechtsvliegtuigen, welke ondanks het slechte weer tot den Atlan tische Oceaan waren doorgedrongen, het zeegebied ten Westen van Ierland volko men verlaten aantroffen. Er werden op dezen belangrijken toevoerweg voor En geland geen vijandelijke koopvaardij schepen waargenomen. De Royal Air Force ondernam na het vallen der duis ternis met enkele machines vluchten naar het bezette gebied. Hierbij werd een bommenwerper door het lucht doelgeschut neergehaald, een ander vij andelijk gevechtsvliegtuig werd genood zaakt te landen. Naar het D.N.B. verneemt heeft de Royal Air Force in den afgeloopen nacht tijdens mistig weer, gepoogd storings- aanvallen te ondernemen op de kust van het Kanaal. De door zwakke krachten ondernomen aanvalspogingen strandden op den Duitschen afweer. De vijand maakte ruim gebruik van lichtfakkels om zich bij het slechte zicht te oriën- teeren. Desondanks was hij genoodzaakt Xijn bommen lukraak in open terrein te PLAATS 31 ALLE INLICHTINGEN EN ADVIEZEN OMTRENT Het D.N.B. seint uit Washington: De senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden heeft de benoeming van John Winant tot ambassadeur in Londen goedgekeurd. Voor de definitieve .erken ning van den nieuwen ambassadeur is thans nog de goedkeuring der benoeming noodig van den senaat. President Roosevelt heeft in de pers conferentie verklaard, dat de nieuwe ambassadeur over ongeveer 10 dagen naar Engeland zal vertrekken. Oh BIJEENKOMST VAN DEN NATIONALEN RAAD Naar uit goed ingelichte kringen Vichy verluidt, zal de werkvergadering van den nationalen raad waarschijnlijk in Vichy worden gehouden. De plechtige openingszitting van den nationalen raad zal in de eerstvolgende dagen te Lyon worden gehouden. Zij zal worden bijgewoond door maar schalk Pétain en de leden der regeerihg. Deze zitting zal openbaar zijn, terwijl an dere zittingen geheim zullen zijn. Naar Reuter meldt, is de Britsche opperbevelhebber in het Midden-Oosten, generaal Wavell, onlangs onverwacht voor een kort bezoek in Kenya aange komen Hij reisde per vliegtuig, zoo deelt het D.N.B. mede, en heeft tijdens zijn bezoek deelgenomen aan een ontvangst ten huize van den gouverneur in Nairobi. Omtrent het doel van de reis van Roosevelt’s vertrouwensman Currie naar Tsjoengking, verneemt het Japan sche blad „Yomioeri Sjimboen” uit Hongkong, dat Currie zich op de hoogte wil stellen van de verschillende stroo- mingen in de Tsjoengking-regeering en ook wil vaststellen, in hoeverre Tsjang- kai-sjek inderdaad vastbesloten is den strijd tegen Japan voort te zetten. Cur rie is volgens het blad voorts voorne mens, Tsjoengking verstrekkende plan nen inzake hulpverleening door de Ver- eenigde Staten voor te leggen. Tegelij kertijd wil hij onderhandelen over het gebruik van een leening van 100 milli- oen. Currfe heeft gistermiddag den gene ralissimus. Tsjang-kai-sjek bezocht. Bij deze gelegenheid overhandigde hij dezen strijd tus- een persoonlijken brief van Roosevelt. schen de Duitsche duikbooten en de Engelsche convooien thans gekomen is, doet deze ontwikkeling duidelijk aan den dag treden. SIR ROBERT POPHAM De opperbevelhebber strijdkrachten in het V Robert Brooke Popham aangekomen om v;-- lië door te reizen. POST NAAR REPATRIEERENDE FRANSCHEN De Duitsche autoriteiten hebben mee gedeeld, dat een deel van het personeel van den Franschen gezondheidsdienst, welks aanwezigheid In Duitschland voor de verpleging van gevangenen niet abso luut noodzakelijk is, naar Frankrijk is teruggezonden. Dit besluit betreft onge- beschikking gesteld. Door het verkrij- veer 3200 officieren en manschappen. In het communiqué na de eerste bijeen komst der Indo-ChineescheThailandsche vredesconferentie te Tokio wordt nog ver klaard, dat in hun antwoord op de ope ningsrede van Matsoeoka de leiders der delegaties, Arsene Henry en prins Vara- vara den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken de verzekering van hun medewerking gaven. Zij uitten’ de hoop, dat het geschil zoo spoedig moge lijk zal worden geregeld „op den grond slag van billijkheid en rechtvaardigheid”. Het tijdstip van de volgende vergade ring is nog niet bekend gemaakt. Vijftien Zuidafrikaansche politie-agen ten zijn gisteren, naar uit Johannesburg wordt gemeld, voor den rechter van instructie geleid. Zij worden ervan be schuldigd bij de onregelmatigheden van Zaterdag j.l. geweld te hebben gebruikt. De beklaagden zullen Dinsdag a.s. voor een speciaal gerechtshof moeten verschij nen De regeering der Zuidafrikaansche Unie heeft' een commissie benoemd, die een onderzoek moet instellen naar de botsingen tusschen politie-agenten en sol daten aan den eenen en nationalistische Bóeren aan den andereh kant. HET IJZEREN KRUIS VOOR DUITSCHE AALMOEZENIERS Naar de berichtendienst van het Duit sche episcopaat mededeelt, zijn tot dusver 32 katholieke aalmoezeniers met het IJze re Kruis eerste klasse en 71 met het Ijzeren Kruis tweede klasse onderschei den. Te Berlijn is van staatswege een bureau voor den in- en uitvoer van grondstoffen ingesteld, meldt Europapress. Dit bureau heeft tot taak de moelijkheden van den invoer, zoowel als den uitvoer van aller lei grondstoffen te onderzoeken, voor te bereiden en uit te werken, waarbij uiter aard in verband met de verrekening van den in- en uitvoer naar tal van lan den via Berlijn ook de grondstoffen voorziening van tal van andere staten betrokken is. Voor tal van grondstoffenmoeilijkheden zal het nieuwe bureau oplossingen zoe ken. welke zoowel voor het land van uit voer als voor het land van invoer tevens een bevredigende oplossing zullen kunnen zijn. Een V.P.B.-corespondent schrijft uit Al giers; Het Noordwesten van Afrika is sedert den wapenstilstand een soort „niemands land” geworden. Het Fransche koloniale rijk is niet direct door den oorlog ge troffen. Het ligt daar, als geïsoleerd van de wereld, die het omringt en wacht een toekomst af, welke zich nog niet duidelijk heeft afgeteekend. De gebeurtenissen van den jongsten tijd hebben deze geneutrali seerde zóne hoe langer hoe meer doen in krimpen, in het Zuiden weerden zich de krachten van generaal de Gaulle, die zijn aanvallen concentreerde op Fransch-Mid- den-Afrika, terwijl in het Noorden de Duitsche vliegmachines te hulp werden ge roepen. Het Britsche offensief in Noord-Afrika, dat de oogen der wereld heeft gericht op het oorlogstooneel in het zwarte wereld deel .heeft eveneens zijn invloed doen gel den op de naburige Fransche koloniale be zittingen. En natuurlijk zijn het niet in de laatste plaats de gebeurtenissen in Frank rijk zelf, die weerklank vinden in het Noord-Westen van Afrika. De kleine doch woelige politieke minder heid, die een poging heeft gewaagd om het koloniale bezit van Frankrijk te her vormen tot een imitatie van het liberale Frankrijk, is het zwijgen opgelegd door een met strenge hand ingrijpende autori teit. Sedert generaal Weygand als gevol machtigde der regeering in Algiers zijn in tocht heeft gedaan, berust de opperste lei ding in vaste, energieke handen. Het valt niet tegen te spreken, dat hier enkele maanden lang de discipline in het IN SINGAPORE van de Britsche Verre Oosten, sir is in Singapore vervolgens naar Austra- van landbouw en voed selvoorziening, de heer de Winter, heeft aan de pers eenige mededeelingen ge daan omtrent de voorziening der bevol king met de allernoodigste levensmidde len. In de eerste plaats, aldus de heer de Winter, vraagt de voorziening met aard appelen, graan en vleesch de aandacht. Er bestaat gelukkig geen twijfel of in den loop van de maand Februari zal hierin een belangrijke, zoo niet afdoen de. verbetering- komen. Alles beheerschend in dit vraagstuk Is het weer Er liggen zeer groote hoeveel heden aardappelen in Nederland en Duitschland voor verlading naar België gereed. Reeds een deel is aangekomen en zal in de eerste plaats dienen om de groote, steden, industriecentra en steen kolengebieden van het noodige te voor zien. Buitendien kan altijd nog een be duidend kwantum aardappelen uit het binnenland worden verwacht. Overeen komsten zijn afgesloten voor de levering van 100 millioen k.g. plantaardappelen uit Nederland en Duitschland. Deze zul len slechts aan de boeren worden afge leverd tegen afgifte van consumptieaard appelen en wel kilo tegen kilo geruild. Uit deze ruil met de boeren mag nog een belangrijke hoeveelheid consumptie aardappelen worden verwacht, te meer, daar aan deze ruilbepaling streng de hand zal worden gehouden. De nieuwe koninklijk Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken Laszlo Bardossy heeft ter gelegenheid van de aanvaarding van zijn functie den Rijks- minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Op het oogenblik, waarop ik mij belast met het koninklijk Hongaarsche ministerie van buitenland sche zaken, is het mij een oprechte be hoefte uwe Exc. in den geest van de door mijn onvergetelijken voorganger en vriend, graaf Csaky, gevoerde politiek op de meest hartelijke wijze een groet te zenden. Het is mijn vaste besluit om de betrekkingen tusschen onze beide landen verder uit te breiden op den beproefden grondslag der wederzijdsche verbonden heid. Bezield door den geest van het driemo- gendhedenpact hoop ik, dat ik hierbij mag rekenen op het beproefde vertrou wen van uwe Excellentie.” De Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft geantwoord met het volgende telegram: „Met harte- lijken dank voor de vriendelijke mede- deeling omtrent uw benoeming tot ko ninklijk Hongaarschen minister van bui tenlandsche zaken zend ik uwe Exc. mijn hartelijke gelukwenschen voor uwe nieu we functie. Uw voornemen om de be proefde vriendschap tusschen Duitschland en Hongarije In den geest van den door ons hoog gewaardeerden graaf Csaky verder uit te breiden, begroet ik op de meest oprechte wijze. Weest er van ver zekerd, dat ik de taak, die gij u gesteld hebt, in het belang van onze beide landen te allen tijde op de meest warme wijze zal ondersteunen.” gen van andere belangrijke werken is de bibliotheek thans reeds aangegroeid tot 350.000 dëelen, waarmede zij de grootste bibliotheek ter wereld vormt, die gewijd is aan het Joodsche vraag- beerlijk. Zij scherpt den blik voor kenningen en orienteering en weet, door middel van den sleutel der wetenschap pelijke erkenning onder de bijzondere eigenschappen van een land zijn natuur lijke steunpunten te vinden, die niet langs toevalligen weg, doch als een ge volg der natuurwetten in het oog springen.” In nauwe verbinding met de militaire geografie staat de physicalische geogra fie, de geodesie, de terreinleer en het vervaardigen van kaarten, welke tijdelijk of voorgoed als leervakken werden opge nomen in het program van de militaire academie. Een groot aantal mannen, dat later vooraanstaande plaatsen heeft be kleed in het leger, heeft zich in zijn jon ge jaren met lust en ijver geworpen op de studie van de militaire geografie en zich practisch bezig gehouden met ter- reinopnamen. De lessen uit den wereldoorlog Op het einde van de vorige eeuw zag men zich door de steeds meer tijd in be slag nemende studie genoodzaakt, de geo grafie en militaire geografie van het pro gram af te voeren. Alleen de zuiver prak tische terreinleer bleef nog op het pro gram staan. Den leeraren in de geschie denis van den oorlog, de tactiek, de kunst van het aanleggen van vestingen en den vestingoorlog bleef de taak, te wij zen op de bfeteekenis van het terrein. De wereldoorlog heeft ons de beteeke- nis van de militaire geografie duidelijker dan iets anders voor oogen gesteld. In Januari en Februari 1915 is er geweldig te keer gegaan over de ,,militair-geogra- fische” misslagen, die er toe leidden, dat Duitsche aan het platteland gewende en niet voor den winteroorlog in het geberg te uitgeruste troepen moesten worden in gezet voor den aanval op de grenspassen van de Karpathen, waardoor een bataljon minder door de kogels van de Russen dan door de weersgesteldheid binnen den tijd van 14 dagen was ingekrompen tot 78 bajonetten en, in plaats van het gestelde doel te bereiken, voor de met ijs bedekte schietgaten en onder de sneeuw bedolven berghutten bleef liggen. Honderdduizenden Duitsche soldaten zijn toen in de gelegenheid geweest, hun militair-geografische kennis op te fris- schen en uit te breiden op den Balkan, in Klein-Azië, in de Krim en in den Kaukasus. Tijdens den stellingsoorlog in het Westen en in het Oosten kwam de geologie, een zuster van de geografie, als welkome hulp opdagen voor de mannen in de loopgraven, bij de bestrijding van den watersnood. De tegenwoordige oorlog is als het ware een college over de militaire geo grafie. Het zou te wenschen zijn, dat haar gewicht ook na afloop van den oorlog niet meer uit het oog werd verloren BIBLIOTHEEK OVER DE JOODSCHE KWESTIE Rijksleider Alfred Rosenberg heeft als grondslag voor de bestudeering van de Joodsche kwestie besloten tot de oprich ting van een speciale bibliotheek te Frankfort a.d.Main. De kern van de verzameling heeft de stad Frankfort ter De kardinalen en aartsbisschoppen van het bezette gebied zijn in Parijs bijeenge komen om hun houding te bepalen ten aanzien van den wederopbouw van Frankrijk. Na afloop van hun bijeenkomst hebben de kardinalen en aartsbisschoppen een adres gericht aan den Paus, waarin zij het volgende zeggen: „Wij zijn vastbesloten ons te houden aan onze godsdienstige taak. Wij zullen probeeren ons verre te houden van elke politiek en zullen enkel en alleen voor het heil der zielen werken en de onge- lukkigen steunen. Op sociaal en civiel gebied verklaren wij ons volkomen loyaal tegenover de Fransche regeering en ver zoeken wij onze geloovigen, dezen geest te ondersteunen. Wij willen ons volk, dat lijdt, steeds meer nabij komen. Wij ge ven uitdrukking aan onze overtuiging, dat wanneer het zoozeer gewenschte herstel van God afhangt, het ook afhan kelijk is van onze persoonlijke inspan ningen. Het zal slechts van blijvenden aard zijn m zooverre elk individueel daaraan medewerkt” Het Duitsche Roode Kruis, onder lei ding van dr. Busse, heeft de laatste maan den een zeer groote bedrijvigheid ont wikkeld. Zoowel uit het onbezette naar het bezette gebied en omgekeerd, alsook uit Frankrijk naar den Elzas en binnen het bezette gebied werden talrijke kin dertransporten in nauwe samenwerking met het Fransche Roode Kruis verzorgd Deze kinderen moesten worden terugge bracht, nadat zij door evacuatie van hun ouders gescheiden waren. Ook heeft het Duitsche Roode Kruis de sanitaire ver zorging behartigd bij den terugkeer van de in Frankrijk wonende Slowaken naar hun vaderland. Voortdurend gaan onder zijn toezicht transporten naar Pressburg. Voorts heeft het Duitsche Roode Kruis het Fransche Winterhulpwerk gesteund. Het tijdschrift „Die Deutsche Wehr” publiceert een vergelijking over den strijd tusschen Duitsche duikbooten en Engelsche convooien tijdens den wereld oorlog en den tegenwoordigen oorlog. In 1917 heeft de invoering van het convooistelsel Engeland het leven gered, nadat het door de Duitsche duikbooten aan den rand van den afgrond was ge bracht. Het naar verhouding groote suc ces van de convooien was voornamelijk te danken aan de ongunstige strategische positie van de Duitsche duikbootbases, aan het geringe aantal duikbooten en aan de ongeschikte taktiek van de duikbooten, die gedwongen waren de vijandelijke schepen aan de oppervlakte van het wa ter aan te vallen en die dus gemakkelijk het slachtoffer van de duikbootaanvallen werden De strijd tusschen duikboot en convooi, zoo gaat het tijdschrift verder, vertoont thans een geheel ander aspect. Door de overwinningen in Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk zijn uit valsbases geschapen, waardoor tijdroo- vende en gevaarlijke aanvalsroutes wor den vermeden en meer torpedo’s en mu nitie medegenomen kunnen worden. De aanvalstaktiek van de tegenwoordige duikbooten verschilt aanzienlijk van die tijdens den wereldoorlog De zeewaardig heid der booten, de draagwijdte en de trefzekerheid van het torpedoschot, de snelheid boven en onder water konden aanzienlijk verbeterd worden. Van beslis sende beteekenis voor het optreden en de actie van een duikboot is voorts de samenwerking met het luchtwapen, waar door het mogelijk wordt verscheidene schepen gelijktijdig op bijzonder belang rijke punten samen te trekken. Als voor beeld van deze samenwerking kan het tot zinken brengen van de „Empress of Britain” beschouwd worden. Hierbij komt echter nog een ander feit In 1917 ver klaarde de Britsche admiraliteit, dat er niet voldoende torpedojagers voor den convooidienst aanwezig waren. Toen echter beschikte Groot-Brittannië over 400 eigen torpedojagers, waarbij nog 500 Amerikaansche kwamen. In den huidigen oorlog begon Engeland met ongeveer 200 eigen torpedojagers, waarbij de ingeruil de 50 Amerikaansche torpedojagers van een verouderd type komen. Hiervan echter moet men de intusschen geleden verliezen aftrekken Wanneer nu in de Engelsche pers steeds veelvuldtger stemmen van vaklie den opeaan. die het terugkeeren naar het alleen varende koopvaardijschip eischen dan kan hierbij opgemerkt wor den dat ook dit in den wereldoorlog onhoudbaar is gebleken Het gaat er voor Duitschland niet om ieder Engelsch schip afzonderlijk tot zinken te brengen, want de zeemacht van Groot-Brittannië is niet overwonnen, als zijn allerlaatste schip getorpedeerd is Engeland kan dan niet meer verder strijden wanneer zijn scheepsverliezen een zoodanigen omvang hebben aangenomen, dat de aanvoer voor zijn bestaansminimum niet meer mogelijk is Het stadium, waarin de Dp m het leVetl’ een besmnXkond?^ regeerin« hee? aan alle bladen en^S’ ï^arbij in Brazilië in vrePL jdschr,ften' welke in de landstaal fiJddeJalen verschijnen. Voor deze wiiziffin moeten worden. wordt den uitgevers Na de verovering van Nanjang, een strategisch punt der Chineezen in de pro vincie Honan, strekken de Japansche af- deelingen hun felle zuiveringscampagnes nu uit tot de overblijfselen der Chinee- sche troepen, die thans de gebieden van Piyang en Piyoeang onveliig maken, meldt Domei. Donderdagmiddag zijn enkele Japan sche afdeelingen zegevierend Piyoeang binnengerukt en een deel van de Japan sche troepen heeft ’s avonds een punt op 20 k.m. ten Noorden van deze plaats be reikt. AUSTRALIË VERLOREN gegaan Uit Londen wordt A rijen hebben medeoA&lTijld’ dat de tijd tusschen 14 dad de in d j° Australië afgegevm1 1 November in Zutd- schen 8 en 15 Novpmtriefpost en de tUiT ketpost door viian,kj?^er af«egeven pak- loren gegaan. cbjk optreden is ver- De toestand op het gebied der brood voorziening is iets verbeterd. De opvor dering en inlevering bij de boeren gaat steeds voort, doch deze moeten zich meer dan ooit bewust zijn, dat het hun taak is voor de voedselvoorziening van de geheele Belgische bevolking het uiter ste bij te dragen. Daarnaast wordt door de Duitsche en Belgische overheid het noodige gedaan om zich de voor de be volking noodige hoeveelheden brood graan te verzekeren. Een broodtekort zal zich niet meer voordoen. In de gisteren gehouden vergadering van de regeeringsmeerderheid, waaraan alle leden van het kabinet inclusief minis ter-president Filoff hebben deelgenomen. EXPEDITEURS heeft de minister van buitenlandsche za ken, Popoff," gesproken over de buiten landsche politiek van Boelgarije en voor namelijk over de betrekkingen van Boel garije met de nabuurstaten. In het officieele communiqué wordt gezegd, dat de regeeringsmeerderheid zich geheel accoord heeft verklaard met de verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken. In aansluiting hierop heeft minister president Filoff een toespraak gehouden, waarin hij, volgens het officieele com muniqué. zeide, dat de binnenlandsche politiek van de regeering evenals voor heen onveranderd blijft. In de Sobranje zullen een aantal wets ontwerpen worden ingediend, welke, naar de minister-president hieraan toevoegde, volledig rekening houden met de behoef ten van het volk. De propaganda-actie van de regeerings meerderheid om het volk in te lichten over de politiek der regeering zal worden voortgezet De V.P.B.-correspondent meldt uit Ber lijnDe leek, die den loop der gebeur tenissen met spanning volgt, is vaak ge neigd het tempo en de kracht van de aanvallen, succes en mislukking, over winning en nederlaag af te meten naar den maatstaf van de oorlogstooneelen in inidden-Europa en er in meerdere of mindere mate kritiek op uit te oefenen. Hij vergeet echter, dat warme en koude gebieden de woestijnen van Afrika en de bergwereld van den Balkan heel andere eischen stellen aan menschen en mate riaal, dan het heuvelachtige land van Midden-Europa en de naburige landen, het gematigde klimaat en de vruchtbare vlakten. Dat de strijders hier dikwijls te kampen hebben met hinderpalen, die ook met den besten wil en ondanks de hulp middelen der moderne techniek maar niet een-twee-drie uit den weg zijn te ruimen. Dit is immers reeds het geval met landen, die op een minder hooge trap van beschaving staan, zooals in het Oos ten en Zuid-Oosten van Europa. Zelfs een man als Napoleon moest, tijdens den veldtocht in- den winter van 1806/07 ten gevolge van de modder in Polen, die de wegen bedekte, zijn militaire operaties maandenlang onderbreken. Wie kennis wil nemen van de officieele commu niques Van het Duitsche en van het Italiaansche leger zal dus goed doen daarbij een atlas ter hand te nemen of een kaart van het betreffende gedeelte van het front, teneinde een inzicht te krijgen in de militaire geografie van dat deel van het strijdtooneel. Zonder kaart geen goed begrip van de operaties De militaire geografie is reeds van zeer ouden datum. Zij heeft zich tot taak gesteld, de natuurlijke gesteldheid van den bodem weer te geven met het oog op het uitvoeren van militaire operaties. Bijzondere aandacht is gewijd aan de grenzen, den toestand der wegen, de ver keersmiddelen enz. Natuurlijk wordt de militaire geografie in de eerste plaats beoefend door den soldaat. Zij vervult een belangrijke ról in het leerplan van de militaire academie. Reeds in de instructie voor de militaire academie voor het jaar 1868 staat te lezen „Kan men de geografie het oog der geschiedenis noemen, de militaire geografie neemt de plaats in van het oog der geschiedenis van den oorlog. Zij be hoort tot de voornaamste regelen der discipline voor den vakman en is voor den generalen staf te eenerunale onont- De Japansche regeering heeft van het parlement verstrekkende volmachten ont vangen met betrekking tot de voorzie ning van de voor Japan benoodigde grondstoffen, meldt Europapress uit Tokio. Bij volmacht werd aan het kabinet Konoje de vrijheid gegeven om in te grijpen in het algemeene sociale en eco nomische leven, indien de levensbelangen van het Japansche volk en een vrije expansie naar het Zuiden, welke expansie een levensbelang genoemd wordt, daartoe een half jaar tijd gelate°rdt den uitgever# noodzakelijke grondstoffen, waartoe de regeering bevoegd zal worden vergaande centralisatie door te voeren en scherpe controle uit te oefenen over het geheele terrein van het bedrijfsleven. In het bij zonder geldt zulks voor den invoer van producten, waarbij niet de particuliere belangen der ondernemignen of import- bedrijven voorrang zullen genieten, doch waarbij het landsbelang op den voorgrond zal staan. In bevoegde kringen worden deze vol machten gezien in het licht van het thans zoo urgente vraagstuk van het scheppen van een Groot-Oostaziatische levens- t-uimte. - De president van het plannen-bureau, minister Hosjino, zal in zijn ministerie zeer belangrijke vraagstukken dienen vopp te bereiden en in overleg met het geheele kabinet Konoje ten uitvoer brengen. Ia dit verband kan gewezen worden op de jongste, uitlating van minister Hosjino, dat geen Grootaziatische levensruimte tot stand kan komen zonder de mogelijkheid tnr»^nLZb±ee^lbiTd de grondstoffen bronnen behoorlijk te beveiligen In het Japansche parlement is het voor- ste Vi°J^ac^ten’ welke ten aanzien i^n staatscontróle op den nn’ het er vai} S°ederen, zoowel als op het zich verzekeren van benoodigde zeer "verVu-ekkend Gro^ziat1sche ruimte, ontvangen d Z1Jn’ met instemming Fransche leger in de koloniën, welke den oorlog slechts indirect hebben medege maakt, die deze nederlaag nog veel minder inzien. Er zijn weliswaar in het Fransche koloniale leger menschen, die er anders over denken, doch er zijn evenzeer krin gen, die de nieening zijn toegedaan, dat Frankrijk overwonnen is, doch niet het Fransche leger in de koloniën. Dat is na tuurlijk een zeer verkeerde opvatting. Weygand moet zich in dezen zin hebben uitgelaten, dat hij vastbesloten Is, de Fran- sche bezittingen te verdedigen tegen eiken aanval van welke zijde deze ook moge komen’. In elk geval staat het wel vast, dat de regeering te Vichy hem in hooge mate de vrije hand heeft gelaten, voordat zij hem benoemde tot gevolmachtigde. Van de bepalingen van het wapenstil- standsverdrag, welke feitelijk geen enkele beperking inhouden van de verdediging van het koloniale bezit, heeft Frankrijk tn de laatste maanden een zeer ruim gebruik gemaakt. De uitbreiding van de militaire macht in Noordwest-Afrika heeft er ech ter niet toe bijgedragen de inwendige orde en de autoriteit van Weygand te verster ken. Daarnaast heeft zij den generaal de middelen in de hand gegeven, orn zoo noo. dig een politiek te volgen, onafhankelijk van Vichy. Bedriegelijke rust in Afrika. Men zou zich sterk vergissen, wanneer men de uiterlijke stabiliseering der ver houdingen in het Noordwesten van Afrika verwarde met een werkelijke rust. Onder de slechts schijnbaar rustige oppervlakte woelen krachten, die moeilijk in evenwicht zijn te brengen, zoolang de toekomst van het Fransche koloniale rijk om zoo te zeg gen in de lucht zweeft, zooals dit in den eersten tijd nog het geval zal zijn. Wey gand, die bekend staat om zijn zwijgzaam heid en zijn hardnekkig vasthouden aan eenmaal genomen besluiten, heeft tot dus ver van de hem door Vichy, verstrekte Vol- - ----r---- ----- machten danig, weten gebruik te maken. leger veel te wenschen overliet. De marine zjjn politiek bestaat hierin, dat hij tracht -.'„I, j het dat voor Frankrijk ont staan is te gebruiken om alle beschikbare krachten van de kolonie te concentreeren. j Zijn streven is erop gericht, een tegen wicht te vormen tegen de beweging van generaal de Gaulle. Men ontveinst zich de moeilijkheden niet, die dit streven zal ont- moeten. Bij zijn jongste reis door het Zui den van Frankrijk heeft de generaal daar van reeds een voorproefje gehad. Het op steken van de armen geschiedde in Mar seille en Toulon met zichtbaren tegenzin. Velen keken eerst naar hun buurman, of deze het 4eed, maar de meesten gaven er de voorkeur aan. de hand en den arm niet op ie steken, Wnjl rug en boni in mei Oeinpo Den bent U den volgenden morgen betert Pot 50 ct. Tube 40 et Dooi 30 et. GEDEELTELIJKE DEMOBILISATIE VAN DE LICHTING 1938 De Fransche regeering heeft besloten, van 25 Februari af wederom een deel der lichting 1938, welke reeds meer dan 2 jaar in werkelijken dienst is gewest, te demo- biliseeren. Dit betreft alle gehuwde offi cieren en soldaten, alsmede hen, die reeds bij de voormobilisatie in 1938 onder de wapenen waren geroepen. De rest der lichting zal met regelmatige tusschen- poozen naar huis worden gezonden. DE INGESTORTE MARKTHAL TE NOGENT-SUR-MARNE Het aantal dooden, dat gevallen is bij het insfcirtingsongeluk in Nogent-sur- Marne, is tot twaalf gestegen. De sneeuw laag op de ingestorte hal was 30 tot 40 cm. dik. In den loop van gisteren Is ook het dak van een bioscoop ingestort Alleen het feit dat het ongeluk zich in den ochtend voordeed, was er oorzaak van, dat peen merischenlevens te betreu ren zijn Aantal veemarkteen en abat toirs beperkt Toen in September en October van het vorige jaar zooveel meer vleesch op de markt kwam dan volgens de uitgegeven banpen voor de distributie noodig was, heeft de regeering gehoopt, door het op- koopen van een aantal dieren en het conserveeren van vleesch in blik zich een voorraad te kunnen aanleggen voor het vroege voorjaar wanneer, zooals altijd, het minste slachtvee beschikbaar is. On gelukkigerwijze is toen te veel vleesch in den sluikhandel verdwenen en kon geen voldoende voorraad worden aan gelegd. De heer Molitor, voorzitter van de vee- en vleeschcentrale der corporatie van landbouw en voedselvoorziening deelde mede, dat deze centrale heeft be sloten tot inkrimping van het aantal veemarkten, zoodat er op het oogenblik nog maar 31 zijn toegelaten. Haast al deze markten hebben een éigen abat toir. Ook het aantal private slachthuizen is verminderd en de sluiting van niet min der dan 12.000 dezer instellingen werd bevolen. Wanneer wordt aangenomen, dat elk van deze slachthuizen wekelijks slechts één dier slacht, kan men zich een beeld vormen van den omvang van den sluikhandel in vleesch, welke hoofdzake lijk van die inrichtingen uitging. De veemarkten worden in de eerste plaats verdeelingscentra, waarop het vee aan de slagers wordt toegewezen Hier bij zal ieder hunner zooveel vleesch ont vangen als zijn klanten van hem tegen bonnen kunnen verlangen. Dat daar naast tegen den sluikhandel met de meeste kracht zal worden opgetreden,! spreekt van zelf. Indien niet voldoende 1 vee op de markt wordt aangeboden, zal tot opeisching moeten worden overge gaan en wel in de eerste plaats natuur lijk bij die boeren, die hun leverings- plichten niet ten volle nakwamen, een en ander overeenkomstig het nieuwe vleesch- rantsoen van 35 gram per persoon. Ongetwijfeld zal nog een aantal moei lijkheden moeten worden overwonnen, maar verwacht mag worden, dat vóór het einde der maand de nieuwe regeling toch op bevredigende wijze zal werken. BERICHTEN hittegolf geteïsterX 15 I

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2