Haagsche Courant van Zaterdag 8 Februari 1941 Winterhulp Nederland VAN HOUTEN S CACAO I r’ De schoolkindervoeding zorgt stevigen kost voor een Van Houten s goede raad aan de Nederlandsche huisvrouw! w BINNENLAND 1 DERDE BLAD, PAGINA 1 en Drie millioen ontvangen uitgekeerd OU Meeluistertelefonen „DE BESTE.EN V O O R D E E LI GS T E IN HET GEBRUIK" Herbouwplannen van Blaauwhoeden veem-Vriesseveem te Rotterdam het fotografisch bedrijf De braakliggende gronden, welke vorig jaar bezaaid zijn, werpen nu hun vruchten af. Een stuk land aan den Fruitweg te den Haag is in een glorieus boeren koolland veranderd. Wagenvrachten van de mooiste boerenkool worden nu geoogst en gaan naar de Schoolkindervoeding. Zoo’n stevig maaltje verhoogt het weerstandsvermogen (Schimmelpenningh) Van de omroepvereenigingen ontvangen radiozegels Het Nijverheidsonderwijs Ordening van De opbrengst van de collecte Winter hulp Nederland in Noord-Brabant Inbeslagneming van producten Rijks-, provinciale- en gemeente- leeningen Teraardebestelling H. A. Tameling OVERZICHT OVER DE AFGELOOPEN DRIE MAANDEN b' In het bij de eens en dat is de beste raad die wij U kunnen geven - gebruikt geregeld vol- ten die als vrijwillige medewerkers be- Gebruik van andere dan Rjjksapparaten verboden Door een handelsonderneming, welke eenige jaren geleden „Tela” meeluister telefonen in den handel bracht, wordt thans aanschaffing aanbevolen van ap paraten van denzelfden aard onder den naam „Timbre” meeluisterapparaten. Ter voorkoming van teleurstelling wordt de aandacht er op gevestigd, dat het gebruik van dergelijke apparaten volgens art. 12 der voorwaarden van aansluiting verboden is. Wie bij zijn toestel een meeluistertefe- foon wenscht, kan zich hiervoor tot den Rijkstelefoondienst wenden. Meeluister telefonen, waarvan de goede werking door den telefoondienst wordt gegaran deerd, kunnen, tegen een geringe maan- delijksche vergoeding op elk telefoon toestel worden aangebracht De waardebon Tenslotte kwam de kwestie der waar debonnen ter sprake. Helaas bestaan om trent deze bonnen nog steeds misvattingen en wel voornamelijk deze, dat de win kelier niet direct aan zijn geld zou kun nen komen. De oorzaak van dit misver stand moet gezocht worden in het feit, dat op de eerste serie der uitgegeven waardebonnen stond vermeld: „de terug betaling van de waarde van dezen bon vindt uiterlijk op den 15en Mei 1941 plaats bij alle banken en spaarbanken”. Hieruit heeft men abusievelijk de ge volgtrekking gemaakt, dat bij inlevering der bonnen de uitbetaling op zich zou laten wachten tot uiterlijk 15 Mei. Niets is echter minder waar, want in werke lijkheid beteekende deze clausule, welke in dien vorm op de nieuwe bonnen niet meer voorkomt, dat iedere waardebon door den betrokken leverancier onmid dellijk na ontvangst en voor het volle bedrag bij alle banken en spaarbanken kon worden verzilverd. Alleen de moge lijkheid voor deze verzilvering werd aan een termijn gebonden, zoodat niet tijdige aanbieding na 15 Mei bonnen waardeloos zouden worden. Hiermede was het onderhoud geëin digd en met den wensch, dat de collecte van 14 en 15 Februari een nieuw succes zou worden, werd afscheid genomen. een Cacao is noodig, te blik, thans in carton wordt verpakt van cacaopoeder. De keukenkast is dan ook niet de goede plaats; een provisiekastin een verwarmd vertrek is veel beter. Controleert U Uw voorraad Bij beschikking van den secretaris-gene- raal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart is het volgende bepaald: Het is verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onderscheidenlijk van den kleinhandel in fotografische arti kelen, voorzoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Onder uitoefening van het fotografisch bedrijf wordt verstaan: het ten behoeve van het publiek vervaardigen van fotogra fische opnamen, het ten behoeve van het publiek be- en afwerken, zoowel in negatief als in posi tief, van in eigen bedrijf vervaardigde foto grafische opnamen Onder uitoefening van den kleinhandel in fotografische artikelen wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan: het ten verkoop aan het publiek in voor raad hebben en het aan het publiek ver- koopen van fotografische- en kinomatogra- fische artikelen, als opneem-, vergrootings- en projectie-toestellen benevens onderdee- len en toebehooren daarvan, verpakte che micaliën, ook in oplossing, bestemd voor fotografische- en kinematografische doel einden, alsmede fotografisch en kinemato- grafisch lichtgevoelig materiaal, met uit zondering van Röntgenfilms en van ma teriaal voor de vervaardiging van licht drukken voor technische doeleinden en van zoogenaamde fotocopieën; het aannemen ter be- en afwerking ten behoeve van het publiek, zoowel in nega tief als in positief, van fotografische- en kinematografische opnamen. Onder be- en afwerken, zoowel in nega tief als in positief, van fotografische- en kinematografische opnamen wordt ver staan het ontwikkelen, fixeeren, verster ken, verzwakken, retoucheeren, van der gelijke opnamen, alsmede het maken van afdrukken en vergrootingen daarvan. Het in de eerste alinea bepaalde vindt overeenkomstig toepassing ten aanzien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van het fotografisch bedrijf, onderschei denlijk van den kleinhandel in fotografi sche artikelen, zoomede ten aanzien van de voortzetting van het in een inrichting als bedoeld uitgeoefende bedrijf in geval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. van den centra- millioen of 15 In verband met de ingevoerde verplich te luisterbijdragen, betalen de radiover- eenigingen de reeds voor dit jaar gestorte vrijwillige bijdragen aan de rechthebben den in den vorm van radiozegels terug. Het kan echter voorkomen, dat men deze radiozegels niet kan gebruiken, om dat men bijv, de luisterbijdrage door middel van den girodienst betaalt. In dit geval kan men vóór 1 April a.s. zijn over tollige radiozegels aan elk postkantoor of poststation (echter niet aan de post agentschappen) tegen geld inwisselen. Men verzuime echter niet het bewijs stuk, dat deze zegels van een radioveree- niging ontvangen zijn, bij zich te steken. De behandelende postambtenaar heeft het recht overlegging daarvan te vragen. Alléén van radiovereenigingen terugont vangen tegels worden ingewisseld. De N.S B.-Persdienst bericht ons, dat door dr. ir. G. de Gelder, gedelegeerde van den commissaris van het Nederland- sche Verbond van Vakvereenigingen in zake vakopleidingsvraagstukken, hoofd van de afdeeling Technisch Onderwijs e.. Vakopleiding in het Opvoedersgilde en leider van de afdeeling Technisch Onder wijs van het Technisch Gilde, aan het secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschappen en Cul tuurbescherming een verzoekschrift is in gediend om den driejarigen cursus voor de Ambachtsscholen, althans die, welke opleiden voor metaalbewerker, timmer man en electricien. te willen herstellen en voorts het leerlingenstelsel te willen herzien en de reeds bestaande regelingen volgens de Nijverheids-Onderwijswet krachtig te willen doen toepassen. POLITIE EN WINTERHULP Nader wordt medegedeeld, dat het ra- dio-vraaggesprek met den Haagschen hoofdcommissaris van politie en Winter hulp, gevolgd door een reportage over het verkeersonderricht aan de jeugd, he denavond niet om 7.45. doch van 6.45 tot 7 uur zal worden gehouden. COMMISSIE VOOR HEEMKUNDE Het bestuur van de in 1931 opgerichte commissie voor heemkunde is thans als volgt samengesteld: Wnd. voorzitter: dr. C. P. Gunning, rector van het Amster- damsch Lyceum, Amsterdam; secretaris: de heer W. H. Schukking, Schoutenstr. 49, den Haag: penningmeester: dr. G. Brou wer, den Haag De commissie heeft haar werkzaamheden, die een tijdlang stil heb ben gelegen, thans hervat Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat is: aan den heer G. Heijkoop te IJmuiden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies voor liet Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui den, met dank, en is tot lid van voornoem de commissie benoemd de heer G. A. Goldbohm te IJmuiden. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Binnenland- sche Zaken is aan den referendaris der P.T.T., J. Spaan, aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Breda, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met dank. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Sociale Za ken zijn tot wederopzegging benoemd tot plaatsvervangend inspecteur van de Volks gezondheid bij het geneeskundig Staats toezicht op de Volksgezondheid de volgen de artsen: H. G. H. Bosch Lutjebroek; M. J. W. Rienks, den Helder; dr. P. In- gelse, Bleskensgraaf, P. A. Kroesen, Oud- Beijerland, C R. Zijerveld, Sassenheim. A. C. S. van Breda Vriesman. Terneuzen, dr. J. Eerelman, Middelburg, W. H. Ittmann, Brouwershaven, dr. G. C. E. Burger, Eind hoven, W. A. G. Loomans, Ginneken en Bavel, H. F. J. H. Bartels, Roermond, dr. O. A. Driessen, Heerlen dr. E. H. J. van der Heyden, Maastricht, W. F. M Jans sens Venlo, dr. H. P. J. Koenen, Maas tricht dr. L G. J. A. van de Meerendonk, Horst, P. P. Veugelers, Heerlen, dr. W. B. Doorenbos, Eefde, dr, A. J. Boekelman, Utrecht, H. Smit, Nijverdal, W. J. Lojenga, Assen, dr. P. W. Koppius, Groningen, B. A. Geerlings, Leeuwarden. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het depart, van Sociale Zaken is aan prof dr P. Rultenga. te Amster dam. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als buitengewoon lid van het bestuur van het Rijks-instituut voor Pharmaco- therapeutisch onderzoek, met dank. Vele van onze trouwe klanten hebben een extra bui Van Houten’i de en fabriekspanden, waarin o.m. het aan 100, soms 150 vrouwen werkverschaffende peulvruchtenreinigings- en sorteerbedrijt en de koffiepellerij waren gevestigd Aan de Wilhelminakade en de Rijnha ven Noordzijde waren vier loodsen ge troffen, welke luist voor de ramp geheel waren vernieuwd Arbeiders hebben de overolijfselen van de vernielde loodsen geslecht om de mo gelijkheid te scheppen voor den bouw van drie groote loodsen, aan de Rijnha ven N.Z., waarvan er reeds een geheel gereed is, vroegere employé’s van den dienst op Engeland hebben een nieuwe tak van bedrijf gesticht, n.l een expe- ditite-onderneming, welke zich belast met het verzamelen van goederen voor en van Scandinavië en de directie heeft, ge sterkt door den moreelen steun van de bedrijven van Blaauwhoedenveem-Vries- seveem te Amsterdam, in andere landen van Europa en in de Vereenigde Staten, onverwijld stappen gedaan voor den her bouw van een modern kantoorgebouw, een koffiepellerij, opslagplaatsen, veem- panden en koel- en vrieshuizen, met 2.000.000 zal zijn gemoeid. De vennootschap heeft de beschikking kunnen krijgen over een terrein van 2000 m2, aan de noordzijde van de Jobshaven. Volgens de plannen van het architecten bureau J. J. Kanters zal de helft van deze oppervlakte aan de waterzijde wor den benut voor den wederopbouw van het peulvruchtenreinigingsbedrijf en de koffiepellerij, waar de handel de verdwe nen centrale pakhuizen zal terugvinden en wel aan den grootsten verkeersader van de nabije toekomst. Reeds nu is be slag gelegd op de nieuwste, voor een deel zelfs unieke machines voor het in loon bewerken van peulvruchten en an dere artikelen. De aanbesteding van dezen bouw, waarvoor een beperkt aantal aannemers is uitgenoodigd, zal geschieden op 10 dezer en men koestert de verwachting het nieuwe gebouw in den loop van No vember van dit jaar nog te kunnen be trekken. bijzonder smakelijk en waardevol artikel is. kan ook langen tijd bewaard worden maar 'n droge plaats meer omdat Van Houten's Cacao, door gebrek aan en vocht de grootste vijand is DRIE OBJECTEN, WAARVAN DE BOUWSOM ONGEVEER ƒ2 MILLIOEN BEDRAAGT Bij de gebeurtenissen in de oorlogs maand is de N.V. Blaauwhoedenveem- Vriesseveem te Rotterdam beroofd van haar kantoorgebouwen, het peulvruchten reinigingsbedrijf, de koffiepellerij aan den rechter- en loodsen en pakhuizen aan den linker Maasoever, welke op drie ver schillende punten waren gevestigd De kantoorgebouwen lagen aan Leuvehaven temidden van pakhuis- De opbrengst van de in de provincie Noord-Brabant op 31 Januari en 1 Fe bruari j.l. gehouden collecte voor Winter hulp Nederland bedroeg uit de collecten /59.479,37J en aan extra-giften 8294.61. Eenige gedétailleerde cijfers zijn de volgende: Breda 5407,90, .den Bosch 1857,74, Bergen-op-Zoom 1042,26. Dinteloord ƒ3062,96, Eindhoven ƒ4567,13, Helmond ƒ2969.35, Roosendaal 5816,181. Teteringen 1258.59, Tilburg 6458,60, Valkenswaard 1177,29, Vught 1045,471, Waalwijk ƒ1866,64. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij heeft aan den directeur-generaal van de Voed selvoorziening en aan de provinciale Voedselcommissarissen machtiging ver leend tot het in bezit nemen van produc ten, ten aanzien waarvan niet aan de verplichting tot inlevering of tot het ter beschikking houden van aangewezen or ganen of lichamen is voldaan. Bovendien werd door het Rijk in den vorm van voorschotten uit het werk fonds, ingevolge de Woning- en landar beider swet enz., gedurende het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 October 1940 aan de gemeenten verstrekt een bedrag van in totaal 34 millioen en aan pro vinciën 1 millioen. Van genoemd to taalbedrag ad 34 millioen werd 30 mil lioen en dat aan de provinciën geheel renteloos verstrekt. In de laatstverschenen aflevering van 1940 van het maandschrift publiceert het centraal bureau voor de statistiek wederom enkele bijzonderheden omtrent de kaspositie en de leeningen van Rijk provincie en gemeenten. Kaspositie De kaspositie van het Rijk is in het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 Octo ber 1940 425 millioen ongunstiger ge worden. Voor de gezamenlijke provin ciën werd de kaspositie in hetzelfde tijdvak 3 millioen en voor de gezamen lijke gemeenten 2 millioen gunstiger. Leeningen Door het Rijk werden in het tijdvak van 1 October 1939 tot October 1940 twee leeningen aangegaan, elk groot 300 millioen. Van de gelegenheid op de tweede leening te storten door inle vering van schuldbewijzen der eerste leening werd tot een bedrag van onge veer 70 millioen gebruik gemaakt. Door de gezamenlijke provinciën werd in hetzelfde tijdvak opgenomen in totaal 20 millioen. Van dit bedrag was 6 millioen of 32 pCt. voor conversie- doeleinden bestemd. Bij rijksinstellingen werd door bemiddeling len beleggingsraad 3 pCt. van genoemd totaalbedrag opgeno men. Door de gezamenlijke gemeenten werd in het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 October 1940 in totaal opgenomen 96 millioen. Van dit bedrag was 13 mil lioen of 14 pCt. voor conversiedoelein- den bestemd. Bij rijksinstellingen werd door bemiddeling van den centralen be leggingsraad 59 millioen of 62 pCt. van genoemd totaalbedrag opgenomen. Voorschotten De coUecte op 14 en 15 Februari In de eerste plaats richten zich dan de gedachten op de eerstkomende collecte op 14 en 15 Februari, waarbij politie, brandweer en luchtbescherming mede werking hebben toegezegd, om daar mede tot uitdrukking te brengen, hoe zeer ook deze openbare diensten zich achter het nationale werk van Winter- e hulp Nederland willen plaatsen. En in de tweede plaats moge de hoop worden uitgesproken, dat alle Nederlan ders in de daadwerkelijke medewerking van genoemde categorieën van perso nen, welke een algemeene bescherming van onze geheele bevolking beoogen, daarin een symbool zullen zien van de actie van Winterhulp Nederland, welke ten doel heeft voor een bepaald gedeelte van onze landgenooten een zekere be scherming te waarborgen. Dit is de sympathieke gedachte van de Winterhulp-collecten, welke reeds geschraagd werd, door vele vooraan staande autoriteiten en ook metterdaad in verwezenlijking werd gebracht door de personeelen van tal van instellingen in hun bereidverklaring een zeker per centage van hun inkomsten af te staan ten behoeve van hun minder goed be deelde landgenooten. Dat deze voorbeelden navolging mo gen vinden is als vanzelfsprekend de wensch van de leiding van Winterhulp Nederland, maar dient die ook te zijn van iederen Nederlander, die het wel meent met de belangen van het geheele Nederlandsche volk. Een volgend punt van het vraag gesprek betrof de van sommige zijden gemaakte opmerking, dat de collecten voor de Winterhulp elkaar te snel op volgen, als gevolg waarvan een zekere „collecte-moeheid” zou ontstaan. Het antwoord hierop was, dat dit argument geheel en al als onjuist moet worden aangemerkt. In de eerste plaats werden vroeger veel meer collecten gehouden en wel in sommige "plaatsen bijna eens per week, terwijl thans bij het kleiner aantal inzamelingen bovendien voor den gever een totaal overzicht aanwezig is, hoe en waar het geld wordt besteed. Instandhouding van de Neder landsche volkskracht En wanneer dan iemand hoort, dat het tot nog toe voor de Winterhulp op gebrachte geld nog slechts een deel is van de som, noodig om alle in nood verkeerende Nederlanders eenigszins toereikend voort te helpen, dan zal hij toch zeer zeker genegen zijn zijn offer te brengen voor dit werk tot instandhou ding van de Nederlandsche volkskracht en het brengen van vreugde in het leven diergenen, voor wie de materieele nood zoo drukkend is. Als vanzelfsprekend is in de praktijk nog veel critiek op het werk van Win terhulp mogelijk, maar men vergete daarbij niet, dat van dag tot dag de or ganisatie beter wordt, terwijl steeds minder voorbereidende werkzaamheden behoeven te worden verricht, zoodat verwacht kan worden, dat spoedig ook bij de plaatselijke organisaties alles veelsoepeler zal loopen, waardoor dan een snellere uitkeering aan de behoefti- gen zal zijn verzekerd. Onder zeer groote belangstelling heeft Donderdagmiddag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer H. A. Tameling, directeur der Senmbah Maatschappij, ge delegeerd commissaris van de Deli Maatschappij, bestuurslid van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam en com missaris van de K.N.I.L.M., overleden te Bloemendaal. Van het Koloniaal Insti tuut waren aanwezig de heeren ir. A. baron van Styrum, penningmeester, Her bert Cremer en J. S. C. Kasteleyn, van de K.N.I L.M de heeren Herbert Cremer, ondervoorzitter en A. F. Bronsing, direc teur van de Stoomvaart Mij. Nederland. De heer J, S. C. Kasteleyn was er ook in zijn functie van bestuurslid van het Oostkust van Sumatra Instituut en van het Indisch Genootschap, mr. E. E. Men ten te ’s-Gravenhage was er als penning meester van het Kon. Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.- Indië. Verder waren aanwezig mr. dr. D. A P. N. Kooien, lid van den Raad van State, presidentcommissaris van de Se- nembah Maatschappij, mr. C. Fennema namens het Tabaksbureau, C. van Doorn namens het Tabaksuitvoerbureau, mr. B. A H. v. Kreel, dir. van de Deli Spoor weg Mij.,A. M. Dekker namens de direc tie van den Rotterd. Lloyd, E. H. van Veen, directeur der Koloniale Bank, mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, ir. Dootjes, administrateur van het Oost kust van Sumatra Instituut, mr. A C. Jaeggi, directeur der Besoeki Tabak Mij baron van Heerdt tot Eversberg namens de N.V. I.M.P.L. en de Deli Courant, Th A. v. d. Laan, directeur der Handelsver- eeniging Amsterdam, C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, comm, van de Senembah Mij., Joh. Reiter, van de N.V Purperhoedenveem A’dam. H. C. A. Gramsberg, directeur N.V Pur perhoedenveem, D. Joosten ndmens de Kota Pinang Cultuur Mij., J Niewhuys, direct, van de Amst. Tabakshandel Mij., H. W. H. Frowein en A. F Kemper van de fa. Harkema, tabaksmakelaars te Am sterdam, C. Wagener, lid van de fa. Wa gener en de Beer, Amsterdm, J. Meyer van de N.V. Pappenheim’s Tabakshandel, Amsterdam, W. P. de Vries, lid der fa. P. de Vries en Zn., Amsterdam, benevens vele employé’s en oud-employé’s van de Senembah Maatschappij. In den stoet kwamen mede de heeren E. Tweer, oud-directeur der Senembah Mij., Herbert Cremer, directeur der Dell Maatschappij, prof. dr. W. P. A. Schuff- ner, oud-directeur van het Koloniaal In stituut en E. Waldeck, oud-administra- teur der Senembah Mij. De heeren E. Tweer en Herbert Cre mer hebben het woord gevoerd en de groote verdiensten van den overledene voor Indië en ons land in het licht ge steld. Bij het uitdragen van de baar speelde de organist „Es ist bestimmt in Gottes Rat” van Mendelssohn. Bij de groev^ heeft de zoon voor de belang stelling bedankt. uitgekeerd opbracht onderhoud kwam verder ter sprake de vraag, hoe het mogelijk is, dat gemeenten een grooter bedrag voor uitkeeringen ontvangen dan de op brengst van de collecten in de desbetref fende gemeente is. Hierbij moet in het oog worden gehóuden, dat er naast de opbrengst der collecten ook nog een aan zienlijk bedrag aan giften binnenvloeit. Zoo werd b.v. in November ontvangen 800.000 van de collecte en 600.000 gulden aan giften. Hiervan is toen in December 900.000 gulden uitgekeerd, terwijl het overgebleven gedeelte in Januari ge voegd is bij het nadien ontvangen "be drag aan collecten en giften, als gevolg waarvan de meeste gemeenten in Ja nuari meer hebben kunnen krijgen dan de laatste opbrengst der collecte. Uit het voorgaande blijkt voorts wel duidelijk, dat en zulks in tegenstelling met allerlei wilde geruchten in de groei periode van Winterhulp Nederland al het door de Nederlanders bijeenge brachte geld voor behoeftige Neder landers is besteed. In dit verband moge er nog even aan worden herinnerd, dat in het begin der Winterhulp-actie bij een deel van het Nederlandsche publiek het bezwaar be stond, dat de bezettende overheid be hulpzaam is geweest bij de oprichting der stichting. Uit de besteding van de gelden kan men echter zien, dat er een Nederlandsch belang mee is gediend en aan het eind van deze eerste drie maanden werken mag toch wel worden geconstateerd, dat de hulp, welke de bezettende macht bij de oprichting van deze sociale instelling heeft verleend, allerminst laakbaar, doch integendeel te waardeeren is geweest. Verder kan worden vastgesteld, dat het hiervoor genoemde resultaat van de Winterhulp-actie is bereikt ondanks het aanvankelijk ontbreken van eenige orga nisatie. De geheele last van het werk heeft de eerste twee maanden na de op richting gerust op de schouders van den heer Piek en een klein aantal vaste me dewerkers, benevens de commissarissen van de provincie en de burgemeesters. Eerst omstreeks Kerstmis zijn de werk zaamheden van de provinciale bureaux van Winterhulp Nederland begonnen, welke bureaux een groot gedeelte van het organisatorisch werk op zich hebben genomen. Het goed functionneeren van de inzamelingen en van de uitdeeling aan de behoeftigen zal echter eerst kun nen geschieden. wanneer de geheele or ganisatie. welke dan voor 99 procent door vrijwillige medewerkers zal wor den gedragen, tot stand is gekomen. Maar inmiddels mochten de behoeftige Nederlanders niet on dezen opbouw van de organisatie wachten en daarom is ge durende de afgeloopen drie maanden het werk zoo goed en zoo kwaad als het ging ten uitvoer gebracht. Geleidelijk is echter de opbouw tooid en van nu af aan komt het zeerste aan op den inzet van hen. zich schikbaar hebben gesteld. En de rest van het Nederlandsche volk zal zich moeten realiseeren. dat het door het brengen van zijn offer het be langrijkste deel van het werk op zich moet nemen Men vercete daarbij niet, dat een groot aantal onzer landgenooten niet in staat is uit eiwn middelen de kósten van den wintertijd te bestrijden Het is dus plicht van de overigen hen bij te staan. AANBESTEDING Te IJsselmonde is aanbesteed de bouw van een rioolwaterzuiveringsinrichtins. Laagste inschrijver was N.V. Duynraae alhier met een bedrag van 52.700. Naar aanleiding van het feit, dat de Stichting Winterhulp Nederland nu on geveer drie maanden bestaat, heeft een verslaggever van het A.N.P. een onder houd gehad met een der naaste mede werkers van den directeur-generaal, den heer Piek, over den gang van zaken en de resultaten gedurende deze periode. Hieraan wordt het volgende ontleend: Toen Winterhulp Nederland eind Oc tober 1940 werd opgericht was er geen enkéle organisatie, terwijl daar nog bij kwam, dat dit mooie sociale werk on der de groote massa van onze bevol king nagenoeg nog geen bekendheid ge noot en de meeste Nederlanders hier van slechts op de hoogte waren door de steeds in succes opklimmende resulta ten van de Winterhilfe in Duitschland. Doch thans is dit reeds anders gewor den. Ook in Nëderland, heeft de gedach te van de Winterhulpactie weerklank gevonden en geleidelijk heeft het Neder landsche publiek zich meer en meer en in steeds breeder lagen met dit werk vertrouwd gemaakt en er zijn sympa thie aan gegeven. Dit blijkt ook wel duidelijk uit de tot dusver behaalde resultaten. Want bij een beschouwing van de binnengekomen gelden kan, zonder op de preciese uit komst vooruit te loopen, gevoeglijk wor den aangenomen, dat in de afgeloopen drie maanden het Nederlandsche volk ruw geschat circa 3 millioen gulden heeft bijeengebracht. Daarnaast is het verheugend te kun nen constateeren, dat op dit oogenblik ongeveer hetzelfde bedrag voor de be hoeftige Nederlanders beschikbaar is gesteld. De directeur-generaal heeft zich n.l. op het standpunt gesteld, dat in deze koude-periode de belangen van de be hoeftigen vóór moesten gaan en daarom heeft hij geen moment geaarzeld in Ja nuari alle ingekomen fondsen direct voor uitkeering ter beschikking van de burgemeesters te stellen, natuurlijk in het vaste vertrouwen, dat ook de vol gende collecten deze gedragslijn ten volle zullen rechtvaardigen, zoodat hij eveneens bij de eerstkomende uitkeering in staat zal zijn den dringenden nood zoo veel mogelijk te lenigen. In dit verband moge de hoop worden uitgesproken, dat dit vertrouwen niet zal worden be schaamd, en dit zal zeker niet gebeuren, indien iedere Nederlander, die iets kan missen, naar vermogen zijn pijdrage of fert ten bate van zijn landgenooten, die in minder gelukkige omstandigheden verkeeren. Dit is een sociale plicht, waarvan allen moeten zijn doordrongen, terwijl men bovendien na het brengen van zijn offer de voldoening kan sma ken, dat mede daardoor opnieuw een zonnestraal kon worden gebracht in vele gezinnen, welke tot dusver helaas dergelijke warmtestralen veelal moes ten ontberen. Moge daarom de komende collecte op 14 en 15 Februari staan in den zin van den volgenden rijm: Geeft wat ge kunt Voor arme landgenooten, Hun zjj gegund, Wat gij reeds hebt genoten. Schenkt daarom mild, Om ’t lijden te verzachten; De nood zij dan gestild, Vervuld het blij verwachten. Gemeenten waar meer werd dan de collecte RIJKSCOMMISSIE VAN ADVIES VOOR DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING Bij besluit van den waarn. secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken is wijziging gebracht iri het Werk loosheidsbesluit 1917, waardoor o.m. het aantal leden van de Rijkscommissie van advies voor de werkloosheidsverzekering van tenminste twaalf verminderd is tot tenminste zes leden. Voor het tijdvak 1 Januari 1941 tot en met 31 December 1943 is het aantal leden gebracht op acht. Be noemd zijn de leden H. de Bordes. Bus- sum, voorzitterAnth. Folmer, ’s-Gra venhage, mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, Laren (N.-H.), plaatsvervangend voorzittermr. F. W, R. Wittewaall, De venter A Vermeulen, Badhoeve-dorp mr. A. J. Leliveld. Warmond H. J. Kui- per, Utrecht en A. Stapelkamp, Utrecht. Plaatsvervangende leden J. Schouten, Rotterdam P. A. Colijn, Alpen a.d. Rijn; dr. L. J. M. Beel, Eindhoven W. Wage- naar, den Haag; G. B. Klein, Amster dam J. Jenonimus, UtrechtJ. A. Schut te, Utrecht en H. Amelink, Utrecht. Dr. Ir. E. B. WOLFF OVERLEDEN Op 59-jarigen leeftijd is te Bussum dr. ir. E. B. Wolff, oud-directeur van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium, over leden. De overledene werd op 8 Januari 1882 te ’s-Gravenhage geboren. Hij volgde te Amsterdam de Hoogere Burgerschool en ging in 1899 studeeren aan de toenmalige Polytechnische School te Delft, waar hij in 1904 het diploma van werktuigkundig ingenieur behaalde. Het volgende jaar werd hij leider van het laboratorium voor materiaal-onderzoek en voor proefnemin gen tpet motoren van „Werkspoor” te Amsterdam. In 1914 promoveerde ir. Wolff aan de Technische Hoogeschool te Delft tot doctor in de technische weten schappen, op een proefschrift getiteld Temperatuurmetingen in den diesel motor.Zijn benoeming tot directeur van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart volgde in 1918. Bij de reorganisatie van dezen dienst in 1937 werd hij directeur van het Nationaal Luchtvaart-laborato- rium, welke functie hij in den afgeloopen zomer met het oog op zijn wankele ge zondheid, neerlegde. Dr. ir. Wolff had zitting in de commissie van toezicht van de Nationale Luchtvaartschool. A ■ju ’s»*-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9