HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT TELEGRAMMEN KUNST EN LETTEREN LAATSTE BERICHTEN ANK VAN DER MOER DANSAVOND IRENE GETREY - RESIDENTIE-ORKEST JOSéE SANN ZONG IN DILIGENTIA HERDENKINGSTENTOON STELLING J. W. M. WINS HAAGSCHE COURANT Maandag 10 Feb'r. 1941 3e bl. pag. 2 Ervaringen van een Neder- landsch matroos Het varen in convooi Aan den vleugel: Lambert G. de Vries ONDERWIJS EN KERK BESPREKINGEN OVER GROND- STOFVRAAGSTUKKEN IN NEDERLAND ABONNEMENTSCONCERT Aanval op een convooi voor de Portugeesche kust OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant ENGELSCHE TROEPENCONCEN TRATIES TEGEN THAILAND? Luchtbombardementen op Grieksch gebied, Genua door Engelsch eskader beschoten VERKLARING VAN WILLKIE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND AARDSCHOKKEN IN JAPAN DE VEREENIGDE STATEN EN DE REDE VAN CHURCHILL HK1KJJ ook de aan verschillende' CREMATIE R. KUIPERS en zwaar beschadigd. baar. een bericht van de Dirigent: Hermann Abendroth; soliste: To van der Sluys de nog heeft Ank van ovationeel ap- volle verdient EXAMENS Landbouwhoogeschool: Ingenieurs-examen Koloniale boschbouw de heeren L. G. Klaus, E. Reinders en F. de Soet. Stuurlieden-examens: Geslaagd voor 2en stuurman groote han delsvaart de heeren: F. van Tongeren en C. J. Visser. Kerkelijke examens De classis Almkerk der Geref. Kerken heeft, praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer G. Visser te Werkendam, cand. aan de Vrije Univer- siteit. Morgenmiddag spreekt ir. W. H. Veldhuis, in het gebouw de Ruyter- straat 67 voor de Volksuniversiteit over het onderwerp „Newoomen-Watt. Rondom de wieg der stoommachine”. De lezing wordt toegelicht met lichtbeelden. Uit een badinrichting is ten nadeele van een bewoner van de Buys Ballotstraat een portemonnaie met onge veer ƒ25 gestolen. Bij besluit van den secretaris-generaal var. het departement van Financiën, zijn, gerekend te zijn ingegaan 1 Februari 1941, benoemd tot landmeter van het kadaster: G. Smit te Zierikzee; W. J. Hemmes te Brielle, W. van Mameren te Rotterdam, G. F. Witt te Arnhem, S. M. Meelker te Alme lo, B. H. Rianks te Groningen, A. Schef fer te Eindhoven, IJ. Feenstra te Win- schi ten, G. Bierma te Zwolle, F. van den Hoonaard te Roermond, J. Beetsma te Eindhoven, H. Hommes te Leeuwarden, G. W. van Bruggen te Sneek, W. F. van Beek te Hoorn, K. E. Renkema te Zwolle, J. G. Huijther te Zwolle, D. E. Doornbos te Eindhoven, allen tijdelijk landmeter van het kadaster. TOKIO, 10 Februari (D.N.B.) Volgens een bericht van de „Nitsji-Nitsji” uit Bangkok zouden daar mededeelingen zijn ontvangen, dat Britsche troepen uit Sin gapore in het noordwesten van Malaya geconcentreerd worden ter voorbereiding van een opmarsch paar Thailand. worden gehouden met een leveringster mijn van minstens 5 maanden. Het is der halve noodzakelijk een materiaalsdispositie onder de zien. Spreker drong er bij de aanwezige Ne- derlandsche industrieelen op geen metalen worden gebruikt voor niet noodzakelijke doeleinden. Tal van pro ducten, zooals verpakkingsmateriaal o.a. kunnen worden vervangen. Duitschland kan geen materiaal beschikbaar stellen voor dingen en doeleinden die niet nood zakelijk zijn. De uiteenzetting der beiöe sprekers, werden door den vertegenwoordiger van dr. H. Fischböck, admiraal Reimer, in een slotwoord beantwoord. TENTOONSTELLING VAN M’USVLIJT- ARTIKELEN Op 12 dezer, om 4 uur des middags, zal in een der zalen van den Dierentuin hier ter stede een tentoonstelling worden geopend van huisvlijt-artikelen, vervaar digd door manschappen van de Duitsche politie in Nederland gedurende hun vrijen tijd. ERGENS IN ITALIË, 10 Februari. (Stefani). Het 248e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt Aan het Grieksche front heeft de vijand tijdens acties van piaatselijk binnen_te ïoopen. Dit weigerde de beman- karakter gevoelige verliezen geleden. Tijdens de jongste gevechten heeft het Canada Engel nd en terug. Deze matroos heeft uitsluitend met zijn schip, de „Winterswijk”, in convooi ge varen tusschen Engelsche en Canadeesche havens. Volgens hem was de stemming aan boord onder de 27 opvarenden slecht. Zij willen allen graag naar huis, behalve de kapitein, die zoo pro-Engelsch was, dat hij zich zelfs een Engelsche uniform had laten aanmeten. De gages waren terugge- loopen en de Engelsche ponden, die zij in Engeland ontvingen, konden ze in Ameri- kaansche havens niet kwijt, want Engel sche ponden werden er niet in betaling aangenomen. Zij voeren onder dwang en hier en daar zou zelfs muiterij zijn ge weest, dat zou dan in de dagen geweest zijn waarin de Nederlandsche schepen nog niet bewapend waren. Na ongeveer een maand kwam er een kanon en een mitrail leur aan boord met twee Engelsche be- dieningsmanschappen. In een Canadeesche haven zijn vah de „Winterswijk” nog vier schepelingen weggeloopen. Zij werden door drie Canadeesche zeelieden vervan gen. Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie heeft zekere D. H., die als ..matroos onder de gage” gevaren heeft op het Nederlandsche s.s. ..Winterswijk”, groot 5000 ton, van de reederij Erhardt en Dekkers te Rotterdam, het een en an der verteld van zijn ervaringen, die hij heeft opgedaan gedurende een vijftal rei zen met dit schip, onder Nederlandsche vlag, in Engelsche convooien. De laatste reis maakte deze zeeman, die graag naar huis terug wilde, van Engeland naar de Azoreil. Op 24 December is hij met nog een schepeling in Horta, op de Azoren, van boord gegaan. In een taxi zijn beiden het binnenland ingegaan, waar zij zich schuil hebben gehouden. Na enkele dagen heeft hij zich bij den Hollandschen con sul gemeld, die hem in de gelegenheid stelde met een Portugeesch schip naar Lissabon te gaan, op voorwaarde, dat hij zich bij den Nederlandschen consul- generaal aldaar zou melden. Dit heeft D. H. niet gedaan. Hij heeft zich bij den Duitschen consul gemeld. Deze stelde hem in staat naar Holland te reizen. gelegd voor een nieuwe regeling, tenge volge waarvan geen opdrachten in Neder land komen, waarvoor geen grondstotien beschikbaar zijn. Om nu tot een doelmatige verdeeling van Duitsche opdrachten in Nederland te komen, verstrekt de Zentralauftrags- stelie aan Duitsche bestellers, op vraag, gegevens omtrent de hiervoor in aanmer king komende Nederlandsche onderne mingen. Als opdrachten in den geest van deze handleiding gelden alle opdrachten van Duitsche firma’s en openbare licha men (waaronder de Wehrmacht) aan Nederlandsche ondernemingen. Bestaan er reeds relaties tusschen een Duitsche besteller en een Nederlandsche onderneming of stelt de Duitsche bestel ler prijs op uitvoering van de opdracht door een bepaalde Nederlandsche onder neming, dan zal de Zentralauftragsstelle hiermede zooveel mogelijk rekening hou den. Spreker adviseerde in dit verband de Nederlandsche industrieën de kontin- gents-boekhouding, zooals deze in de Duitsche industrieën bestaat, in te voeren. Dit vergemakkelijkt in menig opzicht een vlot verloop van het productieproces. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door dipl. kfm. Viktor Metzger. Deze zette uiteen dat de in Nederland aanwezige voorraden thans verbruikt zijn Door Duitschland zal echter gezorgd worden, ziek-theoretische nalatenschap belangrij- <2_i1__ 2- heeft. Spreker richtte een dringend appèl rende stuk werd met delicaten toets ten Een opmerking: Rameau is wel oud ge- De opening. Zaterdag is deze tentoonstelling geopend De heer G T. Scheltema sprak daarbij een openingswoord. Het is aldus spr., een weemoedige gedachte, dat de heer Wins de eerste tentoonstelling van een groot aantal van zijn werken zelf niet kan bij wonen. Daardoor kan hij zelf niet zien, welk een aantrekkelijk geheel hier ont staan is. Hij twijfelde, zooals vele kunste naars, nogal eens aan de kwaliteit van zijn werk. De heer Scheltema wees er op, dat de plannen voor deze expositie al beston den in den tijd, dat de heer Wins nog leef de. Hierdoor heeft hij zelf nog kunnen meewerken aan deze tentoonstelling. Men vindt hier zijn laatste werken vereenigd. Het zijn vooral aquarellen. Schilderen met waterverf achtte hij moeilijker dan met olieverf en het pleit voor zijn vakman schap en techniek, dat hij zulke hooge resultaten wist te bereiken. Tenslotte sprak de heer Scheltema zijn erkentelijk- heid uit voor den schilder Han Krug, die de collectie uitgezocht en in catalogus ge bracht heeft. PASTOOR S. A. J. GILISSEN f In een rusthuis te Katwijk is op 71-jari- gen leeftijd overleden pater S. A. J. Gilis- sen O.F.M. oud-pastoor en oprichter van de St. Paschalis-parochie aan den Wasse- naarscheweg, alhier. Gisteravond is de geniale danseres Irene Getrey voor de tweede maal in dit seizoen in de Diligentia-zaal, welke thans in tegenstelling met hetgeen wij daaromtrent naar aanleiding van de voorafgegane matinée schreven, stamp vol was, voor het voetlicht getreden. De jeugdige kunstenares heeft een gelijklui dend programma, dat als Reverenz (Grieg) NEW YORK, 10 Februari. (D.N.B.) „In gebieden, waar de Duitschers hun aanval, zooals te Coventry, geconcentreerd heb ben, had de verwoesting niet vollediger kunnen zijn”, zoo heeft volgens de „New York Times”, Willkie bij zijn aankomst verklaard Op de vraag,of hij van de Britsche overwinning overtuigd was, gaf Willkie een ontwijkend antwoord. Hij zeide, op het oogenblik niet te willen be weren dat een Britsche overwinning zeker is, doch intusschen zou een tegengestelde verklaring zijn oordeel evenmin volkomen weergeven. In allen eenvoud heeft heden op Wes- terveld de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer A. R- Kuipers, oud-administrateur van cultuur- ondernemingen in Ned.-Indië. te Rijswijk overleden. Een zwager van den overlede ne heeft namens de familieleden een laat- sten groet gebracht. Een andere zwager zeide, dat het leven van den overledene vol eenvoud was en dat zoo ook zijn uit- i vaart moest zijn. Deze zwager dankte ook w -s voor de belangstelling. De organist speel de „Ave Maria” van Gounod, een deel uit de Mondscheinsonate van Beethoven en bij het dalen van de kist „Méditation” uit „Thaïs” van Massenet. Vergaderingen in plaatsen des lands Om aan bovengenoemde nieuwe rege ling betere bekendheid te geven, wordt in het land een aantal bijeenkomsten belegd, waarop een en ander voor industrieelen en handelaren nader verduidelijkt zal worden. De reeks vergaderingen, waarvan hier- sprake is, heeft deze week plaats. Deze bijeenkomsten worden georganiseerd door de Rijksbureaux voor ijzer en staal en voor non-ferrometalen, in samenwer king met de Zentralauftragsstelle. De ver gaderingen hebben als volgt plaats Utrecht: Dinsdag, 10 uur in het Jaar beursgebouw; AmsterdamWoensdag, 10 uur in Krasnapolsky; DordrechtDon derdag, 11 uur in Americain; Groningen: Vrijdag, 2 uur in de Harmonie; Maastricht Vrijdag, 2 uur in den Stadsschouwburg; HengeloZaterdag om 10 uur in het Am- stelhotel. In andere plaatsen van het land zullen ook dergelijke bijeenkomsten worden ge houden en wel in de dagen 1015 Maart. In de kunstzaal Kleykamp pe op 5 December van het vorig jaar, vrij plotseling overleden kunstschilder j’ W. M. Wins, een bescheiden en eerlijk werker, heeft betrekkelijk weinig van zich doen hooren. Wij kenden hem als teeke- naar en illustrator; ook aan ons blad, de .Haagsche Courant”, heeft hij vele jaren medegewerkt, herhaaldelijk illustreerde hij bijdragen en novellen in ons „Letter kundig Bijvoegsel”. De herdenkingsten toonstelling. die thans in de Kunstzaal Kleykamp wordt gehouden en die zoowel schilderijen, aquarellen, houtsneden en an dere werken omvat, verdeeld over de beide groote benedenzalen, geeft een verrassend beeld van zijn scheppingsdrang en werk kracht. Hier leert men Wina kennen ah een hardwerkend kunstenaar, die in vele richtingen zocht, die zichzelf niet over schatte, maar mét de rustige, vanzelfspre kende eerlijkheid, die hem ook als mensch kenmerkte, de grenzen van zijn eigen kun nen en eigen mogelijkheden zeer scherp besefte en binnen die grenzen dikwijls waarlijk voortreffelijke dingen wist te be reiken. Deze herdenkingstentoonstelling bij Kleykamp vestigt daar nog eens op zuivere wijze de aandacht op. Vrienden en bewonderaars van Wins kunnen zich over deze expositie van harte verheugen; zij vestigt de aandacht op werk, dat anders niet, althans niet op zulk een omvangrijke wijze en in zulke verrassende veelzijdig heid tot het publiek gekomen zou zijn. Onder de houtsneden, waarvan wij er verschillende herkenden als illustraties bij de haven-novellen van een Rotterdamsch auteur, bevinden zich enkele zeer sugges tieve zwart-wit prenten. Zoo noemen wij b.v. de „graanelevators” en de zeer mooie „Sleepboot met trawler”, die een sterke effectwerking van water en lucht bezit. Ook onder de aquarellen zijn kleurige, sfeer-volle exemplaren. Wins had voor de werking der aquareltechniek een fijn ge voel. Daar is b.v. het blonde duin Meyen- dell, met de stoere dennen, een motief, dat de kunstenaar nog eens in olieverf, in kloek formaat heeft herhaald. Onder zijn veertig geëxposeerde werken (waarbij nog vele mappen met aquarellen, studies naar de natuur en de lang niet altijd even sterke studies naar naakt model troffen ons persoonlijk verder: de „geraniums”, een levendig, frisch en fleurig werk dat den indruk maakt, alsof de schilder er met innerlijke blijheid aan gewerkt moet heb ben, de „boerderij in Maasland”, forsch van compositie, de „Stormdag” met een sterk mouvement van wolken en over het algemeen zijn schepen, zee- en havenge zichten. In het bijzonder noemen wij in dit verband nog de „Hoogaars wachtend op het getij”, met diepte, sfeer en vol prachtig blauw, evenals de modern en persoonlijk geziene „Hoogaarsen op de slikken”. Wij hopen van harte, dat de tentoon stelling van dit werk, dat een piëteitsvol mers een Droomdans (A. Tansman) BERLIJN, 10 Februari (D.N.B.). Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: Lange - afstandsgevechtsvliegtuigen, onder leiding van kapitein Fliegel, heb ben gisteren op ongeveer 500 k.m. ten Westen van de Portugeesche kust een door oorlogsschepen beschermd convooi aangevallen en volgens tot dusver ont vangen berichten koopvaardijschepen van in totaal 24.500 b.r.t. tot zinken ge bracht en 4 andere schepen zwaar be schadigd. Het convooi werd op deze wijze volkomen uit elkaar geslagen. Gewapende verkenningsvliegtuigen zijn tot Ijsland doorgedrongen en heb ben een door den vijand bezet vliegveld met machinegeweervuur bestookt. Een gevechtsvliegtuig heeft voor de Schot- sche Oostkust een patrouillevaartuig met succes met bommen aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen aanvallen onder nomen op strategische doelen in Londen en Zuidoost-Engeland. Vannacht hebben afzonderlijke vijan delijke vliegtuigen bommen geworpen op 2 plaatsen in Noordwest-Duitsch- land. Slechts aan een boerenwoning werd schade aangericht. De vijand heeft gisteren 2 gevechts vliegtuigen verloren in een gevecht voor de Noorsche kust. Vier Britsche versperringsballons werden vernield. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Na den geslaagden aanval op het vijandelijke cönvooi ten Westen van de Portugeesche kust heeft een groep ge- vechtsvliegtuigen sedert den len Aug. 1940 alleen rond 350.000 b.r.t. aan vij andelijke koopvaardijtonnage tot zin ken gebracht en bovendien een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen Stemming en sfeer Josée Sann heeft in korten tijd het hart van het Haagsche publiek gewonnen. en troepen, die den geheelen dag met succes gebombardeerd en met machi negeweervuur bestookt zijn. De be langrijke Grieksche vlootbases aan het Kanaal van Corinthe en de militaire werken van Saloniki zijn met zichtbare resultaten getroffen. Tijdens luchtge vechten hebben onze jachtvliegtuigen 11 vijandelijke vliegtuigen neerge haald. In Noord-Afrika is nabij Koefra een vijandelijke gemotoriseerde colonne op de vlucht gejaagd en vervolgens door onze vliegtuigen gebombardeerd met machinegeweren beschoten. In de Aegeische Zee hebben vijande lijke vliegtuigen in den afgeloopen nacht boven één onzer vliegvelden ge vlogen, maar na door onze jachtvlieg tuigen te zijn aangevallen en nadat ons afweergeschut hevig in actie was ge komen, hebben zij zich verwijderd zon der schade aan te richten. In Oost-Afrika heeft de actie van de artillerie in den sector van Cheren voortgeduurd. Onze luchtmacht heeft zonder ophouden vijandelijke troepen, auto’s en artillerie gebombardeerd. Een onzer jachtformaties heeft bij een aan val in scheervlucht op een vijandelijke luchtbasis 15 op den beganen grond staande vijandelijke vliegtuigen ver nield. Vijandelijke vliegtuigen hebben op enkele plaatsen luchtaanvallen on dernomen, die dank zij het snelle optre den van onze jagers en het luchtdoelge- j schut mislukten. Een vliegtuig van het type Blenheim is neergehaald. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis terug gekeerd. Gisteren bij het aanbreken van den dag, is een vijandelijke vlootformatie, begunstigd door den dikken mist, ter hoogte van Genua verschenen. Ondanks het snelle optreden der kustbatterijen, van de Koninklijke Maririé hebben de salvi van den vijand, die geen doelen van militairen aard hebben getroffen, tot gevolg gehad, dat, naar tot dusverre kon worden vastgesteld, onder de bevol king 72 personen gedood en 226 gewond werden en aan woonhuizen aanzienlijke schade werd aangericht. De kalmte en discipline van de bevolking van Genua is boven eiken lof verheven. Een onzer luchtformaties heeft in den namiddag de vijandelijke schepen aan gevallen en een bom geplaatst op het achterschip van een kruiser. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op Livorno en de omstre ken van Pisa, waar geen schade is aan gericht Te Livorno heeft het afweerge schut een vijandelijk toestel neerge haald. Dit middagconcert, het zevende van het abonnement, stond onder leiding van prof. - Hermann A b e n d r o t h, den ook reeds dictie bezitten vele mogelijkheden, van vroeger in Nederland, bekenden Duit schen dirigent. Met de uitvoering van Beethovens ouverture „Leonore” III, waarmee het concert werd geopend, be wees hij wederom een leider van groot formaat te zijn, een krachtige, energieke figuur, een dirigent, wiens aanvoering zich kenmerkt door een sterk plastisch uitbeel- dingsvermogen, souvereine beheersching van het orkest, een stoer rhythmiker die POSTZEGELVEILING Door H. v. d. Loo’s postzegelhandel N.V., Heerengracht 8a, zal van 1721 Februari, des middags om 2 uur, in Riche een postzegelveiling worden gehouden. Voordracht van eigen- geschreven schetsen. Heden werd hier ter stede een bijeen komst gehouden tusschen vertegenwoor digers van Nederlandsche en Duitsche industrieën, alsmede de „Zentralauftrags stelle”, een instantie, die tot taak heeft een doelmatige verdeeling van Duitsche opdrachten in Nederland te bereiken. Tengevolge van de verhindering van den commissaris-generaal voor Finan ciën en Economie, dr. H. Fischböck, werd het talrijke gezelschap door admiraal Reimer welkom geheeten. In een inlei dend woord maakte spreker gewag van hetgeen sedert de bezetting van Neder land is bereikt. Het werkloosheidspro bleem is voor een belangrijk deel opge lost. In toenemende mate gaat de Neder landsche industrie weer op volle kracht draaien, mede dank zij de medewerking van Duitschland ten opzichte van de Nederlandsche grondstofvoorziening. Vervoglens werd het woord gevoerd door den leider van de „Zentralauftrags stelle”, ing. Nimtz. Door hem werd medegedeeld, dat tot 1 Februari j.l. door het Duitsche Rijk voor een bedrag van 1.3 milliard Rijksmark aan bestellingen in Nederland werden geplaatst. Binnen enkele maanden tijds is Nederland voor het Duitsche Rijk een belangrijke leve rancier geworden. Daarbij werden aan zienlijke hoeveelheden grondstoffen ter beschikking gesteld. Arngezien slechts in Nederland opdrachten kunnen worden verstrekt, wanneer de noodige grond stoffen aanwezig zyn, is een grondslag Waarom en hoe? ^Het zal moeilijk *zijn, „in Memoriam” vormt, de belangstelling j moge wedervaren, die zij verdient. BERLIJN, 10 Februari. (D.N.B.) Vol gens een communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart zijn in den af geloopen nacht boven Oost-Anglia, het graafschap Essex, de graafschappen rond- om Londen en voorts boven menige dee- len van Schotland bommen geworpen. In het communiqué wordt gezegd, dat geen bijzonder zware schade is veroorzaakt. precies antwoord daarop te geven, Maar een feit is het, want toen zij gistermiddag in Diligentia optrad was er geen plaats onbezet en was er niemand, die niet in den ban kwam van haar voordracht Jo sée Sann zong den geheelen middag Pa- rijsche bedjes, waarin de maan, de zon, het zolderkamertje op de zooveelste étage van een huurwoning in Parijs, de amour, nijd, afgunst, verdriet en smart de hoofd momenten vormen. Josée Sann zingt niet alleen haar lied jes, ze speelt ze met heel haar hart en wezen. Haar houding, gebaren en gelaats uitdrukking zijn volkomen in overeen stemming met het lied, dat zij ten ge- hoore brengt. Men begrijpt a.h.w. wat zij zingt, ook al verstaat men niet alles. „C’est si gentil chez moi” zingt zij haar toehoorders toe en zij beaamden het met een stormachtig applaus. Men verveelde zich geen oogenblik en het einde van den j was er voordat men er erg in had. haar succesnummer was? Misschien wel het liedje „Ik hou van Holland” dat allen ontroerde. Zaterdagavond a.s. zal Josée Sann in Diligentia nog een voorstelling geven, voor zij naar elders vertrekt CREMATIE J. DE HAAN In het crematorium op Westerveld te Velzen had vanmiddag in allen eenvoud de crematie plaats van het stoffelijke overschot van den heer J. de Haan, gep. sergeant-majoor van het Nederlandsche leger, overleden alhier. Met de familieleden waren enkele vrienden medegekomen. Er werd niet ge sproken. De organist speelde ,Ases Tod” van Grieg en bij het dalen van de kist Gez. 198: „De Heer is mijn Herder”. Een vriend dankte voor de belangstel ling CREMATIE A. C. F. R. OCKERSE Vanmiddag heeft in het crematorium te Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den gepen- sionneerd officier van gezondheid le kl. der Nederlandsche Marine A C. F. K. Ockerse, overleden alhier. Alleen de naaste familieleden woonden de plechtig heid bij. De organist speelde het „Onze Vader” van A. Pompe en bij het dalen van de kist het „Largo” van Handel. ROOSJE DRIESSEN. Wegens het zeer groote succes van haar Kerstmatinée zal de voordrachtkunstenares Roosje Driessen nog een herhaling geven van „De Droom van een belachelijk mensch”. van F. M. Dostojewski. De ma tinée zal gegeven worden In „Diligentia" x>p Zaterdagmiddag 22 Februari a.a, TOKIO, 10 Februari (D.N.B.) Uit geheel Japan komen berichten binnen omtrent vrij hevige aardbevingen en sneeuwval. Dit heeft tot verkeersbeiemmeringen en verscheidene ongelukken geleid Te Yoko hama is een fabrieksgebouw ingestort, waarbij talrijke personen gewond werden. Twee gewonden zijn aan hun kwetsuren bezweken. de Woningwet. Als opvolger van zijn vader, die in 1931 overleed, is de heer Frederiks Conservator van de Gevangen poort alhier. De rechtsgeschiedenis heeft steeds zijn bijzondere belangstelling gehad. In 1918 zag een boek over het Oud-Nederlandsch strafrecht het licht. Na een studie ?an Napoleon gemaakt te hebben publiceer de hij „Maximes de Napoleon”, waar van het eerste deeltje In 1922, het tweede in 1930 is verschenen. Voorts schreef h'j artikelen voor tijdschriften o.a. „The mis” en „Nederlandsche Archieven”. beste num- (Beethoven) Heimkehr Improvisation (zonder muziek); Vision (S. Palmgreen) en de dansende Jontek (Bartók) weer om vatte en waaraan „Rhythme” (A. Tans man) was toegevoegd ten uitvoer ge bracht. En toch hebben wij het niet be treurd, dat het slechts een herhaling was, neen, wij hebben er ons op ver heugd, daardoor nog dieper tot het we zen van deze danskunst, tot den rijken inhoud van elk gebaar en iedere bewe ging te kunnen doordringen. Het is alles bovendien zóó kerngezond, wat Irene Getrey brengt, het is zóó adembeklem mend door innerlijke kracht, zóó mee- sleepend door expressiviteit, dat wij er weldadig stil, heel diep in onze eigen ziel, door kunnen worden. Dat dit alles bovendien geheel nieuw is, dat het bijna een improvisatiekunst is, ondanks be heersching en overwogenheid, dat dit alles wordt geschonken als onder drang van een hoogere macht, als in een trance, daarover zullen alle deskundigen op het gebied van den dans het wel eens zijn, doch dat een 19-jarig meisje zoo iets schenken kan, dat is het raadsel van de genialiteit, waarvan wij de scheppingen in diepe dankbaarheid kun nen aanvaarden. Het heeft Irene Getrey ook bij haar eerste optreden geenszins aan succes ontbroken. Haar optreden voor de stampvolle zaal was echter thans na tuurlijk veel dankbaarder. Men stampte en juichte na verscheidene nummers waar applaus de mate van enthousias me niet meer kon vertolken. Eenige dansen moesten dan ook worden her haald. Haar dansen was soms van de teederheid van een sprookje, soms van de grootschheid van een wild losbar stend onweer en daarbij steeds nobel en zuiver van karakter. Het was al met al een evenement. De pianist Lambert G. de Vries heeft de danseres weer op muzikale en slag vaardige wijze begeleid. Door toedoen van Irene Getrey heeft hij een aandeel in de hulde ontvangen. NEW YORK, 10 Februari. (D.N.B.) De isolatoinisten hebben de gisteren door Churchill gehouden rede, waarin de Engelsche minister-president betoogde, dat Engeland geen Amerikaansche troe pen noodig zal hebben, met twijfel op genomen. De aanhangers van de wet in zake de hulp ver leening aan Engeland hebben de rede toegejuicht. Van zijde van het staatsdepartement is geen commentaar op de rede beschik- Mr. Dr. K. J. FREDERIKS VAN^mmG 60 JAAR Vandaag wordt de heer mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, 60 jaar. Hij is een rustig en bescheiden man, die zijn moeilijke en verantwoor delijke taak in het belang van ons land met een groote kennis van zaken ver vult. Tevoren had hij den wensch te kennen gegeven om aan dit huiselijke feit geen aandacht te schenken. Huldi gingen en recepties bleven dan ook achterwege. De heer Frederiks studeerde Leidsche Universiteit en promoveerde op stellingen in de Staatswetenschap. In 1907 begon hij zijn loopbaan op 26- jarigen leeftijd aan het toenmalige de partement van Landbouw. Nijverheid en Handel. Al dadelijk in 1908 werd hij be noemd tot secretaris van de Staatscom missie voor de jacht. Toen in 1922 het departement van Landbouw bij het de partement van Binnenlandsche Zaken werd getrokken, bleef de heer Frederiks aan de afdeeling Landbouw, maar werd tevens belast met werkzaamheden voor de afdeeling Binnenlandsch Bestuur, van welke afdeeling hij in 1928 tot chef werd benoemd. In 1931 volgde daarop zijn be noeming tot secretaris-generaal, welke functie tijdens de bezetting tijdelijk tot waarnemend hoofd van het betreffende departement is uitgegroeid. Als lid van commissies en comité’s heeft mr. dr. Frederiks op velerlei ge bied belangrijk werk gedaan. Zoo werd hij in 1937 benoemd tot Commandeur in de orde Van Oranje-Nassau na het voor zitterschap bekleed te hebben in de staatscommissie voor de Herziening van De even talentvolle als charmante actrice Ank van der Moer heeft Zaterdag avond in de groote Diligentia-zaal een avond gegeven, die van haar kunst en haar kunnen een overtuigend bewijs heeft gegeven en die voor de tooneelkunstena- res een doorslaand succes is geworden. Zij droeg een aantal, door haar zelf ge schreven schetsen voor, waarbij zij, in monoloog-vorm, de centrale rol speelde tusschen denkbeeldige „anderen”, wier enistentie zij eenvoudigweg aangaf door spel, door een gebaar, een enkele vraag, het noemen van een naam of een andere aanduiding. Haar miniek was zóó sug gestief, dat men meende, deze personen te zien en dat men het gevoel kreeg, dat de poes, die zij een etens-bakje voorzette en liefkoosde, inderdaad op het Diligentia- tooneeltje rond liep. Haar eerste schets „Morgen is vader jarig”, was reeds dadelijk een voortref- relijk begin; zij gaf daarin de feestelijke voorbereiding door een moeder voor den blijden dag, pratende met haar kinderen. De tweede schets was wel een der beste; door het onderwerp actueel, door den inhoud treffend-menschelijk: een moderne man, dien zij in oorlogstijd kwijt raakte zakenvrouw verbergt onder een mom van bravour haar angst om het lot van haar en die ergens in het buitenland vertoeft. Haar zuster, door deze houding in de war gebracht, verwijt haar harteloosheid, maar als de jonge vrouw alleen blijft komt de reactie; met moeite sleept zij zich voort, bijna werktuigelijk, totdat eindelijk, be richt van Paul komt, die seint, dat hij gezond en wel op reis is naarhuis. Dit slot, met het koortsachtig, telkens weer overlezen van het telegram, vormde een der hoogtepunten van den avond. Daarna: de dansles, de luchtige geschie denis van een bakvisch omstreeks 1910, met een zot slot-effect, dat danig insloeg en een alleraardigste schets: •;t^ssche'A.„® eerste en de derde acte”, met de aard ge vondst van een scène in de hleedka mer van een jonge actrice, die zich schminkt en ondertusschen aan een collega vei dat ze het heeft „afgemaakt dat haar leven verwoest is, dat haar kunst haar onverschillig is geworden...... even snel weer opveert als ze hoort dat „Hamlet” gespeeld zal worden en dat zij „Ophelia” zal zijn. De eigenlijke hoofdschotel, door en door Hollandsch van sfeer en vol verras sende, boeiende en soms ontroerende mo menten, kwam na de pauze; in de sere- schets „Oud en Nieuw” oudejaarsavonden in één vrouwenleven, bij het vervliegen Ank van der Moer heeft met dit°Pfr®" den een enorm succes gehad, O w st nuances en verscheidenheid in haar spJ te brengen; zoowel haar mimiek als haar mogelijkheden, welke zij met talent uitbuitte. Een enthousiast pubiiek (onder wie e bekende actrice, de grijze mevrouw Mar e van Eysden—Vink, die haar jonge kunst zuster hartelijk toejuichte) der Moer een spontaan en Plaus gebracht, dat ten was. Wij hopen voor het Haagsche pu bliek, dat zij dezen avond eens spoedig herhaalt. Toen de oorlog uitbrak. Toen de oorlog uitbrak, bevond de „Winterswijk” zich midden op den Oceaan. Er kwam een Engelsch telegram met bevel zoo spoedig mogelijk een geallieerde haven A-1 T"X:4- J J ning. Zij veranderde deze houding toen een dag later een telegram met dezelfde opdracht van de Nederlandsche regeering 14e bataljon zwarthemden van het le- werd ontvangen. Het schip is toen Halifax gioen „Leonessa” zich bijzonder on- binnengeloopen. Daar bleef men een week, derscheiden. Krachtig optreden van .he}. sch'P geschilderd werd. Met een lading lijnkoeken en graan onze luchtmacht tegen knooppunten keerde men met ongeveer 50 schepen, van wegen en vijandelijke inrichtingen waarvan 5 Nederlandsche in convooi terug. De samenstelling der convooien. Ontevredenheid werd gewekt door het feit, dat de ex-neutrale schepen, Neder landsche, Noorsche, Deensche, Grieksche en ook Fransche schepen den buitenkant van het convooi vormden, terwijl de Engel sche schepen de kern ervan uitmaakten. Weliswaar werd bij het uitvaren geloot, welke schepen „buiten” en „binnen” zou den varen, maar als men in volle zee was, kwam het altijd erop neer, dat de ex- neutrale schepen aan den buitenkant voe ren. Bij aanvallen op het convooi uit de lucht maakte dit weliswaar weinig uit, want de Duitsche vliegers kozen altijd de grootsche schepen uit en onder de Engelsche schepen waren er genoeg van 10 tot 15.000 ton, zoodat de „Winterswijk” met 5000 ton niet in aanmerking kwam. Maar bij aan vallen van duikbooten liep men natuurlijk aan den buitenkant veel meer gevaar. De beveiliging was zeer zwak, één kruiser of twee destroyers; alleen in zeer gevaarlijke zónes waren er soms 5 destroyers. Aanvallen op oonvooien. Tweemaal heeft D. N. luchtaanvallen op een convooi meegemaakt, waarbij een Hol landsch en een Grieksch schip werden ge troffen. Op zijn laatste reis werden uit een convooi van 48 schepen 5 schepen getorpe deerd. De beveiliging bestond toen uit 2 destroyers en 3 vliegtuigen. Gedurende 10 maanden heeft hij 5 reizen heen en weer tusschen Canada en Engeland gemaakt. In Engeland is hij in een groot aantal havens geweest, waar veelal groote schade door de Duitsche bommen was aangericht, zoodat men niet direct lossen kon. Het kwam wel voor, dat men ongeveer twee weken moest wachten vóór het schip gelost kon worden. Omtrent de lading kon hij weinig mede- 1 deelen. Alleen staat vast, dat de „Winters- I wijk” geen munitie heeft overgebracht, j De voeding aan boord was z^er goed; de reddingsmiddelen waren voldoende. De „Winterswijk” had 2 groote vlotten en 2 sloepen. Uit contact dat men met zeelie den van andere nationalteit had, Noren, Denen, Grieken e.a., die voor Engeland voeren, kon men opmaken, dat de meesten het liefst naar huis zouden teruggaan. Geen brieven en geen radio. Er werd steeds voor gezorgd, dat de ex- neutrale schepen geen neutrale havens aandeden, zoodat de bemanning ook geen kans kreeg brieven te verzenden. Dit ver klaart het feit, dat verwanten in Nederland van voor Engeland varende Nederlandsche zeelieden geen berichten ontvangen. Aan boord was het verboden naar de radio- uitzendingen te luisteren. verbruikt zijn. I tevens het melodische element in de aan zijn leiding toevertrouwde werken weet te doen leven en te doen opbloeien. Dat bleek niet alleen uit de dramatisch gespannen herschepping van de inleidende ouverture, maar vooral ook, na de pauze, door zijn indrukwekkende weergave van de eerste symphonic op. 68 in c kl. t. van Johannes Brahms. De muzikale gedachteninhoud van deze symphonic kwam door het prach tig verzorgde samenspel, waarbij licht en schaduw in het coloriet zoodanig werden verdeeld, dat de doorbroken polyphonic niet alleen thematisch maar ook „klang- lich” steeds haar juiste interpretatie vond, in zijn vollen rijkdom en diepzinnigheid tot den ontvankelijken hoorder. De finale met haar stralende c-dur melodie werd onder Abendroths stuwende, temperamentsvolle en toch zoo stijlvol beheerscht blijvende aanvoering tot een schitterende climax op gevoerd. Leider en orkest'werden door de talrijke hoorders met geestdriftig applaus gehuldigd. Eenige malen moest de kranige gastdirigent naar het voorpodium terug- keeren, waar hij het orkest door het te doen opstaan in het huldebetoon lie^ dee len. Tot besluit van het eerste programma- deel had het orkest nog een „Rigaudon” uit de opera „Dardanus” van J. Ph. Ra meau, een der vele muzikaal dramatische werken van dezen ook vanwege zijn mu- xyuiLöL'iiictiiu z.ai cujuircx gezeul wuraen, axuxu dat aanvoer in de naaste toekomst plaats ken componist. Het spirityeele, charmee- L-™ 2r__:2.1". 2_:..C3_..2 _„r2. 2. 2-- x aan de Nederlandsche industrieelen spaar- gehoore gebracht. zaam met de thans nog beschikbare voor- Een opmerking: Rameau is wel oud ge raden om te gaan. worden maar toch niet zóó oud als de op Ten aanzien van de Nederlandsche op- het programma vermelde cijfers hem ma- drachten in Duitschland moet rekening ken. Volgens deze zou hij in 1663 zijn ge boren en in 1764 zijn overleden, dus 101 jaar hebben geleefd. Voor 1663 leze men vroegtijdige I als geboortejaar 1683. oogen te Vocale medewerking tot dit concert ver leende onze voortreffelijke sopraanzange- res To van der Sluys die met bege- aan, dat leiding van het orkest een door Mozart geschreven dramatische scène (recitatie ven, aria en cavatine )op een tekst van Paisiello’s opera „Andromeda” voordroeg, benevens het in onze concertzalen meer malen gezongen „Air de Lia” uit de can- cante „L’enfant prodigue” van Debussy. De zangeres heeft met haar vertolking van beide fragmenten veel succes geoogst. Stem, techniek en muzikaliteit zijn van aristocratisch gehalte, zoodat het een ge not was naar dit uiterlijk en innerlijk boeiende, expressieve, geacheveerde zin gen te luisteren. Tweemaal werden haar fraaie bloemgeschenken overhandigd. De samenwerking met het orkest was voor treffelijk. Met een handdruk bracht de dirigent zijn hulde aan de intelligent-muzi- kale soliste.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10