gebombardeerd Malta weer d:1 No. 1779.7. De Amerikaansche hulp aan Engeland Ontvangst de Keizerlijk-Japansche Militaire Studiecommissie van Maandag 10 Februari. 1941. i1 VERDUISTEREN Worst zonder bon v.m. uur van Darlan minister van buitenlandsche zaken Het Italiaansche weermachtbericht van 6.43 uur n.m. tot 9.05 Strategische doelen in Groot-Brittannië aangevallen Steunwet door het Huis Afgevaardigden aangenomen Het Duitsche weermachtbericht pitein Rumoerige stemming S 1 Maan: 11 Febr. onder 8.21 uur v.m.; op 6.32 uur nam. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 o. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Britsche mijnenveger getroffen Groote voorbereidingen in de „pauze” getroffen Ook in onze stad heeft het nieuwe product „mosselenworst” zijn intrede gedaan (Polygoon) 3 V s g 5 i s xz 5 V Ward Price over de Britsche oorlogvoering Flandin afgetreden, Laval wees aan bod van Pétain af ht inde Nederlanden, generaal der vlieger^ Fr. Christiansen, heeft 1.1. Zater- ihAbbervandeWeerm^de Keizerlijk-Japansche militaire studiecommissie ontvangen. Ook de e ve Oud-Wassep‘ Seyss-Inquart, was daarbij tegenwoordig. Op onze foto ziet men Rifkvomrniss&ris, K‘jksrnl”‘gewekt gesprek den bevelhebber van de Weermacht in de Nederlanden van links naar rechts m I rjstianSen, luitenant-generaal Yamashita, den leider der Japansche delegatie, generaal der Vliegt dr. A. Seyss-Inquart en generaal-majoor Schwabedissen (Stapf) Successen van de luchtmacht Geen zekerheid omtrent heropening Leiden en Delft Rede van Rudolf Hess De stemming in Amerika COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: rie =S den De Vorming van een ambtenaren- regeering Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct. - Bij ct. Met betrekking tot de besprekingen van Darlan te Parijs is gistermorgen te Vichy het volgende officieele communi qué gepubliceerd „Het staatshoofd maarschalk Pétain, die de politiek van Montoire volgt, heeft president Laval voorgesteld, als minister van staat en lid van een directorium tot de regeering toe te treden. President Laval heeft het aanbod van den maar schalk van de hand gewezen. Officieel wordt medegedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken. Flandin, gisteren is afgetreden. Zijn portefeuille wordt overgenomen door admiraal Darlan, die tevens tot vice- president is benoemd en ook het ministe- van marine aanhoudt. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft het wetsontwerp tot hulpverleening aan Engeland met 260 tegen 165 stemmen aangenomen. Het ontwerp zal thans aan den Senaat wor den doorgezonden. Kort voordat het ontwerp werd aan genomen, had het Huis met 263 tegen 160 stemmen het voorstel verworpen van den republikein Fish, hetwelk be helsde het ontwerp terug te zenden naar de commissie voor buitenland sche zaken van het Huis van Afge vaardigden en in de plaats van de hulpverleeningswet een wetsontwerp in te dienen, waarbij aan Engeland een crediet van 2 milliard dollar ter be schikking zou worden gesteld. Het Huis van afgevaardigden nam bovendien een voorstel aan, volgens hetwelk de leveranties aan Engeland tot het einde van het begrootingsjaar niet meer mogen bedragen dan 1.3 mil liard dollar. /x 11 A X g 1 A A 1 A A A A A A X s A s A A A I A A A In verband met de vandaag of morgen verwachte regeeringswijziging hoort men te Vichy zeggen, dat met uitzondering van admiraal Darlan, generaal Huntziger en misschien den onlangs tot minister van justitie benoemden Barthélémy, alle minis ters waarschijnlijk vervangen zullen wor den, meldt het D.N.B. Het nieuwe kabinet zou meer het karakter van een ambte- narenregeering dragen. vijandelijke vliegtuigen, wegen trachtten binnen werden er 2 neergehaald. Het voorstel van den republikein Con- tello, volgens hetwelk hoogstens 1/3 van alle tot nu toe in dienst zijnde Ameri kaansche vliegtuigtypen zou mogen wor den afgestaan en de chefs van de weer macht steeds voor iederen afstand hun toestemming zouden moeten verleenen, werd met 105 tegen 73 stemmen verwor pen. Daarvoor was nog een republi- keinsch voorstel van Dewey verworpen, op grond waarvan de regeering der Ver- eenigde Staten als garant voor den duur van den oorlog het bezit der Engelschen of andere buitenlanders in ondernemin gen op het Westelijk halfrond moesten overnemen. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 die Noor- te vliegen, Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Tji J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ Trere- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Twee Britsche mijnenvegers zijn Zaterdag aan de kust van het graaf schap Norfolk bij verrassing door een Duitsch gevechtsvliegtuig aange vallen Ondanks het hevige afweer vuur der schepen dook het vliegtuig tot op 20 m. op een van de booten af en plaatste een bom als voltreffer. De aangevallen mijnenveger bleef met halfgezonken achtergedeelte en slag zij aan stuurboord liggen. Mislukte Engelsche aanval op Duitsche mijnenvegers Een Engelsche Lockheed-machine heeft Incidenten Tijdens de vergadering der Senaats commissie hebben zich incidenten voor gedaan. De voorzitter van het Ameri kaansche jeugdcongres, Machmichael, werd door de politie uit de zaal verwij derd. Hij had getracht, namens de jeugd het woord tot de senatoren te richten. Later verklaarde hij, dat hij een ver klaring had willen voorlezen, volgens welke de hulpverleeningswet beslist, of de jeugd van Amerika gelegenheid zal hebben, een scheppend en nuttig leven te leiden, dan wel in het Europeesche bloedbad zal moeten sterven. van de van Duitsche tegenspraak Het D.N.B. seint uit Berlijn Een Ame- rikaansch persagentschap heeft op grond van inlichtingen van Britsche militaire instanties het bericht^ verspreid, dat Ca lais en de Duitsche vètdragende batte rijen aan de Kanaalkust sederteen maand onder het vuur der Britsche vèr- dragende artillerie zouden liggen. Naar aanleiding hiervan wordt - van bevoegde Duitsche zijde medegedeeld, dat tot dus verre geen enkel schot in de stellingen van de Duitsche verdragende batterijen is gekomen, evenmin als er iets is bespeurd van een oeschieting van de Kanaalkust door het vèrdragende Britsche geschut. Totdusver zijn in totaal 5 Britsche grana ten in het gebied van de Kanaalkust terechtgekomen. Mislukte Britsche aanvallen Geen Amerikaansche troepenzendingen Veel belangstelling ontmoette het voorstel van republikeinsche zijde, dat de wet tot hulpverleening aan Engeland bepalingen zou bevatten, volgens welke geen Amerikaansche troepen buiten de territoriale wateren van het Westelijk halfrond gezonden zouden mogen wor den. De verwerping van dit voorstel werd van de zijde der regeeringspartij hiermede gemotiveerd, dat in de wet tot hulpverleening aan Engeland niets het recht geeft, troepen buitenlands te zen den. Het voorstel van den republikein Fish, te verbieden, dat havens der Vereenigde Staten beschikbaar zouden worden ge steld voor reparaties aan schepen van belligeranten, werd met 147 tegen 70 stemmen verworpen. Met 177- tegen 120 stemmen verwierp het Huis het voorstel van den republi kein Eaton, de hulp aan Engeland te be perken tot 2 milliard dollar, en met 122 tegen 38 het voorstel van den republi kein Wadsworth, een maximum grens van 7 milliard dollar vast te stellen voor de leveranties aan landen, welker ver dediging van belang is voor de verdedi ging van de Vereenigde Staten. Daar mede werd een der belangrjikste voor stellen van de oppositie verworpen. Met 150 tegen 125 stemmen werd een amendement verworpen, dat inhield, dat een der methoden voor het betalen van de aan andere landen .verleende hulp het afstaan van gebieden op het Westelijk halfrond zou kunnen zijn. De stemming in het Huis van Afge vaardigden werd voortdurend rumoeri ger. De democraat Mc Cormack beweer de, dat de republikein Fish een zuiver opportunistische politiek voerde. Er weerklonken talrijke protesten en de voorzitter moest ingrijpen. Om het woord te krijgen, had Fish het pro- formavoorstel ingediend, de hulpverlee ningswet in haar geheel te verwerpen. Dit voorstel werd met 163 tegen 0 stem men verworpen. Het oordeel van de Senaats commissie Voor de Senaatscommissie van buiten landsche zaken heeft de republikein sche candidaat voor het presidentschap in 1936, Alf Landon, ten aanzien van de hulpverleeningswet o a. verklaard, dat Roosevelt senator Wheeler den mond wil snoeren, omdat deze een tegenstan der van de wet is. De debatten en de vrijheid van spreken over de hulpver leeningswet, aldus Landon, worden door de regeeringspropaganda afgeschrikt. Daarbij staat Roosevelt vooraan. Nooit in de geschiedenis hebben de Vereenig de Staten een president gehad, die ge tracht heeft, een vooraanstaanden en oprechten senator den mond te snoeren. Laudon oefende er voorts kritiek op uit, dat de volmachten, die de hulpver leeningswet aan den president verleent, niet voldoende bepaald zijn. De natie is dan gedwongen, zei hij, tot het bittere einde door te gaan. Wanneer men be weert, dat de president de volmachten niet ten volle zal gebruiken, dan is het ook dwaas van het congres, ze toe te staan. Landon kon zich voor de Ameri kaansche democratie geen grooter ge vaar denken dan de hulpverleening aan Engeland. Het 247e weermachtbericht luidt Aan het Grieksche front acties van plaatselijk karakter. Onze luchtmacht heeft met doeltreffende resultaten vijan delijke stellingen en troepen gebombar deerd. Enkele objectieven van de bases van Prevesa en Navarrino zijn eveneens getroffen. Tijdens deze acties hebben onze bommenwerpers een vliegtuig van het type Gloster en een van het type P.Z.L. neergehaald. Een onzer vliegtui gen, dat een verkenningsvlucht maakte in het Westelijk deel der Middelland- sche Zee, en door 3 jachtvliegtuigen van het type Hurricane werd aangevallen, heeft er hiervan een neergeschoten. In Noord-Afrika gevechten van plaat* selijk karakter in het gebied ten Zuiden van Benghazi. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Cheren zijn aanvallen her haald, doch zij werden afgeslagen. Aan de grens van Somaliland is een aanval op een onzer stellingen met een tegen aanval afgeslagen. Onze luchtmacht heeft met onvermoeibare activiteit haar medewerking aan de gevechten ver leend en vijandelijke troepen' strijdmid delen en inrichtingen met machinege- weervuur en bommen bestookt. De vijand heeft gepoogd, luchtaanvallen te ondernemen op Asmara en Adioegri, doch deze pogingen zijn verijdeld door het snelle ingrijpen van onze jachtvlieg tuigen, die 4 vijandelijke toestellen neerschoot. Tijdens deze actie heeft ka- - Mario Visentini 2 vliegtuigen Een tactisch, maar geen strate gisch succes constateering van de „Daily mail”, dat de operaties van generaal Wavel iln Afrika haar doel niet bereikt hebben, heeft te Berlijn zeer de aan dacht getrokken, meldt het A.N.P. Deze mededeeling, aldus zegt men daar, is voor den strategischen toestand heel wat teekenender dan de beweringen danks de ongunstige weersgesteldheid, het vijandelijke vliegtuig krachtig onder vuur en plaatsten verscheidene treffers. Een jachtkruiser heeft daarop de Engel sche machine na een luchtgevecht neer geschoten. V V s X/ g 5 XZ s V s XZ V V s 9 V V V Xt««««««<w««««<«««««««««««««<v Engelsch vliegtuig neergeschoten Zaterdagmiddag is een Engelsch vlieg tuig, dat het Noorsche kustgebied tracht te binnen te vliegen, door Duitsche jagers neergeschoten. Het vliegtuig stortte bran dend in zee, zonder dat een lid van de bemanning zich door middel van een parachute kon redden. was een geleidelijk doch zeker en onon derbroken vermurwen van Engeland, het resultaat van de heldhaftige actie van een betrekkelijk klein aantal dappere soldaten in de lucht en op zee. Ook de .pauze heeft voor Duitschland gewerkt. Zij hebben daarginds nog slechts een.l klein voorproefje gekregen van dat. wat na de ..pauze” kan geschreden. Zij schrij ven zelf, dat de grootste oorlogsmachine van alle tijden voor den beslissenden strip gereed staat. Wij weten, dat deze oorlogs machine bediend wordt en bezield doe Duitsche soldaten In rustig vertrouwer staat het Duitsche vaderland achter de ge weldige oorlogsmaching, als nooit tevoren bereid om ook van zijn kant te doen, wat er gedaan kan worden, om de uiteinde lijke overwinning te bevechten. Ter gelegenheid van de plechtige instal latie van de nieuwe gouwleiders en ..Oberpresidenten” van de gouwen Opper en Neder-Silezië heeft Rijksminister Rudolf Hess een rede gehouden. Hij ver klaarde o.a.: De geschiedenis zal hen brandmerken, die de ontzaglijke schuld op zich hebben genomen. Europa in dezen oorlog te stor ten en die tegelijkertijd de plannen van den Führer voor den vreedzamen opbouw voor jaren hebben uitgesteld. Ieder, die tot de omgeving van den Führer behoort, kan getuigen, hoe zijn geheele doen en denken gericht was op vreedzame cult.u- reele werken en op verbetering van het leven van Duitsche menschen. Alles kon de Führer beter gebruiken dan oorlog, als hij zijn plannen wilde verwezenlijken De Engelschen hebben voor de perioden tusschen den veldtocht in Polen, den veldtocht in Noorwegen en den veldtocht in het Westen den naam „pauze” uitge vonden. Zij noemen dus „pauze” den tijd, waarin niet juist een tegenstander door ons neergeslagen wordt. Daarom is het ook thans weder voor, hen een pauze. Zij zijn er ook ten volle van overtuigd, dat er bij ons tijdens deze pauze van alles geschiedt. In militair, politiek en econo misch opzicht zijn op groote schaal voor bereidingen getroffen; dezen winter con- stateeren zij niet zooals in den vorigen winter glimlachend, dat wij onzen tijd verslapen. Week aan week, dag aan dag, ja uur aan uur, gaat de wurgende oorlog tegen Engeland voort. Ondanks het slechtste weer vliegen de bemanningen van onze gevechtsvliegtuigen als antwoord op den Britschen bommen- oorlog naar het eiland, dat zich eens zoo veilig voelde. En zooals de vliegers wer ken in den stormachtigen winter, ook de bemanningen van onze duikbooten, niet rustend, voor iedere boot tienduizenden tonnen als tot zinken gebracht kan rap- porteeren. Daarbij vullen zij met deze tochten slechts de pauze op, opdat men daarginds niet vergeet, dat de Duitsche duikbooten er nog zijn want de Führer heeft gezegd, de duikbootenoorlog - dat wat wij onder duik- bootoorlog verstaan begint in het voor jaar. Dat, wat in deze „pauze” is geschied. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. de stad volgens posttarief. ct; Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. „Neem niet te veel hooi op uw vork”, aldus begint de bekende verslaggever van de „Daily Mail”, Ward Price, een interessant artikel, dat onlangs onder het opschrift „Engeland en de Middelland- sche Zee" in dit veel verspreide dagblad is verschenen en thans in het Duitsch vertaald door het Berlijnsche weekblad „Das Reich” wordt gepubliceerd. In zijn beschouwingen over de strate gische waarde van de Britsche successen in Noord-Afrika komt Ward Price tot de volgende conclusie Alle militaire acties in de Middellandsche Zee moeten getest worden op het volgende eenvoudige prin cipe Wat brengen zij voor schade toe aan den vijand en welke voordeelen hebben wij hiervan Wanneer men geen rekening houdt met deze wijze van overleggen, dan is een punt bereikt, waarop successen nog slechts met ontzaglijke onkosten kunnen worden behaald. Soldaten en politieke economen komen misschien in opstand tegen de wet van de minder wordende winsten. Juist daarom is het na het in nemen van Tobroek voor ons van twijfel achtige beteekenis om nog verder naar Libye door te dringen. Ik ben op den kustweg van Tobroek uit naar het Wes ten per auto door Cyrene en Derna naar Benghazi gereden, aldus Price, en kan bevestigen, dat. wanneer de Britsche strijdkrachten zich nog verder op de nau we, moeilijke en gecultiveerde strook tusschen de Saharawoestijn en de zee, van hun basis in Egypte verwijderen, hier geen tastbaar resultaat voor ons uit kan voortvloeien. De weg loopt omhoog naar een hoog rotsplateau tot men Ben ghazi misschien bereikt. Benghazi is een prachtige kleine stad zonder eigen bronnen. Achter Benghazi ligt niets an ders dan oen vacuum van 500 mijl, waar in de troosteloosheid der woestijn wedij vert met de onvruchtbaarheid der zee. In Libye is niets meer te winnen. Aan ons prestige is door de overwinningen van Sidi el Barrani, Bardia, Jarasoes en To broek voldoening geschonken. Wij hebben daarmede alles verkregen, wat de zege vierende Libysche campagne ons kon bie den. En wanneer dit zoo is, zou het het beste zijn, wanneer wij daarmede tevre den waren. Rechter Herbert Obryan en de demo cratische leider van het New-Yorksche stadsdistrict Queens, William Goodwin, waren van meening, dat het deelnemen van de Vereenigde Staten aan den oor log tot een burgeroorlog zou leiden, die in New York zou beginnen. Goodwin zei, dat New York een vat vol kruit was, dat door het deelnemen aan den oorlog tot ontploffing gebracht zou worden. Tenslotte nam de Senaatscommissie met 10 tegen 5 stemmen het voorstel aan, volgens hetwelk de openbare debat ten over de wet tot hulpverleening aan Engeland morgen, nadat Willkie is- ge hoord. moeten zijn beëindigd. XV J over een oorlog, waarin Duitschland aan twee fronten zou vechten. Er is slechts één front der asmogendheden, dat zich uitstrekt van de Noordkaap tot in Afrika. Men spreekt van Duitsche zijde niet tegen, dat het generaal Wavell gelukt is, door buitengewoon sterke strijdkrachten in het vuur te brengen, plaatselijke tac tische successen te behalen. Een strate gisch succes is echter niet alleen uitge bleven: er is zelfs een voor de Engel schen zeer moeilijke strategische situa tie ontstaan. De Britsche troepen heb ben zich in alle richtingen verspreid en ver van hun basis verwijderd. De ravi- tailleering is daardoor zoo moeilijk ge worden, dat zij ook naar Britsche op vatting reeds tot een beslissend pro bleem is geworden. De Duitsche lucht- machtformaties zijn met de afsluiting Middellandsche Zee begonnen op het oogenblik, dat deze ravitailleerings- moeilijkheden zich gingen ophoopen. Ook van Ehgelsche zijde is toegegeven, dat na den slag, welke de Engelschen op 10 Januari in de straat van Sicilië werd toegebracht, geen poging meer gedaan is, om een militair convooi van Gibral tar naar Alexandria te brengen. Slechts de tijdroovende weg om de Kaap en door de Roode Zee blijft den Engelschen over. Hoe gevaarlijk ook deze route door de Roode Zee is, is gebleken uit een der taliaansche weermachtberich- ten, waarin werd gesproken van een aanval van taliaansche duikbooten op een st^rk Britsch convooi. Men legt er te Berlijn den nadruk op, dat de asmogendheden strategisch niet alleen in het voordeel zijn door haar lig ging ten opzichte van elkander, maar nog meer door de onaantastbaarheid harer Europeesche verkeerswegen. De tegenwoordige maat van bedrij vigheid der Duitsche luchtmacht betee- kent niet een verzwakking van den strijd tegen Engeland: zij moet, aldus ver klaart men te Berlijn, worden vergele ken met de verkenningsactie van den vorigen winter aan den Westwall. Naar aanleiding van een bericht in een der bladen, dat de Universiteit te Leiden en de Technische Hoogeschool te Delft reeds heropend zouden zijn, wordt ons van bevoegde zijde verzocht mede te willen deelen, dat de colleges aan deze instellingen van hooger onder wijs nog niet hervat zijn. Wanneer dit wel het geval zal zijn, kan nog niet met zekerheid worden medegedeeld. □e Engelsche luchtaanval op Düsseldorf In den nacht van 4 op 5 Februari heb ben, zooals reeds gemeld, Britsche vlie gers een aanval gedaan op Düsseldorf. De rondom de industriewijk gelegde gor del van spervuur werd, naar onomstoo- telijk is vastgesteld, door de Britsche vliegtuigen gemeden om het dicht be volkte woongebied in het centrum van de stad stelselmatig met brisant- en brandbommen te bestoken. Het aantal dooden is volgens de laatste cijfers tot 35 gestegen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen heb ben Zaterdag overdag en in den nacht met succes strategische doelen in de Midlands en in Zuidoost-Engeland aan gevallen. In het Middellandsche Zeegebied heeft de Duitsche luchtmacht bij aan vallen in opeenvolgende golven op vliegvelden op het eiland Malta en de haven van La Valetta bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst op gebouwen en pakhuizen. Er ontstonden omvang rijke branden. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met weinig vliegtuigen op drie plaatsen bommen geworpen op woon- districten in West-Duitschland. Van 3 Hedenmorgen zijn, naar het D.N.B. verneemt, verscheidene Britsche vliegtui gen Noord-Duitschland binnen gevlogen. De Engelsche machines werden met goedgericht afweervuur van hun doelen verdreven en wierpen slechts op open terrein eenige brandbommen neer, die een boerenhuis en een schuur bescha digden. De „New York Times’ publiceert het resultaat van een onderzoek van het Gallupinstituut over een mogelijke deel neming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. Volgens dit onderzoek zijn de deelnemers tusschen 20 en 30 jaar voor 90 pCt. tegen deelneming van Ame rika aan den öorlog. Van de deelnemers tusschen 30 en 50 jaar zijn 85 pCt. en van de deelnemers boven de 50 80 pCt. tegen den oorlog. zonder succes aan de Noorsche Westkust een flottielje Duitsche mijnenvegers aan gevallen. De mijnenvegers wisten de bommen door handig manoeuvreeren te ontwijken. Tegelijkertijd namen zij, on-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1