BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Welken distributiebon heeft men noodig of HAAGSCHE COURANT Maandag 10 FeUr. 1941 2e bl. pag. 2 Voor den Puzzelaar GOUD ZILVER van 117 4 tot 100 gram 75 gram de 100 gram 15 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 25 JAN. t.m. 28 FEBRUARI TWEE INBREKERS OVERVALLEN voor van en opbouw onroerende schepen DRIE KLEINE JONGENS VERDRONKEN 8 D 01 87 oude krt 44 oude krt 57 oude krt 92 oude krt 31 oude krt 102 oude krt 19 32 45 58 oude krt 01 02 04 03 03 28 01 02 91 Credieten herstel goederen De economische positie van Nederland op het oogenblik iypotheken in verband met den wederopbouw Schadeloosstelling van Duitschers ter zake van schade aan goederen door oorlogsgeweld 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram JUWEELEN RINGENHUIS. Prinsestraat Waagden zich op onbetrouwbaar ijs Jaarbeurzen en Streekbeurzen Een volk, dat leeft, bouwt aan zyn toekomst De Nederlandsche Arbeidsdienst in wording RECLAMES. Tijdvak waarin geldig BON ARTIKELEN 3 Febr. t/m 16 Maart 1 kilogram 18 Jan t/m 14 Febr. 28 Dec. t/m 21 Febr. 100 gram 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. Ode, 73. Po, 75. Af. 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 25 Jan. t/m 21 Febr. 250 gram f 100 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 500 gram 27 Jan. Vm 16 Febr. KAAS 400 gram 27 Jan. t/m 23 Febr. EIEREN één ei één ei 1 Febr. Vm 28 Febr. 1 Jan. Vm 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram alsboven BLOEMKAART. 27 Jan. Vm 23 Febr. BOTER- OF VETKAART. de VLEESCHKAART. HONDEN- EN KATTENBROOD. voederkaarten voor Honden. 1 Febr. t/m 28 Febr. 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. N.B. 1000 gram o 1 I 86 30 Dec. t/m 23 Febr. 20 Jan. t/m 23 Febr. Geen wijziging in de verhouding van gulden en mark staat op het punt wezenlijkt. Zij zullen tezamen, van van 6 Febr. t/m 16 Febr. extra Vm 19 Febr, handelsrelaties te handelstransacties brengen; streekbeurs: Oester, 38. Rif, 40. Strand, 46. Letten. 48. Aan, Nabuur, 54. Tot. 56. Edelen, hand gingen ook zij het pakhui* oinnei. en sommeerden„Politie, sta of wij schie ten Een der inbrekers voldeed dadelijk aan dit bevel, maar de andere zette het op een loopen en wist te ontkomen Hij stoorde zich niet aan eenige waarschuwingsschoten en was spoedig in de duisternis verdwenen. De gearresteerde inbreker werd aan het SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel THEE of KOFFIE 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 125 gram 150 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 10 8 5 4 3 50 gram 125 gram 10 Febr. t/m 16 Febr. extra t/m 23 Febr. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of half rantsoen Gebak BOTER of margarine of vet BOTER of margarine SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep BROOD of 1 Rantsoen „gebak". als boven 50 gram 1 tube 1 pot kg. k.g. 1 Febr Vm 9 Febr. extra Vm 16 Febr. koopen wij tegen den hoog sten prijs k.g. nieuwe Bonkaart Algemeen nieuwe Vleesch- kaart nieuwe brood kaart nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe boter- of vetkaart oude krt nieuwe brood kaart nieuwe Bonkaart Algemeen oude krt tegen kee^tgn (jctge/en met SUPEPOL OOOOT BACTERIËN BEVORDERT GENEZING Ook voor wonden de ideale desinfectans^ GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard-meelvlokken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas •«•tBBB***aSB***********tSB**t of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes van fabrikan- handelsagenten, en an- De groep schoenen ter Utrechtsche Jaarbeurs Op de laatstgehouden September-beurs heeft een aantal schoenfabrikanten met een gezamenlijken stand een proef geno men om weder van het Jaarbeursinter- mediair gebruik te maken. Deze proefne ming is zoo goed geslaagd, dat, op de a.s. 44ste Nederlandsche Jaarbeurs, die te Utrecht van 11 tot en met 20 Maart wordt gehouden, door verschillende vooraan staande Nederlandsche schoenfabrikanten een groote ruimte in beslag zal worden ge nomen. Ditmaal hebben deze fabrikanten een aantal monsterkamers op de 4e verdieping gehuurd. een was, voor In een volgend Mxuge L ver gunning van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een streekbeurs aan té kondigen, te organiseeren of te houden. Aan een vergunning kunnen voor waarden of beperkingen worden verbonden. De voor de uitvoering van dit besluit noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vastgesteld. Hij die handelt in strijd met het voor gaande of met eenig krachtens dit besluit vastgesteld voorschrift, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den of met geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Deze strafbaar ge stelde feiten worden beschouwd als over tredingen. Indien het feit wordt begaan door of vanwege een rechtspersoon, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen de leden van het bestuur of tegen hen, die feitelijk de diek georganiseerde beurs. Het is verboden eenige beurs, niet uit gaande van de te Utrecht gevestigde vereeniging tot het houden van jaarbeur zen in Nederland, aan te kondigen of te organiseeren onder de aanduiding van „jaarbeurs”. In het Verordeningenblad is verschenen een besluit van de secretafissen-generaal van de departementen van financiën en van Justitie betreffende credieten voor op bouw of herstel van onroerende goederen en schepen Bepaald is daarin: Stichtingen, die uitsluitend of mede ten doel hebben oorlogsmolestcredieten te ver strekken kunnen voor rekening en risico van het Rijk zoodanige credieten ook ver strekken: Voor opbouw of herstel van tengevolge van defensiemaatregelen of oorlogsgeweld beschadigde boerderijen; voor opbouw of herstel van andere door oorlogsgeweld getroffen onroerende goe deren Tot zekerheid van oorlogsmolestcredie ten voor opbouw of herstel van onroeren de goederen en voor herstel of aankoop van schepen kunnen inschrijvingen in de hypothecaire- of scheepsregisters worden bewerkstelligd. Hetzelfde geldt voor cre- lieten. welke worden verstrekt voor op bouw of herstel van door de defensiemaat regelen beschadigde boerderijen. De inschrijving geschiedt ten behoeve van het Rijk of van de stichting. Zij kan ook geschieden ten behoeve van een ge meente, indien deze het vrediet in het be lang der volkshuisvesting uit rijksvoor- schotten verstrekt. Deze inschrijvingen hebben gelijke kracht als ingeschreven hy potheken. Een inschrijving, als in dit be sluit bedoeld, kan niet worden bewerk stelligd. indien de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw ten aanzien van het onroerend goed of het schip in ver band met een plan tot herbouw, een rege ling heeft goedgekeurd, of zelf-heeft ge troffen. leiding hebbtm. Geen straf wordt uitge sproken tegen hem, van wien blijkt, dat de overtreding buiten zijn toedoen is ge schied. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Hoeveelheid ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART 10 Febr t/m 16 Febr. 7 dagen extra t/m 23 Febr., echter niet in restaurants e. d. 3 Febr t/m 9 Febr. 7 dagen extra t/m 16 Febr., echter niet in restaurants d. 10 Febr. t/m 16 Febr. 4- 7 dagen extra t/m 23 Febr., echter niet in restaurants e. d. Dank zij oplettende voorbijgangers Twee inbrekers, die meenden in een kaaspakhuis in de Schinkelstraat te Am sterdam een goeden slag te kunnen slaan door daar een groote partij kaas te be machtigen, zijn leelijk tegen de lamp ge- loopen. In het nachtelijke duister slaagden zij er in de buitendeur van het pakhuis te openen Toen z:j hun keuze hadden ge daan uit den grooten voorraad kazen en daarmee verdwenen, werden zij gezien door eenige voorbijgangers. Deze waarschuwden.,* meldt de Tel., in allerijl de politie, waarna spoedig twee agenten van het bureau aan den Over toom poolshoogte gingen nemen. De politiemannen veronderstelden, dat de dieven nog wel eens terug zouden kun nen komen. Zij hadden geen voertuig bij zich, zoodat zij de kaas misschien wel bij kleine partijen u:t het pakhuis zouden' halen De agenten stelden zich dicht bij het pakhuis verdekt op en wachtten op de dingen, die komen zouden En inderdaad, nadat de politieagenten geruimen tijd had den gewacht zagen zij in de duisternis twee gestalten naderen. Dat moesten de Inbrekers zijn Het waren twee mannen, die snel het nog geopende pakhuis binnen gingen Dat was voor de agenten het oogenblik om in te grijpen. Met de revolver in de ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep bureau aan den Overtoom gebracht, waar hij den naam van den ontsnapten collega opgaf Deze man is eenige uren later in zijn woning gearresteerd. Ook hij is in het politiebureau opgesloten. Wanneer de voorbijgangers de dieven niet hadden opgemerkt, zou de kaashande laar vermoedelijk heel wat kaas zonde* bonnen zijn kwijtgeraakt. Levensmiddelenvoorziening. Vervolgens sprak minister Fischböck over de levensmiddelenvoorziening van ons land Tengevolge van het feit, dat Nederland bij den oorlog werd betrokken, werd het noodzakelijk, restricties toe te PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 3 Febr. t/m 9 Febr. 7 dagen extra t/m 16 Febr., echter niet in restaurants e. d. PEULVRUCHTEN: erwten, capucij- ners, bruine of witte boónen Verschenen is een besluit van de secre- tarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Financiën betreffende hypotheken in verband met den wederop bouw Bepaald is het volgende: De hypotheken, welke onmiddellijk rang nemen na een inschrijving als bedoeld In het vorige bericht, of welke ingevolge een door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw goedgekeurde of vast gestelde regeling onmiddellijk volgen op een eerste hypotheek. worden geacht eerste hypotheken te zijn en alle bedingen te kunnen bevatten, welke het burgerlijk wetboek toestaat aan eerste hypothecaire schuldeischers, met dien verstande echter, dat zij onmiddellijk na de boven hen gaande inschrijving of hypotheek gerang schikt worden Omtrent deze hypotheken zijn in verschillende artikelen van dit be sluit nadere bepalingen vastgestèld aan gaande verkoop en beslag. 100 k.g.) baggerturf; 100 kg.) cokes (ook gas cokes). Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 Februari geven de met „één eennatd brandstoffen vierde periode’ en de met „één eenheid cokes vierde periode" gemerkte oonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoner*, inkwartiering.) Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende het schadeloosstellen van Duit schers ter zake van door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen. Hieraan wordt ontleend Duitschers worden ter zake van door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen? welke zij in het bezette Neder landsche gebied geleden hebben of lijden, onder overeenkomstige toepassing van de desbetreffende in het Duitsche Rijk geldende bepalingen, schadeloos gesteld. Onderdanen van andere staten kunnen bij beschikking van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied (commissaris-generaal voor Finan ciën en Economische Zaken) met Duit schers worden gelijkgesteld. Deze be schikkingen kunnen zoowel afzonderlijke gevallen als groepen van gevallen be treffen. Met het opnemen der schaden, alsmede met het vaststellen en uitbetalen der schadeloosstellingen, is belast het hulp comité voor Duitschers in Nederland (Hilfsausschuss für die Deutschen in den Niederlanden). Deze werkzaamheden worden verricht onder toezicht van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche. gebied (commissaris-gene raal voor Financiën en Economische Zaken), die tevens de contröle op het gevoerde geldelijke beheer uitoefent en in overeenstemming met diens aanwij zingen. De bedragen der schadeloosstellingen en van de daarmede samenhangende kosten komen ten laste van het „Her- stelfonds 1940”. De oplossing van de Zaterdag geplaat ste Puzzle luidt aldus: Horizontaal: 1. Groot, 4. Kam, 8. Atlas, 10. Aks. 12. Arm, 14. Flora. 16. De. 17. U.S.A. 19. Nis, 21. Einde, 23. Lee 25, Rente. 27. Aas, 29. Een, 31. Naald. 33. Ark, 34. Nor X. En. 37. Serge, 39. Elk. 41. Serre 43. Es, 45, Elf. 47. Krant. 49. Mare. 51. Eng. 53. Tetra, 55. Een, 57. As, 58. Boord. 60. Ent 62. Eind, 64. Brani. 66. Uur. 68. Henri, 70. Eos, 72. Spa, 74. Eland 76. To. 77. Leger, 78. Eik Verticaal: 1. Glad. 2. Oom. 3. Talud, 4. Ka 5. Asfalt, 6. Dar, 7. IJs, 9. Lea. 11, 18. Sering, Kanaal. 13. Reeder. 15. Ore. 20. Sijs, 22. Non, 24, Eender, 26. Nar, 28. Ademen. 30. Ekster, 32, Aak, 33. Aap. 35. Lekker, 42. Rag. 44. 50. Aks. 52, 57. Albast. 59. Oor, 61. Nihil. 63. Nés, 65. Ada. 67. Uier, 69. Nog, 71. 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kolen. industrie- of eierbriketten. 24 h.l. kolenslik; 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l. (max 1“ Voor 20 k.g. droog waschgoed r. oet aan de wasscherij één bon worden afgegeven EIEREN Zéér oud vertrouwd adres. Drie kleine jongens zijn Zaterdag middag te Zaandijk op tragische wijze door verdrinking om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de vijfjarige Hennie van Urk, diens zevenjarig broertje Dick van Urk en de achtjarige Wim Bakker. Allen woonden in de Parkstraat. Zaterdagmiddag om half vijf waren de knapen nog in eikaars gezelschap gezien. Toen zij tegen etenstijd niet thuis kwa men, werden de ojuders ongerust. Na hier en daar gezocht te hebben, wendden zij zich ten einde raad tot de politie. Deze stelde de omliggende gemeenten van de vermissing telefonisch in kennis, waarna de hoofdagent Siebesma er op uit trok, om in de gemeente zelf eens te kijken of hij de jongens daar kon ont dekken. Met hulp van de leden van den luchtbeschermingsdienst werd het zoe ken den geheelen nacht voortgezet. De nasporingen bleven echter vruchteloos. Gistermorgen om 10 uur ontdekten burgers in de sloot achter de cacaofabriek ,,De Zaan” het ontzielde lichaampje van den vijfjarigen Hennie. Vermoedend, dat de andere jongens niet ver van deze plaats gevonden zouden kunnen worden, ging men hier dreggen en na een kwar tier was ook het lijkje van Dick gevon den nabij de plek, waar men zijn broer tje had opgemerkt. Eerst na den middag slaagde men erin den achtjarigen Wim Bakker uit het water te halen. Er was op deze plaats geen ijs meer. De fabrieksloozing had het reeds doen smelten. Op korten afstand was er ech ter nog wel ijs, zoodat het vermoeden bestaat, dat de knapen het slachtoffer zijn geworden van onvoorzichtigheid. De deelneming met de zwaar getroffen ouders is groot. Lezing dr. H. Fischböck voor de Duitsche Kamer van Koophandel Voor leden en genoodigden van de Duitsche Kamer van Koophandel in Ne derland heeft de commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken, dr. H. Fischböck. Zaterdagavond in het Amstelhotel te Amsterdam een lezing ge houden over eenige actueele problemen ten opzichte van Nederland. Dr. Fischböck begon zijn uiteenzetting met er op te wijzen, dat het Duitsche be drijfsleven tegenwoordig geheel en al in het teeken staat, hoe de oorlogvoering het beste te dienen en welke maatregelen getroffen moeten worden om de Duitsche uiteindelijke overwinning te verzekeren De belangrijkste taak, waarvoor zich het Rijkscommissariaat in Nederland dan ook geplaatst ziet, is de verregaande medewerking aan dezen eisch. zoover dit binnen het kader van de volkenrechtelijke bepaling mogelijk is. Deze taak is niet gemakkelijk. Zulks te meer, waar poli tieke eischen vaak met de belangen van het bedrijfsleven in botsing komen. De ideale ordening van het bedrijfs leven gebeurt op het oogenblik niet, zoo- als men gaarne zou willen. Spr. verzeker de met nadruk dat het toch werkelijk g^en Duitsch ideaal is om distributiebon nen, belastingverhoogingen e.d. in het leven te roepen, maar deze oorlog ver langt zeer speciale eischen. hetgeen men niet mag vergeten. De buitenlandsche handel Vervolgens behandelde dr. Fischböck de positie van den buitenlandschen handel van Nederland. Hij herinnerde aan het feit, dat reeds vóór den oorlog de Neder landsche handel in zeer hooge mate naar Duitschland georiënteerd was. Heden is de Nederlandsche handel in de eerste plaats op Duitschland aangewe zen. In dit verband verzekerde dr. Fisch böck met klem, dat geen- eenzijdig han delsverkeer plaats heeft, zooals men in be paalde kringen meent te moeten veronder stellen. In het buitenland worden geruch ten verspreid, als zou Nederland uitslui tend naar Duitschland exporteeren. het geen in scherpe tegenstelling staat tot de waarheid. De handelsbalans der beide lan den verkeert in een toestand van even wicht. De waarde van het wederzijdsche handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland schommelt tusschen de 35 en 40 millioen gulden per maand. In geen ge val heeft een uitzuiging plaats door al te groote Nederlandsche goederenleveran ties aan Duitschland. In dit verband sprak de minister nog over de aankoopen, die Duitsche staats burgers in ons land verrichten. Ten aan zien van deze materie zette spr. uiteen, dat. er geen reden is om aan Duitsche staatsburgers te verbieden hier in Neder land goederen te koopen. wanneer dit op beperkte schaal geschiedt. Óvergaande tot de economische vooruit zichten van ons land, zeide spr.. dat in Nederland in stijgende mate behoefte be staan zal aan import van grondstoffen Zulks temeer, waar de aanwezige voorra den, tengevolge van het productieproces in ons land, zijn gedaald. Aanvoer is voor- loopig tengevolge van de Engelsche blok kade niet mogelijk. Duitschland echter, zoo verklaarde dr. Fischböck met nadruk, zal er echter voor zorgen, dat aanvoer van noodzakelijke grondstoffen van het Duit sche rijk uit zal plaats hebben. Staatshuishouding Vervolgens sprak dr. Fischböck over de Nederlandsche staatshuishouding. Nederland verkeert nog steeds in een veel gunstiger positie dan Duitscnland. aangezien in Nederland de belastingen slechts de helft bedragen van die in Duitschland. De belastingen kunnen in Nederland nog belangrijk worden ver hoogd. Sprekende over het dragen der staats lasten, zeide spr., dat hiervoor verschil lende mogelijkheden bestaan. Tot dus verre is de financiering geschied door uitgifte van schatkistpapier en kort- loopende leeningen. Consolideering van de opgenomen bedragen is echter ge- wenscht Vandaar, dat werd overgegaan tot het uitgeven van een leening met langen looptijd. en onder leiders, die de behoeften van de jeugd kennen, cultuur-technische werken uitvoeren ter verbetering van den bodem, stadsjongen naast boer, rijk naast arm, in den strijd met den grond, waardoor zij elkaar leeren waardeeren en begrijpen. Veel werkobjecten zijn voorhanden in ons land, waarvan de uitvoering ten goede zal komen aan ons geheele volk. Men denke slechts aan hetgeen werd ge zegd in het bekende plan-Westhoff over het in cultuur brengen en verbeteren van gronden. passen in de levensmiddelenvoorziening Spr. verzekerde echter, dat aanpassing aan het Duitsche levensniveau zal plaats heb ben, zoodaf het Nederlandsche volk het niet slechter zal krijgen dan het Duitsche volk Duitschland heeft de wapens in de hand genomen om voor Europa dezen oor log te voeren. Evenzeer zal derhalve Duitschland er voor zorgen, dat Europa met levensmiddelen uit het Duitsche Rijk zal worden verzorgd, bij voortduring van den oorlog zal Nederland nog meer op den aanvoer van levensmiddelen uit Duitsch land zijn aangewezen dan op het oogen blik, wanneer de hier beschikbare voorra den verder dalen. Bij zijn beschouwingen oyer Nederland sprak de minister over ’t Jodenprobleem. En tenslotte nog over het feit, dat door het Rijksdommissariaat niet zal worden toegestaan, dat Duitsche zakenlieden in hun bestaan belemmerd of bedreigd wor den. Herhaaldelijk is den laatsten tijd naar voren gekomen, dat Duitsche zaken lieden geboycot worden. Deze houding keurde de minister ten zeerste af. Hij droeg dan ook de Duitsche Kamer van Koophandel op om het reeds verkregen materiaal hieromtrent aan het Rijkscom missariaat te doen toekomen. Spr hoopte echter zeer, dat de Nederlandsche bevol king door een royale houding maatregelen in dit opzicht zal kunnen verhinderen. Minister Fischböck besloot zijn uiteen zettingen met de woorden van den Führer aan te halen, dat 1941 de beslissing bren gen zal in de Duitsche oorlogvoering. Wij allen moeten agn dit uiteindelijke doel medewerken. Want, als hoogste wet en noodzakelijkheid, moet de Duitsche oor logvoering van het noodige voorzien blij ven, al zal dit ook offers én van Duitsch land én van Nederland moeten vergen. De aanwezigen dankten den minister met een hartelijk en langdurig applaus voor zijn uiteenzettingen. der aspiranten voor het kader in ’t kamp te Nunspeet. Zoo zal dit voorjaar de Nederlandsche Arbeidsdienst beginnen, voorloopig met vrijwilligers, die zich thans kunnen aan melden. Dan zuilen op vele plaatsen in ons land de leden van den Neder - landschen arbéidsdienst getuigen hun idealen, neérgelegd in het slot het bovenaangehaalde lied „Met hart en hoofd en hand Doen wij het devies gestand, Laten wij ons volk thans zien, ’t Wachtwoord is„ick dien”.” Op 1 Voor groep I en II III IV Op voederkaart voor katten - In het Verordeningenblad is versche nen een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende jaarbeurzen en streekbeurzen. Dit besluit verstaat onder: beurs: de samenkomst ten, groothandelaren, handelsreizigers, kleinhandelaren dere kooplieden, gehouden met het doel doen aanknoopen en tot stand te doen Het loonprobleem Na met een enkel woord een theoreti sche beschouwing over het goederenpro bleem te hebben gegeven, sprak de minis ter over het loonprobleem. Hij verklaar de, dat niet slechts zal worden gestreefd, een aanpassing te verkrijgen ten opzichte van de Duitsche goederenprijzen, maar eveneens ten aanzien van het geldende loonniveau in Duitschland. In dit verband moeten twee problemen onder de oogen worden gezien: 1. aanpassing aan het Duitsche niveau; 2. interne aanpassing in Nederland zelf. De Duitsche autoriteiten streven er naar, de loonen van de Nederlandsche ar beiders in overeenstemming te brengen met die der Duitsche arbeiders. Hierbij echter dient rekening te worden gehouden met de lasten, die de Duitsche bevolking zijn opgelegd. Men moet de moeilijkheden, die zich thans openbaren, voor oogen houden. De restricties hebben niets te maken met een nationaal-socialistische zienswijze. De lots verbondenheid van het Nederlandsche met het Duitsche volk maakt het noodzakelijk offers te brengen om den aan Duitschland opgedrongen oorlog succesvol te beëindi gen. 2 liter 2 liter RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten b.v. ham, schouder-carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst plockworst en snijworst f. voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Per bon kan de met A aang^duide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Van 25 Jan. tot 28 Febr. zijn geldig: BON Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie 11 19 12 Vaste Brandstoffen 9e 99 Vaste Brandstoffen HAARDEN. KACHELS 43 UB. 04 CENTRALE VERWARMING De geldigheidsduur van de bonnen 8, 9 en 10 van de bonkaart HaardenKachels en van de bonnen 15 t/m 24 van de bonkaart Centrale Verwarming is verlengd tot en met 14 Februari a.s. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 110 k.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 kg.) baggerturf; 175 k.g fabrieksturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 200 k.g overige soorten turf De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. De selectie van het kader Het ideëele doel staat echter voorop, en daarom is het vraagstuk van het kader van zoo buitengewoon groote beteekenis. Aan de opleiding en selectie van dit ka der wordt thans hard gewerkt. Voor het middenkader, gevormd door de rangen hopman, onder-hopman on aspirant- hopman, welke vergeleken kunnen wor den met de rangen kapitein, le-luitenant en 2e-luitenant, zijn vier kampen inge richt. n.l, te Tilburg, Hooghalen, Huizen en Nunspeet. Het laatste kamp is een „burger”-kamp, d.w.z. daar bevindt zich de opleiding van de burger-vrijwilligers voor het kader, terwijl in de andere kampen de daarvoor aangewezen officie ren van den opbouwdienst hun opleiding krijgen. Dit wil echter niet zeggen, dat in het kamp te Nunspeet geen oud-mili- tairen aanwezig zijn, integendeel, onder de aspiranten van dit kamp bevinden zich verschillende gedemobiliseerden, die ech ter niet via den opbouwdienst in den arbeidsdienst traden Voor het lagere kader, gevormd door de hoofdopzichters, opzichters, werk meesters en voormannen, te vergelijken met de rangen vaandrig, sergeant- majoor, sergeant en korporaal, zijn er momenteel acht z.g. „kader-scholen” in ons land, waar vrijwilligers uit den op bouwdienst worden voorbereid voor hun komende taak. De scheiding tusschen midden- en lager kader is niet scherp doorgevoerd. Voor ieder, ongeacht de schoolopleiding, staat het bereiken van een hoogeren rang open; gelet wordt slechts op de persoonlijke eigenschappen van den betrokkene, zijr^ leiders-kwaliteiten. De algemeene ont wikkeling wordt natuurlijk niet verwaar loosd. doch deze ran men zich eigen ma ken De gelegenheid daarvoor krijgt ieder lid van het kader. Dit in tegenstelling tot den toestand in het vroegere Neder landsche leger, waar het bereiken van officiersrang voor velen ónmogelijk door het ontbreken van het daar- vereischte diploma. artikel brengen wij bijzonderheden over de opleiding De stabiliteit der valuta Met het oog hierop sprak dr. Fisch böck nog over de stabiliteit der Nederlandsche valuta. Met nadruk wees „jaaxucuxo hij op de noodzakelijkheid, dat de koop- Het is voorts verboden zonder kracht van den Nederlandschen gulden ge waarborgd moet blijven. In den zomer van het vorige jaar is een verhouding vastgesteld van /0 75 gelijk een Rijks- mark. Aan deze verhouding zal niets ver. anderd worden. Het doel en het streven van de Duitsche Reichsbank is: de Neder landsche valuta even stabiel te houden en te verzekeren als die van de Duitsche va luta, aldus verzekerde de minister met den meesten nadruk. De Nederlandsche gulden is derhalve naar verhouding steeds evenveel waard als de Rijksmark. „Geef ons het boek, Geef ons de schop, Kerels met vuist en hart, En een frisschen kop”. Luid Jtlinkt het lied uit jonge kelen over de wintersche heide. Een beeld van frissche levenskracht temidden van de natuur in haar winterslaap. Jonge men- schen, uit alle streken van ons land, hier, in Nunspeet, in het opleidingskamp voor het kader van den toekomstigen Neder landschen arbeidsdienst, bijeengekomen Bezield zijn zij van het ideaal hun land te dienen, door leiding te geven aan. andere jongeren en dezen waardevolle eigenschappen te mogen medegeven op den verderen levensweg. Zij zullen be- hooren tot de leiders van den Neder landschen arbeidsdienst, zij zullen het kader daarvan vormen, verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de groote gedachte, welke ten grondslag ligt aan deze organisatie. Voorwaar geen geringe taak, en een die groote verantwoordelijk heid met zich brengt, zoowel tegenover hun land en dé maatschappij, als tegen over het individu. Aan jonge mensenen. die aan het begin staan van hun levens weg, die waarden bij te brengen, welke zij zoo hard noodig hebben, gemeen schapsgevoel, vaderlandsliefde, eerbied voor den arbeid, plichtsgevoel, tucht en orde, is een taak die de geheele persoon vergt. Geen wonder, dat juist de selectie van het kader, zoowel het lagere als het middel-kader. zoo grondig wórdt verricht. Daarmede staat of valt de arbeidsdienst. Wat is dan toch de arbeidsdienst, vra gen velen, waar komt de idee er voor vandaan en wat is het doel Om deze vragen te beantwoorden is een redacteur van het AN P. er op uit getrokken en heeft een bezoek gebracht aan een der kampen, waar thans hard wordt gewerkt aan de opleiding van het kader voor den binnenkort in te. stellen Nederlandschen Arbeidsdienst. „Het idee van den arbeidsdienst” De idee van den arbeidsdienst is niet nieuw meer. In het verleden hebben her haaldelijk hoogstaande mannen uit ver schillende landen voorstellen gedaan tot oprichting van een dergelijk „vredes- leger”, zooals de meesten van hen den arbeidsdienst noemden. Ook zijn op verschillende plaatsen reeds geruimen tijd pogingen gedaan tot het verwezenlijken van deze plannen. Pogingen, die aanvankelijk uitgingen van de studenten, eooals in Zwitserland b.v. en in ons land de z.g. volkshoogescholen, doch die zich geleidelijk, naarmate de werkloosheid zich schrijnender deed voe len en de jeugd zwaarder begon te tref- fen, ook de jonge arbeiders en boeren in zich betrokken. Afgezien echter van Bulgarije, dat on middellijk na den wereldoorlog een arbeidsdienstplicht instelde ten einde de gevolgen van zeven jaren verwoesting te kunnen bestrijden, was Duitschland het eerste en geruimen tijd het eenige land, dat den arbeidsdienst voor de heele jeugd verplicht stelde en er in de eerste plaats een opvoedend instituut van maakte. Dit voorbeeld vond elders navolging, en zoo zal het ook in Nederland binnen kort navolging vinden, en zal de Neder landsche jeugd worden opgenpmen in éen organisatie, waarin zij de waarde kan leeren kennen van kameraadschap, tucht, orde en plicht. Voorloopig is de toetre ding tot den Nederlandschen arbeids dienst vrijwillig, doch in de toekomst zullen per jaar 56.000 Nederlandsche jongens, in twee lichtingen van 28.000 ieder, arbeiden in dienst van de gemeen schap en tegelijk worden gevormd bruikbare leden van de samenleving. Een door velen reeds jarenlang voor oogen gehouden ideaal, de Neder landsche jeugd, zonder onderscheid van rang of stand, een tijdlang samen te brengen en samen te doen werken, te worden ver in verband met de verkeersomstandigheden voor een be paalde streek of stad, al dan niet perio-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6